Japanse vredesverdrag getekend, Sovjet-blok afwezig OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Slagveld des verkeers Weerbericht Mossadeq wil Dinsdag toch zijn ultimatum aan Engeland zenden 66e JAARGANG No 53 :- MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 295e JAARGANG No 217 Gromyko: „Het is een ontwerp voor een nieuwe oorlog Russische waarschuwing Franse lonen en prijzen gaan naar boven Kabinetscrisis in Indonesië op komst? V eiligheidsverdrag tussen Japan en V.S. Franse schoolwet werd in eerste lezing aangenomen Het woord is aan Peking wantrouwt Ridgways voorstel Nederlands kapitaal voor hotel op Curasao Oppositie in parlement houdt het been stijf De staking in IJmuiden Acht milliard dollar voor ontwikkeling van Afrika Politieke en economische machtspositie voor Praag Verbond van Duitse soldaten in Bonn opgericht Kamerleden gaan industrieën bezoeken Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENIGE TIJD GELEDEN vierde een taxi chauffeur in New York een jubileum: hij had vijfentwintig jaar zijn beroep uit geoefend zonder ooit fflj een ongeval be trokken te zijn geweest. Natuurlijk werd hij geïnterviewd en hem daarbij de vraag gesteld hoe iemand, die vaak onder de on gunstigste omstandigheden lang achtereen moest rijden, die zekerheid verwerven kon. Hij zei: „door rekening te houden niet al leen met eigen zwakheden; maar ook met iedere domheid en roekeloosheid, die an dere mensen in het verkeer zouden kunnen begaan." De man zou zijn ervaring zeker nog aanzienlijk versterken als hij zich eens een paar dagen temidden van de fietsers-massaas in onze Hollandse ste den kon oefenen. En niet alleen in de ste den zou hij ondervinding opdoen. In het eerste of tweede dorp zou hij al merken dat hij niet dicht langs het rechter trottoir moest rijden, omdat sommige fietsers met een wijde boog uit zijwegen komen snellen. Hij zou overigens verbaasd zijn over het aantal mensen dat, van links komend, de weg vóór hem wilde oversteken. Hij zou ontdekken dat hij eigenlijk tegelijk naar links en rechts moest kijken. Tot zijn nog groter verwondering zou hij waarnemen, dat vele fietsers een blijkbaar onbeperkt vertrouwen hebben in de mogelijkheid voor autobestuurders om te allen tijde plotseling te remmen, ook als de wegen door pas ge vallen regen glad zijn. En zelfs in de herfst, als zij vol natte afgevallen blaren liggen. Dit vertrouwen is namelijk ongegrond. Het lijkt de moeite waard dat eens te zeggen, nu de herfst zich weer aankondigt. Als iemand in zulke omstandigheden plotseling remt heeft hij alle kans dat zijn auto de wildste glijpartijen onderneemt en dat hij die fietser misschien reddend het leven van anderen en zijn eigen eraan op offert. Dit geldt voor natte wegen, als het nog maar kort regent, trouwens in alle jaargetijden. Het geldt in de hoogste mate 's winters, als wegen beijzeld of besneeuwd zijn, of als het geregend en daarna gevro ren heeft. En een gevaarlijke tijd om on verschilligheden ten aanzien van auto's te tonen ligt dagelijks in de overgang van licht naar donker. Dan is het uitzicht uit de wagen slecht; regent het nog bovendien, dan is het op zijn allerslechtst. Omdat rui tenwissers maar een klein deel van de voorruit doorzichtig houden en de andere ruiten vaak beslagen zijn is het toch al beperkt, als de sluizen hierboven weer eens zijn opengegaan. Dit zijn een paar puntjes die maar eens even vermeld worden ongebruikelijk op deze plaats, maar dat mag niet hinderen als het misschien tot het besef van sommige roekeloze fietsers doordringt, die anders hun leven of voorgoed hun gezondheid aan hun onnozelheid en roekeloosheid zouden verspelen .Een autorijder kan onder velerlei omstandigheden niet plotseling hard rem men. Dat is een groot punt: als het tot een aantal breinen doordringt zal het de onge vallen-statistiek zeker gunstig beïnvloe den. Die blijft overigens een stijging vertonen die, in grafische lijn gebracht, voor deze tijd een snelle verscherping zal tonen van wege de avonturen-op-bromfietsen van oudere mensen, wie het aan verkeers- en motorervaring ontbreekt. Een bekende spreuk zegt niet: Oud geleerd, jong gedaan, maar het omgekeerde. En ook zonder ver knochtheid aan afgezaagde zegswijzen kan men ze nog wel eens op hun kop citeren om duidelijk te maken, dat er desondanks waarheid in zit. (Niet in alle, maar in vele). Het slagveld des verkeers heeft dezer dagen een weekblad tot nogal vinnige cri- tiek op „het merendeel van de automobi listen" verleid. Wie bij afwisseling zowel per fiets als per auto in druk verkeer komt weet dat dit onjuist is. Er zijn slechte, on voorzichtige autorijders maar het grote merendeel houdt zich goed aan de verkeers regels. Van het fietsende mensdom moet men het tegendeel getuigen: een deel daar van bekommert zich zelfs om geen enkele regel, behalve dan om rode verkeerslichten (waarbij vaak een agent staat te kijken) en om agenten met stopborden. Nu heeft het zelfde blad opgemerkt dat het zelfvoldoe ning geeft correct te rijden. Dat is onge twijfeld waar, maar het vergt beschaving Beschaving is: rekening houden met de wensen en gevoelens van anderen en die ontzien. Dus ook met hun wens, in leven en onbeschadigd te blijven. Dit nu is voor sommige lieden een te moeilijke opgaaf Zij koesteren voor zichzelf wel die wens. maar het is hun blijkbaar nooit te binnen geschoten dat zij daarin niet alleen staan. En dat clit verlangen zelfs (enkele levens moeden uitgezonderd) als algemeen be schouwd mag worden. Drong dit tot hen door. clan zouden zij vaak nog geneigd zijn dit wordt uit ervaring geciteerd om te zeggen: „wat heppik daarmee te make? of iets anders van deze strekking. Zedepreken geeft (ook op dit punt) geen baat. Dominé van Koetsveld, een der schrij vende dominés uit die negentiende eeuwse periode der vaderlandse litteratuur, waar tegen de Beweging van Tachtig terecht in opstand en tot vernieuwing kwam, heeft in een dartel ogenblik eens gezegd, dat een zedepreek dezelfde uitwerking op de mens heeft als hagel op een olifant: het verveelt hem, maar treft hem niet. Misschien zou satire meer baten: een satire die zich ver der zou kunnen uitstrekken dan alleen het verkeer op de weg. In dat hoofdstuk zou den dan de boosdoeners onder de autorij ders zeker ook niet gespaard moeten wor den. Wie durft zeggen dat er een hoger percentage beschaving achter auto-sturen dan achter fiets-sturen leeft? Maar er leeft wel een veel lager percentage onverschil ligheid en meer begrip van het verkeer en zijn gevaren. p- Een kleine stoet vrouwen en mannen trok Zaterdagmiddag door Amsterdam naar het Damplantsoen, waar een grote krans gelegd werd voor de Indonesische urn van het nationaal monument ter herdenking van de slachtoffers in Indonesië tüdens de Ja panse overheersing en de daarna gevolgde Bersiap-periode. De deelnemers aan deze herdenking waren leden van de Nederlands Indische Bond van Ex-krijgsgévangenen en geïnterneerden. SAN FRANCISCO (Reuter) Om kwart over zes (Nederlandse tijd) be gon de plechtige ondertekening van het Japanse vredesverdrag. De afge vaardigden van achtenveertig landen en van Japan zetten hun handteke ningen onder het verdrag in het operagebouw te San Francisco. De Sovjet- Unie, Polen en Tsjechoslowakije waren niet bij de ondertekening aanwezig. De plechtigheid duurde 63 minuten. De Japanse premier Sjigeroe Josjida tekende als laatste. De andere landen hielden de alfabetische volgorde aan. Argentinië was nummer één. Zodra de ondertekening begon, verlieten de Russische afgevaardigden het operagebouw. Zij gingen naar het gebouw er naast, waar Gromyko een persconferentie hield. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Ahmad Subardjo, werd stormachtig toegejuicht toen hij zijn handtekening zette. Hij had de instructie om zulks te doen pas de vorige dag van zijn regering ontvangen. De conferentie werd door Acheson gesloten. Behalve het vredesverdrag tekende Japan twee verklaringen, waarin het zich bereid verklaart zich te houden aan een aantal internationale conventies en de commissie voor geallieerde oorlogsgraven erkent. Het verdrag moet door de Japanse rijksdag en een meerderheid van de 14 sleutellanden uit de commissie voor het Verre Oosten worden geratificeerd alvorens het van kracht wordt. Het zal in géén geval in werking treden voordat het door de Verenigde Staten is geratificeerd. Andrei Gromyko, de Russische plaats vervangende minister van Buitenlandse Za ken, heeft op zijn persconferentie ver klaard, dat een vredesregeling in het Verre Oosten onmogelijk is, zonder de deelne ming van de Sovjet-Unie aan het vredes verdrag met Japan. Hij noemde het huidige verdrag „een Ontwerp voor een nieuwe oorlog". Hij zei dat Rusland „in zijn plicht te kort zou schieten als het degenen, die zulk een vre desverdrag opleggen, niet waarschuwde dat zij verantwoordelijk zijn voor de ge volgen'". De persconferentie van Gromyko was nog aan de gang, toen de afgevaardigden van de 49 landen zich reeds verzameld hadden voor de ondertekening van het vredesverdrag. De 300 verslaggevers, die Gromyko vra gen stelden, werden hoe langer hoe ruste lozer, terwijl Gromyko's antwoorden steeds langer werden. Tenslotte riep een verslag gever uit: „Waarom riep u ons eigenlijk hier? U hebt niets nieuws verteld". Een ander zei: „U wilt ons alleen maar hier houden". Daarop renden alle journalisten naar de deur om op tijd te zijn voor de ondertekeningsplechtigheid in het Opera gebouw. Subardjo's mening Onmiddellijk na de ondertekening hield minister Subardjo een persconferentie. Hij zeide te vertrouwen, dat het Indonesische parlement het verdrag zou ratificeren. Op de vraag om commentaar op de persbe richten, dat de ondertekening mogelijk de val van de regering-Sukiman met zich zou brengen, antwoordde Subardjo niets te kunnen zeggen, zonder de toestand in In donesië zelf te hebben onderzocht. De on dertekening zou verder geen invloed heb ben op de buitenlandse politiek van Indo nesië. Subardjo zou in Washington bespre kingen voeren over een mogelijke Ameri kaanse lening van 50.000.000 dollar. Nota van India Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat heden de Indische missie te Tokio op het mi nisterie een nota heeft overhandigd, waar in verklaard wordt, dat de staat van oor log tussen India en Japan zodra het ver drag van San Francisco van kracht wordt, zal eindigen. Tevens stelt India voor zo snel als mogelijk is een afzonderlijk vre desverdrag met Japan te sluiten. Op een banket, dat de stad San Fran cisco de afgevaardigden naar de vredes conferentie Zaterdagavond heeft aangebo den, heeft de Japanse premier, Josjida, verklaard, dat Japan „gelouterd en vrij" niet het gestelde vertrouwen zal bescha men. Josjida dankte de landen, die hel verdrag ondertekend hebben. De vice-voorzitter van de conferentie, de Australiër Spender, verklaarde te gelo ven, dat het verdrag de UNO, die de laat ste tijd ziekteverschijnselen vertoonde, een injectie heeft gegeven, die de UNO zijn levenskracht zou teruggeven. PARIJS, (Reuter) De Franse rege ring heeft met ingang van heden het na tionale minimumloon, de gezinstoeslagen en de ouderdomspensioenen verhoogd en tege lijkertijd een verhoging van de prijzen van kolen, electriciteit en staal aangekondigd. Het nationale minimumloon wordt voor Parijs en de andere grote steden verhoogd van 87 tot 100 francs per uur en voor de provincie procenfsgewijs in gelijke mate. De gezinstoeslagen worden in overeen komstige mate verhoogd als het minimum loon. De pensioenen en andere uitkeringen aan de economisch zwakken zullen 15 hoger worden. Een Franse arbeider, die 45 uur per week werkt, zal thans niet minder dan 20.000 francs (ruim 200 gulden) per maand mo gen verdienen. Bovendien heeft hij recht op vergoeding van reiskosten tot een be drag van 800 francs per maand. De vertegenwoordigers van het socialis tische vakverbond, de „Force Ouvriëre", van het communistisch georiënteerde vak verbond CGT, van het Christelijke vakver bond en van het verbond van leidinggevend personeel hebben geweigerd zich over de voorgestelde prijsverhogingen uit te spre ken en verklaard, dat zij zich uit de natio nale prijzencommissie zullen terugtrekken. DJAKARTA. (Aneta). „Zodra onze par tij de officiële mededeling ontvangt, dat de voorzitter van de Indonesische delegatie te San Francisco zijn handtekening onder het ontwerp-vredesverdrag heeft gezet, zal de Partai Buruh (arbeidspartij) onmid dellijk haar minister in het huidige kabinet Iskandar Tedjasukmana (Arbeid), uit de regering terugtrekken", aldus deelde een der parlementsleden van deze partij, Mustapha, Zaterdag mede. Hij voegde hier aan toe, dat zijn partij tegen onderteke ning van het verdrag is, omdat niet ver wacht kan worden, dat de Verenigde Sta ten de vijf door Indonesië gestipuleerde eisen zullen overnemen. De heer Mangunsarkoro van de Partai Nasional Indonesia deelde aan Aneta mede, dat zijn partij onder de huidige omstan digheden, nu er voor de regering vele be langrijke vraagstukken zijn af te hande len, een kabinetscrisis zeer onverantwoor delijk en ongewenst acht. Een plotselinge crisis zou, zeide hij, de binnenlandse si tuatie in ongunstige zin beïnvloeden. De secretaris-generaal en fractievoor zitter van de Partai Buruh, de heer Asra- ruddin, heeft aan Aneta medegedeeld, dat de verklaring van de heer Mustapha ge heel voor diens eigen verantwoordelijkheid komt. Hij verklaarde overigens, dat de partij haar minister pas zal terugtrekken, indien het parlement zich voor ratificatie van het vredesverdrag met Japan zal uit spreken, doch niet eerder. Vertegenwoordigers van 49 landen hebben te San Francisco het vredesverdrag onder tekend, dat een einde maakt aan de slaat van oorlog tussen Japan en de geallieerden. Premier Josjida van Japan tekent, terwijl de leden van de delegatie toezien, het verdrag voor zijn land. (Radiografisch overgebrachte foto) SAN FRANCISCO, (Reuter) De Ver enigde Staten en Japan hebben een veilig heidsverdrag ondertekend, waarbij Ameri ka het recht krijgt „land-, lucht- en zee strijdkrachten in en om Japan" te hebben nadat de geallieerde bezetting ten einde is. De ondertekening geschiedde op het hoofdkwartier van het Amerikaanse zesde leger te San Francisco. Voor de V.S. tekenden minister van Bui tenlandse Zaken Acheson, John Foster Dul les en twee senatoren. Voor Japan premier Sjigeroe Josjida. Zolang er Amerikaanse troepen in Japan zijn, zal laatstgenoemd land niet zonder voorafgaande toestemming van de V.S. bases of andere militaire rechten verlenen aan een derde mogendheid. De Amerikaanse troepen mogen worden gebruikt ter handhaving van de internatio nale vrede en veiligheid in het Verre Oos ten, voor de bescherming van Japan tegen een aanval van buiten af en, op het uitdruk kelijke verzoek van de Japanse regering, ter bestrijding van interne onlusten veroor zaakt door een derde mogendheid. In het verdrag wordt ook bepaald, dat Japan geleidelijk zelf de verantwoordelijk heid voor zijn verdediging tegen directe en indirecte aggressie zal overnemen. Daarbij zal echter een vorm van bewapening, die een offensieve bedreiging zou kunnen vor men of strijdig is met de beginselen van de UNO, worden vermeden. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft het omstreden wets ontwerp betreffende subsidie aan bijzon dere (Katholieke) scholen hedenochtend vroeg met 322 tegen 251 stemmen aan vaard. Er waren dertien dagen lang ver hitte debatten over gevoerd, waarbij de regering van premier Pleven enige malen dreigde te vallen. De vergadering aanvaardde het ontwerp, nadat op verzoek van de radicale ministers een clausule was geschrapt, waarin het ver lenen van onmiddellijke voorschotten door gemeenteraden aan bijzondere scholen werd goedgekeurd. De subsidie aan de Katholieke scholen zal een jaarlijkse verhoging van de uit gaven met vijftien milliard francs beteke nen, welke de regering hoopt te verkrijger door verhoging van de omzetbelasting van 14.8 tot 15.1 procent. De positie van de regering-Pleven wordt niet veilig geacht, voordat het ontwerp door de raad van de republiek is'teruggezonden voor tweede behandeling door de Nationale vergadering. De communisten, socialisten en de meeste radicalen stemden tegen het ontwerp. De Katholieken, gematigde conservatieven. Gaullisten en enige radicalen stemden voor Bedreiging Later werd een socialistisch voorstel, om Dinsdag een debat te houden over econo mische problemen, met 392 tegen 294 stem men aangenomen. Vóór stemden Gaullisten, socialisten en communisten. Dit betekent, dat dezelfde meerderheid, waarmede de schoolwet is aangenomen, nu de regering bedreigt op het gebied der economische kwesties. Goethe: Niemand mag de mensen uitlachen dan iemand, die hen werkelijk liefheeft. TOKIO (Reuter) Het opperbevel v de UNO heeft Zondag nog twee boodschap pen ontvangen van generaal Nam II, waar in de jongste antwoorden der geallieerden op communistische protesten tegen „schen dingen van de neutrale zóne van Kaesong" als „geheel onbevredigend" gekenschetst worden. Radio-Peking critiseerde opnieuw het voorstel van generaal Ridgway om over een andere plaats voor het voeren van de wapenstilstandsbesprekingen te onderhan delen. Het voorstel zou een „geallieerde valstrik" zijn. Bovendien beschuldigde de Chinese omroep geallieerde vliegtuigen van nieuwe schendingen van de neutrale zóne. Sinds 6 September zouden 23 vliegtuigen van de UNO over de zóne gevlogen hebben. En sedert 1 September zouden 139 ge allieerde vliegtuigen boven het gebied ge weest zijn. De strijd aan het front schijnt volgens de laatste berichten af te nemen. Nachtelijke aanvallen van de Noordelijken op geallieer de stellingen ten Oosten van Koemhwa in de Oostelijke sector van het centrale front en aan het Oostelijke front werden afge- salgen. Deze aanvallen waren overigens veel geringer van omvang dan de door tanks gesteunde proefaanvallen, die de Noordelijken de afgelopen week in het Westen ondernamen. De Nederlandse Bank heeft goedgevon den, dat door Nederlandse beleggers één millioen Curagaose guldens (ongeveer twee millioen Nederlandse guldens) zulen wor den geïnvesteerd in het Curagaose hotel plan, onder voorwaarde, dat ook van Cura gaose zijde eenzelfde bedrag wordt bijge dragen. Dit heeft de heer J. G. Nieuwen- huyzen, voorzitter van de Vereniging van de Handel te Willemstad medegedeeld. Van de regeringsraad had de heer Nieuwenhuy- zen toezegging ontvangen dat op de begro ting 1953 een bedrag van 500.000 voor dit doel gebracht zou worden, mits van de zijde van de Curagaose handel uit eigen beweging een gelijk bedrag wordt toege zegd. Reeds geruime tijd bestaan er plannen op Curagao om in navolging van andere eilanden in het Caraibisch gebied, een mo dern toeristenhötel te bouwen. Er is inder tijd een combinatie ontstaan, die het nodige geld bij elkaar bracht. Met de bouw van het Stuyvesant-hötel was reeds een begin gemaakt, maar wegens het tegenvallen der kosten werd de bouw gestaakt. Alleen de fundamenten liggen er nu reeds enige jaren. TEHERAN, (Reuter). De Perzische eerste minister, Mohammed Mossadeq, heeft Zondag de Perzische Kamer meege deeld, dat hij Engeland een ultimatum zal stellen. Er kon echter niet gestemd worden omdat het quorum van 78 leden niet aan wezig was. Mossadeq verklaarde, dat in dien Engeland de besprekingen over het oliegeschil niet binnen 15 dagen na over handiging van het ultimatum zou hervat ten, de achtergebleven 350 Britse technici in Abadan uit Perzië zullen worden ge wezen. Nadat Mossadeq had gesproken ging de Majlis uiteen. Zij zal morgen weer in buitengewone vergadering bijeenkomen, om over het ultimatum te stemmen. Het ultimatum van Mossadeq zal dan Dinsdag worden overhandigd aan Averell Harriman, president Trumans persoonlijke vertegenwoordiger. Buiten het parlementsgebouw ageerden verscheidene regeringsafgevaardigden luid keels tegen afwezige afgevaardigden van de oppositie. Aan de voorzitter van de Kamer werd gevraagd, de namen bekend te maken van alle afwezige afgevaardig den, zodat het land zou weten, wie de „ver raders" wax-en. Militairen en politie bewaakten het par lementsgebouw toen Mossadeq zich tot de Kamer richtte. Het was de tweede keer in vier dagen, dat hij de Kamer bijeengeroe pen had voor deze kwestie. De eerste keer Ruim 30 arbeiders weer aan het werk In een Zaterdag gehouden bijeenkomst van de unieorganisaties bouwbedrijf Den Haag, bezocht door eenentwintig werkne mers, betrokken bij het conflict met de firma Boele en Van Eesteren, is besloten heden, Maandag, het werk op het Hoog oventerrein te hervatten onder de door de unieorganisaties gestelde voorwaarden, zo heeft de unieorganisatie Bouwbedrijf Den Haag medegedeeld. Hedenmorgen bleken 36 arbeiders het werk te hebben hervat. Vele arbeiders, die aanvankelijk bij de Breedband werkzaam waren, bliiken elders aan het werk te zijn gegaan. kon de vergadering niet doorgaan omdat het vereiste quorum hiervoor 67 leden niet aanwezig was. Zondag waren er wel genoeg leden voor een vergadering aan wezig, doch was er geen quorum voor een stemming. Voordat Mossadeq het woord nam, maak te de voorzitter een brief bekend, getekend door een aantal afgevaardigden van de op positie, die verklaarden, de vergadering niet te kunnen bijwonen „zolang de huidige atmosfeer van intimidatie voortduurde". Mossadeq zei niet bevreesd te zijn voor de oppositie. Hij zou niet aftreden. Vervol gens richtte hij zich tegen de critiek, dat zijn politiek in strijd is met die van de Sjah en zeide, dat de minister van het hof, oud-premier Hoessein Ala, bang is voor Britse parachutisten. Hij is ook bang, dat het land een republiek zou worden, maar Mossadeq verzekerde hem dat de Sjah geen vrees behoeft te koesteren, dat hij, Mossadeq, het huidige regiem in een repu bliek zou veranderen. Stokes' missie Fel ageerde de Perzische premier tegen de missie van Stokes, die in Perzië onder handelingen heeft gevoerd. Mossadeq ver klaarde, dat Stokes begin Augustus met „andere" bedoelingen in Perzië arriveerde dan uit zijn later aangenomen houding bleek. Sommige Perzen hadden Stokes ge smeekt dat Engeland Perzië niet zou los laten. Hierdoor werd Stokes in zijn hou ding gestijfd, aldus Mossadeq. „Omdat som mige van onze landgenoten hem vertelden, dat zijn acht voorstellen te edelmoedig waren, trok hij ze in". Het is niet in het voordeel van Engeland, Perzië tot capitulatie te dwingen door eco nomische moeilijkheden te scheppen. Iemand die machtiger is dan Engeland wacht op een dergelijke kans, aldus Mos sadeq. De Nederlandse Spoorwegen stellen van 7 October af de gelegenheid tot verzending vr zogenaamde treinbrieven weer voor iedereen open. Treinbrieven zijn gefran keerde briefkaarten en gewone of expresse- brieven tot een gewicht van 500 gram oer stuk, die na de aanbieding aan het station met de eerstvolgende trein, tram of bus van de N.S. naar de plaats van L astemming wor den gezonden, waar zij eventueel door de ge adresseerde aan het statión kunnen worden afgehaald. PARIJS (Reuter). De organisatie voor Europese economische samenwerking heeft Zondagavond in Parijs bekend gemaakt, dat acht milliard dollar zullen worden toege wezen voor de economische ontwikkeling van Afrika ten Zuiden van de Sahara. Vijf milliard zal worden gebruikt voor openbare en drie milliard voor particuliere plannen, aldus de bekendmaking. Het hulp-programma beoogt: meer te weten te komen omtrent de bronnen van ieder gebied en het verzekeren van het meest doelmatige gebruik van de bekende bronnen; verbetering van de uitrusting van het gebied, in het bijzonder van de trans portmiddelen; verbetering van de gezond heid, van het onderwijs en van de levens voorwaarden; modernisering van de land bouw en van bestaande industrieën en ont wikkeling van nieuwe productiebronnen. LONDEN (United Press)- Blijkens een bericht van Radio-Praag is de Tsjechische regering volledig gereorganiseerd. Er is een super-ministerie ingesteld met volledige controle op alle regeringsinstanties. Er was al bekend gemaakt dat de leiding van de Tsjechische communistische partij ingrijpende wijzigingen had ondergaan. De positie van president Gottwald werd daar door versterkt en Westerse waarnemers zeggen dat het verzwakking van de positie van de „Stalinist" Slansky betekende. De reorganisatie der regering voorziet in oprichting van een „ministerie van Staats controle" dat jurisdictie heeft over alle sectoren van economie en administratie. Het nieuwe ministerie krijgt tot taak „met volledig gezag de tekortkomingen der ministeries te onthullen en de schuldigen te vervolgen". Bovendien werden vijf nieuwe ministeries voor Economische Zaken opgericht welke de plaats innemen van het Ministerie van Zware Industrie. Het worden Ministeries voor Brandstof, Mijnen, Chemische Indus trie, Zware Machinebedrijven en Algemene Bouwkunde. Verder worden de Ministeries van Arbeid en Sociale Zaken samengesmol ten tot een Ministerie voor Mankracht. Doel is er de nadruk op te leggen dat de voor naamste taak van het ministerie wordt alle arbeidsreserves te reorganiseren en de prestaties der arbeiders op te voeren. Bovendien worden alle regionale direc toraten der centrale ministeries opgeheven, met uitzondering van de regionale direc toraten voor Posterijen en Transport. Deze laatste maatregel, zowel als de alge mene tendens van het regeringsdecreet wijzen er op, dat de maatregelen in de eer ste plaats ten doel hebben een zonder precedent zijnde centralisatie van alle economische en administratieve arbeid in Praag tot stand te brengen en de volmach ten van plaatselijke autoriteiten radicaal te besnoeien. Men mag concluderen dat de man die aan het hoofd van het super ministerie komt, in de practijk de economi sche dictator van Tsjechoslowakije zal zijn. BONN (DPA). Op een vergadering van 50 voormalige generaals, stafofficieren en soldaten van de vroegere Duitse weer macht, die verschillende soldatenbonden vertegenwoordigen, is Zaterdag te Bonn het „Verbond van Duitse soldaten" opge richt. Tot het voorlopige bestuur behoren 24 oud-militairen van alle rangen, onder wie de generaals Guderian, Ramcke en Von Manteuffel en admiraal Gottfried Hansen. Alle huidige soldatenbonden zullen in de nieuwe organisatie opgaan. Het doel van de nieuwe bond is de be hartiging der sociale belangen van oud-' militairen, de strijd voor recht en vrijheid van zich nog in krijgsgevangenschap be vindende Duitsers en inschakeling in de kwestie van een Duitse bijdrage tot de Europese verdediging. Een functionaris van de bond heeft ver klaard, dat de bond aandringt op een West- Duitse bijdrage aan de Europese verdedi ging, doch de West-Duitsers moeten „de zelfde rechten gegeven worden als de an dere volken van de Westelijke wereld voor zichzelf opeisen". Op uitnodiging van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers. Vakverenigin gen en het Verbond van Protestants Chris telijke Werkgevers in Nederland zullen deze week vele leden van de Eerste en van de Tweede Kamer een bezoek brengen aan een groot aantal industrieën, teneinde zich over de omvang en de betekenis van de industrialisatie en van de daarmede samenhangende sociale problemen een in druk te vormen. NAZOMER WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en warm weer met weinig of geen bewolking en zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. 11 September Zon op 6.06 uur, onder 19.07 uur. Maan op 17.43 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 September Hoog water: 10.07 en 22.55 uur. Laag water- 5-14 en 17.50 uur. Dinsdag 11 September Hoog water: 11.51 uur. Laag water: 6.51 en 19.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1