Ere-tentoonstelling Coba Ritsema werd door Kees Verwey geopend Algemeen Ziekenfonds Ziekenzorg vierde zijn gouden jubileum HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Biljartbond kreeg praedicaat „koninklijke" Kampioenschap driebanden Roozenburg-Keller weer twee remises De Sterren Boys vierden lustrumfeest Culturele avond van „Nederland-USSR" Krakeel om het kasteel Het Vrije Toneel onder regie van Cruys Voorbergh Nieuwe archeologische vereniging opgericht Bezoek uit Franse onderwij skringen Tienjarige jongen door fietser aangereden Schietwedstrijden van „Steun Wettig Gezag" Derde klassers Nederlagen voor clubs uit Haarlem é\t omgeving Kennemer Golfclub Hockey verenigingen hielden vergaderingen 1951 ...zult U nooit'krüqen, als U de zo mi lde Boston Virqinia rookt RO O K-KATER In het begin van de receptie die de Ne derlandse Biljartbond Zaterdagmiddag ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan in de feestelijk versierde benedenzalen van liótcl „Victoria" te Amsterdam heeft gehou den, deelde de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen dr. J. J. Miedema mede, dat de Koningin aan de jubilerende bond het praedicaat „Koninklijke" heeft verleend. Na het dankwoord van de voorzitter jhr. dr. J. C. Mollerus werd het Wilhelmus ge zongen. Mr. A. de Roos, wethouder van Amster dam, sprak zijn vreugde erover uit dat de zetel van de bond in Amsterdam is geves tigd, dat hij in de hoofdstad zovele triom fen heeft gevierd en dat hij nu koninklijk is onderscheiden. Namens het Nederlands Olympisch Co mité complimenteerde de president kol. C. F. Pahud de Mortanges de bond, namens de Franse biljartbond sprak de secretaris generaal Avé, voor de Koninklijke Belgi sche biljartbond de voorzitter, de heer Troffaes. Jhr. dr. Mollerus deelde mede, dat de bond verrijkt is met een Lionie-beker. Van elke biljarter, die waar ook een belangrijke prestatie heeft geleverd zal de naam wor den gegraveerd in deze beker, die dus niet wordt uitgeloofd, doch in het bezit blijft van de bond. De Belgen hebben Zaterdagmiddag het drielandentournooi met overwinningen be sloten. Gabriels, Van Hassel en Vinger- hoedt hebben zich in dit tournooi de besten getoond. Zij bleven opgeslagen, Gabriels en Van Hassel zorgden voor de klap op de vuurpijl door ieder hun laatste 47/2 partij fe winnen met het op dit tournooi tot dat ogenblik niet bereikte gemiddelde van 133.33. Van Hassel liet Van de Pol op 84 staan toen hij zelf de laatste van zijn 400 caramboles stootte. Gabriëls deed het nog indrukwekkender. Diens tegenstander, Gal- miche, bleef op 20 caramboles achter. Vin- gerhoedt, de ongeëvenaarde wereldkam pioen op de driebanden besloot het tour nooi met zijn vierde zege, waarvan Lagache het slachtoffer was. De vierde partij was tussen Sweering en de jeugdige Fransman Siguret. Sweering had weer te kampen met pech. Hij trof Siguret in diens allerbeste vorm. In 47 beurten eindigde de Fransman de partij mei een moyenne van 7.063, dat hem net nog de tweede plaats in het totaal klassement bezorgde. België plaatste zich aldus met van de zes tien partijen slechts twee (door Dessart) verloren wedstrijden op de eerste plaats. Nederland werd tweede met zes gewonnen en tien verloren partijen en Frankrijk derde met twaalf verloren en vier gewon nen matches. De Franse driebandenspelers zorgden voor acht matchpunten. Aan het einde van het drielandentour nooi, waarin iedere speler (zowel in de 47/2 klasse als in die der driebanden) een wed strijd speelde tegen de vier tegenstanders van andere nationaliteit, doch niet uitkwam tegen de collega uit eigen land, is een ove rigens voor het tournooi van geen beteke nis zijnde persoonlijke totaalstand opge maakt, waaruit de Belgische hegemonie in dit tournooi blijkt. Totaalklassement 47/2 (ieder 4 partijen): pnt car brt h.s. alg.gem. Gabriels 8 1600 38 389 42.10 Van Hassel 8 1600 75 180 21.33 Van de Pol 4 1073 54 154 19.87 De Ruyter 4 1412 75 126 18.82 Galmiche 0 418 41 51 10.19 Delforge 0 497 65 58 7.64 Totaalklassement driebanden (4 par- tijen): Vingerhoedt 8 200 223 9 0.896 Siguret 4 174 245 7 0.710 Dessart 4 189 276 7 0.684 Lagache 4 176 262 7 0.671 Dr. Kok 4 181 310 9 0.583 Sweering 0 133 222 7 0.621 De wedstrijden om het kampioenschap driebanden in het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, welke zijn aangevangen op Vrijdag 14 September j.l., hebben tot heden de volgende uitslagen gebracht car. beurt. h.s. v. d. Broek 40 97 4 Jacobs 37 97 3 Metz 38 92 3 Steffens 40 92 5 Metz 33 69 3 v. d. Broek 40 69 5 v. d. Broek 40 88 3 Schermerhorn 34 88 3 Steffens 40 96 4 Jacobs 36 96 4 v. d. Linden 40 84 3 Steffens 38 84 5 Bakker 34 88 3 v. d. Linden 40 88 4 Schermerhorn 32 96 2 Jacobs 40 96 3 v. d. Linden 40 78 4 Jacobs 31 78 3 v. d. Broek 40 59 6 St 'fens 22 59 2 v. d. Broek 40 91 4 Bakker 4 36 91 3 De wedstrijden worden iedere avond voort gezet in hotel „Royal" aan het Stationsplein le Haarlem. De slotpartijen worden gespeeld Zaterdagmiddag en -avond 22 September. Dammen Zaterdag en Zondag is in Heerlen de strijd om het wereldkampioenschap dammen tus sen Roozenburg en Keiler voortgezet. Beide keren was het resultaat remise. De stand is thans 8—6 voor Roozenburg. Voetbal De Haarlemse voetbalvereniging ,,De Sterren Boys" heeft Zaterdag haar eerste lustrum gevierd met een feestavond in het gebouw van de H.K.B. Het cabaret-gezel- schap Tonny van Zwol verzorgde het pro gramma. Dit gezelschaap heeft de vele aan wezigen enige uren op amusante wijze bezig gehouden. De geestige conférences van Tonny van Zwol, de liedjes van Louk Norell, de vlotte voordrachten van „Jolly and Jo ker" en de xylophoonvirtuoos Lajos Heros vonden een dankbaar onthaal bij de feest vierenden. De muzikale begeleiding was bij de „Witte Kraaien" in goede mden. De avond werd besloten met een bal onder leiding van de heer Martin van Delden. „De Sterren Boys" kan op een geslaagde lustrum- Viering terugzien. In het Frans Halsmuseum is Zaterdag middag onder grote belangstelling ook de commissaris der Koningin in de provin cie Noordlyolland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, was hierbij aanwezig de ere-tentoonstelling van werken van de on langs 75 jaar geworden, te Haarlem geboren schilderes Coba Ritsema geopend. De heer H. P. Baard, directeur van het museum, heette namens het gemeentebestuur de ge nodigden welkom en deelde mede dat bur gemeester Cremers door familie-omstan digheden niet in de gelegenheid was de kunstenares in het huis van Hals, waar zij drie weken te gast zal zijn, toe te spreken. Na dank te hebben gebracht aan het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, aan de directies van enkele musea en particuliere verzamelaars voor het afstaan van talrijke schilderijen, gaf de heer Baard het woord aan de schilder Kees Verwey, die het initiatief tot deze expositie heeft genomen, echter niet dan na zijn vreugde te hebben vertolkt over het voor recht de eerste te zijn geweest, die (tijdens het arrangement) de grootheid en de sub tiele kleurgevoeligheid van het werk van Coba Ritsema in het ensemble mocht zien. Het is al weer enkele weken geleden dat juffrouw Ritsema jarig was, aldus begon Kees Verwey zijn door bewondering ge dragen inleiding, doch pas heden vieren wij feest. Spreker herinnerde aan de traditio nele recepties in haar eigen innige atelier, waar Coba Ritsema zich altijd weer de ideale gastvrouw toont, niet alleen omdat zij met iedere bezoeker zoveel gedachten wisselt als waar deze recht op heeft, maar vooral omdat zij haar gehele omgeving mede laat ontvangen door middel van haar werk. Zij is in de eerste en in de laatste plaats schilderes. Coba Ritsema, zo deelde Kees Verwey mede, bezocht in haar geboorteplaats de kunstnijverheidsschool, aan welk onderwijs zij veel te danken heeft. Zij leefde hier de concentratie, waar zij kracht uit putte. Zij was trouwens zeer bevoorrecht wat haar opleiding betrof, want daarna werkte zij onder leiding van de onvergetelijke profes sor Allebé op de Academie. Haar eerste atelier was een koepel in de omgeving van Haarlem, waar zij zonder de opgedane ken nis en grondigheid uit het oog te verliezen al spoedig ging streven naar een vrije pen- seelvorming. In 1924 bereikte zij het vol ledig meesterschap, aldus spreker. Haar werken hadden het „schilderlijke dat in zichzelf voldoende is". Uit een andere periode Uitvoeriger ging de inleider vervolgens in op het begrip stilleven, met welk even prachtige als beknopt woord wordt uitge drukt dat de voorstelling leeft in de stilte, zodat de beschouwer alle geheimen der materie kan ontdekken. Deze vorm is bij zonder geschikt voor wat Kees Verwey „het wijsgerig schilderen" noemde. Als mees ters op dit gebied wees hij op Floris Verster uit Leiden en H. F. Boot uit Haar lem, die als filosofen nadachten over de wetten en ervaringen van licht en ruimte, die zij ontdekten en in hun werken toe pasten. Mejuffrouw Ritsema is geen den kersfiguur in de schilderkunst. Zij heeft de vrijheid genomen en gekend te schilderen uit de bronnen van vrouwelijke zorgeloos heid en een intuïtie, die haar uitstekend heeft geleid. Enkele van haar stukken zijn eenvoudig fenomenaal, aldus spreker. Ook de kunstenaarsomgeving exquis en op het toppunt van schilderlijk kunnen is haar gunstig geweest. Zij heeft de grote bewegingen van Breitner en Manet met haar vrouwelijk palet verwerkt, De afdeling Haarlem van de vereniging Nederland-USSR heeft Zaterdagavond in gebouw Cultura een culturele avond be legd, die gewijd was aan de film „De derde slag" en aan een lezing over Russische mu ziek. Over de film, die blijkbaar over de slag op de landengte van Perekop tussen de Russische en Duitse legers ging, hebben wij ons geen oordeel kunnen vormen. Ten eerste was de projector zo lichtzwak, dat de film wel een schimmenspel leek, ten tweede waren de onderschriften met ware virtuositeit voortdurend op een lichte ondergrond gezet en tenslotte mankeerde er af en toe iets aan de geluidsband, zodat men eerst een mond ^zag bewegen en pas enige ogenblikken later kon vernemen, wat de spreker te zeggen had. Dit kwam spe ciaal de helderheid der dialogen niet ten goede. De lezing over muziek werd gehouden door dr. F. Rebling en geïllustreerd door piano-spel van de spreker en zang van de heer K. Smulders. Zij was gebaseerd op de ervaringen van de heer Rebling, opgedaan tijdens een rondleiding in de Sovjet-Unie. Hij behandelde in het kort enige aspecten van Tsjaikowsky, Moussorgsky en Glinka, die hij typische voorbeelden noemde van de verbondenheid qan de nationale volks muziek, de Russische componisten eigen. Hij gewaagde voorts van de enorme belang stelling, die er in de Sovjet-Unie bestaat voor opera's en concerten, onverschillig of zij werken van Russische of buitenlandse componisten omvatten. De heer Rebling werd bij zijn muzikale illustratie, die ein digde met het vredeslied van Sjostakowitsj, ernstig gehandicapt door een slecht instru ment. De commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenuiijk, maakte met de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, een rondgang over de tentoonstel ling van het levenswerk van de te Haarlem geboren schilderes Coba Ritsema, die men eveneens op deze foto ziet. respectievelijk in haar stillevens en in haar bloemstukken. Haar kunst, aldus besloot Kees Verwey zijn toespraak, is afkomstig uit een andere periode en daarom juist zo welkom in de onze, die door onzekerheid gekenmerkt wordt. Vele genodigden begaven zich na een rondgang over de tentoonstelling naar de gewelven van de sociëteit Teisterbant, waar president Godfried Bomans de kunstenares met een hartelijke rede het ere-lidmaat- schap aanbood, voor welke onderscheiding door haar oud-stadgenoten mejuffrouw Rit sema zich zeer erkentelijk toonde. „Krakeel om het kasteel" (Castle in the air) van Alan Melville, waarvan een afde ling van het Vrije Toneel het onder artistieke en zakelijke leiding van Cor en Anton Ruys staande gezelschap eergis teren in de Haarlemse Schouwburg de Nederlandse première gaf, is een blijspel van geen betekenis, een handige montage van clichés die het altijd weer doen. Daar mede is eigenlijk alles van dit stuk gezegd wat er van te zeggen valt. De bestanddelen van het verhaaltje zijn de theaterbezoekers reeds uit allerhande Engelse comedies van na de oorlog bekend en kunnen dan ook nauwelijks nog als verrassingen gelden. Wel mag worden vastgesteld dat deze tot op de draad versleten motieven van alles behalve solide kwaliteit niet onaantrekke lijk zijn verweven, al heeft de maker ten slotte een paar grove kluchtspel-effecten nodig om de warboel uit de knoop te halen. Men wordt dan voor de zoveelste keer in kennis gebracht met een huishoudelijke bezigheden verrichtende graaf, die zijn leveranciers moet misleiden om aan de in dergelijke stukken onontbeerlijke whiskey te komen en zijn butler in dienst houdt om hem cigaretten uit de kamers van de gas ten te laten ontvreemden. Door de gesta dig toenemende lasten is zijn vermogen zo danig geslonken, dat hij zich gedwongen ziet het zich uiteraard in een vervallen staat verkerende familiekasteel te ver kopen. Er zijn twee gegadigden: een schat rijke Amerikaanse dame, die haar stam boom in dit adellijke domein wil planten, benevens een op promotie beluste ambte naar van de staats-kolencommissie, die er een tehuis voor arbeiders van wenst te maken. Natuurlijk blijken dollars en liefde de sterkste wapenen, met dien verstande dat de graaf zijn door hem onveranderlijk „Baasje" genoemde huishoudster in de ar men sluit om met haar in Cuba een nieuw leven te beginnen, althans zijn vacantie door te brengen. Dat de dialogen worden opgevrolijkt met de gebruikelijke grapjes over poli- en erotiek behoeft wel geen be toog. Con Nicolai is er in geslaagd deze snedig te vertalen. Aan niets was te merken dat het hier een première gold, zo gesmeerd liep dit niemendalletje van stapel. Een voorbeel dige prestatie, speciaal van regisseur Cruys Voorbergh, die trouwens wederom zijn vin dingrijkheid op het gebied van het lach wekkende bewees zonder daarbij de per ken van de goede smaak te buiten te gaan. Daarbij kwam de gelukkige omstandigheid dat het spelersmateriaal zich over het al gemeen voortreffelijk in zijn werkmethode geschikt had, hoewel daar tegenover stond "dat zijn invloed soms al te duidelijk merk baar werd. Dit was in het bijzonder bij Gijsbert Tersteeg het geval, die men overi gens voor het eerst als een werkelijke blij spel-figuur voor het voetlicht zag. De dankbare rol van de graaf werd waarlijk joyeus door hem vertolkt. Een groot deel van het succes was verder te danken aan de begaafde Nell Koppen, die in haar be scheidenheid iets aandoenlijks wist te leg gen, maar zich niettemin waar nodig met vrouwelijke aggressiviteit van de achter grond losmaakte. Wim van den Brink gaf een leuke typering van de meer en meer aan verkoudheid lijdende Labourman, die ondanks zijn drukke werkzaamheden nog tijd voor een huwelijksaanzoek vindt. Kitty Kluppel! was levendig en geestig als de dollarprinses, maar zou er verstandig aat. doen in het vervolg door het tweede be* drijf in een ander toilet te wandelen. De bezetting werd wat erg nadrukkelijk ge completeerd door Willy Ruys als de be diende. DAVID KONING. Dezer dagen is opgericht de Archeolo gische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland. Deze stelt zich ten doel: het be vorderen en verrichten van allerlei onder zoekingen op het gebied der oudheidkunde in de ruimste zin van het woord. Hierbij zal aandacht worden besteed aan histori sche, biologische en geologische bijzonder heden. In het bestuur hebben onder anderen zitting: H. J. Calkoen te Velsen, voorzitter; B. J. Wieland Los, Kloppersingel 177 te Haarlem, secretaris; C. Roodanburg te Haarlem, penningmeester. Zaterdag kwam een Frans gezelschap in Haarlem aan, bestaande uit 25 personen die betrokken zijn bij de onderwijzers- en leraarsopleiding. Uitgenodigd door de Ne derlandse regering op grond van het Cul tureel accoord met Frankrijk, zullen zij gedurende een gehele week de gasten zijn van docenten en leerlingen der Rijks kweekschool te Haarlem en van de Kweek school op bijbelse grondslag te Bloemen- daal. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen begeleidde drs. B. de Hoog de Fransen naar de Spaar- nestad en woonde met de directeuren en enige leraren van genoemde scholen de ontvangst op het stadhuis bij door de bur gemeester van Haarlem. Mr. P. O. F. M. Cre mers wees op de steeds meer verdwijnen de belangstelling van de Nederlanders voor de Franse taal en cultuur, waaraan wij juist zoveel te danken hebben en die mis schien al te zeer verdrongen wordt door Engels-Amerikaanse invloed. De burge meester verheugde zich dan ook ten zeer ste over de komst van deze docenten en leerlingen van kweekscholen uit Parijs,' Rouen en Caen. De heer Chardon uit Pa rijs, hoofdinspecteur van het onderwijs, dankte voor de hartelijke ontvangst in het stadhuis. Nadat de heer De Hoog aan een lunch in Brinkmann de zorg voor het gezelschap had overgedragen aan de heer J. van der Meulen, directeur der Rijkskweekschool, maakten in het gebouw aan de Leidse- vaart de docenten en leerlingen van ge noemde scholen kennis met hun gasten. De heer Fökkema uit Bloemendaal zette de betekenis van contact tussen de opvoeders van verschillende landen uiteen. Het kweekschoolkoor zong een psalm van onze Sweelinck op Franse tekst, op zichzelf een blijk van vroegere samenhang van beide culturen en, door gezamenlijke zang en bespreking van het rijke program van de komende week, slaagden dd gastheren er gemakkelijk in, reeds gedurende de thee die de leerlingen hun gasten aanboden een vertrouwelijke sfeer te scheppen. Zondag middag vond een receptie plaats in de Da Costa kweekschool te Bloemendaal, waar na een duinwandeling, een bezoek aan de Erebegraafplaats en het Bloemendaalse strand en een bustocht naar Zandvoort, Aerdenhout en Heemstede volgden. Vandaag werden de Fransen op de Rijks kweekschool door inleidingen, gevolgd door bezoeken aan diverse scholen in ken nis gebracht met ons onderwijs. Het pro gram vermeldt verder bezoeken in Haar lem en aan Amsterdam, Den Haag en Delft, IJmuiden, Alkmaar en de Zuiderzeewer ken, om naast het eigen beroep ook kennis te maken met landschappen, stedenschoon, kunstschatten en de Nederlandse activiteit. De Haarlemse „Conférences Frangaises" bieden Woensdag de Fransen en hun gast heren een filmavond aan in de aula van het Christelijk Lyceum. Een tienjarige Haarlemse jongen, Y. A. geheten, stak Zaterdagmiddag zonder op of om te kijken de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord over. Dat werd hem noodlottig; hij werd aangereden door een fietser, die hem niet meer kon ontwijken. Met een gapende hoofdwonde werd A. per zieken auto naar huis gebracht. Zichtbaar ontroerd liet voorzitter P. Bruyn van het Algemeen Ziekenfonds „Zie kenzorg" te Haarlem zich Zaterdagmiddag in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann door de wethouder van Volksgezondheid en Financiën, de heer W. C. Bakker, de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de revers spelden. Dit was ongetwijfeld het hoogtepunt van de druk bezochte receptie ter gelegenheid van het gouden jubileum van „Ziekenzorg". De heer G. K. Janssen, lid van de Raad van Toezicht, leidde het officiële gedeelte „Het is ons ernst om de regering te be wijzen, dat door gezamenlijk optreden voor de veiligheid van ons land kan worden gewaakt", zeide de heer L. J. P. N. A. Bouwman uit Heemstede, voorzitter van de Provinciale Commissie Steun Wettig Gezag Noordholland, Zaterdag tegen de aanwezigen op het terras voor het paviljoen „Het Witte Huis" aan de Zeeweg te Overveen. Daar waren vele autoriteiten met de deelnemers aanwezig voor de prijsuitreiking voor de korps- en personele schietwedstrijden, die onder auspiciën van de provinciale commis sie Noordholland van het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag werden gehouden voor de korpsen van de districten Noord holland Noord en Zuid van de Nationale Reserve, Reserve Grensbewaking, de distric ten Amsterdam en Alkmaar der Reserve Rijkspolitie en de Reserve Gemeentepolitie in Noordholland. De geweerschutters streden te Laren (Crailo) om de prijzen en de pistooi- en revolverschutters deden dat op de schiet banen te Overveen over een afstand van 15 meter. Het was de eerste keer in het ongeveer driejarig bestaan van het Nationaal Instituut S. W. G., dat deze schietwedstrijden werden gehouden. Door het succes van de wedstrij den alle opgegeven korpsen hebben deel genomen hoopt men deze het volgend jaar op dezelfde wijze te kunnen houden. De prijzen van de korpswedstrijden gingen voor de Nationale Reserve naar het district Noordholland Zuid 1 met 87 punten (maxi mum te behalen 100 punten); voor de Reserve Grensbewaking en de Reserve Rijkspolitie naar het district Amsterdam van de Reserve Rijkspolitie, dat 345 punten behaalde (maxi mum te behalen 360 punten); voor de Reserve Gemeentepolitie naar het korps uit Nieuwer Amstel met 278 van de maximum te behalen 300 punten. De korpsprijzen bestonden uit een wisselschild plus een persoonlijke medaille voor elke schutter en de commandant. De wisselschilden waren aangeboden door de heren J. F. Kiel, Amsterdam; J. J. van Moor- sel, 't Gooi, en de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bond van Oud-strijders en dragers van het mobilisatie-kruis. Bij de personele schietwedstrijden waren er prijzen voor ieder onderdeel. Voor de Re serve Gemeentepolitie waarvan uit deze omgeving deelnamen korpsen uit Bloemen- dael, Haarlem, Heemstede en Velsen was voor ieder korps een eerste en tweede prijs aanwezig voor de best geplaatsten. Deze prijzen gingen voor Bloemendaal naar G. Zwarteveen en M. Oorthuis (beiden 54); voor Haarlem naar M. van Duijn (56) en J. C. Sevensterp (56); voor Heemstede naar P. A. J. Baalbergen Jr. (55) en J. E. Baalbergen Sr. (53); voor Velsen naar J. Visser (58) en G. P. Bührmann (56). (Het getal achter de namen geeft het aantal behaalde punten aan). Bij de persoonlijke prijzen gèweerschieten voor de Nationale Reserve behaalde J. Peek uit Haarlem een tweede prijs. Hij behoorde tot het district Noordholland Zuid I. van deze receptie en heette de talrijke be langstellenden, in het bijzonder wethouder Bakker, welkom. Hij betreurde het ten zeerste dat burgemeester mr. Cremers deze middag niet aanwezig kon zijn wegens droeve familie-omstandigheden. Hierna nam voorzitter Bruyn achter de katheder plaats om zijn herdenkingsrede uit te spreken. Hij bepaalde zich hoofd zakelijk tot de laatste vijfentwintig jaar, omdat dit een zeer belangrijke periode voor „Ziekenzorg" is geweest. „Hetgeen," aldus de heer Bruyn, „niet wil zeggen, dat er in de eerste kwart eeuw niets bijzonders is geschied. Met dank baarheid herdenken wij hen, die ons zie kenfonds hebben opgericht. Zij hebben de basis gelegd, waarop de bestuurders, die later kwamen, konden voortbouwen en waarop het werk steeds wordt voortgezet. Al waren de pioniers met de hoogste ver wachtingen en idealisme bezield, zij zullen zeker niet hebben bevroed, dat de kleine plant door hen uitgezet, zou uitgroeien tot een gezonde boom, die nu reeds tientallen jaren overvloedig zijn vruchten afwerpt tot steun en in het belang van de lijdende mensheid. Om enkele cijfers te noemen: bij de oprichting had men 102 leden, bij het vijfentwintigjarig jubileum bedroeg het aantal 8400, bij de herdenking van het veertigjarig bestaan telde het fonds 22250 leden en thans staan ruim 35000 verzeker den ingeschreven." Spreker besloot met te constateren, dat ondanks de grote moeilijkheden, waarmee „Ziekenzorg" in de loop der jaren te kam- Op de receptie van het gouden „Zieken zorg" werd namens het gezamenlijke per soneel een schilderij aangeboden. Voorzitter P. Bruyn (links) en het oudste bestuurslid J. de Haas bekijken het zeegezicht. pen heeft gehad, zeer veel is bereikt en dat met tevredenheid op het werk en de resultaten kan worden teruggezien. Hij bracht dank aan het personeel, dat van hoog tot laag heeft meegewerkt om „Zie kenzorg" op een steeds hcijer plan te brengen. Hierna was het woord aan wethouder Bakker. Deze zeide onder meer, dat het werk van „Ziekenzorg" zeer veel zegen heeft verspreid onder alle lagen van de bevolking en vooral onder de arbeiders, die door de hulp van het ziekenfonds van vele zorgen werden verlost. Spreker richtte zich vervolgens tot de voorzitter. De ziel van een goed bestuur is meestentijds de praeses. De heer Bruyn heeft dat overdui delijk bewezen. In 1916 was hij reeds lid van de Raad van Toezicht van „Zieken zorg" en in 1917 werd hij gekozen tot bestuurslid, en in 1928 tot voorzitter. Het jubileum van „Ziekenzorg" is in zekere zin dus ook zijn jubileum. Spreker deelde mee, dat de heer Bruyn was toegekend de gou den eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden (P. v. d. A.), in de kwaliteit van voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen, herinnerde aan de voortreffelijke verstandhouding, die be staat tussen „Ziekenzorg" en de bond. Be sloten was, in samenwerking met andere fondsen, een bedrag aan geld te overhan digen om de jubilerende vereniging in staat te tsellen de verlichting van de bestuurs kamer te verbeteren. Namens het gezamenlijke personeel sprak de heer M. van Steen, die een schil derij van een zeegezicht aanbood onder de leuze „Goed zicht en behouden vaart". Hierna kwamen onder meer nog aan het woord de heer W. de Haas, namens de Haarlemse fondsen, die ook een bijdrage overhandigde voor de verbetering van het gebouw van de vereniging; de heer L. de Wijs, namens de afdelingsunie Handels- en Kantoorbediendenorganisaties; en de heer J. Mensink, namens de Tandheelkundige Vereniging. Hij bood het bestuur een fraaie koperen vijzel aan „voor het geval de voor zittershamer zoek mocht raken." In de strijd tegen het sterke Excelsior had HBC reeds na twee minuten door Van dei- Velde de leiding. De Schiedammers doel puntten daarna drie maal. Kort voor het einde verkleinde De Reus de achterstand. Alkmaarse Boys had bij de rust een ge flatteerde 20 voorsprong op Ripperda, dat een uitstekende wedstrijd speelde. In de tweede helft scoorde Th. Dreyer tegen, maar tegen de verhouding in slaagde Knop er in de Alkmaarse voorsprong te vergroten. Hel overwicht van Ripperda bleef aanhouden en door v. d. Linden werd het 32. TYBB schijnt een moeilijk seizoen tege moet te gaan. Reeds in de eerste minuut nam Archipel de leiding, maar Rombouts maakte gelijk. Na de hervatting hebben de Haarlemmers geruime tijd de beste kansen gehad, maar toen de gevaarlijke Haagse mid- voor in he laatste kwartier twee keer scoor de was de 13 nederlaag een feit. GDA kwam tegen Zandvoortmeeuwen op goedkope wijze aan de doelpunten. Fouten in de Zandvoortse achterhoede hadden tot gevolg, dat de clubs uit Loosduinen zich na 25 minuten van een 03 voorsprong had kunnen verzekeren. Wel scoorde v. d. Werf voor de gastheren tegen en toen Juffermans na de pauze de achterstand terugbracht tot 23. was er weer een kans. Een nieuwe fout in de defensie leverde GDA een vierde doel punt op. Paap bracht de eindstand op 3—4. Hillegom nam tegen VIOS door De Jong de leiding. Uit een misverstand in de Hille- gomse achterhoede maakte de thuisclub gelijk en nog voor de rust werd het 2—1. Ondanks goed spel van Hillegomse zijde, had VIOS na rust met schieten iets meer geluk en daardoor hadden de Hagenaars via drie doelpunten een 51 voorsprong genomen. Verder dan een doelpunt van Van der Meer bracht Hillegom het niet meer. Op de banen van de Kennemer Golfclub is een wedstrijd (18 holes handicap stroke- play) gehoudn voor ouders met kinderen. Winnaars werden H. van de Stadt (18) en J. G. H. van de Stadt (18) met een netto score van 64. Op de tweede en derde plaats eindigden met een netto score van 74 me vrouw H. L. Dorhout Mees .(22) met Peter Dorhout Mees (23) en A. D. Strum- phler (18) met Merlof Strumphler (17). Hockey In Royal te Haarlem hield de hockeyclub H. B. S. de ledenvergadering. De bestuurs verkiezing had het volgende resultaat: G. Out, voorzitter; A. .J. J. Schaap, Cederstraat 10, Haarlem, secretaris; G. Rol, penningmeester; mejuffrouw A. Klerk en mejuffrouw B. van Beymerw.erdt, respectievelijk tweede secre taresse en tweede penningmeesteresse. Het bestuur is teruggebracht van 7 op 5 leden. In het komende seizoen zal H.B.S. met drie heren- en twee dames-elftallen aan de com petitie in de K.N.H.B. deelnemen, terwijl in de onderbond Noordholland een heren-, twee jongens- en een meisjes jeugdelftallen zul len spelen. De heren-elftallen in de hoofd- bond spelen in de promotie-, tweede en vierde klasse; de dames-elftallen in de pro motie en derde klasse. Sedert het vorige seizoen is het leden aantal enigszins gestegen en bedraagt 140. Door een overladen agenda zal de jaar vergadering aanstaande Vrijdag worden voortgezet. In het clubhuis achter Zomerzorg te Bloe mendaal werd Zaterdagavond de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Bloemendaalse Dames hockeyclub (B.D.H.C.). Door het bedanken van mejuffrouw J. Jur- rissen en mejuffrouw M. de Waard kwam er een wijziging in het bestuur. Dit bestaat nu uit mejuffrouw N. Roos, voorzitster; mejuf frouw W. Groeneveld, secretaresse; mejuf frouw N. Roosjen, penningmeesteresse; me juffrouw G. Pijpers, wedstrijdsecretaresse: de dames A. Polak, T. Boom en L. Oosten Beekman, commissarissen. Het ledental van B.D.H.C. bleef vrijwel constant en bedraagt ongeveer 150 leden. Doordat in het vorige seizoen het vierde en het vijfde elftal moesten degraderen, speelt B.D.Ii.C. niet meer in de tweede klasse. Be halve in de eerste klasse spelen twee elf tallen in de promotieklasse, twee in de vierde klasse en een elftal in de derde klasse. In de onderbond hoopt men vier jeugdelftallen te kunnen laten spelen. Bij de rondvraag kwam de wenselijkheid van een collectieve ongevallen-verzekering ter sprake. Onderzocht zal worden of men het risico bij een maatschappij zal dekken of zelf een fonds daartoe zal stichten. Voor de hockeysters beginnen aanstaande Zondag de voorronden voor de hockeydag. Deze zullen waarschijnlijk worden gespeeld op het terrein van H.B.S. aan de Donkere- laan te Bloemendaal. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7