Woningnood oplossen, zegt meerderheid van het publiek Europees leger Eerste taak der regering: De Gewestelijke Arbeid sbureaux Ontvluchte Tsjechen krijgen asyl Goede vangst van Urker visser Gedenksteen in geboorte huis der gebroeders Erens Timmeren en fietsen Nieuwe Duitse feestdag had weinig belangstelling Weer Japanse concurrentie in de katoenindustrie? Noord-Atlantische Raad op 15 September bijeen Kamerleden bezochten ^Twentse industrieën Amerikaanse studenten naar ons land Ageoda voor Haarlem Feest in Goes viel letterlijk in het water Vier gevangenen ontvlucht uit Norgerhaven PONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 Al lijken twee hoofdpijn- tabletjes op elkander als twee druppels water: het Aspirin-tablet herkent U aan het Bayerkruis. „Wat moet de regering naar uw mening In het komende jaar in de eerste plaats doen?" heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen, over het gehele land verspreid, gevraagd. De belangrijkste antwoorden waren: Woningnood oplossen, woningbouw bevorderen: 33 Lonen en prijzen in evenwicht brengen 11 Belasting en sociale lasten verlagen: 10 Bezuiniging op regeringsuitgaven, minder ambtenaren, betere be steding van belasting: 8 Pensioenen verbeteren, voor ouden van dagen zorgen:5 Werkloosheid oplossen, werkgele genheid scheppen: 3 Reeds vele keren heeft het NIPO sinds de bevrijding deze vraag gesteld. Meestal stond „de woningnood oplossen" boven aan. Maar in April van dit jaar noemde 35 van alle mensen „lonen en prijzen in evenwicht brengen" als de urgentste rege- ringstaak. Nu noemde slechts 11 dit in de eerste plaats. Belasting verlagen wordt nu veel meer genoemd dan in vorige peilingen. Op het ogenblik vraagt 10 van het publiek be lastingverlaging. In het voorjaar van 1951 was dit slechts 4 Er zijn plannen om het aantal arbeids- bureaux en in het bijzonder het aantal bij kantoren in ons land te verminderen, om daardoor een bezuiniging te verkrijgep. In Haarlem is een hoofdkantoor, terwijl er verschillende bijkantoren zijn, o.a. in Zandvoort, Hoofddorp, IJmuide-n en Bever wijk. Het kan in elk geval wel als zeker worden aangenomen, dat het hoofdkantoor te Haarlem blijft bestaan. Bovendien is er reden om te veronderstellen dat er in de bijkantoren in dit gewest weinig verande ring zal komen. SELB (Reuter). De Amerikaanse autoriteiten verstrekken aan de 86 perso nen, die Dinsdag met de „ontvluchtings- trein" uit Tsjechoslowakije kwamen, doch terug wensen te keren, de volle militaire rantsoenen. Er is ook een filmvoorstelling gegeven met films over het leven in het Westen. Een Amerikaans vliegtuig wierp 1000 sigaretten uit. Tsjechoslowakije heeft officieel verzocht de trein terug te zenden. Hierover worden thans onderhandelingen gevoerd. De 27 personen, die niet terug willen keren, hadden niets bij zich dan de kleren, die zij aanhadden. Zij zeiden buiten Europa een nieuw leven te willen beginnen. De Amerikaanse autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat de Tsjechoslowaken, die zulks wensen, asyl kunnen verkrijgen. SPEELGROEP „PHOENIX" NAAR BELGIë De Haagse speelgroep „Phoenix" is uit genodigd op 19 September een voorstelling te komen geven in de Stadsschouwburg te Antwerpen van het blijspel „De Voetbal pool" onder regie van Cruys Voorbergh. By een pluimveestapel van 800 kippen te Landsmeer is pseudo-vogelpest geconsta teerd. In De Rijp werden 70 kippen aange tast. Alle dieren zijn in de destructor te Purmerend vernietigd. Schipper L. Kamper van de UK 40 uit Urk deed een goede vangst toen hij tegelijk met een aantal palingen een bus binnen boord haalde, welke een vrij groot bedrag aan gangbaar geld bevatte. De inhoud werd geteld en na aankomst in de haven deed schipper Kamper aangifte bij de politie, op wier verzoek het bedrag nog geheim wordt gehouden. Het trommeltje is na de geld- sanering te water geraakt, want er bevon den zich onder meer gangbare papieren guldens in. Schipper Kamper zal, in overleg met de politie, het geld voorlopig onder zijn be rusting houden in afwachting of er na het bekend worden van deze vondst zich iemand zal aanmelden, die meent hierop recht te kunnen laten gelden. Het gemeentebestuur van Schaesberg zal op Zondag 16 September aan de familie Erens in huize De Kamp een gedenksteen aanbieden ter nagedachtenis aan Emile en Frans Erens, die beiden in Schaesberg zijn geboren. Frans Erens (overleden in 1935) maakte deel uit van de groep van de Tachtigers en was behalve een uitmuntend verteller ook een scherp opmerker en criticus. Zijn broer Emile heeft veel bijgedragen tot de vernieuwing van de hagiografie in Nederland en wordt als een van de beste beschrijvers van heiligenlevens van de laatste eeuw beschouwd. Hij werd voor zijn verdiensten onderscheiden met de Pauselijke Orde van de H. Gregorius. Hij overleed op 16 April 1951 in het Oude Slot te Heemstede. Het gemeentebestuur zal de gedenksteen in de gevel van het geboortehuis der ge broeders Erens laten aanbrengen. Mr. dr. J. P. D. van Banning, burgemeester van Schaesberg zal de steen onthullen. Bij deze gelegenheid wordt het woord gevoerd door de letterkundige Godfried Bomans. Deze maand sluiten de zwembaden. Overstelpend druk hebben ze het dit seizoen niet gehad, maar de na-zomer schijnt nog wat goed te willen maken, 's Morgens, 's avonds en op de schoolvrije middagen is het dan ook tjokvol in de zweminrichtingen, zoals deze gisteren gemaakte joto van het Houtvaart-bad bewijst. Nederlandse Raad der Europese beweging dringt aan op actiever deelneming Het Uitvoerend Comité van de Neder landse Raad der Europese Beweging heeft Woensdag te 's-Gravenhage in vergadering de volgende resolutie aangenomen „Uitgaande van de gedachte, dat het be houd van Europa de vereniging der Euro pese volken op zo kort mogelijke termijn en in zo hecht mogelijke organisatie nood zakelijk maakt; overwegende, dat de op bouw van Europa's verdediging op Euro pese basis in deze ontwikkeling onontkoom baar is; overwegende, dat de organisatie van een gezamenlijke Europese verdedi ging slechts behoort te worden opgetrokken op de grondslag van volledige rechtsgelijk heid der deelnemende volken; overtuigd, dat de Europese verdediging zonder deel neming van de West-Duitse Bondsrepubliek niet afdoende zou zijn; constaterende, dat bij het overleg over het plan-Pleven, het welk de organisatie van een Europees leger ten doel heeft, verschillende inzichten tot uitdrukking zijn gebracht; erkennende, dat de Nederlandse regering terecht een aantal bezwaren naar voren heeft gebracht tegen het plan-Pleven in zijn huidige vorm; desondanks betreurende, dat de Nederlandse regering zich, in tegenstelling tot haar Benelux-partners, afzijdig heeft gehouden van de voorbereiding van dit plan en zich daarmee de weg heeft afgesneden om invloed uit te oefenen op de vormgeving hiervan; indachtig het vruchtbare werk, dat de Nederlandse delegatie heeft ver richt bij de vormgeving van het Schuman- verdrag: dringt er bij de regering op aan, dat zij thans haar waarnemers bij de be handeling van het plan-Pleven vervangt door volledig bevoegde onderhandelaars, opdat die een positieve bijdrage zullen kunnen leveren voor het bereiken van een voor alle betrokken volken aanvaardbare organisatievorm voor een Europees leger". BONN (ANP). Het gebrek aan be langstelling der Duitse bevolking voor het jonge staatsleven der Bondsrepubliek en het gemis aan vertrouwen in de politici in het algemeen werden nog eens in het licht gesteld ter gelegenheid van de herdenking van de tweede verjaardag der keuze van prof. Heuss tot Bondspresident. De verjaardag is tot de eerste naoorlogse na tionale feestdag verheven, doch er was in de Bondshoofdstad niets van enige feest stemming te bemerken. De vlaggentooi be perkte zich tot de officiële gebouwen en bij het parlementsgebouw was hoegenaamd geen belangstelling voor de plechtige zit ting van de Bondsdag, waarbij ook de Bondspresident en vertegenwoordigers van het diplomatieke corps aanwezig waren. De zaal was met 23 vlaggen van alle Duitse landen, ook die der Sovjet-zóne en die welke onder Poolse administratie zijn gesteld, versierd en de kanselier dr. Adenauer noemde opnieuw de hereniging van alle Duitse gouwen als eis, die nooit zou worden opgegeven. Adenauer ver klaarde: „De Westelijke wereld, die de medewerking van Duitsland aan de verde diging van vrede en vrijheid wil, moet zich ervan bewust zijn, dat slechts een waarlijk vrij volk van ganser harte zijn gehele kracht geeft". De Bondskanselier sloot zich in zijn korte rede aan bij de algemene klacht, dat de jonge staat „nog niet diep genoeg in de harten van alle Duitsers verankerd is". Hij verweerde zich in zijn rede tegen „diege nen, die bij het werk aan de vooruitgang van Duitsland afzijdig blijven of er zelfs honend tegenover staan". Ook de Tübingse professor Spranger moest in een rede over de politieke ontwikkeling in Duitsland de klacht uiten: „Zo blijft het helaas voor eerst in Duitsland bij het oude Duitse beeld: veel begaafdheid, veel goede beroepspres taties, veel gedegenheid van karakter, doch distanciëring van de openbare aangelegen heden". Sir Raymond Streat, de voorzitter van de Engelse Katoenraad, heeft op een bij eenkomst, die de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen in Utrecht heeft gehouden, gesproken over de gemeen schappelijke belangen die Engeland en Ne derland bij hun buitenlandse handel heb ben. Als voorbeeld van de moeilijkheden, die zowel de Nederlandse als de Engelse han del onder ogen heeft te zien. noemde hij de concurrentie der Japanse katoen industrie. Vóór 1914 beheersten Nederland en Engeland samen voor het grootste ge deelte de markt voor katoenen goederen in Nederlands-Indië. In 1929 beheerste Ne derland nog slechts 25 percent van deze markt en had Japan zich meester gemaakt van 36 percent. Vier jaar later was het aandeel van Nederland geslonken tot 4 percent en dat van Japan gestegen tot 83 percent. Naar Sir Raymond Streat zeide heeft het probleem van de Japanse concurrentie thans nog geen ernstige afmetingen aange nomen. Hoewel de uitvoer van Japan thans slechts half zo groot is als in de vooroorlogse jaren, maakt hij echter reeds 20 percent uit van de wereldhandel, die voortdurend kleiner wordt, doordat de im porterende landen steeds meer in hun eigen behoeften kunnen voorzien. De druk van de Japanse concurrentie kan daardoor gemakkelijk ernstiger worden. Een ander punt, waaraan Sir Raymond Streat zijn aandacht wijdde, was de han del tussen Engeland en Europa, die in 1938 ongeveer een derde uitmaakte van de gehele buitenlandse handel van Engeland. Hij erkende, dat de Engelse zakenlieden zich sedert de oorlog nog niet veel hebben Als ge in uw vacantie eens op de Eiffel- toren of op een kerk klimt, omdat het nu eenmaal bij de entréeprijs is inbegrepen, en ge kijkt eens over de transen naar bene den, dan is het alsof ge neerziet op een mierennest dat ge met een lompe schoen verstoord hebt. Het wervelt en cirkelt daar op de pleinen en in de straten door elkaar in alle richtin gen, het leeft bedrijvig alle kanten uit en ge weet van niemand waarheen hij koerst of waarvan hij komt. Het is curieus als ge bedenkt dat al dat gewriemel ten leste slechts dienen moet om in het leven te blijven. Daar loopt er een met een balk te zeulen, dat zal een timmer man zijn die uit die balk zijn boterham moet zien te snijden. Een ander draagt voorzichtig en voornaam een actentas, dat is een diplomaat of een man die in glas werk reist. Ze fietsen, ze lopen, ze wande len, ze staan stil of ze hollen om er wat aan te verdienen. In ons mierennest heeft ieder wat te doen gekregen om het hele gevalletje te doen draaien als een uurwerk. Dat kunt ge zo van boven af aardig bekijken en ge ziet dat allen even belangrijk zijn. Maar als ge weer beneden bent, leest ge in de krant kolommen vol over het werk van de een, en geen letter over het moei zame gedoe van de ander. Ik moet nu weer aan die timmerman met zijn balk denken. Wie schrijft van hem eens met hoeveel fraai geduld hij er een stoel uit maakt? Niemand. Er wordt ge schreven in daverende volzinnen van de gene die op zijn fiets kampioen geworden is. Dat is ook een vak, al wordt niemand er wijzer van. Maar nooit lees ik een woord over die nijvere timmerman. Laten wij hem Tino Klinkhamer noemen. En laten wij hem nu eens de eer geven die hem dagelijks onthouden wordt. Tino Klinkhamer, de blonde reus met handen als de vlees- geworden kracht, buigt zijn lenige pan- \ciL terlichaam over het staal van zijn blin- yi&Jr kende zaag. Hij denkt /A/jjJ/ niet en hoopt niet, zijn geest is slechts bezield met het on- tembare voornemen 'f/Afi Ti om het doel te 'oerei- 'wT r ken dat hij zich in 11/^ maandenlange trai- ning gesteld heeft. Zijn rug kromt als die van de beste stier uit de Spaanse arena's en zijn ogen flikkeren van vechtlust. In volmaakte balans, zijn zaag zuinig sturend, zonder een enkele overbodige beweging, laat hij het staal flitsen door het harde hout, dat schreeuwt van wanhoop. De eer ste ogenblikken klampt dat hout zich nog vast aan de bedriegelijke wens dat de mees ter Tino zal verzwakken in het allesbeheer sende psychologische moment. Maar het is een ijdele hoop. In de lauwe avond vernie tigt Tino, met recht de naam van Klink hamer dragende, alle illusies van zijn te genstander en genadeloos gaat zijn blikke rend instrument door de taaie massa. Het is alsof zijn handen tot het mecaniek van zijn zaag behoren. Het is Tino als in zijn grootste dagen. Centimeter na centimeter vecht hij zich door het werk heen, met grimmig gezicht en blinkende ogen. Eén brok timmerman is hij. Centimeter voor centimeter geeft de stoel- in-wording zich gewonnen. Tino hoort het gejuich van de menigte niet, hij ziet slechts het einddoel waar hij als door machtige magneten heen gezogen wordt. Er bestaan voor deze Klinkhamer geen tegenstanders meer. De stoelde stoelde stoel.... is. klaar!!!! De lauwerkrans, die een zwijmerige scho ne om Tino's hals hangt, bedekt een stoere heldenbody, deze ijzeren tors, onder de groene hulde van de wereld, die een ogen blik stilstond met ingehouden adem, toen de blonde geweldenaar voor het laatst zijn rapier trok om de laatste spijker in het blazoen van zijn overwinning te slaan. Fietsen en timmeren zijn allebei mooie ambachten, waar de mensen hun plezier aan kunnen beleven. Maar we moeten niet gaan denken dat alleen van fietsen wat aardigs te vertellen valt. Bovendien als ge moe bent kunt u op die stoel van Tino Klinkhamer tenminste nog gaan zitten. Maar probeer dat eens te doen op een wielerkampioenschap? J. L. bezig gehouden met de waag, wat er ge daan moet worden om de handelsbetrek kingen met Europa te handhaven of te versterken. Na de oorlog noopten de om standigheden het Engelse bedrijfsleven de blik te wenden naar de Verenigde Staten. De tijd zal waarschijnlijk leren, dat deze betrekkingen niet in conflict mogen komen met de samenwerking met onze Europese vrienden, aldus Sir Raymond Streat. De IJmuidense trawler „Maria van Hattum" is, op weg naar de haringvisserij, tijdens een dikke mist in aanvaring gekomen met een Duitse trawler. De Maria van Hattum, werd dusdanig beschadigd, dat het rechtsomkeert moest maken en zo snel mogelijk naar IJmuiden terug stoomde. Foto: Het gat in de voorsteven. Nederlandse delegatie vertrokken De Nederlandse delegatie naar de zitting van de Noord-Atlantische Raad is Woens dagavond van Schiphol naar Ottawa ver trokken, waar de raad van 15 tot 21 Sep tember bijeen zal zijn. De Nederlandse en Belgische delegaties zullen tijdens de zitting niet gezamenlijk optreden. Er zal weliswaar contact zijn, doch de afgevaardigden van beide landen zullen geheel als afzonderlijke delegaties optreden. Dit verklaarde de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, kort voor zijn vertrek. Met hem vertrok het grootste deel der Nederlandse delegatie, te weten prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, jhr. E. J. van Holthe, voorzitter van het comité van de verenigde chefs van staven, en A. E. van Dishoeck, majoor van de generale staf, jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal, mr. J. Jolles en jhr. mr. G. O. J. van Tets van het ministerie van Financiën, mr. C. A. baron Bentinck, directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen, en drs. E. H. van der Beugel, president-direc teur van het bureau voor het economische en militaire hulpprogramma. Minister mr. D. U. Stikker, de leider van de delegatie, die zich op het ogenblik in Washington bevindt, zal van daaruit naar Canada reizen, evenals prof. Lieftinck. Prof. Van den Brink deelde mede, dat het hoofdpunt van de agenda de bespreking van financieel-economische vraagstukken zal zijn. Hijzelf zal na de conferentie in Ottawa nog enige tijd in New York blijven, om mogelijkheden voor de uitbreiding van onze export te bestuderen. Met hetzelfde K.L.M.-toestel reisden de Belgische minister van Landsverdediging, kolonel Etienne de Greef en generaal Baele, luitenant-kolonel Harteon en kolonel Ros- sart, die deel uitmaken van de Belgische delegatie, naar Ottawa. De grote groep leden van Eerste en Tweede Kamer, die deze week een rond reis door Nederland maken op uitnodiging van de vier werkgeversverbonden hebben hun bezoeken aan Nederlandse industrieën voortgezet. Dinsdag werden in Eindhoven drie fa brieken bezichtigd: die van Van Doorne's Aanhangwagen- en automobielfabriek N.V.; J. Elias' textielfabrieken N.V. en de N.V. Karei I Sigarenfabriek. Woensdag bezocht een groep Kamerleden in Enschedé de fabriek van Van Heek en Co. N.V., een andere de N.V. Nederlands- Amerikaanse Autobandenfabriek „Vrede- stein". In Hengelo bezichtigde een derde groep de fabriek der N.V. Hollandse Sig naalapparaten. terwijl een vierde groen de Koninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. in ogenschouw nam. In ons bericht van gisteren over Ameri kaanse studenten, die aan de Leidse uni versiteit komen studeren, is door een te beknopte formulering de indruk gewekt, als zouden de Amerikaanse universiteiten in het algemeen de bepaling, waarbij een maximum-aantal studenten wordt vast gesteld, misbruiken om Joden en ne gers te weren. Juister ware geweest te spreken van „sommige Amerikaanse uni versiteiten". DONDERDAG 13 SEPTEMBER Herenweg 141, Heemslede, Conferentie. 8 uur. City: „Het laatste duel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De strijd in het rotsgebergte", „Wie doodde Roe Robin", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Je moet er maar invliegen", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vier in een jeep", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Palace: „Minder jarig meisje vermist", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lilli Mariene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert Feike Asma, 8 uur. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur. Wilhelminast raat 22: Vereniging van Spiritisten „Het licht", 8 uur. Brinkmann: Vereniging voor Spiritistische philosophic „De twee werelden", 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. (Nieuwe programma's). Raadsleden pootjebadend naar het stadhuis Tijdens een hevige wolkbreuk, vergezeld van onweer, die Woensdagavond tussen zeven uur en half acht boven Goes los barstte, is een groot gedeelte van de stad overstroomd. Vele kelders liepen onder en in de kamers van sommige huizen stond het water 30 cm. hoog. Het ergst waren wel de ouden van dagen in het tehuis aan de Oude Vismarkt er aan toe, toen het water de kamers binnenstroomde. De feestelijkheden van de Goese licht- en bloemenweek vielen letterlijk in het wa ter, daar het marktplein in een meer was veranderd. Het was zodoende voor de raadsleden onmogelijk om op tijd te ko men voor de raadszitting. Velen trokken schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stad huis. De overstroming van het marktplein was mede een gevolg van het feit, dat wegens werkzaamheden aan de riolering een deel van het rioleringstelsel buiten dienst was. De archieven van het ziekenhuis, die in de kelders van het tehuis voor ouden van dagen zijn ondergebracht, kregen veel waterschade. Naar pas thans bekend gemaakt is, zijn Zondagavond uit het strafgesticht Norger haven in Drente vier gedetineerden ont vlucht. Het viertal heeft enige stevige tralies, welke voor de ramen waren aan gebracht, doorgezaagd en op deze wijze kans gezien te ontvluchten zonder dat de wachten dit hebben opgemerkt. Zij hebben zich aanvankelijk verborgen in het bos bij het plaatsje Veenhuizen en zijn in de nacht naar Coevorden gelopen. Lang heeft de vrijheid evenwel niet geduurd. De rijks politie heeft het voortvluchtige viertal na bij Coevorden kunnen arresteren. Zij zijn naar Norgerhaven teruggebracht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5