Verdediging der beschaving Urgentieprogram Partij v. d. A rbeid d; De radio geeft Dinsdag 15 October Wereldnieuws J 2 liet timmeren dit soms dat... Ui Uw Shag Financiële en economische maatregelen 'n TIP VAN BOOTZ BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Zitting Staten-Generaal gesloten De Poelau Laut heeft ernstige machineschade Eeuwfeest der Broeders met de Blauwe koorden Protestbyeenkomst tegen concentratiekampen Aangetekende zending van 10.000.vermist Oproep van het Vrijzinnig Protestantisme en het Humanistisch Verbond Dansacademie MARTIN Aanvang Seizoen 1951/1952 SCHAGCHELSTRAAT 29 Ds. W. Kalkman nam afscheid Frans Vroons blijft bij de Nederlandse Opera Heringa Wuthrich Pap en yoghurt goedkoper MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 ADVERTENTIE M-SB-K het blauwe pakje dit 9 van' de 10 rollers eisen! De Partij van de Arbeid heeft een ur gentieprogram opgesteld, dat voor haar fracties in de Eerste en Tweede Kamer als leiddraad zal dienen bij de behandeling van de eerstkomende begroting. Als richt lijnen vermeldt het urgentieprogram: een zo snel mogelijke vermindering van het tekort op de betalingsbalans. De omvang van het militaire program van 1500 millioen per jaar dient te wor den aanvaard onder het voorbehoud, dat de buitenlandse hulp, waarop bij aanvaar ding van het militaire program werd gere kend, ook inderdaad wordt verkregen. De omvang van de woningbouw dient gehandhaafd te blijven op 50.000 wonin gen per jaar. Het vraagstuk van de ouder domsvoorziening en dat van de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering zal moeten worden opgelost. Het is sociaal onaanvaardbaar en econo misch ongewenst opnieuw door prijsverho ging zonder evenredige loonsverhoging een offer te vragen van de arbeiders. Het is bovendien niet te verdedigen, gezien de geringe bereidheid van andere bevolkings groepen om eveneens offers te brengen. De te nemen maatregelen dienen zoveel als mogelijk is te worden genomen zonder de liberalisatie van de handel in beginsel aan te tasten en zonder de integratie van Europa te belemmeren. Zij dienen telkens te worden getoetst op hun effect ten aan zien van de directe werkgelegenheid. Voor de financiering van de kapitaals uitgaven van de overheid zal in bepaalde omstandigheden een gedwongen lening in overweging genomen moeten worden. In het urgentieprogram worden voorts de volgende te nemen maatregelen aange geven: voorzetting van voldoende econo mische Marshall-hulp, naast de hulp op defensiegebied, moet worden bepleit. Het verdere streven zal er op gericht moeten zijn de volkshuishouding van de economi sche Marshall-hulp onafhankelijk te ma ken. Voor het sluitend maken van de beta lingsbalans op een voor de volkswelvaart zo hoog mogelijk peil is verhoging van en richting geven aan de productie in een groot aantal bedrijfstakken noodzakelijk. De overheid zal sterker dan voorheen er bij de bedrijfstakken en bedrijven op moeten aandringen een organisatieonder zoek in te stellen. Mocht in bedrijfstakken, waarin productieverhoging met het oog op de betalingsbalans noodzakelijk is, niet op zeer korte termijn aan deze onderzoeken de nodige aandacht worden geschonken, dan is het de plicht van de overheid tot de instelling van productiecommissies over te gaan. ADVERTENTIE Een man, ongeveer zestig jaren, Was z'n kelder vol TIP aan 't sparen. Want als hij ging met pensioen, Kon hij 't niet meer doen. En bij TIP is pensioen pas je ware! Inz. Mevr. N. S.J. te A'dam ontv. 1 fles TIP. HILVERSUM I, 402 M. 12.3013.40 Nationaal programma ter ge legenheid van de opening van de Staten- Generaal. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. S.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Zr. F. Meyboom „Geesteszieken". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgel en zang. Natio naal programma. 12.30 Nieuws. 12.45 Platen. 13.00 Reportage van de Opening van de Sta- ten-Generaal. 13.10 Troonrede door Koningin Juliana in de Ridderzaal te 's Gravenhage. Daarna: reportage van het vertrek van de Koningin. 13.40 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Platen. 14.30 Radio Philharmonisch orkest, Vrouwen- en Jongenskoor en alt. 16.15 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin derkoor. 17.20 Promenade-orkest. 17.50 Mili taire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: dr. H. Groot: Modern maan- onderzoek. 19.00 Dansmuziek. 19.25 Parijs spreekt tot u. 19.30 Platen. 19.45 Geestelijke weerbaarheid, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amusementsmuziek. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Mededelingen. 21.34 Opera. 22.15 Instrumentaal trio. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 12.3013.40 Nationaal programma. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Lichtbaken, cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Promenade Orkest en solist. Nationaal programma, 12.30 Nieuws. 12.45 Platen. 13.00 Reportage van de opening van de Staten-Generaal. 13.10 Troonrede door Koningin Juliana in de Rid derzaal te 's Gravenhage. Daarna: Reportage van het vertrek van de Koningin. 13.40 Pla ten. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Pla ten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: drs. E. Nordlohne: „De Nederlandse Antillen als arbeidsmarkt. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Metropole-orkest. 18.45 Sport. 18.54 Dit is leven, causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali teiten. 19.24 Hier is Europa, vaudeville-pro gramma. 19.52 Buitenlands overzicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroeporkest. 20.50 ^laten. 21.35 Ac tualiteiten. 21.45 Cembalo. 22.15 Orgel. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2fr-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 1-7.10 Orgel 17.15 Voor de kleu ters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 21.45 Actualitei ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Vlaamse muziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Symphonisch concert. Daarnaast is hulp en leiding nodig voor het vergroten van de exportmogelijkheden in de reeds bestaande afzetgebieden en bij het openen van nieuwe afzetgebieden. De collectieve organisatie voor exportdoelr einden is in Nederland achtergebleven bij de noodzaak en de mogelijkheden, welke de internationale markt biedt. Investering De investeringsbeperking heeft geheel andere vormen aangenomen dan voor de Nederlandse volkshuishouding wenselijk is. Zij heeft voornamelijk de publieke sector getroffen en wel speciaal de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. De investerings beperking in de particuliere sector heeft tot nu toe slechts weinig bevredigende resultaten opgeleverd. Het is nodig, dat de Wet Toezicht Credietwezen zo snel moge lijk tot stand komt. Het urgentieprogram acht voorts con trole nodig op de voorraadvorming, op het investeren in gebouwen, maar tevens op de investering in belangrijke machines. Het wordt ontoelaatbaar geacht, dat voor gemeentelijke investeringen voor de wo ningbouw en in gas- en electriciteitsbe- drijven geen gelden beschikbaar komen, terwijl in de particuliere sector uit de be drijf sinkomsten elke machine kan worden aangeschaft. Verminderde voorraadvorming is nodig omdat zij eveneens een gunstig effect heeft op de liquiditeitspositie van de be drijven. Voor bepaalde bedrijfstakken, waar reeds overbezetting heerst (bakkerijen, winkels, koelhuizen, bioscopen, bank- en verzeke ringsbedrijven, cafés) kan behoudens dis pensatie voor door de oorlog getroffen ge bieden een opschortend investeringsver bod worden afgekondigd. Het is voorts noodzakelijk de mogelijk heid van de vervroegde afschrijving ver der te beperken om zoodoende zowel gro tere opbrengsten te verkrijgen van de be lastingen als om de drang tot investering te verminderen. Verder kan worden overwogen de in voer van auto's, in het bijzonder van per sonenauto's, te beperken. Eventueel distributie Indien met de voorgaande maatregelen geen voldoende resultaten zouden worden bereikt, kan het ogenblik aanbreken, waarop het opnieuw in werking doen tre den-van een aantal distributie-maatregelen in overweging moet worden genomen. De bezwaren, daaraan verbonden, zijn van niet geringe aard, vooral omdat het psy chologisch effect van zulk een distributie niet onderschat moet worden. Het kan echter ook zijn, dat op een gegeven mo ment het invoeren er van aan het Neder landse volk eindelijk duidelijk te verstaan geeft, dat een noodtoestand aanwezig is. Wanneer deze distributiemaatregelen ge paard gaan met een opnieuw invoeren van prijscontrole en investeringsbeheer- sing zullen zijn waarschijnlijk beter aan vaard worden dan wanneer alleen op het gebied van distributie zou worden in gegrepen. Om de zwarte handel tegen te gaan zou in overweging genomen kunnen worden of het mogelijk is een vrije sector met hogere prijzen toe te laten, waarbij het prijsver schil aan de gemeenschap ten goede moet komen. Ter beperking van het verbruik van elec- triciteit zou kunnen worden onderzocht, of door een wijziging van het prijssysteem voor huishoudelijk verbruik, bij voorbeeld verlagen van het vastrecht tarief onder ge lijktijdige verhoging van de prijs per KWU, dit verbruik kan worden terugge drongen. Indien de maatregelen tot verhoging van de productiviteit en tot verhoging van het nationale inkomen slagen, zal de ver meerdering van dit inkomen voor het grootste deel toegevoerd moeten worden naar de sector der kapitaal-investering, zodat meer ruimte ontstaat op de kapitaal markt. Daarvoor is nodig het handhaven, althans niet in snel tempo doen stijgen van het eonsumptiepeil. Het verder druk ken van het eonsumptiepeil is voor de loontrekkers en de sociaal verzorgden on mogelijk. Het zal noodzakelijk zijn door dividend beperking de consumptiemogelijkheden van de kapitaalbezitters te beperken. De gro tere bedrijf sinkomsten uit de verhoging van de productie zouden naar de sfeer van de collectieve beleggingen moeten worden overgeheveld. Dit kan geschieden door het invoeren van verplichte bedrijfs pensioenfondsen onder gelijktijdige toe kenning van een loonsverhoging aan de arbeiders voor dat deel, waarvoor zij aan het bedrijfspensioenfonds hebben bij te dragen. Financiering woningbouw Hoewel de regering in eerste opzet voor het jaar 1952 de financiering van 50.000 woningen niet mogelijk heeft geacht zal toch aan dit aantal moeten worden vast gehouden. De financiering van het over heidsaandeel zal, voorzover zij niet kan geschieden uit de opbrengst van de rijks middelen en leningen op lange termijn niet in voldoende mate te plaatsen zijn, tijde lijk op andere wijze moeten plaats vin den. In de eerste plaats moet getracht worden in overleg met de desbetreffends instanties een zo groot mogelijk gedeelte van een tekort met de tegenwaarde van de Marshall-hulp te financieren. Voor hst overige zullen verdere rijksvoorschotten beschikbaar moeten worden gesteld. ADVERTENTIE HARRIS TWEEDJASSEN De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. van Maarseveen, heeft Zaterdagmiddag in het gebouw der Tweede Kamer, daartoe gemachtigd door de Koningin, de zitting der Staten-Generaal gesloten. In een toespraak tot de Kamerleden zeide de minister, dat het thans verstreken zit tingsjaar zeer merkbaar onder de invloed heeft gestaan van de alom heersende on zekerheid en onrust en van de hindernissen en dreigingen van velerlei aard, die de pogingen om de weg naar een betere toe komst in te slaan, bemoeilijken. Spanningen en sterke meningsverschillen zijn bij het overleg tussen regering en Staten-Generaal aan de dag getreden en hebben tot een kabinetscrisis en een langdurige stilstand in de werkzaamheden der Staten-Generaal geleid. Dank zij een gemeenschappelijke inspanning van regering en Staten-Gene raal is de achterstand teniet gedaan. De verhoogde militaire inspanning, door de internationale omstandigheden gevor derd, noopte tot het treffen van maatrege len, die op het levenspeil en de welvaarts mogelijkheden van ons volk een ongunstige invloed hebben, aldus de minister. Het be sef, dat de Staten-Generaal, zich van hun verantwoordelijkheid bewust, na rijp be raad hun medewerking verleenden, maakt voor het Nederlandse volk het dragen van de gevraagde offers ongetwijfeld lichter. Mr. Van Maarseveen zeide, dat de Ko ningin hem had opgedragen de Kamerleden voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen, waarna hij de zitting van de Staten-Generaal voor gesloten verklaarde. Schip wordt van Port Said naar IJmuiden gesleept Het motorschip Poelau Laut van de IVIaatschappij Nederland, dat op 13 Septem ber te Suez arriveerde, kan wegens ernstige machineschade de reis niet op eigen kracht vervolgen. Het schip zal door de sleepboot „Humber" van Smits Internationale Sleep dienst en de Engelse sleepboot „Sealandia" van Port Said naar IJmuiden worden ge sleept. De sleep zal waarschijnlijk 22 September van Port Said vertrekken. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft verklaard dat er geen directe plannen zijn om te komen tot de bouw van een zusterschip van de „Nieuw Amsterdam". Er zijn tachtig millioen gulden geïnvesteerd in de reeds gereedgekomen „Rijndam" en de nog in aanbouw zijnde „Maasdam". Meer dan 1200 leerlingen en pupillen van de verschillende internaten van de Broe ders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten de Broeders met de Blauwe Koorden hebben Zaterdag met hun leraren alsmede met talrijke eregasten in Amsterdam het honderdjarig bestaan van de congregatie gevierd. In de kerk van Sint Willibrordus aan de Amsteldijk te Amsterdam celebreerde de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers een pontificale mis. De Pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de minister van Justitie, mr. H. Mulderije, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de burge meesters van Nederweert, Heythuysen, Warmond, Voorhout en Beek woonden deze plechtigheid bij. Aan een lunch in Bellevue namen ook deel de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de secretaresse van Prinses Wil- helmina, mejuffrouw J. Geldens en de bur gemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. Tijdens deze maaltijd deelde minister Rutten mede dat de Koningin de algemeen overste der congregatie had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Des avonds werd een feestelijke bijeen komst in Carré te Amsterdam gehouden. Het comité tegen het concentratiekamp systeem heeft Zaterdagavond een protest bijeenkomst gehouden op het Binnenhof in Den Haag. Drie sprekers protesteerden tegen de behandeling van een groot aantal gevangenen in kampen in Rusland, Oost- Duitsland, Spanje, Griekenland en Joego slavië. De sprekers waren jhr. D. W. Sickin- ghe, J. de Swart en K. R. van Staal. De C.P.N. had pamfletten doen versprei den waarin werd verklaard dat in Rusland geen concentratiekampen waren. De heer K. R. van Staal zeide in zijn rede dat de bewijzen voor het bestaan van kampen in Rusland overvloedig aanwezig waren en dat Rusland in tegenstelling tot Joegoslavië en Spanje geweigerd had een internatio nale commissie van onderzoek toe te laten. De recherche van de P.T.T. deelt mede, dat veertien dagen geleden een aangete kende zending van 30.000 is verstuurd welke niet op de plaats van bestemming is aangekomen. Toen de geadresseerde de afzender er van op de hoogte had gebracht, dat de zending hem nog niet had bereikt heeft deze terstond aangifte gedaan. De P.T.T.- recherche heeft de zaak in onderzoek. De Haagse Academie voor Beeldende Kunsten zal voortaan ieder jaar een zogenaamde „academie-prijs" toekennen aan zeven Nederlandse kunstenaars, die naar het oordeel van de leerlingen in dat jaar in hun vak de beste prestaties hebben geleverd. Zaterdag avond werd door de voorzitter van de stichting „De Academieprijs"de heer Schui- tema, tijdens een tuinfeest voor het eerst deze prijs uitgereikt. We zien hier van links naar rechts de winnaars: Paul Steenbergen, de heer Schuitema, Georgette Hagedoom, Cor Ruys, Fie Carelsen, Nelly Wagenaar en Jaap Stotijn, De zevende prijswinnaar, Wim Kan, was door werkzaamheden verhinderd de uitreiking bij te wonen. De Centrale Commissie voor het Vrijzin nig Protestantisme en het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij onder meer zeggen, de politieke, militaire en cul turele ontwikkeling in Europa en met name in Nederland met toenemende bezorgdheid gade te slaan. „Terwijl de gevolgen van de tweede we reldoorlog zich nog doen gelden, worden er opnieuw zware offers gevraagd voor de de fensie. Al is de onvermijdelijkheid hier van voor velen buiten discussie, dit houdt geenszins in, dat ons volk niet dubbel waakzaam zou moeten zijn ten aanzien van nog andere gevaren dan een bedreiging van over de grens. Indien in geestelijke goederen zoals vrijheid van meningsuiting, rechtszekerheid, objectief wetenschappelijk onderzoek en de scheppende arbeid van letteren en kunsten de typische waarde be staat van West-Europa dat verdedigd moet ADVERTENTIE Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 1112, 25 en van 79 uur HAARLEM TELEFOON 10806 50. Hoewel Panda het liefst maar meteen dit woud verlaten had, nu hij dan eindelijk aan de rovers was ontkomen, hadden toch de woorden van Joris Goedbloed hem tot andere gedachten gebracht, en toen hij en Joris weer op de begane grond stonden zei hij: „Laten we opschieten, Joris! Als we hard lopen kunnen we de postkoets misschien nog tijdig waarschuwen voor de hinderlaag, die de rovers aan het leggen zijn. Als zij tijdig omkeert kan mijn geld misschien nog gered worden!" Dat was verstandig gedacht van hem. Met bekwame spoed repten zij zich nu dan ook door het bos, maar Joris was nog steeds geheel van zijn eigen voornemens vervuld. „Ja, ja, wij zullen opschieten!", prevelde hij zacht- lachend in zichzelf; „maar die hinderlaag zal tóch gelegd worden, want die komt mij uitstekend van pas!" „Wat zeg je, Joris? Waar gaan we heen?", vroeg Panda. „We gaan zo niet goed! Langs deze weg komen we bij de plek, waar jij destijds door de woudrovers gevangen bent genomen!" En dat was ook zo want even later kwamen ze op de weg, die door het bos heen liep, en daar lagen de droevige overblijfselen van wat eens Joris' glanzende cartonnen auto was geweest. „Wat wil je hier?", riep Panda uit. „Daar ligt dat cartonnen prul van jou. Wij moeten naar de postkoets kom toch mee! Of.of ga je me weer voor de gek houden?" „Ik? U voor de gek houden? U voor de aap zetten, makkertje? Kom, kom, gij kwetst mijn edelste gevoe lens!", antwoordde Joris. „Neen ziet gij dan niet in, hoe de resten van dit eens zo kostelijk voertuig ons thans te stade kun nen komen?" Neen, dat zag Panda niet in. Wij zien het ook nog niet in; maar Joris had een plan. worden en juist om deze waarden de ver dediging ook verdient, dan moeten over heid en volk zich bij voortduring bewust zijn van het feit, dat zulk een Europese be schaving ontstaan is uit volstrekt andere factoren dan de geestesgesteldheid, die met de moderne militaire machtsmiddelen on vermijdelijk verbonden is. Het grootste ge vaar voor onze cultuur ligt niet enkel daar in dat zij van buiten af wordt bedreigd, maar ook hierin, dat aan de verdediging naar buiten zo veel ten koste wordt gelegd, materieel en geestelijk, dat de verdediging naar binnen veronachtzaamd wordt. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond en de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme, elk uitgaan de van eigen beginselen, zijn van oordeel, dat juist in de huidige critieke omstandig heden overheid en volk tot taak hebben, onze cultuur tot nieuwe bloei te brengen. Bijzondere zorg moet worden besteed aan het onderwijs, opdat het kan bijdragen tot de geestelijke weerbaarheid der jeugd. De toenemende industrialisatie zal leiden tot vervlakking en massavorming, tenzij de belangstelling wordt gericht op die waar den, welke de economische en technische te boven gaan." Tenslotte wordt in de verklaring gezegd: „Wie de gang van zaken met aandacht volgt, kan niet nalaten met diepe veront rusting vast te stellen, dat wij bezig zijn de strijd te verliezen op het allerbelang rijkste front: dat van de beschaving zelf. De menselijke waardigheid, naar vrijzin nig-christelijk en humanistisch besef houdt in, dat de mens ook op zedelijk en geeste lijk gebied zijn volle verantwoordelijkheid erkent en aanvaardt. Het is in het ernstige bewustzijn van deze verantwoordelijkheid, dat wij het Nederlandse volk opwekken tot bezinning op zijn culturele roeping en tot een gezamenlijke krachtsinspanning ter verdediging van onze beschaving van bin nen uit". Op Woudschoten zijn tijdens het afge lopen weekeinde honderden leiders en leidsters van de Christelijke groepen der Nederlandse Padvinders bijeen geweest. Op deze koempoelan nam ds. W. M. A. Kalk man, de hoofdkwartiercommissaris, die 21 jaar lang de beweging heeft gediend, af scheid. Zijn opvolger, ds. J. W. van Swig- chum uit Rotterdam, legde de padvinders eed af. Ds. van Swigchum bracht dank aan ds. Kalkman voor hetgeen hij voor de Christelijke padvindersbeweging heeft ge daan. De tenor Frans Vroons, die zoals wij dezer dagen hebben gemeld naar Amerika is vertrokken om enkele gastrollen te ver vullen bij de City Centre Opera te New York, zal half December in ons land terug keren. In strijd met het vorige bericht blijft Vroons deel uitmaken van de Nederlandse Opera. Droeve vondst. Het Nederlandse schip At las, dat op weg was naar Barcelona, heeft'tussen het Spaanse eiland Ivizia en Valencia zeven lijken in zee gevon den. Naar later bleek, waren het de lijken van de inzittenden van het op 12 September verdwenen Franse vliegtuig, dat op weg was van Toulouse naar Oran met 39 personen aan boord. Later wer den nog acht lijken en een aantal wrak stukken van de verongelukte Dc-3 ge vonden door andere schepen. Plaat gepoetst. Zondag zijn vijf grote Britse zeesleepboten, die sinds begin Juli in Iraakse wateren op de Sjat el Arab voor Abadan gemeerd lagen, met volle kracht opgestoomd naar Basra. Zij werden begeleid door een torpedoboot- jager. De Perzische olieraad heeft kort geleden aanspraken op de sleepboten doen gelden. Zij behoren tot de „British Tanker Company". Naar medegedeeld wordt, ontvingen de sleepboten van de maatschappij opdracht op te stomen. Een Perzisch marinevaartuig, dat zich in de nabijheid bevond, greep niet in. Thans liggen voor Abadan nog drie Britse zee-sleepböten. Bezoek. Een groep officieren van de Ame rikaanse luchtmacht is Zaterdag in Ma drid aangekomen. Zii brengen on uit nodiging van het Spaanse ministerie van Luchtvaart een bezoek aan Spanje. In een verklaring van de Amerikaanse ambassade is gezegd, dat het bezoek generlei verband houdt met het verblijf van de Amerikaanse studiecommissie in Spanje. Burger. Prof. D. Struik, de geschorste hoogleraar in de wiskunde aan het tech nisch instituut van Massachusetts (V. S.), heeft verklaard, dat hij marxist is en als zodanig lange tijd dichtbij de communistische partij stond, maar zich niet bij deze partij had aangesloten. „Ik geloofde niet in partijdiscipline, die mij niet toestond voor mezelf te denken,' zei hij. Prof. Struik verklaarde, dat hij een trouw burger van de V. S. is. Hij is op borgtocht van 10.000 dollar vrijge laten. Hij heeft Vrijdag de aanklacht, dat hij de omverwerping van de rege ring heeft bepleit, tegengesproken. Prof. Struik is Nederlander van geboorte. Hij is thans Amerikaan. Arrestatie. De Belgische politie heeft zeven leden van het Nederlandse circus-Mik- kenie te Arlon, nabij de grens met Luxemburg, aangehouden. De nationa liteit der aangehoudenen is: een Neder lander, een Tsjech en vijf Duitsers. Een politie-functionaris verklaarde dat de papieren der aangehoudenen niet in orde waren bevonden. Hij wilde geen namen noemen. Het circus-Mikkenie heeft kortgeleden voorstellingen gege ven in Luxemburg. Het is de bedoeling dat het, alvorens gedurende de winter te worden gesloten, nog voorstellingen te Namen zal geven. Aanbod. Thomas J. Bata, de in Tsjecho- slowakije geboren schoenenfabrikant, die nu genaturaliseerd is, heeft de Tsje- choslowaakse machinist, die Donderdag met trein en al naar West-Duitsland uitweek, werk en een huis aangeboden. Ontsnapping. Eenentwintig gevangenen van de Draper-gevangenis in Alabama zijn Zaterdag uitgebroken, nadat zij zich van wapenen hadden voorzien en be wakers hadden opgesloten. Vier der ontvluchtert werden na enige uren weer gepakt. Derde macht. De socialistische partijen van India en Japan hebben gezamenlijk een verklaring uitgegeven, waarin op „alle krachten in Azië" een beroep wordt gedaan om zowel het kapitalisme als het communisme te- verslaan. Verklaard wordt dat het „de derde macht van hei democratische socialisme is, die de mensheid de vooruitgang en definitieve vrede moet brengen". Sterke valuta. Hooggeplaatste Amerikaan se, Britse en Duitse financiële deskundi gen in West-Duitsland geloven, dat door de wijziging in de status van West- Duitsland de mark mogelijk tot een zeer sterke valuta in West-Europa zal wor den, vooral ten opzichte van het pond sterling. Deze deskundigen zeggen, dat wanneer West-Duitsland een bolwerk tegen Oostelijke aggressie moet worden, er in Duitsland meer marken besteed moeten worden, dan West-Duitsland zelf zich kan veroorloven. Het restant der marken zal dan met dollars of andere valuta gekocht moeten worden. Geen tegenspraak. In verantwoordelijke kringen te Londen achtte men Zaterdag de overal in de wereld in omloop zijnde geruchten over een devaluatie van het pond sterling belachelijk. Een bericht uit het Verre Oosten, dat het pond ster ling dit weekend gedevalueerd zou wor den van de tegenwoordige waarde van 2.80 dollar tot 2.40 dollar, werd vol komen nonsens genoemd. Er werd geen officiële tegenspraak gegeven, daar d* Britse minister van Financiën bepaald heeft, dat noch hij noch enige andere functionaris voortaan enigerlei verkla ring zal afleggen over de valutapolitiek of over de rentevoet. Beschuldiging. Radio-Moskou heeft gemeld, dat „tot op heden 113 buitenlandse agenten wegens tegen-revolutionnaira actie in China zijn gearresteerd". Velen van deze agenten hadden zich als zende. lingen of missionarissen vermomd, aldus de radio. Zij hadden gewerkt voor dê Verenigde Staten, Frankrijk, Spanje, Italië, Nederland, België en Duitsland. Een aantal van hen had van de Chinese overheid de gelegenheid gekregen „hun fouten weer goed te maken". Men had op de gearresteerden niet alleen pam fletten, doch ook wapens en radio apparaten gevonden. ADVERTENTIE Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Nu de omzetbelasting op pappen en yoghurt is vervallen, heeft het Bedrijfs- schap van Zuivel met ingang van 16 Sep tember de voor deze producten geldende maximum-consumptieprijzen verlaagd. Melkyoghurt, ondermelk-yoghurt, als mede met gestandaardiseerde melk bereide rijstepap, bloempap en havermoutpap wor den twee cent per liter (zowel los als in flessen) in prijs verlaagd. Karnemelkse bloempap- en gortepap worden één cent per liter goedkoper.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2