Drie negatieve argumenten gaven doorslag voor ons land j Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika zal Maandag defensief verdrag met Japan sluiten Bezwaren tegen de nieuwe kerkorde der Nederlands Hervormde Kerk Italië en Joegoslavië bereid tot overleg Nederland zal Japans verdrag zonder enthousiasme) tekenen „De anderen doen het ook amendementen zijn onmogelijk één lijn trekken met Rusland is ongewenst Verklaring van minister Stikker T eleur stelling Herinneringen Brits vakverbond eist verdere nationalisaties Helft van gaszinker door Westerschelde is gereed Actie tegen guerilla op Celebes begonnen Kruistocht voor de vrede Rheuma-commissie geïnstalleerd Noordelijken actiever aan het Koreaanse front Het woord is aan Oliebrand in Engeland Russische voorstellen zullen onbeantwoord blijven Stukje Nederland in wording Behandeling door het gerechtshof te 'sGravenhage Nu liever boter dan kanonnen Besprekingen met Perzie definitief afgebroken Vulkaanuitbarsting op Pacific-eiland 66e JAARGANG No 51 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 7 SEPTEMBER 19 51 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 215 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 SAN FRANCISCO (A.N.P./Ancta). De Amerikaanse correspondent van Aneta seint het volgende: De Nederlandse delegatie op de conferentie te San Francisco zal om drie redenen het vredesverdrag met Japan in zijn huidige vorm tekenen. De redenen zijn: „De conferentie is bijna eenstemmig voorstandster van de aanvaarding van de tekst. Amendementen van welke aard ook blijken onder de huidige omstandigheden absoluut onmogelijk te zijn. De Nederlandse delegatie wenst zich niet aan de zijde der Sovjet-Unie te scharen door de conferentiezaal te verlaten". Het oorspronkelijke Nederlandse plan om de bezorgdheden over bepaalde aspecten van het verdrag te doen wegnemen door een verklarend protocol is voor de opstel lers van de tekst onaanvaardbaar gebleken. Zij vrezen dat, indien men de Nederlandse wens inwilligt, de Nederlandse houding als voorbeeld zou dienen voor een groot aantal andere landen. Hierdoor zou de deur wijd geopend worden voor eindeloze debatten over het „interpreterende protocol", dat uiteindelijk betrekking zou moeten hebben op vrijwel ieder artikel van het verdrag. Het ondertekenen onder het maken van voorbehoud wordt ook niet wenselijk ge acht, daar dit voorbehoud alleen geldig zou zijn, indien alle andere landen, Japan in begrepen, zich hiermede eens zouden ver klaren. De correspondent van Aneta seint verder uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Japanse delegatie tegenover de Ne derlandse delegatie te verstaan heeft ge geven zich in het algemeen met de Neder landse interpretatie te kunnen verenigen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Stikker, heeft op de con ferentie te San Francisco over het vredes verdrag met Japan verklaard dat de Nederlandse delegatie het verdrag in zijn voorgestelde vorm zal ondertekenen. Hij zeide-het te betreuren, dat met bepaalde Nederlandse wensen niet ten volle rekening is gehouden. Hij voegde hieraan toe: „Deze onvolkomenheden kunnen door middel van bilaterale overeenkomsten tussen Japan en Nederland worden goedgemaakt nadat het vredesverdrag van kracht is geworden. Wij vertrouwen dat deze oplossing wordt verwezenlijkt". Mr. Stikker noemde in dit verband de volgende drie punten: De visserij, het af stand doen van aanspraken en de schade loosstelling van leden van de strijd krachten. „Er zijn bepaalde soorten particuliere vorderingen van geallieerde onderdanen die. naar wij aannemen, gaarne vrijwillig door de Japanse regering zullen worden voldaan". Over de burgerlijke geïnterneerden zei mr. Stikker, dat de zaak van deze mensen moreel sterk staat en ernstige overweging door Japan verdient. Hij sprak de hoop uit dat Nederland bij besprekingen over deze kwestie aan de zijde van de regering en het volk van Japan de bereidheid zal vin den om aan die morele verplichting te vol doen. Minister Stikker zeide, dat de Ameri kaanse methode om het verdrag door diplo matieke onderhandelingen op te stellen niet geheel doeltreffend is gebleken en dat de Nederlandse delegatie niet geheel tevreden is over de wijze waarop het overleg tussen de initiatiefnemers en andere deelnemende landen is gevoerd. Er zou een grotere mate van overleg tussen hen mogelijk geweest zijn, zo meende minister Stikker. „Mijn land is van gevoelen, dat het meer in het voorbereidende werk had kunnen worden betrokken. Dan zou het mogelijk geweest zijn een zeker gevoel van teleurstelling, dat het spijt mij het te moeten zeggen van Nederlandse zijde ongetwijfeld bestaat ten aanzien van zekere voorzieningen van dit verdrag, uit te sluiten. Minister Stikker verklaarde evenwel met nadruk, dat het hoofddoel van het verdrag het sluiten van een eerlijke en onpartij dige vrede met Japan de onvoorwaar delijke goedkeuring wegdraagt van het Nederlandse volk. Met betrekking tot de afwezigheid van militaire en economische beperkingen in het verdrag en de voorziening, dat de om vang van de Japanse diensten voor her stelbetalingen later moet worden uitge werkt in bilaterale verdragen, zeide minis ter Stikker, dat het Nederlandse volk niet gemakkelijk tot de aanvaarding van deze beginselen is gekomen. „Men kan er zich nauwelijks over verwonderen, dat de reactie op sommige bepalingen van het voorgestelde verdrag in Nederland niet on verdeeld gunstig was geweest". Minister Stikker sprak uitvoerig over de zeer ernstige gevolgen van de oorlog in de Pacific voor het Nederlandse volk en bracht in herinnering, dat Nederlandse functionarissen en Nederlandse particulie ren en gezinnen toen op hun post waren gebleven teneinde de gehele bevolking van Indonesië de bereidheid van de Nederlan ders te tonen om het gemeenschappelijke lot te delen. Hij herinnerde zijn gehoor er aan dat Nederland, voordat het aangevallen werd, .zijn bondgenoten te hulp snelde, deelnam aan de strijd te land, ter zee en in de lucht en ernstige verliezen leed zowel op militair als civiel gebied, terwijl het bestaan van duizenden Nederlanders werd geruïneerd of ernstig schade ondervond. Minister Stikker stelde de totale financiële schade die de Nederlandse bevolkingsgroep werd toegebracht op bijna 2 milliard Ameri kaanse dollars op vooroorlogse basis vast. Dit cijfer dekt slechts de schade aan parti culier bezit van Nederlandse burgers. Mi nister Stikker vroeg zich derhalve af, of het niet logisch was,- dat sommige voorzie ningen van de voorgestelde regeling, „die feitelijk neerkomt op een onvoorwaarde lijke verzoening met Japan", van Neder landse zijde geen spontane instemming ontvingen. Niettemin besloot minister Stikker zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de ondertekening van het verdrag het be gin van een nieuw tijdperk zou inluiden, een tijdperk waarin een vredelievend en economisch stabiel Japan een van de be langrijke factoren zou vormen in de ge meenschap van de. vrije volken in Azië en zodoende zou bijdragen tot het behoud van de vrede en gerechtigheid in de wereld. LONDEN, 6 September. (Reuter). Op de jaarvergadering van het Britse vakver bond (TUC) is met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin een beroep op de regering wordt gedaan om de aan koop, de afzet en de verdeling van bepaalde verbruiksartikelen te nationaliseren. In de resolutie wordt gezegd, dat het huidige af zet- en distributiesysteem verouderd en verspillend is. Een goed georganiseerd en doelmatig werkend systeem van aankoop, afzet en distributie door de regering zou bijdragen tot het stabiel blijven der kosten voor levensonderhoud en een verbetering in de sociale omstandigheden tot gevolg hebben. Vooral voor de afzet van melk, vlees, vis, groente en fruit wensten de gedele geerden de uitschakeling van „onnodige tussenpersonen". In drie dagen tijds is het eerste deel van de drievoudige gasleiding tussen Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland gelegd. Drie stukken stalen buis van ieder 2,5 kilometer liggen thans aan de Baarlandse dijk en op een zandplaat in het midden van de Schel de verankerd. Het trekken van de buizen van Zeeuws-Vlaanderen uit zal over enige weken geschieden. Het trekken van het eerste buissegment vergde ruim anderhalf uur. Het laatste stuk van 1250 meter, waarmee men Donderdag avond om zes uur begon te slepen, lag reeds veertien minuten later op zijn plaats. Minister Stikker DJAKARTA (Aneta). In een Vrijdag ochtend door het stafkwartier Makassar NEW YORK (U.S.I.S.) In geheel Ame rika is Woensdag een „kruistocht voor de vrede", waarvoor men 3.500.000 millioen dollar bijeen tracht te brengen, begonnen. In een speciale radio-uitzending kon men de stemmen van vijf vooraanstaande Amerikanen en het gebeier van klokken in verschillende wereldsteden beluisteren. Ge neraal Eisenhower sprak uit Parijs en zeide dat hij erop rekende dat iedere Amerikaan aan deze actie zou deelnemen, „aangezien zij een uiterst belangrijk wapen kan zijn bij de bestrijding van het communistische imperialisme". „De volkeren achter het IJzeren Gordijn", zo vervolgde hij, „die zuchten onder een goddeloze dictatuur, hunkeren er naar de waarheid te verne men. Door aan de kruistocht voor de vrede deel te nemen kunt gij hen hiertoe de ge legenheid bieden". Verder werd er nog het woord gevoerd door generaal Lucius Clay, de voorzitter van het comité van actie, Harold E. Stas- sen, president van de universiteit van Pennsylvania, Walter S. Clifford, de Ame rikaanse ambassadeur in Engeland en Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn. Volgens generaal Clay zouden de bin nenkomende gelden niet alleen gebruikt worden voor de exploitatie van „Radio Vrij Europa" doch tevens zouden hiervgn nog twee krachtige zenders gebouwd kunnen worden, waardoor men Azië kan bereiken. Hedenmorgen heeft dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Sociale Zaken (Volks gezondheid) de onlangs door hem in het leven geroepen Rheuma-commissie geïn stalleerd. Deze commissie heeft opdracht de staatssecretaris van advies te dienen in zake de organisatie en de financiering van TOKIO (Reuter). Een eenheid van de geallieerden is ten Westen van Jontsjon door een Noordelijke omsingeling heen ge broken en veilig teruggekeerd, zo wordt in een communiqué van het achtste leger ge meld. Tanks en vliegtuigen hebben tot de doorbraak bijgedragen. De eenheid die een vooruitgeschoven po sitie bezette, werd door een strijdmacht van ongeveer 1.000 Chinezen, gesteund door een onbekend aantal tanks van Russische makelij, verrast. Gisteren braken drie geallieerde tanks Goethe: De mens is hekrompen genoeg om van een ander zijn evenbeeld te willen maken. van Seoel ondernamen de Noordelijken zware proefaanvallen met pantserwagens. Radio-Peking heeft hedenmorgen het antwoord van vice-admiraal Joy van 4 September „absoluut onbevredigend" ge noemd. Admiraal Joy, de leider van de U.N.O.-delegatie, heeft op 4 September drie korte boodschappen aan de Noordelijken te Kaesong gezonden. Daarin herhaalde hij door de omsingeling. Zij hadden gewonden zjjn vroegere verklaringen, dat de verbon- van de eenheid bij zich. Het jongste communiqué van het achtste leger gewaagt van grotere Noordelijke ac tiviteit langs het Westelijk front en zwaar rtillerie- en mortiervuur ten Noorden en Noord-Westen van Jontsjon. Ten Noorden denen niets te maken hadden met de door de Noordelijken gemelde neutraliteits- schendingen op 19, 29 en 30 Augustus. Joy beantwoordde toen drie mededelingen, die de Noordelijke bevelhebber, generaal Nam II, dezelfde dag per radio had verzonden. gepubliceerd communiqué wordt medege- de rheumatiekbestrijding. waarbij zij in het Triest" naar oplossing LONDEN (Reuter). De Italiaanse en Joegoslavische regeringen zijn bereid met elkaar over de toekomst van Triëst te spre ken, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Men meent te weten, dat beide regerin gen de Britse en Amerikaanse regeringen in kennis hebben gesteld van haar bereidheid om een oplossing van de vraagstukken met betrekking tot Triëst te zoeken. deeld, dat de „operatie Merdeka" tegen de oud-gucrillastrijders in Celebes begonnen is. Op 4 September werd het kwartier van Kahar Muzakkar bezet door een compagnie Indonesische troepen, 12 uur na het ultima tum van de centrale regering. Het commu niqué voegt hieraan toe, dat Kahar Muzak kar zich naar het Latimodjonggebergte heeft begeven en dat hij wordt achtervolgd. In Makassar zelf zijn de laatste dagen 15 personen die wapenen droegen, gearres teerd. Vijf personen zijn gesneuveld. Het aantal aangehoudenen bij de operatie van het leger bedraagt thans 200. Aan de zijde van het leger werden geen verliezen ge leden, aldus het communiqué. Te Avonmouth (Gloucestershire, Enge land) zijn na een ontploffing veertien grote en verscheidene kleinere olietanks in brand gevlogen. De tanks bevatten circa 50 mil lioen liter olie. Tientallen meters hoge vlammen sloegen uit de brandende tanks omhoog en een vette zwarte rookwolk dreef over de stad. Tankschepen en een houtboot in de haven maakten zich gereed om bij uitbreiding van de brand zee te kiezen. Tot nu worden twee personen die op het ter rein van de brand werkzaam waren, ver mist. Meer dan tweehonderd brandweerlieden en honderd soldaten bonden de strijd aan tegen deze grootste brand, die Engeland na de oorlog heeft gekend. De enorme hitte van het vuur drong hen steeds tot terug wijken en in het begin konden zij niet ver hinderen, dat andere tanks door de vlam men werden aangetast. Een fikse wind wakkerde de vlammen aan en men hoopte gisteravond dat de wind zou draaien om de vlammen af te houden van veertien grote tanks, die nog niet in brand stonden. bijzonder aandacht zal dienen te besteden aan de oprichting van rheumacentra. SAN FRANCISCO. (Reuter en United Press). De republikeinse senator Styles Bridges heeft aan Reuter meegedeeld, dat Amerika reeds Maandag een verdedigings verdrag- met Japan zal tekenen. De bespre kingen duren nog voort, maar volledige overeenstemming over de algemene bepa lingen van zo'n verdrag is reeds bereikt. Men is het eens over de volgende punten: Amerika mag bases in Japan hebben; Ame rika kan deze bases gebruiken om weer stand te bieden aan een aanval; de om vang van de in Japan gestationneerde Amerikaanse troepen wordt niet beperkt. De werkzaamheden aan de afdijking van de Zuid-Oostpolder vorderen gestaag. Foto. Nabij Harderwijk wordt met behulp van enorme zandzuigers een eilandje opgespoten. (Luchtfoto K.L.M.). Voor het gerechtshof in Den Haag diende Donderdagmiddag in hoger beroep de zaak, die een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten tegen de Nederlands Hervorm de Kerk aanhanging had gemaakt. Zoals bekend is eiste deze groep dat het besluit tot invoering van de Kerkorde, op 7 December 1950 door de Generale Synode genomen, in strijd werd verklaard met de reglementen van de Nederlands Hervormde Kerk en mitsdien onrechtmatig, ongeldig en onverbindend was. Voorts werd geëist dat de Nederlands Hervormde Kerk zou worden veroordeeld zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de Kerkorde (het geen inmiddels is geschied) op straffe van het betalen van een dwangsom van ƒ100.000 fHolland, ifc/er# pa i i i In het Nederlandse paviljoen op de jaarbeurs van Frankfort stellen de bezoekers zich proefondervindelijk op de hoogte van de kwaliteit der Nederlandse zuivelproducten. voor elke overtreding ten behoeve van de eisende partij. De rechtbank in Den Haag had de eisers niet ontvankelijk in hun eisen verklaard. Bij de behandeling voor het gerechtshof gaf mr. W. H. Vermaas uit Middelburg een overzicht van de groepen, die afwijzend staan tegenover de Kerkorde en het beleid der Synode. Hij betoogde dat de invloed der gemeenten op de samenstelling der Synode vrijwel ontbreekt. Voorts kwam ter sprake, in hoeverre de rechter mag oor delen over vragen, die met de belijdenis samenhangen. Hij betoogde, dat de opvat ting van de tegenpartij, dat de rechter zich van ieder oordeel moet onthouden, niet strookt met de Nederlandse rechtsorde en evenmin met de structuur der Hervormde Kerk. Pleiter verzette zich tegen het verwijt, als zouden appellanten de Remonstrantse ideeën voorstaan. Met een beroep op de Grondwet en rechtspraak van de Hoge Raad werd betoogd, dat alle kerken recht op bescherming van overheidswege hebben tegen misbruik door bestuurders. Verder zei hij dat de bepaling, dat de Kerkorde moet worden vastgesteld in gehoorzaam heid aan de H. Schrift en op de bodem der belijdenisgeschriften, een waarborg is tegen een Synode, die een Kerkorde op andere grondslag zou willen vaststellen, zoals thans is geschied. Hierna ging pleiter over tot de regeling der autorisatie en approbatie van het be roepen van predikanten, waarvan de Kerk orde een incassomiddel wil maken van alle bij of krachtens ordinantie vastgestelde heffingen. Pleiter achtte een dergelijke sanctie onzedelijk. De verkondiging van het Evangelie mag niet belemmerd worden om financiële redenen, die daarmede niet sa menhangen. De rechtszekerheid kan slechts terugkeren bij toewijzing der vordering van appellanten, waardoor het algemeen reglement weer onbetwist zal functioneren en men weet waar men aan toe is. Noch de Synode noch de Algemene Synodale Commissie hebben het door de reglementen vereiste besluit genomen om in deze proce dure verweer te voeren, aldus mr. Vermaas. Vervolgens kwam aan de orde de grief van appellanten tegen de bevoegdheid der commissie voor de rechtspraak om het ge schil over de invoering te beslechten. De commissie voor de rechtspraak is volgens mr. Vermaas nimmer bevoegd in geschillen waarin de Synode zelve partij is. Het standpunt der Ned. Hervormde Kerk Namens de Nederlands Hervormde Kerk voerde jhr. mr. J. H. de Brauw het woord. Hij wees er op, dat gestreefd is naar een constructie van de Kerk waarin het presby- teriaal karakter van de Christus belijdende gemeenschap beter tot zijn recht zou komen en waardoor de eenheid der Kerk en haar gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de uitvoering van haar veelomvattende taak krachtiger tot uitdrukking zou komen. Des ondanks tracht zich in deze procedure de richtingsstrijd te handhaven en gepoogd wordt te bereiken dat de afzonderlijke ge meenten zich niet zullen behoeven te schik ken naar de in de gezamenlijke vergadering der geheie Kerk in de Generale Synode vastgestelde richtlijnen en taak. Na geconstateerd te hebben dat de Kerk orde niet alleen ingevoerd maar sedert 1 Mei 1951 ook met enkele uitzonderingen in werking is, zodat een verbod van invoering niet voor toewijzing vatbaar is, merkte pleiter op, dat formeel op juiste wijze tot stand gekomen besluiten slechts op grond van zeer bijzondere bezwaren kunnen won den aangetast. Wat de formele bezwaren tegen de wijze van de tot standkoming van het besluit tot invoering van de Kerkorde betreft, wees mr. De Brauw er op, dat voor de uitlegging van de thans bestreden bepalingen, een speciale commissie in de kerKelijke regie menten was aangewezen. Nu niet beweerd is, dat die beslissing onredelijk was, kan van de burgerlijke rechter niet de beslissing worden gevraagd, dat in strijd met bedoelde bepalingen is gehandeld. Ook de materiële bezwaren tegen de Kerkorde verwierp pleiter. Het moet vol komen normaal worden geacht dat lidmaten van gemeenten, die niet door overmacht reeds geruime tijd in gebreke zijn hun financiële verplichtingen tegenover de ge meenten na te komen hun stemrecht voor de verkiezing van ouderlingen (waaronder ook kerkvoogden) verliezen. Evenmin kan, naar pleiters mening bezwaar worden ge maakt tegen de bepaling dat autorisatie en approbatie voor de predikantsberoeping niet wordt verleend indien de betrokken gemeente niet heeft voldaan aan de finan ciële verplichtingen. Het staat volgens pleiter niet aan de bur gerlijke rechter te beslissen wat de leer van de Kerk moet zijn en hoe die gehandhaafd moet worden. Tenslotte bestreed pleiter de opvatting der appellanten, dat, in strijd met de belij denisgeschriften, de leertucht niet streng genoeg zou zijn en niet ver genoeg zou gaan. Na repliek waarbij mr. Vermaas voorstel de over de belijdeniskwestie deskundigen 'te horen werd de uitspraak bepaald op 25 October. Op de conferentie te San Francisco heb ben dertien landen Donderdag te kennen gegeven dat zij het vredesverdrag met Ja pan zullen ondertekenen. De meerderheid echter somde bezwaren op tegen het ont werp. De meeste gedelegeerden op de confe rentie zijn van oordeel dat de Russen voornemens zijn een nieuwe vredesconfe rentie met communistisch China, India, Burma en wellicht ook Indonesië te arran geren. Na de nederlaag die hij reeds te incas seren kreeg, ziet het er niet naar uit dat Gromyko veel succes kan hebben in San Francisco. Deskundigen die de Russen op vele na-oorlogse conferenties hebben mee gemaakt twijfelen er aan of zij hun tactiek en strategie plotseling zouden wijzigen. Intussen heeft de Amerikaanse delegatie besloten geen antwoord te geven op de Russische beschuldigingen of voorstellen, aangezien men van oordeel is dat hierdoor de conferentie nodeloos zou worden ver lengd. Het hoogtepunt van de ochtendzitting van Donderdag was het daverend applaus dat de vertegenwoordiger van Ceylon kreeg toen deze verklaarde dat het ver drag het Japanse volk vrijheid van me ningsuiting en andere vrijheden geeft, „die het volk van de Sovjet-Unie zelf zo graag zou krijgen". Met 17 stemmen voor en 14 stemmen tegen bij 2 onthoudingen heeft de legisla tieve raad van de Indonesische partij Mas- jumi (Mohammedaanse partij) zich uitge sproken voor ondertekening van het Ja panse vredesverdrag. Zowel in de Masjumi als daarbuiten meent men, dat deze be slissing van grote invloed kan zijn op het al dan niet ondertekenen van dit verdrag endaarmede op de buitenlandse politiek van Indonesië. De Indiase premier Nehroe heeft ver klaard dat de Verenigde Staten zich te zijner tijd er van bewust zouden worden dat de tegenkanting van India tegen het ontwerp verdrag met Japan juist geweest is. „De tijd zal komen dat de Verenigde Staten, die thans misnoegd zijn over de houding van India, zich de juistheid hier van zullen bewust worden", aldus Nehroe tijdens een massabijeenkomst. Londen verklaart: LONDEN (Reuter). Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat uit de onlangs door de Perzische premier in de Senaat ge houden rede duidelijk blijkt, dat voortzet ting der onderhandelingen met de Perzische regering geen nut kan hebben. „De Britse regering beschouwt daarom de onderhan delingen, die door minister Stokes zijn be gonnen als afgebroken en niet langer als geschorst", zei hij. Uitwijzing van het Britse personeel zou een nieuwe inbreuk op de voorlopige beslissing van het internatio naal gerechtshof betekenen. LONDEN, (Reuter). Op het eiland Ambryn (nieuwe Hebriden) in het Zuid- Westen van de Stille Oceaan is een vulkaan tot uitbarsting gekomen, aldus meldt de Australische radio. In berichten uit Noumea (Nieuw-Cale- donië) wordt gezegd, dat over een groot gebied lava stroomt en het eiland in een rookwolk is gehuld. Tweeduizend bewoners van het eiland worden naar nabijgelegen eilanden overgebracht en de bijna vierdui zend nog op het eiland aanwezige inwoners worden door de Franse autoriteiten ter plaatse verzorgd. In een officieel telegram aan het Franse bestuur in Noumea wordt gezegd, dat de meeste plantages op het eiland zijn ver nield. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar morgen overdag plaatselijk opkla- ringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Gematigde tempera- turen. 8 September Zon op 6.01 uur, onder 19.14 uur. Maan op 15.06 uur, onder 21.39 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 September Hoog water: 7.02 en 19.22 uur. S Laag water: 2.47 en 14.58 uur. Zaterdag 8 September Hoog water: 7.46 en 20.13 uur. Laag water: 3.24 en 15.32 uur. "iiiiiiiHiiiuiuiiiiMaiiiiiiiaiuiiiiiiuuiiiiiiii

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1