Export - record van 1950 kan dit jaar gebroken worden Kort en Bondig DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 Bollenvak in de „paktijd" Exporteurs klagen echter over hoge inkoopprijzen Pauselijke encycliek roept op tot eenheid Grote Drie" bestuderen Russische politiek Vliegtuig in zee gestort „Een-nul" voor kantonrechter Nederlands schuld aan de E.B.U. bijna 691 millioen Overval op taxi-chauffeur Geen Nederlands personeel in Ambonezenkampen Dr. Schacht op tournee Regenval-discussie in Amsterdamse raad België leidt in het landentournooi Bloemendaal Heemstede Lisse Schoolsportdag Bennebroek Scheepvaart HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Bollenstreek is thans „de pakkerij" „p haar hoogtepunt. Dagelijks draait de veilingklok en doordraaien is er niet bij. Coasters varen tot in de Hillegomse haven, zware vrachtauto's uit Duitsland, Frank rijk, België en Scandinavië staan als duis tere gevaarten 's nachts geparkeerd langs de havens der bollendorpen. En overal rijen zich de kisten aaneen die naast aller lei hiëroglyphen de trotse aanbeveling dra gen „Grown in Holland". Donderdagsmorgens om een uur of elf kan men zich in „Flora" in de Hillegomse Hoofdstraat op de tenen laten trappen door de honderden bollenmensen, die in de lange zaal bijeen zijn, er koffie drinken als ze er tijd voor hebben en proberen zaken te doen. Naarmate de „pakkerij" vordert, wordt dat steeds moeilijker. Ze hebben twee lijstjes bij zioh, een „vraaglijstje" en een „overlijstje". Op het ene staat wat ze nog te kort hebben, op het andere wat ze nog te bieden hebben. Soms zijn ze geluk kigen vinden bij een collega wat ze zoeken en dan kan het loven en bieden beginnen, maar soms ook moeten zij de hele zaal af zoeken voor zij het ontbrekende partijtje gevonden hebben. Want meestal zijn zij het niet alléén, die een bepaalde soort en maat zoeken.er zijn méér kapers op de kust. En veelal is dan ook het lachende ant woord: „Als je ze vindt, geef me dan een seintje.... ik kan er zelf óók wel 'n paar duizend van gebruiken!" Exporteurs in de put De exporteurs zitten in de put, altijd voorzover een exporteur in de put kan zit ten, want dit mensenras beschikt over een onuitputtelijk optimisme, dat echter bij tijden en ogenblikken kan neerslaan tot het zwartste pessimisme. De exporteurs hebben jaren lang nu wel niet op fluweel gezeten, maar toch in de bollenwereld aan het langste eind getrok ken. Het was de kweker, wiens noodtoe stand noopte tot het nemen van maatrege len die indertijd veel verzet uitlokten. Het was de kweker die zijn bollen tot veevoeder vermalen zag en door het overgrote aanbod nooit een behoorlijke prijs kreeg. Menig kweker zal dan ook met een stalen gezicht verzekeren dat hij al minstens twaalf jaar met verlies gewerkt heeft en al is dat over dreven, een dikke winst zat er voor hem niet aan. Maar nu zit de schoen aan de andere voet. De export is opgeleefd, het beteelde areaal is in de crisisjaren aanzienlijk ver minderd, zodat vraag en aanbod vrijwel in evenwicht zijn. Was de oogst minder goed uitgevallen (en daar 'hadden velen, met de slechte weersomstandigheden, een zwaar hoofd in!) dan zou men aan de vraag niet eens hebben kunnen voldoen. Thans is de algemene opinie dat vraag en aanbod el kaar nèt zullen de'kken. Over „surplus" wordt niet gepraat. Wie z'n bollen niet als „leverbaar" kwijt kan, kan ze nog altijd beter als plantgoed gebruiken (waaraan eveneens een tekort is) dan ze aan het Sur- plusfonds te leveren. Terwijl de kwekers dus geen hoge heffingen voor dit fonds te vrezen hebben, maken ze tegelijk goede prijzen voor hun product. Op de veiling priemt het groene lichtje aan vóór de wij zer de kans krijgt door te draaien. De ex port kan alles gebruiken. Verkopen eer men gekocht heeft Maar de exporten moeten hoger prijzen betalen dan zij gewend zijn. Sommigen die in de winter hebben verkocht en wellicht rekenden op lagere prijzen dan vorig jaar, zitten er nu slecht voor. Het grote risico van de bloembollenexport is dat men moet verkopen eer men heeft gekocht en zich eerst later kan „dekken". Al zit het de exporteurs op het ogenblik niet mee, de situatie is zeker niet ongezond en voor de kwekers was het zeer noodza kelijk, dat ze weer eens adem konden kalen. De hele lange dag, vaak ook 's nachts, gaat het werk in de Bollenstreek door. Per trein, per truck, per laadkist of per schip gaan tienduizenden kisten bollen de grens over. De expediteurs zwoegen door de pa pierwinkel, die dit alles meebrengt, op de VATICAANSTAD (Reuter). In een nieuwe encycliek „Sempiternus Rex" aan slle bisschoppen en prelaten van de Doorns-Katholieke kerk roept Paus Pius de twaalfde alle Christenen ter wereld op om i,samen onder *één vlag te strijden tegen de aanvallen van de duivelse vijand. Wie beziet niet met afschuw de haat en wreedheid, waarmee de vijanden van God "i vele landen alles wat Goddelijk en Christelijk is dreigen uit te roeien?", aldus he Paus in de encycliek, die is uitgegeven Ier gelegenheid van de 1500ste jaardag van het concilie van Chalcedon. ..Tegen deze verenigde benden kunnen al degenen, die door de doop gehouden zijn he strijd van Christus te strijden, niet ver heeld en gescheiden blijven". In het concilie van Chalcedon definieer den de bisschoppen van de kerk de twee- khige natuur van Christus: menselijk en Goddelijk. Deze uitspraak leidde er toe, dat he Kopten, Armeniërs en Syrische Jaco- hieten zich van Rome afscheidden. In hun herken schrijft men aan Christus één na- hiur toe, met twee wezens. De Paus doet in het bijzonder een beroep °P deze kerken zich weer met Rome te verenigen. In de nieuwe encycliek wordt het wezen van Christus als volgt omschreven: „Chris tus heeft de ware en volmaakte menselijke natuur en de ware en volmaakte Godde- tijke natuur. Er is slechts één persoon, die van de Zoon van God of het Woord." exportkantoren wordt bijna iedere avond overgewerkt. De vaste personeelskern is met vele tijdelijke krachten aangevuld. Alléén prima kwaliteit Wie in de verleiding mocht komen, bij de grote vraag en de hoge prijzen, het met de kwaliteit van het product op een ac- coordje te gooien, krijgt daartoe niet veel kans. De eigen controleurs van de verschil lende „groepen" der kwekers, de mannen van de Plantenziektenkundige Dienst en voor de Verenigde Staten thans ook de Amerikaanse controle-ambtenaren die hier te lande gestationneerd zijn, zien scherp toe op de aflevering. Van een verdachte broeder worden soms de kisten op de kade voor alle zekerheid nóg eens gecontroleerd. De kopers die hetgeen ze gekocht heb ben, niet op tijd ontvangen of in mindere kwaliteit, richten zich meestal meteen tot de veiling of de tussenpersoon waarvan ze hebben gekocht. Meestal wordt een min nelijke schikking getroffen, maar lukt dat niet, dan krijgt het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel de zaak te behandelen. Dat scheidsgerecht, pas na veel verzet in gesteld, heeft zijn onmisbaarheid thans wel bewezen. Het bloembollenvak heeft op het ogen blik prachtige kansen en die wil men niet verknoeid zien door de levering van min derwaardige kwaliteit door onverantwoor delijke elementen. Bij alle haast en drukte wordt dan ook terdege toegezien op de kwaliteit zowel als op de conditie en de verpakking. Zoals de zaken er thans uitzien, kon 1951 het recordjaar 1950, waarin voor f 104 mil- lioen werd uitgevoerd, wel eens overtref fen. Het vooroorlogse recora-gewichtscijfer heeft men nog niet benaderd, maar als het zo doorgaat komt het ervan! WASHINGTON. (Reuter). De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken Morrison, Schuman en Acheson zijn gisteren hun besprekingen begonnen. Zij hebben ruim twee uur op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken vergaderd. Er is Woensdag in zeer algemene trekken over de wereld situatie gesproken, waarbij de ministers poogden tot een ontleding van de politiek der Sovjets te komen. Charles Bohlen, des kundige voor Russische aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, hield een uiteenzetting voor de ministers over de eigenlijke be doelingen der Russen bij hun jongste zet ten op het schaakbord der wereldpolitiek en hij gaf de lijnen aan die de diplomatie der Sovjets schijnt te volgen. Verder is Woensdag gesproken over het Midden-Oosten en het Middellandse Zee gebied. Een Amerikaans lid van de per manente groep der organisatie van hei Atlantisch pact lichtte de ministers in over de militaire situatie en de toestand in het Middellandse Zee-gebied. Gesproken is over de verwachte toelating van Grieken land en Turkije tot de Atlantische ver dragsorganisatie en de gevolgen hiervan voor de verdediging van het Midden- Oosten, waaraan deze beide staten dan deel zullen nemen. Men verwachtte, dat de West-Duitse vraagstukken (het sluiten van een voor lopig vredesverdrag met de West-Duitse federale republiek en haar inschakeling bij de verdediging van West-Europa) pas he den ter sprake zouden komen. De ministers zijn gisteren een weinig ten achter geraakt op het rooster hunner besprekingen. Zij besloten daarom de be sprekingen ook gisteravond voort te zet ten. De besprekingen moeten Vrijdagmiddag zijn afgelopen, daar de ministers dan naar Ottawa vertrekken, waar Zaterdag 15 September een voltallige bijeenkomst be gint van de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Landsverdediging der staten-leden van het Noord-Atlantische verdrag. Op de avondzitting van Woensdag van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, die an derhalf uur duurde, heeft Schuman het Franse plan voor een Europees leger tot in bijzonderheden verklaard en verslag uit gebracht van de Parijse besprekingen over het plan, aldus verluidt in Amerikaanse kringen. Dean Acheson en Herbert Morrison zou den Schuman hun steun hebben toegezegd, omdat het Franse plan „de beste oplossing vormt van het vraagstuk der Duitse bij drage aan de West-Europese verdediging". Om ongeveer 9 uur vanmorgen heeft het Nederlandse schip „Eendracht" ge meld, dat bij de Goodwin Banks (bij Northforeland) een vliegtuig in zee is ge vallen. Later meldde de „Eendracht", dat het een grote olievlek en een gele bus heeft waargenomen. Aan alle schepen is verzocht goed uit te zien. Om half tien meldde de „Eendracht", dat het vliegtuigen van de opsporings dienst heeft waargenomen. De „Eendracht" keert nu terug naar de plaats, waar het vliegtuig zou zijn neergestort om naar de vlieger te zoeken. Reuter meldt uit Londen, dat een Ame rikaanse „Thunderjet" bij de Goodwin Sands is neergestort. De kantonrechter te Rotterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen de orga nisator van en de medewerkers aan de voetbalprijsvraag „Een-nul". De organisator, de 48-jarige W. van der L. uit Den Haag, werd veroordeeld tot een hechtenis van drie weken, de 50-jarige journalist-uitgever C. H. G. uit Amsterdam tot een boete van 250 en een voorwaar delijke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar. De 38-jarige M. A. van der A. uit Loosduinen kreeg drie we ken hechtenis. De 46-jarige vertegenwoordiger W. de J. uit Krommenie, die ook in de zaak van de „Sportfavoriet" terecht heeft gestaan, werd veroordeeld tot een hechtenis van twee weken. De 47-jarige J. B. B. de C. de St. G. uit Den Haag, die 45.000 gefourneerd zou hebben, kreeg een geldboete van 3500 subsidiair twee weken hechtenis en een voorwaardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar. Twee der verdachten werden van rechts vervolging ontslagen. De overigen werden veroordeeld tot geldboeten variërend van 3500 tot 30. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het overschot van Nederland in het betalings verkeer met aan de Europese Betalings unie deelnemende landen in de maand Augustus ƒ97.831.000 (25.745.000 dollar) heeft bedragen. Van dit bedrag is overeenkomstig de geldende bepalingen ƒ58.699.000 (15.447.000 dollar) door de E.B.U. in dollars gedekt. Met het restant ad 39.132.000 (10.298.000 dollar) is de schuld van Nederland aan de E.B.U. afgenomen. Deze schuld bedraagt thans 690.908.000 (181.818.000 dollar). Voor de Haarlemse rechtbank hadden zich vanmorgen te verantwoorden de een entwintigjarige schilder P. v. D. uit Breda en de twintigjarige P. J. Z. uit Amsterdam, die betrokken zijn geweest bij een overval op een taxi-chauffeur op de Hemkade in de gemeente Zaandam. In de vroege och tend van Zaterdag 26 Mei vervoegde het tweetal zich bij een garage in Amsterdam en vroeg de zesenveertigjarige chauffeur A. Aalberts of het mogelijk was beiden naar Zaandam te brengen. Nadat de chauf feur geïnformeerd had of de jongemannen over voldoende contanten beschikten, om de rit te betalen, ging men in de richting Zaandam. Z. nam naast de chauffeur plaats en Van D. achter deze. Toen de auto over het Noordzeekanaal de Hemkade had be reikt, gaf Van D. de bestuurder enige harde klappen. Deze raakte enigszins versuft, doch was wel in staat met zijn buurman een vechtpartij te beginnen. Eerst verdween Van D. en later Z. uit de auto. Zij vlucht ten in de richting Velsen en werden door een beambte van de terreinpolitie van de Hoogovens aangehouden. De chauffeur had zich in de richting Velsen begeven en in een loge van de portier van de Hoogovens de jongemannen aangetroffen. De verdachten verklaarden, dat het hun bedoeling was geweest gratis naar Zaan dam te worden vervoerd. De president, mr. Muller, trok dit in twijfel -en meende, dat het ongetwijfeld de bedoeling geweest moest zijn de chauf feur te beroven. Dit is echter niet gelukt. De officier van justitie was ook van mening, dat de verdachten het plan hebben gehad de chauffeur geld afhandig te maken. Als zij gratis naar Zaandam wilden, hetgeen immers gelukt was, dan hadden zij zich niet naar de richting Velsen behoeven te begeven. Hij eiste tegen beiden een ge vangenisstraf van twee jaar. Mr. Roggeveen, verdediger van P. van Z., meende, dat alleen mishandeling be wezen was en niet poging tot zware mis handeling en poging tot diefstal, zoals in de dagvaarding staat. Mr. J. Lieuwen, die als verdediger van P. J. Z. optrad, merkte op, dat niet gebleken is, dat poging tot diefstal is gepleegd. Hij pleitte vrijspraak, subsidiair een lichte straf. De rechtbank zal op 27 September uit spraak doen. Met de dagelijkse verzorging van de tij delijk hier te lande vertoevende Ambone zen, die in een 50-tal woonoorden zijn pp- genomen, was tot dusverre een vrij groot aantal Nederlandse arbeidskrachten be last. De overheid heeft thans besloten, dat in het vervolg het onderhouden en schoon houden der kampen en de bereiding van de voeding voor de Ambonezen niet meer zullen geschieden door hulppersoneel van de Dienst Uitvoering Werken. De Ambo nezen worden in de gelegenheid gesteld deze werkzaamheden over te nemen. Dr. Schacht zal eind September aan de Indonesische regering rapport uitbrengen over zijn bevindingen ten aanzien van de financiële en monetaire situatie in Indone sië, aldus deelde de minister van Finan ciën, mr. Jusuf Wibisono, aan Aneta mede. In dat rapport zal ook het bankwezen wor den behandeld. Na zijn vertrek uit Indo nesië zal dr. Schacht achtereenvolgens een bezoek brengen aan India, Perzië en Egypte. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS. In de gemeenteraad van Amsterdam kwam Woensdagmiddag aan de orde het verzoek van de raadsleden Gortzak (CPN) c.s. inzake het lenigen van de nood in vele gezinnen als gevolg van de schade, veroor zaakt door de regenval in de nacht van 8 op 9 Augustus. Dit punt zou aanvankelijk in een speciale raadsvergadering behandeld worden, maar op 23 Augustus noch op 6 September was het quorum aanwezig. De heer Gortzak noemde het ondemocra tisch, dat vele raadsleden door weg te blijven, wettelijk uitgeschreven vergade ringen onmogelijk hadden gemaakt. Hij bepleitte steunverlening aan het comité, dat de door de abnormale regenval getrof fenen wil helpen. De heer Herfst (P. v. d. A.) merkte op, dat het comité uit communisten bestaat en de getroffenen naar bureaux van de CPN verwijst. Deze slachtoffers mogen niet voor politieke propaganda gebruikt worden. De heer Roosjen (Prot. Chr.) zei, dat reeds een andere wijze van hulpverlening is georganiseerd. Op 22 September wordt een collecte gehouden. Na uitvoerige discussies, die in een avondvergadering werden voortgezet, gaf wethouder Van der Velde een overzicht van de grotendeels reeds uitgevoerde ver beteringen aan woningen, die van de regen val op 9 Augustus te lijden hadden. Een motie-Bot (CPN), waarin op deze voorzieningen was aangedrongen, werd tenslotte ingetrokken. Biljarten Twaalf biljartspelers uit Frankrijk, België en Nederland (vier van ieder land) zijn in Krasnapolsky te Amsterdam begonnen aan de drielandenwedstrijd, waarmede de Neder landse Biljartbond zijn veertigjarig bestaan viert. De Belgen wonnen twee partijen, de Fransen en de Nederlanders ieder een. De uitslagen van anker-kader 47/2 luiden: Van de Pol 400 25 16.00 114 Delforge 157 25 6.28 51 Van Hassel 400 48 8.69 88 De Ruyter 260 48 5.65 85 Driebanden: Lagache 50 74 0.675 7 Sweering 44 74 0.594 6 Vingerhoedt 50 71 0.704 5 Kok 34 71 0.478 7 „Hof van Holland" won van S.V.V. De gisteravond voortgezette wedstrijd „Hof van Holland"SVV is in een overwinning van 177 voor de jubilerende club geëindigd. De uitslagen waren: Willemse (250) 225 33 23 6.81 Hoek (250) 250 33 40 7,57 Boogaard (110) 110 41 11 2.68 Van Wunnik (110) 89 41 15 2,17 A. Tol (165) 136 46 12 2,95 Van Koersel (155) 155 46 22 3,36 Geerlings (140) 125 45 16 2,77 Thoolen (140) 140 45 14 3,11 Oomen (215) 196 33 37 5,93 Dijkstra (230) 230 33 29 6,96 Van Sehie (110) 109 44 15 2,34 Loerakker (110) 110 44 7 2,50 BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. de Vries—Olijerhoek, z.; A. L. EngbertsHager, d. ONDERTROUWD: H. G. W. Hisschemöller en M. van Beek; J. Pieper en W. Bagnay. GEHUWD: H. J. Ledeboer en C. P. A. J. Bouman; P. v. Uggelen en A. M. v. Eerden; B. H. Dumont en F. L. Hilgeman; H. W. ten Hove en M. Wouters. OVERLEDEN: Wed. F. v. d. Steeg—Snij ders, 69 j.; G. M. J. Heule, 72 j. CONCERT VAN EXCELSIOR Het fanfarecorps „Excelsior" onder leiding van de heer J. Beekman zal op Vrijdagavond 14 September in de muziektent op het Raad huisplein een concert geven, waarvoor het volgende programma is samengesteld: 1. mars Tout Charney, 2. ouverture Cosmea, 3. fantasie over de opera Maritana, 4, Doorn roosjes Bruidsvaart. 5. Maannacht op de Alster. 6. La Mascotte, 7. ouverture Bonne Fortune, 8. Weense melodieën, 9. Finale. Burgemeester beschermheer van Excelsior De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, heeft het be schermheerschap aanvaard van het Fanfare corps „Excelsior". In het Lisser Sportpark is de sportdag voor scholieren gehouden. Voordat het programma afgewerkt werd,, sprak wethouder A. Tibboel de schooljeugd toe wegens uitstedigheid van burgemeester De Graaf. De meisjes bekampten elkaar in de kastie- wedstrijden en de jongens hadden een krachtmeting in het hardlopen (80 meter en hindernissen). Om vier uur waren de wedstrijden ten einde, waarna de heer Tibboel de prijzen uitreikte. De uitslag luide: Meisjes: lagere school 60 m.: 1. Sientje v. Beek, 2. Rika de Vogel; ULO 60 m.: 1. Mia Dahlkamp, 2. Jopie Polderman; lagere school, estafette 4 x 60 m.: 1. R.K. Huishoudschool; ULO, estafette 4 x 60 m.: 1. St. Dominicus Savioschool; lagere school, hindernisbaan: 1. Ned. Herv. school; ULO, hindernisbaan: 1. Ned. Herv. school; lagere school, kastie: 1. St. Agatha school; Ulo, kastie: 1. Ned. Herv. school. Jongens: lagere school 80 m.: 1. Alfons Bruynen, 2. Jaap Elfering; UIO, 80 m.: 1. Gerrit Diepering, 2. Frans Arrifctart; lagere school, estafette 4 x 80 m.: 1. St. Jozefschool; ULO, estafette 4 x 80 m.: 1. Ned. Herv. school: lagere school, hindernisbaan: 1. St. Jozefschool; ULO, hindernisbaan: 1. St. Do minicus Savioschool; lagere school, kastie: 1. St. Wilhelmusschool; ULO, kastie: 1. St. Dominicus Savioschool. In totaal namen 600 leerlingen aan de wedstrijden deel. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zwitserse Volksdrachtenvereniging werd in Luzern een groot folkloristisch feest gevierd, waaraan meer dan tienduizend personen uit alle delen van het land hebben deelgenomen. Klederdrachten uit alle streken, alsmede voorstellingen van oude volksgebruiken werden in een kleurrijke stoet, aan het publiek getoond. Deze wiegendraagsters uit Isérables (kanton Wallis trokken teer de aandacht. De Oranjefeesten Het was goed weer toen Woensdagmor gen het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" zijn klanken over Bennebroek rondstrooi de als een aankondiging dat de najaars feesten, die nog steeds Oranjefeesten wor den genoemd, waren begonnen. De grote druk'te begon des middags toen eerst 700 schoolkinderen een tractatie ontvingen en ook voorbereidingen werden getroffen voor de ringrijderij, waarvoor ook nu veel be langstelling bleek te zijn. Gelukkig heeft deze wedstrijd niet veel last van de regen gehad, want het grootste gedeelte was al achter de rug toen de eerste druppels vie len. De wedstrijd voor jongens met sulkeys ging ondanks de regen evengoed door, want een Hollandse jongen kijkt niet op een spatje. De volledige uitslagen van de wedstrijden zijn als volgt: Ringrijden (14 paren): 1ste prijs: Fr. v. Leeuwenmej. Mesman, 2e prijs: L. Kor tekaas'mej. Kortekaas, 3e prijs: J. Korte kaas—mej. Meijer. Extra prijs voor mooi ste geheel: L. Kortekaas—mej. Kortekaas. Sulkey-race: 1ste prijs: G. Streefland C. v. d. Putten, 2e prijs: H. Kranendijk— Adri Slot, 3e prijs: Robbie Trouwens—J. Weijers, 4e prijs: N. Damen—P. Bijvoet. Des avonds was er volop feest op het kermisterrein aan de Bennebroekerlaan. Arundo, pass. 11 Lizard. Alpherat, 11 te Rotterdam v. Baltimore. Almdijk, 11 v. Rotterdam te New York. Alamak, 12 Karachi verwacht. Alnati, pass. 11 Finisterre. Amstelkerk, 11 dwars Oporto n. Dakar. Arendskerk, pass. 11 Mallorca n. Genua. Averdijk, 11 200 m. W. ten Z. Scllly s. Alkaid, 11 170 m. NO. Fernando Noronha. Amstelpark. 11 300 m, O.NO. Bermudas. Aagtekerk, verm. 13 van Colombo. Albireo. 13 Montevideo verwacht. Annenkerk, 12 van Suez n. Melbourne. Abbekerk. verm. 14 van Barcelona naar Antw. Alblasserdijk, 12 te Antwerpen. Alwaki, 12 van Bahia. Amsteidiep, 12 te Rotterdam van Baltimore Amstelvaart, 13 v. Amsterdam n. Golf v. Mexico. Altair. 13 Santos verwacht. Arendsdijk, 12 te New York. Axeldijk, 12 van New York te Rotterdam. Breda, 11 van Callao naar Pisco. Bantam, 11 200 m. N. ten O. Flores. Baud, 11 van Singapore naar Muntok. Bintang, 11 150 m. NO. Andamanen. Billiton, 11 170 m. O.ZO. Massawa. Blitar, 11 400 m. ZO. ten O. Kp. Guardafui. Blijdendijk, 11 235 m. W.NW. Flores. Bonaire, 11 100 m. ZW. Finisterre. n. Madeira. Bali, pass. 11 ten N. Buru eiL Baarn, 12 te Willemstad. Beverwijk, pass. 12 Gibraltar. Caltex The Hague. 11 van Sidon naar Rotterdam Cleodora, 12 v. Menaelahmadi te Stanlow. Caltex Nederland. 12 van Sidon te R'dam. Cottica, 11 v. Paramaribo n. Plymouth. Cistula, 11 240 m. W. Cp. Palmas. Clavella, pass. 11 Flores. Castor, 11 v. Laguaira n. Pto Cabello. Caltex Utrecht, 11 ten anker bij gh7 (mist). Celebes, 12 v. Pondicherry naar Belawan. Chama, 11 van Aruba te Specia. Callisto, 12 van Amsterdam naar Hamptonroads. Drente, 12 Karachi verwacht. Duivendijk, 11 50 m. N. Madeira n. Cristobal. Diemerdijk, 11 80 m. Z. Mona Passages. Delft, 13 van Bremen naar Antwerpen. Esso Amsterdam, 11 500 m. NO. Antigua. Friesland (SSM), 11 van Vlaardingen n. Gdynia Friesland (KRL), 11 80 m. W. ten Z. Napels. Gaasterkerk, 11 v. Port Elisabeth n. East London. Gouwe, 11 v. Kopenhagen naar Uleaborg. Groote Beer, 11 te Tahiti. Graveland, 11 van Santos naar Rio de Janeiro. Ganymedes, 11 v. Trinidad n. Paramaribo. Goridas, 11 dwars Bone. Haarlem, 12 te Antwerpen. Hestia. 11 v. Amsterdam n. BarranquiUa. Hecuba. 11 400 m. W. Finisterre, n. Curacao. Heelsum, 11 475 m. O. ten Z. Bermudas. Helicon. 11 360 m. NO. Fayal naar Antwerpen. Hoogkerk, 11 300 m. NW. Manilla Bay n. Manilla. Hera, 12 te Maracaibo. Indrapoera, 12 16 u. Van Port Said. Jagersfontein. 11 te Port Eilzabeth. Java, verm. 12 v. Semarang n. Soerabaja. Kota Agoeng, 11 '13 u. te Port Soedan. Klipfontein, 11 600 m. NO. ten O. Ascension. Kota Gede, pass. 11 Cp. St. Vincent. Kieldrecht, 12 te Antwerpen. Kertosono, 13 van Port Said n.ar Napels. Katwijk, pass. 12 Ouessant. Larenberg, pass. 11 Ouessant. Lombok, 11 van Cebu naar Tarakan. Laertes, pass. 12 Dondrahead naar Penang. Linge, 11 van Zaandam naar Emden. Lawak, 12 Singapore verwacht. Lemsterkerk, 11 nog te Khorramshar. Lieve Vrouwekerk, pass. 11 Ouessant. Lindekerk, 11 nog te Damman. Loosdrecht, 11 400 m. O. ten N. Madras. Laurenskerk, 12 dwars Aden. Limburg, 13 v. Kaapstad te Port Elizabeth verw. Larenberg, 13 13 u. Sasa van Gent verwacht. Lissekerk, 13 te Rotterdam ven Perzische Golf. Luna, 13 te Rotterdam. Madoera, 11 van Bombay naar Chitagong. Mapia, 11 van Singapore naar Suez. Maashaven, 11 van Philadelphia n. Nederland. Maasland, pass. 11 Ouessant. Macuba, 11 925 m. NO. Barbados. Marisa, 11 360 m. W. Thursday eil. Markelo, 11 125 m. O.ZO. Malta n. Bordeaux. Metuia, pass. 11 Aden. Mentor, 12 Rotterdam verwacht. Maaskerk, 12 te Takoradi. Meerkerk. 12 v. Mombassa te Tanga. Modjokerto, 12 van Penang naar Belawan. Melampus, 10 van Cheribon. Merwede. 12 van Galveston te BronsvllL Manto, 13 te Rotterdam. Meliskerk, 13 te Rotterdam van Calcutta. Nieuw Amsterdam, 12 te Rotterdam v. New York Noordam, 11 780 m. W. ten Z. Scilly's. Notos, 9 Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Oranjestad, 11 van Madeira naar Laguaira. Orion, 11 dwars Oporto n. Algiers. Oranje, 13 van Amsterdam te Tj. Priok verwacht Oberon, 13 Aruba verwacht. Poseidon, 12 van Cienfuegos te Hull. Parkhaven, 11 van George Town naar Trinidad. Plato, 12 te Amsterdam van Hamburg. Prins Fred. Willem, 11 625 m. W.NW. Cp. Clear. Prins Joh. W. Friso, 11 240 m. NO. Belle Isle. Prins Willem II, 11 van Montreal naar R'dam. Papendrecht. 14 v. Stockholm te Trinidad verw. Prins Fred. Hendrik, 10 v. Toronto n. Cleveland. Prins Philips Willem, 9 v. Halifax n. Caraquet. Ridderkerk, 11 te Suez. Rempang, 11 200 jn. £0. Guardfcfui. Reynlersz, 12 Meriado verwacht. BINNENLAND De burgemeester van Borculo, mr. J. P. Drost, is door het gemeentebestuur van War ren (Arkansas) uitgenodigd, een maand naar de V. S. te komen, als dank voor de hulpactie, die vorig jaar in Borculo werd gehouden voor het door een orkaan getrof fen Warren. In Amsterdam is de 60ste Centrale Dia- konale Conferentie gehouden, welke door 600 diakenen en enkele sociale werksters van de Gereformeerde Kerk werd bijgewoond. Prof. dr. K. Dijk hield een rede over „De dienst dei- Barmhartigheid" Een inwoonster van Klinge (België) deed op 7 Mei een poging bij Hulst vier briefjes van duizend gulden over de grens te smokkelen. Zij werd echter betrapt. Thans is zij door de economische politierechter te Middelburg bij verstek tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. De inbeslag ge nomen f 4000 werden verbeurd verklaard. Het vierjarig zoontje van de familie Van Tetering ,e Zevenbergschehoek is in de schuur van zijn grootvader onder meel zakken bedolven. Toen men het kind vond waren de levensgeesten nog niet geheel ge weken, medische hulp baatte echter niet meer. Op 18 September bestaat de Neder landse Associatie voor Practijkexamens tien jaar. In die tijd heeft zij bijna een kwart millioen examens afgenomen, tijdens de oor log ook in interneringskampen in en buiten ons land. Vóór 1941 was de situatie anders. Toen namen zes verenigingen examens af op het gebied van het handelsonderwijs. De stichting der associatie maakte aan deze toe stand een einde. In haar zijn verenigd de bevoegde leraren en de handels- en kantoor bedienden via hun federatie. In samenwerking met de P.T.T. heeft Philips uit de televisiestudio te Bussum via de zender Lopik twee filmpjes uitgezonden, een film van de staatsmijnen en de oplei dingsfilm van de K.L.M. Verscheidene be zitters van een televisietoestel hebben de uitzending uitstekend ontvangen. In de Amsterdamse haven is binnenge lopen het Perzische s.s. „Iran" van de Iran Navigation Company in Bushire. Het schip kwam met een lading kolen, bestemd voor de Rotterdamse Kolen Centrale, uit Baltimore. Het is de eerste keer, dat een Perzisch schip de Amsterdamse haven aandoet. Mr. G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof is benoemd tot burgemeester van de gemeente Maarn. De benoeming gaat op 1 October in. Mr. Van Hethert tot Dingshof is thans rijksinspecteur van het verkeer te Den Haag. In de gemeenteraad van Koudekerke is verontwaardiging geuit over de plannen van de waterleiding-maatschappij „Midden-Zee land" tot onteigening van gronden bij Dis hoek, aan de Zuid-Westkust van Walcheren. De burgemeester meende, dat deze onteige ning de ondergang van Koudekerke als bad plaats zal betekenen. Vrijdag 14 en Zaterdag 15 September zal met behulp van vier grote drijvende bokken de grote overspanning en de beide zij-overspanningen van de nieuwe brug over de IJssel te Doesburg op de pijlers en land- hoofden worden gelegd. De voormalige honorair vice-consul van Nederland te Durban in Zuid-Afrika is Dinsdag door de Haagse rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de periode van 1946 tot 1949 3044 Zuid- Afrikaanse ponden had verduisterd. In 1947 gaf de gemeenteraad van Hilver sum aan een instituut te Amersfoort opdracht tot het instellen van sociografisch .onderzoek te Hilversum. Dit onderzoek zou in twee jaar voltooid zijn. Het rapport is echter nog steeds niet ontvangen. B. en W. willen thans overgaan tot het voeren van een kort ge ding ten einde een dwangsom te doen stellen voor elke dag dat het rapport na een op zeer korte termijn te stellen datum niet is op geleverd. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken zijn de bedrijfsgroepen Electro-technische industrie, machinebouw, de ondervakgroepen behorende tot de vak groep Detailhandel in Textielgoederen en de vakgroep Verhuurinrichtingen van Textiel goederen opgeheven. Bij kippen van een drietal particulieren in de gemeente Terneuzen is pseudo-vogel- pest geconstateerd. Enkele tientallen kippen zijn afgemaakt. Ook in Lexmond heeft zich een geval van pseudo-vogelpest voorgedaan. Ruim 170 hennen zijn vernietigd. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad der Ev. Lutherse Ge meente te Haarlem heeft besloten de ge meente in twee wijken te splitsen, waarvan de scheidingslijn valt langs de spoorlijn ZandvoortHaarlemAmsterdam. Alles ten Zuiden van de spoorlijn wordt als wijk I aangeduid, met ds. Spliethoff als wijkpre- dikant; alles ten Noorden van deze grens als wijk II met als wijkpredikant ds. C. H. Brandt. Woensdagmiddag omstreeks zes uur reed een 56-jarige Haarlemse dame, voort geduwd door haar echtgenoot, in een inva lidewagentje door de Van Zeggelenstraat. Het wagentje reed door een kuil in het weg dek en de voetensteun schoot omlaag, waar door de dame voorover uit het wagentje viel. Zij kreeg een hoofdwonde en moest met een ziekenauto naar het Diaconessenhuis worden vervoerd. Ruys, 11 400 m. W.NW. Kaapstad n. Buenos Aires Riouw, pass. 11 Engano eil n. Aden. Rodas, 11 v. Port au Prince n. Curagao. Roebiah, 12 rede Belawan. Rijnland, pass. 12 Fernando Noronha. Rotti, 11 te Tj. Priok. Sliedrecht, 11 te Suez. Soestdijk, 11 v. Lake Charles n. Newport News. Sommelsdijk, 11 van Houston naar Rotterdam. Saldja, 11 van Singapore te Pladju. Siludoeng, 11 van Sampit naar Soerabaja. Stad Dordrecht, pass. 11 Cp de Gata. Stanvac Pendopo, pass. 11 Str. Banka n. Soerabaja Swartenhondt, 11 v. Buleleng n. Makassar. Stanvac Talang Akar, 12 Singapore verwacht. Straat Malakka, 11 720 m. ZO. ten O. Rio de Janeiro. Sunetta, 12 410 m. NO. Belem. Sumatra, 12 te Madras. Salatiga. 9 te Vancouver. Schie, 13 13 u. voor IJmuiden verwacht. Schiedijk, 12 van Rotterdam naar New Orleans. Stad Alkmaar, 15 6 u. Hoek v. Holland verw. Stad Arnhem, 14 9 u. voor IJmuiden verwacht. Stad Haarlem, 13 van Rotterdam naar Spezia. Stad Maastricht, 13 10 u. Hoek v. Holland verw. Stad Schiedam, 13 van Rotterdam n. Savona. Straat Makassar, 13 van Suez nar Hongkong. Schiedijk, 13 te Antwerpen. Sloterdijk, 13 te Singapore. Tegelberg, 11 van Durban naar Lorenzo Marques Ternate, 11 van Makassar. Tjikampek, 11 van Mauritius naar Penang. Tero, pass. 12 Lands End. Tamo, pass. 11 Finisterre. Tjimenteng, 11 825 m. W.NW. Kaapstad. Tasman. 10 v. Tj. Priok n. Belawan. Tiberius, 11 230 m. Z. ten O. Bermudas. Titus, pass. 12 Kp. Vilano n. Alexandrië. Tjibadak, 10 te Tj. Priok van Nagoya. Tjipondok. 8 te Yokohama. Tomori, pass. 12 Ras Fartak n. Rastanura. Triton, 11 van Curagao n. Philadelphia. Trompenberg, 11 300 m. NO. Bermudas n. Le Tjipana», 12 in Str. Soenda naar Mombassa. Tjibesr, 10 te Yokohama. Uni, 8 van Nuevitas naar Antilla. Havre. Utrecht, 11 van Manilla naar Los Angeles. Van Heutsz, 11 v. Singapore naar Hongkong. Venus, 11 v. Gibraltar naar Malta. Volendam, 11 575 m. O.NO. Belle Isle. Vulcanus, 11 van Piraeus naar Volos. Veendam, 12 te New ork van Rotterdam. Wieldrecht, pass. 10 Fernando Noronha. Waterland, 11 70 m. O.NO. Pernambuco. Weltevreden, pass. 11 Kp Bon naar Alexandrië. Westerdam, pass. 11 Cp. Race. Westland, ,11 660 m. N.NO. St. Paulsrock. Woensdrecht. 11 4S0 m. ZW. Flores. Waal, 11 v. Port au Prince naar Houston. Winsum. 12 van Rotterdam naar Palermo. Zaan, pass. 13 Brunsbuttel. Zonnewijk, pass. 12 Azoren. Zuiderkruis, 12 700 ra. W. Galapagos n. Pepeete. Zeeland, 12 te Feta.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7