Besteldienst A.B.C. Autoverhuur zonder chauffeur Jaarvergadering der Heide maatschappij voortgezet Predikbeurten Grote bouwplannen in Zandvoort Garage Hartog Ingezonden stukken VLEESCROQUETTEN ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Flatgebouwen van zeer groot belang Dahliatentoonstelling te Bussum geopend Bloemendaal Heemstede t wie verder denkt koopt motvrU L Fel debat over Berlijns Wereld jeugdfestival Amerikaans soldaat in Berlijn doodgeschoten Minister Stikker onwel JARO-BARO K.L.M. gaat op Tokio en Sydney vliegen Fietser reed tegen vrachtauto Eiseres in vorderingszaak niet ontvankelijk verklaard Nieuwe uitgaven 7 De dienst Publieke Werken in Zand voort gaat een drukke winter tegemoet. Talrijke projecten dienen uitgewerkt te worden, wil de gemeente het volgende bad seizoen weer een stap dichter zijn bij de nieuwe glorie, die berichten uit Zandvoort ons de laatste tijd bij herhaling voorspie gelen. Een belemmering is weliswaar de „bouwstop", maar Zandvoort gaat voort met het uitwerken van zijn plannen, die tenslotte een geheel nieuw dorpsbeeld beogen. Van zeer groot belang in Zandvoorts bouwplannen zijn de flatgebouwen, die op verschillende, plaatsen reeds gebouwd en geprojecteerd zijn. Aan de Noordboulevard komt een complex, bestaande uit twee vleugels, met elk vijfendertig appartementen. Het bizon- dere er van is, dat de inrichting gebruik als flathötel zal toelaten, wanneer aan-het woningtekort een einde zal zijn gekomen. Bij gebleken succes van dit experiment waaraan trouwens niet meer getwijfeld wordt zal door het bouwen van meer soortgelijke complexen dit gebied ontwik keld worden tot een geheel nieuw dorpsge deelte, dat vierduizend inwoners zal kun nen herbergen. Reeds in de eerstkomende raadsverga dering is een voorstel te verwachten waar door de grond voor het eerste flatcomplex beschikbaar zal komen. Men hoopt in elk geval nog dit jaar met de bouw van dit eerste flatcomplex te kunnen aanvangen. In het verbindingsstuk tussen de beide flatvleugels zullen amusementsgelegenhe den, zoals kegelbanen en dergelijke, wor den ondergebracht. Ook aan de Zuidboulevard wordt hard gewerkt. Nog vóór het volgende seizoen zal, naar gehoopt wordt, hier eveneens een aantal flats staan. Het flatcomplex van de heren Bever- dam, De Jong en Van Deinum aan het be gin van de Zuid-Boulevard komt thans in de steigers. De 4de flat die architect Kelder laat bouwen, in samenwerking met de heer M. Weber, aan de Noordzijde van de Strand weg zal direct omhoog gaan, wanneer het 3de flatgebouw aan de Noord-Boulevard gereed is. Deze 4de flat, tezamen met het grote café-restaurant op de hoek van Strandweg en Boulevard, dat eveneens in handen is van architect W. Kelder uit Bussum, zal in elk geyal vóór seizoen 1952 gereed zijn, waardoor Zandvoort op dit belangrijke punt in het dorpscentrum een prachtige aanwinst op amusementsgebied rijker zal zijn. Het schets-ontwerp voor dit café-restaurant werd door ir. G. Fried- hoff goedgekeurd. Om de nieuwe watertoren zullen de steigers weldra weggebroken worden. Over de bouw van het Zuiderbad wor den de onderhandelingen nog voortgezet. Met enige zekerheid valt nog niet te zeg gen, of deze bouw binnenkort zal kunnen aanvangen, maar men blijft in deze in Zandvoort toch optimistisch. In de laatste raadsvergadering werd het ontwerp van een ulo-school van de archi tect Stevens goedgekeurd. De school zal waarschijnlijk in het Kostverlorenpark ko men. Hoewel plaats en ontwerp dus zijn goedgekeurd, staat nog te bezien of het nodige bouwvolume verkregen zal worden. Het wachten is op een beslissing van de minister van Onderwijs aan de hand van een lijst van urgentie-gevallen, ingediend door de inspecteur van het onderwijs. Er ligt voorts nog een plan voor de bouw van een openbare lagere school, doch het mag wel als vaststaand worden aangeno men, dat hiervoor althans de eerstkomende tijd nog geen bouwvolume zal vrij komen. Ook zijn er plannen om de woningbouw van gemeentewege weer op gang te bren gen, zodra dit maar mogelijk is. Archi tect Stevens maakte voor de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht" een ontwerp van 3 blokken zgn. „hoogbouw- woningen" met daarachter lage woningen, welk complex gedacht is tegenover het hockeyveld bij de Van Lennepweg in Zandvoort-Noord. Voor de aanleg van sportvelden binnen het circuit is het wachten op de goedkeu ring van de Gedeputeerde Staten. Zo mo gelijk zal men voor deze aanleg gebruik maken van bezinksel in de bevloeiïngs- velden van de rioolwaterlozing. Dit bezink- ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 8 - TEL. 21750 Speciaal adres voor Bahml goreng - Nassi goreng Loempia's mei taugee en satee babi. Vrijdagmiddag is de driedaagse Neder landse dahliakeuring en -tentoonstelling in gebouw Concordia te Bussum na een in leidend woord van de voorzitter van de Nederlandse Dahliavereniging, de heer J. F. Chr. Dix, door burgemeester J. C. Has pels van Bussum geopend. De heer H. Prakken, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland, vertegen woordigde de Commissaris van de Ko- nlngin. Er zijn ongeveer vijftig inzendingen met nieuwe variëteiten, welke dit jaar gewon nen zijn. De ereprijs van Koningin Juliana werd toegekend aan de firma K. Maarse Dzn. Jr. te Aalsmeer. De ereprijs van Prins Bernhard verwierf de firma D. Bruidegom te Baarn. De firma W. Topsvoort te Aals meer ontving de ereprijs van de minister van Landbouw. De wisselbeker van de Nederlandse Dahlia-vereniging kwam in 't bezit van de firma D. Bruidegom te Baarn. De wissel beker voor de beste buitenlandse aanwinst ging eveneens naar de firma Bruidegom. De wisselbeker voor de beste pompondahlia verwierf de firma Maarse. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen uur waargenomen door de arts S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag 16 September aanstaande verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 sel, vermengd met duinzand, levert een uitmuntende ondergrond op voor een grasmat. De beslissing over het maken van een riool-zuiveringsinstallatie in de buurt van het Corodex-concern zal, naar men ver wacht, in de loop van de winter wel in een acuut stadium komen. ADVERTENTIE Turfmarkt 26 en 18 - Tel. 16066 Het vanouds bekende adres BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petronêlla Jacoba, d. van W. Luiten en J. M. Coppens; Lambertus Petrus Johannes, z. van W. Janssen en P. van der Vecht; Johanna Catharina Maria d. v. N. W. Opdam en J. M. Kroone; Bernardus Gerhar- dus, z. v. B. G. Beulink en G. Kooij: Christo pher William Searle, z. van W. G. S. White en H. E. Schuitenmaker; Henricus Johannes Maria, z. van J. H. van Bakel en M. C. Nij- meijer; Franciscus Henricus, z. van J. M. H. Thorpassen en J. M. Schuring; Petrus, z. van P. Schoone en M. G. van Heerden.' ONDERTROUWD: G. R. Kuijper en J. Hendrikse; F. H. Daakelman en Jkvr. E. O. M. J. van Nispen tot Pannerden. GEHUWD: F. N. Vester en K. M. J. de Raaf; A. P. Peschar en K. H. Frowijn; F. H. J. Dieperink en T. Geuzenbroek; G. J. M. Arents en P. J. Beerman. OVERLEDEN: W. Meijer, 79 j.,; Weduwe E. Derks—Evers, 91 j.; S. van Oostveen— Schneijder, 67 j. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 9 September waargenomen door dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035 en dr. W. v. d. Linden, Heemsteedse Dreef 253. tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster P. Mants, Camp- laan 17. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 37197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. ADVERTENTIE In het gebouw „Cultura" aan de Jans- weg werd Vrijdagavond fel gedebatteerd tussen twee jongelieden, die ieder op hun eigen wijze het Wereldjeugdfestival had den gezien. Op uitnodiging van de twee- entwintigjarige student Dick Verkijk was Hugo de Langen, een achtentwintigjarige machinetekenaar-, naar Cultura gekomen om daar nog eens in te gaan op kwesties, die bij de verslagavond van Festivaldeel nemers, hier in Haarlem, naar voren wa ren gekomen, en die toen niet meer be sproken konden worden. Beide partijen na men een onverzoenlijk standpunt in, ter wijl ook het publiek, dat hoofdzakelijk be stond uit deelnemers aan het Festival, en hun familie en vrienden, het debat bemoei lijkte door zich op zeer storende wijze hierin te mengen. Aan het nut van de avond werd aldus sterk afbreuk gedaan, maar het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer H. W. van der óiessen, die samen met de heer Th. Venema de bespreking had geleid, oordeelde toch de mogelijkheid tot discussie tussen de beide partijen van grote waarde. Enthousiast Van Langen, wiens blauwe hemd van de Vrije Duitse Jeugd reeds ondubbelzinnig zijn ideeën over het Festival toonde, was het eerst aan het woord, en stak aanstonds in bloemrijke bewoordingen van wal over de zegeningen van het Festival, die hij had gezien. In de demonstratie, die volgens hem vóór de vrede, en tegen rassendiscri minatie en koloniale onderdrukking was geweest, zag hij een machtige les voor wat hij noemde „oorlogshitsers", en vooral een mogelijkheid tot het samenbundelen van vredeswil. Toen hij Rusland aange roerd had, geraakte hij eerst recht in ver voering en zo zeer wijdde hij over de toe standen in dit land uit, dat voorzitter Van der Giessen hem tenslotte tot de orde riep. Pessimistisch Verkijk, die nu in de arena der opinies trad, stelde tegenover het enthousiasme van de eerste spreker een pessimistisch geluid. Van West-Berlijn uit had hij tijdens vele bezoeken aan de Russische sector het Festival gevolgd en hij beschreef de toe standen, die hij er gezien had, als allesbe halve rooskleurig. Hij ging in op twee thema's waarover de Nederlandse pers vol gens sommigen op leugenachtige wijze ge schreven had, namelijk de honger, die in het Oostelijke kamp geheerst zou hebben, en de massale uitstapjes, die Festivaldeel nemers naar West-Berlijn ondernomen hadden. „Er waren deelnemers en deel nemers", aldus Verkijk, die toegaf, dat de 1.2 procent van de deelnemers, die uit het buitenland kwam, inderdaad goed gevoed en gehuisvest was geweest, maar beweer de, dat de Vrije Duitse Jeugd „de klap van het Festival opgevangen had". Hij had zelf vele malen staan kijken bij de contact plaatsen langs de sectorgrenzen, waar de West-Duitsers soep en ander krachtvoer uitdeelden aan hongerige Oost-Duitsers, die bij troepen uit het Oosten waren ge komen. Bij wandelingen, die hij in Oost- Berlijn had gemaakt, was hij eerst ook enthousiast geweest, maar ziin geestdrift was alras verflauwd, toen steeds weer de zelfde portretten van communistische poli tici hem aanstaarden, steeds weer dezelfde leuzen en spandoeken zich aan zijn oog opdrongen en op iedere straathoek luid sprekers hem vervolgden met steeds weer dezelfde propaganda. De versiering was volgens hem gedwongen geweest. De Langen was in zijn slotwoord even idealistisch als tevoren, maar Verkijk was ronduit pessimistisch over de eenzijdige belichting van het probleem, en de critiek- loze aanvaarding van de Oostelijke propa ganda, die hij bij zijn tegenstanders waar nam. Zover zijn middelen het toelaten, zal hij de communistische Festivalgangers vol gen op hun tocht door Nederland, waarbij zij verslag zullen uitbrengen over hun be levenissen, maar veel zal hij niet kunnen uitrichten. Gedelegeerden-vergadering van de N.H.S.B. Op Zaterdag 22 September zal er in café restaurant Brinkman te Haarlem een gedele geerden-vergadering worden gehouden van de Noordhollandse Schaakbond, waarop o.a. ook de competitie-indeling voor het komende seizoen zal worden besproken. Bij de concept competitie-indeling is het, wegens de versterkte degradatie niet altijd mogelijk gebleken om, zoals was beloofd, de tientallen welke vorig jaar in één afdeling waren geplaatst, thans weer alle in dezelfde afdeling onder te brengen. Mede om de reisduur zo kort mogelijk te houden ziet het voornaamste deel van de voorlopige indeling er als volgt uit: Overgangsklasse: 1. Aalsmeer- 2. Heemstede. 3. HSG II. 4. MSC. 5. Rolland. 6. VAS II. Eerste klasse B (Noord): 1. HOSC I. 2. Krom- menie-W. 3. Oppositie. 4. Schaakmat. 5- VVV II. 6. Zaandam II. Eerste klasse A (Zuid): 1. Bloemendaal. 2. Haarlem II. 3. HOSC II. 4. Het Oosten. 5. Santpoort. 6. Zaandam. Tweede klasse A (K.land): 1. Bloemen daal II. 2. Castricum. 3. Egmonden. 4. Heem stede III. 5. Kijk Uit I. 6. Weenink. Tweede klasse B (H.lem): 1. Haarlem III. 2. Heemstede II. 3. Hoofddorp. 4. HWP. 5. Kijk Uit I. 6. Rolland II. Tweede klasse C (H.lem): 1. HSG III. 2. HWP II. 3. Kennemerland. 4. Het Oosten II. 5. Het Oude Slot. BERLIJN, (Reuter). De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben meegedeeld, dat een Amerikaanse soldaat, op wie Don derdag aan de sectorgrens door Oost-Duitse politie was geschoten, aan de opgelopen verwonding overleden is. Volgens de Ame rikaanse lezing maakte de soldaat met zijn auto een verkeerde manoeuvre, waardoor hij een verkeerspaal, juist over de sector grens, omver reed. Hij had, vermoedelijk door de schok bevangen, niet snel genoeg gehoor gegeven aan de oproep van de Oost- Berlijnse politie om de auto te verlaten. Hierop was in de auto geschoten. De soldaat overleed in een Sovjet-Rus sisch hospitaal. SAN FRANCISCO. (Reuter). Minister Stikker heeft de Vrijdagavondvergadering van de conferentie te San Francisco niet bijgewoond, omdat hij, zo deelde baron Van Ittersum mede, een galsteenaanval had. De minister bleef op zijn kamer en begaf zich vroeg ter ruste. De persvertegenwoordiging van de Ne derlandse delegatie deelde mede, dat de minister buitengewoon vermoeid was. „De Nederlandse Heidemaatschappij kan men in velerlei gedaanten ontmoeten: in de vorm van een machtig kantoorgebouw, van een museum, van een modelboerderij of van grommende tractoren en bulldozers. Maar het wezen van de Heidemaatschap pij schuilt in de toewijding van al die man nen en vrouwen, die zich „Heidemijers" noemen en het werk van de pioniers voort zetten en steunen." Met die woorden verwelkomde Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, gistel-middag op het Stadhuis de bijna De Jeugd Amateurs Radio Omroep schrijft: „In enkele avondbladen van Vrijdag 7 September stond te lezen, dat er in Bussum opgericht is de B.A.R.O. (Bussumse Ama teurs Radio Omroep). Verder stond er te lezen, dat er samenwerking zou gaan be staan tussen de Bussummers en de J.A.R.O. in Nederland. Hier begint, nu de fout. Waarom wij dit als fout zien het volgende: De Jeugd Amateurs Radio Omroep wil zich in dienst stellen van de gehele Neder landse jeugd, onverschillig geloof of poli tiek inzicht. Iedereen kan dus bij de J.A. R.O. komen en daar zijn wensen kenbaar maken voor de komende programma's, dit geldt zowel voor alle jeugdverenigingen, als voor enkelingen. In een tijd, dat er toch al zo weinig geld beschikbaar is voor ob jecten als een J.A.R.O., komt het ons vol komen onverantwoord voor, bedragen uit te geven, die al uitgegeven zijn. Wij ver wijten de ouderen zo dikwijls terecht of ten onrechte verkwisting. Moeten wij jon geren hieraan meedoen. In Bussum wil men beginnen met de bouw van een stu dio met alles wat daarbij hoort. In Haar lem draait sinds 1949 voor geheel Neder land een dergelijke studio, die al over de tienduizend gulden heeft gekost. Er is meer geld nodig om de zaken te doen uitbreiden en te verbeteren. De kwaliteit van de reeds uitgezonden programma's heeft bewezen, dat het gebouwde in Haarlem aan alle eisen van de moderne radio voldoet. Immers, zo wel in Nederland als in het buitenland was men uiterst tevreden. Waarom dus voor hetzelfde object weer geld uitgegeven? Er is toch reeds een studio. De reeds aange sloten jongeren bij de J.A.R.O. (9000) wen sen te bewijzen, dat een samenwerking tussen de jongeren wel degelijk mogelijk is. Gedeeltelijk hebben zij dit reeds bewe zen, in de voorgaande jaren. Om die samen werking, dus eendracht, te bewaren, mogen we niet meedoen aan versnippering. Een oud gezegde heet: „Eendracht maakt macht". De Bussummers hadden juister ge handeld eerst eens met de J.A.R.O. te ko men praten. Het werk van jongeren, met ervaring zal ze kunnen helpen, hun idealen te bereiken. Wij hopen, dat de toekomst zal leren, dat de jongeren samengaan in de J.A.R.O. Samenwerking? Natuurlijk, maar dan op een verantwoorde wijze." tweehonderd deelnemers aan de algemene ledenvergadering der Nederlandse Heide maatschappij. De burgemeester gaf uiting aan de grote waardering van het gemeentebestuur voor de arbeid van de vereniging en de resul taten daarvan. De Heidemaatschappij is ver buiten haar oorspronkelijke opzet ge groeid: in het Westen bijvoorbeeld, waar geen heide te bekennen valt, profiteren vele gemeentebesturen dankbaar van de adviezen die de Heidemaatschappij ver strekt bij de aanleg van sportparken of bij het oplossen van het probleem van de vuil afvoer. De burgemeester sprak tenslotte de wens uit, dat dé gasten zich spoedig in Haarlem zouden thuisvoelen. In ons nummer van gisteren hebben we reeds de voornaamste punten van de alge mene vergadering opgenomen. Wij volstaan daarom met de vermelding, dat er telegra fische betuigingen van aanhankelijkheid en trouw naar Koningin Juliana en de be schermvrouwe, Prinses Wilhelmina, wer den gezonden en een telegram van hoog achting aan de beschermheer, Prins Bern hard. Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord stelde zich niet herkiesbaar als commissa ris; in zijn plaats werd ir. J. S. Keijser ge kozen. Mr. Th. H. A. M. Heere, mr. S. baron van Heemstra en mr. H. J. Dons werden als commissarissen herkozen. De president-directeur, ir. J. W. Hudig, deelde in zijn verslag nog mede, dat de Heidemaatschappij in samenwerking met het Staatsbosbeheer dit jaar meer dan hon derd voordrachten over natuurbescherming organiseert op de Hogere Krijgsschool en andere militaire opleidingscentra., De cursussen het vorige jaar reeds be gonnen hebben al goede resultaten afge worpen bij de manoeuvres. Ook zijn nu taxateurs van de Maatschap pij ingeschakeld om de vergoeding van bij militaire oefeningen toegebrachte schade aan cultuurgrond te bespoedigen. Ir. J. G. G. Jelles, hoofd-ingenieur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf?. gaf een korte uiteenzetting over de betekenis van het 4900 hectaren grote landgoed van dit bedrijf. Voor werkverschaffing werd in de loop der jaren zes millioen gulden uitgetrokken, waarvan nog een vierde deel verwerkt moet worden. Ir. Jelles besloot zijn toespraak met een herinnering aan de goede samenwerking tussen provinciaal bedrijf en Heidemaat schappij. Om half vijf werd in het Rembrandt- theater de eerste officiële vertoning van de propagandafilm „Langs ongebaande klin gen" van Herman van der Horst en Albert Brosens gegeven. Deze, bij Multifilm vervaardigde rol prent, betekent een hoogtepunt in het werk van deze jonge cineasten. Technisch is zij bijna volmaakt, artistiek werd de moeilijk heid om dergelijke films niet te laten ver drinken in de schoolmeesterij als regel heel verdienstelijk en vaak zelfs voortreffelijk omzeild. Het gezelschap toonde zich dan ook in hoge mate met het werk ingenomen. ADVERTENTIE zorgt voor goed en voordelig vervoer. Vraag eens prijsopgave. ABC- Barrevoetestr. 2, Haarl., Tol. 18428, na 6 u. 14810 -14155 De K.L.M. zal begin December nieuwe luchtlijnen openen op Japan en op Austra lië. De dienst op de lijn AmsterdamTokio zal één keer per week uitgevoerd worden. Gevlogen wordt via Bangkok, De lijn AmsterdamSydney wordt even eens één keer in de week gevlogen. De route loopt van Amsterdam via Biak (Nieuw Guinea) naar Sydney. De 28-jarige Haarlemse inkoper C. A. R. fietste vanmorgen om half acht in de Vel- serstraat in de richting van de Kleverpark weg. Ter hoogte van de verkeersheuvel op de hoek reed hij door tot nu toe onbekende oorzaak tegen de linkerkant van een mili taire vrachtauto van de Ripperda-kazerne, die met een bocht naar links de Velser- straat wilde indraaien. De wielrijder liep een schedelbasisfractuur op on is in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. Personen, die dit ongeluk hebben gezien wordt ver zocht zich te melden bij het bureau Ver keerspolitie in de Lange Wijngaardstraat te Haarlem. De president van de Haarlemse recht bank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door mevrouw De G., die een huis bewoont aan de Bentveldseweg in Zandvoort tegen het gemeentebestuur aldaar. Mevrouw De G. was gevorderd de woning te verlaten. De president heeft mevrouw De G. niet ont vankelijk verklaard. ZONDAG 9 SEPTEMBER 1951 HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dhr. Sj. Bonting, Avondgebed in de Brouwerskapel. Zondag 10: Ds. J. Bronsgeest. 7: Ds. B. van Gelder. Jeugddienst Organist: Egbert Vos. Nieuwe Kerk. 10: Ds. S. H. J. Voors. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10: Dr. A. J. Rasker, H, Avondmaal. Oostej-kerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Kapel Sarepta 9.30: Dhr. F. H. Geursen, Kinderkerk. 10.45: Dr. J. van -Dorp, van Heemstede. Bakenes- serkerk. 9.30: Dhr. Chr. Kousemaker, Kin derkerk. Diaconessenhuis 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. West. 10: Gezamenlijke dienst. Dh. J. Jongkind. Ver. van Vryz. Her vormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf Church of England. Kinderhuissingel. 3 p. m. Evensong. Rev. Williams, Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. J. A. Kruithof, Monster. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 7: Ds, Schutz. Broederkerk, Parklaan 34. Dinsdag en Vrijdag 34: Ronde taf el-samensprekingen. Waalse Kerk. Woens dag 7: Twee-talige dienst. Ds. A. J. P. Boeke en Ds. Baudraz. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: C. Bijisma, den He!der. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noord- wijk aan Zee. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Kommandant A. C. Beekhuis van het Leger des Heils met me dewerking van het Zangkoor „De Lofstem" Vrye Evang. Gemeente. Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds F. J. Nijkamp, uit Utrecht. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gem. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Voorbereiding H. Avondmaal. Kloppersin gelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. B. A. Bos, van Breda. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. J. B. Bel, van Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Cand. J. W. v. d. Gronden. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. T. Jansma. Gebouw „Salem". Bakenes sergracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsa- menkomst. Leger des Heils, Schagchelstr. 26 10: Heiligingssamenkomst. 8: Verlossingssa menkomst. Te houden in de tent, staande op het Drilsmaplein. 6.45: Openluchtsamen komst op de Ged. Oude Gracht. Leider der samenkomsten: Envoy Kappers, van Den IÜm „Je moet er maar invliegen". (Frans Hals). Fernandel heeft een sigarettenko ker gevonden en daar heeft hij achteraf spijt van. Er volgen tenminste zo vele moei lijkheden voor hem, dat hij besloten heeft niets meer op te rapen, als hij ergens wat vindt. De toeschouwers van de film „Je moet er maar invliegen" zullen echter geen spijt hebben van Fernandels ❖ondst, want zij beleven daar tal van vrolijke ogenblik ken door. Fernandel, die van beroep por tier is, wordt min of meer gedwongen een gefortuneerd man voor te stellen. Hij lo geert in een kasteel, waar vele griezelig heden gebeuren. Als dan ontdekt wordt, dat hij in zijn dagelijks leven portier is, vlucht hij, in de hoop rustig te kunnen leven. Dan leggen militairen beslag op hem en dezen bezorgen hem angstige ogenblik ken wanneer hij tot parachutist gebombar deerd wordt. A. O. De strijd in het Rotsgebergte. (Spaar- ne). De adoratie van het wilde maar no bele Westen, die in dit theater zijn stempel vindt, zal in deze aantrekkelijke cowboy film ruimschoots bevrediging vinden. Want naast de gebruikelijke attributen der „Westerns", als daar zijn de strijd tussen edele cowboys en kwalijke schurken, die gedurende lange tijd het heft in handen hebben, is deze film verlucht met voortref felijke opnamen van paarden en voorts wordt aan aesthetische eisen ruimschoots voldaan door de buitengemeen aantrek kelijke Ann Blyth, die dit keer de beloning vormt bij de overwinning van hen, die het recht aan hun zijde hebben. Vóór deze hoofdfilm wordt vertoond de thriller „Wie doodde Roe Robin?" een vraag, waar wij geen antwoord op zullen geven, om de spanning die deze rolprent in ruime mate bezit, geen afbreuk te doen. W. L. B. „Minderjarig meisje vermist" (Cinema Pal ace). Ter opheldering: Er wordt in deze film in het geheel geen minderjarig meisje vermist, doch er wordt een jonge dame door de politie achterna gezeten om dat zij van moord verdacht wordt wat heel wat anders is. Een bewijs van de klak keloze manier waarop films van Neder landse titels worden voorzien. Dit doet overigens niets af aan de kwa liteit van deze geschiedenis, die met En gelse zin voor sobere effecten en verras sende fotografie uitsteekt boven het gemid delde. Trevor Howard, de man die een van de meest fascinerende en tegelijk een van de eenvoudigste uitbeeldingen gaf van een filmfiguur, namelijk in „De Derde Man", waarin hij de rol van de Engelse majoor vervulde, is in deze film het boeiende mid delpunt van een spannende race om het Recht. Hij en Jean Simmons, tegen een achtergrond van donkere dreiging waaruit de grijpende handen van de politie opdui ken, vormen een paar dat wel In staat is de aandacht op zich geconcentreerd te hou- dèn. De intrige van het verhaal is gecom pliceerd met enkele spitsvondige trouvail les, die zich niet voor onthulling lenen, aangezien de spanning daar onder zou lij den. Een spanning die tot de laatste meter celluloid volop aanwezig is. In het voorprogramma een proeve van de Engelse mode voor het komende koude seizoen in kleuren. J. L. „Lilli Mariene" (L u x o r) is de zwaar geromantiseerde fantasie-geschiedenis van het nazi-soldatenliedje van die naam. Een meisje met een Franse vader en een Beierse moeder, dat in een kroegje in Noord-Afrika door een Duitse luitenant „ontdekt" wordt terwijl zij in het Engels (excuser du peu!) het sentimentele liedje zingt, waarvoor zij haars ondanks model gestaan heeft. De Duitser wil haar ogenblikkelijk annexe ren als „propaganda-wapen", maar de mannen van het roemruchte Achtste Britse leger hebben het meisje en haar lied in middels ook ontdekt en ontvoeren haar, na een avontuurlijke strooptocht in een Duitse pantserwagen naar hun eigen linies. Als men de film geloven mag (wat men niet mag) ontbrandt er daarna een verwoede strijd tussen de geheime diensten van Rom mel's „Afrika-korps" en Alexander's „Woestijnratten" om het bevallige zange resje in handen te krijgen, een strijd die eindigt met Lilli Marlene's verschijning voor de microfoon van Goebbel's propa- ganda-zenders. Natuurlijk geloven de te leurgestelde „desert-rats" van het Britse leger dan vrijwel unaniem dat zij een ver raadster is, maar aan het einde van de oor log blijkt dat zij integendeel in haar Duitse radio-uitzendingen allerlei code-berichten voor de geallieerden heeft kunnen binnen smokkelen, waarop iedereen zich met het „meisje onder de lantaarn" verzoent en zij zelf met haar sympathieke Amerikaanse oorlogscorrespondent „een nieuw leven" beginnen kan. H. C. Rembrandt. Geprolongeerd werd „Vier in een Jeep", een zeer mooie film, waarin het moeilijke werk van de militaire politie in Wenens internationale sector beschreven wordt. Raak worden de ver schillende nationaliteiten getekend, terwijl ook het spel van Viveca Lindfors opvalt door haar eenvoud. De dialoog is in vier talen. Het laatste duel. (City). Revolvers spe len in Wild-Westfilms altoos een belang rijke rol en in dit kleurenproduci zelfs een hoofdrol. De oorspronkelijke ti tel „Colt '45" duidt daar reeds óp. Het is de strijd om het bezit van twee schiet ijzers, waarmee men zes keer kan vuren zonder te laden. Farrell (Randolph Scott) is vertegenwoordiger van de Coltfabriek, die haar nieuw type revolvers alleen aan officiële instanties wil verkopen. Twee monsters komen echter in de lange vingers van een struikrover, die door de invloed van deze wapens een bende formeert. Far rell laat het er niet zo maar bij zitten en met assistentie van een teleurgesteld meis je en een Indianenstam kan hij aan het eind van de film de twee geroofde revol vers weer in zijn eigen holsters steken. Een aardige rolprent, waarin onbeperkt geïntrigeerd wordt, hetgeen de spanning uiteraard ten goede komt. Ruth Roman is het aardige meisje, dat meer dan eens in moeilijkheden geraakt, hetgeen aan het slot echter allemaal vergeten is. H.J. Stanley Morison, Grondbegin selen van de typografie. Ver taling van J. van Krimpen. V/. de Haan N.V., Utrecht. Deze allerkortste behandeling van de grond slagen der typografie is voor het eerst zelfstandig gepubliceerd in 1930, uitgewerkt van een artikel dat Morison in 1920 voor de Encyclopaedia Britannica geschreven had. In zijn oorspronkelijke Engelse uitgave heeft het blijkbaar talr^ke deskundigen verrast als <;en uitstekende samenvatting van de theorie van hun eigen practijk. Men mag aannemen dat het hier een soortgelijke indruk zal ma ken; zelfs al is de toon ervan ondanks de Nederland: woorden, nog herkenbaar on Nederlands, de efficiënte redeneerwijs be houdt haar kracht. Daarom zal het wellicht ook vreugde en verheldering verschaffen aan leken, „waar voor het stuk oorspronkelijk geschreven was". Voor zo goed als iedereen deelt druk werk alleen een inhoud mee; aan een ont wakend begrip voor de talrijke vormen, waarin het dat doen kan, en voor de redenen om de gangbare vormen te verkiezen, kan men het plezier beleven dat alle begin van kennis geeft. Men kan zich dan niet tevre den stellen met dit boekje: het woord grond beginselen is hier met alle recht gebruikt, mogelijkheden en variëteiten zonder tal komen er niet in ter sprake. Het geeft echter een stevige basis om een voorstelling van de typografie op te bouwen. Niet dat er aan die basis geen tornen is: de heer van Krimpen deelt in zijn nawoord mee, dat hij het op verschillende punten met de schrijver on eens is. Hij gaat daar niet verder op in, wat eigenlijk wel jammer is; het zou belangwek kend geweest zijn, van een van de belang rijkste Nederlandse deskundigen te horen waar precies hij met Morison's inzichten niet instemt. Zoals de zaken staan, heeft men alleen zijn gezag tot aanmoediging om Morison's betoog met aandacht te lezen. S. M. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn I En tochslechts 25 ct. per stuk. BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 Haag. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14, 10 en 7.30: E. Schuurman. Van 15 tot 18 Sept. Opwekkingssamenkomsten. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maan dag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen, Parklaan 21. Geen samenkomst. Bij bellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Ro zendal. Gemeente des Heeren, Lange Molen straat 22. 10 cn 5.30: Samenkomst. De Chris tengemeenschap, Jansstraat 83. 9: Zondags dienst voor kinderen. 9.30: Mensenwijdings- dienst. Christen-Geloofsgemeenschap (Pen tecostal). 10: Samenkomst in geb. Rosenhaghe Hoofmanstraat. 8: Samenkomst Garenkokers- kade 27. Donderdag Bidstond Garenkokers- kade 27. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10.15: Eredienst met Avondmaal en Predicatie. 19: Avond-ere dienst met Evangelie Verkondiging. Don derdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal). Pinkster-Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10: in de zaal. Iedere avond 7.30: Volle Evangelisatietentsamenkomsten, Garenko- kerskade t/m. 9 Sept. Verschillende sprekers Kruisleger. Wolstraat 7. 10: Wijdingadienst. 12: Zondagsschool. 8: Verlossingssamenkomst Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Ir, F. Ortt, te Soest. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8:Ds. M. W. Smink, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. M. v.'d. Voet. 7: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch, Jeugddienst Ned. Prot. Bond. geb. Berkenstr. 10. 10.30: Ds. F. H. v. Aalst. Leger des Heils, Ceramstr. 4 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst op het Soendaplein. 8: Opwekkingssamen komst. Leider Majoor S. Leih. 12: Jeugdsa- menkomst. 5: Jeugdsamenkomst in het Zaa- nenbos. Dinsdag: 2.30: Gezinsbond. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. Bartlema. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. H. Visser, Bloemendaal. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, POst- laan 16. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Hv„ H'lem. Geref. Kerk. Voorber. H. Avondmaal. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg Jr.. 5: Ds. B. A. Bos, Breda. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Don- dorp. 5: Dr. P. J. Richel Geref Kerk, Heren weg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5 10.30: Ds. J. M. de Jong, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. N. van Egmond, Rijnsburg. 7: Ds. A. J. Krom hout. Geref. Kerk. 10: Ds D. Zwart. Geref. Kerk (Art. 31) 11 en 4.30: Cand. W. G. de Vries, Groningen. H1LLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 5: Ds. J. v. d. Wiel, van Lei den. Ned. Prot. Bond. 10: Dr. J. F. v Royen, van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A, K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker BLOEMENDAAL, Ned. Herv. Kerk, 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot, Bond, Potgieterweg 4, 10.30: Ds. A. van Biemen, Hv., Bentveld. Vrije Kath. Kerk, Pópellaan 1. Gez. H. Mis. Woensdagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk/10: Dr. Ch. de Beus. 19.30: Ds. J. E. Drost. Jeugddienst. Geref Kerk. 10 en 5: Ds. W. G. Harrenstein, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 7: Dezelfde. H Avondm. „De Toorts" 10: Ds. G. J. Waardenburg, Hrl. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM? Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. A. J. Krom hout, vair Halfweg. 10.30: Dezelfde. Jeugd dienst. 7: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber. H. Doop. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. L. Broer, van Hilversum.Geref. Kerk, Juliana- weg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Ge meenschapsbond, gebouw „Ons Huis", Dorps plein. Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. C. Jongeboer. Inleiding tot het dienstwerk van de hulpprediker Ds. Blauw. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. R. Visser, van Rotterdam. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9