Harriman weigert het ultimatum van dr. Mossadeq door te zenden Bereidheid tot onderhandelen over een hervatting der besprekingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Perzische premier verontrust door berichten over staatsgreep Opneming Griekenland en Turkije in Atlantisch pact ongewenst Oppositie-boycott Maurice Petsche overleden Stunt-vliegtuig stortte neer op toeschouwers Adeauer en Schumacher over het „vredescontract,, Aanvraag voor mijn- concessies in Nieuw-Guinea Dr. Drees zal morgen de millioenennota aanbieden Rommels opvolger sprak tot vroegere Afrika-corps Pluim voor Nederlanders Bioscoop ingestort Grotewohl doet nieuwe voorstellen Denemarken leidt oppositie te Ottawa Ook Nederland en Noorwegen in verzet Het woord is aan Boodschap van Ridgway aan de Noordelijken Prinsessen Beatrix en Irene maken rijtoer mee Fraude door personeel van Leeuwarder gevangenis? De mijnramp in België 66 e JAARGANG No 59 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom M AANDAG 17 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 223 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman TEHERAN, (Reuter) Van officiëleverbrandingsdoeleinden en 400.000 liter Perzische zijde is heden te Teheran ver- vliegtuigbenzine leveren. klaard, dat Harriman heeft geweigerd het hem overhandigde „ultimatum" van pre mier Mossadeq aan de Britse regering door te zenden. Harriman heeft de Perzische premier Mossadeq dit meegedeeld in een persoonlijk schrijven, dat moet worden ge zien als een nieuwe poging van Trumans persoonlijke vertegenwoordiger om tot een regeling van het Perzische oliegeschil te komen. Londense bladen melden, dat het Perzische ministerie van Buitenlandse Za ken de ambassadeur van Perzië bij het Witte Huis opdracht heeft gegeven te protesteren tegen het bespreken van het Perzische olie geschil op de te Washington gehouden con ferentie der Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken. De am bassadeur zou zijn opgedragen ter kennis van de Amerikaanse regering te brengen dat Perzië elke beslissing hieromtrent als van nul en gener waarde zal beschouwen. De oppositie-afgevaardigden hebben Zondag opnieuw een bijeenkomst van de Perzische Kamer geboycott. Daar het quo rum niet aanwezig was, werd de vergade ring verdaagd. Sedert het geschil over de oliekwestie is al een hele serie vergaderingen geboycott. Op elf September maakten de oppositie afgevaardigden geen gebruik van ,,de laat ste gelegenheid", die premier Mossadeq hun gaf om over zijn ultimatum aan Enge land te stemmen. Mossadeq heeft de politie en het leger opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar berichten over een dreigende staatsgreep tegen zijn regering. Zaterdag barstte premier Mossadeq in tranen uit, toen hij afscheid nam van de Amerikaanse ambassadeur, dr. Henry Grady, die morgen uit Perzië zal vertrek ken. Mossadeq was diep ontroerd door ,,het verlies van een van Perzië's beste vrienden". Radio-Teheran heeft omgeroepen, dat Perzië en Afghanistan een overeenkomst hebben gesloten over de levering van Per zische olieproducten aan laatstgenoemd land. Dit is de eerste overeenkomst van dien aard die door Perzië, na de nationali satie der „Anglo Iranian", is gesloten. Perzië zal Afghanistan 30.000 ton geraffi neerde olieproducten, 7000 t$>n olie voor (Van onze correspondent te Parijs) Zondagmiddag is in Parijs na een ziekte van een maand op 56-jarige leeftijd over leden Maurice Petsche, die sedert 1948 bijna onafgebroken de portefeuille van Fi- nenciën beheerde. Bij de laatste crisis werd Petsche door de president der repu bliek tot tweemaal toe als premier aange wezen, in welke kwaliteit hij echter door de Kamer, die verdeeld was over de school kwestie, met een lichte meerderheid werd afgewezen. Met Queuille was hij minister van staat in het huidige kabinet van René Pleven. Men wist dat Petsche reeds jaren aan een gevaarlijke suikerziekte leed. en twee jaar geleden, toen de ministers in Washing ton belangrijke besprekingen voerden, moest hij deze wegens een aanval van zijn kwaal onderbreken. De specialisten gaven als hun mening te kennen, dat hij nog slechts zijn leven kon redden door resoluut iedere actie te staken. Begaafd echter met een haast bovenmen selijke wil en bezield door een groot ver antwoordelijkheidsbesef, wenste Petsche op zijn post te blijven, uit vrees dat zijn ver trek verkeerd zou kunnen worden geïnter preteerd. Zijn werkkracht is in politieke kringen, waar hij ook onder zijn tegenstanders geen persoonlijke vijand had, spreekwoordelijk geworden en niet zelden bracht de minister verschillende dagen en nachten achtereen door in zijn kabinet. Hij had een internationale reputatie als competent en realistisch econoom en finan cier en hij is het slachtoffer geworden van zijn plichtsbesef en de zwaarte van de las ten, die op zijn schouders waren gelegd, en welke tenslotte zijn krachten hebben uit geput. Gelijk president AurioP vannacht ver klaarde, is met Petsche een groot staatsman en een beminnelijk mens heengegaan, waar mee Frankrijk een onherstelbaar verlies geleden heeft; (Reuter). Tijdens vliegdemonstaties, welke Zaterdag te Flagler, in de Ameri kaanse staat Colorado, werden gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Een klein, éénmotorig vliegtuig stortte bij stunten van een hoogte van' dertig meter omlaag en kwam tussen de toeschouwers terecht. Het vliegtuig kwam" niet direct tot stilstand, doch vervolgde zijn weg door de toeschou wers, reed tegen geparkeerde auto's en botste tenslotte tegen een ambulance. In de ambulance bevond zich een vrouw, die op slag dood was. Tenminste twintig personen zijn om het leven gekomen, terwijl evenveel anderen werden gewond, waarvan enkelen ernstig. De kreten der gewonden en het wan hopige roepen van moeders, die naar hun kinderen zochten, droegen er volgens oog getuigen toe bij, om het geheel tot een nachtmerrie te maken. Boeren hielpen met vrachtwagens de ge wonden vervoeren. Uit naburige plaatsen reden ziekenauto's met spoed naar de plaats des onheils. Dokters en verpleeg sters uit de omgeving van Flagler werden opgeroepen om zo spoedig mogelijk hulp te verlenen. De Anglo-Iranian heeft vandaag te Abadan medegedeeld dat zij eind Septem ber ongeveer 18.000 Perzische employés zal ontslaan. Rede In een radiorede tot het Perzische volk verklaarde premier Mossadeq Zondag avond, dat hij /en zijn regering geen com promis in het oliegeschil met Engeland zullen aanvaarden, zolang zij de steun van het volk en het parlement hebben. „Sommige volken menen, dat zij het lot van een natie achter gesloten deuren kun nen bepalen. Dit is een grote vergissing. Er zal in Perzië geen plaats meer zijn voor intrigues. De grote mogendheden moeten inzien, dat zij met een volwassen natie te doen hebben, die er nooit mee accoord zal gaan een object van exploitatie te zijn", zei hij. Twee Duitse verklaringen BONN, 16 Sept. (Reuter). In een pers- gesprek heeft de West-Duitse Bondskanse lier Adenauer gezegd, dat de beoogde over eenkomsten tussen West-Duitsland en de drie bezettende mogendheden nog dit jaar zullen worden gesloten. De Bondsrepubliek zal aan de komende conferentie van vier op voet van gelijkheid deelnemen. „De Westelijke mogendheden hebben een duide lijke streep onder het verleden gezet", zo zeide Adeanuer. De wegwijzers staan op de UNO gericht, aldus vervolgde de Bonds kanselier, die daaraan toevoegde, dat de huidige toestand te vergelijken is met die van 1926, voordat Duitsland toetrad tot de Volkenbond. Schumachers mening „De verklaring die de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken Vrijdag over West-Duitsland heb ben uitgegeven, is onoprecht", verklaarde Schumacher, de leider der West-Duitse sociaaldemocratische partij in een door hem voor 5000 toehoorders te Essen ge houden toespraak. „Het is onoprecht Duitse deelneming aan de West-Europese verdediging en aan het plan-Schuman te koppelen aan een beëin diging van het bewind door de bezettings autoriteiten, wanneer dit bewind zelf reeds verouderd is. Het bezettingsstatuut heeft geen enkel nut meer, noch de belangen der Westelijke verbondenen, noch die der Duit sers worden er nog door bevorderd." „De Westelijke propaganda", vervolgde Schumacher, „zal thans pogen het de West- Duitsers in te hameren dat zij gelijkberech tigd zijn. Doch het is onoprecht te spreken over gelijkheid van rechten, indien er in feite géén gelijkheid bestaat. Het is oneer lijk over West-Duitse souvereiniteit te spreken, zolang de geallieerden zich het recht voorbehouden op elk door hen ge wenst tijdstip in de Duitse binnenlandse aangelegenheden te kunnen ingrijpen. Het plan-Schuman en het plan-Pleven zijn door de Fransen slechts op touw gezet, om West-Duitsland economisch en militair onder hun invloed te brengen. Daarom wil ik op dit ogenblik volstrekt niets weten van een Duitse bijdrage aan de verdedi ging van West-Europa". Naar ANP verneemt, heeft een combina tie van Nederlandse maatschappijen bij de gouverneur van Nieuw-Guinea een ver zoek ingediend tot het verkrijgen van mijnrechten op een in de residentie Noord- Nieuw-Guinea, in en nabij het Cycloopge bergte, gelegen terrein. De delfstoffen waar het hier om gaat zijn: ijzer, cobalt, nikkel en chroom. Minister Liei'tinck, die het plan had, uit Ottawa terug te keren ten einde de rijks begroting aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden, is verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. De begroting zal nu mor gen worden aangeboden door de minister van Financiën ad interim, dr. Drees. Vrijdag zal prof. Lieftinck in Nederland terug zijn. Zaterdagmiddag zijn de beide Kamers der Staten-Generaal met het gebruikelijke ceremonieel door de minister van Binnen landse Zaken gesloten. Hier verlaat minis ter Van Maarseveen in een statiekaros na de korte plechtigheid het Binnenhof. ISERLOHN, Westfalen, 16 September (D.P.A.) De opvolger van wijlen gene- raal-veldmaarschalk Rommel bij de Duitse veldtocht in Afrika, ex-generaal Ludwig Crüwell, heeft zich Zondag op een reünie van leden van het Duitse Afrikakorps uit gesproken voor een Duitse bijdrage tot de verdediging van het Westen. „De zekerheid moet echter bestaan, dat de Westelijke wereld niet vóór, doch tegen een oorlog be wapent", zeide hij. Onder grote bijval van de ruim 1500 aan wezigen, onder wie de weduwe van gene raal Rommel, verklaarde Crüwell: „Wij moeten wat bewapening, organisatie en deelneming aan de leiding betreft, op voet van gelijkheid met de andere landen staan". Hij deed een beroep op de politici het de vroegere soldaten niet te moeilijk te maken goede Europeanen te worden. „In 20 jaar moeten wij Europeanen zijn of wij zullen helemaal niet meer zijn", zei hij. Vijf landen mogen handelen met communistische landen WASHINGTON, (Reuter). De natio nale veiligheidsraad der V. S. heeft vijf landen Perzië, Egypte, Libye, Israel en Indonesië vrijgesteld van de wettelijke bepaling, waarbij landen uitgesloten wor den van Amerikaanse steun als zij handel drijven met communistische landen. bij oefening „Counterthrust" Onder ideale weersomstandigheden is Zaterdagochtend in de Duitse laagvlakte de grote inter-geallieerde leger- en lucht machtoefening „Counterthrust" begon nen. Aan deze grootste na-oorlogse ma noeuvres der Westelijke staten nemen om vangrijke legeronderdelen van zeven lan den ter gezamenlijke sterkte van ongeveer honderdduizend man deel. De militairen worden geoefend in het opvangen en ke ren van een aanval op het Westen. Bij het opzetten van deze oefening is men van de volgende veronderstelling uit gegaan: De spoorlijn Oldenburg-Bremen- Hamburg vormt de grens tussen de twee denkbeeldige staten „Blauwland" en „Roodland". Ten Noorden van deze grens hebben de aanvallende strijdkrachten van Roodland in de afgelopen twee dagen sterke strijdkrachten samengetrokken. Het samentrekken van blauwe troepen had Roodland moeten doen inzien dat Blauw land niet bereid zou zijn zich zonder slag of stoot over te geven aan de rode aggres- sie, doch de rode troepen zijn Blauwland toch binnengevallen. Zij hadden Zaterdag nog het voordeel van de eerste klap en wisten op verscheidene plaatsen de in de diepte opgestelde blauwe strijdkrachten terug te dringen. De plaatsvervanger van generaal Eisen hower, veldmaarschalk Lord Montgomery, is Zondag naar Noord-Duitsland gevlogen om de manoeuvres bij te wonen. Generaal Eisenhower wordt vandaag verwacht. Andere belangrijke personen, die de ver richtingen van de troepen zullen komen gadeslaan, zijn de Britse minister van Oor log, John Strachey, de chef van de Britse imperiale staf, veldmaarschalk Sir William Slim, de opperbevelhebber van het Noorse leger, luitenant-generaal W. Hansen, de chef van de Nederlandse generale staf, lui tenant-generaal B. R. Hasselman, de op perbevelhebber van de Noorse luchtmacht, luitenant-generaal B. Oen en het hoofd van de afdeling opleiding van het Britse leger, Sir Richard Gale. Ongeveer 150 in ternationale waarnemers zijn eveneens uitgenodigd de oefening bij te wonen. Ver tegenwoordigers van Rusland en andere communistische landen hebben geen uit nodiging ontvangen. Er zijn strikte voor zorgsmaatregelen getroffen om ongewenste waarnemers uit het oefenterrein te weren. De enige niet-Engelse eenheid, die gis teravond bij een nabeschouwing over de tweede dag van de oefening door een woordvoerder van het hoofdkwartier met bijzondere waardering werd vermeld, was de Nederlandse 31ste regimentsgevechts groep. Dit pluimpje werd onze militairen ge bracht om hun hardnekkig standhouden tegen herhaalde aanvallen van een sterke rode troepenmacht, bestaande uit een Frans infanteriebrigade. Door het verzet van de Nederlanders konden de blauwe eenheden zich uit een dreigende omsingeling losmaken en zich in veiligheid stellen achter de Aller, een ri viertje dat bij Verden in de Wezer stroomt. In Campinas, in de Braziliaanse staat Sao Paulo, is een bioscoop ingestort. AFP meldt dat het aantal doden 23 be-, draagt. Tweehonderd personen werden gewond. (Van onze correspondent te Bonn) Terwijl de Duitsers nog niet weten, of zij met de besluiten van Washington blij moe ten zijn of niet, en in het algemeen het opti misme van de bondskanselier niet delen, heeft Grotewohl, de minister-president van Oost-Duitsland van deze labiele toestand gebruik gemaakt om de eenheid van Duits land en een vredesverdrag met heel Duits land in het vooruitzicht te stellen. Dit voor stel is vervat in een oproep van de Oost- Duitse Volkskamer tot de Bondsdag om in Berlijn te beraadslagen over vrije verkie zingen in Duitsland. Bij deze beraadslagingen acljt Oost- Duitsland het niet meer nodig, dat zij met haar 18 millioen inwoners even sterk ver tegenwoordigd is als de bondsrepubliek met haar 48 millioen inwoners. De pariteits basis, waaraan zij totnogtoe vastgehouden heeft, is dus prijsgegeven'. Dit stempelt Grotewohls nieuwe voorstel tot iets meer dan louter een nieuwe uitgavervan zijn wel bekende brief. Tegelijk komt het tegemoet 99 99 Denemarken zal zich verzetten tegen het Amerikaanse voorstel om Griekenland en Turkije tot de Atlantische verdragsorga nisatie toe te laten, zo verneemt Reuter. De Deense minister van Buitenlandse Za ken, Ole Bjoern Kraft, is voornemens zijn oppositie tegen het voorstel kenbaar ie maken op de conferentie van de Atlan tische Raad die te Ottawa (Canada) plaats heeft. Verwacht wordt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Noorwegen en Nederland het standpunt van hun Deense ambtgenoot zullen steunen. De gronden voor diens oppositie zijn dat het niet realistisch is de Noord-Euro- pese landen te vragen zich in het kader van het Atlantisch Pact te verplichten om ver afgelegen landen, waarmede zij weinig of Zaterdag is Ier gelegenheid van de gebruikelijke reünie der ex-politieke gevangenen of hun nabestaanden door de stichting Oranjehóteleen défilé voor het monument bij de cellenbarakken te Scheveningen gehouden. Overzicht tijdens het défilé. Terentius Niets is zo gemakkelijk of het wordt moeilijk als men het met tegenzin doet. aan de eisen, die de bondsregering naar aanleiding van deze brief heeft gesteld voordat zij 'n gesprek zou willen beginnen. Naar het schijnt, zijn de Oostelijke macht hebbers bereid inderdaad verkiezingen te houden zoals de bondsregering die wenst. Het valt niet te ontkennen, dat het nieuwe voorstel van een geraffineerde tactiek ge tuigt. Nu is de bondsregering gedwongen zelfs het communistische voorstel tot ge heime verkiezingen voor heel Duitsland van de hand te wijzen, wat vooral bij de Oost-Duitse bevolking een slechte indruk zal maken. Reeds de eerste officiële reactie maakt duidelijk, dat de bondsregering het probleem naar het internationale vlak schuift, door het voorstel als een onop rechte afwijking van de Sovjet-politiek, die nooit bereid is geweest tezamen met de „Grote Drie" tot een vergelijk over Duits land te komen, te beschouwen. geen strategische, historische of geogra fische banden hebben, te hulp te komen Andere bezwaren van Denemarken zijn Toelating van Griekenland en Turkije maakt herziening van de aanvankelijk aan genomen grenzen van het gebied, dat door de Atlantjsche strijdkrachten tegen een aanval zal worden verdedigd, noodzake lijk. Zo zou er ook rekening moeten wor den gehouden met het in Azië gelegen ge deelte van Turkije. Gevreesd wordt dat de bevoorrading der grote Griekse en Turkss legers zal gaan ten koste van de andere aangesloten landen. Turkije neemt een sleutelpositie in het Midden-Oosten in. In dien het als mede-ondertekenaar van het Atlantische verdrag wordt toegelaten, zou den volgens minister Kraft ook andere Aziatische landen in dit gebied in aanmer king voor het lidmaatschap kunnen ko men. Men acht het te Ottawa echter uiterst onwaarschijnlijk dat Denemarken van zijn vetorecht gebruik zal maken, indien een overweldigende meerderheid der andere lid-staten zou verklaren de toelating van Griekenland en Turkije van groot belang te achten voor de beveiliging van het At lantische gebied. De Deense delegatie zal in dat geval haar regering om nieuwe instructies moeten vragen. Griekenland bedreigd NEW YORK, 15 Sept. (Reuter). De com missie der UNO voor de Balkan heeft Za terdag een rapport aan de Algemene Ver gadering gepubliceerd. De commissie is van mening, dat üe bedreiging van de po litieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Griekenland nog steeds bestaat. De commissie adviseert dat de Algemene Vergadering goede nota zal nemen van „het bestaan in Centraal en Oost-Europa van een organisatie voor de opleiding en het binnensmokkelen van Griekse agenten in Griekenland, die tot taak hebben de Griekse guerillabeweging te reorganiseren voor een poging om de Griekse regering met geweld omver te werpen". Het rapport van de commissie noemt met name Albanië, Bulgarije. Polen, Tsje- choslowakije, Hongarije en Roemenië als de landen, die de Griekse guerilla's steu nen. TOKIO, 17 September (Reuter). Een officier van de verbonden troepen in Korea is vergezeld van tolken in een hefschroef- vliegtuig uit het vooruitgeschoven kamp te Moensan vertrokken om een boodschap van generaal Ridgway aan de Noordelijken te overhandigen. Hij vloog naar Pan Moen Djom, de Zuidelijke grenspost van het ge bied van Kaesong. Ridgway's boodschap was gericht aan de generaals Kim II Soeng en Pang Teh Hoeai, de Noordelijke ver tegenwoordigers bij de onderbroken wa penstilstandsonderhandelingen. Ridgway zeide in zijn boodschap bereid te zijn officieren te zenden naar de brug van Pan Moen Djom om daar met Noorde lijke vertegenwoordigers over de voorwaar den tot een hervatting der besprekingen te onderhandelen. Deze voorwaarden dienden voor beide zijden bevredigend te zijn. De leden van het corps Rijkspolitie, die morgen deel uitmaken van het ere-escorte voor de Koninklijke stoet ter gelegenheid van de plechtige opening der Staten- Generaal door Koningin Juliana, zullen daarbij het hier afgebeelde nieuwe gala uniform dragen. De zwarte uniformjas zal het model hebben van de attila, zoals deze vroeger werd gedragen door de bereden politie. Het hoofddeksel wordt gevormd door een bontsjako, ontworpen naar een modeldat in het jaar 1861 door de politie werd gedragen. Behalve de Koningin de Prins zullen morgen ?an de traditionele rijtoer door Den Haag na de opening der Staten-Gene raal ook deelnemen de prinsessen Beatrix en Irene. Er is een justitieel onderzoek gaande naar knoeierijen, welke gepleegd zouden zijn door personeel van de strafgevangenis te Leeuwarden. Een deel der administratie is in beslag genomen. Zowel leden van het personeel als gedetineerden en oud gevangenen zijn verhoord. BERGEN, (Reuter) Reddingsploegen hebben alles gedaan om de vier arbeiders, die nog in de mijn te Quaregnon bij Ber gen waren ingesloten, te bevrijden. Zij bereikten eerst een Italiaanse mijnwerker, die aan de schouder gewond was en wiens rechter been gebroken was. Hij is in een ziekenhuis opgenomen en zijn toestand wordt bevredigend geacht. Twee uur later werd een andere Italiaanse arbeider naar boven gebracht, die nog leefde, doch kort daarop in het ziekenhuis overleed. Later werd het verminkte lijk van de derde vermiste bereikt en enige uren latei- wist men ook de laatste Italiaan te berei ken. Ook hij overleed echter even later. De generaal noemde zijn brief een ant woord op de Noordelijke brief van 12 Sep tember, waarin het voorstel tot een andere plaats van onderhandeling verworpen wordt. Naar aanleiding van de Noordelijke be schuldiging, dat de verbondenen de zóne van Kaesong hadden geschonden, zegt de brief, dat iedere beschuldiging grondig on derzocht is, doch dat de troepen der UNO niet betrokken zijn geweest bij een van de door de Noordelijken gerapporteerde inci denten. behalve bij dat van 10 September (de verbondenen gaven toe, dat op die dag een vliegtuig „bij ongeluk" de neutrale zóne had beschoten). „In uw brief", zo zegt de generaal, wier.s boodschap door radio-Tokio is omgeroepen, „geeft gij uw wens te kennen de bespre kingen te hervatten. Ik zie mij genoopt u er aan te herinneren, dat de onderhande lingen 23 Augustus op uw aanwijzingen zijn onderbroken. Ik leg er nogmaals de nadruk op, dat ik een rechtvaardige en eervolle wapenstilstand wens." Politieke verklaring Generaal Ridgway heeft Zaterdag het Japanse volk medegedeeld, er zeker van te zijn, dat het zich zal scharen aan de zijde van de vrije volken en niet de communis tische weg zal ongaan, die leidt naar „ver derf en slavernij". „De vrije landen," aldus Ridgway, „heb ben hun vertrouwen in Japan bevestigd. Het vredesverdrag is de eerste stao om Japan weer gelijke rechten te geven. Het is nu de tijd om zo ver mogeliik vooruit te zien op de weg naar een positief doel. Het zal geen gemakkelijke weg ziin. doch wel een weg die vele vooruitzichten biedt." De prijs Ongeveer een millioen Zuid-Koreaanse burgers zijn in de eerste 15 maanden van de strijd in Korea om het leven gekomen, aldus verklaarde de Zuid-Koreaanse minis ter van Sociale Zaken, Hoh Tsjang, Zater dag. Bovendien hadden acht millioen bur gers verwondingen opgelopen of oorlogs schade geleden. Van de bijna 5% millioen vluchtelingen, die over het land zwierven, zijn twee millioen naar hun verwoeste of zwaar beschadigde en geplunderde wonin gen teruggekeerd. Naar schatting zijn 600.000 woningen vernield. Radio-Moskou heeft Zaterdagavond de tekst van het jongste communiqué der Noord-Koreaanse legerleiding omgeroepen. Hierin wordt gezegd, dat „eenheden van het volksleger in de centrale frontsector zware verliezen hebben toegebracht aan de derde en 25ste Amerikaanse divisie infan terie. De vijand trok, na drie dagen heftige aanvallen te hebben uitgevoerd, terug. Hij liet duizenden doden op het slagveld ach ter". Aan het Oostelijke front rukten Zondag duizend man Noordelijke stoottroepen op. Zij moesten zich echter onder hevige druk van de verbonden artillerie terugtrekken, aldus Reuter. Bij Kansong ontstonden ge vechten van man tegen man. Verbonden troepen poogden hier Noordelijken van heuvelstellingen te verdrijven, die een op mars in de weg stonden. Ten Noord-Westen van Koemhwa wer den troepen der UNO, die zich ingegraven hadden, met artillerie bestookt en later aangevallen. Alle aanvallen werden hier echter afgeslagen. Op minder dan 24 kilo meter ten Oosten van Kaesong hadden pa trouillebotsingen plaats. De Noordelijken dekten hun troepen met een zwaar mortier vuur. WISSELEND BEWOLKT Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige en langs de Waddenkust wellicht harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 18 September Zon op 6.18 uur, onder 18.50 uur. Maan op 19.25 uur, onder 10.03 uur. Hoog en laag water in IJmuider Maandag 17 September Hoog water: 4.37 en 16.58 uur. Laag water: 0.30 en 12.44 uur. Dinsdag 18 September Hoog water: 5.12 en 17.34 uur. Laag water: 1.07 en 13.19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1