-Clowntje Rick De beroepskeuze J. W. STREMMING Kort en Bondig Nachtdienst apotheken [voortgezet Economisch onderwijs Avondopleiding voor Economische en Sociale Wetenschappen Burgerlijke stand van Haarlem Orgelmuziek voor iedereen T eisterbant-expositie gesloten Drie pianosolisten op concert van H. O. V. Academieprijs voor zeven kunstaars Oude overeenkomsten J. A. Valk benoemd by Provinciaal Ziekenhuis Voor de kinderen GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Bouw van 7-klasssige school in Haarlem Z.-O. Jongens stalen portemonnaies Eendenmoord in de Delft Oud schilderij geïdentificeerd Oefenwedstrijd op terrein van Rood en Wit Van Loon met Ampère eerste ZATERDAG S SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 ADVERTENTIE De 16-jarige Maureen Connolly uit Californië heeft veel opzien verwekt door in de Amerikaanse enkelspel-kampioenschappen tennis dames te Forest Hills in de halve finale de Wimbledon-kampioene van dit jaar, Doris Hart, te verslaan en daarna in de finale te winnen van Shirley Fry. Maure en Connolly (midden) met haar beker na de overwinning op Shirley Fry (links). (Radiografisch overgebrachte foto). Wat het Haarlemse bureau in 1950 deed In het jaarverslag van het Gemeentelijk Bureau voor de Beroepskeuze blijkt dat er 412 mannelijke en 179 vrouwelijke advies vragers waren. De leeftijd was: jonger dan 15 jaar: 294; 1517 jaar: 162; 1720 jaar: 83; 21 jaar en ouder: 44. Van buiten Haarlem kwamen 116 advies vragers. 238 adviezen werden gegeven die betrekking hebben op voortgezet onderwijs, van Ambachtsschool 40 en Huishoudschool 21 en U.L.O. 104. Er werden bovendien 1187 herhaalde bezoeken aan het bureau gebracht. 256 jongens en 75 meisjes ondergingen een psychotechnisch onderzoek in verband met te kiezen school of beroepsopleiding. De werkzaamheden van het bureau breidden zich ook in het afgelopen jaar weer uit; dat het aantal nader te onder zoeken gevallen in totaal 27 meer was dan in 1949, mag op zichzelf een klein verschil lijken, in de praktijk is een belangrijk aan tal uren meer met het onderzoek gemoeid, terwijl de daarmee samenhangende bezig heden en de bespreking met ouders van belanghebbenden extra tijd vergen. Ook verleende het bureau in het verslagjaar medewerking aan een aantal onderzoekin gen, die waren opgedragen aan het school psychologisch bureau. Overdracht van grond B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor 2250 vierk. meter grond in Haax-lem-Noord kosteloos in eigendom te aanvaarden van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel. Deze grond is bestemd voor de openbare dienst. Er moet bovendien een bijdrage van 5.247 gegeven worden voor de kosten van bestrating, enz. Haarlem: Firma C. G. Looiheijer en Zoon, Barteljorisstraat 11, telefoon 10175; Park- apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946; Apotheek 't Gildehuys, Koninginne weg 3, telefoon 12038. ADVERTENTIE A^DEMIE vooh gevestigd te Haarlem Rector: Dr. S. Elzinga Docenten Drs. H. H. Ensingh (Bedrijfseconomie) Mr. J. van Hoorn Jr. (Recht) Dr. H. Klompmaker (Econ. Geschiedenis) W. Lubberink (Sociologie) Drs. C. Niepoth (Bedrijfseconomie) Mr. Drs. S. L. Rademaker (Economie) Drs. R. H. Rooda (Statistiek) Dr. M. Rozelaar (Wijsbegeerte) Mr, Dr. A. Stolk (Economie) Lessen in afzonderlijke vakken tegen speciaal tarief mogelijk. AANVANG DER LESSEN11 Sept. 1951 in het gebouw H.B.S.-A., Zijlvest te Haarlem, Spoedige aanmelding gewenst PROSPECTUS EN INLICHTINGEN ACADEMIE voor VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS Secretariaat: Heemst. Dreef 64 - Heemstede - tel. 39100 of bij de Rector: Dr. S. Elzinga -Westerhoutpark 28*Haarlem tel. 12879 HAARLEM, 7 September 1951 BEVALLEN van een zoon: 5 Sept., C. Ne- derstigtDorland; 6 Sept., J. Schrijversvan Lankeren; C. G. H. StoltenborgNowak; 7 Sept.. M. O. H. van Merkenstein—Eikerbout; J. Joren—Mentjox; J. T. Versloot—Alkema. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., H. M. Wassenaarvan Brienen; 7 Sept., A. C. van het KaarKat: F. KoopmansBosscher; E. G. Lanaenberg—Klabou. OVERLEDEN: 5 Sept., II. A. Vessies—Eb bing, 77 j., Teding van Berkhoutstraat; C. M. van der Hoornvan Dam, 71 j., Kruistocht straat; T. J. F. Stokman. 74 j.. Schalkwijker straat; 6 Sept., G. Alders, 72 j., Marnixstraat. Feike Asma versmaadde echter „muzieklekkernijen" De Hervormde Jeugdraad in Haarlem heeft de organist Feike Asma verzocht ten bate van het Jeugdraadwerk drie orgel concerten in de Grote Kerk te geven. Orgel muziek voor iedereen zal Feike Asma ten gehore brengen. De concerten zullen dus een populair karakter krijgen. Het eerste concert van de reeks van drie werd gisteravond gegeven. Gelukkig heeft dit de vrees kunnen uitbannen dat de or gelbespelingen slechts een muzikaal amu sement zouden worden, waarop allerlei muzieklekkernijen zouden worden opge diend, die men zonder enige geestelijke in spanning zou kunnen nuttigen. Werken van Handel, Bach en Franck bij voorbeeld vroegen om een actief luiste ren van de toehoorders en zij bemerkten, dat dit concert toch ook voor hen iets kon gaan betekenen. En ook de Sonate in f van Felix Mendelssohn Bartholdy, die Feike Asma speelde, bevat fragmenten, die toch zeer de moeite waard zijn om er kennis van te nemen. Vooral voor het Allegro mode rato hiervan past bijzondere aandacht, om dat Mendelssohn door het aanwenden van een koraalmelodie zijn muziek in zekere zin op een liturgisch plan gebracht heeft. Een merkwaardig verschijnsel in de pe riode der romantiek, waarin de orgelmuziek haar kerkelijk karakter ging verliezen. Het Allegretto van A. Guilmant vertegen woordigde een oppervlakkiger muziek genre en met het Allegro vivace, de reeks variaties uit de 5e Symphonie van Ch. M. Widor, liet het virtuoze element zijn rech ten gelden. Feike Asma toonde bij de uitvoeringen over de nodige technische vaardigheid te beschikken. Ook wist hij over het algemeen met zorg de registers te kiezen, waarbij hij zich ditmaal hoedde voor effecten. Wat wij echter nog in zijn spel hadden willen horen, was een grotere rhythmische standvastig heid, scherper articulaties en meer gelijk heid van aanslag van accoord-tonen. Nu misten wij nog de strakheid van het Allegro uit het 10e Concert van Handel en de heldere klaarheid van het stemmenweef- sel van Bachs koraalvoorspelen. Het viel op hoe bij het uitvoeren van de koraalvoorspelen het pedaal achter bleef. Bijna geen metrische of rhythmische ge lijkheid tussen de pedaalstem en de manu aal-stemmen kwam tot stand. Het is echter zeer goed mogelijk, dat dit door een con structieve onvolkomenheid van het orgel veroorzaakt werd. Van César Franck speelde Feike Asma de Pastorale. Hij vond voor dit intieme werk de klankkleuren, die zoveel mogelijk het klankkarakter, dat Franck bedoelde, benaderde. Een ideale uitvoering kan men wel verwachten op het orgel van Cavaillé Coll in onze concertzaal. In zijn element was Feike Asma vooral bij het vertolken van een eigen compositie (een fantasie over Psalm 97) en van een werk van Jan Zwart, de Toccata over Psalm 146 „Prijst den Heer met blijde gal men". Met deze werken kan de organist zich uitleven in een maximaal krachtige orgelklank, die enerzijds niet naliet indruk te maken, maar die toch ook bedenkingen opriep ten aanzien van de klankverhou ding tussen de pedaalregisters en die van de manualen (de vulstemmen inbegrepen). Het volgende concert van de reeks zal Vrijdag a.s. gegeven worden. Ongetwijfeld zulien minnaars van goede orgelmuziek hierbij tegenwoordig willen zijn. P. ZWAANSWIJK Gistermiddag heeft de president van Teisterbant, Godfried Bomans, in de Vishal de tentoonstelling van het werk der leden gesloten, die in drie weken tijds bijna vier duizend betalende bezoekers trok. Dat is een niet gering succes en het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat naast de waardige droefenis die bij het sluiten ener goed-lopende expositie op zijn plaats is, ook de vreugde om dit resultaat zijn plaats kreeg in het slotwoord van de char mante redenaar, die Bomans is. Die vreug de werd voornamelijk geuit in de huldiging van de heer P. Leffelaar, die het initiatief had genomen tot deze ongebruikelijke ex positie, waar beroeps- en amateur-kunste naars broederlijk naast elkaar exposeerden. En tot slot reikte de president een in bosjes verdeelde dahlia-zee uit aan de dames, die de expositie beheerd hadden. Dahliatentoonstelling Op de grote dahliatentoonstelling en -keuring, welke elk jaar gehouden wordt door de Nederlandse Dahliavereniging in samenwerking met de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, behaalde de Haarlemse Volks tuinvereniging „Eigen Tuin" aan de Zomer- weg de wisselbeker plus een der médailles als ere-prijs. De tentoonstelling wordt dit jaar te Bus- sum gehouden op 7, 8 en 9 September. Kennemer Golfclub Woensdag en Donderdag werd op de banen van de Kennemer Golfclub om de Middelloo- prijs gespeeld (18 holes handicap matchplay voor dames). De resultaten waren: Halve eindstrijd: mevrouw A. van Dijk— Klomp (16) wint met 3 en 2 van mevrouw A. Buma—van Tienhoven f4)mevrouw C. H. van de StadtKnapp (24) wint met 5 en 4 van mevrouw M. ElhorstDekker (16). Eindstrijd: Mevrouw A. van DijkKlomp (16) wint met 4/3 van mevrouw C. H. van de StadeKnapp (24). STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 HORS D'OEUVRE RUSSISCHE EIEREN HUZAREN SALADE Het adres voor opgemaakte schotels Het achtste zomerconcert van de H.O.V., dat Vrijdagavond onder leiding van Mari- nus Adam gegeven werd, had een speciaal karakter wegens het optreden als solist van drie gevorderde pianoleerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Daar was vooreerst mej. Wies Burmeister, die het publiek liet luisteren naar een gracieus piano-concertje van Karl Ditters von Dit- tersdorf, een oudere tijdgenoot van Mozart vooral bekend om zijn komische opera „Doctor und Apotheker", maar tevens een vruchtbaar componist van symphonieën, concerten en kamermuziek. De uitvoering door de jeugdige soliste had een vlot, zo nu en dan wel wat te vlot karakter, waar echter de handige begeleider Marinus Adam voor op z'n „qui vive" was. De mooi zingende pianotoon in het melodieuse Larghetto duidde op een gezonde muzika liteit van de solise. Voelt men zich bij Dittersdorf al in de buurt van Mozart, wanneer men echter enige maten van Mozart's laatste pianoconcert (Bes, K. V. 595) hoort, merkt men direct dat men er nog verre vandaan was. De geniale per- soon'ijkheid openbaart zich in het werk op verrassende wijze, al spreekt het nog de muziektaal van het galante tijdperk en al blijft de prilheid van Mozart's eeuwige jeugd er in leven. Dit alles brengt zijn con sequenties mee voor de interpretatie. Maar het mag gezegd worden dat Gerty Vunde- rink, die de solopartij vervulde, voortreffe lijke technische en muzikale eigenschap pen toonde. Men kon er slechts de opmer king bij maken dat het nog wat lachender en lichter had mogen wezen, met onder drukking van een sentiment dat bij Beethoven zqu passen, doch dat de aristo cratische muze van Mozart in haar delicate gereserveerdheid vreemd is. Adam heeft dit met zijn belangrijk orchestraal aandeel zeer juist weten te treffen. Maar al met al was het een uitvoering die er wezen mocht; als debuut met orkest was het voor een muziekschool-leerlinge een prestatie, die respect afdwong. Als derde trad Leendert Huges solistisch op met het pianoconcert van Schumann. Dat deze jonge pianist niet meer aan zijn proefstuk is, was doorlopend te merken aan zijn merkwaardig beheerste vertolking, die in al haar romantische bewogenheid een rust ademde die weldadig aandeed en overtuigde door een klaarblijkende be zonkenheid. De ovatie van het publiek, die op deze technisch brillante en gevoelig muzikale vertolking volgde, was welver diend. Het was een interpretatie die vol komen rijp voor het podium mocht heten. Ook het orchestrale aandeel was bijzonder fraai. De muziekavond was ingeleid met de ouverture van Handel's opera „Agrippina", waarin de solo-hoboïst Guus Grentzius met mooie en goed dragende toon zijn be langrijke solopartij vervulde. Tot slot leidde Adam Wagner's Meister- singer-ouverture en dit werd een schitte rend besluit van dit zomerconcert, dat niet alleen voor de H.O.V., maar ook voor de hogere pianocursussen van de Toonkunst- Muziekschool een artistiek succes was. JOS. DE KLERK Nieuwe dahlia naar Haarlems Bloei genoemd Een Haarlems amateur-bloemenkweker, de heer P. Kleef, die reeds eerder de vol doening had van de erkenning van een nieuwe door hem gekweekte soort, heeft thans een getuigschrift van verdienste ge wonnen met een fraaie zalmrode, cérise ge tinte chrysant-vormige dahlia, die onder de naam „Haarlems Bloei" staat ingeschreven. Reeds enkele dagen prijkt het bureau van „Haarlems Bloei" met -deze fraaie dahlia's, een vriendelijke attentie van de kweker. - De academieprijs, die leerlingen en leraren van de Haagse academie voor Beeldende Kunsten hebben ingesteld, zall dit jaar voor het eerst worden uitgereikt aan zeven kunstenaars en wel op het feest, dat op 15 September in de tuin van de aca demie wordt gegeven. Het zevental bestaat uit Fie Carelsen, Paul Steenbergen, Cor Ruys, Wim Kan, Georgette Hagedoorn, Jaap Stotijn en Nelly Wagenaar. De prij zen bestaan uit werkstukken van de leer lingen en plaquettes. ADVERTENTIE Thans overbodig geworden Nog steeds zijn Van kracht enkele zeer oude overeenkomsten, door de gemeente Haarlem gesloten met het Hoogheemraad schap van Rijnland, en wel! een overeenkomst van 14 September 1565, waarbij „Rijnland" zich verbindt het uitlozingsvermogen te Halfweg niet te ver groten; een overeenkomst van 12 October 1579, waarbij „Rijnland" zich verbindt het uit lozingsvermogen te Spaarndam niet te ver kleinen en de capaciteit van de doorstro ming aan het Penningsveer niet te verrui men; een overeenkomst van 22 Augustus 1592, waarbij „Rijnland" zich verbindt de scheep vaart aan het Penningsveer te beletten. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land hebben aan B. en W. medegedeeld, dat zij er naar streven de taakbepaling van het hoogheemraadschap geheel op een moderne en éénvormige voet te brengen, met af schaffing dus van overeenkomsten als hier voor beschreven, welke thans geen be staansrecht meer hebben en welke in het algemeen nog slechts hinderlijk zijn. Daar Haarlem bij het voortbestaan van deze overeenkomsten geen belang meer heeft, achten B. en W. het gewenst, dat de Raad aan het zojuist bedoelde streven zijn medewerking verleent en de bedoelde overeenkomsten laat vervallen. De heer J. A. Valk is met ingang van 1 October benoemd tot administrateur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Hij is sinds 1 October 1935 in gelijke func tie werkzaam bij de Psychiatrische Inrich tingen Endegeest, Voorgeest en de Jel- gersma-kliniek. ADVERTENTIE J. A. Valk De werkzaamheden van de heer Valk, die in deze functie is belast met de zake lijke administratieve leiding van deze in richtingen, strekken zich over een uitge breid terrein uit. Zo moet hij, daarbij ge assisteerd door een staf van personeel, zijn aandacht laten gaan over een uitgestrekt complex gebouwen, welke zich op een ter rein van circa 50 ha. bevinden, waarvan 5 ha. als moes- en fruittuin dient. Bijzondere aandacht besteedt de heer Valk ook aan de arbeidstherapie, welke op de inrichtin gen tot een prijzenswaardige ontplooiing is gekomen. Daarnaast strekken zijn zor gen zich uit over een technische dienst, een wasserij, welke tegenwoordig ook de dienstkleding van alle gemeente-bedrijven reinigt, een schoenmakerij en kleermakerij, de keuken en de magazijnen. Tenslotte is de heer Valk ook nog zo'n beetje „vee boer", de inrichtingen hebben namelijk ook een eigen varkensstal, waar op dit mo ment niet minder dan ruim 75 krulstaarten rondlopen. Ofschoon de heer Valk zich uiteraard buiten de medische aangelegenheden der inrichtingen houdt, gaat zijn administra tieve arbeid wel over de ongeveer 800 pa tiënten, die hier verpleegd worden, over plm. 200 leden van het verplegend perso neel en een „eigen staf" van 120 man. Naast zijn drukke werkzaamheden in „dit wereldje op zichzelf" profiteren ook tal van landelijke en plaatselijke commis sies en organisaties op het terrein van het ziekenhuiswezen van zijn uitnemende ga ven van hoofd en hart. Zo is de heer Valk reeds verscheidene jaren lid van de Com missie van Toezicht op de Gem. Werk plaats aan de Groenesteeg, secretaris van het bestuur van het Sanatorium „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee en voorzitter van de Vereniging van administrateurs van Ziekenhuizen. Van de hand van de heer Vank, wiens jarenlange ervaring hem een goede kijk op de administratieve zijde van het ziekenhuiswezen heeft gegeven, verscheen kortgeleden een boek over de organisatie en administratie van Zieken huizen, dat in deze kringen sterk de be langstelling trekt. Door onbekende oorzaak is het oude Drentse schepershuisje in Noordbarge bij Emmen afgebrand. Het werd door vele toe risten bezocht. Uit de verte keken oom Tripje en Plop naar de voortrennende wagentjes. „Kijk, Rick doet het goed! Hij is bij de voorsten!", zei Plop. Maar toen zagen ze opeens het ongeluk. „O, hij heeft een aanrijding.... hij valt!", riep Plop verschrikt. Oom Tripje zag het ook. En hij rende, gevolgd door Plop, over het grasveld naar be neden naar de plaats, waar het gebeurde. Buiten adem kwamen ze bij de baan, waar Rick stond. „Heb je je bezeerd, Rick?", vroeg oom Tripje. Maar Rick lachte alweer en schudde het hoofd. „Nee, oom Tripje, het valt wel mee," zei hij. „Alleen jammer, dat ik nou verloren heb, hè?" De man van het Rode Kruis, die ook al voor hulp was komen aanlopen, zei ook al, dat het erg goed was afgelopen. Hij behoefde niemand te verbinden. Gelukkig maar!", zei oom Tripje,. I 500 c DE ZUINIGSTE AUTO 1 L. op 20 KM. Prijs 4820 BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM - TEL. 14160 ADVERTENTIE Verhuizingen Meubelberging Pianotransport NIEUWE GRACHT 50 TELEFOON 13059 Wachten is op het beschikbaar komen van bouwvolume Nu de grond, aangegeven in het uitbrei dingsplan afronding Haarlem Zuid-Oost, gedeelte D (omgeving Van Zeggelenstraat), binnen korte tijd als bouwterrein in ex ploitatie wordt gebracht, is in dit stadsdeel een verdere toeneming van de bevolking te verwachten. Met het oog hierop achten B. en W. het gewenst tijdig in de komende behoefte aan schoolruimte te voorzien. Op het plan is voorzien in de stichting van twee zevenklassige schoolgebouwen, een gemeenschappelijke schoolzaal, een gym nastieklokaal en een vierklassige kleuter school, op het terrein gelegen achter de Van Zeggelenstraat. Een van de lagere scholen dient ter vervanging van het door oorlogshandelingen verwoeste schoolge bouw aan de Allard Piersonstraat. De daar in voorheen gevestigde Van Zeggelenschool is sindsdien ondergebracht in het gebouw aan de Karolingenstraat. Aan opneming van de thans te stichten nieuwe school in het ontworpen complex geven B. en W. de voorkeur boven herbouw op het terrein aan de Allard Piersonstraat. Tengevolge van de bouwstop en de tegenwoordige fi nanciële positie van de gemeente achten B. en W. het niet te verantwoorden reeds nu voorstellen te doen voor de gehele uit voering van dit plan, doch de verdere ont wikkeling van de bevolkingsaanwas af te wachten. Ter voorkoming van een ruimte tekort in de eerstvolgende jaren is het evenwel noodzakelijk thans voorbèreidin- gen te treffen voor het bouwen van de meest zuidelijk geprojecteerde zevenklas sige lagere school. De stichting hiervan zal zeer zeker in de loop van het volgende jaar urgent worden. Sinds enkele jaren zijn aan de ten Oosten van het Spaame gelegen openbare lagere scholen parallelklassen ge vormd, welke reeds meer leerlingen be vatten dan ingevolge de bepalingen van art. 23bis der Lager-onderwijswet 1920 nodig zijn voor de stichting van een nieuwe school. Ten einde plannen gereed te kun nen hebben zodra het nodige bouwvolume ter beschikking van de gemeente komt, stellen B. en W. de raad thans voor, reeds nu in beginsel te besluiten tot de bouw van één zevenklassige school en daartoe het bijgevoegde ontwerp-besluit te be- Krachtigen. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 2175U Wy serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden Een dezer dagen heeft een agent van politie op de markt in de Floresstraat een negenjarig knaapje aangehouden, verdacht van diefstal van een portemonnaie van een marktkoopman. Uit een onderzoek is ge bleken, dat de jongen en nog vijf vriendjes, wier leeftijden liggen tussen acht en der tien jaar, in de zomermaanden vijf porte monnaies van marktkooplieden gestolen hebben. Van de inhoud van de beurzen ver deelden zij slechts het kleingeld, waarna zij de portemonnaies aan de eigenaars te ruggaven met de mededeling, dat zij deze gevonden hadden. De kooplieden keken dan gewoonlijk het bankpapier na, waar door zij het ontbreken van kleingeld over het hoofd zagen. De diefjes kregen een pluimpje voor hun eerlijkheid en ontvin gen zelfs een beloning in de vorm van een ijsje. Een dezer dagen heeft zich aan de walle- kant van de Delft een kleine tragedie afge speeld. Sedert enige tijd zwemmen er in de Delft namelijk eenden rond, die elke dag liefderijk worden gevoerd door de omwo nenden. Het zijn half-tamme dieren, die de Delft wat fleurigheid schonken. Nu kwa men Donderdagavond omstreeks zes uur enkele lieden, van wie een met een jacht geweer en een met kluiten aarde in de han den, die de eenden in een zij slootje joegen. De man met het geweer, die post had gevat tussen laag kreupelhout, gaf op nog geen vier meter afstand van de dieren vuur, waardoor vier eenden werden doodgescho ten. Met een stok viste de „jager" de dode dieren uit het water, waarna hij ze op de lastdrager van zijn fiets bond. Dit alles was echter niet onopgemerkt gebleven. Er had zich aan de overkant van de Delft een schare omwonenden verzameld, die uiteraard haar misnoegen te kennen gaf over deze laffe slachting. Inmiddels was een agent van politie verschenen, die de jager verzocht mee naar het bureau te gaan. Daar werd tegen de man proces-verbaal opgemaakt omdat hij ten eerste met een geweer had „gejaagd" in de bebouwde kom en ten tweede omdat hij geen ver gunning had om zich op Hit terrein aan de Delft te begeven. De vier geschoten eenden werden in beslag genomen. In het stadhuis te Vianen hangen ver scheidene schilderijen waarvan men noch de makers kent, noch weet wie de gepor- tretteerden zijn. Met medewerking van de Braziliaanse gezant in ons land, de heer J. de Sousa de Leao, heeft men thans kun nen vaststellen, dat der schilderijen moet voorstellen Johan Maurits van Nassau van Bredero, die in de zèventiende eeuw gouverneur van Brazilië is geweest. De Brederode's hadden vroeger een slot in Vianen. BINNENLAND Voor de erepromotie van Prins Bernhard op 16 November heeft de senaat der Tech nische Hogeschool prof. dr. ir. A. J. Kluyver als promotor aangewezen. Prof. Kluyver is hoogleraar in de algemene en toegepaste micro-biologie. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een bakkerij te Vollenhove. Alles werd overhoop gehaald. Een bedrag van f3000 heeft de inbreker meegenomen. De Amsterdamse Gemeenteraad zal op 12 September bijeenkomen ter bespreking van het verzoek van een aantal communis tische leden om maatregelen te nemen ter leniging van de nood ontstaan door de ab normale regenval in de nacht van 8 op 9 Augustus. Op 23 Augustus en 6 September is de zitting van de raad ter bespreking van dit verzoek nieit doorgegaan, omdat het quotum niet aanwezig was. Op 12 September zal het verzoek niet doorgegaan, omdat het quorum leden dat aanwezig is, besproken moeten worden. Van de eeuwenoude Stevenskerk te Nijmegen, die op 22 Februari 1944 bij een luchtaanval werd vernield is het Noorder transept hei'bouwd. Dit gedeelte, de Stevens kapel, werd Vrijdag aan de Ned. Hervormde Gemeente overgedragen. De heer J. Jannai, zoon van een Am sterdamse onderwijzer, is benoemd tot econo misch adviseur van de legatie van Israël in Istanboel met de rang van vice-consul. De heer Jannai, die in Nederland geboren is, werd door de bezetter gedeporteerd naar Bergen-Belsen en is vandaar in 1944 naar Palestina gegaan. In een gezin, wonende aan de Schie by Delft, is paratyphus geconstateerd Aange zien dit gfezin een toilet heeft, dat niet op de riolering is aangesloten, doch in de Schie loost, heeft de directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezond: eidsdienst te Delft, zoals gisteren werd gemeld, bekend gemaakt, dat het water van de Schie be smet, is 'met paratyphusbacillen. HAARLEM EN OMGEVING De trekking der verloting van het Prin ses Marijke Kleuterhuis zal op 11 October worden gehouden in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. De Chr. Geref. predikanten ds. M, Hol- trop te Haarlem-C. en ds. H. W. Eerland te Lisse staan op het tweetal te Enschedé. De heer J. Siege, hoofdbesteller P.T.T. te Haarlem, viert 80 September zijn 40- jarig ambtsjubileum. De heer C. J. Bilder te Bloemendaal is benoemd als leraar tekenen aan het Chr. Lyceum te Amsterdam-Zuid. De adjunct-commies ter belasting inspectie te Haarlem M. J. Vos is verplaatst naar Rotterdam. De heer W. F. van Riezen, commies- titulair ten kantore inv. en accijnzen Haarlem, is verplaatst naar het Ministerie van Financiën in Den Haag. De heer P. C. Haagen, commies-titulair ter belastinginspectie le afd. Haarlem, is eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. - Verplaatst van Haarlem naar Amster dam (kantoor D B) is de adjunct-commies der directe belastingen etc. J. H. C. Sieverts. Cricket De cricketcompetitie is achter de rug. Er staan echter nog twee wedstrijden op het programma. Morgen wordt op het terrein van Rood en Wit een oefenwedstrijd gespeeld tussen een A- en een B-elftal en volgende week Zaterdag en Zondag komt Zuid-Afrika in Haarlem op bezoek. De eindstanden luiden volgens .Cricket": Eerste klasse A. 1,55 ACC li 7 3 1 17 HCC 2 12 7 3 2 17 1,42 Rood en Wit 12 7 1 4 15 1,25 HCC 1 12 5 3 4 13 1,08 HDVS 12 5 1 6 11 0.92 Haarlem 12 4 0 8 8 0,67 VOC 11 2 1 8 5 0,45 Eerste klasse B HBS 10 7 1 2 15 1,50 PW 8 5 1 2 11 1,38 VRA 11 6 2 3 14 1,27 Excelsior 11 5 1 5 11 1,— Sparta 11 3 4 4 10 0,91 VVV 10 4 0 6 8 0,80 Kampong 12 2 3 7 7 0,58 Quick (N.) 11 2 0 9 4 0,36 Tweede klasse B 1,30 Rood en Wit 2 10 6 1 3 13 CVHW 9 5 1 3 11 1,22 Ajax (A.) 10 5 2 3 12 1,20 LCC 9 4 0 5 8 '0,89 Meikevers 9 3 1 5 7 0,73 Kampong 9 2 1 6 5 0,56 Tweede klasse D 1,80 SCHC 10 9 0 1 18 ACC 3 10 5 1 4 11 1,10 Haarlem 2 10 3 1 6 7 0,70 Rood en Wit 3 10 3 0 7 6 0,60 CRIC 10 1 0 9 2 0,20 Ruitersport Bij het springconcours van de military, die op het internationaal concours-hippique in Rotterdam werd gehouden, heeft Ernst van Loon met Ampère op het laatste moment nog D. Siem met Rathmore van de eerste plaats verdrongen. Van Loon had een fout loos parcours en Siem bedierf zijn voortref felijke prestatie met Rathmore, die hij pas zes dagen heeft, door 20 fouten op te lopen. In ieder geval hebben onze twee military cracks laten zien, dat zij net nog niet ver leerd zijn. De dressuurproef St. George werd giste ren geronnen door de Deense amazone mevr. Hartel met Jubilee, een voortreffelijke ver richting wanneer men bedenkt, dat deze amazone tengevolge van kinderverlamming lichamelijk zwaar gehandicapt is. Wederom bleken de dames in deze zware dressuurproef oppermachtig, want de heren kwamen er eenvoudig niet aan te pas. Mej. Ten Bos werd met Mike tweede voor mevr. Williams (Engeland) met Pilgrim. Het springconcours om de Prijs van de Kralingse plas leverde wederom een Brits succes op. Lt. kol. Llewellyn won met Monty voor Miss Whitehead met Nobbier. Derde werd de Franse luitenant Du Breuil met Tourbillon. Bij het puissance-springconcours om de Prijs van de Haven kwam voor het eerst een Nederlander slag, leveren in de kop groep en wel H. G. Hendrickx met Bijou. Hij kwam met de Brit Massarella op Snowstorm en de Fransman .Tonquière d'Oriola op Tra montane in de barrage. Helaas weigerde Bijou toen op de eerste hindernis, zodat Hendrickx met de derde prijs genoegen moest nemen. Snowstorm kwam foutloos rond en won daarmee de eerste prijs.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6