Ondanks sombere wereldsituatie toch vertrouwen in de toekomst OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Troonrede De Troonrede: Weerbericht Nadelig saldo op de gehele dienst van f267 millioen Nieuwe offers en krachtsinspanning zullen echter noodzakelijk zijn Indonesië Moeilijkheden van de middenstand Bescherming van geestelijke waarden Toeneming der emigratie gewenst Het woord is aan Menige moeilijke beslissing Arrestaties in Perzië MILLIOENENNOT A Vierde Troonrede van Koningin Juliana 4^ 66e JAARGANG No 60 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 224 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het is weer een lang STUK. Er overheerst een zekere toon van opti misme in. Weliswaar begint de regering met te constateren dat de internationale spanningen voortduren en ongunstig in werken op de economische en sociale ver houdingen. Wel voegt zij daaraan toe, dat geestelijke zowel als materiële waarden worden bedreigd. Maar daarop verandert de toon meteen: er zijn ook bemoedigende verschijnselen waar te nemen. „Het besef wint veld, dat voor cle bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe en internationale samenwerking geboden is, waarbij staten en volken zich bereid moe ten tonen collectief offers te brengen". Dat is onbetwistbaar juist: dat besef wint veld. Maar hetgeen gebeuren moet wordt op nieuw in voorzichtige algemeenheden uit gedrukt: ook in de Troonrede-1951 toont de Nederlandse regering geen neiging om de weg, die naar politieke federale Unie leidt en die ingeslagen zal moeten worden om dat er geen andere is, te noemen en voluit te erkennen. Wij blijven voorzichtig. De regering gaat haastig over naar Korea en naar de ingrijpende defensiemaatregelen in het kader van het Noord-Atlantisch ver drag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeenschappelijk de fensie-stelsel geven goede hoop dat vol doende paraatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereld ramp, tijdig zal worden bereikt zegt zij. Dat hier het woordje „kan" inplaats van „zal" wordt gebruikt kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp verdient aandacht. Er spreekt een min der overtuigde toon ten aanzien van het reddende heil van een sterke bewapening uit dan die, welke wij vaak van over de zeeën vernemen. Er schijnt de erkenning uit te spreken, dat overleg en samenwer king tussen de grote machten, die in inter nationale spanningen voorop staan, nodig zullen zijn om te kunnen verklaren, dat een wereldramp voorkomen zal worden. Maar de voorzichtig-optimistische toon, die zich in het stuk doet gelden leidt toch tot deze woorden aan het slot van de Troon rede: „Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegenwoordigende lichamen krachtig, besluitvaardig en recht vaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het be schermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan de versteviging van onze economie en de verbetering van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toe komst met vertrouwen tegemoet zien." Welnu, dit zijn schone woorden. Men zou niet gaarne ontkennen dat dit alles gewenst is. Men zou ook niet gaarne willen bewe ren dat de mens geen vertrouwen in zich zelf en de toekomst van zijn land moet koesteren. Maar evenmin kan men bevesti gen, dat als ieder in ons volk maar hard zijn best doet en daarbij naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede, dit voldoende zou zijn om die vrede te behouden. Met voldoening constateert de regering dat het in vorige jaren al uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich in toe nemende mate zullen blijven ontplooien, in vervulling is gegaan. Zij spreekt daarbij haar grote waardering uit voor de moed en de volharding, door Nederlandse werkers in Indonesië in het bijzonder op de onder nemingen getoond, die zeker verdiend is. Het is een erkenning die algemene aan dacht moge vinden en die energieke jonge mensen Wellicht inspireren zal om hun kans, als die zich voordoet, in Indonesië te wagen. Het is niet nodig de Troonrede hier op de voet te volgen. Er worden nieuwe maat regelen en wetsontwerpen in aangekondigd die minder door hun aantal dan door de moeilijkheid van de onderwerpen, die zij betreffen, de aandacht trekken. Daar zijn de industrialisatie, opvoering van de pro ductie, verbetering van de organisatie der in stijgende lijn verkerende emigratie. De regering spreekt van een sterk stijgende lijn. Als men de voor dit jaar genoemde ge tallen vergelijkt bij de toeneming der be volking moet men er wel aan toevoegen, dat die toeneming haar tot dusver nog verre overtreft. Ten aanzien van de vervanging van de Noodwet Ouderdomsverzekering door een wettelijke verzekering wordt voor het ko mende zittingsjaar niet meer in uitzicht ge steld dan de zending van een voorontwerp naar de Sociaal-Economische Raad, om ad vies. Die Raad heeft een voorontwerp Ziekenfondswet al ontvangen; dit laatste belooft ongetwijfeld sneller verwezenlij king. En vei-nieuwing van ons onderwijs stelsel dient met bekwame spoed te worden bevorderd (zegt de Troonrede). De in een algemene nota geschetste voorzieningen zullen nader worden ontwikkeld en in wet telijke regelingen worden belichaamd. Maar wanneer? Er is voor het komende jaar gerekend op de bouw van veertigduizend woningen en het zal van het grootste belang zijn als er meer kunnen worden gebouwd. Dit is een dier waarheden, die met de omvang van een koe pleegt te worden aangeduid. De terwille van de uitvoer en werkge legenheid die in het algemeen in het afgelopen jaar bevredigend is gebleven noodzakelijke investeringen zullen moge lijk moeten blijven. Dit erkent de regering en die erkenning is zeker van evenveel be lang als de aankondiging van maatregelen, om de liquiditeits-moeilijkheden in de middenstand het hoofd te bieden. Een ont werp van een nieuwe Vestigingswet zal in het komende jaar aan de Staten-Gene- raal worden aangeboden, hetgeen nog niet wil zeggen dat het ook in dat jaar wet zal worden, want de weg der ontwerpen is lang en wordt vaak langzaam afgelegd. Dat de begroting voor 1952 sluitend is en dat in een deel van de uitgaven op de ka- pitaaldienst door middelen uit de gewone dienst zal worden voorzien kan men met belangstelling constateren. In zijn be schouwing van de Millioenen-nota in dit nummer, die ik u ter lezing sterk aanbe veel, noemt onze financiële medewerker deze begroting de meest reële, die sinds de oorlog is ingediend. Maar hij stelt daarbij vast dat de totale uitgaven voor 1952 ad vijf-en-een-kwart milliard niet veel min der dan dertig procent van het totale volks inkomen zullen bedragen en dat de f 1241 millioen, op de gewone dienst voor mili taire uitgaven uitgetrokken, al meer dan 28 op het totaal van die dienst zijn. Er komen nog 259 millioen op de kapitaal- dienst bij: totaal alleen aan militaire uit- De Koningin heeft hedenmiddag de zit ting der Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal, Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en van toe nemende zorgen van ons volk. De interna tionale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als mate riële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedi gende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe internationale samenwerking geboden is, waarbij staten en volken zich bereid moe ten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrachten der Verenigde Naties heb ben in Korea het hoofd geboden aan aggres- sie en bewezen, dat een politiek van ge weld niet straffeloos kan worden voortge zet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse detachement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heeft zich bijzon der ondei-scheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige dankbaarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantisch Verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de op bouw van een gemeenschappelijk defensie stelsel geven goede hoop, dat voldoende pa raatheid, die kan bijdragen tot het voor komen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burger lijke verdediging 'wordt volle aandacht ge schonken. De samenwerking, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook worden ge richt op het waarborgen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verho ging daarvan en zal ook op cultureel ge bied de volken nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het voorstel dat daaromtrent bij de Staten- Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de regering grote waarde. Het beëindigen van de staat van ooi-log met Duitsland en het totstandkomen van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volken te doen mede werken. De regering van de republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wij ziging van de ter Ronde Tafel-conferentie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwerking met Nederland niet wenst te verbreken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een an dere basis dan de bestaande op betere wijze kunnen worden gediend. Hoewel de regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken ver trouwen, dat de handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zich in toe nemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederlandse wer kers in Indonesië, in het bijzonder op on dernemingen, worden betoond bij hun ar beid, die veelal in zeer moeilijke omstan digheden. wordt verricht. De ongunstige situatie, ontstaan als ge volg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grond stoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de liberali satie van de handel. Aanvankelijk is Ne derland daarin voorgegaan, maar ten ge volge van hoge invoerrechten elders en van het inkoopbeleid in landen, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate wer kelijk vrij worden als zijn invoer. Boven dien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kan ons land voorlopig niet overgaan tot verhoging van het liberalisatiepercentage in de Europese Betalingsunie van 60 tot 75 pet. Ook in Beneluxverband möesten enige maatrege len van tijdelijke aard worden overeenge komen. Tijdens de jongste ministersconfe rentie is gestreefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzienbare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leve ren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals in de regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen nodig tot be perking van consumptie en investeringen. Naast deze cp zichzelf negatieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevordering van verdere verho ging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Al leen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levens peil der bevolking een meer stabiele situa tie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend ge boden. De werkgelegenheid heeft zich in het af gelopen jaar in het algemeen op een bevre digend peil gehandhaafd. Vooral de in dustrie heeft hierin een groot aandeel ge had. De terwille van uitvoer en werk gelegenheid noodzakelijke investeringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele bedrijfstakken, waar de afzet tijde lijk was toegenomen, is enige teruggang merkbaar. De regering ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verlaging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire op drachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele te korten aan werkgelegenheid bestaan zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voor stellen worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ont wikkelingsplan voor Zuid-Oost-Drente. De algemene prijsontwikkeling is de laat ste maanden van dien aard dat, zolang de huidige omstandigheden voortduren, geen grond bestaat voor verdergaand ingrijpen op dit gebied. "VVel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijs niveau onverzwakt worden gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levens onderhoud sinds April een zekere stabi lisatie is ingetreden komt aan de rust in het bedrijfsleven ten goede. De midden stand heeft echter gedurende de afgelopen maanden een moeilijke tijd doorgemaakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bijzonder door stagnatie van de afzet bij sterk gestegen inkoopprijzen, ernstige liquiditeitsmoeilijkheden worden ondervon den. Het grillige prijsverloop, dat in het bijzonder voor duurzame consumptiegoede ren gedurende de afgelopen maanden viel waar te nemen, heeft het risico in het be drijfsleven in het algemeen en in de detail handel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De regering gaat in overleg met het be trokken bedrijfsleven na, welke maatrege len, gegeven de algemene financieel-eco- nomische politiek, kunnen worden geno men teneinde aan de liquiditeitsmoeilijk heden in de middenstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe Vestigingswet, waarin rekening is gehouden met de bezwaren, die in en buiten de middenstandskringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Het verheugt de regering, dat in bepaal de sectoren van het bedrijfsleven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiek rechtelijke organen en dat de Sociaal- Economische Raad deze voorbereiding krachtig steunt. Het zal voor organische verhoudingen in de Nederlandse volkshuis houding van grote betekenis zijn als in de naaste toekomst bedrijf- en productschap pen tot ontwikkeling komen ook in die delen van het bedrijfsleven waar de voor bereidende werkzaamheden thans nog niet zijn aangevangen. Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaaldienst door middelen van de ge wone dienst voorziet, moet onder de hui dige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien. Mili taire werken zijn niet rendabel. De staats schuld is reeds abnormaal hoog. Boven dien is het wenselijk de krappe kapitaal markt zoveel mogelijk voor dringende be hoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfs leven te reserveren. Geschiedde zulks niet, dan zou niet alleen de financiering van primaire belangen als de bouw van wo ningen en scholen en de industrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire evenwicht wor den bemoeilijkt. De bijdrage, die van ons land in het kader van de militaire inspan ning van de Westerse wereld wordt ver wacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder normale omstandigheden als wen selijk zouden worden beschouwd. Hoe groot echter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat dat in het bijzonder met het oog op de betalingsbalans de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder bui tenlandse financiële hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. Waar grote krachtsinspanning wordt ge vraagd voor de verdediging van onze be schaving zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar vertrou wen in de toekomst niet mag verliezen. Vernieuwing van ons onderwijsstelsel dient met bekwame spoed te worden be vorderd. De voorzieningen, die in een al gemene nota hierover zijn geschetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wettelijke regelingen worden belichaamd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voorheen de algemene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aan dacht worden geschonken, ook om de in ternationale positie van ons land te ver sterken. Bevordering van hetgeen kan strekken tot bescherming van het hoge goed der rechtshandhaving heeft de bijzondere aan dacht der regering. Op sociaal terrein is het nauwe contact tussen de overheid en de organisaties van werkgevers en arbei ders, dat sinds de bevrijding zo goede vruchten heeft gedragen, ook dit jaar van betekenis geweest. De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek van de regering advies uitgebracht over de economische gevolgen van de in voering der Werkloosheidswet. Dit advies is thans in overweging. De organisatie van de uitvoering dezer wet zal worden verge makkelijkt indien het ontwerp Reorganisa tiewet Sociale Verzekering, dat bij de Sta ten-Generaal aanhangig is, spoedig tot stand zal kunnen komen. In verband met de snelle bevolkings groei is naast de industrialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Zij ver toont reeds een sterk stijgende lijn. Met het oog daarop dient de organisatie van de emigratie te worden verbeterd, mede door regeling van de samenwerking tussen het rijk en daartoe geëigende maatschappelijke organisaties. Een daartoe strekkend wets ontwerp is bij de Staten-Generaal inge diend. Het streven van de regering is er op ge richt de Noodwet Ouderdomsvoorziening te vervangen door een wettelijke verzeke ring. De regering hoopt eerlang een voor ontwerp dienaangaande om advies naar de Sociaal-Economische Raad te zenden. Een voorontwerp Ziekenfondswet is reeds bij die raad aanhangig gemaakt. Ook overigens heeft de zorg voor de volksge zondheid bijzondere aandacht. In het alge meen blijft deze zich gunstig ontwikkelen. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het verkeer en de waterstaat dwingen do tijdsomstandigheden tot ver dere beperking van investeringen, die nog uitstel gedogen. Naast de uitgebreide nor male arbeid op deze gebieden vinden ech ter ook belangrijke nieuwe werken, als bij voorbeeld de drooglegging van de Ooster polder, voortgang. Ook de omvang der bouw'oedrijvigheid ondervindt de terugslag van de noodzaak om investeringen te beperken. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn indien binnen het kader der financieringsmoge lijkheden het aantal kan worden opge voerd. Dit onderstreept de noodzakelijk heid om te blijven streven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot mogelijk aantal woningen als duplex-woningen in te richten teneinde met de beperkte middelen, die ter beschik king staan, een hoger nuttig effect te be reiken. Aangaande de voorbereiding van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk heeft de Ne- Baer-Oberdorf: Daar zij geen doel hebben stellen velen zich met een richting te vreden: in het leven en speciaal in de kunst. In de vroege morgenuren stroomden reeds velen naar de Haagse binnenstad om zich een goed plaatsje te veroveren langs de route die de Koninklijke stoet vanmiddag zou volgen. Hoe het er vanmorgen om kwart over zeven bij het paleis Noordeinde uitzag derlandse regering contact opgenomen met de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor dit overleg zal een conferentie worden bijeen geroepen zo spoedig als een deugdelijke voorbereiding dit toelaat. In de Nederlandse Antillen is de interim regeling in werking getreden, alsook de eilandenregeling, waardoor de eilandgebie den zelfstandigheid verkrijgen ten aanzien van de verzorging van eigen locale aange legenheden. Aan de opstelling van een ont wikkelingsplan voor Suriname wordt met voortvarendheid gewerkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot inpoldering van een gedeelte van het kustgebied van het district Nickerie zomede met de uit voering van de projecten van het Wel vaartsfonds goede vorderingen worden ge maakt. Uithoofde van zijn verantwoordelijkheid voor Nieuw Guinea zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ontwikkeling der bevolking. Ook dit jaar wacht u een uitgebreide taak. Naast de reeds aanhangige en in uit zicht gestelde wetsontwerpen, de veeleisen de begrotingsarbeid en de internationale vraagstukken, waarmede de Staten-Gene raal meer dan vroeger in aanraking ko men, zal een herziening van de Grondwet, zij het van beperkte strekking, uw aan dacht vragen. Gij zult bij uw werk staan voor menige moeilijke beslissing, omdat velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsomstandigheden niet alle kunnen worden behartigd op de wijze, die ons lief zou zijn. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel aan persoonlijke en fi nanciële lasten, veel tevens aan bereid heid tot nieuwe krachtinspanning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der natie. Als onze democratie zich in haar be stuursorganen en vertegenwoordigende lichamen krachtig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze geestelijke krach ten en aan de versteviging van onze economie en de verbetering van onze sociale verhoudingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen toegemoet zien. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk mogè zegenen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal voor geopend. Samenzwering tegen de Sjah? TEHERAN (Reuter) De Perzische autoriteiten hebben heden de voormalige premier Ali Motaardi gearresteerd, zulks in verband met een beweerde samen zwering tegen het Perzische vorstenhuis, zo verneemt Reuter in de Perzische hoofd stad. Zoals elders in dit blad wordt ge meld, heeft di-. Fatemi medegedeeld, dat het kabinet heeft besloten enige gewezen collega's van de vermoorde vroegere pre mier generaal Razmara te arresteren. Reeds gearresteerd zijn generaal Sartip- zaten, voormalig hoofd van de Perzische geheime politie en generaal Baghai. Laatst genoemde was hoofd van de Perzische politie, toen dr. Mossadeq premier werd. Hij is door Mossadeq ontslagen. Voorts wordt vernomen, dat ook de voor malige minister van Arbeid, Khonari, wegens hoogverraad wordt gezocht. Hij schijnt zich echter schuil te houden. Tenslotte wordt vernomen dat de politie ook verscheidene parlementsleden wil arresteren. Zij wil er zich echter niet over uitlaten of dit leden van de oppositie zijn. Van de zij der der regering wilde men op deze berichten geen commentaar geven. gaven dus anderhalf milliard in één jaar. Het is om te rillen. Het geeft alleen dan nog maar in een zo kleine sector als Ne derland opnieuw een beeld van de toe stand waarin een wereld verkeert, die nog steeds tot niet beter in staat is dan dit. R. P. Dr. Drees heeft hedenmiddag als minister van Financiën ad interim de ontwerp-rijksbegroting voor 1952 aan de Tweede Kamer aangeboden. Deze begroting sluit met een nadelig saldo op de gehele dienst van 267 millioen. In deze millioenennota wordt gezegd dat deze ontwerp-begroting betrek king heeft op het tweede jaar van de vierjarige periode, waarin ons volk zich een extra-zware inspanning zal moeten getroosten voor zijn militaire bijdrage aan de verdediging van de Westerse wereld. Daarnaast zullen ook in de periode, waarvoor deze begroting zal gelden, alle krachten onver minderd moeten zijn gericht op het sluitend maken van de betalingsbalans. Deze twee centrale problemen, waarvoor de regering zich in dit tijdvak gsteld ziet, hebben de inhoud van de ontwerp-begroting voor 1952 in zeer aanzienlijke mate bepaald. Bij de samenstelling der begroting heeft dan ook als richtsnoer gegolden, dat daarvan, ondanks de zware druk van in het bijzonder de militaire uitgaven, geen invloeden mogen uitgaan, die het monetaire evenwicht in gevaar zouden kunnen brengen. Het in de begroting voor 1952 neergelegde beleid is gericht op het voorkomen van een inflatoire ontwikkeling en langs deze weg dienstbaar gemaakt aan het streven naar evenwicht in de betalingsbelans. De regering beschouwt dit als een essentiële voorwaarde om ons volk in de huidige moeilijke omstandigheden een redelijk levenspeil te blijven verzekeren. Voor de dekking van het nadelig saldo ad f 267 millioen komen in de eerste plaats in aanmerking de baten van het inhalen van de belasting achterstand. Dit inhalen van achterstand, dat uitsluitend de kohierbelas tingen betreft, brengt mede dat voor het dienstjaar 1952, dus op het boekings tijdvak 19521953, meer ten kohiere zal worden gebracht dan in de be groting is geraamd. Voor het overige zal het tekort op de gehele dienst door leningsgelden moeten worden gedekt. Voor de tekst der Millioenen-nota zie men elders in dit blad Zitting der Staten - Generaal geopend Koningin Juliana heeft hedenmiddag voor de vierde keer sinds zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten- Generaal geopend met het uitspreken der Troonrede. De plechtigheid in de Ridderzaal is tel ken jare een hoogtepunt in het staatkun dig leven vans ons land, een bijeenkomst, welke bovendien omgeven is door de luister van het ceremoniëel, dat er aan verbon den is. Slachts betrekkelijk weinigen buiten de honderdvijftig leden der Staten-Generaal valt de eer te beurt de Ridderzaal bij deze gelegenheid te betreden. „Prinsjesdag" is ook een hoogtepunt in het stedelijk leven van 's-Gravenhage. Niet gaarne zou men zich de gelegenheid laten ontgaan om althans een glimp op te vangen van de luister van het ceremoniëel, dat de feestelijke stoet, waarin de Koningin en de Prins der Nederlanden zich naar het Bin nenhof begeven, kenmerkt. Ook nu weer waren velen van buiten naar Den Haag gekomen om de Koningin in de gouden koets te zien. Onder hen be vindt zich deze keer een grote groep Ne derlanders uit Duitsland. In de Ridderzaal Aan de ingang van de Ridderzaal wa ren aanwezig de chef van het Militaire Huis van de Koningin, vice-admiraal N. A Rost van Tonningen, de gouverneur der Koninklijke Residentie, genera al-majoor ir. M. Tans en de adjudanten van de Ma rine kapitein ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer en luitenant ter zee le klasse A. F. Eibers. De voorzitter der verènigde vergadering der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, benoemde in de commissie van in- en uit geleide de Eerste Kamerleden Wendelaar, Woudenberg, Van Velthoven en Van Wal- sum, en de Tweede Kamerleden mevrouw Fortanier-De Wit en de heren Terpstra, Hofstra, Maenen, Beernink en De Graaf. Deze commissie begaf zich naar de in gang van het gebouw en geleidde de vor stelijke personen naar de troon. Zodra de Koningin had plaats genomen sprak zij de Troonrede uit. Na de rede weerklonk een „Leve de Ko ningin". De commissie deed de Koningin en de Prins daarna uitgeleide. Nadat de leden der commissie in de zaal waren te ruggekeerd werd de verenigde vergadering gesloten. O00t*»:o5(y!0ne000<»30D0000000C0000000C0ey VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Langs de Waddenku,st aanvankelijk harde, overigens krachtige tot matige Noord-Westelijke wind. Wisselend be wolkt met bijna overal enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. 19 September Zon op 6.19 uur, onder 18.48 uur. Maan op 19.42 uur, onder 11.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 September Hoog water: 5.12 en 17.34 uur. Laag water: 1.07 en 1319 uur. Woensdag 19 September Hoog water: 5.50 en 18.09 uur. Laag water: 1.45 en 13.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1