OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vergelijking „Géén recrutering van West-Duitsers vóór ondertekening van Europees leger-verdrag'5 Mijnramp in België Weerbericht Deutschland itiber Allesin Bad Ems Driekwart eeuw rijkslandbouwonderwijs Officiële Franse tegenspraak Gejuich in Bad Ems Chinese troepen bezetten Lhasa Nu Oostenrijk weer aan bod Ontslagen op houtwerven als gevolg van bouwstop Touristenklasse in de luchtvaart Botsing aan de lopende band Verklaring van Schuman Grootscheepse manoeuvres in N oord-W est-Duitsland Het woord is aan „üi Werkloosheidswet op 1 April van kracht? Christelijke politici voor Europese eenheid Nieuwe burgemeesters Amerikaanse boeren tegen invoerbeperkingen Ministeriële machtiging voor televisie-uitzending U.N.O.-troepen vorderen langzaam in Korea Koningin bezocht Wageningen 66e JAARGANG No 58 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 295e JAARGANG No 222 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET FRANSE PLAN betreffende de ontwikkeling van een Europees leger heeft bijval gevonden bij Amerikanen en Engelsen. Men spreekt reeds van grote besluiten. Dat wil zeggen: de zaak is nog geenszins in kannen en kruiken. Er moet nog met Duitsland onderhandeld worden. Er moet nog veel gepreciseerd worden, met name ten aanzien van de boven-nationale leiding die moet worden ingesteld. De vorm waarin die gegoten zal worden is nog niet bepaald. Intussen heeft het eerste succes van het Plan-Pleven de Franse minister president en zijn kabinet aan het bewind doen blijven. De middenpartijen, waaruit dit kabinet voortkomt, zijn liet over het binnenlandse beleid verre van eens. Als internationaal een kink in de kabel mocht komen, zal het wankele kabinet vallen. Links vinden de middenpartijen de com munisten tegenover zich, rechts de partij van de generaal Charles de Gaulle, die sinds de jongste verkiezingen zeer sterk in het parlement vertegenwoordigd is. In ons rubriekje „Een Eeuw Geleden" hebt u gisteren een bericht uit Parijs kun nen lezen dat op 14 September 1851 in de Opregte Haarlemsche Courant versoheen. Het meldde: „Hier gaan hardnekkige ge ruchten betreffende het ondernemen van eenen coup d'état door de Bonapartisten ten gunste van het tegenwoordige Hoofd der Republiek. Volgens deze geruchten zijn de aanhangers van den heer L. Napoleon voornemens, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor de centrale hallen hunnen grooten slag te slaan. Er zouden aanstalten worden gemaakt om daarbij den Voorzitter door de zoogenaam de forts et dames de la Halle in zegepraal naar de Tuilerieën te doen geleiden en hem aldaar tot Keizer te doen uitroepen. Men neemt deze geruchten evenwel niet als ernst aan. aangezien geheime aanslagen, waarvan vooraf het programma wordt be kend gemaakt, over het algemeen als on schadelijk kunnen worden aangemerkt. In middels wordt opgemerkt, dat ingeval de Voorzitter werkelijk eenen inconstitütio- nelen stap mogt willen wagen ten einde zich zoo mogelijk tot alleenheerser over Frankrijk te verheffen, tijd en plaats daar toe wel gunstig zijn. Het volk is zeer inge nomen met den bouw der centrale hallen, die worden bestempeld met den naam „Les Louvres du Peuple". Menigeen, niet zo vast in zijn geschiede nis, heeft zich wellicht afgevraagd wie onze Haarlemse journalistieke voorgangers van honderd jaar geleden wel bedoelden met „de heer L. Napoléon" en met „de Voorzit ter" en wat er toen op die geruchten ge volgd is. Ter toelichting dit. „De heer L. Napoléon" was de prins Louis Napoleon Bonaparte, derde (en enig overlevende) zoon van de ex-koning van Holland, de „lamme Koning" en van diens gemalin Hortense de Beauharnais. Hij was dus een neef van de Grote Keizer, Napoleon I, wiens enige zoon gestorven was. Hij was de troonpretendent der Bonapartisten en onder invloed van zijn moeder, de ex- Koningin Hortense, had hij het keizerschap tot zijn levensdoel gemaakt. Na zonderlinge en siecht-voorbereide pogingen om door een soort „raid", eerst op Straatsburg, later op Boulogne-sur-Merbij verrassing het koningschap omver te werpen, hetgeen de tweede maal leidde tot zijn zesjarige gevangenschap, profiteerde hij in 1848 van de revolutie die de laatste Koning van Frankrijk, Louis Philippe, ten val bracht. De Tweede Republiek werd uitgeroepen en hij slaagde erin, zich tot president te doen kiezen. Men vertaalde dat in de O.H.C. van 1851 als „de Voorzitter" maar hij was: de President der Republiek. Die Tweede Republiek leefde maar heel kort. De prins president hetgeen hem ietwat scherper aanduidt dan „de heer L. Napoleon" kwam natuurlijk in conflict met het parle ment, toen hij herkiesbaarheid van het staatshoofd eiste. En die geruchten over een komende staatsgreep in September 1851 waren niet ongegrond. Want op 2 De cember 1851 voerde de heer L. Napoleon de staatsgreep uit. Het gebeurde dus tweeën halve maand na.de publicatie van dat be richt in de O.H.Ct., die beter was ingelicht dan zijzelf op dat ogenblik geloofde. Ka merleden en andere tegenstanders werden bij verrassing gevangen genomen, verzet wqrd bloedig onderdrukt. Alleen kwam het toen. nog niet tot een zegepralend geleiden naar het paleis der Tuilerieën en een uit roeping tot Keizer. Daar was de prins president te voorzichtig en te beleidvol voor. Hjj moest de zaken niet forceren en meteen naar het keizerschap grijpen. Hij had al zolang gewacht: hij was niet meer de 28-jarige avonturier van Straatsburg of de 32-jarige van Boulogne. Hij was in 1851 dreiënveertig jaar oud. Een vreemde, zwijgzame, maar ook sluwe man. Hij wachtte na zijn staatsgreep nog een jaar en besteedde dit door meer volksgunst te ver werven. Pas op 2 December 1852 liet hij zich plechtig tot erfelijk Keizer der Fran sen uitroepen; hij zou dat achttien jaar blijven, tot die voor hem noodlottige dag in September 1870 toen de Duitse over winning in de slag bij Sedan het Keizerrijk ten val bracht en hij als gevangene naar het kasteel Wilhelmshöhe werd gevoerd. De eerste Franse Republiek liep uit op de overheersing door Keizer Napoleon I, de tweede op de overheersing van Keizer Napoleon III, de derde op de overheersing van een Duitse bezettingsmacht. De Vierde Republiek leidt nu een wankel bestaan, dat afhankelijk schijnt van het onzekere sa mengaan van enige twistende middenpar tijen. En ter rechterzijde wacht de generaal de Gaulle, met een talrijke aanhang, op zijn kans. Een begaafd, hooghartig man, die al getoond heeft hoe ook hij weet te wachten. Het zal voor de Franse democratie goed zijn als, ter herdenking van de staatsgreep van 2 December 1851 en hetgeen erop volg de, de historie haar in deze tijd duidelijk in herinnering wordt gebracht. Dat zal dan ook wel geschieden. Al is het een prachtig- romantische historie: zij houdt haar drei- gende waarschuwing in. R. P. Belangrijke verklaring van Ridgway Het UNO-hoofdkwartier te Tokio heeft bekend gemaakt dat generaal Ridgway vandaag een belangrijke verklaring zal uit geven. 99 PARIJS, (ANP-Reuter, AFP) In een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken worden de berichten uit Washington, als zou minister Schuman ingestemd hebben met de onmiddellijke recrutering van Duitse contingenten voor het Europese leger onder controle van de organisatie van het Atlantische pact, „niet overeenkomstig" de waarheid" genoemd. De onmiddellijke recrutering, zo zegt het communiqué verder, was door geen der deelnemers aan de conferentie verzocht. „Het fundamentele beginsel, dat op geen enkel tijdstip ook slechts de kern van een Duits nationaal leger mag ontstaan, blijft, zo heeft Schuman verklaard, bestaan". Het recru- teren van de Duitse contingenten zou dus slechts beginnen zodra de organen van de Europese verdedigingsgemeenschap opgericht zijn „maar dan ook slechts van dit tijdstip af". Frankrijk heeft er echter in toegestemd, dat de recrutering van Duitsers onder auspiciën van het hoofdkwartier van gene raal Eisenhower zou mogen beginnen, zo dra een verdrag omtrent het Europese leger is getekend, zulks omdat het enige tijd zou kunnen kosten voordat het contrölelichaam in werking zou kunnen treden. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden hebben Vrijdag een communiqué uitgege ven, waarin West-Duitsland een „vredes- contract" wordt aangeboden ter vervanging van het huidige bezettingsstatuut. In algemene lijnen wordt de basis aan-, gegeven, waarop de drie Westelijke gealli eerde Hoge Commissarissen een voorlopige voor beide partijen aanvaardbare regeling met de West-Duitse regering tot stand kun nen brengen. In een aan het communiqué toegevoegde gezamenlijke verklaring wordt gezegd, dat de drie regeringen „het opnemen van een democratisch Duitsland op basis van gelijk heid in een gemeenschap van het Europese vasteland beogen, welke gemeenschap een deel zal vormen van een zich voortdurend ontwikkelende Atlantische gemeenschap". De deelneming van West-Duitsland aan de gemeenschappelijke verdediging be hoort, aldus de verklaring, samen te gaan met de vervanging van het bezettingssta tuut door een nieuwe regeling. Voorts wordt gezegd, dat het Franse ini tiatief inzake het oprichten van een Euro pese kolen- en staalpool en het organiseren van de Europese verdediging een belang rijke stap naar Europese eenheid is. De Britse regering verklaart de wens te koesteren zo nauw mogelijk samen te wer ken met de West-Europese gemeenschap. De drie landen, zo wordt gezegd, beogen de versterking van de veiligheid en wel vaart van Europa, zonder de zuiver defen sieve aard van het Atlantisch pact te ver anderen. Dr. Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier, ontving Vrijdag in Bad Ems een boodschap van generaal Hays, de plaats vervangende Amerikaanse Hoge Commis saris, met het communiqué van de bespre kingen in Washington. "Omroepers werden door de avondlijke straten van het stadje gezonden om de bevolking voor een bijzon dere mededeling in het Kurpark op te roepen. Duizenden Emsenaren vernamen het nieuws uit de mond van minister-presi dent Altmeyer, de regeringschef in het land Rijnland-Palts. Na de mededeling werd gejuicht en het „Duitsland über Alles" ge zongen, waarbij de autoriteiten de derde strofe, de bevolking echter de eerste strofe inzetten. Dr. Adenauer sprak de bevolking toe. Hij noemde de beslissing van Washington TOKIO (Reuter). Radio-Peking heeft omgeroepen dat eenheden van het Chinese communistische volksleger Zondag de Tibe taanse hoofdstad Lhasa zijn binnengerukt. Radio.-Peking meldde verder nog, dat_ de Chinese troepen „op uitbundige wijze wer den verwelkomd" door 45.000 Tibetanen, toen zij Lhasa binnentrokken. „Leden van het plaatselijke bestuur en geestelijken namen aan het welkom deel. Zij boden de Chinese bevelhebber bloemen en andere geschenken aan, om uiting te geven aan hun dankbaarheid voor de bevrijding", al dus het communistische omroepstation. een nieuwe phase in de geschiedenis van het Duitse volk. „De laatste dagen waren vervuld van de grootste spanning, omdat over ons lot en dat van Europa en de vrede werd beslist", zeide hij. „Wij danken God, dat de beslissing zo is uitgevallen. Wij moeten allen de gelofte afleggen, dat wij met vereende krachten zullen samen werken aan de toekomst van Duitsland en Europa. Alles wat wij tot dusverre in Duitsland hebben gedaan, had slechts een doel: De vrede te behouden voor ons volk en Europa. Wanneer wij deze weg niet waren ingeslagen, zouden onze vrijheid, die van onze kinderen en alles wat ons lief is, zijn weggenomen door het barbarendom uit Azië." I Te Londen is vernomen dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten de Sov jet-Unie zullen voorstellen voort te gaan met de besprekingen der plaatsvervangers over het opstellen van een ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk. De Russische ambassadeur te Londen, Zaroebin, zal in dat geval voorzitter zijn- Daarom moet hij ook de datum voor een volgende bijeen komst bepalen. Het voorstel der „Weste lijke grote drie" is een gevolg van de be raadslagingen der drie ministers van Bui tenlandse Zaken te Washington, waar is gesproken over de impasse in de bespre kingen over een vredesverdrag met Oos tenrijk. Aan negenendertig arbeiders op drie Zaandamse houtwerven is ontslag aange zegd als gevolg van de in Februari afge kondigde bouwstop. De importeurs waren gedwongen de in November, December en Januari gecontracteerde hoeveelheid hout af te nemen, toen de levering daarvan in Juni begon. Door de bouwstop staat de verkoop bijna stil. Alle werven liggen vol hout. Ook andere bedrijven overwegen voor een deel van hun arbeiders een ont slagvergunning bij het Gewestelijk Ar beidsbureau aan te vragen. LONDEN (ANP). In Westminster School werd gistermiddag de zevende jaar lijkse algemene vergadering van de IATA, de internationale organisatie der burger luchtvaart, gesloten. Na de sluiting van de jaarvergadering hielden de president van de IATA, Sir Miles Thomas, en Sir William Hildred een persconferentie. Eerstgenoemde deelde in antwoord op vragen mede, dat de touristenklasse voor vliegtuigen er zonder twijfel door zal ko men. Zij zal het eerst worden ingesteld op de luchtlijnen over de Noord-Atlantische routes. De luchtvaartmaatschappijen, die er voorstanders van zijn, zullen de nieuwe en goedkopere wijze van het vervoeren van passagiers individueel uitvoeren. Zij zullen dan haar ervaringen via de IATA kunnen uitwisselen. Sir William Hildred bracht in het mid den, dat deze manier van luchttransport niet minder veilig zal moeten zijn dan die van het er naast bestaand blijvende eerste klasse-vervoer. Dr: A. Plesman is met Gilbert Perier (Sabena) in de bestuurscommissie van de IATA herkozen. Op een persconferentie heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Schuman verklaard, dat er tussen Duitsland en de geallieerden geen ver drag tot stand zal komen, zolang de overeenkomst over het Europese leger niet ondertekend en bekrachtigd is. Ook zal er geen Duitse soldaat worden aan geworven zolang de overeenkomst niet van kracht is geworden. Schum.an voegde hieraan toe: „Wij heb ben onze collega's medegedeeld en zij hebben het goedgekeurd dat er nooit een Duitse soldaat zal zijn zonder dat een Europese autoriteit bestaat, waaronder de soldaat gesteld is". Hij legde deze verklaring af namens de drie ministers van Buitenlandse Zaken. Voorts zei hij, dat de overeenkomst over het Europese leger niet slechts door het parlement moet worden bekrachtigd, doch dat voor de ondertekening een debat in het parlement moet worden gehouden. Vandaag begint de oefening „Counter- thrust" in Noord-West-Duitsland, waaraan uoor bijna honderdduizend geallieerde troepen wordt deelgenomen. Britse, Ame rikaanse, Franse, Belgische, Nederlandse, Noorse en Deense troepen nemen deel aan deze oefening, die de grootste van dien aard is die na de oorlog in West-Europa is gehouden. De Britten hebben twee volledig uitge ruste divisies gevechtswagens en een korps infanterie geleverd, de Amerikanen zonden een regiment gevechtsgroep, Frankrijk, België, Noorwegen en Denemarken doen troepen deelnemen die reeds in West-Duits land zijn gelegerd en Nederland zond een klein contingent. De manoeuvres staan on der leiding van generaal Sir John Harding, de bevelhebber van het Britse Rijnleger. Er zijn „rode aanvallers" en „blauwe verdedigers". De „roden" vallen aan over een denkbeeldig front, dat van Oldenburg over Bremen naar Hamburg loopt. Het verloop der oefeningen zal worden gadegeslagen door de geallieerde opperbe velhebber generaal Eisenhower, de Britse minister van Oorlog Strachey, de chef van de generale staf van het Britse gemenebest veldmaarschalk Sir William Slim en vele militaire waarnemers van verschillende nationaliteit. Alle partijen hebben in de West-Duitse bondsdag een motie ingediend, waarin er bij de kanselier op aangedrongen wordt de geallieerden te verzoeken, dat schade aan Duits bezit, veroorzaakt door manoeuvres, vergoed wordt. Liddell Hart: Oorlog en waarheid verdragen el kaar niet. Tengevolge van een misverstand bij de start raakte een marinejager op het Ameri kaanse vliegkampschip „Princeton" met zo'n vaart een staalkabeldat het toestel finaal door midden werd gesneden. Het voorste deel van het toestel schoot door drie landingskabels heen voordat het eindelijk tot stilstand kwam. De piloot bleef ongedeerd Vrijdagmiddag is op de Rozengracht te Amsterdam een motorwagen van lijn 17 tegen de achterste van drie vrachtauto's gebotst, die voor de verkeerslichten stonden te wachterC. De auto's werden tegen elkaar gedrukt en ernstig beschadigd. Het voor balkon van de tram werd gedeeltelijk ver nield. De bestuurder werd met wonden aan hoofd en benen naar een ziekenhuis overgebracht. Gemiddelde premie van 2,25 voorgesteld De Sociaal-Economische Raad heeft thans aan de ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken advies uitgebracht over de Werkloosheids- en Wachtgeldver zekering. De raad veronderstelt, dat deze wet op 1 April 1952 van kracht zal wor den. De meerderheid van de raad spreekt zich uit voor tegemoetkoming in de pre miebetaling, een minderheid wenst hiertoe alleen dan over te gaan indien doorbere kening van het premie-aandeel der werk gevers tot prijsverhogingen zou leiden. Naar het oordeel van de raad zal de premie in het algemeen 2^ pet. van het loon moeten bedragen. Voor bedrijfstakken met een hoog werkloosheidsrisico stelt zij een andere premie voor. Voor de landbouw zou deze premie in theorie 10 pet. moeten bedragen, hetgeen in de practijk onmoge lijk is. Door subsidieverlening zou dit per centage omlaag gebracht moeten worden. Voor het bouwbedrijf wordt een premie van 3.15 pet. voldoende geacht. BAD EMS. (ANP). De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer heeft Vrij dagmiddag voor 200 christeliike politici uit acht Europese landen de éénwording van Europa de enige redding van het Christelijke avondland genoemd. „De poli tieke integratie van Europa is niet een aangelegenheid van Frankrijk en Duits land alleen", zo zeide Adenauer. „Zeker is de verstandhouding van Frankrijk en Duitsland een voorwaarde er voor, maar zij gaat verder. Zij omvat behalve Frank rijk en Duitsland ook Italië, de Benelux, Oostenrijk en zo enigszins mogelijk ook de Noordelijke landen en Engeland". Tijdens dit congres van de „Nouvelles équipes Internationales" de organisatie van christelijke (hoofdzakelijk katholieke) politici, heeft Adenauer voorts op een ver sterking van de internationale samenwer king van de christelijke partijen aange drongen. In dit opzicht staat de chistelijke politiek nog ver achter bij de socialisti sche, zeide hij. Dr. Adenauer zeide, dat het politieke doel van Sovjet-Rusland een terugtocht der Westelijke troepen uit een ontwapend en door papieren verdragen geneutrali seerd Duitsland is. De kanselier zeide, dat de bondsrepubliek in een zodanige situatie zeer snel in de Russische machtssfeer zou komen, waardoor aaneensluiting van Euro pa onmogelijk zou worden. Het communis me zou dan spoedig ook Italië en Frank rijk beheersen en daarmee zou het avond land verloren zijn. De Nederlandse afgevaardigde prof. L. Schlichting bepleitte een rationalisering van het politieke leven en denken. De po litiek kan niet langer op nationale basis worden gericht, doch moet op mensheids- idealen worden gevestigd. Men moet uit gaan van de erkenning, dat de enige wer kelijke eenheid der mensen de gehele mensheid is. Prof. Schlichting zeide, dat het nodig is oude politieke begrippen en denkvormen te doorbreken en nieuwe te vinden, opdat grotere gemeenschappen dan de nationale staat politieke vorm en kracht van handelen krijgen. 1 October zijn be- mgang van Met noemd: Tot burgemeester van Groningen de heer J. Tuin (P. v. d. A.) lid der Tweede Ka mer; tot burgemeester van Hilversum de heer J. J. G. Boot (A.-R.) thans burge meester van Ede, en tot burgemeester van Hengelo mr. R. J. J. Lambooy (R.-K.) thans burgemeester van Waalwijk. WASHINGTON, (Reuter). Voor de bank- en valutacommissie van de Ameri kaanse senaat heeft de secretaris van de nationale boerenbond. John Baker, ver klaard, dat de beperkingen op de zuivel- invoer „vergaande en nadelige gevolgen zouden hebben voor de Amerikaanse agra rische gemeenschap en op de nationale be langen van de Verenigde Staten in hun geheel". De beperkingen zijn onverstan dig en onnodig, daar de bestaande wetten de Amerikaanse boer voldoende bescher ming verlenen tegen oneerlijke concurren tie uit het buitenland, zo zeide hij. Ook Baker wees er op, dat het zeer waarschijn lijk is, dat de beperkingen andere landen zullen aanmoedigen eveneens beperkingen te leggen op de veel grotere hoeveelheid landbouwproducten, die in die landen uit de Verenigde Staten wordt ingevoerd. De nationale bond van melkproducenten, die aangedrongen had op de invoering der beperkingen, meende dat, wanneer de be-» perkingen werden ingetrokken, het de vraag zou zijn, of de Amerikaanse zuivel- boeren een redelijke levensstandaard zou den kunnen handhaven en tevens zouden kunnen concurreren tegen buitenlandse agrarische invoer, die tegen lage kostprijs geproduceerd werd in landen met een la gere levensstandaard. Met ingang van 1 October zal onder be paalde voorwaarde een machtiging tot het doen van experimentele televisie-uitzen dingen worden verleend aan de Neder landse Televisiestichting te Hilversum. De Nederlandse televisie-stichting heeft besloten, de eerste uitzending op grond van deze machtiging te doen plaats hebben op Dinsdag 2 October, 's avonds om kwart over acht. TOKIO, (Reuter). In het communiqué van het achtste leger van heden wordt gezegd, dat ten Noorden van Janggoe en ten Westen van Kansong, waar de geal lieerden beperkte terreinwmst boekten, het zwaarst wordt gevochten. De vijfde luchtmacht meldt, dat in de afgelopen nacht dichte bewolking de Noor delijke verbindingswegen en het verkeer beschermde. Met behulp van radar hebben lichte bommenwerpers twee rangeerterreinen bij Sinandjoe gebombardeerd. Aan het front in de centrale sector deden de Noordelijken negen tegenaanvallen. Na deze te hebben afgeslagen, gingen de ge allieerden tot de aanval over en zij wisten na een gevecht van zes uur een heuvelstel ling te veroveren. Meer" naar het Oosten dwongen de Noor delijken, gebruik makend van mortier- en artillerievuur, vijf Zuid-Koreaanse batal jons zich terug te trekken. In Wageningen is gisteren het feit her dacht dat 75 jaar geleden in Nederland begonnen werd met het geven van rijks landbouwonderwijs. In de schouwburg „Junushof" werd des morgens een herden kingsbijeenkomst gehouden, welke onder meer door de minister-president, dr. W. Drees, werd bijgewoond. Des middags bracht Koningin Juliana een bezoek aan Wageningen. Tussen twee hagen van studenten betrad Hare Majes teit het hoofdgebouw van de Landbouw hogeschool. In de senaatskamer gaf prof. dr. Tendeloo een overzicht van het om vangrijke werk, dat in het landbouwkun dig centrum te Wageningen wordt ver richt. De Koningin bezocht daarna het labora torium voor phytopathologie, waar prof. Oort aan Hare Majesteit de stand van di verse onderzoekingen toonde. In het insti tuut voor Plantenziektenkundig Onderzoek leidde prof. Thung de Vorstin rond. Ver volgens maakte de Koningin een wande ling door de tuin van het laboratorium van tuinbouwplantenteelt, waarbij prof. Wel- lensiek een toelichting gaf. Na een bezoek aan de tentoonstelling in het Landbouw museum nam de Koningin het Donderdag door Prins Bernhard onthulde bevrijdings monument in ogenschouw. Een klein meis je, geboren in het kamp te Vught, bood haar bloemen aan. Na een bezoek aan het bosbouwkundige proefstation begaf Hare Majesteit zich onder de gasten van de Landbouwhogeschool in de tuin van „Hin- keloord". Na enige tijd daar vertoefd te hebben keerde de Koningin naar Soestdijk terug. (Reuter). Zeven mijnwerkers, zes Ita lianen en één Belg, zijn door een instor ting in een mijn te Quaregnon, bij Bergen in België, bedolven geraakt. Reddings ploegen, die onmiddellijk aan het werk togen, hebben drie dooden geborgen. Van twee anderen neemt men aan, dat zij nog in leven zijn, aangezien men hun klop signalen heeft gehoord. Over het lot van de andere twee is nog niets bekend. Het ongeluk geschiedde op zeshonderd meter onder de grond. De ingeslotenen zaten achter een muur van steenkool, die ruim vijftien meter dik is. De Belgische premier, Pholien, heeft zich onmiddellijk na het vernemen van het ongeluk naar Quaregnon begeven. Een Italiaanse priester is met de reddingsploeg afgedaald. In het Laboratorium voor Phytopathologie te Wageningen bekijkt de Koningin door een microscoop ziektesporen op een blad vezel. Naast haar prof. Thung, hoofd van het laboratorium. IETS KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Later wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende buien en krachtige tot matige Westelijke wind. Iets koeler overdag. 16 September Zon op 6.14 uur, onder 18.55 uur. Maan op 19.00 uur. onder 7.20 uur. 17 September Zon op 6.16 uur, onder 18.53 uur. Maan op 19.11 uur, onder 8.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 September Hoog water: 3.17 en 15.43 uur. Laag Hoog Laag Hoog Laag water: 11.27 en 23.46 uur. Zondag 16 September water: 3.59 en 16-22 uur. water: 12.08 uur. Maandag 17 September water: 4.37 en 16.58 uur. water: 0.30 en 12.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1