-Clowntje Rick Een hand uit het verleden Amsterdamse Beurs WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V. Ds. G. A. Barger naar Edam Zandvoort kreeg nieuw vuilafvoerstation Lening voor grondaankoop Drukke Augustusmaand voor Engelse reddingboten „De anatomische les" gerestaureerd Gasprijs in Enschedé niet verhoogd dank ztf FF Erepoort in De Glip voor gouden bruidspaar Conflict bij de Nederlandse Opera Paul Pella neemt ontslag Deviezen-positie met 35 millioen verbeterd Nederland verleent technische hulp De Weense Rijschool op het Rotterdams concours Voor de kinderen I I '9°r- Buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet Scheepvaart Handel in grote partijen nylonkousen FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) 4 zij brengen hun schaftuurtje genoeglijk door op het amphithea ter" van de oude Hoofdwacht, van waar ze een prach tig gezicht hebben op 't tierige Haar lemse stadsverkeer Men moet woeke ren met de spaar zame zonnestralen van de late zomer zo denken de werkers van de bedrij ven in de buurt van de Haarlemse Grote Markt en Ds. G. A. Barger, die van 1933 tot 1948 predikant was van de Nederlands Her vormde gemeente van Heemstede, heeft een beroep naar Edam aangenomen. Hij wordt voorganger van de Nederlands Hervormde Evangelisatie Vereniging, die reeds tachtig jaar in het overwegend vrij zinnige Edam werkzaam is. De Nederlands Hervormde gemeente beschikt over een eigen kapel en heeft voorts dertien preek beurten per jaar in de Grote Kerk. De hui dige predikant, ds. J. Chr. Fridsche, gaat naar Meppel. Zoals men weet bezette ds. Barger na zijn vertrek uit Heemstede een bijzondere predikantsplaats in Zeist, waar hij aarn'an- kelijk directeur van het internaat bij het Christelijk Lyceum aldaar was. De intrede zal in de eerste helft van Oc tober plaats hebben. De Vereniging „Haerlem", die op 22 Sep tember een excursie naar Edam maakt, zal dan de zeventiende eeuwse pastorie, kort geleden door de architect wijlen ir. A. A. Kok in opdracht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg gerestaureerd, bezichti gen. Als eerste kleine gemeente is Zandvoort sinds Dinsdag uitgerust met een klein en uiterst economisch ingericht modelstation voor de afvoer van huisvuil per trein. Bij de opening van dit station, dat door de burgemeester mr. H. M. van Fenema „het eerste bouwwerk van betekenis, tijdens zijn ambtsperiode ontwikkeld" werd ge noemd, sprak mr. Van Fenema een rede uit, waarin hij de houding laakte van die genen, die volgens hem negatieve critiek leveren op Zandvoort, waar „niets tot stand kan komen zonder particulier initiatief". Het nieuwe station vervangt de oude vuil nisbelt, waar Zandvoort in ruim dertig jaar een grote hoeveelheid vuil verzamelde en waar het verbrandingsproces een onaan gename geur verspreidde. Zandvoortse ra^d De Zandvoortse gemeenteraad heeft gis teravond besloten een lening van f 180.000 tegen 4 aangeboden door jhV. P. N. Quarles van Ufford c.s., te accepteren. Met deze lening zal de aankoop van een stuk grond ten Oosten en ten Zuiden van de Dr. Gerkestraat en de Brederodestraat, en tóe- behorend aan de geldgevers, worden ge financierd. De heer Quarles had enige voorwaarden bij deze lening gesteld. Hij wilde onder andere voor f 1.per jaar het jaehtrecht pachten om „kantjesjagerij" naast zijn jachtgebied te Voorkomen. De heren Tates (WD) en Blom (CPN) wa ren hierop tegen en de eerste diende een voorstel in, waarbij de gemeente zich zou verplichten aan niemand het jaehtrecht op deze grond te geven. Dit voorstel werd echter verworpen. De raad keurde voorts het schets-ontwerp voor een nieuw te bouwen ULO-school, vervaardigd door de Haarlemse architect B. J. J. M. Stevens, goed. LONDEN Reddingboten in Engeland hebben gedurende de maand Augustus niet minder dan negentig tochten moeten maken om in nood verkerende schepen te hulp te komen. Er werden 63 mensen gered. Het was de drukste maand voor de Engelse reddingboten sinds „de slag om Engeland" in September 1940, aldus bericht „The Times". (Van onze Haagse redacteur). Voor de zevende keer sedert Rembrandt het meesterstuk „De anatomische les" op het doek bracht, is dit gerestaureerd. Reeds lang hadden plannen hiertoe bestaan en juist zou men in 1940 er mee begonnen zijn, toen de oorlog een streep door de re kening kwam halen. Ter gelegenheid van de herinrichting van het Mauritshuis, dat daartoe sedert November van het vorige jaar tot deze zomer gesloten was, is gebruik gemaakt om tot de restauratie van het be roemde doek over te gaan. Dit is gebeurd door de heer J. C. Traas, een bekend expert op dit gebied, nadat natuurlijk overleg met andere deskundigen heeft plaats gevonden en er nog een vooronderzoek is geweest in het Rijksmuseum, waar men over de moderne technische hulpmiddelen beschikt, nodig om te kunnen nagaan wat er achter allerlei vernislagen als ook onder bij geschilderd werk tenslotte voor de dag zal komen. Ongetwijfeld heeft Rembrandts prachtige schilderij nog aan schoonheid gewonnen, nu de restauratie voltooid is. Dit vooral ook, doordat bij de eerste restauratie in 1735 er veel aan bij- en opgeschilderd is. Met name de achtergrond, die vóór de werkzaam heden van de heer Traas één vlekkerig geheel was, komt nu tot zijn recht en ook de docerende hand van dokter Tulp is nu te zien, zoals Rembrandt haar heeft uitge beeld. Allerlei „valse" handen zijn nu ver dwenen. Verder komt op meer dan één plaats het oorspronkelijke coloriet prachtig naar voren. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat men nu weer de oorspronkelijke handteke ning van de grote schilder kan ontwaren, nadat jarenlang door vroegere overschilde ring de bewonderaars van „De anatomi sche les" met een valse handtekening ge noegen hadden moeten nemen! De gunstige financiële uitkomsten van de FF-tentoonstelling zijn er de oorzaak van, dat de verhoging van de gemeentelijke gas- tarieven, waarvoor B. en W. van Enschedé reeds een voorstel hadden ingediend, voor lopig is uitgesteld. B. en W. verwachten namelijk, dat de gemeentelijke garantie van 1 ton voor de FF-tentoonstelling niet behoeft te worden betaald. Daarom zal het voorstel tot verhoging van de gastarieven pas bij de behandeling van de begroting voor 1952 aan de orde komen. Op 11 September zal het echtpaar Mooser- Korsman, Prinsenlaan 1 in de Glip, de dag herdenken waarop het voor vijftig jaar in de echt werd verbonden. Uit het huwelijk wer den twaalf kinderen geboren, waarvan er nog acht in leven zijn, die met 27 kleinkin deren en een achterkleinkind dit zeldzame feest zullen vieren. De bruid is 73 jaar en mag zich, al is zij de laatste jaren nogal eens ziek geweest, nog In een goede gezondheid verheugen. De bruidegom is vier jaar ouder en nog zeer kras en vief. Niettegenstaande alle moeilijkheden en zorgen die zijn deel zijn geweest, heeft het echtpaar steeds van een grote levensmoed blijk gegeven en het is dankbaar, dat het deze zo gewichtige dag mag beleven. De buren toonden hun medeleven door het oprichten van een fraaie erepoort en van vele kanten zijn reeds felicitaties en geschenken gekomen als evenzovele tekenen van mede leven met dit grote feest. Te Bakel heeft Koningin Juliana heden de opening bijgewoond van het kinder sanatorium Sint Jozefheil. De Koningin ont hulde een gedenksteen en begroette de eerste patiëntjes. Het bestuur der Nederlandse Opera deelt mede: Diepgaand verschil van mening ten aanzien van punten, die het beleid van de Nederlandse Opera betreffen, heeft geleid tot een conflict tussen het bestuur van deze instelling en haar muziekdirecteur Paul Pella. Tengevolge daarvan heeft de heer Pella zijn verbintenis met de Nederlandse Opera beëindigd. Dit is door het bestuur aanvaard onder dankzegging voor de vele diensten, die de heer Paul Pella aan de Nederlandse Opera heeft bewezen. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de gunstige ontwikkeling van de deviezensituatie zich heeft voortgezet. Daar dit samenvalt met de mededeling van de Nederlandse Bank. dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deel nemende landen in Augustus een overschot van ruim f97 millioen heeft gelaten, is het financieel aspect althans iets vriendelijker geworden dat tot voor kort. Het_ nadelig saldo tussen vorderingen en verplichtingen van de deviezenpositie is van f 197 millioen geslonken tot f 162% millioen, waarmede de totale reserve aan goud en deviezen weer boven 1 milliard gulden is gekomen en be land is op ruim f 1032 millioen. Het saldo van de schatkist bij de Neder landse Bank is van nihil tot f 21 millioen gestegen. De doo:r de bank aan het rijk ver strekte voorschotten zijn op de weekstaat verdwenen. Het rechtstreeks door de bank in disconto genomen schatkistpapier is echter aangegroeid tot niet minder dan f 318 mil lioen, hetgeen het hoogste peil is over 1951. Op de geldmarkt is de situatie onveranderd ruim. De maandwisseling is niet in staat ge weest paal en perk te stellen aan de geld- overvloed en is uit dien hoofde geruisloos verlopen. Ook de storting door de levens verzekeringsmaatschappijen van de eerste termijn van 30 millioen gulden ten behoeve van de gemeentelijke woningbouw, heeft geen enkele stoornis verwekt. In totaal zal f250 millioen verstrekt worden. Op 31 Augustus was schatkistpapier op de disconto- markt eerder gezocht dan aangeboden. De bankbiljettencirculatie laat een stijging als gevolg van de ultimo zien. Deze keer is de toeneming belangrijk groter dan de vorige week: zij bedroeg bijna f 60 millioen, waarmede de biljettenomloop op f 2821 millioen is gekomen, een hogere stand dan in vorige maanden gebruikelijk was. „De programma's van de UNO en de ge specialiseerde organisaties voor technische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden beginnen steeds meer van een voorberei dend in een uitvoerend stadium.te komen", aldus wordt vastgesteld in het verslag van het Nederlandse bureau voor internationale technische hulp over het tweede kwartaal 1951. „Het aantal experts, dat onder auspiciën van de UNO werd uitgezonden, bedroeg op 31 December 1950 slechts 54. Op 30 April 1951 was dit aantal reeds gegroeid tot 259 en op 30 Juni tot 384. Verwacht wordt dat op 31 December aanstaande het aantal van ruim 1300 zal zijn bereikt, welk niveau men hoopt te handhaven" aldus zegt het verslag verder. „Met voldoening kan geconstateerd wor den", zo wordt meegedeeld, „dat Neder land bij de uitvoering een vooraanstaande plaats inneemt. Op 30 Juni waren 38 Ne derlanders uitgezonden, waarmede ons land de derde plaats innam, na de Ver enigde Staten met 120 en Engeland met 49 deskundigen". Morgen begint op het terrein van de Manége Klebe aan de Kralingseweg te Rot terdam Nederlands grootste hippische ge beurtenis, het jaarlijkse vierdaagse interna tionale concours-hippique. Aan dit concours wordt deelgenomen door équipes uit België, Denemarken. Frankrijk en Engeland, die hun beste ruiters hebben gestuurd zoals de Brit Llewellyn met Foxhunter om zich in de veelheid van spring-concoursen, de mi litary en de dressuurproeven met de Neder landse ruiters te meten. Het hoogtepunt van het concours is echter ongetwijfeld het bezoek van de Spaanse Hofrijschool uit Wenen, die met haar be faamde Lippizaners een aantal voorstellingen op het concours zal geven. Er is dan ook geen paardenman in Nederland, die de kans voor bij zal laten gaan, om deze schoolruiters aan het werk te zien. Maar ook voor de niet- expert is het een uniek schouwspel om deze Weense ruiter met hun onvergelijkelijk mooie schimmels de Hoge School tot in de perfectie te zien demonstreren. De rijschool, door zijn commandant Podhajsky met de grootste moeite voor het oorlogsgeweld gespaard, is in Oostenrijk een nationaal instituut geworden, dat voor de Wener met zijn aangeboren liefde voor het schone, op één lijn wordt gesteld met zijn Opera en zijn Burgtheater. En dat zegt heel wat. Weliswaar blijft de school, zolang de Russen in Wenen zijn, buiten de Oosten rijkse hoofdstad, maar zij blijft er haar niet minder dierbaar om, want zij is de levende herinnering aan een grootse historie en een vlees-geworden barok, waarvan de Wener ook in deze moderne tijd niet scheiden wil. De Weense rijschool vertoont in Rotterdam behalve de quadrille, een sprookjesachtig ballet van vederlichte gratie, ook haar uit gebreide programma van de „schoolspron- gen", zoals de capriole, waarbij het paard in de lucht springt en vervolgens de achter benen uitslaat, een sprong die vroeger door de krijgsman te paard werd gebruikt, om zich te beschermen tegen van achteren aan vallend voetvolk. Aangezien de kans om deze rij-kunst te zien, zich niet zo gemakkelijk nog eens zal voordoen, zal men er goed aan doen er ge bruik van te maken. Officiële kus voor Julia Cuypers In vele hartelijke bewoordingen is de Vlaams-Nederlandse actrice Julia Cuypers toegesproken op een receptie in de hal van de Amsterdamse Stadsschouwburg ter ere van haar tachtigste verjaardag. De direc teur van de Schouwburg, de heer J. M. Bendien, opende de rij van sprekers. Na hem voerde onder meer de heer A. De- fresne het woord. Bij de gelukstelegram men was er een van staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cals. Tot de vele oudere en jongere collega's die de actrice de hand kwamen drukken, behoorden Jan Musch, Fien de la Mar en Louis Saalborn. De Am sterdamse wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, bezegelde zijn felicitatie met een kus. Magda Janssens, die ook in België is geboren, sprak haar kunstzuster in het Vlaams toe. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-31* Ned. 1947 81 82% A. K. U 168% 169 Lever Brothers 231 239 Philips Gloeil. 166 165% Ree. Nwe Philips 286 158% Kon. Petroleum 159%' 285 A'dam Rubber 97% 97% Holl. Amer. Lijn 173 173 Ned .Seheepv. Unie 145% 146% H. V. A 107% 107% 75% 75 Amsterd. Bank 153 153 Rotterd. Bank 155 155 Twentse Bank 152% 152% Anaconda Copper 51% 57 Bethlehem Steel 64% 64% Republic Steel 51% 51% Shell Union 80% 80 48% 48 U. S. Steel 51% 52 Nu was het grote ogenblik gekomen. Ze gingen naar het terrein van de wedstrijd, waar een geweldige drukte heerste. Wel vijftig jongens waren er, om met hun zeepkist karretjes mee te dingen naar de prijzen. Het was 'n geweldig rumoer en de wedstrijd commissie had de handen vol, om alles te regelen. Maar het kwam toch zover, dat er orde in kwam. De eerste tien wagentjes stonden klaar bij de start, netjes op de lijn. Ook Rick was er bij; hij zou in de eerste ronde meerijden. Vol spanning wachtte men op het sein Oom Tripje en Plop stonden achter het hek naast de baan, Oepoetie en Bunkie, die straks aan de beurt zouden komen, naast hun wagentje. De meneer, die het startsein zou geven, keek op zijn horloge. Toen zwaaide hij met een vlaggetje. Af!! De mannen, die gereed stonden achter de tien wagentjes, gaven de karretjes een duw. Die reden nu, met steeds groter vaart, van de helling af. „Houd je goed, Rick!Hup, Rick!!", riepen oom Tripje en Plop, zo hard ze konden. En ook Oepoetie en Bunkie vuurden hem aan Bezwaren van „Verenigd Verzet" De vereniging „Verenigd Verzet 1940— 1945" heeft zich met een adres gericht tot de raad van ministers en tot de leden dei- Eerste en Tweede Kamer. Daarin wordt een aantal bezwaren opgesomd, welke de vereniging heeft tegen de wet van 22 Augustus 1947 tot invoering van een bui tengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet alsmede voor hun nagelaten be trekkingen. „Verenigd Verzet 1940—1945" is van mening dat allen, die tijdens de Duitse be zetting vervolgd werden, wegens hun hou ding, hun politieke overtuiging, hun af komst of hun verzet, gelijk dienen te wor den behandeld. De vereniging verklaart ook op het stand punt te staan, dat de om redenen van poli tieke overtuiging, godsdienst, verzet of af komst vervolgden, die gevangen genomen zijn, een bijzondere vergoeding toekomt wegens het bijzonder geestelijk en licha melijk lijden, hetwelk zij in de concentra tiekampen en gevangenissen hebben on dergaan. In het adres worden bezwaren ontwik keld tegen de verrekening van de inkom sten van de gepensionneerden. Het is niet duidelijk, zo wordt in het adres gezegd, waarom de gepensionneerden ingevolge de Wet Buitengewoon Pensioen er zoveel on gunstiger aan toe moeten zijn dan de ge pensionneerden krachtens de militaire pen sioenwetten. In dit opzicht wordt aanpas sing aan de militaire pensioenwetten ge vraagd. Voorgesteld wordt een inkomsten verrekening van 50 voor zover het be treft de inkomsten van het verzetsslacht- offer zelf en van 35 voor zover het be treft de inkomsten van de nagelaten be trekkingen. Bovendien wil de vereniging bepaald zien, dat het resterende deel be lastingvrij is. Zij concludeert, dat inkom sten uit verzekeringen, lijfrenten en pen sioenen onder geen enkele omstandigheid behoren te worden afgetrokken. Naar het oordeel der vereniging worden ten onrech te de inkomsten van de echtgenote van de gepensionneerde beschouwd als inkomsten van de gepensionneerde. Voor bepaalde ge vallen vraagt zij het buitengewone pen sioen te doen ingaan op 5 Mei 1945. Het adres formuleert verder wensen ten aanzien van kinderbijslag en vacantietoe- slag. De vereniging zegt in de Wet Buiten gewoon Pensioen node te missen een rege ling voor de prothesedragers. Politierechter Voor de Economische politierechter had zich Woensdagmorgen te verantwoorden de drieënveertigjarige vertegenwoordiger J. J. v. E. te Haarlem, verdacht van het voor de handel in voorraad hebben van een grote hoeveelheid nylonkousen (besluit regle ment in- en uitvoer). Verdachte ontkende nylonkousen in voorraad te hebben gehad en afgeleverd te hebben. Ook kende hij de getuigen niet die in de zaak gehoord wer den. Een van dezen, de achtendertigjarige handelsagent F. S. uit Bloemendaal, deelde mee in het najaar Van E. ontmoet te heb ben in een café in Tilburg. Toen is gespro ken over het verhandelen van kousen. In Januari van dit jaar kwam Van E. bij de handelsagent in Bloemendaal en leverde kousen af. Regelmatig keerde hij terug en S. heeft voor ongeveer 30.000 gekocht. Een tweede getuige, de tweeënzestigjarige J. R. uit Aerdenhout, zeide Van E. niet met absolute zekerheid te herkennen. Wel heeft hij voor 4.000 nylonkousen gekocht van iemand, die dezelfde naam heeft als ver dachte. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, eiste een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek van voorarrest. Mr. Junge merkte op, dat er nog duistere punten zijn en vroeg vrijspraak. De politierechter veroordeelde Van E. overeenkomstig de eis tot drie maanden. De zaak tegen de achtentwintigjarige tuinder D. K., die verdacht werd met Van E. te hebben samengewerkt en eveneens ontkende, werd uitgesteld tot 19 September, om nog enige getuigen te horen. De Bloemendaler F. S. werd veroordeeld tot een geldboete van 750, subsidiair twee maanden hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden en J. R. tot een geldboete van 100, sub sidiair één maand met verbeurd verkla ring der in beslag genomen goederen, voor laatstgenoemde echter tot een bedrag van 1500. De officier van justitie had bij de be handeling van deze zaken meegedeeld, dat de kousen uit België gesmokkeld zijn. Be dragen van 10.000 en 1200 zijn daar door niet aan invoerrechten betaald. De Haarlemmer H. S., van beroep ver tegenwoordiger, heeft in de eerste helft van dit jaar gesmokkelde kousen verkocht aan mevrouw M.J.M., grossierster in kousen. Deze heeft voor een bedrag van 16.000 gekocht. Toen zij ontdekte, dat de goede ren van smokkelen afkomstig waren heeft zij ze niet meer gekocht. H. S. werd veroordeeldtot een gevan genisstraf van zes weken en mevrouw M. tot een geldboete van 800, subsidiair twee maanden. Aldabi, Buenos-Aires naar Rotterdam, pass. 3 Fernando Noronha naar Las Palmas. Alioth, Buenos-Aires naar Rotterdam, pass. 3 Finisterre naar Antwerpen. Amstelkerk, 3 van Antwerpen naar Bordeaux. Amsteldijk, 3 van Rotterdam te New York. Amstelland, 3 van Buenos-Aires naar RosarJo. Alderamin, 3 230 m. O.ZO. Sable eil. Arundo, 3 350 m. Z. Cape Race. Arnedijk, 3 360 m. ZW. Flores. Alamak, 3 120 m. NW. Jeddah n. Karachi. Alkaid, 3 115 m. ZW. Madeira. Alpherat. 3 360 m. Z. ten W. Cape Race. Amstelvaart, 3 500 m. N.NO. Flores. Algenib, 3 400 m. NO. St. Vincent. Aludra, 3 230 m. ZO. ten O. Sable eil. Amsteldiep, 3 350 m. ZO. Cape Race. Axeldijk, 3 300 m. Z. ten O. Cape Race n. Antw. Aagtekerk, 5 te Port Swettenham. Aalsdijk, pass. 4 Keywest naar Le Havre. Aldabi, pass. 4 St. Paulsrock n. Las Palmas. Alphacca, 4 v. Santos n. Montevideo. Annenkerk, 4 v. Marseille n. Genua. Algenib, pass. 5 St. Vincent Kaap Verd. Blitar, Tj. Priok n. R'dam, 3 v. Belawan. Borneo, 3 van Semarang naar Soerabaja. Bengkalis, 4 van Tandjok Priok te Amsterdam. Bennekom, A'dam n. Chili, 2 te Mollendo. Britsum, 3 310 m. Z.ZO. Sable eil. Boissevaln, 1 van Manilla naar Singapore. Bloemfontein, 5 te Dar es Salaam. Blijdendijk, pass. 4 Scillies. Ceram, 4 van Calcutta te Rotterdam. Cirrus, 5 te Rotterdam verwacht. Cottica, 3 van Paramaribo naar Dmerara. Castor, 3 v. New Orleans n. Laguaira. Callisto, 3 520 m. N.NO. Flores. Caltex Leiden, pass. 3 Algiers. Celebes, 3 dwars Elba Cape n. Pondlcherry. Cleodora, pass. 3 Bizerta. Chama, 3 470 m. W.ZW. Madeira. Cirrus, 5 te Rotterdam v. Atl. Oceaan. Caltex Nederland, pass. 4 Gibraltar. Congostroom, 3 v. Dakar Le Havre. Drente, 3 van Penang naar Colombo. Duivendrecht (t), 3 van Las Palmas. Delfshaven, 3 te Buenos-Aires. Dalerdijk, 2 een anker bij Humber. Delft, 5 te Amsterdam v. Chili. Esso Amsterdam (t), pass. 4 Gibraltar. Elmina, 3 dwars Lissabon n. Dakar. Eemdijk, 5 van Londen naar Antwerpen. Esso Den Haag, 5 Pernis verwacht. Farmsum, pass. 3 Scilly's. Graeland, 3 van Itajai naar Santos. Gaasterkerk, 5 te Port Elisabeth. Garoet, 2 te Tj. Priok. Groote Beer, 4 660 m. W. Galapagos n. Tahitt. Gaasterland, 4 v. Bahia n. Cabedello. Grootekerk, 5 te Amsterdam. Hydra, Guayaquil n. A'dam, 3 v. Guadeloupe. Hera, A'dam n. Cartagena, 2 te Curasao. Haulerwijk, 3 630 m. N.NO. Flores. Heelsum, 3 240 m. W.NW. Finisterre. Ittersum, New-Orleans naar Rotterdam, pass. 3 Landsend: 4 te Rotterdam verwacht. Ino, 30 v. Cape Haitien n. La Romana. Indrapoera, 4 te Marseille. Jupiter, 3 te Mersin. Karsik, 3 te Dolong. Kertosono, pass. 3 Perim n. Fort Soedan. Klipfontein, pass. 3 Finisterre n. Teneriffe. Kota Agoeng, pass. 3 Malta n. Alexandrië. Kieldrecht, 5 te Marseille. Leerdam, New York n. R'dam, 3 te Antwerpen. Laurenskerk, 3 200 m. W. ten Z. Kreta. Leopoldskerk, pass. 3 Kp. de Gata n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 3 90 m. ZW. Kreta. Loogkerk, 4 te Koeweit. Lawak, 4 te Cochin. Lissekerk, 4 van Antwerpen naar Londen. Lutterkerk, 5 te Kopenhagen. Linge, 5 v. Toppila te Zaandam verwacht. Malea (t) 4 v. Miri te Sydney verwacht. Marisa (t) verm. 4 van Miri naar Sydney. Mitra (t) 4 van Piraeus te Haifa verwacht. Molenkerk, W.-Afrika n. A'dam, 3 nm. te Duin kerken. Manoeran, 4 120 m. Z. Esperance. Maas, 3 375 m. W. ten N. Flores. Maetsuycker, 3 150 m. Z. Bali. Malvina, 3 300 m. NO. Mauritius. Metula, 3 110 m. ZW. Kreta. Mirza. pass. 3 Finisterre. Maaskerk, 5 te Luanda verwacht. Marisa, 4 v. Miri naar Sydney. Muiderkerk, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Notos, 31 v. New York n. Port de Paix. Nestor, 5 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 4 v. New York n. R'dam. Omala, pass. 3 ten Z. Cape Comorin. Ovula, 3 100 m. NW. Alexandrië. Oranje, 4 120 m. ZO. Socotra naar Colombo. Parkhaven, B.-Aires n. Br. Guayana, p. .3 Natal. Prins Willem V, 30 Aug. te Montreal. Prins Frederlk Hendrik, 4 nm. te Montreal. Poseidon, 3 780 m. ZW. Flores. Pygmalion, 4 te Ciudad Trujillo. Papendrecht, 3 300 m. NW. Finisterre. Perna, 3 200 m. NW. ten W. Port Said. Prins Alexander, 3 430 m. W.NW. Scilly's. Prins Philips Willem. 3 720 m. O.t.N. Cape Race. Prins Willem II, 3 480 m. O. ten N. Belle Isle. Prins Willem v, Oranje, 3 780 m. O. Belle Isle. Prins Joh. W. Friso, 5 Threerivers verw. Prins Frederik Willem, 4 v. Montreal n. Antw. Rondo, 3 van Amsterdam te Antwerpen. Raki, 1 te Singapore. Riouw, 3 van Menado naar Balikpapan. Rijnland, 3 80 m. ZO. Rio Grande do Sul. Revniersz, 3 te Menado. Ridderkerk, 3 480 m. W. Anderhalfgraadskan. Roebiah, 4 van Aden naar Belawan. Ruys, 2 te Durban. Rijndam, 8 te Southampton verwacht. Sumatra, 4 te Tandjok Priok verwacht. Sunetta (t) 1 van Pta. Cardon te Santos. Stad Schiedam, 6 14.00 Hoek van Holland verw. van Casablanca naar Vlaardingen-Pernis. Stad Breda, 3 van Huil naar Newcastle. Schie, 3 780 m. NO. Barbados. Sarpedon, 3 v. Turks eil. n. Curasao. Sinabang, 1 v. Singapore te Penang. Sabang, 3 v. Kalianget n. Bandjermasin. Siaoe, 4 v. Ampenan te Soerabaja verw. Singkep, 3 630 m. ZO. ten O. Guardafui. Saparoea, 4 v. Karachi n. Bombay. Sliedrecht, pass. 4 Gibraltar. Stentor, pass. 4 Azoren. Stad Alkmaar, 4 v. Vlaardingen naar Narvik. Stad Dordrecht, 4 van Rotterdam naar Palermo. Salland, 4 te Montevideo. Tjikampek, 3 te Tamatave. Tawali, 4 van New-Orleans te New York. Tarakan, 3 te Amsterdam van Balikpapan. Tiberius, 3 300 m. Z. ten O. Cape Hatteras. Telamon, 1 v. Ciudad Trujillo n. Fort Lierte. Tankhaven III, 3 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Teiresias, pass. 3 Socotra n. Belawan. Tjiwangi, 4 te Hongkong verw. v. Singapore. Toini, pass. 3 Daedalus Rode Zee. Ternate, 4 rede Semarang. Tjibesar, 4 pass. Zuidpunt Formosa n. Yokohama Vennfls, A'dm n. Levant, 4 v. R'dam n. Gibraltar Van Heutsz, 1 te Singapore v. Penang. Veendam, 3 300 m. W. ten Z. Scilly's. Van Riebeeck, 4 v. Soerabaja te Makassar verw. Westerdam, 3 van Rotterdam te New York. Winterswijk, 3 van Venetië naar Huelva. Willemstad, Cristobal naar Amsterdam, 3 van Cristobal naar Aruba. Weltevreden, 3 400 m. Z. Cape Race n. Alexandrië Westland, pass. 3 Casquets n. Rio de Janeiro. Winsum, 3 180 m. Z.ZW. Ouessant. Waterland, 5 St. Vincent verw. Willem Ruys, 4 130 m. ZO. Kreta. Woensdrecht, 4 v. Hamburg n. Curacao. Zeeland, 3 nog te Ternate. Zuiderkruis, pass. 4 t. W. Barbados n. Willemstad So-no-koto voor Haags gemeentemuseum. Ten behoeve van de muziekhistorische af deling van het Haagse gemeentemuseum heeft de heer Cruys Voorbergh een so-no- koto (Japans tokkelinstrument) met bijbe horende snaren ten geschenke aangeboden. HOOFDSTUK I. Het lijk lag aan de rand van het pleintje. Toen de patrouillerende agent het ontdekte, viel hem de potsierlijke houding op, waar in de man lag, en het bloed, dat uit zijn rug siepelde. Er was niemand te zien op het plein en in de aangrenzende straat. Langzaam liep de agent naar de nabijgelegen telefooncel, nu en dan omkijkend om zich er van te verzekeren, dat hij zich niet had vergist en of het lichaam er nog steeds lag. Met onzekere vingers draaide hij het nummer van zijn bureau.... Korte tijd later boog de kolossale gestalte van hoofdinspecteur Brannigan van Scot land Yard zich over het nog bloedende lichaam, om het met een voor zijn postuur verrassende voorzichtigheid om te keren. Eerst toen zagen de politiemannen, dat het «en getaande, welgeklede man was van naar schatting even in de veertig jaren. De identiteit van het slachtoffer leverde geen moeilijkheden op. Zijn paspoort, dat hem kenmerkte als een burger van de Ver enigde Staten, bevond zich tussen vele andere papieren, die zich in zijn zakken be vonden. „John R. Marshall, particulier detective", mompelde Brannigan, terwijl hij het portret in het paspoort vergeleek met het gelaat van het slachtoffer. „Ooit zijn naam gehoord, inspecteur?", was zijn vraag aan de man, die naast hem stond. „Nooit", luidde het korte antwoord van inspecteur Dale, die hier voor het eerst tezamen met de beroemde hoofdinspecteur een zaak te behandelen kreeg. „Stel je dan meteen in verbinding met de Amerikaanse ambassade om zoveel mo gelijk omtrent hem te weten te komen. Verder ga je naar Claridge Hótel, waar hij volgens deze brief heeft gelogeerd. Uit zijn papieren blijkt, dat hij veertien dagen ge leden uit de Verenigde Staten vertrokken is. Probeer bij het hótel te weten te komen, wie hij sedert zijn aankomst heeft ontmoet of gesproken en of hij het hótel alleen of in gezelschap verlaten heeft, toen hij er het laatst weg ging, en verder of hij eerder in de avond bezoek heeft gehad en ook of hij werkte voor een van de andere hotel gasten, want het is niet waarschijnlijk, dat hij voor zijn plezier in zo'n eerste klas hó tel logeerde. Voorlopig dus voldoende voor je te doen!" Er was geen twijfel aan, zo constateerde Brannigan, of de man was op korte afstand neergeschoten. Zelfs het zwakke licht van een zaklantaarn onthulde, dat zich rond het kogelgat schroeiplekken op de jas be vonden. Het wapen, waarmee de moord moest zijn gepleegd, was echter nergens in de directe omgeving te ontdekken. Brannigan richtte zich op. Het was na tuurlijk mogelijk, overwoog hij, dat de Amerikaan eenvoudig een avondwandelin getje was gaan maken, aangelokt door de aantrekkelijke omgeving, maar voor ie mand, die deze buurt kende, was het aan nemelijker, dat hij op weg was naar Gros- venor Square. Langzamerhand waren er hier en daar wat ramen opengegaan, waaruit nieuwsgie rigen een onderzoekende blik wierpen naar wat er gaande was. Enkelen keken uit deuropeningen belangstellend naar de ac tiviteit van de politiefotografen, die inmid dels waren gearriveerd. Korte tijd heerste er een levendige drukte, maar nadat de politiearts het lijk had onderzocht en de nauwkeurige positie met krijtstrepen was aangegeven, werd het levenloze lichaam weggebracht, waarna de opwinding in de buurt spoedig verdween. „Vraag inlichtingen bij de bewoners van ieder huis hier op het plein en vraag voor al, of iemand kort geleden een schot heeft gehoord, de man kan nog niet lang dood zijninstrueerde Brannigan de mee gekomen politiemannen. „Minder dan een uur in ieder geval", bevestigde de politiearts. „Dan moet iemand het schot hebben ge hoord. Vraag of iemand het laatste uur op straat gekeken heeft, of thuis is gekomen, of iemand bijvoorbeeld heeft gezien, dat een ander hard wegliep, of wat voor ver dachts ook. Let vooral op alle mensen, die wel eens wat met de politie te maken heb ben gehad en breng zo gauw mogelijk rap port uit op de Yard." Twee agenten betrokken de wacht op de plaats van het misdrijf. De volgende dag, in alle vroegte, zouden deskundigen de om geving afzoeken naar sporen van de mis dadiger. De jacht op een moordenaar was begonnen. Dozijnen ervaren speurders zou den ieder mogelijke aanwijzing nagaan, die mocht blijken uit de rapporten van de agenten, welke de komende uren zouden binnenkomen uit de omgeving van de mis daad. Het fijne raderwerk was in beweging gezet. Druppelsgewijs kwamen de rapporten binnen. Drie mensen in de omgeving had den iets gehoord, waarvan zij nu achteraf dachten, dat het wel eens een schot geweest had kunnen zijn. Twee hunner hadden, na het geluid gehoord te hebben, niets gedaan, de derde had de gordijnen geopend en naar buiten gekeken, waar hij echter door de erbarmelijke verlichting niets had kunnen zien. Politieagenten in de omgeving hadden evenmin iets bijzonders waargenomen. Alleen inspecteur Dale bracht positievere gegevens mee. Het slachtoffer had een huisknecht van het hótel verteld, dat hij tot een jaar geleden deel had uitgemaakt van de Amerikaanse politiemacht, om daar na in dienst te treden van het befaamde Potters Detective Bureau in Pittsburg. De bedrijfsleider van het hótel had verklaard, dat deAmerikaanse multi-millionnairHenry B. Burgess de kamers voor Marshall in Cla ridge Hotel betaalde. Brannigan spitste zijn oren, toen hij deze naam vernam. Burgess was een van die legendarische Amerikaanse geldmagnaten, eigenaar van vele staalbedrijven, geïnte resseerd in talloze andere, al of niet ver wante bedrijven en een van de rijkste mensen ter wereld. Burgess was, voor zover Brannigan wist, een eenzaam en gesloten man, die zijn zaken leidde vanuit een af gelegen landhuis, dat onder strenge bewa king van een particuliere veiligheidsdienst stond. „Ik probeerde hem te spreken te krijgen", vertelde Dale, „maar zijn lijfarts, die blijk baar in de kamer naast hem woont, zei mij, dat Burgess onder geen voorwaarde mocht worden gestoord. Dr. Stahl, zo heette de Amerikaanse dokter, vertelde, dat Bur gess iedere avond om klokslag tien uur naar bed ging en dat zijn gezondheidstoe stand zo was, dat een ernstige hartaanval het gevolg zou kunnen zijn van iedere ver ontrusting of schrik." „Maar goed, dat je niet hebt aangedron gen", overwoog Brannigan, „want we moe ten in ieder geval zien geen moeilijkheden met de Amerikaanse ambassade te krijgen. Maar we dienen toch op een of andere ma nier uit te vissen, wat Marshall vanavond ging doen." „Daar ben ik al achter gekomen", ant woordde Dale snel, „Marshall had dr. Stahl verteld, dat hij naar een feestje ging bij een zekere Jeremy Brooke op Grosvenor Square. Hij had zich daar wel een beetje over verwonderd, want voor zover hij wist, had Marshall in Londen geen kennissen. Maar zodra Burgess naar bed was gegaan, had Marshall het hótel verlaten, om tien uur dus." Dale kleurde van genoegen toen Branni gan, terwijl hij in een telefoonboek bla derde, waardering toonde voor deze gege vens. Hij vertelde verder, dat de portier verklaard had, Marshall om tien over tien het hótel te hebben zien verlaten. „Dat klopt wel", interrumpeerde Branni gan, „want het schot werd gehoord om twintig over tien, en tien minuten is wel ongeveer de tijd die hij, op zijn gemak lopende, nodig moet hebben gehad om naar de plaats te komen, waar hij gevonden werd. O, hier staat een J. Brooke op Gros venor Square. Laten we eens gaan horen, wat die ons over Marshall kan vertellen". „Ik verwacht eigenlijk, dat die Brooke wel op één oor zal liggen," meende inspec teur Dale, toen de beide detectives tegen half één in hun auto uit Park Lane het Grosvenor Square opdraaiden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6