Omzetdaling in de detailhandel ondanks opruimingen in Juli Zaltbommels vroede jongeren bespreken gemeentelijke problemen Kort en Bondig Geldomzet van detailhandel in gedistilleerd was 49% lager dan die in Juni Frans en Emile Erens met gevelsteen herdacht Verlenging van oud model paspoort is nog mogelijk JARO krijgt afdeling in Amsterdam Burgerlijke stand van Haarlem Agenda voor Haarlem Wijzigingen voorgesteld in de Woonruimtewet Breedband-st.akers bij Velsens burgemeester Fritz Busch overleden Oud-gevangenen uit het Het rijbewijs onder de „Oranjehötel" weer bijeen Conferentie der Neder landse letteren te Brussel New York Times een eeuw geleden opgericht T abakscongres zonder rook Bloemendaal B.R.B. sloot seizoen af Burgemeester Buisink, een oud-Haarlemmer is adviseur van de jeugd-gemeenteraad Hoofddorp Zandvoort Ook Zandvoort heeft nu een artisten-sociëteit Heemstede Eerste plechtige H. Mis Herfstbloemenavond voor tuinlieden MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Blijkens mededeling' van het Economisch Instituut voor de Middenstand vertoonden de omzetten in tal van takken van detail handel en ambacht van Juni op Juli enige teruggang. Voor een belangrijk deel moet deze omzetdaling worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat in Juli een Za terdag minder voorkwam dan in Juni. In een aantal branches werd in Juli op ruiming gehouden. Hoewel vele detaillisten over de behaalde resultaten niet ontevre den waren, kon toch niet worden gecon stateerd, dat de geboekte omzetstijging vart grote omvang was, ondanks het feit, dat soms belangrijke prijsverlagingen plaats vonden. Een deel van het publiek blijkt te verwachten, dat de prijzen nog verder zul len dalen. De onzekere internationale ver houdingen doen evenwel niet verwachten, aldus het instituut, dat binnen korte tijd prijsdalingen van grote betekenis zullen op treden. In de levensmiddelensector was de om zetdaling van Juni op Juli het sterkst in het slagersbedrijf, namelijk 13 In het krui denier sbedr ij f en in het bakkersbedrijf be droeg deze omzetvermindering respectieve lijk 8 en 7 De detailhandel in aardappe len, groenten en fruit en die in zuivelpro ducten zagen de omzet teruglopen met circa 5 In het kruideniersbedrijf en het slagers- bedrijf bereikten de omzetten niet het ni veau van de overeenkomstige maand in 1950 en in deze branches trad een omzet daling op van resp. 12 en 6 In de overige vermelde branches werden de Juli-omzet- ten van 1950 overtroffen, hetgeen evenwel voor een belangrijk deel op rekening komt van prijsstijgingen. In de detailhandel in textiel, in schoeisel en in glas, aardewerk, porcelein en huis houdelijke artikelen werd ten opzichte van Juni een omzetstijging genoteerd van res pectievelijk 19, 3 en 8 Een sterke omzetdaling trad op in de detailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken. Hoewel de verhoging der accijnzen belangrijke prijsstijgingen heeft veroorzaakt, waren de geldomzetten in Juli in deze branche niet minder dan 49 lager In Schaesberg heeft Zondagmiddag me vrouw de weduwe Sophie F. Erens-Bouvy in het bijzijn van vele belangstellenden de gedenksteen onthuld, die het gemeentebe stuur heeft laten aanbrengen in de gevel van het geboortehuis der overleden letter kundigen Frans en Emile Erens. Mr. dr. J. P. D. van Banning, burge meester van Schaesberg, had te voren een rede gehouden. De schrijver Godfried Bo- mans zette in een korte herdenkingsrede de waarde van het litteraire werk van mr. Frans Erens en van de hagiograaf Emile Erens uiteen. De minister van Buitenlandse Zaken heeft besloten geen uitvoering te geven aan het aanvankelijk voornemen om per 15 September over te gaan tot een alge hele verplichte vervanging van oud model paspoorten door nieuwe. Oud model paspoorten kunnen dus ook thans nog ter verlenging worden aangebo den. Paspoorten van oud model zullen slechts door nieuwe worden vervangen, indien de belanghebbende zulks verzoekt, het paspoort beschadigd is, de foto niet meer voldoende gelijkenis vertoont, alle verlengingsformulieren gebruikt zijn of losse bladen zijn ingevoegd en indien het paspoort meer dan drie maanden is ver lopen- De vroegere Nederlands-Indische pas poorten (groene of lichtblauwe kaft) mo gen in geen geval worden verlengd. Het bestuur van de JARO (Jeugdama- teurs radio-omroep in Nederland), welke radio omroeporganisatie enkele jaren ge leden te Haarlem werd opgericht en thans over een eigen studio beschikt, waar klank beelden worden vervaardigd voor binnen- en buitenlands gebruik, zal overgaan tot oprichting van een Amsterdamse afdeling, daartoe in staat gesteld door de welwil lendheid van een Amsterdamse klank op name studio. Het is de bedoeling, dat in de hoofdstad spoedig begonnen wordt met het opnemen van klankbeelden, die het werk van de „JARO" illustreren en die ter beschikking zullen worden gesteld van radio-omroepen, die zich daarvoor interes seren. Het secretariaat van de Amsterdam se afdeling zal worden gevestigd in de P. C. Hooftstraat 152. HAARLEM, 15 September 1951 ONDERTROUWD: 15 Sept., J. B. Kion en M. C. Wullems. GEHUWD: 15 Sept., R. O. Bartels en J. de Bruin; J. Heintjes en A. W. Erdtsieck; J. A. C. Rozendaal en A. M. F, Knötter L. L. Jansens en A. E. Brouwer. BEVALLEN van een zoon: 14 Sept., W. Lobach—Thomas; S. W. F. Verdam—Kaag man; A. ZondervanKrax BEVALLEN van een dochter: 14 Sept., M. KindermanBak; B. J. van Bilderbeek— Dimmendaal; J. M. S. SussenbachGötte; M. T. H. E. Nelissen—van de Weijer; 15 Sept., D. M. van DansikKlein. OVERLEDEN: 12 Sept., S. C. Borst— Borst, 61 j., Kamperlaan; 13 Sept., A. C. Zorn, 51 j., Brouwersvaart; F. W. de Witte, 51 j., Maerten van Heemskerkstraat; 14 Sept., J. J. Dijkstra, 4 d., Kampei-laan; C. J. de Boer, 69 j., Kamperlaan. MAANDAG 17 SEPTEMBER Spaarne: „De man in de meteoor", „De levende dode", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Letter to three wives", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Guadalcanal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een nacht van roem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Clochemerle". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Havenratten van San Diego", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Brink- mann. Humanistisch Verbond, spreker mr dr. J. In 't Veld, 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Ctity 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals 2.30, 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur (Zie agenda van Maandag). dan die in Juni van het lopende jaar en 29 beneden het peil van die in Juli 1950. De accijnsverhoging heeft blijkbaar een drastische beperking van het gebruik van gedistilleerd ten gevolge. De omzetten in tabaksfabrikaten en in parfumerieën, cosmetische en toiletartike len liepen ten opzichte van Juni terug met respectievelijk 5 en 9 Bescherming tegen huurwoeker De bestaande redactie van artikel 1 laat feitelijk in het midden of de woongelegen heid voor bewoning dan wel voor een ander doel in gebruik wordt genomen. Het gevolg daarvan is, dat, nadat een ruimte met vergunning in gebruik is geno men voor bewoning, voor de vergunning houder geen vergunning tot in gebruik nemen voor een ander doel vereist wordt geacht. Hierin wil het ontweerp verande ring brengen. De regering is van oordeel, dat deze materie dient beheerst te blijven door ar tikel 33 van de Woningwet ,voor het eerste lid waarvan een nieuwe lezing is voorge steld. De strekking hiervan is, aanstonds vast te leggen, welke bedrijfsruimte, die feitelijk ook voor bewoning geschikt zou zijn, niettemin voor bedrijf in gebruik ge nomen zal mogen worden zonder vergun ning van burgemeester en wethouders tot onttrekking aan de bestemming tot woning. Ten aanzien van hotels, pensions en andere inrichtingen voor logies met of zon der verzorging, kamerverhuurbedrijven daaronder niet begrepen, alsmede inrich tingen voor verpleging van zieken, is in het ontwerp voorgeschreven, dat de raad bepaalt in hoever het verbod van artikel 1 van toepassing is. De consequentie hiervan zal zijn, dat wanneer de gemeenteraad niet binnen de gestelde termijn een regeling maakt, derge lijke inrichtingen zonder vergunning gas ten mogen opnemen. De vorderingsbevoegdheid ter bevorde ring van een doeltreffende verdeling der woongelegenheid zal volgens het ontwerp ook kunnen worden gehanteerd tot be scherming tegen huurwoeker. Een andere voorgestelde wijziging strekt tot verhoging van de rechtsbescherming van de burger door de waarborg voor de redelijkheid der woonruimtevordering te versterken door beroep op Gedeputeerde Staten alleen uit te sluiten indien de vorde ring is geschied in overeenstemming met het eenstemmig gevoelen van alle leden der voltallige adviescommissie, vastgesteld in voltallige vergadering. De belangheb bende zal dan aangewezen zijn op de tus senkomst van de rechter in kort geding. Gevorderd zal steeds worden van de ge bruiker, als regel huurder of onderhuurder. De leemte in de bestaande wet, dat geen vergoeding (voor verhuiskosten) aan de onderhuurder kan worden toegekend bij vordering van de gehele woning van hoofd huurder of eigenaar-verhuurder wordt ondervangen. Volgens het onderhavige ont werp zal bij een vordering steeds moeten worden vermeld, aan wie het gevorderde in gebruik zal worden gegeven, opdat de met vordering bedreigde de gelegenheid heeft om zijn eventuele bezwaren tegen de toekomstige bewoner kenbaar te maken. Daar gebleken is, dat de vestiging in een gemeente niet in alle gevallen uitsluitend een zaak van deze gemeente kan blijven, is in het wijzigingsontwerp de volgende be paling opgenomen: Hij, die meent, dat zijn belangen hem aanspraak geven op huisvesting in één van twee of meer bepaalde gemeenten, kan, in dien burgemeester en wethouders van geen dier gemeenten vergunning ver- ienen of de nodige woonruimte te zijnen behoeve vorderen, Gedeputeerde Staten verzoeken een dier gemeenten aan te wij zen als die, welke huisvesting zal moeten toelaten of daarvoor zal moeten zorgen. Burgemeester en wethouders van een gemeente, die van oordeel zijn, dat ter wille van een juist vestigingsbeleid een andere, door hen te noemen, gemeente de huisves ting van een wettig in de gemeente wonend persoon of gezin behoort toe te laten of daarvoor te zorgen, kunnen Gedeputeerde Staten verzoeken dienovereenkomstig te beslissen. Een groep van ongeveer 100 stakende Breedband-arbeiders, werknemers bij de firma „Boele en van Eesteren" is vanmor gen om elf uur naar het Velsense raadhuis getrokken. Een deputatie van drie, de heren F. Eberhard, A. B. Heytink en A. de Best vroeg een onderhoud met burgemeester mr. M. M. Kwint aan. Tijdens dit onder houd heeft Velsens burgemeester meege deeld, dat hij zijn gedachten zal laten gaan over déze affaire en dat hij de mogelijk heden wil onderzoeken om er aan mede te werken om uit de impasse te komen. De stakers zijn daarna naar café Flora gegaan om te vergaderen. Op het Raadhuisplein heeft een der af gevaardigden zijn kameraden verslag uit gebracht over het gesprek met mr. Kwint en hij zeide: „Mocht er niet binnen zeer korte tijd iets bereikt worden, dan zullen wij terugkomen op deze plaats, om alsnog op een regeling aan te dringen". De stoet stakers droeg spandoeken mee, die echter niet gebruikt zijn. Alles verliep uitermate rustig, zodat de politie zich tot toezicht kon bepalen. Wij vernamen dat de stakers graag bin nen de poorten van het Hoogovenbedrijf aan het werk willen, desgewenst bij een van de vele andere aannemers op het Breedbandterrein. Van de betonvlechters, die vorige week bij Nelis het werk neerlegden, zijn van morgen vier arbeiders weer aan de slag gegaan. De dirigent Fritz Busch is in de afge lopen nacht in de leeftijd van 61 jaar in een hotel te Londen aan hartverlamming overleden. Busch, in 1890 in Duitsland geboren, ver kreeg in 1939 de Argentijnse nationaliteit. Hij heeft bijna overal ter wereld gediri geerd en stond aan het hoofd van verschei dene theaters (zoals te Aken, Stuttgart) en van de Staatsopera te Dresden. In Kopen hagen leidde hij het grote radio-orkest. Van 1945 tot 1949 was hij verbonden aan het orkest van het Colon-theater in Buenos Aires. Na een plechtigheid in de cellenbarakken aan de Van Alkemadelaan te Scheveningen, waar een stille gang gemaakt werd langs de dodencel no. 601, gevolgd door een défilé langs het monument aan de buiten muur der gevangenis, zijn de oud-gevange nen en nabestaanden van oud-gevangenen uit het „Oranjehótel" bijeengekomen in het Kurhaus. De president van het bestuur der stichting „Oranjehötel", de heer G. Bos, zeide in een toespraak gehoopt te heb ben, dat de goede onderlinge verhoudingen zoals die tijdens de bezetting bestonden, na de oorlog zouden worden gecontinueerd en verdiept. Daarin was hij buitengewoon teleurgesteld. De erkenning van hen, die zich in de oorlogsjaren hebben ingespan nen, is achterwege gebleven. Wel zijn er na de oorlog geweest, die elkaar een lintje hebben toegespeeld. Voor de oud-verzets strijder is er geen plaats in de maatschappij, maar wel voor een oud-N.S.B.'er, zeide de heer Bos. Pater K. Verhofstad hield een toespraak, waarin hij de vraag, of het zin heeft als oud-gevangenen bij elkaar te komen, in bevestigende zin beantwoordde. „Wij leven in een crisis van de hoop. Wij gaan voort zonder glimlach. Langzaam is uit ons weg gegaan het licht van de hoop. Wij strijden niet voldoende. Ook in de huidige tijd mo gen wij niet vertwijfelen of twijfelen. Wij ouderen hebben nog een speciale verant woordelijkheid jegens de jeugd. De jeugd moet in ons kunnen vinden de hoop, die doet leven". Na deze toespraak heeft mevrouw Jo Vin cent enige liederen gezongen begeleid door mevrouw Nelly Wagenaar, die de aanwezi gen ook deed genieten van een pianosolo. De medewerking van haar beiden heeft aan de bijeenkomst een bijzondere wijding ver leend. De slotrede werd uitgesproken door ds. F. Slomp, predikant te Hoorn, in het ver zetswerk bekend als Frits de Zwerver. Hij zeide onder meer, dat in de jaren 1940 1945 iets schoons is opgebloeid: het tot offers bereid zijn. Op deze offerbereidheid en de grote waarde daarvan ging ds. Slomp nader in. De reünie werd mede bijgewoond door de laatste gevangene van cel 601. de heer W. de Ridder, landmeter van de Rijkswa terstaat te Rotterdam. Na de reünie is de jaarlijkse ledenver gadering van de stichting „Oranjehötel" gehouden. Onder auspiciën van de gemengde tech nische commissie ter uitvoering van de Nederlands-Belgische culturele overeen komst, richt het Belgisch Kunst- en Cul tuurverbond op 6 en 7 October in het Pa leis voor Schone Kunsten te Brussel een „eerste conferentie der Nederlandse lette ren" in onder het motto „Sterk en zwak in de letterkundige betrekkingen". Bij die ge legenheid zal de Nederlandse Comedie on der leiding van Johan de Meester een op voering geven van Shakespeare's blijspel „Leer om leer", in de vertaling van Gerard den Brabander. Op 7 October zal de Ver eniging van Vlaamse Letterkundigen in het stadhuis te Brussel hulde brengen aan Stijn Streuvels naar aanleiding van zijn tachtigste verjaardag. Morgen is het de dag, waarop de „New York Times" honderd jaar bestaat. Dan is het een eeuw geleden, dat Henri Jar vis Raymond het eerste nummer publiceerde van het blad, dat was voorbestemd om een der invloedrijkste bladen ter wereld te worden. Raymond is de gehele onderneming begonnen met een kapitaal van 70.000 dol lar, welk bedrag op het ogenblik nauwe lijks voldoende zou zijn om de kosten van een halve dag exploitatie te dekken. Binnen tien dagen werd de New York Times met een gemiddelde van 10.000 exemplaren per dag verkocht, waarna het aantal gestadig omhoog ging. In 1869 overleed de oprichter op de nog jeugdige leeftijd van 49 jaar. Het blad b'.eef aan invloed winnen, hoewel het ook zijn moeilijke perioden heeft gekend. De oplaag van de New York Times be draagt op het ogenblik ruim 500.000 exem plaren per dag. Verhoging tarieven P.E.N. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten de tarieven van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland te verhogen met ingang van de eerste meteropneming na 15 September. Veel critiek op de medische verklaring De heer H. J. van Balen, voorzitter van het Centraal Bureau voor Rijvaardigheids bewijzen, bepleitte tijdens een persconfe rentie centralisatie Van de afgifte van rij bewijzen. „Thans," zo zeide hij, „worden op onze adviezen de bewijzen door de pro vinciale griffies afgegeven. Tientallen ambtenaren hebben daarmee de handen vol. Het zou ook voor ons en in de aller eerste plaats voor het publiek veel tijd en geld sparen, indien de griffies het uitschrij ven van rijbewijzen aan ons bureau over lieten". Ten aanzien van de rij-examens zeide de heer Van Balen onder meer, dat sprook jes over herhaaldelijk zakken van exami nandi ten voordele van examinatoren ook werkelijk sprookjes zijn. „Controle en maatregelen zijn zodanig, dat zulks niet mogelijk is. Onder de nieuwe eisen haalt ongeveer de helft der candidaten het rij bewijs in één keer. Velen hebben zich ech ter onvoldoende voorbereid en moeten het dan nog eens proberen". „De verklaring omtrent de gezondheids toestand van de candidaal," aldus de heer Van Balen, „is geen onbelangrijke forma liteit. De verklaring is bedoeld als motie van vertrouwen in de candidaat en werkt dus preventief". Er wordt veel critiek geleverd op de me dische verklaring. De aspirant-automobilist moet een negental vragen beantwoorden over allerlei ziekten, die hij of zij. gehad kan hebben of eventueel nog onder de leden heeft. Als laatste vraag dient ver klaard te worden of de aanvrager (ster) zich veilig zou voelen in een door hem of haar zelf bestuurd motorrijtuig. Van de 290069 personen echter, die in het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Juli zo'n for mulier instuurden verklaarden er 655 dat zij zich niet veilig zouden voelen. Een zeer groot gedeelte van deze 655 personen had evenwel zoals achteraf bleek deze vraag automatisch met „neen" beantwoord, omdat alle voorgaande vragen eveneens met „neen" waren ingevuld. De heer Van Balen verklaarde met na druk, dat het Bureau voor Rijvaardigheids bewijzen uitsluitend opdracht heeft ken nis en kunde' van een candidaat te beoor delen. Tezamen met de gezondheidsverkla ring wordt advies ten aanzien van de uit gifte van een rijbewijs gegeven. Honderden kilo's tabak, Egyptische, Bul gaarse, Turkse en ontelbare andere soor ten zijn uitgestald in de lichtbal van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, ter gelegenheid van het wereldcongres voor tabak, dat vandaag in Amsterdam is ge opend. Veertig landen hebben gevolg gegeven aan de oproep van de Nederlandse regering hun tabakssoorten naar Amsterdam te zen den. Een dergelijke collectie is nog nimmer bijeengebracht. Desondanks zullen de ruim 600 congressisten tijdens de bijeenkomsten in de aula van het instituut geen kans krij gen de brand in sigaar, sigaret of pijp te steken, daar dit in het Instituut voor de Tropen een der ernstigste vergrijpen tegen de voorschriften zou zijn. De uit 47 landen naar Nederland, ge komen deelnemers aan dit tabakscongres hebben hun eerste bijeenkomst Zondag avond gehouden. Maandagochtend heeft minister Albregts het congres geopend met een rede, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf van de geschiedenis der tabak en de betekenis schetste van de tabaksverwer- kende industrie in Nederland. De schilder Johan Dijkstra, de vervaar diger van de gisteren onthulde gebrand schilderde ramen voor de aula van de Gro ningse universiteit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" De HSV „De Kampioen" hield een handi cap-wedstrijd in series over zeven ronden. De uitslagen luiden: A-, B-klasse: 1. A. Visser; 2. T. Keur; 3. P. de Vries; 4. A. v. Wel; 5. Storkhart. C-klasse: 1. G. F. Voorting; 2. Dortmund; 3. Hoppenbrouwer; 4. Koek; 5. Rijneveld. De leden van de Bloemendaalse Red dingsbrigade hebben Zondag in een feeste lijke stemming het seizoen 1.951 afgesloten. Bij de onderlinge wedstrijden van allerlei aard, blonken mejuffrouw M. Donkelaar en de heer J. Koelemey het meest uit. Zij werden voor hun prestaties beloond met een medaille. Tegen het einde van de maand zal Pu blieke Werken het nieuwe strandhuis van de B.R.B. afbreken. Men acht het onver antwoordelijk het gebouw de gehele winter op het strand te laten staan. In October starten de leden van de B.R. B. in Stoops bad te Overveen met het win- terprogramma waar onder meer theoreti sche en practische oefeningen op prijken. Bovendien wordt volgende maand begon nen met de opleiding van een aantal nieu we krachten. Bezwaren tegen herziening van voorgevel-rooilijnen Bij de gemeentesecretarie van Bloemen daal zijn enkele bezwaarschriften binnen gekomen tegen het raadsbesluit van 19 Juli 1951, waarbij de voorgevel-rooilijnen aan weerszijden van de Bloemendaalseweg, voor het gedeelte tussen de Cearalaan en schuin tegenover de uitmonding van die laan enerzijds, en de DompvloedslaanTer Hoffsteedeweg anderzijds, in beginsel nader zijn vastgesteld. Dat het bestuur van een gemeente een zaak is, die niet alleen volwassenen aan gaat, bewijst een aantal Zaltbommelse jongens en meisjes, die verenigd zijn in Nederlands eerste jeugdgemeenteraad. Naast de „gewone" gemeenteraad heeft dit ruim vijfduizend zielen tellende oude stadje in de vriendelijke Bommelerwaard een gemeenteraad, die is samengesteld uit af gevaardigden van de verschillende politie ke jeug'd-organisaties, die zich zo interes seren voor het wel en wee van hun ge meente, dat zij er zich daadwerkelijk mee bezig willen houden. Het plan kwam enkele jaren geleden op bij een jongen en een meisje, die in het kantoor van notaris Oltmans werkten, Jan van Stuyvenberg en Johanna van der Wer ken, die respectievelijk het meeste heil za gen in de partijpolitiek van P. v. d. A. en V. V. D. Dit actieve tweetal wendde zich toen tot burgemeester A. H. Buissink, bij wie zij met hun ideeën aan het juiste adres waren. De heer Buissink, een geboren en getogen Haarlemmer, had gedurende ruim tien jaar een functie, in de A.J.C. hier ter stede. Hij draagt de jeugdbeweging in het algemeen een goed hart toe. Oorspronke lijk werd de Bommelse jeugdgemeenteraad voorgezeten door de heer Buissink, maar het bleek al spoedig, dat zijn persoon in het gezelschap ging domineren. Men besloot daarom, dat één van de leden voortaan de voorzittershamer zou hanteren. De burge meester heeft nu nog slechts een adviseren de taak tijdens de vergaderingen, die hij trouw bijwoont. Hij vindt zelf ook dat hel nu veel beter gaat. De jeugdgemeenteraad had aanvankelijk een medebesturende functie, waarbij de leden, die- van hun vrienden in de „grote" raad de stukken ter inzage hadden gekregen, dus parallel werk ten met hun oudere collega's. Het opmer kelijke resultaat was echter, dat de con clusies van beide colleges vrijwel steeds eensluidend waren, zodat de arbeid van de jongeren niet bepaald productief ge noemd kon worden. Nu werken zij aan door henzelf uitgekozen onderwerpen; op het ogenblik behandelen zij bijvoorbeeld de aanleg van een openluchttheater, waarvoor zij al tekeningen hebben laten maken door experts. Gebrek aan geld legt hun echter ook hier beperkingen op. Heel wat brieven heeft burgemeester Buissink ontvangen over Bommels jeugd gemeenteraad. Gemeentebesturen uit het hele land vroegen informaties en in ver gaderingen met collega's werd hem her haaldelijk gevraagd „Wat richt die jeugd gemeenteraad van jou nou eigenlijk uit?". Toch vindt Bommels voorbeeld over het algemeen weinig navolging in ons land, daar de burgemeesters veelal weinig be hoefte gevoelen aan een verdubbeling van de raadsvergaderingen. Breda is één van de weinige gemeenten, die er wel voor voelt. De leden van de daar op te richten jeugdraad zijn al gekozen. Van zijn kant vindt de heer Buissink zijn jeugdgemeente raad geen exportartikel, maar een plaat selijk middel om onder de bevolking meer belangstelling te wekken voor de vraag stukken van de gemeente. Te Gouda is de heer A. de Joode, die Woensdag bij de ketelontploffing in de Goudse melkinrichting ernstige brandwon den opliep, overleden. Hij was 47 jaar en laat een vrouw en een zoon achter. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND Hedenmorgen omstreeks halfzeven is op het kruispunt Kruisweg-Prins Bernhard- laan een motorrijder, de heer Beemster- boer, in botsing gekomen met een autobus van Maarse en Kroon. De motorrijder werd zeer ernstig gewond en is in zeer zorg wekkende toestand naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. „De Branding" geopend zonder Bach en Chopin Het kan voorkomen dat men om zalm uitgaat en met sprot thuiskomt. Zo kan het ook gebeuren dat men er op uittrekt om muziek van Bach en Chopin te gaan beluis teren, doch buiten verwachting getracteerd wordt op dingen die men ook nog wel „kunst" gelieft te noemen, doch waar men bescheiden de bepaling „klein" aan laat voorafgaan en die van de „grote Kunst" van aartsvader Bach slechts door een geestelijk en cultureel onoverbrugbare kloof gescheiden is. Maar toch kan zowel het een als ander best meevallen. Het kan zijn dat de tafelgenoten töevallig op sprot belust zijn; over smaak valt nu eenmaal niet te redetwisten. En men kan achteraf van oordeel zijn dat men door een gelukkig toeval van Bach en Chopin verschoond is gebleven in een omgeving waar dat andere uiterste zo raak insloeg en eerlijk gezegd beter passend was. Deze overwegingen houden verband met de indrukken die wij Zaterdagavond op deden in café „La Mer" in de Zeestraat te Zandvoort, op de stichtingsvergadering van de „Artistensociëtélt" die de naam „De Branding" kreeg. Aangekondigd was, dat op deze eerste samenkomst gemusiceerd zou worden door een dame en een heer uit Haarlem, die een Bach-Chopin-programma ten gehore zouden brengen. Doch wegens omstandigheden ging dit niet door. En toen gooide men het maar over de andere boeg en maakte men er een amusements avond van waarop ieder der aanwezigen zijn eigen aandeel in het programma kon nemen. Dit was nog niet zo slecht bedacht, daar iets dergelijks, zoals wij vernamen, tot de opzet van deze nieuwe sociëteit be hoort. Aldra kv/am men in stemming toen de zeer vaardige pianist Theo Moens bekende songs aansloeg, die tot meeneuriën uitlok ten. Er werd guitaar getokkeld, een caba retliedje gezongen en natuurlijk nog veel meer dergelijke kleinkunst bedreven. Maar daar ben ik niet meer bijgebleven, want voor zo iets was ik niet gekomen. En toch geloof ik dat men het bij het rechte eind had en dat de vrees, door een bestuurslid uitgesproken, dat (bij gemis aan Bach en Chopin) deze stichtingsavond op een „sis ser" dreigde uit te lopen, volmaakt onge grond was. Wie gaat er nu Bach op zo'n ge zellige avond in een Zandvoorts café be luisteren? En wie neemt het op zich om Bach daaraan te wagen! Nee, dan duizend maal liever de moderne amusementsmuziek die Theo Moens zo brillant op de piano vertolkte. Die was daar op z'n plaats. Maar thuis gekomen heb ik de beloofde Bach voor mijzelf gespeeld; die was me nu eenmaal beloofd en ik had hem trouwens nodig om weer op mijn verhaal te komen. JOS DE KLERK De onlangs gewijde pater W. Demmers O. F. M. uit Heemstede is Zaterdagmiddag ingehaald in de parochiekerk van St. Bavo aan de Herenweg. Een afdeling van de Katholieke jeugdbeweging en een schare witte bruidjes stonden langs het kerkpad geschaard toen pater Demmers het Gods huis betrad. In de kerk werd de neomist een wel komstlied toegezongen, waarna pastoor C. v. Mierlo een welkomstwoord sprak. Zondagmorgen droeg pater Demmers zijn eerste plechtige H. Mis op. De feestpredi katie werd gehouden door pater A. Duin dam. Het parochiaal zangkoor voerde onder leiding van de heer F. Pielage de Missa Trinitas van H. Cuypers uit. Han le Fèvre zong onder de Mis Ave Maria van César Franck, Ave Verum van Mozart en na de Mis een „Jubilate" van de Vlaamse com ponist L. de Vocht. 's Middags werd het kerkelijk feest be sloten met een plechtig danklof. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt op Woensdag 19 September een Herfstbloe menavond in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. Aan deze avond is een prijsvraag verbonden voor de mooiste mand, vaas fit drijfschaal. Op Dinsdag avond 18 September zullen de leden de ge legenheid krijgen bindwerk te maken. Op deze avond zal tevens een korte vergadering worden gehouden, tijdens welk? prijzen voor de Lathyruswedstrijd zullen worden uitgereikt. Daarna zal de heer B. Nieuwen- huis een lezing houden over het onderwerp „De cultuur van Primula's". BINNENLAND In Heersch (N.B.) zijn de pluimveesta pels van twee landbouwers vernietigd, daar de kippen aan pseudo-vogelpest bleken te lijden. Ook te Middelrode in de gemeente Berlicum is pseudo-vogelpest geconstateerd. Zestien kippen van een particulier moesten worden afgemaakt. In de aula van de rijksuniversiteit te Groningen heeft de rector magnificus, prof. dr. M, J. Striks de laatste gebrandschilderde ramen voor de aula der universiteit aan vaard. Het eerste van de vijf ramen werd in 1938 door koningin Wilhe' nina geschonken. Deze commissie deed toen de toezegging, dat de vier andere ramen in de aula eveneens door gebrandschilderde ramen zouden wor den vervangen. Dit is thans na 13 jaar ge schied. Zaterdag arriveerde .e Rotterdam het Deense hospitaalschip „Jutlandia", met aan boord vier Nederlandse en zeven Belgische gewonden uit Korea. De Nederlandse vrij willigers zijn de soldaten A. Duyves'teyn, M. J. F. Groos en H. C. M. van Moll, allen uit Den Haag en H. A. J. van Hurne uit Uden. Jhr. G. T. D. Hooft Graafland, consul- generaal der Nederlanden te Sidney, zal als eerste ambassadesecretaris naar Moskou worden overgeplaatst De N ierlandse con sul-generaal te Düsseldorf, de heer D. C. M. Bauduin, zal een functie krijgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De Unilever heeft besloten een groot laboratorium in Vlaardingen te bouwen op een terrein naast de bestaande fabriek aldaar. Wegens valse belastingaangifte is de Haagse papierhandelaar C. K. door de rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. In appèl voor het gerechtshof werd tot bevestiging van deze straf gecon cludeerd. De verdedigster, mej. mr. L. Jacobs, vroeg clementie omdat, naar zij ver klaarde K een groot bedrag aan verdiensten niet voor de belasting kon opgeven, omdat hij ten behoeve van de afdeling gevangenis wezen van het ministerie van Justitie op grote schaal papier had gekocht op de zwarte markt, aangezien de gevangenen aan het werk gehouden moesten worden. Binnenkort zullen enige deskundigen van de Internationale Bank zich naar Suri name begeven voor het maken van een studie van de economische toestand en de economische mogelijkheden aldaar. Raamsdonk zal als eers'e gemeente in Noord-Branbant zijn urgentieprogram voor de woningbouw kunnen uitvoeren doordat de gemeente een 50-jarige pet. annuïteits lening kan afsluiter bij de Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsmaatschappij ter grootte van f215.000. Als voorwaarde heeft de P.N.È.M gesteld dat 10 van de te bouwen woningen beschikbaar zullen wor den gesteld voor haar personeel. Van 24 September tot en met 6 October kunnen luchtpostpakketties. mits niet aan getekend. tot een gewicht van 500 gram worden verzonden aan de militairen, beho rende tot het vriiwilligersdetachement in Korea. Deze mogelijkheid bestaat niet voor pakjes, bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. Van Galen. Palthe te Almelo heeft met ingang van 29 September 40 arbeiders ontslagen we gens slapte in en reorganisatie van het bedrijf. Israël heeft bij een brandspuitenfabriek te Weesp een automatische ladderauto en enige autosnuiten besteld. Zaïerüag was het vijf jaar geleden dat de School Reserve-officieren Verbindings diénst geopend werd. Dit feit is ieestelijk gevierd in de kazerne te Utrecht, waar het Regiment Verbindingstroepen is gelegerd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft Zaterdagmiddag de technische school voor nijverheidsonderwijs te Culemborg geopend. Het was de eerste keer dat een minister een ambtelijk bezoek aan Culem borg bracht. De minister was bovendien jarig. Het Culemborgse harmonieeorps feli citeerde hem met muziek. De trekking van de Haak in-loterij voor het Koningin Wilhelmina Fonds ten behoeve van de kankerbestrijding is vast gesteld op 28 September om halfdrie in ge bouw De Brakke Grond te Amsterdam. Na het omvallen van een brandend petroleumstel brak Zaterdagmiddag brand uit te Silvolde in de rijwielhandel van L. Jansen. De brandweren van Silvolde en Terborg konden niet voorkomen, dat het grote pand vrijwel geheel uitbrandde. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering gedekt. By de opening van de Staten-Generaal zal de erewacht voor het paleis Noordeinde worden betrokken door een ere-compagnie cadetten van de Koninklijke Militaire Aca demie. Het zal de eerste keer na de oorlog zijn, dat door de „jonkers van de K.M.A." kenbaar aan de oranjekleurige lissen op de kraag aan een openbare plechtigheid in de residentie zal worden deelgenomen. Te Middelburg is een vijftiende-eeuwse grafkelder blootgelegd, waarin de beenderen van twee mensen werden aangetroffen. Men vermoedt, dat het graf behoord heeft bij het Minderbroeder-klooster. Bjj graafwerk in Doornspyk is een porseleinen kan met geldstukken uit de 16de eeuw gevonden. Op de 82 geldstukken, waarvan 25 gouden, komen beeltenissen van Karei de Vijfde en Philips de Tweede voor. In Den Haag is een centraal benzine tankstation van de stichting Haagse Taxi ondernemers in gebruik genomen. Ongeveer 125 ondernemers hebben zich in deze stich ting verbonden om de strijd tegen de duurte aan te binden. Zij hebben het nachttarief afgeschaft, omdat zij via hun organisatie thans benzine, smeermiddelen, onderdelen en banden gezamenlijk aankopen. Zij hopen door zo laag mogelijke tarieven een grote omzet te krijgen. Een inwoner van Den Haag, t^e heden morgen omstreeks negen uur op de autoweg Den HaagAmsterdam reed. is nabij Hoofd dorp ten gevolge van een hartverlamming plotseling overleden. Zijn passagier, die naast hem zat, wist de auto tot stilstand te brengen. HAARLEM EN OMGEVING Op de Herenweg te Heemstede is Zon dagmiddag omstreeks zes uur een wielrijd- ster, mevrouw C. uit Aerdenhout, aangere den door een uit de richting Haarlem komende auto. Mevrouw C. liep een hersen schudding op en is per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Volgens de poliiie was zij onoplettend de Herenweg naar de Zandvoortselaan overgestoken. De heer W. v. d. Peyl te Heemstede is benoemd tot instructeur van het tamboer corps van de Haarlemse Politie Muziek vereniging. Zondagmiddag omstreeks haifzes botste een dertienjarige Amsterdamse jongen op de Vogelenzaigseweg te Aerdenhout tegen een fietser, die voor hem reed. Het gevolg was, dat de knaap de middenweg op schoot, waar hij door een personenauto, die uit tegenovergestelde richting kwam, werd aangereden. Hij viel op het wegdek en kreeg wonden aan zijn hals en knieën. Met een andere auto is de jongen naar zijn woning in Amsterdam overgebracht. Een negenentwintigjarige Haarlemse draaier kreeg Zondagavond, nadat hij zich overvloedig te goed had gedaan aan alcohol, in de Duvenvoordestraat woorden met zijn gewezen echtgenote. Het bleef niet bij boze woorden alleen; een matroos die de gemoe deren wilde kalmeren kwam er niet zonder kleerscheuren af en ook de opstandige draaier kwam niet heelhuids uit het ge vecht te voorschijn. De politie maakte ten slotte een einde aan de herrie door de draaier mee te hemen en in het bureau Smedestraat op te sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3