Generaal Marshall afgetreden als minister van Defensie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een gevecht Weerbericht Robert A. Lovett volgt hem op Twee maal uitgesteld Perzisch ultimatum eindelijk verstuurd UNO-troepen begonnen heden een beperkt oiiensiei in Korea Militaire orders voor Nederlandse bedrijven Geringe vorderingen in enkele sectoren „Geen wijziging in het beleid" Militair en politicus Ook Acheson op de valreep Finse regering afgetreden Tragedie in Belgisch provinciaal parlement Het woord is aan .;S5i Zwakke Britse economie rem op deviezenverkeer West-Europese luchtmacht oefening „Cirrus" 66e JAARGANG No 56 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 220 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboont en A. D. Huijsman Zestigduizend mensen hebben te New York een boksmatch bijgewoond tussen de Amerikaan Sugar Ray Robinson en de Brit Randolph Turpin. Zij streden om het wereldkampioenschap in de klasse middengewicht. Het was hun tweede ont moeting. De eerste werd, twee maanden geleden, te Londen door Turpin op punten gewonnen. Hij heeft zijn wereldkampioen schap niet lang behouden, want gisteren staakte de scheidsrechter in de tiende ronde de strijd en riep Robinson tot overwinnaar uit omdat zijn tegenstander, die even te voren voor negen tellen geveld was, niet meer in staat bleek zich te verdedigen. De vervaarlijke ophef die in Amerika, in Engeland maar ook in verscheidene andere landen over dit geval gemaakt is stemt tot nadenken. Hetgeen er in ons land over ten beste is gegeven mag maar een zwakke afschaduwing heten van de opschudding die het haar al wekenlang in kranten en in radio heeft gewekt. Het leek wel alsof er niets belangrijkers in de wereld aan de orde was dan de vraag, wie die boksmatch zou winnen. Een der voornaamste Engelse weekbladen heeft Zondag opgemerkt, dat terwijl in Amerika verscheidene zaken be handeld werden die ook voor Engeland ingrijpende gevolgen konden hebben, het publiek die niettemin merkbaar ver achter stelde bij Robinson tegen Turpin. Dat deze opwinding voor een bokspartij niet alleen door nationalistische motieven beheerst werd bleek overigens uit de gespannen aandacht in landen als Frankrijk. Men zou toch moeten aannemen dat het een Frans man volkomen koud kon laten of de Ame rikaan dan wel de Engelsman zou winnen. Hetzelfde geldt voor Nederland, waar bok sen bovendien veel minder populair is. Niettemin kan men er zeker van zijn dat tallozen in ons land er zich voor geïnte resseerd hefbben, waaronder velen die nog nooit een boksmatch hebben gezien. Waar om? Alleen omdat dit nu eenmaal nieuws is en men er zich in het buitenland zo druk over heeft gemaakt? Er moet, geloof ik. een andere oorzaak zijn van deze onmatige belangstelling voor een geval, dat toch in wezen eigenlijk heel weinig te betékenen heeft. Nu Robinson het gevecht gewonnen heeft, nu het uit is met de opwinding, zal menigeen zich wel met enige verwondering afvragen: wat kon het mij eigenlijk sche len? Misschien is de eenvoudigste verklaring van dit alles het gevoel van onbevredigd heid dat in de wereld overheerst. Niet het veelbesproken gevaar voor een derde wereldoorlog maar de algemene onzeker heid over de toekomst, het ontbreken van een vaste lijn en een duidelijke ontwikke ling in de wereld, is oorzaak van die stem ming. Men zoekt naar surrogaten om daar zijn belangstelling aan te geven en velen aanvaarden zelfs een zo pover surrogaat als een boksmatch. De sportoverdrijving en andere „rages" dateren trouwens niet van gisteren of van een jaar geleden. Voor de tweede wereldoorlog wond men zich ook al zo op; het merkwaardige is dat nieuwe „records" op dit gebied nog steeds mogelijk zijn. Het. Londense weekblad, dat ik hier boven citeerde, zou trouwens als het ver der doorgeredeneerd had hebben moeten erkennen, dat de vele conferenties over de levensbelangen der mensheid er steeds weer in slagen de dingen ingewikkelder te maken dan zij ooit waren zodat „de gewone man" er vaak niets meer van be grijpt en ondanks hun aantal en hun duur bitter weinig resultaat opleveren. Hetgeen de gewone man instinctief voelt is dat leven is: doen. Niet praten, aarzelen, wachten en uitstellen, niet voor moeilijk heden opzijgaan, maar handelen. Men wil beslissingen zien. Het leven staat niet stil, ook al komen conferenties tot niets. Het gaat voort. Als men het poogt tegen te houden blijft men dus erbij achter. Het beweegt en wijzigt zich. Menigeen moet in de resultaten van sportwedstrijden de be koring voelen van een beslissing. Zij leiden tot iets. Zij komen tot een besluit. Ook als men dat anders gewenst had voelt men: er is iets gedéan, hoe dan ook. In dit geval: Robinson heeft gewonnen, Turpin is ver slagen. Natuurlijk is het surrogaat. Bijna twintig jaar geleden schreef Ortega y Gasset al dat de sport-manie (niet de sport) ver dwijnen zal. omdat die manie evenals an dere dergelijke uitingen vals is. „Puur ver zinsel, wufte gril", schreef hij. En tenslotte zal zijn voorspelling wel bewaarheid wor den. Na twintig jaar nog niet. R. P. Van buitenlandse opdrachten moet aangifte worden gedaan Op het ogenblik heeft het Nederlandse bedrijfsleven voor circa één milliard gulden orders onderhanden. Van het bedrag van zes milliard gulden, dat voor de defensie uitgaven in de komende vier jaar is ge raamd, zal ruim drie milliard voor binnen landse orders worden besteed. De Nederlandse industrie houdt zidh niet bezig met de vervaardiging van artikelen, die Nederland uit de Verenigde Staten ont vangt. Deze defensieproductie ligt op het terrein van de telecommunicatiemiddelen (radio, radar), vuurleidingstoestellen, Me- teorvliegtuigen (in samenwerking met Bel gië),marinevaartuigen, kleding, uitrustings stukken en munitie. De opbouw van het defensie-apparaat heeft voorts grote activi teit, te weeg gebracht in de bouwsector. De Nederlandse industrie heeft op het ogenblik ook buitenlandse orders. Bestellingen van de overige landen van het Noord-Atlantisch Pact mogen, even als dit met de binnenlandse militaire orders het geval is, met prioriteit worden uitge voerd. Er zijn ook andere landen die op het ogenblik militaire orders bij de Nederland se industrie hebben lopen, onder meer Zweden en Zuid-Afrika. De regering heeft, doordat dergelijke orders van leverancier tot afnemer tot stand komen, van de voor het buitenland bestemde militaire productie in Nederland echter geen volledig overzicht. Daarom zullen zeer binnenkort de industrieën ver plicht worden aan de regering mee te delen welke buitenlandse orders zij onderhanden hebben. Door deze aanmeldingsplicht zal men zich een nauwkeurig beeld van de toe stand op dit gebied kunnen vormen. TOKIO, 13 September. (Reuter). Van daag zijn in Korea de verbondenen een „beperkt" offensief begonnen. Na zware gevechten, waarbij de Noordelijken zware verliezen leden, slaagden de UNO-troepen er in een aantal belangrijke heuvels in de centrale sector te veroveren. Aan het Oostelijk front zetten de geal lieerde infanterie en pantserwagens hun Veel rust heeft de thans afgetreden Amerikaanse minister van Defensie George C. Marshall zichzelf de laatste jaren rliet gegund. De weinige uren dat hij „er tussenuit kneep" bracht hij, zoals op nevenstaande foto, het liefst rustig met zijn echtgenote in huiselijke kring door. Daarvoor zal hij nu, als ambteloos burger, tijd te over hebben, tenzij de regering opnieuw, „maar dan voor een andere functie", een beroep op hem zou doen. WASHINGTON, 12 September (Reuter) Generaal Marshall is afgetreden als Amerikaans minister van Defensie. De tegenwoordige plaatsvervangende Amerikaanse minister van Defensie Robert A. Lovett zal generaal Marshall opvolgen. Generaal Marshall deelde zelf het nieuws over zijn aftreden mede op een persconfe rentie van het ministerie van Defensie. Hij verbood echter publicatie voordat het Witte Huis het nieuws om 16 uur (Nederlandse tijd) bekend zou maken. William C. Foster, administrateur van de E.C.A., is door de president aangewezen als opvolger van Robert Lovett als onderminister. De administrateur van de E.C.A. zal opgevolgd worden door de adjunct-administrateur, Richard M. Bissell. Lovett is 56 jaar oud. Hij is een intiem vriend van Marshall. Hij kwam 28 September 1950 bij het ministerie van Defensie als opvolger van Stephen T. Early. Na zijn opleiding aan de Yale en Harvard universiteiten begon Robert Abercrombie Lovett zijn loopbaan als klerk bij de nationale handelsbank te New York. Later werd hij deelgenoot van Brown Brothers, Harriman and Co., tot 1940. Tot 1941 was hij speciaal assistent van de minister van Oorlog en daarna tot 1945 assistent-staats secretaris voor de luchtmacht. Van 1947 tot 1949 vervulde hij de functie van onder minister van Buitenlandse Zaken. „Van huis uit" is Marshall militair. Zijn opleiding aan de hogere krijgsschool, vol tooid in 1908 op 28-jarige leeftijd, bracht hem aanvankelijk op een zeer onderge schikte militaire post op de Philippijnen, waar hij zich evenwel in korte tijd dusda nig verdienstelijk maakte tijdens diverse manoeuvres, dat zijn meerderen hem aan bevalen tot corpscommandant. Van die post af werkte hij zich op tot chef van de opera tionele afdeling van het eerste Amerikaan se leger, dat deel uitmaakte van de expedi- tionnaire strijdmacht in Frankrijk geduren de .de eerste wereldoorlog. Ruim 30 hoger op de ranglijst staande generaals passerend aanvaardde hij in 1939 de post van chef staf van het Amerikaanse leger, in welke functie hij gedurende de tweede wereld oorlog een van de veldheren van de Euro pese bevrijding werd, Mede op aandrang van MacArthur werd hem na de oorlog de moeilijke taak toever trouwd, het geteisterde China op de been te helpen. Eerst in samenwerking met gene raal Stillwell, later uitsluitend op eigen verantwoordelijkheid staande voor directe beslissingen in dit belangrijke gebied, viel hem de taak ten deel China voor te berei den op de belangrijke rol. die het als de leidende mogendheid van Oost-Azië te ver vullen zou krijgen in de na-oorlogse samen leving der volken. Marshall faalde, doch zijn jaren in China hebben een stempel gedrukt op de gene raal, die mede dank zij deze mislukte po gingen om waarlijk vrede te scheppen, fanatieker dan voorheen zijn militair be vochten overwinningen trachtte te conso lideren door een weloverwogen vredes- strategie. In deze jaren werd de basis ge legd voor de politieke carrière van Marshall. In Januari 1947 volgde hij op verzoek van Truman de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken James F. Byrnes op. De eerste toespraak, die Marshall na zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken uitsprak, werd gehouden in Prince ton University. Reeds daarin verklaarde hij, dat Amerika zich niet zou mogen ver oorloven toe te zien in de zich na de oorlog weer oprichtende wereld: „Onze houding als toeschouwer zou de wereld slechts doen wanhopen aan de verwezenlijking der doel einden waarvoor zovele millioenen vielen." Kort nadien, op 5 Juni 1947, lanceerde Marshall het idee, op grond waarvan zijn naam in de geschiedenis zal blijven voort leven. In Harvard University stippelde hij voor het eerst het plan uit, Europa op de been te helpen. „Het initiatief moet uit Europa zelf voortkomen, doch wij zijn be reid aan een eensgezind Europa de midde len te verschaffen om de chaos van oorlog en negativisme uit de weg te ruimen en daarvoor materieel en geestelijk bij te dra gen tot verwezenlijking van de idealen, waarvoor zovelen van de beste leden van de menselijke samenleving vielen in de ge wapende strijd." Ongeveer een jaar later tekende Truman de wet, op grond waarvan de Verenigde Staten als eerste termijn van een groot op gezet „Marshall-plan" zes milliard dollar ter beschikking stelden van de economische wederopbouw van Europa. In September 1950 werd Marshall, die reeds op non-actief was gegaan, benoemd tot minister van Defensie, nadat het Con gres een speciale wet goedkeurde, die het deze beroepsmilitair mogelijk maakte als minister van Defensie benoemd te worden. In bevoegde Amerikaanse kringen ver klaart men, dat noch het aftreden van Marshall noch dat van Foster als admini strateur van de E.C.A. enige verandering in de politiek met zich zal brengen. Mar shall, zo verklaart men, wordt vervangen door een oude vriend, die zijn opvattingen volledig deelt. Lovett was ook Marshall's plaatsvervanger toen deze minister van Buitenlandse Zaken was. „De brillante econoom Bissell", zo zegt men, deelt het standpunt van de vroegere administrateurs van E.C.A., Hoffman en Foster. Hij was adviseur van beiden. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de mutaties tengevolge zullen hebben, dat krachtiger druk op Truman wordt uitge oefend om het ministerie van Buitenlandse Zaken onder een „meer populair gezag dan dat van Acheson" te plaatsen. Men meent, dat president Truman Acheson niet wenst te vervangen, omdat hij, nu Acheson steeds weer hevig gecritiseerd wordt, een „kame raad" niet in de steek wil laten. Mocht de critiek een tijd zwijgen, dan acht men het mogelijk, dat hij Acheson „met behoud van eer" nog vóór de Congresverkiezing in 1952 zal vervangen. (Reuter). De brief, waarin ,de generaal ontslag vroeg, was 1 September gedateerd. Marshall zeide in zijn brief: „zoals gij zeer wel weet zal ik steeds beschikbaar zijn voor iedere tijdelijke dienst, die gij van mij zoudt verlangen." In zijn mededeling van aanvaarding van het ontslag bracht president Truman de generaal, die hij reeds eerder „een van de grootste generaals aller tijden en een van de meest vooraan staande patriotten van het land" had ge noemd, wederom hulde. Een adjudant verklaarde na de verkla ring van Marshall op de persconferentie, dat de gezondheidstoestand van de generaal niet de „beslissende factor" voor zijn be sluit vormde. Verrassing Een woordvoerder van de Nederlandse regering in Den Haag noemde het nieuws van generaal Marshalls ontslag als minister van Defensie der Verenigde Staten een vol komen verrassing. Men betreurt het heen gaan van deze bekwame bewindsman en vraagt zich af, waarom hij dit besluit juist op dit moment neemt, nu er belangrijke beslissingen op internationaal militair ge bied genomen moeten worden. Men neemt nochtans aan, dat door dit ontslag het be leid van de Verenigde Staten geen ver anderingen zal ondergaan. HELSINKI. (Reuter). De Finse coalitie regering, waarin de agrariërs de leiding hadden, is gistermiddag afgetreden. Dit aftreden houdt geen politieke crisis in, doch wil het kabinet de mogelijkheid ge ven van een hervorming na de algemene verkiezingen van Juli. Bij deze verkiezin gen verdreven de sociaal-democraten de agrariërs van de eerste plaats in het par lement. De agrariërs zijn daar thans op een na de sterkste partij, gevolgd door de volksdemocraten, een combinatie van com munisten en linkse socialisten. Ondanks deze lichte verschuiving in de sterkte der partijen verwacht men, dat Kekkonen aan het hoofd zal staan van een nieuwe coalitie, waarover- de partijen reeds besprekingen hebbeiü gevoerd. Robert A. Lovett die Marshall opvolgt als minister van Defensie der Verenigde Staten Revolvers als argument: een dode BRUSSEL, 12 September (A.N.P.) Woensdagmiddag heeft tijdens de zitting van de Provinciale Staten van Belgisch Brabant een leraar aan een provinciaal instituut voor onderwijs, tegen wie een voorstel tot ontslag wegens wangedrag was ingediend, met twee revolvers geschoten op leden van de Staten. Eén hunner werd daarbij gedood. Twee leden werden zeer ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. De dader, die daarna de revolver op zichzelf richtte en zelfmoord pleegde, was de genaturaliseerde Rus Tchetcerou- kine, professor aan het centrum voor onderwijs en onderzoek der voedselindus trieën, tegen wie een voorstel tot afzetting wegens tuchteloosheid was ingediend door de centrale administratieve commissie van deze provinciale inrichting. Tchetceroukine had tegen dit voorstel beroep aangetekend bij de Staten en werd bijgestaan door twee advocaten. Na uitleg te hebben verschaft en zonder te wachten op de uitspraak van de Staten trok Tchetceroukine plotseling twee revol vers en vuurde op de heren Sterckx, onder directeur van voornoemd centrum, Van Laer, directeur van het centrum, en Er- brand, directeur van het technisch onder wijs der provincie Brabant. Hij loste 28 schoten. Sterckx werd gedood, Van Laer en Er- brand moesten ernstig gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. aanvallen voort en lijden de Noordelijken zware verliezen. Ook aan het Westelijk front verleggen de geallieerden hun stel lingen in Noordelijke richting, waarbij matige tegenstand wordt ontmoet, aldus het communiqué van het achtste leger. Naarmate de verbondenen in Oost- Korea verder opdringen en dichter bij de bevoorradingswegen van de Noordelijken, onder meer de weg Koemhwa-Koemsong- Wonsan, komen, ontmoetten zij heftiger tegenstand. Woensdag werd een belangrijk, hoog gelegen terrein ten Noord-Oosten van Koemhwa veroverd, nadat een compagnie van de tegenstander zo goed als vernietigd was. Ten Zuid-Oosten van Koemsong voerden de Noordelijken een aantal tegen aanvallen uit, die echter alle werden afge slagen. Ten Noord-Oosten van Janggoe aan het Oostelijk uiteinde van het reservoir van Hwatsjon wisten de geallieerden vijande lijke stellingen langs een belangrijke heu velrug te veroveren, nadat de overblijf selen van een door de artillerie zwaar ge havend vijandelijk bataljon uiteen waren geslagen. Een tegenaanval van de Noor delijken werd afgeslagen. Enige kilome ters verder wisten de verbondenen twee belangrijke heuvels te bezetten. De langs bergpaden oprukkende geal lieerden worden hier bevoorraad door grote vrachtvliegtuigen, die reeds 50 ton voorraden hebben afgeworpen. Woensdag heeft de luchtmacht van de UNO voorraden, verbindingen en rangeer terreinen in Noord-Korea gebombardeerd en vandaag (Donderdag) worden de aan vallen opnieuw door goed weer begunstigd aldus het communiqué van de luchtmacht Woensdag hebben Noord-Koreaanse straaljagers boven Noord-West Korea ge patrouilleerd. Bij een gevecht tussen 35 migs en 30 thunder jets werden drie migs beschadigd en werd een thunderjet neer geschoten, aldus meldt de luchtmacht van de UNO. De piloot van de thunderjet kon worden gered. Amerikaanse sabre-straaljagers trachtten dicht bij de Mandsjoerijse grens met 30 migs de strijd aan te binden, doch de migs trokken zich over de Jaloe terug, aldus het communiqué. Radio-Peking heeft gemeld, dat generaal Nam II de nota van de UNO, waarin de verantwoordelijkheid voor de laatste ge melde schending van de neutrale zóne wordt aanvaard, aan de Noord-Koreaanse leider Kim II Soeng heeft doorgezonden. Radio-Moskou heeft de tekst omgeroe pen van een communiqué der Noord-Ko reaanse legerleiding, waarin wordt ge zegd: „Eenheden der Noord-Koreaanse luchtdoelartillerie hebben acht vijandelijke vliegtuigen, die luchtaanvallen op Pjong jang en Wonsan ondernamen, omlaag ge scholen. Eenheden van het Noord-Koreaanse le ger hebben, in samenwerking met de Chi nese vrijwilligers, de vijandelijke aanval len aan alle fronten met. succes afgeslagen, waarbij de vijand zware verliezen aan manschappen en materiaal werden toege bracht". Napoleon: Grote volksredenaars zijn gemeen lijk zeer middelmatige politici. Achttien maanden heeft een brief er over gedaan om van Kwadijk naar West- graftdijk te komen. In Maart 1950 stuurde een meisje uit Kwadijk een brief naar haar zuster in Westgraftdijk. Dezer dagen is de brief daar ontvangen. Eerste twee jaar geen ver zachting van beperkende bepalingen WASHINGTON, 12 September (Reuter) „Wij hebben weer een dollarvraagstuk en het ziet er naar uit, dat wij dit nog ge ruime tijd zullen houden", was het som bere geluid dat de Engelse minister van Financiën, Hugh Gaitskell, Woensdag avond in een radiorede in Washington liet horen. Sprekende over de invloed van het herbewapeningsprogramma en de stijging van de wereldprijzen op de Britse econo mie, zei hij, dat het toenemende dollar tekort in Engeland zou betekenen, dat de belastingen en levenskosten in dat land weer omhoog zouden gaan, terwijl de lonen bij het prijsverloop ten achter zouden blijven. De ongezonde toestand in de Britse economie kwam ook ondubbelzinnig naar voren in de Britse verklaring aan het In ternationale Monetaire Fonds (IMF), dat Engeland niet verwacht, in de komende twee jaar in staat te zullen zijn om zijn beperkingen op de uitwisseling van valuta te verzachten. Deze verwachting werd Woensdagavond laat uitgesproken op een bijeenkomst van de commissie voor valuta- besprekingen en fondstransacties van het IMF te Washington. De Amerikaanse delegatie wees met na druk op de noodzaak van het handhaven van de grondbeginselen van het IMF, dat volledige inwisselbaarheid der valuta's en een vrij handelsverkeer beoogt. „Het IMF kan niet werken, als deze beginselen niet worden gehandhaafd", aldus de Ameri kaanse delegatie. In het jongste jaarverslag van het IMF is medegedeeld, dat het Fonds overweegt die staten te helpen, die positieve maat regelen hebben genomen om tot monetaire stabilisatie te geraken, zoals het aanvaar den van op de werkelijke toestand berus tende wisselkoersen, het verzachten en op heffen van de beperkende bepalingen op de uitwisselbaarheid der valuta's en het vereenvoudigen van de bepalingen op de geldhandel in het algemeen. In Maart 1952 zal het IMF vergaderen over het opheffen van beperkende bepa lingen op de uitwisseling van valuta's. In de veronderstelling dat West-Europa bloot staat aan een aanval van een aggres sor, wiens strijdkrachten gesteund worden door een aanzienlijke luchtmacht, is een luchtoefening ontworpen, die ten doel heeft het luchtoffensief van de „vijand" met ge- eigende tegenmaatregelen tegemoet te treden. Deze oefening voor de luchtmachten der landen, aangesloten bij het Atlantische pact, zal de naam „Cirrus" dragen. Zij be gint op 28 September en eindigt op 30 Sep tember. „Cirrus" zal de derde internatio nale luchtoefening worden door de ge noemde landen, die zich uitstrekt over geheel West-Europa. De voorafgaande oefeningen van gelijk karakter waren „Cupola" in 1950, en „Ombrelle" in het voorjaar van 1951. „Cirrus" zal haar voor gangsters in omvang overtreffen, speciaal wat het aantal deelnemende vliegtuigen betreft. TEHERAN (Reuter) Het Perzische ultimatum aan Engeland is Woensdag naar Washington gezonden ter doorzending naar Londen door tussenkomst van Harri man, aldus heeft de Perzische minister president Mossadeq verklaard. In het ulti matum wordt geëist, dat Engeland de olie besprekingen binnen vijftien dagen hervat, anders zuilen de verblijfsvergunningen van het Engelse oliepersoneel van de olie raffinaderij te Abadan worden ingetrokken. Mossadeq heeft het ultimatum verzonden, hoewel de oppositie-fractie van het parle ment de zitting, waarop een stemming over zijn politiek zou worden gehouden, had geboycot. De Senaat heeft de minister president echter zijn vertrouwen geschon ken voor het ultimatum. De Perzische ambassadeur te Washing ton heeft gistex-avond de nota van Mossa deq, waarin het ultimatum vervat is, ont vangen. Hij overhandigde het document even later op het Witte Huis aan Harriman. Henry F. Grady, de Amerikaanse am- Op de Britse luchtvaartshow te Farnborough. die gisteren haar poorten opende, is onder meer deze nieuwe versie van de Bristol Brabazon, een der grootste passa giersvliegtuigen ter wereld, te zien. bassadeur in Perzië, heeft zijn ontslag ge vraagd. Truman heeft het ontslag „met de grootste tegenzin" aanvaard. Loy W. Hen derson, de huidige Amerikaanse ambassa deur in India, is tot zijn opvolger benoemd. Chester Bowles, voormalig gouverneur van Connecticut en administrateur voor de prijzen in de tweede wereldoorlog volgt Henderson in India op. Grady had zich in het begin van de zomer reeds uit de diplomatieke dienst willen terugtrekken, doch bij het begin van de oliecrisis verklaarde hij zich bereid tot September aan te blijven. Britse maatregelen Het staken van de Perzische olieleveran ties aan het sterlinggebied zal Engeland noodzaken jaarlijks 300 a 400 millioen dol lars uit te geven in landen met harde valuta. Het verlies van de Perzische olie berokkent schade aan Engelands economie en de Engelse regering kan derhalve niet voortgaan met het verlenen van bijzondere financiële faciliteiten aan een land, dat niet tot het sterling-gebied behoort, zo werd gisteren door Engelse functionarissen verklaard. Men voegde hier aan toe, dat Engelands maatregelen, die het Perzië onmogelijk maken ponden in dollars om te wisselen geen schending betekenen van de Brtis-Perzische financiële overeenkomst van 1950, zoals door Perzische autoriteiten wordt beweerd. veel koeler Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen- of onweersbuien, gepaard gaan de met flinke windstoten uit Zuid- en Zuid-West. Later opklaringen en krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Veel koeler. 14 September Zon op 6.11 uur, onder 19.00 uur. Maan op 18.37 uur, onder 4.31 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 September Hoog water: 1.42 en 14.14 uur. Laag water: 9.46 en 22.11 uur. Vrijdag 14 September Hoog water: 2.33 en 15.01 uur. Laag water: 10.43 en 23.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1