BATAVUS Schoten krijgt Volendam op bezoek Een hand uit het verleden ■Clowntje Riek Midden - Kennemerland is gelukkig nog rijk aan natuurschoon WEK DE GAL IN UW LEVER OP SPORT OP ZONDAG A FINE TRADITION Another Fine Tradition Plannen in Nederland een landentournooi te houden Jeugdleiderscursus afdeling Haarlem K.N.V.B. FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Jubileum „Hof van Holland" België wint het drielandentournooi Courses op Mereveld Nederlandse paarden winnen in Duitsland Sport in 't kort Een man gewond bij een brand in Amsterdam Garantiewet overheids personeel Indonesië „Vrij Nederland" over het Museum van de Arbeid Voor de kinderen Natuurbeschermingsweek in Haarlem Jaarboek van Buitenlandse Zaken ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 RCH is de eerst club uit Haarlem die voor de competitie een reis naar het Noorden moet maken. De Racing speelt morgen tegen Sneek, dat de eerste competitiewedstrijd in dit seizoen thuis speelt en uit een overwin ning heeft behaald en een nederlaag tegen Vitesse heeft geleden. Wij vermoeden, dat de Haarlemmers hun derde zege zullen boeken. Haarlem zal het tegen De Volewijckers in Amsterdam-Noord niet gemakkelijk krijgen. De thuisclub leed reeds twee keer een ne derlaag van 10 en zal natuurlijk trachten de eerste punten te veroveren. VSV speelt op eigen terrein tegen DOS. In de uitwedstrijden waren de Velsenaren minder gelukkig. Mogelijk slagen zij er mor gen in de Utrechtenaren een nederlaag toe te brengen. EDO heeft vrij en mogelijk zal daardoor de belangstelling voor de ontmoeting Schoten— Volendam groter zijn. In tegenstelling met vorige seizoenen beginnen de thuiswedstrij den van Schoten om twee uur. Sedert de opening van het terrein zijn enige verbete ringen aangebracht. De aecomodatie is ver beterd en er zijn vierhonderd zitplaatsen gemaakt. Voorts zijn er aparte ingangen voor de rijwielen en voor leden en donateurs. Het prachtige kleedhuis waarop de leden met recht trots kunnen zijn, heeft weer een verfje gekregen. Alles wijst er op, dat het bestuur van Schoten de bezoekers op waar dige wijze zal kunnen ontvangen. Volendam. dat vorige seizoen een uitste kend figuur heeft geslagen, komt op bezoek. Vorige week leed deze ploeg tegen het gede gradeerde KFC een nederlaag van 21. De opstelling van Schoten is: doel: Kes- sens; achter: Buter en Hogendijk; midden: De Kleijn, Veen, Geurts; voor: Klooster, Alkema, Van Oosten, Bot, Keulemans. Cricketwedstrijd NederlandZuid-Af rika Cricketliefhebbers zullen vandaag in grote getale op het terrein van Rood en Wit aan wezig zijn, waar vandaag en morgen de cricketwedstrijd Nederland—Zuid-Af rika gespeeld wordt. Aanvang der korfbalcompetitie Zondag begint in alle districten de korf balcompetitie. De Haarlemse ploegen zullen het dit jaar niet gemakkelijk hebben. Ooster kwartier, Aurora en Watervliet zijn alle in de tweede klasse A ingedeeld met zeer sterke tegenstanders. Zo moet. Oosterkwartier Zon dag reeds naar het sterke ZKV te Zaandam, dat enige weken geleden nog het tournooi van Watervliet won. Een gelijk spel zou reeds een succes betekenen. Aurora I speelt in Amsterdam tegen het gedegradeerde SVK, dat alle pogingen in het werk stelt om het verloren eersteklasseschap te her winnen. Watervliet ontvangt het Zaanse Roda, dat vooral wat de heren betreft, danig verzwakt is. Een overwinning voor „Water vliet" ligt in de lijn der verwachtingen. In de derde klasse B zijn de Haarlemse ploegen Animo Ready, Haarlem en Sport Vereent ingedeeld. Van deze clubs heeft het ADVERTENTIE IJshockey Gezien het grote succes van het verleden jaar in ons land gehouden internationale ijshoekeytournooi, heeft de internationale ijshockeyfederatie de Nederlandse ijshockey- bond verzocht in de komende winter het ijshoekeytournooi voor de b-landen in Ne derland te houden. Alvorens dit verzoek in te willigen zal moeten worden nagegaan of Nederland deze organisatie, gezien het ge brek aan kunstijsbanen, op zich kan nemen. De ijsbaan in de Apollohal te Amsterdam is verdwenen en alleen de Hokij te Den Haag blijft over. Daar zou het tournooi dus moeten worden gehouden, waarschijnlijk in Februari aanstaande. t Intussen zullen de sterke ijshockeylanden elkaar te Oslo in de komende winter bestrij den in het a-tournooi. Wereldkampioenschappen zullen dit sei zoen wegens de Olympische Spelen niet worden gehouden. De winnaar van het b-tournooi zal het volgend seizoen in het a-tournooi uitkomen. zo juist gepromoveerde Haarlem de moei lijkste taak, want het gaat op bezoek bij BEP in Purmerend. en wij zijn zeer be nieuwd hoe „Haarlem" start. Sport Vereent ontvangt Zaterdagmiddag op zijn veld te Santpoort ZKC uit Zaandam, dat na hard werken toch de punten zal moeten achter laten. Animo Ready gaat op bezoek bij Indo en moet in staat worden geacht een gelijk spel te behalen. Tenslotte zijn nog vastgesteld Allen Weer baar 2—Oosterkwartier 2, Rohda 3—Aurora 2, Rohda 4Sport Vereent 2 (12—2 uur), Groen Geel 3—Oosterkwartier 3 (12—2 uur) en Watervliet 2—Roda 3 (12—2 uur). Hockeydag voor heren Morgen worden de voorronden van de jaar lijkse hockeydag gehouden. In de afdeling A spelen de clubs uit Haarlem en omgeving in Amsterdam op het terrein van Pinoké. Het programma luidt: StrawberriesAm sterdam 2; IjsvogelsBMHC 2; Pinoké BMHC 1BMHC 3—Alkmaar; Amsterdam 1— HBS. Alliance is in de eerste ronde vrij. Voor de afdeling B op het terrein van HIC te Amsterdam wordt in de eerste ronde ge speeld: Zandvoort—Kameleon. De commissie voor jeugdvoetbal van de afdeling Haarlem van de KNVB heeft het programma samengesteld van de jeugdlei derscursus welke zij, voor de zesde maal houdt. Op Donderdag 18 October zal de cursus worden geopend met een lezing door de heer N. P. Tervoort, leraar paedagogiek M.O., over het onderwerp: „Voetbal in de ladder der Sporten". Op Donderdag 29 November zal spreken dr. C. Heijmans, directeur van het bureau Medische Sportkeuring in Haarlem, over: „Sporthygiëne en het belang van de medi sche sportkeuring. Donderdag 3 Januari spreekt de heer J. H. Martens over: „Spelregels en de verhouding van de scheidsrechter ten aanzien van de jeugdleider". Op Donderdag 30 Januari is het woord aan de heer A. v. d. Aart, voorzitter van de KNVB afdeling Haarlem. De titel van het onderwerp is: „De organisatie van de KNVB in de afdelingen". Donderdag 28 Februari komt de heer F. van Veen naar Haarlem. Hij zal spreken over: „De opvoedkundige waarde van de sport". Op Donderdag 27 Maart zal de cursus ge sloten worden met een lezing door dr. C. Spoelder. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen 10) De vingerafdrukken-specialisten van Scotland Yard waren inmiddels gearriveerd Maar zij konden niets anders vertellen, dan dat de dief handschoenen moest hebben gedragen, want er waren geen vingeraf drukken te ontdekken die met de inbraak in verband konden staan. Nadat Dale weggegaan was om de por tier te ondervragen en anderen, die wel licht iemand naar binnen hadden kunnen zien gaan, schonk Jeremy zich een stevige whisky-soda in. Mary bedankte voor een glas. „Nu en dan vroeg ik me af, of die inspec teur mij te pakken probeerde te krijgen of de dief", merkte hij droog op. „Ik geloof niet, dat hij achterdochtig was, alleen meer verrast door zo'n grote hoe veelheid biljetten van een pond." „Ik wou dat ik het hem niet verteld Biljarten Vriendenkring II was gisteravond op be zoek bij het jubilerende „Hof van Holland". Na de eerste avond heeft „Hof van Holland" een voorsprong van 102. De uitslagen waren: Oudendijk (90) 58 30 16 1.93 Vernout (85) 85 30 18 2,83 Groot (115) 72 32 12 2,25 Van Wernick (110) 110 32 16 3,43 Klomp (50) 32 44 4 0,72 Van Dam (50) 50 44 4 1,13 Dorgelo (120) 113 39 14 2.89 Klumperbeek (115) 115 39 17 2,94 'Dekker (80) 80 31 7 2,58 Rozenhart (80) 55 31 6 1,77 Klooster (211) 133 29 26 4.58 Scholten (230) 230 29 35 7,93 Vrijdag wordt de wedstrijd voortgezet. Voor Dinsdag en Woensdag staat de wed strijd tegen Excelsior (Beverwijk) op het programma. Door een prachtige overwinning van Ga- briël op De Ruyter en de nederlaag, die de Franse kampioen Lagache een tweede Ne derlander, dokter Kok, in het driebanden- spel toebracht, heeft België het drielanden tournooi. waarmede de Nederlandse Biljart bond zijn veertigjarig bestaan viert, in Krasnapolsky te Amsterdam gewonnen. Met elf gespeelde wedstrijden en met nog vijf partijen voor de boeg hebben de Belgen reeds 20 punten behaald (van de elf partijen wonnen zij er tot nu toen tien) terwijl Ne derland maximaal nog slechts 18 punten kan behalen. De uitslagen luiden: Anker kader 47/2. Delforge 133 10 58 13.30 De Ruyter 400 10 126 40.00 Galmiche 210 16 51 13.12 Van der Pol 400 16 154 25.00 Gabriëls 400 9 212 44.44 De Ruyter 352 9 117 39.11 Driebanden. Dessart 48 82 4 0.585 Siguret 50 82 5 0.609 Lagache 50 72 4 0.694 Kok 47 72 5 0.652 dr. Kok 50 90 6 0.555 Dessart 41 90 7 0.455 Sweering 46 60 7 0.766 Vingerhoedt 50 60 5 0.833 Paardensport Onze prognose voor de courses op Mere veld van aanstaande Zondag luidt: Bidault-prijs: Parick Duluth Z, Our Dream, Keuze B. U. de Jong (Ortolaan S, Peli kaan S). Morrison-prijs: Querido I, Qualiteit S, Quichotte. Outsider: Keuze Geersen (Quick Hollandia G en Quinta). Marshall-prijs: Oiseau, Over Again, Little Axkit. H. van Wickevoort Crommelin Memoriaal: Postduifje G, Pearl Spencer, Our Bonni B. Stikker-prys: Nanco M. Nooitgedacht, Nar cis. Outsider: Nico the Saint. Utrecht-prüs: Menno Dynamic, Otella, Lucky Saint. Outsider: Niekie B H. Jaarbeurs-prijs: Nellie Gregor, Kievit S, Kentucky's Queen B. De 2 mijl van Mereveld: Little Monty, Nellie Gregor, Juno Vita. had." Brooke begon door de salon te ijs beren. „Ik was er trouwens al tegen, om Scotland Yard te waarschuwen. Nu gaan ze natuurlijk Peter ook nog aan de tand voelen. Dat geld is al dat rumoer niet waard." „Maar je laat je toch niet zomaar 1500 pond afhandig maken?", protesteerde Mary verontwaardigd. „Niet? Voor mij is het heus geen groot bedrag. Maar enfin, laten we naar Percy Bilton gaan. Hij zal zich al wel afvragen, waar we blijven." Percy Bilton bleek een grote, vrij onbe tekenende figuur te zijn, maar hij had een innemende lach. Zijn vader, een van de rijksten in den lande, gaf hem een voldoen de inkomen om de vertrekken te bewonen, waar het partijtje gegeven werd. Ongeveer vijftig personen bevonden zich nogal op gepropt in de zitkamer. Zo te oordelen naar het lawaai dat daar heerste, was er nogal wat gedronken. Mary vond zichzelf al spoe dig, na bekomen te zijn van een eerste schrik, in gesprek met een grote, stevig gebouwde, kale man, die, enigszins onvast staande, haar nogal vrijpostig met „Zo rooie" aansprak en informeerde of hij haar al eerder had ontmoet. „Zou dat nodig zijn?", vroeg Mary. „Natuurlijk. Ik kom overal en zie overal dezelfde mensen. Kan me nauwelijks her inneren, dat ik de laatste tijd een nieuw gezicht zag." „Ik werd hier geïntroduceerd door Jere my Brooke." Een aantal Nederlan'dse dravers heeft op de baan in Gelsenkirchen (Duitsland) Donderdag mooie succesen behaald. De Prijs van Groningen (3000 mark) werd gewonnen door Postduifje G met Marten Vergay. Geer sen achter Pearl Spencer werd tweede. De Prijs van Duindigt (eveneens 3000 mark) werd gewonnen door Geersen met Notekra- ker S, die een kilometer-tijd van 1.23.9 toon de over 2400 meter. Narciso van Zora met Wagenaar werd derde. PRONK VIERDE IN BERLIJN. Te Ber lijn werd een internationale wedstrijd achter motoren gehouden, waaraan onze langenoten Pronk en Bakker deelnamen. De Duitser Kilian werd winnaar, hij legde de 100 km. af in 1 uur 30 min. 8 sec.; 2. Leliaert op 30 meter; 3. Schulz op 260 meter; 4, Pronk op 2800 meter; 5. Bakker op 2890 meter. AJAX—„HAPOEL". Ajax speelt op 24 October tegen de Israëlische club „Hapoel" een voetbalwedstrijd in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Bij een brand, die Vrijdagmiddag om streeks 3 uur in een likeurstokerij aan de Bilderdijkkade te Amsterdam uitbrak, is een man zodanig gewond, dat hij naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden over gebracht. De brandweer had het vuur bin nen een half uur bedwongen. De oorzaak van de brand was, dat op de tweede verdieping een schilder aan het werk was met een open brander. Plotseling deed zich echter een ontploffing voor, waardoor de kleren van de man vlam vat ten. In zijn schrik sprong hij van twee hoog naar beneden. Ernstig gewond is de man in het ziekenhuis opgenomen. Van de likeurstokerij is het voorste ge deelte geheel uitgebrand. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Garantiewet Burgerlijk Over heidspersoneel Indonesië. De aanneming van de motie-De Graaf in de Tweede Kamer is voor de regering aan leiding geweest de gehele materie van de vestigingseis, die geregeld is in artikel 5 van de Garantiewet, opnieuw in beschou wing te nemen. Met het oordeel van de Kamer, tot uiting gebracht in de motie-De Graaf, dat de mo tieven, welke hebben geleid tot het doen vervallen van de vestigingseis voor militai ren, in gelijke mate gelden ten aanzien van het burgerlijk overheidspersoneel van In donesië, kan de regering zich bij nadere overweging verenigen. Ook onder het bur gerlijk Overheidspersoneel bevinden zich velen, die zich nauw met Indonesië ver bonden gevoelen, hetzij door geboorte, het zij door huwelijk. De regering is dan ook van oordeel, dat voor deze personen een verzachting van de vestigingseis aanbeveling verdient. Zij meent evenwel, dat met het volledig doen vervallen van de vestigingseis het ge stelde doel zou worden voorbijgestreefd. Nadat wij onlangs in „Het Hek van de Dam" een en ander hebben gezegd over het Museum van de Arbeid in Amsterdam, heeft thans ook het weekblad „Vrij Neder land" de huidige droevige situatie van dit museum onder de loupe genomen. Het blad schrijft (en wij kunnen ons daar geheel mee verenigen): Het paard vóór de wagen „Het Museum van de Arbeid verkeert weer eens in nood. Beter gezegd: de chro nische nood is weer eens in acute nood verkeerd. De lijdensgeschiedenis van deze instelling is lang en treurig. Opgezet en jarenlang geleid door een kunstenaar wiens practi- sche zin niet evenredig was aan zijn liefde en toewijding; slachtoffer van oorlog, crisis en structuurwijzigingen; bedreigd door ver val en verkeersuitbreiding; daarbij steeds in armoede, heeft het Museum van de Ar beid zich nochtans weten te ontwikkelen tot een begin van een museum voor Nij verheid en Techniek. Nu zijn er twee mo gelijkheden: men kan het bestaande mu seum te gronde laten gaan en mettertijd een nieuw museum voor Nijverheid en Techniek stichten (want dat is op den duur toch onmisbaar), öf men kan het bestaande museum behoorlijk huisvesten, reorgani seren en verder laten groeien. Redelijkheid en zuinigheid eisen dat men het tweede doet. Dat kost weliswaar geld, maar de onder gang van het museum of voortsukkelen zoals tot nu toe, wat op hetzelfde neerkomt kost méér geld. Het achterwege laten van dit stukje cultuurfinanciering zou een onverantwoordelijke belasting van de vol gende (of misschien nog wel deze) genera tie betekenen. Wij spreken dan nog niet eens over een ereplicht jegens de nagedachtenis van Her man Heijenbrock, de oprichter, wiens in zichten men niet ten volle behoeft te delen om te erkennen dat hij dan toch maar ge daan heeft wat overheid en nijverheid tot hun schande hebben verzuimd." NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM Haarlem: Apotheek Van Rijn, Kleine Hout weg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loo- meijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174. Schoterbosapotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Aan de heer J. Stork, tandarts te Aer- denhout, is bij Koninklijk Besluit opdracht verleend om in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de sociale tandheelkunde. Toen Bunkie die eerste morgen naar school ging, had hij er geen idee van, dat hij pech zou hebben op die eerste dag. Nu de vacantie om was, moest alles wat vóór de vacantie netjes was opgeborgen, weer voor de dag komen. Landkaarten werden uit de gangkast gehaald en aan de wand gehangen, de boeken en schriften kwamen te voorschijn en werden uitgedeeld en de inktpotjes moesten opnieuw gevuld worden. Zo was er heel wat werk aan de winkel, en verscheidene jongens mochten daar meester mee helpen, ook Bunkie. Eerst had hij gesjouwd met grote stapels schriften en leesboekjes; nu werd hij door meester naar de gang gezonden, om de grote fles inkt te halen. „Maar voorzichtig, Bunkie", waarschuwde meester. Nou, Bunkie zou wel oppassen. Heel voorzichtig haalde hij de zware fles, en hield die goed vast met beide handen Toen liet één van de jongens in de klas, die stiekem onder de bank zat te spelen, een knikker vallenDie rolde over de vloer; en daar kwam juist Bunkie aangestapt.. De springschans te Holmenkolleu in Noorwegen, waar de Olympische Winterspelen! 1952 gehouden zullen worden, is geheel vernieuwd. De tribunes hebben tienduizend zitplaatsen. In de toren is een restaurant gebouwd. Holmenkollen met haar spring schans is een belangrijk wintersportgebied in Noorwegen. De internationale ski-wed strijden, de grootste sportgebeurtenis van het jaar in Noorwegen, trekken als regel meer dan honderdduizend toeschouwers. Van 29 September tot 6 October wordt in Haarlem een natuurbeschermingsweek ge houden. Natuurlijk wordt in die tijd onze bijzon dere belangstelling gevraagd voor de nood zakelijkheid de natuur te beschermen en te verzorgen. Wij hebben al vaker cijfers genoemd over de aanwas der bevolking van Neder land. In de laatste eeuw is het inwoner aantal gestegen van 7 tot 10 millioen. Dat ging gepaard met ontginning van veel woeste gronden. Natuurbeschermers van de oude stempel stelden elke ontgin ning gelijk met natuurvernietiging, maar die gedachtengang wordt nu door velen onjuist geacht; zij spreken van natuurver- andering. Wei- en bouwlanden, cultuur- bossen en parken zijn wel degelijk te be schouwen als stukken natuur, zij het ook onder controle van de mens. Verheer lij kers van de volkomen wilde natuur (die in ons land trouwens weinig meer te vinden is) zien de mens te weinig als een belangrijk onderdeel van de natuur. De mens is steeds bezig zich een eigen milieu te scheppen om daarin zo goed mogelijk te kunnen leven. Dit menselijke milieu verschilt sterk van de wilde natuur, waarin geen invloed van de mens merkbaar is. Van het ontgonnen land wordt bovendien elk jaar een grote hoeveelheid gebruikt voor allerlei nevenzaken, zoals wegenaan leg, stadsuitbreidingen, industrialisatie enz. Elk jaar is daarvoor in Nederland 20.000 ha nodig, de oppervlakte van de Wieringer- meerpolder. Sinds eeuwen heeft het Westen des lands de grootste bevolkingsdichtheid. Men spi-eekt van dé Randstad Holland (Haarlem ligt daar midden in) waar de steden en de dorpen bezig zijn aan elkaar te groeien. Ondanks de grote bevolkingsdichtheid is in het Westen des lands toch nog betrek kelijk veel (gecultiveerd) natuurschoon te vinden, hoewel belangrijk minder dan bij voorbeeld een eeuw geleden. Voorbeelden hiervan zijn er te over: stranden, duinen, binnenduin-bossen, oude buitenplaatsen en plantsoenen, waters, weidegebieden en bouwlanden. Voor zijn ontspanning zoekt de mens gewoonlijk dat gene wat hij niet dagelijks in zijn naaste omgeving ziet. Daarom trekt de plattelan der in zijn vacantie meestentijds naar de stad en zoekt de stedeling bij voorkeur het natuurschoon op. En aangezien er in Ne derland en met name in de randstad Holland veel meer stedelingen dan plat telanders wonen, bestaat er dus een grote behoefte aan ontspanningsterreinen in de vrije natuur, hetgeen inhoudt dat niet slechts de wilde, maar zeker ook de ge cultiveerde natuurbescherming tenvolle waard is. Natuurschoon in deze omgeving Het strand is nog werkelijk „wilde na tuur", maar de meeste mensen zien dit voorbij. Voor de natuurliefhebbers is er veel te genieten, evenals in de duinen. Wat eerst een gebied was met vochtige pannen, drassige berkenbosjes en spiegelende duin- plassen, kreeg door verschillende invloeden in de loop der laatste eeuw (drooglegging van het Haarlemmermeer en de oprichting van waterleidingen) een ander karakter. Het Nationale Park „De Kennemerdui- nen" is niet alleen van groot belang als ontspanningsterrein voor mensen, die na tuurschoon waarderen, maar ook als duin gebied waar enkele soorten planten uit de oude tijd nog hun vruchten dragen. Op de droge plekken, die uiteraard veel talrijker zijn dan de vochtige, groeien planten met een uitgesproken woestijnkarakter. Daar staan duindoorns, duinroosjes, driekleurige viooltjes, dauwbraam en muurpeper, om enkele soorten te noemen. Door de aandacht, die tegenwoordig aan het jonge duinlandschap wordt besteed, en niet te vergeten de gemakkelijke toegang die men er krijgt, raakt het oude duin licht in het vergeetboek. Toch is ook dit de moeite waard. Rooswijk, Velserbeek, het Heerenduin (gedeeltelijk), het Bloemen- daalse bos, de Hout, Groenendaal, het Vo- gelenzangse bos, zij alle liggen op oud duin. Waar geen bos werd geplant, groef men het oude duin dikwijls af om er bollenland van te maken. En ook de bollenvelden zijn zeker een stuk natuur, dat zeer belangrijk is voor de recreatie van Nederlanders en niet te vergeten van de buitenlanders. Achter het oude duin lagen vanouds de natuurlijke geestgronden, die op het ogen blik wel heel moeilijk zijn terug te vinden. Oostelijk van deze geestgronden begon het lage gebied van water- en laagveen met plassen als het Haarlemmermeer en het Alkmaardermeer en wateren als het Spaar- ne, Mooie Nel en IJ. Op dit gebied heeft de cultuur al vroeg haar stempel gedrukt, maar niettemin is hel zeer de moeite waard gebleven voor wie er van weet te genieten. Venen werden ontwaterd en tot weiden ge maakt, plassen werden drooggelegd en in vruchtbare bouwpolders veranderd. Hier en daar is nog iets overgebleven van de oude rijkdommen. Het meeste is echter onder controle gekomen, maar daarom niet min der belangrijk voor de natuurliefhebber. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ook dit jaar de ontwerp-begroting vergezeld doen gaan van een jaarboek. In deze publicatie is dieper dan in een Memo rie van Toelichting mogelijk is, ingegaan op de voornaamste internationale ontwik kelingen, waarbij het ministerie in de pe riode Juli 1950 tot Juli 1951 is betrokken geweest. Het ministerie hoopt op deze wijze ook bij het publiek belangstelling te wekken voor de buitenlandse politiek van Neder land. Evenals verleden jaar is ook dit jaar vastgehouden aan een indeling in drie groepen, te weten een politiek gedeelte, een gedeelte over bijzondere onderwerpen en een gedeelte bevattende de tekst van een aantal belangrijke documenten. Aan het politieke gedeelte gaat vooraf een In Me- moriam gewijd aan de op 26 Maart over leden jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, die gedurende vele jaren secretaris-generaal van het ministerie is geweest. De man floot zachtjes voor zich heen. „Brooke, de mysterieuze. Liters geld zeg en hij giet het weg of het water is. Nie mand weet eigenlijk goed wie hij is. Weet jij dat soms?" „Ook niet", gaf Mary lachend toe. „En wie zijn eigenlijk zijn vrienden. Dozijnen kennissen gaan naar zijn fuiven, maar ik geloof niet, dat hij met iemand anders werkelijk intiem bevriend is dan met Peter Turnbull. Kijk hem daar nou staan. Gezicht als een masker, waar je niets wijzer van wordt." Jeremy stond te praten met een platina blonde schone, die voortdurend iets te luid giegelde. Ze stond hem met smachtende ogen aan te kijken en probeerde zo vrien delijk en aantrekkelijk mogelijk te doen. Hoewel Jeremy beleefd teruglachte, maak te hij geen ogenblik aanstalten om op haar pogingen in te gaan. Hij verontschuldigde zich zodra zich daartoe een mogelijkheid voordeed. „Zie je wel", protesteerde de grote man, „hij behandelt ze allemaal of ze lucht zijn. Stelt nooit belang in iemand persoonlijk maar zoekt altijd een heel stel mensen als gezelschap uit. Nu heeft hij jou bijvoor beeld hier gebracht, maar denk je dat hij zich met je bemoeit? Niet dat me dat spijt, maar. Terwijl hij zich omdraaide om zijn glas nog eens te vullen, slaagde Mary er in te ontkomen. Het kwam haar allemaal nogal wonderlijk voor, wat ze hoorde. Maar voor dat ze haar ervaringen kon overdenken, had haar gastheer beslag op haar gelegd, om haar aan andere gasten voor te stellen. Mary amuseerde zich wel, terwijl zij tel kens invitaties moest afslaan om te gaan dineren of te souperen of om cocktailpar- ties bij te wonen. Overigens begreep zij zelf niet helemaal, waarom ze al die invitaties afsloeg. Een paar dagen geleden nog maar zou ze ze met graagte hebben geaccepteerd, want de eerste dagen in Londen hadden haar wat eenzaam toegeschenen. Misschien waren de slechte voorgevoelens van zo kort geleden nog niet geheel overwonnen, zodat die vrije vrolijkheid haar wat ongepast voorkwam. Plotseling vond zij Jeremy weer aan haar zijde. „Ik wou me niet het monopolie van jouw gezelschap aanmatigen, daarom heb ik je maar laten gaan. Ik heb gezien, dat Percy je aan verschillende gasten heeft voorge steld. Maar je ziet er niet uit, alsof je je machtig amuseert." „Och, in bepaald opzicht toch wel. Maar ik voel me wat onzeker. Misschien is het de warmte, want het lijkt hier wel een oven." „Ik zal je thuis brengen. Ik kreeg net een telefoontje van Peter, dat hij me iets te vertellen heeft. Ik denk zelfs, dat het beter is, als we maar direct eerst naar mijn huis gaan." „Wanneer kreeg je dat telefoontje?", vroeg Mary, terwijl Jeremy zijn auto door het drukke verkeer van Oxfordstreet lood ste. „Vlak voordat ik weer bij je kwam. Hij zou me niet hebben gebeld, als het niet strikt noodzakelijk was geweest. Die ouwe Peter kan een grote dwaas zijn, maar wan neer het nodig is, weet hij deksels goed wat hij doet. En hij was nogal érnstig, zo te horen." De auto draaide Grosvenor Square op. Dezelfde bange voorgevoelens van die mid dag maakten zich weer van Mary meester. Zij was er nu van overtuigd, dat iets zeer onaangenaams Jeremy wachtte. „Jeremy, ik voel dat er iets mis is." „Nonsens. Wat bedoel je?" „Ik heb een gevoel alsofo, laat maar. Een vrouw heeft wel meer van die gevoe lens, die niet onder woorden zijn te bren gen. Ga naar boven en kom me dan ver tellen of alles in orde is." „Natuurlijk is alles in orde. Ik sprak Peter nog tien minuten geleden. We zijn wat nerveus door die diefstal, dat is alles, veronderstel ik." „Toch ga je naar boven en kom je me vertellen, dat alles oké is." Jeremy lachte. „Kom mee en overtuig jezelf. Dan kan je rustiger naar huis gaan". Mary was niet van plan geweest, mee naar binnen te gaan, maar ze kon nu haar gevoelens niet weerstaan. „Je zult straks om jezelf lachen. Peter is natuurlijk in orde." Jeremy ontsloot de deur. „Hallo, Peter....". Geen antwoord. Het bleef doodstil in de woning. Mary rilde. „Peter", riep Jeremy voor een tweede maal, maar ook dit keer bleef een ant woord uit. Jeremy stond op het punt naar de dak tuin te gaan, toen hij bemerkte, dat de deur naar zijn zitkamer niet geheel geslo ten was. Een snelle stap en hij wierp de deur wijd open. Toen hij weer omkeek naar Mary, was al het bloed uit zijn gezicht weg getrokken. „Dit hoef je niet te zien, Mary". Het was voor het eerst, dat Mary hem met onvaste stem hoorde spreken. Zij lette niet op zijn woorden. Langs hem heen zag Mary een lichaam op de grond liggen. Peter Turnbull was dood. HOOFDSTUK V. Enkele ogenblikken keken zij elkaar zwijgend aan. „Dat kan niet..het is niet mogelijk.. Zonder haar zin te voltooien zeeg Mary ineen. De zo gruwelijke verwezenlijking van haar voorgevoelens was haar te mach tig geworden. Vaag voelde ze nog, hoe ie mand haar naar de bank bracht. Pas enige tijd later voelde ze zich weer in staat tot redelijk denken en opende ze haar ogen. Jeremy stond naast haar met een glas brandy. „Drink op. Dit is een te grote schok voor je geweest." (Wordt vervolgd). I

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6