Het Hek van de Dam HARTENDORP Strandseizoen 1951 is ten einde ONZE PUZZLE DAUDEY'S. Bloemenmagazijn Kleine stad BITTACCEN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 Redders zorgden weer voor de veiligheid van baders en zwemmers Lagere oogst van suikerbieten verwacht JAN R. DU RIEU Australië zit in vicieuze cirkel NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Onvindbaar museum Ondragelijke spanning Onoplosbaar raadsel ln de hoofdstad uit Werkloosheid, in Haarlem en omgeving De hotelplannen in Zandvoort 9 jfHOmp Maanden lang hebben honderden aan het strand gewoond, maar nu is het seizoen voorbij. Half September dienen alle strandhuisjes en tenten verdwenen te zijn. Foto: De strandwoning wordt ingepakt. De laatste stuiptrekkingen van de zomer kunnen toch niet verhelen, dat de kalen der onherroepelijk het einde van de zo merse periode aankondigt en daarmee gaan dan de strandgenoegens eveneens tot het verleden behoren. Met het aanstaande weekeinde wordt aan het Bloemendaalse strand door velen het seizoen als afgeslo ten beschouwd. De laatste huistenten van de kampeervereniging de „Zeemeeuwen", ten Noorden van de hulppost van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade, zullen Zater dagavond verdwenen moeten zijn volgens de bepalingen van het gemeentebestuur van Bloemenraal. De reddingsbrigade be sluit Zondag het seizoen met spelen en on derlinge wedstrijden, de slager en andere neringdoenden zullen hun tentjes op het strand gaan afbreken en hoofdagent A. Beekman, die aan de kop van de Zeeweg de scepter zwaait, zal zijn blik weer elders in de gemeente laten ronddwalen. Het tentenkamp Het was het tweede jaar, dat de „Zee meeuwen" hun tenten hier hebben ge plaatst. Viereneenhalve maand hebben de kampeerders kunnen genieten van zon, zee, licht en lucht van het ene uiteraard wat meer dan van het ander. Voor de gezondheid der kinderen vooral is het str and verblijf van niet te onderschatten waarde. Gedurende elf weken was steeds een verpleegster in het kamp aanwezig. Met het weer heeft men het speciaal met de weekeinden niet steeds getroffen, maar de vrouwen en de kinderen, die de gehele week aan het strand verbleven, hebben er genoten en sommigen beweer den het, alles bij elkaar, zelfs beter weer te hebben gehad dan in het eerste seizoen. De post en de krant werden er huis-aan- huis bezorgd, de winkeliers waren voor een groot deel in het kamp met een tent aanwezig en wat wil men dan nog meer? Onderlinge sportwedstrijden kortten de tijd en danlc zij een installatie om stroom op te wekken was het uit zand opgetrok ken toneel bij cabaret-avonden „echt" verlicht. Op een lengte van 700 meter stonden 250 tenten van elk lid één en men hoopt nog steeds op de toestemming van het gemeentebestuur van Bloemendaal om ook de ongebruikte 200 meter tussen de strandpost van de B.R.B. en het begin van het tentenkamp er bij te kunnen pachten. Dan zal de wachtlijst die nu nog bijna honderd aspirant-leden telt wat korter kunnen worden. De Nederlandse tennisspeler Ivo Rinkel was te Southampton aanwezig ter begroe ting van zijn verloofde, de Engelse tennis speelster Jean Quertier, die op de „Queen Mary" terugkeerde uit de Verenigde Staten waar zij heeft deelgenomen aan de tennis kampioenschappen. De oogst van suikerbieten zal, naar wordt verwacht, dit jaar minder zijn dan die van voorgaande jaren. De minder gun stige weersomstandigheden hebben de groei van de bieten vertraagd en werkten, vooral in het Zuiden des lands, de verge- lingsziekte in de hand. Hoewel het sui kergehalte van de bieten thans slechts weinig verschilt met dat van andere jaren, verwacht men, dat de opbrengst aan ge wicht per hectare geringer zal zijn. De schattingen variëren van tien tot twintig percent lagere opbrengst. In Nederland is de suikerconsumptie vrij hoog, namelijk 35 kilogram per hoofd per jaar. In het oogstjaar 1950/51 werd ruim voldoende suiker geproduceerd om aan de binnenlandse vraag voor huishou ding en industrie te voldoen. Of de pro ductie van de komende oogst ook geheel toereikend zal zijn voor de vraag binnen de grenzen kan pas in de tweed'e helft van 1952 blijken. De leden, die volgend jaar niet terug komen en dat zijn er niet zo heel erg veel zijn in ieder geval degenen die lid zijn gewoi-den met de bedoeling hun tent te verhuren en die van het strandkampe- ren dus alleen maar geldelijk voordeel verwachten. Temeer daar B. en W. het verhuren hebben verboden, werd hierte gen door het bestuur van de kampeerver eniging streng gewaakt. Een eigen reddingsploeg en brandweer zorgden voor de veiligheid van de kamp bewoners en hun kroost, waarbij de red dingsploeg met de Bloemendaalse Red dingsbrigade samenwerkte. Tenslotte zorg de de kampwachtleider voor de goede gang van zaken, waarmee hij overigens weinig moetie heeft gehad. De Reddingsbrigade Elk jaar blijkt, dat er niet genoeg op kan worden gewezen, dat de zee gevaar lijk is en dat juist bij wisselend weer wan neer de stromingen zeer sterk zijn voor al bij wind uit zee het gevaar voor ver drinking allerminst denkbeeldig is. Dat er desondanks maar weinigen ver drinken, is dikwijls te danken aan het tij dig ingrijpen door de leden van de vrij willige reddingsbrigades, die langs vrijwel de gehele kust steeds klaar staan hun le ven te wagen om anderen te redden. Voor het werk der Bloemendaalse Reddings brigade is de nieuwe strandpost een enor me verbetering gebleken. Een tweede post in „Noord", in de rich ting van Duin en Kruidberg, kon dit jaar nog niet worden opengesteld. Dit plan hoopt men nu in 1952 te kunnen verwezenlijken. ADVERTENTIE Laat Uw NIEUWE AUTO onmiddellijk Voorkomt rammelen en weert alle roest Vraagt Uw garagehouder of belt AUTOGARAGES Olieslagerslaan 36, Haarlem, Tel. 10570 MELBOURNE (Reuter). Hoewel zijn natuurlijke hulpbronnen voldoende zijn om 30 millioen mensen te voeden, zou Austra lië misschien door voedselnood worden bedreigd, als het 10 millioen inwoners zou hebben, aldus schrijft de correspondent van Reuter. Op het ogenblik telt Australië 8,5 millioen inwoners, een aantal, dat jaarlijks met ongeveer 250.000 toeneemt. Dit is de reden, waarom de Australische minister van Immigratie, Holt, heeft ver klaard, dat in de toekomst een groter aan tal emigranten van het Europese vasteland zal komen, omdat deze emigranten meestal ongetrouwd zijn, de woningnood niet ver groten en in verhouding meer bijdragen aan de ontwikkeling van Australië dan de Britten, van wie zeventig procent in fami lieverband komen. Jarenlang hebben de stijgende prijzen het feit, dat het totaal van de Australische uitvoer dalende is, verdoezeld. Op een be volkingsbasis berekend ligt de uitvoer nu 20 procent beneden het vooroorlogse peil, hoewel in het afgelopen jaar de waarde van de uitvoer ongeveer vijf maal zo groot was als vóór de oorlog. De factoren, die hebben bijgedragen tot de huidige moeilijkheden van Australië zijn: onvruchtbaarheid van het bouwland, ongunstige handelsovereenkomsten met het Britse ministerie van Voedselvoorziening, toenemende bevolking, inflatie en erosie. Op het ogenblik heeft Australië meer machines, meer huizen, meer arbeidskrach ten, meer staal, kortom van alles meer nodig om de productie te verhogen. Maar Australië moet eerst de productie verhogen om geld te krijgen teneinde machines te kunnen kopen om de productie te verhogen en zo draait men rond in een vicieuze cir kel, aldus Reuters correspondent. Horizontaal 1. Wat vroeger aan een herenfiets zat; 5. vrucht; 9. omheining; 13. riviermonding; 14. bloeiwijze; 15. plan tensoort; 16. god der liefde; 17. vertrek; 19. bloem; 20. vogel; 22. slang; 24. een weinig; 25. soort pa pegaai; 27. vogel; 29. sein; 32. hekel; 34. plantensoort; 36. re kening; 38. houding; 39. deel v. e. vis; 40. meetkundig lichaam 41. sluiting; 43. lust 45. moraal; 46. gebla derte; 48. vlaskam 51. kippenloop; 52. naaldboom; 54. spece rij; 57. overeenkomst; 60. tegen; 61. uit bouw; 63. honingbij; 64. straat en plaats naam; 65. nageslacht; 66. plaatsje in Dren te 67. Europeaan 68. breedvoerig; 69. gerstproduct. Verticaal 1. weekdier; 2. een der kleine Soenda-eilan- den; 3. struisachtige vogel; 4. vogel; 6. deel v. h. gehemelte; 7. oude wijnmaat; 8. oor logsgod; 9. werpspies om walvissen te van gen; 10. Lelie-achtige sierplant; 11. deel v. d. dag; 12. logé; 17. ketting; 18. opstande ling; 21 grondsoort; 23. elasticiteit; 26. stad in Japan; 27. soort kers; 28. orgaan; 29. zangstem; 30. edel; 31. schildersgerei; 33. medicijn; 35. erts; 37. vod; 42. autodeur; 43. soort; 44. gevoelvol; 45. afvaardiging; 47. staldieren; 49. voorzetsel; 50. gedicht van dertien regels; 53. timmergerei; 54. hemel- ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Nieuw telefoonnummer 35759 - na 6 uur 10859 ADVERTENTIE De toekomst van Utc kind wordt veilig gesteld door het ideali seren van Uw bij onze Bank lopende kapitaalverzekering. Een „tdeaalrente" wordt bijgesloten tegen een lage premie Inlichtingen bij de: Schiekade 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 - en haar vertegenwoordigers lichaam; 55. uitgedorste halmen; 56. menig te; 57. plaats in Zeeland (vereenvoudigde spelling); 58. stadje in Nevada; 59. stad in België; 62. hoender. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. Oplossing vorige puzzle De oplossing van de puzzle van de vorige week Zaterdag is Horizontaal: 1. stem; 5. ode; 7. last; 11. reis; 12. mare; 14. plant; 16. kok; 18. vadem; 20. aan; 21. sanella; 24. Ada; 25. rasp; 27. Davos; 28. knel; 29. A. P.; 31. lis; 32. M.O.; 34. arak; 36. park; 39. notaris; 40. bandage; 41. Odin; 43. lias; 45. ijs; 46. rag; 48. e. a.; 50. gans; 52. zomer; 54. tolk; 57. aga; 58. koopman; 60. roe; 61. Lethe; 63. dis; 64. engel; 66. aera; 67. drie; 68. blik; 69. ons; 70. Oslo. Verticaal: 2. trans; 3. een; 4. mits; 6. droevig; 7. lava; 8. ara; 9. Sedan; 10. spar; 13. smal; 15. laan; 16. knal; 17. klos; 19. edel; 22. A.D.; 23. L.S.; 26. paradijs; 28. kordaat; 30. Paris; 32. manie; 33. ent; 34. ATO; 35. kin; 36. pal; 37. kas; 38. Mei; 42. lampion; 44. rage; 46. rood; 47. gems; 49. aloë; 50. galm; 51. Natal; 52. zo; 53. ra; 55. orgel; 56. kelk; 58. kerk; 59. Nero; 62. hei; 65. nis. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50 A. Valkenberg, Bloemendaalseweg 188 te Overveen; 5.mej. C. Nuyten, v. d. Vinnestraat 22 te Haarlem; 2,50 mej. G. de Tello, Draverslaan 7 te Hoofddorp. Door bezigheden van uiterst gewich tige aard waren wij onlangs gedwongen een bezoek aan het Bilderdijkmuseum te brengen. Hoewel wij ondanks noeste nasporingen deze ongetwijfeld belang wekkende instelling in geen enkele gids vermeld zagen, was ons plechtig ver zekerd dat zij inderdaad bestond en dus togen wij welgemoed met de middag boterham in de botaniseertrommel naai de hoofdstad op weg. „Wij zullen dat varkentje wel even wassen!" riepen wij onze achterblijvende medewerkers op de redactie toe, het daarbij volkomen in het midden latend wat wij met deze hygiënische maatregel beoogden. De ex peditie begon overigens met een veeg voorteken: het spoorboekje bleek zijn onfeilbaarheid te hebben verloren. Wij konden namelijk vroeger vertrekken dan wij berekend hadden doordat de vorige trein zoveel te laat was. De komende moeilijkheden openbaar den zich echter pas goed aan ons toen wij des morgens om half tien bij gebrek aan geestrijkere invallen (die raken gewoonlijk niet eerder dan na het eerste kopje koffie met room op drift) ons op het Stationsplein probeerden voor te stellen wie er die nacht in de zoveel honderd bedden van het Victoria Hotel zouden hebben geslapen. De verkeers agent, die wij vervolgens met ons pro bleem bestormden, bleek de mening te zijn toegedaan dat het Bilderdijkmu seum zioh ergens achter in de schilders- buurt moest bevinden. Maar helemaal zeker wist hij het niet. Klokslag twaalf uur waren wij dichter bij de wanhoop dan bij het gezochte museum. Wij voel den ons net een examencommissie. Het ergste vonden wij dat de meeste voor bijgangers niet eens wisten wie Bil der- dijk was. Als wij alle ondervraagden de raad hadden gegeven maar subiet hun schoolgeld terug te gaan halen, dan zou de gemeentekas tot springen zijn ge bracht. Tenslotte kregen wij een waarlijk lumineuze inval. De grootste tegenstan der van Bilderdijk is Multatuli geweest, zodat niets waarschijnlijker leek dan dat men in het Multatulimuseum het kamp van de vijand wel zou weten te vinden. In deze listige berekening hadden wij ons niet vergist. Want conservator Henri Ett wist ons met nauwelijks ver holen minachting over onze abjecte smaak onmiddellijk de weg te wijzen. Het Bilderdijkmuseum bevindt zich in een der percelen van de Vrije Universi teit aan de Keizersgracht nrs. 162 tot 166 of omgekeerd (dat hangit er van af aan welke kant gij uw wandeling be gint). Om het vinden te bemoeilijken heeft men zorgvuldig ieder naambordje of andere aanduiding van de gevel ver wijderd. Wij konden althans niet meer ontdekken dan de aanduiding: „Deur nat. Pas geverfd". Met kloppend hart gingen wij binnen. „Voor het Bilderdijkmuseum moet u in de bibliotheek zijn", zei de pedel, die voor de rest met stomheid geslagen bleef door onze energie om deze pelgrims tocht te ondernemen. De bibliotheek bevond zich drie binnendoor verbonden huizen verder op de bovenste verdie ping. Na het openen van twee klemmen de deuren stonden wij tegenover een vriendelijke dame, die zes keer knipper de tegen het licht. Zij was onmiddellijk bereid ons toegang te verschaffen. Zij fleurde helemaal op. Haar leven op dat bureau had plotseling weer een nieuwe zin gekregen. Een gevoel van bijna on dragelijke spanning, alsof ons iets groots te wachten stond, maakte zich adem benemend van ons meester. De vrien delijke dame verhoogde deze spanning nog aanzienlijk door zeker vijf minuten in mijmering verzonken voor een wand bord te blijven pozen, waaraan slechts één sleutel was opgehangen. Tenslotte kwam zij tot de conclusie dat het de ware moest zijn en verzocht zij ons haar te volgen. Wederom doorkliefden wij het gehele trappenhuis van de Vrije Universiteit, thans echter van boven naar beneden. Dit is een geraffineerde streek van het stichtingsbestuur. Eindelijk ging de zware deur voor ons open en betraden wij werkelijk het Bilderdijkmuseum, waar wij vóór alles onze handtekening in het gastenboek moesten zetten. Daar uit leerden wij bij enig onderzoek, dat de vorige bezoeker een half jaar geleden zijn schreden in dit heiligdom had ge waagd. In 1950 waren er zeker wel drie kijklustigen geweest. Een heel aantal. Om ons het bewonderen van de daar verzamelde schatten en curiositeiten te vergemakkelijken werden eerst zorg vuldig alle kartonnen deksels van de vitrines genomen. Daarna gingen ook de gordijnen open een schokkende ge beurtenis, want wy kregen de indruk dat Bilderdijk zelf in deze kamer had gewoond en gewerkt, aangezien er niet minder dan twintig portretten van hem aan de wand hingen. Verder lagen er zijn pantoffels en zijn eventueel ook als dwarsfluit te gebruiken wandelstok, zijn lakstempels en zijn ganzenveren. Merkwaardig is het hier aanwezige handschrift met behulp waarvan hij koning Lodewijk Napoleon de Neder landse taal heeft pogen te leren en dat begint met de wijsgerige vraag „Wie ben ik?" Er zijn voorts talrijke docu menten te bestuderen, die Bilderdijk -zelf heeft opgesteld en gebruikt om te bewijzen dat hij van de middeleeuwse graven van Teisterbant zou afstammen. Zijn biograaf Kollewijn (de man van •die gekke spelling) heeft eens gezegd dat men die hele stamboom van Bilder dijk het beste in stukken kon hakken om die als brandhout te gebruiken. Wij zouden daarom willen voorstellen hier toe een fraaie bak in het museum te plaatsen. Hoe fraai dit staat hebben wij alvast in beeld laten brengen. Bilderdijk hield er trouwens zonder linge gewoontes op na. Aan zijn oudste zoon schreef hij brieven in de vorm van rebussen, die zo moeilijk zijn dat men ze zelfs met de oplossing erbij nog niet kan lezen. Verder was hij specialist in het vervaardigen van zogenaamde boe- renbedriegertjes, zijnde afbeeldingen van opgevouwen bankbiljetten, zo na tuurgetrouw dat men in de verleiding komt ze in een onbewaakt ogenblik op te nemen en in de zak te steken. Bil derdijk zou zich in zijn graf omdraaien van plezier als men het probeerde. Als u alles van Bilderdijk zoudt wil len weten, hetgeen wij nauwelijks mo gen aannemen, dan moet u eens in dit museum een kijkje gaan nemen. Men U kunt weer in de hoofdstad uit, zelfs in het Concertgebouw, waar vandaag over een week het nieuwe muziek- seizoen begint. Dinsdagavond is er echter reeds een concert waarvan de opbrengst moet dienen om voedsel- paketten naar Israël te sturen. Mede werking verlenen de zanger Leo Fuld, de violisten Nap de Klijn en Paul Godwin, benevens een orkest o.l.v. Benedict Sïlberman. In de Stadsschouwburg kunt u van avond „De landauer met zes paar den" van het A.T.G. zien en morgen avond van hetzelfde gezelschap „De ingebeelde zieke" van Molière (on der regie van Kees van Iersel) met Louis Saalborn in de titelrol. Zon dagmiddag voert de Nederlandse Opera „Carmen" uit en Dinsdagavond „Het vrolijke weeuwtje". Vandaag en morgen worden in de Kleine Komedie de laatste voorstel lingen van het Franse blijspel „Een engeltje van niets" gegeven. Op Dins- dag begint de reeks vertoningen door de Nederlandse Coniedie van het blij spel over de Amerikaanse marine „Mister Roberts" onder regie van Johan de Meester. In de voornaamste rollen: Johan Elsensohn, Hans Kaart, Han Bentz van den Berg en Truus Dekker. Comedia speelt gedurende de tweede helft van September het melodrama „Anna Lucasta" met Rie Gilhuys in het Centraal Theater. In Carré treedt de Spaanse dansgroep van Teresa en Luisillo op, met medewer king van de fameuze guitarist Angel Iglesias. De nieuwe films zijn het vermelden niet waard. Tentoonstellingen zijn er zoveel te meer. In „Arti et Amicitiae" op het Rokin wordt de elfde inter nationale fotosalon van Focus ge houden. In de Moderne Boekhandel in de Leidsestraat vindt men een ex positie van boeken en schilderijen over het onderwerp „Paarden en jacht". De vereniging Sol Omnibus Lucet en de Amsterdamse Kunste- naarscombinatie exposeren in mu seum Fodor tot 20 September. Tot 22 September kan men bij Martinet en Michels aan de N.Z. Voorburgwal staaltjes van Japanse textiel bewon deren. Voor de dames is er Zondag in het Amstel Hotel een modeshow van het modehuis Paquin uit Parijs. Voor de heren houdt het Koninklijk Instituut voor de Tropen tot 30 Sep tember een tabakstentoonstelling. vindt er alle werken van deze dichter in een eindeloze reeks keurige bandjes bijeengebracht, de „uitboezemingen" in cluis. De mooiste proeve van zijn dicht kunst vonden wij wel zijn nieuwe be rijming van het Wilhelmus, waarvan de eerste strofe eindigt met de sensationele mededeling: „Het bloed van onze vade ren is niet in ons verfranseht, het hup pelt door de aderen, waar 't blijd' Oranje glanst!" Na dit gelezen te hebben, lustten wij geen peultjes meer. BOEDA. De goede zon en de late zomer zetten een leeg marktplein op het midden van de dag in felle gloed. Ik zit voor het koffy- huis Centraal in het hart van een kleine Nederlandse stad, die ik nog nooit gezien heb. Over een uur gaat de trein. Ik heb hier twee uur rondgelopen. Als 'k mij niet sterk vergis heb ik in alle straten en straat jes gelopen. Heb ik alle kerken gezien. Alle twee notarissen, alle twee bioscopen, alle twee apothekers, alle twee banken, het park, de zweminrichting, de gevels van het stadhuis, het weeshuis, het gasthuis (van de huiszittende armen), de beboomde wallen, de gracht met de witte bruggen, de twee boekwinkels. In twee uur een hele stad. een hele vreemde wereld, een totaal onbekende samenvatting van zestienduizend vreemde, onbekende mensenlevens, groeiend en bloeiend tussen weelderige wallen, liggend, onder een stra lend blauw-en-gouden nazomerse hemel, midden in het land met vier harde witte wegen naar de rest van de wereld. Het is vreemd. Het is altijd fascinerend. Voor mij altijd een klein avontuur, dat mij allerminst onverschillig laat, dat altijd weer grijpt omdat het zo bijzonder vreemd is: ergens een onbekende, autonome, eigen gereide gemeenschap te vinden, slechts enkele uren sporens van de eigen ver trouwde en bekende wereld, een gemeen schap waar ge in het geheel niets van weet, zó onbekend als lag zij vele dag reizen van de eigene verwijderd. Het treft mij dan altijd weer dat de men sen zo ver mogelijk naar de verte willen reizen om het vreemde te vinden, terwijl het vlak bij ligt. Want geen stad in Ethiopië, Amman of Nicaragua kan mij nog vreemder zijn dan deze helemaal-Hollandse. Geen straten, geen kerken, geen pleinen, geen notarissen en geen oude gevels kunnen onbekender voor mij zijn dan deze, waar ik deze Zon dagmiddag langs ben gegaan zonder ook maar een glimp van hun geheim te ont dekken. Er loopt een heer dwars door de zon over de markt en ik weet niet of. hij de burge-, de dans-, de betaal-, of de schoolmeester is en wanneer ge dat niet bij de eerste oog opslag weet zijt ge wel een allervreemdste vreemdeling. Ik weet niet hoe de burgemeester heet, wie de rijkste man van die stad is, waar over de laatste gemeenteraadsvergadering gediscussieerd heeft, wie de deftigste van de beide notarissen is en welk meisje het luchthartigste meisje van alle meisjes van de hele stad is. Over een uur gaat mijn trein. En ik weet niet eens welke dame de hoogste dame van de zevenduizend dames tussen deze zo merse wallen is ELIAS ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 - 17696 - Spaarne 3 Vanaf ƒ2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Betrekkelijk laag aantal werkloze bouwvakarbeider» Het aantal werkloze mannen in Neder land is in de laatste maand gestegen van 62.000 tot 71.400. Een vermeerdering dus van ruim 15 Van die 71.400 zijn 17.300 mannen opgenomen in de D.U.W. Onder de werklozen waren 9700 bouw vakarbeiders (een maand geleden waren het er 7400). Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is de laatste tijd vrij sterk naar bov;en ge gaan, omdat er tengevolge van de finan cieringsmoeilijkheden een belangrijke stag natie gekomen is in de woningbouw voor rekening der gemeenten. In Haarlem en naaste omgeving (Bloe mendaal en Heemstede) zijn thans 1608 werkloze mannen. Een maand geleden was het aantal 1439, zodat voor deze omgeving de stijging 169 is. Hier zijn 160 werkloze bouwvakarbeiders, een betrekkelijk laag aantal in vergelijking tot vele andere streken in het land. Dit komt omdat veel Haarlemse bouwvak arbeiders in de omgeving werken, onder andere in Velsen. De Haarlemse lijst vermeldt voorts 139 metaalbewerkers en 309 kantoorbedienden. Deze laatste groep, die al groot is, toont nog steeds neiging tot stijging. Er zijn voorts nog 114 werkloze gerepa- trieerden ingeschreven en 84 jeugdige werklozen. Nadere bijzonderheden over de projecten Enige weken geleden deelden wij reeds mede dat er kans is dat, dank zij de Mar shall-hulp, in Zandvoort twee hotels ge bouwd zullen worden. De heer N. W. Bouwes te Amsterdam heeft een plan voor de bouw van een hotel (van 120 bedden), annex concert- en schouwburgzaal op een terrein aan de Strandweg bij de Zuid-Boulevard ont worpen. Met deze bouw zou een bedrag van 1.000.000 gemoeid zijn, waarvan de helft is toegezegd uit de E.C.A.-fondsen. De heer A. H. Pomper, de eigenaar van het Richebad aan de Noord-Boulevard, heeft door de architecten Wesselo en ir. Van Voorst te Bussum een plan laten maken voor een hotel, dat dan een geheel zal vor men met het bestaande bad, dat dan ook vergroot zal worden. De Marshall-hulp voor dit hotel zou 200.000 bedragen. Er is gerekend op 70 kamers, alle voorzien van inzinkbare baden, radio en telefoon. Het voornemen is dat het werk voor de heer Pomper zal worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf van de firma Tepas en Gebben te Bussum. Er zijn reeds verschillende opmetingen op het terrein gedaan. Het plan is om met de bouw in April a.s. gereed te zijn, opdat het hötel in het komende seizoen al in ex ploitatie kan komen. Daarom zou men nog in de loop van deze maand met de bouw willen aanvangen. De heer R«uwes heeft zijn plan ook reeds bij het gemeentebestuur ingediend, waaruit blijkt, dat ook hij met de bouw spoed wil betrachten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13