Gaat U verhuizen of gaat U over zee? Zwakke plek in het Westelijk front Gemeenteraad van Haarlem verleent mede werking aan inrichting van een koorschool T5e Kleine Tarieven gas en electriciteit verhoogd F. Damiaans&Zn In Noord en Zuid wordt gewaakt over het kroost van werkende moeders REGENKLEDING van Kimmenaede f 65.- IN DE WERELDPOLITIEK pONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jubileum mr. K. A. F. J. Pliester Franse gasten bij minister Rutten KLEUTERS ONDER DAK U topie Gekochte bondgenoot Heisa Prins Bernhard in Santpoort S ssrr- De gemeenteraad van Haarlem heeft in zijn vergadering van Woensdagmiddag met 20 tegen 17 stemmen, overeenkomstig het voorstel van B. en W., besloten medewerking te verlenen aan het bestuur van de Stichting Muziekinstituut van de kathedraal van Sint Bavo voor de inrichting van een koorschool. Het voorstel om de tarieven voor de levering van electrische stroom en gas met een cent per eenheid (behalve voor nacht tarief, dat met een halve cent verhoogd werd) te verhogen, werd met 23 tegen 13 stemmen aanvaard en dat betreffende de aankoop van brandblusapparaten en het treffen van voorzieningen aan de villa „Bloemenheuvel" te Bloemendaal, waar tot 1 Mei 1952 een kinderhuis gevestigd is, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Over deze punten werd geruime tijd van gedachten gewisseld en wel zo lang, dat be- besloten werd de punten betreffende het aanvaarden in eigendom van percelen grond aan de Kievitstraat, betreffende het bestemmen van een gedeelte grond achter de Van Zeggelenstraat voor de bouw van een school voor gewoon lager onderwijs, be treffende intrekken van het raadsbesluit tot verbetering van de Wagenweg en be treffende het verhogen van het subsidie aan het bestuur der Stichting tot het opleiden van leerkrachten voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs, tot de volgende vergaderingen uit te stellen. Het voorstel, om medewerking te ver lenen aan de Stichting muziekinstituut van de Kathedraal van Sint Bavo voor de in richting van een koorschool, waarvoor een crediet van 3.400,nodig is, had de aan dacht van alle fracties. De heer Albrecht (Arbeid) opende de rij van-sprekers. Hij deelde mee, dat zijn fractie haar standpunt nog niet defi nitief had bepaald. Spreker voelde er wel voor medewerking te verlenen in de vorm van een subsidie en stelde voor de zin uit het ontwerp-besluit „te verklaren, dat de aanvrage voldoet aan de eisen, bedoeld in de lager onderwijswet" te schrappen. Vol gens spreker staat de school buiten de be hoefte van het onderwijs. De heer Voogd (Arbeid), sprekende namens een deel der fractie, zei waar dering te hebben voor het werk der school. Behoort het echter tot de taak van de over heid de eredienst te bevorderen Spreker meende de vraag bevestigend te moeten beantwoorden, doch een deel der fractie is toch tegen het voorstel van B. en W. en tegen het geamendeerde voorstel van de heer Albrecht, en wel door de vorm van het verzoek en het ogenblik, waarop de aanvrage is ingediend. Het gaat om het koor en als de school gesteund wordt, dan wordt in feite het koor gesteund. Beter is over de vraag of al of niet steun verleend moet worden bij de behandeling van de begroting te spreken. Mr. Proper (Comm.) betoogde, dat het een kerkelijk belang betreft. Het parti culier belang wordt gediend en niet het algemeen. Hij verklaarde zich tegen het voorstel. Mr. Wensing (C.H.) zeide, dat de Protestantse fracties gereserveerd staan tegenover het voorstel en vroeg zich af of het onderwijs op de voorgrond gesteld wordt. Mevrouw mr. Scheltem a-C o n r a d i (WD) was van mening, dat de raad niet voor het voorstel gesteld had moeten wor den. Twee jaar geleden heeft het ministerie van Onderwijs bij B. en W. advies inge wonnen over de stichting. Spreekster meende, dat toen in een brief vermeld stond, dat de stichtings- en oprichtings kosten voor rekening van het bestuur der Stichting zouden zijn. Thans is een aan vrage om inrichtingskosten ingekomen, doch spreker meende, dat dit ook oprich tingskosten zijn. B. en W. adviseerden des tijds gunstig en nu wordt de raad voor het feit gesteld mee te werken. Mevrouw Scheltema meende, dat er voor de ge meente geen gewichtige omstandigheden voor stichting van een school aanwezig zijn, zoals de onderwijswet die vraagt, echter alleen voor de betrokkenen. Mejuffrouw Bolsius (KVP) deelde mee, dat het bestuur der Stichting de kos ten van het gebouw betaalt en zette uit een, wat het doel der koorschool is. Be oefening van de kerkmuziek is zeer belang rijk en zij beval aanneming van het voor stel aan. Mejuffrouw mr. Van Beek (Arbeid) meende, dat er wel gewichtige omstandig heden zijn een school te stichten en be toogde voorts, dat het behalve van kerke lijk belang ook van algemeen en cultureel belang is, dat Haarlem een koorschool heeft. Als waarnemend wethouder van Onder wijs verdedigde de heer Angenent (KVP) het voorstel van B. en W. Hij ADVERTENTIE Op 21 September viert mr. K. A. F. J. Pliester zijn 25-jarig jubileum als advocaat en procureur te Haarlem. Sinds enige jaren is mr. Pliester lid van het bestuur der Ned. Advocatenvereniging. Daarnaast is hij bestuurslid van enkele verenigingen werkzaam op het gebied van het Christelijk jeugdwerk, het onderwijs en sociale arbeid, zowel plaatselijk als lande- 'ijk en internationaal. In de jaren 1930 en 1931 was hij secretaris bij de Ned. Chr. Studentenvereniging te Zeist. Mr. Pliester is ook lid van de gemeenteraad van Heem stede voor de Prot. Christelijke groep. Wegens beroepswerkzaamheden zal de jubilaris op 21 dezer uitstedig zijn. meende, dat er gewichtige omstandigheden tot schoolstichting aanwezig zijn en kon niet meegaan met het voorstel van de heer Albrecht, om een deel van het besluit te schrappen. Als de raad medewerking wil verlenen, dan moet hij beginnen de school te erkennen. Nadat de heer Albrecht nog had op gemerkt, dat hij gemeend had een „brug" te vinden, om toch medewerking te ver lenen, deelde hij mee dat het hem niet mo gelijk is medewerking te verlenen. Het voorstel van B. en W. werd met 20 tegen 17 stemmen aangenomen. Tegen stemden de WD, de communisten, van de A.R.-fractie de heer Silvis en van de fractie van de Partij van de Arbeid mevrouw Kerkhoff en de heren Albrecht, Prikkel, Blokdijk, Goedee, Willemse, Van der Giessen en Voogd. Verhoging tarieven electriciteit en gas Naar aanleiding van het voorstel de tarieven voor gas en electrische stroom met een cent per eenheid te verhogen, met uitzondering van het nachtstroomtarief, waarvoor een verhoging van een halve cent per kWh redelijk werd geacht, merkte de heer Schippers (KVP) op, dat de resultaten van de bedrijven zodanig zijn, dat de tarieven niet verhoogd behoeven te worden. Zijn fractie zal daarom tegen stemmen. Kan er niet op de uitgaven be zuinigd worden Waarom worden de tarieven van grote gezinnen niet vermin derd De heer Hennevelt (Comm.) had uitgerekend, dat als het voorstel aange nomen wordt de tarieven voor gas binnen zeven maanden tijds met twintig en die van electriciteit met tien procent zijn ge stegen. Daartegen wilde spreker stelling nemen. De heer Spek (A.R.) zeide, dat alle leden het zullen betreuren, dat de tarieven verhoogd moeten worden, maar het is noodzakelijk, dat de raad het voorstel steunt. Ook spraken de heren W e n s i n g (C.H.), Van Boekhoven (Arbeid) en Stoffels (WD) in ongeveer gelijke geest. De begroting moet kloppen en daar voor moeten offers gebracht worden, werd opgemerkt. De wethouder van de bedrijven (de heer H a p p Arbeid) en van financiën (de heer Bakker, A.R.) verdedigden het voorstel. Verhoging der tarieven is nood zakelijk. Het gaat om een bedrag van 400.000,De industrieën moeten ruim 300.000,opbrengen en particuliere ge bruikers 80.000,De begroting van het electriciteitsbedrijf is zodanig opgesteld, dat geen bezuinigingen kunnen worden aangebracht. B. en W. zijn niet gekomen met voorstellen gezinstarieven in te voe ren, omdat de raad zich hiertegen heeft verklaard. Met de stemmen van de fracties van de KVP (behalve van de heer Balm) en de communisten en van de heer Fibbe (VVD) tegen werd het voorstel met 2313 stem men aangenomen. Kinderhuis ftBloemenheuvel" tot 1 Mei 1952 Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. een crediet van 2.920,beschik baar te stellen voor de aankoop van drie brandblusapparaten, alsmede voor het treffen van nadere voorzieningen in de villa „Bloemenheuvel" te Bloemendaal, thans in gebruik als tijdelijk kindertehuis voor de bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken in zorg zijnde kinderen, deelde wethouder Happé (Arbeid) mee, dat „Bloemenheuvel" nog een half jaar gehuurd kan worden, dus tot 1 Mei 1952. Mr. W e n s i n g vroeg of het nodig was voor de korte tijd de voorzieningen te tref fen en mevrouw Scheltema infor meerde of de eigenares niet moet zorgen voor deugdelijke leiding voor de electrische stroom. Voorts vroeg zij hoe het staat met de verpleging van kinderen. Moet de ge meente niet alleen zorgen voor het huis vesten van passanten en het onderbrengen van kinderen bij gezinnen of in inrich tingen Wethouder PI a p p deelde mee, dat de gemeente Bloemendaal niet bereid is de kosten te dragen. De voorzieningen waren echter noodzakelijk en daarom hebben B. en W. het crediet gevraagd. De zaak van het onderbrengen van kinderen heeft de aandacht van het college en maatregelen over de wijze van verzorging zijn binnen kort te verwachten. Andere punten Tot onderwijzeres aan de Dr. A. van Voorthuijsenschool werd benoemd mejuf frouw A. de Jong te Haarlem. Goedgekeurd werden de volgende voor stellen Verlenen van medewerking aan het bestuur van de Doopsgezinde Scholen tot vernieuwing en aanvulling van meubi lair en leermiddelen; vervoer van beende ren langs de openbare weg; aankoop van een strook grond aan de Vondelweg; èouw van een transformatorstation c.a. te Spaarndam; goedkeuring van de jaarstuk ken over 1950 van de Coöperatieve Wo ningvereniging „Onder Dak" U.A.; vast stellen van de 8e suppletoire begroting voor 1951; aanschaffen van boeken ten behoeve van de Klaas de Vriesschool voor MULO; vernieuwen van de riolering in de Westerstraat; vaststelling van de verorde ning tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van marktgeld; beëindiging van met het Hoogheemraad schap van Rijnland gesloten overeenkom sten; verhoging van het crediet voor de restauratie van het perceel 42 en het ver lenen van bijdragen aan deelnemers van cursussen tot vernieuwing van het teken onderwijs, enz. ADVERTENTIE Op prettige wfjze wordt U door ons verhuisd door ons vakkundig personeel en wq adviseren U daar eens van te profiteren. Vraagt ons eens inlichtingen Zqlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 Het gezelschap van 25 Fransen, dat een week lang de gast is van de kweekscholen in Haarlem en Bloemendaal, werd gister avond onthaald op een interessante film avond, aangeboden door de „Alliance Fran chise" en het „Genootschap Nederland Frankrijk". De voorzitter, jhr. mr. C. J. A. den Tex hield een korte inleiding, waarin hij onder anderen besprak op welke wijze deze en andere verenigingen de band tus sen beide landen trachten te versterken, hetgeen zo nodig is, omdat de rijke bron van Franse geest niet door voldoende Ne derlanders wordt aangeboord. Er werd een film over Walcheren vóór, tijdens en na de oorlog vertoond, die een diepe indruk maakte. Voorts werd een kleurenfilm over de bollenvelden vertoond. Een gedeelte van de avond werd bijge woond door de heer dr. J. H. Wesselings, van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Minister Rutten ontving het gezelschap met een deel der gastheren en gastvrouwen hedenochtend in 's Gravenhage op zijn departement, daar mee uitdrukking gevend aan de waarde die ook de regering hecht aan nauw con tact tussen de volken. Lang niet alle moeders zijn in de gelegen heid om ieder uur van de dag een wakend oog te laten vallen op haar kroost. Er zijn er legio en haar aantal is de laatste jaren sterk toegenomen die gedwongen door de omstandigheden 's morgens in alle vroegte het huis verlaten, om in fabriek of op kantoor het wekelijks inkomen te vergroten of soms zelfs geheel alleen te verdienen. Haar huishoudelijke bezigheden moeten zij veelal in de avonduren verrich ten en de zorg die haar kinderen behoeven, moeten zij overdag aan anderen overlaten. Nu is het gelukkig zó, dat de buitenshuis werkende Haarlemse moeders niet bij buurvrouw of familie behoeven aan te kloppen, met het verzoek de zorg over haar kinderen over te nemen. Haarlem is name lijk in het bezit van de stichting Kinder bewaarplaatsen Haarlem, die de beschik king heeft over twee frisse, goed geoutil leerde tehuizen. Het tehuis in Haarlem-Zuid, aan de Asterstraat, moge dan een noodgebouw zijn, het intérieur er van laat niets te wensen over en de manier waarop de jeugd er wordt beziggehouden, doet zeker niet on der voor die in de meer moderne kinder bewaarplaats aan de Wickevoort Cromme- linstraat in Haarlem-Noord. Dat kan onder meer blijken uit de grote belangstelling waarin beide tehuizen zich verheugen: In Zuid worden per dag vijftig a zestig kinde ren aan de Stichting toevertrouwd en in Noord zelfs zestig a zeventig. Prima verzorging Het jonge volkje dat de dag in zo'n be waarplaats doorbrengt, ontbreekt het, bui ten zijn moeder dan, aan niets. De direc trice die in Noord de scepter zwaait en in haar veelomvattende taak door een onder directrice, een huishoudster en vier leid sters wordt bijgestaan, weet wat de kleu ters toekomt. Én dat geeft zij hun" ook. Zij worden er gewassen en gebaad, krijgen smakelijke en stevige kost voorgezet, gaan onder de hoogtezon als dat nodig is en worden geregeld door een aan het tehuis verbonden kinderarts onderzocht. En ver der worden zij natuurlijk de hele dag bezig gehouden. Als het mooi weer is spelen zij buiten, waar de kleintjes bijvoorbeeld naar hartelust kunnen robbedoezen in een for midabele zandbak. De „groteren", die op het punt staan de bewaarplaats voor de lagere school te verwisselen, lozen hun overtollige energie in wildere bezigheden, die meestal wedijveren in luidruchtigheid, maar daarom een niet minder aangenaam tijdverdrijf blijken te zijn. Laat de zon verstek gaan of laat Pluvius zijn medezeggenschap in ons klimaat wat al te zeer voelen, dan wacht de kinderen binnen nog altijd een heel répertoire spel letjes, dat de leidsters, dank zij haar ge zonde fantasie, al naar gelang de wensen of het humeur van de kleine mensjes met groot gemak op commando uitbreiden. Maar weer of geen weer, 's middags wordt het hele gezelschap met een zoet lijntje naar de slaapkamer geloodst, waar dan verplicht rusten wordt geblazen. Aan de kinderbewaarplaats in Haarlem- Noord is een éénjarige cursus verbonden, ADVERTENTIE in de MODERNE GROENE KLEUR met ruitvoering, chique modellen, eerste klas afwerking! Herenjassen en Damesmantels met capuchon Modemagazijnen Spaarnwouderstraat 47-80. Tel. 21392 waarop meisjes van vijftienzestien jaar zich kunnen bekwamen in allerlei nuttige zaken op het gebied van de kinderverzor ging. Zo wordt er onder meer onderricht gegeven in hygiënische verzorging, han denarbeid en mazen en stoppen. Bovendien wordt de cursisten geleerd hoe zij met kin deren moeten omgaan. Na afloop van de cursus wordt bij gebleken geschiktheid een diploma verstrekt. De candidaten voor dit diploma, waaraan bijvoorbeeld kinder tehuizen een niet geringe waarde hechten werken halve dagen In een der kinderbe waarplaatsen van de stichting, zodat de meisjes tegelijkertijd een flinke dosis er varing opdoen. Door op deze wijze te werk te gaan, verzekert de stichting zich van goedkope arbeidskrachten, die nodig zijn om de exploitatie vol te kunnen houden. Hoe meer cursisten er zijn, des te meer kinderen kunnen in de bewaarplaatsen on derdak krijgen. De belangstelling voor deze cursus is dit jaar minder groot dan voor heen het geval was. Bij de directrice kan men zich dagelijks van negen tot vijf uur, met uitzondering van Zaterdag en Zondag, in het gebouw Wickevoort Crommelin- straat 26 Haarlem-Noord, opgeven. Voor wat hoort wat Dat de stichting de bekende zegswijze „Voor wat, hoort wat" onderschrijft, be hoeft nauwelijks enig betoog. Er kan ove rigens moeilijk gezegd worden dat zij voor haar goede diensten te veel vraagt. Voor ieder kind wordt per dag zestig cent ge rekend. Bij deze prijs is voeding inbegre pen. De gemeente Haarlem geeft bovendien voor ieder kind vijf en vijftig cent subsidie per dag. En verder zijn er dan de inkom sten van de (lage) contributie en de giften van begunstigers en de opbrengsten van bazars of tentoonstellingen die, zij het soms met veel gereken en overleg, dit so ciale werk dat ook van economisch belang is, mogelijk maken. Gedurende een tiental jaren is de Holendrecht nabij het Abcouder Meer afge sloten geweest wegens de aanleg van de rijksweg Amsterdam—Utrecht. Al die tijd konden liefhebbers van de watersport niet door de riviertjes Angstel en Gein varen. Na Zaterdag zal dit weer mogelijk zijn. Om meer weerstand te kunnen bieden aan de geweldige water- en luchtdruk, die ont staat bij atomisclie ontploffingen, worden tal van Britse oorlogsschepen op het ogen blik „gestroomlijnd". Op de foto: de nieuwe bovenbouw van de onderzeeboot „Turpin". Periscoop, radar-installatie en de andere navigatiemiddelen op de brug zijn geheel verborgen in een gestroomlijnde toren. Nu de drie grote mogendheden van het Westen, Amerika, Engeland en Frankrijk, te Washington tot een accoord gekomen zijn ten aanzien van een „vredes-regeling" voor West-Duitsland, is de belangstelling van de politieke wereld gericht op Bonn, waar het laatste woord zal moeten worden gesproken. Want de positie van de West-Duitse regering is door de groei van dwingende omstandigheden de laatste maanden zo sterk geworden in internationaal opzicht, dat zij zich veroorloven kan het oneens te zijn met wat de geallieerden willen, en eisen te stellen. Haar positie in nationaal opzicht hangt, trouwens ten nauwste samen met haar houding tegenover de geallieerden. Zij zou haar eigen graf graven wanneer zij zich onder danig schikte in de geallieerde besluiten, want de stemming in West-Duitsland is tenminste in een opzicht unaniem: Namelijk wat betreft de wil om de geallieerde invloed in het land te verkleinen en de Bondsrepubliek te ontworstelen aan onder geschiktheid. West-Duitsland, een bezet land, zonder vredesverdrag, heeft reeds meer pretenties tegenover de machten die het beheersen dan sommige bond genoten dier machten. Het gewicht van die pretenties wordt regelrecht afgemeten naar de industriële en mankracht, die kunnen worden opgebracht voor de militaire sterkte van het Westen. De West-Duitse politici, tot welke partij zij ook behoren, moeten wel zeer geïmpo neerd zijn door hun eigen belangrijkheid, wanneer zij dagelijks de symptomen zien van het verbeten gevecht der grote mo gendheden om de gunst van de voormalige vijand. De Bonnse bondskanselier, dr. Ade nauer, bevindt zich' in de overigens niet zeer benijdenswaardige positie van de man die in dat gevecht zijn kansen om tegelij kertijd de kastanjes van zijn partij en die van West-Duitsland als „geheel" in veilig heid te brengen, moet afwegen tegen het risico dat hij door een al te onverzettelijke houding de Sovjet-Unie in de kaart speelt. Dat die Sovjet-Unie gespannen wacht op die laatste mogelijkheid, blijkt wel liit de herhaalde pogingen van de Oost-Duitse re gering om Adenauer te verleiden tot een eigenlijk voor de volbloed Duitse „Va- terlander" voor de hand liggend middel om de geallieerden de pen op de neus te zetten: Een coalitie tussen de twee Duits- landen, die een „Vierde Rijk" zouden doen oprijzen tussen de kampen van een ver deelde wereld. Het is zeker niet te verwonderen dat in deze situatie de oude krachten der Duitse zelfbewustheid opstaan uit het na-oorlogse defaitisme, krachten die van de eerste dag na de wapenstilstand af gewacht hebben op en gedreven hebben naar die éne kans voor een nieuw Duitsland: Scheuring tussen de geallieerden van Oost en West en herstel der Duitse eenheid. Het is een volslagen utopie in deze dagen nog te dromen van een situatie, waarin Oost en West in harmonie die bron van onrust en dreiging in het hart van Europa, die Duitsland heet. zouden afdammen. Doch wat nu gevaarlijke dromerijen zijn, waren eertijds realistische overwegingen die een goede kans boden om de toekomst van Europa veiliger te maken. Welke kans daartoe biedt een situatie, waarin een ver deeld Duitsland tot een poel van elkaar tegenstrevende politieke hartstochten wordt gemaakt? Thans poogt het Westen de potentie van West-Duitsland in te schakelen bij zijn eigen min of meer geconcentreerde macht. Enerzijds door dit West-Duitsland te be trekken in een soort federatieve samenwer king waarvan het Schumanplan en het plan tot vorming van een Europees leger de nog schamele tekenen zijn. Anderszijds door de West-Duitsers de illusie van een „eigen autonomie" voor te spiegelen, die gekoppeld is aan de voorwaarde tot leve ring van militaire bijdragen. Wat betekenen deze zaken voor de Duit sers zelf, die vóór alles bezield zijn van het voornemen zichzelf te bevrijden van de nederige staat waarin de oorlog hen bracht? Wat de federatieve samenwerking be treft, er zijn zeker goedwillende Duitsers die beseffen dat de tijden veranderd zijn en dat in Europa geen ordening meer mo gelijk is van het kaliber, waarvan eertijds Napoleon, Bismarck en Hitier droomden. Maar als een gordijn hangt ook voor hun besef nog steeds dat dwingende ideaal van het éne Duitsland. Er is geen Duitser die zich los maken kan van dit ideaal, dat voor hem noodzakelijk al het andere vooraf dient te gaan. Velen kunnen zich geen Europese federatie denken waarin een stukje Duits land deelgenoot zou zijn. En daarom kijkt hij nog steeds met spijt en verlangen naar het Oosten, waar zich het andere deel van Duitsland in de greep van de bezetter van het Oosten bevindt. Hij is er zeker van dat ook daar het verlangen naar dat ene „Reich" leeft, hij kan dat trouwens dage lijks constateren aan de wijze waarop die Oostelijke bezetter dat verlangen exploi teert. De grote verschillen van mening tussen de West-Duitse politieke partijen, voorna melijk tussen de christen-democraten en de socialisten, kunnen in één greep worden samengevat: Namelijk in het verschil van mening over de mate van recalsitrantie, die tegenover de Westelijke bezettei-s moet worden beti-acht. Zij verschillen van opinie over de prijs, die zij moeten vragen om deel uit te maken van de Westelijke defensiekracht. Dat is weinig idealistisch, doch het is de enig mogelijke mentaliteit voor de Duitsers, die voor het ogenblik geen andei-e keus hebben. Wat zal het Westen kunnen verwachten van een dergelijk bondgenoot, die gekocht is met dii-ecte gunsten en niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om voor eigen heil spontaan de zijde van het Westen te kiezen? Adenauer, die dezer dagen in een rede zijn afwijzing van een Oost-Duits aanbod tot een coalitie kenbaar maakte, heeft niet temin ook in zijn eigen pai-tij met krachten te kampen die hem in andei-e richting wensen te sturen. Dat is geen wonder, want de eenheid van Duitsland is langzamei'hand voor de West-Duitsers zoiets als een vuur torenlicht geworden, dat onweerstaanbaar wenkt naar een veilige haven. De gevaar lijke branding in dit geval een commu nistische overheersing boezemt hun minder angst in dan het verdoolde zwer ven op een zee van twijfels en ontmoedi ging. Zij raken ervan overtuigd dat zij die branding misschien zullen kunnen over winnen met de oude, vaardige, Duitse geest, die in tijden van nationale neex-gang altijd tot tijdelijke eenheid kon leiden door slechts één toets van de Duitse ziel aan te slaan: De toets van allesoverheer send nationalisme. Oost en West vechten om de Duitsers, doch in feite dringen zij hen naar elkander toe. In die groeiende bewustwording van de nationalistische krachten drijven de grootheden naar boven, die in de Duitse traditie van oudsher het nationalisme voedden en leidden: De militaix-en. Het vre- descontract dat in Washington werd geslo ten en dat door onderhaxxdelingen met Bonn zal moeten worden vastgelegd, geeft die militairen opnieuw hun kans. Want het Westen vraagt: Duitse soldaten, Duitse ka nonnen, Duitse militaire productie. Wanneer Duitsland die voor een goede prijs zal geven, gebeurt dat slechts omdat die prijs de herboren grootheid van Duits land zal kunnen dienen. De Westelijke mo gendheden zullen daarmede rekening heb ben te houden bij hun pogingen om een eensgezind front te vormen. Want zo blijft er in dat front een zwakke plek, die gere geld zal moeten worden gecontroleerd. J. L. Het zijn immer kleine dingen, die grote vreugden vergallen. Is het geen grote vreugde, met uw hele gezin een zonnig dagje uit te gaan? Er stijgt vreugde op uit de strakgestreken plooien van de witte jurkjes der kleinen, die met blinkende ge zichtjes naast u stappen en lachend voor uitzien naar het feest. Het feest, dat is een lange tocht over glanzend water in een gemakkelijke boot, die met plezierige plofgeluiden langs de wallen vaart, langs de gemeerde schepen, dwars door de spiegelende vlakten met groene oevers ingelijst. Naderhand zitten ze allen op de lage banken langs de boorden. De kleinen la ten hun bruine handen door het water slieren en kijken naar hun scheve, gerim pelde portretten die met hen meedansen. Zij laten zich voorover hangen tot vader lijke handen hen bij hun boezeroentje weer in de boot trekken, op commando van moederlijke gilletjes. Het is een feest en wat een weer treffen ze er bij. Moeder werpt na enige wenkbrauwen- gefrons het nietige probleempje in de vreugde, als een steen in een gladde vijver. Hebt ge de huis sleutel meegenomen Er vliegt een ge niepige barst door de blanke rust, waarin vader zich met half gesloten ogen tussen hemel en water laat wiegen. De huissleutel? Wat heeft een huissleutel te maken met dit feest? Ik heb geen huissleutel, zegt hij. Ik denk dat ge hem zelf hebt meegenomen. Móeders handen gaan in vliegende vaart door een volgepropte tas, waarin choco laderepen en zakjes met zuurtjes geborgen zijn om de vx-eugde te vervolmaken. Maar een huissleutel komt er niet uit. Het probleempje wordt een probleem, want zo een boottochtje is niet zonder einde en straks zal er toch weer naar huis gegaan moeten worden. Hoe komen we er dan weer in, als gij de sleutel vergeten hebt? Vader stelt de situatie zuiver door te zeggen, dat ze er zonder sleutel helemaal niet in zullen komen. Zijn rust is gesple ten, zijn feest verstoord en zijn zorgen zijn teruggekomen van over de blauwe horizon, waarheen ze waren weggewiekt met de wolkjes. Hij zoekt in zijn zakken, hij gaat over eind staan om alle verborgen schuilplaat sen te kunnen naspeuren. Maar er komt geen sleutel uit. Moeder krijgt visioenen dat de sleutel in. de deur is blijven steken, als minzame uit- nodiging tot alle slechte venten om bin nen te komen en te nemen wat er van hun gading is. De paradijselijke vreugde van zon, blau we hemel en groene vergezichten is ver- stoord door zo een nietig ding als een sleutel, die er niet is. Kan een mens dan nooit zijn leven leven zonder de prikken te voelen van het gareel? Vader steekt zijn hand nog eens in een vestzakje, voor alle zekerheid. En het moet een wonder zijn, maar de sleutel komt er uit. Hij komt onschuldig en vrolijk blin kend te voorschijn alsof er nooit om hem gelamenteerd is. Vader steekt de sleutel met een brede lach omhoog, hij wuift er mee naar moe der die kinderen zit vast te houden aan bakboord. De vreugde kan weerom komen, de zorgen kunnen weer wegvliegen met de meeuwen. We kunnen er weer in, als we thuis komen, zegt vader voldaan er met plezier, heisa, de zaak is gezond. En hij wuift nog wat met de blanke sleutel als was het een zegeprijs. Jaja, heisa, dat had hij misschien niet er bij moeten zeggen. Want op de maat van zijn heisa vliegt de sleutel met een sier lijke boog het groene water in. En hij zegt spottend „ploemp" ten af scheid. J-L. ADVERTENTIE Aan één vingerafdruk wordt U uit millioenen herkend. Aan het Bayer- kruis herkent men uit talloze hoofdpijntabletten het Aspirin-tablet. Diner van industriëlen in Duin en Kruidberg Prins Bernhard -heeft Woensdagavond aangezeten aan een diner, dat de stichting Vertegenwoordigde Nederlandse industrieën in Indonesië haar algemeen vertegenwoor diger aldaar, mr. J. E. van Hoogstraten, die op het ogenblik in ons land vertoeft, aanbood in hótel Duin en Kruidberg te Santpoort. In een informele gedachtenwis- seling heeft mr. Van Hoogstraten de Prins van voorlichting gediend. Voorts waren aanwezig de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, staatssecretaris L. Götzen, dr. Ch. L. H. Truijen, directeur-generaal van het Di toraat-Generaal voor Handel en Nijver heid als vertegenwoordiger van minister Van den Brink, en een aantal industriëlen. Des middags had Prins Bernhard in zijn kwaliteit van ere-voorzitter de vergade ring van de Raad van Beheer van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam bijgewoond. De Prins bracht ook een bezoek aan de tentoonstelling van tabak, die ter gelegen heid van het Wereldcongres voor Tabak in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, wordt gehouden. Prinses Wilhelmina is gisteren per schip voor een kort verblijf naar Engeland ver trokken.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5