Bont, Jersey en tweed Nouveautés op de herfstshow Practische warenkennis voor de huisvrouw Diep^uitgeseeden pumps en eateastamodelien Een hand uit het verleden „JOLIE DAME" Men mag weer twee kinderen op de fiets meenemen Voor de komende winter Veranderingen schuilen in détails Brood gerechten Aanduidingen in de keuken SALON DE GHAPEAUX NEDERLANDSE SCHOENEN JR iy Dir W N WOLTERINK MEUBiLAIRVEILING 25/26 SEPT. FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) 4) ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 In. het staatsblad van Vrijdag is opgeno men een Koninklijk Besluit van 30 Juli tot wijziging van het Wegenverkeersregle ment. De bepaling in het Wegenverkeersregle ment waarbij het meevoeren van twee kinderen op de fiets verboden werd, is ver vangen door de volgende bepaling: „Het is een bestuurder van een tweewielig rijwiel verboden a. meer dan één persoon mede te voeren, tenzij hij de leeftijd van 18 jaren heeft bereikt, in welk geval hij ten hoogste twee personen mag medevoeren, met dien verstande, dat indien twee personen wor den meegevoerd, geen van deze personen de leeftijd van tien jaren mag hebben be reikt; b. tenzij hij de leeftijd van 18 jaren heeft bereikt, een persoon mede te voeren, die ouder is dan de bestuurder; c. een kind beneden de leeftijd van tien jaren mede te voeren, dat niet gezeten is op een doel matige en veilige zitplaats met voldoende steun voor rug, handen en voeten". Aan deze bepaling is een nieuw lid toe gevoegd waarin staat dat met betrekking tot het bepaalde in het vorige lid berijders van tweewielige rijwielen, ingericht voor een of meer berijders buiten de bestuurder, niet als meegevoerde personen worden be schouwd. Dit jurkje van fijne grijze wol is al heel eenvoudig. Als aardige vondst het contrast tussen de rij kleine knoopjes op het lijfje en de forse knopen waarmee de rok gesloten wordt. Met de eerste herfstnevels en het aarze lend verkleuren van bomen en struiken komt de belangstelling voor de najaars mode. De eerste berichten uit het mode centrum Parijs, zo halverwege Augustus, vielen eigenlijk nog niet in goede aarde. Wie een hoofd vol vacantieplannen heeft en haren die verkleurd zijn van zon en zeewater, die denkt nog niet in termen van velours en bont, jersey en tweed. Maar nu wordt dat anders. De ochtenden zijn kil en de avonden ook. Huiverend schieten we in een behaaglijk vest en als vanzelf glijden onze gedachten naar wat we hebben en zouden willen bezitten. En dan komt onver mijdelijk ook de vraag: „Hoe zal de winter mode worden?" Ach ja, die mode.De mannen lachen er om, maar wij, vrouwen, wij krijgen een zorgelijke rimpel boven onze neus. Want we moeten meedoen, of we willen of niet. Het is een kwestie van zelfbehoud. Kleren maken óók de vrouw, het zou dwaasheid zijn dit te ontkennen. En bij haar zijn het, meer dan de kwaliteit, de snit en de kleur die de doorslag geven. En dus nemen wij de modekoningen au sérieux, ook al zijn we misschien niet van plan al hun decreten en opvattingen slaafs op te volgen en uit te voeren. We hebben allen met een rilling horen verluiden dat een nieuwe versie van de „new look" op handen zou zijn. Welnu, die eerste berichten waren wel wat sensatio neel en overdreven, maar natuurlijk niet zonder grond. Er zijn inderdaad enkele ontwerpers die zo hier en daar hebben te ruggegrepen naar het silhouet 1947. Type rend voor de komende winter zijn hun mo dellen evenwel niet. Vermoedelijk zal het blijven bij een vergeefse poging het recente verleden te doen herleven en als zodanig kunnen we alle onrustbarende geruchten met een gerust hart naast ons neerleggen. Het zal zo'n vaart wel niet lopen Wat ons eigenlijk het meest bezig houdt is de vraag of onze garderobe zoals die daar hangt en ligt tussen de kamferballen en in de mottenzakkén, verouderd zal blij ken te zijn. Kijk, dit is toch wel een plei- zierig teken des tijds: U hoeft niet bang te zijn voor een revolutie in de mode. Het silhouet ontwikkelt zich momenteel zo ge leidelijk aan van het ene seizoen in het andere, dat er van in het oog lopende ver anderingen geen sprake is. De haren kun nen desgewenst kort blijven, het hoedje klein, de rokken mogen enkele centimeters Het mantelpak is van het klassieke type. Als materiaal werd grijze flanel gebruikt. Let op het „ingebouwde" vest. Opvallend van allure is de wijde grijze mantal van zware wol met een pluche-achtig effect. De kraag staat op tot aan de kin en de wijd aangeknipte mouwen zorgen voor de ronde schouderlijn. langer zijn en bij de halzen kunt u nog steeds kiezen tussen hooggesloten of laag uitgesneden. Dat de mouwen om aandacht zouden vragen was het afgelopen voorjaar al te voorzien. Ze blijven voornamelijk aangeknipt en zorgen, bij gebrek aan vul- linkjes, voor een natuurlijke schouderlijn. Voor het overige hangt veel af van het détail en daar kunnen we zelf alles $an doen. Hoe weinig ongewoon en nieuw de ko mende mode in onze ogen is kunt u zien op bijgaande foto's die representatief zijn voor wat de goede confectie biedt. Arlette Recepten voor 4 personen Kaasbroocljes 8 dunne sneetjes oud brood, 4 plakken kaas, boter of margarine. De sneetjes brood aan beide zijden met boter of margarine besmeren. 4 sneden met kaas beleggen en met de andere bedekken. De sneetjes in de koekenpan in boter of margarine aan beide zijden bruin bakken en zo heet mogelijk opdienen. Broodschotel met appelmoes of rabarber 200 gr. oud brood, J/2 kg- appelen of ra barber, 2i/2 dl. water, 60 gr. (4 eetlepels) suiker, kaneel, boter of margarine. De appelen wassen, in vieren snijden, op zetten met kokend water en snel gaar koken (±10 minuten). De appelen zeven en het moes vermengen met suiker, naar smaak. Of de rabarber schoonmaken, wassen, in stukjes snijden, opzetten met een bodem water en gaar koken 10 minuten). De rabarber tot moes roeren en vermengen met suiker. De sneetjes weken in een deel van het moes. De geweekte sneetjes laag om laag njet de rest van het moes in een vuurvast schaaltje leggen. Zorgen dat de bovenste laag uit brood bestaat. Het gerecht met sui ker en kaneel bestrooien en hier en daar een klontje boter of margarine er op leg gen. Het schoteltje in een matig warme oven plaatsen en er een bruin korstje op laten komen. Beschikt men niet over een oven, dan kan men dit gerecht ook zó opdienen alleen dus met suiker en kaneel bestrooid. Gepaneerde hambroodjes 200 gr. ham, li/2 dl. melk, 20 gr. boter of margarine, 20 gr. bloem, peper, zout, 10 dunne stukjes brood (4 bij 6), 2 eieren, 4 eetlepels melk, paneermeel. De boter smelten, de bloem er droog bij doen, en onder goed roeren de heet ge maakte melk. Het geheel goed door laten koken en op smaak afmaken met peper en zout. De fijngesneden ham er door mengen. De stukjes brood beleggen met deze ham massa. De eieren iets loskloppen op een diep bord, wat zout toevoegen en iets melk Dit is een moderne uitgave van het popu laire suède-jasje. Let op de natuurlijk glooiende schouderlijn en de raglan- mouwen. Iedere dag maar weer koopt u allerlei levensmiddelen: melk, suiker, vlees, kaas, boter, aardappelen enz., enz. Dit inkopen is heus niet het gemakkelijkste deel van goed huishouden. Was er van alles maar één soort, één kwaliteit, dan zou het mis schien wel gaan» maar er zijn vele soorten kaas, veel kwaliteiten jam. Ên zo is het dan haast onmisbaar, dat een huisvrouw enige warenkennis heeft. Nu omvat „Waren kennis" vele onderdelen: herkomst, berei ding, samenstelling, kenmerken en eigen schappen, soorten en kwaliteiten, prijzen van waren, hun surrogaten en mogelijke vervalsingen. Wij willen ons hier beperken tot kwaliteiten. Dat er verschillende kwaliteiten zijn weten wij bij ondervinding; tien biefstukjes zullen niet alle even mals zijn, evenmin als tien kroppen sla even fris en als men tien repen chocolade van verschillende merken zou proeven zou niet van alle de smaak even goed blijken te zijn. Om waar voor zijn geld te krijgen, moet men dus wel enige kennis van zaken hebben. Men moet b.v. weten, dat in goede biefstuk maar weinig bindweefsel (pezen) mag voor komen, dat kroppen sla met gave lichtge kleurde en zachte bladeren de beste zijn en dat chocolade er glanzend en glad uit moet zien en romig moet smaken. Op een potje jam kan staan „vruchten jam" of „edeljam". Dit wil zeggen, dat het product bestaat uit vruchten en suiker. Staat er-„huishoudjam" op dan raag er glu- cosestroop in verwerkt zijn in plaats van suiker en een conserveermiddel in bepaalde hoeveelheid. Ziet u staan „Appel-aard beien" dan wil dit zeggen, dat de jam van nog mindere kwaliteit is, dat er nl. veel appelmoes in zit. Soortgelijke aanduidingen gelden voor vruchtenlimonadesiroop en limonadesiroop. Zeer goede, verpakte bloem duidt men aan met „Top patent" of „Patent", aandui dingen, die uit Amerika afkomstig zijn. „Straight" duidt een mindere kwaliteit aan. Men zou een ei ook een verpakt artikel kunnen noemen al is het dan van „nature" verpakt. Welnu er staat meestal een stem pel op in elipsvorm met „Holland" er in, een cijfer er bij, één tot en met zes, dat het gewicht aangeeft, let op, het gewicht en niet de grootte, zoals velen menen. Staat er „Koelhuis" op, dan wil het zeggen, dat het ei in een koelhuis is opgeslagen ge weest en uiteraard zal de kwaliteit minder zijn en de prijs relatief hoog. De aanduiding „kalkei" geeft een nog mindere kwaliteit aan. De aanduidingen op een fles azijn kun nen zéér uiteenlopen. Goede azijn draag de RAAMSINGEL 36 HAARLEM (Zaterdags gesloten). Hiermede bericht ik aan de door mij overgenomen Clientèle van Mevrouw v. d.'MElJ DE BIE, dat ik uitsluitend gevestigd ben aan bovenstaand adres. Vervormingen en verandering worden met de meeste zorg uitgevoerd (Bij voorkeur 's morgens). en de broodjes hierin leggen en bedruipen met het-ei. Er uit nemen, laten uitlekken en door paneermeel wentelen. Ze in dam pend heet frituurvet bruin bakken. De broodjes warm opdienen op een schotel met een vingerdoekje belegd en versierd met een takje peterselie. Broodparmekoek 100 gr. oud brood, 2 dl. melk, 1 ei of 10 gr. bloem, 30 gr. suiker, fijne kaneel of ge raspte citroenschil, zout, boter of marga rine, abrikozenjam. De melk aan de kook brengen, het brood er in fijn maken, suiker, eidooier of bloem, zout en kaneel of ci troenschil er door roeren en het stijfge klopte eiwit er door mengen. Hiervan niet te vlug pannekoeken bakken en de pan onder het bakken dichtdekken. De panne- koek bestrijken met vruchtenmoes of abri kozenjam en warm opdienen. naam „gistingsazijn", „wijnazijn", „rozijn- azijn", „citroenazijn". „Gele azijn" duidt op extra bijkleuring met caramel, „kruidenazijn" op azijn, waar in kruiden zijn afgetrokken. Gewone azijn bevat 4 a 5 azijnzuur. „Dubbele" of „sprit" azijn bestaat echter voor 8 uit azijnzuur, inlegazijn voor 6 Bij azijn met tussen 12 en 80 azijnzuur moet het juiste gehalte aan azijnzuur op het etiket zijn aangegeven. Vloeistof met meer dan 80 azijnzuur moet worden aangeduid als azijn-essence en duidelijk moet zijn aange geven, dat onverdund gebruik dodelijk is (doodskop). Dat kaas voorzien is van allerlei merken is voldoende bekend. Maar wat betekenen al deze merken? V.V. of volvet wil zeggen, dat de kaas 48 vet bevat in de droge stof, 40 -f, 30 -f20 -f, dat de kaas respec tievelijk 40, 30, 20 vet bevat in de droge stof van de kaas. De aanduiding „R" of „roomkaas" mag alleen staan op kaas met 65 vet in de droge stof. En zo zou den wij talloze levensmiddelen naar hun kwaliteit en aanduidingen kunnen bekij ken, maar dat zou ons te ver voeren. Wij deden slechts een greep om u te laten zien, hoe nodig enige kennis van aanduidingen en kwaliteiten is voor wie zich geen knollen voor citroenen wil laten verkopen. A. v. D. Dezer dagen toonde het modecentrum voor de schoen- en lederwarenbranche in het Amsterdamse Victoria-hötel in een schoenen-show haar nieuwste modellen, zowel voor heren als dames. Alvorens de mannequins op het hoge met gordijnen ten dele afgesloten podium de schoenen lieten zien werden nog enige mededelingen oyer de positie der Neder landse schoenindustrie gedaan. Deze heeft, zoals men het uitdrukte een „stormachtige periode" achter zich. In tegenstelling tot de textiel-sector echter hebben de moei lijkheden in de schoen wereld niet tot excessen als een prijzenslag of liquiditeits verkopen geleid. Dat is mede te danken aan het feit, dat de schoenindustrie in het afgelopen seizoen een exportrecord heeft geboekt. Twee grote nouveautés in het dames genre trokken bij de show sterk de aan dacht en wel de Canasta-modellen en de diep uitgesneden pumps. Bij de Canasta-modellen heeft de plat- gehakte schoen een leren rand aan de on derzijde van het bovenleer, welke rand parallel loopt met de zool. Dit doet de zool zeer dik lijken, doch in werkelijkheid zakt de voet achter de rand weg, waardoor tege lijkertijd de indruk van een zeer kleine voet verkregen wordt. Wat de diep uitgesneden pump betreft, bij de elegante hooggehakte (pl.m. 6 cm. hoge hak) konden wij ons niet geheel los ma ken van het idee, dat de buitenlanders met name de Amerikanen en Italianen ons wat raffinement en variatie betreft vooruit zijn. In het sportgenré, dat zeer sterk op deze show domineerde, treedt de „naturel schoen" varkensleer en ongeverfd leer sterk op de voorgrond. De profiel-rubber tn crêpe zolen blijven hier de leren zoler '-••£>r- dringen. Voor de heren handhaafde het juchtleer zich, terwijl het experiment met „zeehon- denleer" absoluut lelijk te noemen was. De weliswaar makkelijke, maar zeer on elegante laarsjes uit Amerika overgewaaid, werden in alle variëteiten, gevoerd en on gevoerd maar meestal van suède getoond. Groen suède met licht bruin calf Eskimo laarsje, leren zool en hak voering: vacht.. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS JllgÏJ-C Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst „Is dit de viering van eeg of andere ver jaardag?" „Nee. Ik geef vaak zomaar van die fuif jes". „Maar toch niet zo groots?" „O ja, zeker wel, soms nog groter". Brannigan keek om zich heen en nam het grote gezelschap op, het legertje van kellners, en de velen, die telkens naar de zijkamer gingen om een hapje te eten. „U vraagt zich zeker af, hoe ik me dat financieel kan veroorloven?", raadde Brooke de gedachten van de politieman. „Ik zit er nogal warmpjes in". „Maar zo'n feestje moet u honderden ponden kosten". „Zeker. Maar ik betaal werkelijk mijn rekeningen. En ik doe het om me niet te vervelen". Brannigan begon te begrijpen, dat hij het met deze jongeman niet gemakkelijk zou krijgen. „Nu eens niet als politieman: ik kan niet begrijpen hoe u zoiets vol kunt houden". Brooke glimlachte. „Ik bezit een onbetamelijke hoeveelheid geld. Ik hoef niet te werken en zie dus ook niet in, waarom ik dat zou doen. Blijft over: plezier maken. Ha, Peter". Peter Turnbull pakte Brooke nadrukke lijk bij zijn arm. „Als de politie je een ogenblikje missen kan, kom dan eens even kennis maken met Mary Waring. Juist jouw type". Brooke keek besluiteloos. „Andere keer misschien. Vanavond heb ik al genoeg om me mee bezig te houden". Toch liet Brooke zich overhalen en Bran nigan zag hem naar een lang, slank, rood harig meisje gaan en kennis met haar ma ken. Het feit, dat Brannigan verstokt vrij gezel was, kon hem er niet van weerhou den een waarderend oordeel over het uiter lijk van het meisje te koesteren. Maar kort na een goedkeurende blik werd zijn aan dacht getrokken door een donker type met een Italiaans uiterlijk, die hij kende als een berucht zwarthandelaar-in-het-groot. Zijn rijke jonge gastheer had hij al uit het oog verloren. Turnbull mengde zich weer in het ge zelschap, nadat hij zijn vriend aan het roodharige meisje had voorgesteld. Brooke stelde in een enkele oogopslag vast, dat het meisje groene ogen had, volle gezonde lippen en een sierlijk slank figuur. Zij droeg een tafzijden jurk en als sieraden een zware jade ketting en een armband. Zijn oorspronkelijke plan was geweest een paar beleefdheidsfrazen te zeggen en zich dan weer te excuseren, maar tot zijn eigen verbazing liet hij zich er toe verleiden, haar uit te nodigen plaats te nemen. „Aardige fuif", merkte het meisje op, terwijl zij een sigaret van hem accepteerde en deze in een lang pijpje deed. „Doet me genoegen dat het in de smaak valt". Er schoot Brooke niets anders te binnen dan die gelegenheidsopmerking. „Ik heb me vaak afgevraagd, hoe een echte Londense partij nu wel zou zijn. Ik woon in Norfolk, bij Kings Lynn, en daar is het nogal rustig", merkte Mary op. „Het is hier vanavond niet zo erg rustig als het er misschien uitziet. Iemand, die op weg was naar hier, is vermoord. Van daar die stoere knaap van de politie, die daar rondwandelt". Brannigan hing wat rond in de buurt van de deur, tei-wijl hij een oogje hield op de detective, die met zoveel tact als de omstandigheden toelieten, de vertrekkende gasten opving en naar de kamer leidde, waar inspecteur Dale hun verklaringen aanhoorde. „Worden we allemaal verdacht?", vroeg het meisje met iets van een rilling. „Vermoedelijk. Maar er is geen reden om bang te zijn." „Ik weet het niet. Ik zou niet graag ruzie met die man krijgen. Hij ziet er zo stoei en onbarmhartig uit". „Dat zijn de meeste politiemannen", ant- woorde Brooke. „Ik heb zo'n idee, dat Brannigan buiten zijn werk werkelijk een aardige vent kan zijn. En per slot van reke ning, als iemand van de gasten verantwoor delijk is voor de moord op Marshall, dan hoop ik maar dat hij gegrepen wordt". In het kort vertelde hij, hoe hij de ver moorde had leren kennen. „Wat moet ik zeggen, als ik straks aan de beurt ben om een verklaring af te leg gen?" „Ze zullen wel vragen, wat ze nodig heb ben. Vertel maar, waar u vanavond bent geweest en met wie u hier kwam". „Ik heb gedineerd met Bill Turner en zijn zuster. Zij wonen bij ons in de buurt. Bill ging met ons naar Berkely. Daarna zijn we naar zijn flat in Zuid Kensington geweest om iets te drinken. Om half twaalf zijn we toen opgestapt om hierheen te komen". „Dat lijkt me voldoende", stelde Brooke haar gerust. „Vertel dat maar aan de politie. Maakt u zich overigens heus niet bezorgd. Ik ken Bill en daar zult u heus een goede steun aan hebben. Kent u veel mensen in Lon den?" „Enkelen, niet veel. Ik logeer in een klein hotel in Lancaster Gate". Het meisje wierp een blik in de richting van de deur. Jeremy bezag goedkeurend haar profiel, dat haar, ondanks haar enigs zins hooghartige uiterlijk toch een vrien delijk voorkomen gaf. „Wilt u morgen bij me komen theedrin ken?", vroeg hij plotseling. Het meisje lachte. „Vraagt u altijd al uw gasten om te komen theedrinken? Er zijn heel wat aantrekkelijker meisjes dan ik!" „Ik meen het. Ik heb geen vrouwelijk thee-bezoek gehad sedert zes maanden", antwoordde Brooke. „Werkelijk?", vroeg Mary met enige ver wondering in haar stem. „Ik had zo ge dacht dattja, nu ik dit gezelschap eens aanzie, dat u iemand was die aldoor met allerlei meisjes op stap zou gaan". „Ach, over het algemeen zoek ik meer collectief amusement". „Goed, hoe laat dan?" „Prachtig. Ik zie u dan wel om vier uur in Dorchester Hotel. Nadat Mary vertrokken was, vond Broo ke zijn vriend naast zich. „En, wat heb ik je gezegd?", vroeg Turn bull stralend. „Is het niet iets bijzonders? Ik begrijp niet, waarom ze zich tot dusver buiten verstopt heeft „Niet slecht, zeker", gaf Jeremy toe. „Onze gasten gaan er zo langzamerhand vandoor. Wij zifllen wel zowat aan de beurt zijn om onze verklaringen af te leggen". Lang nadat de laatste auto's vertrokken waren van Grosvenor Square, zaten de twee detectives op Scotland Yard nog de verklaringen door te lezen en te beoorde len. Brannigan had twee lijsten gemaakt, een kleine van de gasten, die bij de politie geen al te beste naam hadden, en die tussen tien en elf uur op de plaats van de mis daad hadden kunnen zijn, en een grotere lijst van de andere personen. „Er waren een paar vreemde snuiters op dat fuifje, Dale", overwoog Brannigan terwijl hij een pijp stopte. „Ik kan me nog altijd niet goed voorstellen, waarom onze twee jongelieden dergelijke figuren hebben toegelaten. Ik heb Brooke gewaarschuwd, maar het scheen niet veel indruk op hem te maken". „Het zijn waarschijnlijk een paar jonge rijke dwazen, die op zo'n manier wel gauw door hun geld heen zullen zijn", was het oordeel van Dale. „Toch heeft die Brooke niet de indruk op me gemaakt van een jonge dwaas. Eer der van iemand, die heel goed weet wat hij doet. Ik had zo'n gevoel, toen ik met hem sprak, dat er wel eens meer achter die fui- verij kon zitten dan zo op het eerste ge zicht leek". „Kan ik me niet voorstellen", protes teerde Dale met een vermoeid gezicht. „Niemand zal toch zo gek zijn om zonder goede reden zo met geld te smijten. En ik kan geen goede reden bedenken. Die fuif van vanavond moet een schat geld gekost hebben. En zulke avonden schijnen zij ge regeld te geven. Ik heb zo'n idee, dat ze een erfenis gekregen hebben en nu zo gauw mogelijk door hun geld heen zien te ko men". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10