Plan van Schuman tot eenheid der Europese buitenlandse politiek OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koning George Weerbericht LSK-Spitfire bij Soesterberg na het opstijgen verongelukt Atlantische conferentie geëindigd Turkije en Griekenland aanvaard als leden van het Atlantisch pact „Labour-rebellen"critiseren opnieuw de politiek der Engelse regering De koning van Engeland is weer 'ziek en zijn toestand baart zorg. Enige tijd geleden was dat ook 'het geval: een operatie aan een been had toen goede ge volgen en Koning George vi scheen vol ledig hersteld te zijn. 1 Juni van dit jaar werd een bulletin uitgegeven waarin mel ding werd gemaakt van een zeer lichte longaandoening, een week nadat bericht was dat hij aan influenza leed. Daarop kwamen korte mededelingen betreffende een periode van volstrekte rust en sinds drie maanden heeft de Koning geen offi ciële taken vervuld. Men was zich er niet bewust van dat zijn toestand tot zorg aan leiding gaf tot hij verleden week uit Bal moral in Schotland vrij plotseling naar Londen kwam, zich door een specialist liet onderzoeken en dezelfde dag terugreisde. Een reis over zo grote afstand, per trein en per vliegtuig, in zo korte tijd zou de indruk moeten maken dat hem weinig deerde. Want ook voor een gezond mens is zoiets al vermoeiend. Misschien was het ook de bedoeling, die indruk te geven. Maar iemand nam een foto, die gepubli ceerd werd en het onmiskenbare beeld gaf van een zeer vermoeid man met ingevallen gezicht. Dit wekte ontsteltenis: een paar dagen later werd het verblijf der konink lijke familie in Balmoral beëindigd en keer den allen naar de hoofdstad terug. Daarop werd een iets duidelijker communiqué uit gegeven, ditmaal ondertekend door negen doktoren, waaronder een half dozijn spe cialisten. Omtrent de aard van de long aandoening, waaraan de patiënt lijdt, was het overigens nog niet nauwkeurig: het bepaalde zich tot de mededeling, dat ,.zich structurele veranderingen in een long heb ben voorgedaan". En dat in de laatste maanden een reeks onderzoeken heeft plaats gehad. Als een staal van commentaar van de Engelse pers mag die van de Daily He rald, het orgaan van de Labour Party, gel den: „Het korte medische communiqué zal in het gehele Gemenebest, met. ongerustheid gelezen worden. Zonder twijfel zullen de doktoren de eerste gelegenheid te baat ne men om vollediger inlichting over de aard van de ziekte te geven. Talloze millioenen zullen bidden om geruststellende tijding. Inmiddels is het ons aller wens dat de Koning, ondanks zijn grote toewijding aan zijn taak, zich van iedere inspanning zal onthouden die zijn herstel zou kunnen ver tragen." „Tegenover Rusland meer geweld dan diplomatie Barricade-gevecht aan Berlijnse sectorgrens Amerikaans vliegtuig met veertien man vermist Ernstig ongeluk bij de oefening Counterthrust Europa dient zichzelf te worden" Het woord is aan „Russische dreiging wordt overdreven' Nieuwe Finse coalitieregering Vjjf jaar geëist tegen Manus Oly Verkiezingskoorts op de Londense beurs Luitenant van Tienhoven gedood, kapitein Sandberg gewond Tsjechisch protest tegen ontvoering van een trein Franse socialisten forceren loonpolitiek Glijdende loonschaal in assemblée aanvaard Prof. Lieftinck terug van bezoek aan V.S. en Canada 66e JAARGANG No 63 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 227 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ge leest hieruit hetgeen in zijn land wel bekend is: Koning George VI is een man die een zeer zware arbeidstaak steeds met onuitputtelijke ijver en toewijding heeft vervuld. Het dooiwerken van talloze stuk ken, het geregeld bespreken met zijn mi nisters van allerlei moeilijke vraagstukken, het verlenen van een eindeloze reeks audiënties en het optreden bij vele. open bare ceremonies heeft voortdurend die taak gekenmerkt sinds hij op 11 December 1936, dus nu bijna vijftien jaar geleden, zijn broeder Edward VIII opvolgde. Hij was toen, op enkele dagen na, éénenveertig jaar oud. Zijn 56e verjaardag is dus op til. Oorspronkelijk was geenszins verwacht dat hij ooit Koning zou worden. Toen zijn vader, Koning George V regeerde, leefde deze tweede zoon in die tijd prins Albert, hertog van York min of meer in de schaduw van zijn oudere broer, de prins van Wales, die grote populariteit genoot. Binnen een jaar na diens aanvaarding van het koningschap trad de „constitutionele crisis" in, veroorzaakt door de wens van Edward VIII om met een Amerikaanse, mrs; Wally Simpson, in het huwelijk te treden. Die wens, stuitend op verzet van regering en staatskerk, kon niet worden vervuld. Edward VIII deed afstand van de troon en werd hetgeen hij sindsdien is de hertog van Windsor, die in het buiten land pleegt te vertoeven en maar zeidén een kort bezoek aan zijn vaderland brengt. De hertog van York werd als George VI plotseling zijn opvolger. Door zijn grote toewijding heeft hij zich een aanhankelijk heid verworven zoals ook zijn vader genoot. Hij heeft in zijn jongere jaren een spraak gebrek moeten overwinnen, dat voor hem het optreden in het openbaar moeiliik en pijnlijk maakte. Gelijk hij daarin geslaagd is heeft hij vele moeilijkheden te boven moeten komen. Een man van de grootste trouw en plichtsbesef. Geen wonder dat in termen, zoals hierboven geciteerd ziin, over hem geschreven wordt. Het Britse koning schap leeft, gelijk het Nederlandse, zeer sterk in het volk en de huidige Koning heeft dat besef tenvolle weten te hand haven. R. P- President Truman: WASHINGTON (United Press). Pre sident Truman verklaarde Donderdag op een persconferentie dat de mogelijkheid óm de vrede te handhaven groter zal zijn in dien de Verenigde Staten verder gaan met de verwezenlijking van hun defensie-pro gramma, zoals dat in de bedoeling ligt. De president zei dat de communisten door daden als in Korea de Verenigde Staten dwingen hun toevlucht te nemen tot ge weld, ofschoon de Verenigde Staten zulke methodes om de vrede te bewaren ver foeien. Hij zei dat als gevolg van de diploma tieke overwinningen van de vrije landen in San Francisco en de vooruitgang die ge maakt wordt in Ottawa, er meer kans be staat op het handhaven van de vrede dan ooit tevoren, „indien wij aan het werk blij ven en het defensie-programma verwezen lijken." Een verslaggever merkte hierna op dat zodoende in de toekomst de betrekkingen met Rusland meer gebaseerd zullen zijn op geweld dan op diplomatie, waarna de pre sident antwoordde dat dit onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk is. De president zei dat de Verenigde Staten hun steun verleend hebben aan de UNO om aldus een plaats te hebben waar men over de verschillen zou kunnen praten zonder dat gebruik zou worden gemaakt van ge weld. „Maar dat is thans onmogelijk ge worden," aldus de president. „Om de vrede te verzekeren moeten wij in staat zijn ge weld met geweld te keren." OTTAWA, (Reuter) De conferentie van de Atlantische raad te Ottawa is ten einde. Men is het over vier belangrijke punten eens geworden, nl.: de toelating van Grieken land en Turkije tot het Atlantisch pact; de opbouw van de strijdkrachten tot een vol doend peil en handhaving van een gezonde en stabiele economie; de instelling van een tijdelijke commissie tot bestudering van behoeften en hulpbronnen der Atlantische mogendheden en van de middelen om de kloof tussen beide factoren te overbruggen en het financieren van vliegvelden, verbindingen en andere installaties ter onder steuning van de Atlantische strijdkrachten in West-Europa. De raad besloot voorts vaker en regelma tiger te vergaderen. De volgende bijeenkomst zal in Novem ber te Parijs worden gehouden. Generaal Eisenhower werd uitgenodigd in November te Parijs persoonlijk verslag uit te brengen over de staat der Europese verdediging. Bij die gelegenheid zal ook herziening van het Italiaanse vredesverdragworden over wogen. Er zal een ministerscomité worden gevormd van Belgische, Canadese, Itali aanse, Nederlandse en Noorse afgevaar digden om voorbereidingen te treffen voor meer overleg over de buitenlandse politiek en nauwere samenwerking op economisch, financieel' cultureel en sociaal gebied. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft na afloop van de conferentie zijn weerdering uitgespro ken over de rol die vele vertegenwoordi gers van kleine landen op de conferentie hebben gespeeld. Hij zei dat de Atlantische organisatie zeer grote voortgang heeft ge maakt sinds zij twee jaar geleden werd opgericht. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Donder dagavond te Ottawa in een radiorede tot het Canadese volk gezegd, dat Frankrijk „op het daarvoor aangewezen tijdstip zal voorstellen een Europese politieke organisatie in het leven te roepen, met supra-nationaal gezag be kleed, die een gemeenschappelijke bui tenlandse politiek moet opstellen,welke gericht is op het handhaven van de vrede." Naar zijn mening is de verdediging van Europa hoofdzakelijk een taak voor Europa zelf. „Wij Europeanen zijn er ons bewust van, dat ons behoud niet alleen door bui tenlandse hulp bewerkt kan worden, hoe edelmoedig en groot deze ook is. Daarom organiseert Europa zich thans en poogt tot eenheid te komen. Er moet een einde wor- Na Attlee's aankondiging dat er op 25 Oc tober algemene verkiezingen in Engeland gehouden zullen worden, zijn de partijen met grote spoed aan de uitvoering van haar verkiezings-campagnes begonnen. Winston Churchill, die wij hier zien na de gisteren gehouden „staf raad" van de Conservatieve partij, zal morgen met zijn „schaduw kabinet" de laatste toebereidselen treffen voor het grote verkiezings-offensief. Donderdagavond laat is het aan de grens tussen de Franse en de Russische sector van Berlijn tot een treffen gekomen tussen West-Berlijners en leden van de commu nistische „volkspolitie". Deze laatsten vuur den acht schoten af toen een menigte van ongeveer 200 West-Berlijners een door de communisten opgerichte straatbarricade wilde bestormen. Niemand werd gewond. De vechtenden werden door de inmiddels gealarmeerde West-Berlijnse politie uit eengedreven. Voor zover bekend werden geen arrestaties verricht. Een aantal win kelruiten sneuvelde doordat de menigte zich bij de botsing met de Oost-Berlijnse politie van stenen bediende. (United Press). den gemaakt aan de verdeeldheid, die het verzwakt, en in het bijzonder aan de over leefde vijandschappen, die het herhaalde malen in broederstrijd heeft verscheurd", aldus Schuman. De minister steunde voorts krachtig de pogingen van de Canadese delegatie op de conferentie te Ottawa tot versterking, van de banden tussen de leden van de Atlanti sche organisatie op niet-militair gebied. De Atlantische raad heeft Donderdag tot besluit een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat alle belemmeringen voor samenwerking op bases van gelijkheid in de Atlantische gemeenschap dienen te. wor den opgeruimd. Tevens worden in de verklaring de-po gingen om de volken van de Atlantische gemeenschap te verdelen, alsmede de „vre desvoorstellen", die slechts „lege woorden over vrede" zijn, verworpen. „De volken van de Atlantische gemeenschap zullen deze voorstellen beoordelen naar de daden, die er op volgen. Zij zullen nooit een op rechte vredesstap verwerpen, doch zij zul len zich niet laten afhouden van het op bouwen hunner defensieve kracht door lege woorden over vrede", aldus de verklaring. Een Amerikaans vliegend reuzenfort, dat boven de Japanse Zee werd vermist, moet als verloren worden beschouwd. Het toestel heeft een veertien koppen sterke beman ning. Belgen schoten met scherp Bij de manoeuvres in West-Duitsland is een ernstig ongeluk gebeurd. Tengevolge van met scherp schieten door Belgische troepen werden een officier, tien Engelse soldaten en een Duits kind verwond, van wie enige ernstig. Het ongeluk vond plaats bij een schijnaanval op het dorp Neustadt. Volgens een officiële mededeling kwa men voorts vier soldaten om het levéh ten gevolge van verkeersongevallen. Ongeveer 150 soldaten liepen verwondingen op. 99 Spaak in Hamburg Op een massabetoging te Hamburg ter gelegenheid van de conferentie over „Duits- lands plaats in Europa" heeft de Belgische socialistische leider Spaak gezegd, dat de aaneensluiting van Europa een eerste ver eiste is voor zijn toekomstige gelijkgerech tigde positie tussen het Oosten en het Wes ten. Franse, Italiaanse, Duitse en ook Britse politieke leiders zijn het er over eens, dat hun landen over enkele jaren geen gelijk gerechtigde deelgenoot van de Verenigde Staten meer kunnen zijn, als Europa niet zich zelf wordt, aldus Spaak. Slechts een verenigd Europa zou met de Verenigde Sta ten op een vriendschappelijke manier en tegelijkertijd als gelijkgerechtigde kunnen spreken. Om de vriendschap tussen Europa en Amerika op basis van gelijkgerechtig- heid te behouden dient de „Europese soli dariteit" zo spoedig mogelijk verwezenlijkt te worden. Er dienen drie problemen te worden op gelost, aldus Spaak en wel in de eerste Zes jonge padvindsters uit Curagao, die een goodwill-reis door Europa maken, zijn Donderdagmiddag ten Paleize te Soestdijk door Koningin Juliana ontvangen. Foto: Hare Majesteit in gesprek met de padvindsters. LONDEN,- 20 September. (Reuter). Bin nen 24 uur na de aankondiging van de verkiezingsdatum door de Britse premier Attlee hebben de aanhangers van Aneurin Bevan een brochure uitgegeven, waarin zij een aanval doen op de defensiepolitiek van de Laboiir-regering. De brochure. „Onze Weg", is gedrukt voordat de pre mier het besluit nam tot het houden van verkiezingen op 25 October. Men ziet het echter als een voor de Labourpartij hin derlijk document, daar het de innerlijke verdeeldheid van deze partij levendig houdt. In het voorwoord echter zegt Be- van, dat de partij-eenheid zijn doel is. In het nieuwe geschrift wordt de regering er van beschuldigd „de werkelijke gevaren" te verhullen. Deze gevaren zijn volgens het geschrift gelegen in de armoede van de teh achter gebleven gebieden en de bewape ningswedloop „aangevuurd door onnodige vrees en hysterie". „De tegenwoordige wereldsituatie recht vaardigt de eis tot vermindering der be- wapeningskosten volledig. De Britse be grotingsberekeningen voor een bewapening ziin van begin tot einde onjuist". Bevan en zijn medestanders Harold Wilson en John Freeman halen een verklaring van gene raal Eisenhower aan, waar deze zegt, dat de Sovjet-Russische gewapende dreiging overdreven kan worden. „Weliswaar", zegt de brochure „vormt de communistische kracht een formidabele bedreiging", doch tegelijk doen de schrijvers een aanval op het nationale Labour-bestuur wegens zijn steun aan het defensieprogram van 4.700.000.000 pond sterling. Harold Wilson, die „president of the board of trade" was voor zijn aftreden wegens een geschil met de kanselier van de schatkist, Hugh Gaitskell, schrijft, dat de Europese econo mie volkomen ten gronde zal gaan als er geen verandering zou komen in de Ameri kaanse theorie, die beweert dat het moge lijk is om meer boter en meer kanonnen te hebben. „De waanzin van de Amerikaanse actie om voorraden aan te leggen is voorbij, doch er dreigt nog steeds gevaar voor West-Europa door een ongecontroleerde Amerikaanse inflatie ten gevolge van een HELSINKI, 20 Sept. (Reuter). De leider der Finse agrarische partij, Urho Kekkonen, heeft een nieuwe coalitierege ring gevormd. Het kabinet telt zeven agrariërs, zeven sociaal-democraten, een vertegenwoordiger van de Zweedse volks partij en een partijloze.' De minister van Justitie moet nog worden aangewezen. De in- en uitbreker Manus Oly heeft hedenmorgen voor de rechtbank in Zut- phen terecht gestaan. Hem was het plegen van inbraken en diefstallen in Hattem en Heerde ten laste gelegd. De officier van Justitie eiste vijf jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. 99 defensie-program, dat opgelegd is aan een voor het merendeel niet beheerste burger lijke economie. Tenzij de Atlantische her bewapening tot een realistisch cijfer te ruggebracht zou worden, zal de wereldinr fiatie steeds groter vaart krijgen". De „Bevanisten" verklaren, dat de. rege ring door hun critiek er- toe gebracht is toe te geven, dat de Britse import de ex port overtrof en dat er mogelijk een ern stig tekort aan. dollar- en goudreserven zou komen. Voorts, zo had men toegege ven, bestond er een aanzienlijk tekort aan arbeidskrachten waar het uitvoering van bewapeningsorders betrof. Een mogelijk te kort aan brandstoffen zou de productie kunnen beïnvloeden. Door de hei-bewapening verliest de Bfitr se export gfond aan de concurrenten op het vasteland. Duitsland bijvoorbeeld doet zijn voordeel, terwijl de Britse export, achter uit gaat. LOISjDEN (Reuter). De marktwaarde van de op de Londense effectenbeurs ver handelde fondsen steeg Donderdag met millioenen ponden sterling op het vooruit zicht. van een conservatieve overwinning bij de algemene verkiezingen van 25 Octo ber en de bookmakers boden weddenschap pen van 5 tegen 1 aan op een overwinning van Churchill. De effectenbeurs beleefde haar grootste „boom" na de devaluatie van het pond ster ling in September 1949. Britse industriële aandelen, rubberaandelen en andere fond sen, die. kans hebben voordeel te trekken van een conservatieve overwinning en in het bijzonder van de opheffing van de döor de Labourpartij ingevoerde dividendstop, stegen snel. Bij latere transacties werd de stemming kalmer, daar de'speculanten zich realiseerden dat Engeland zich, onder welke regering dan ook, nog steeds voor zeer ern stige vraagstukken geplaatst ziet. Ofschoon een conservatieve regering waarschijnlijk de tegenwoordige dividandstop zal doen verdwijnen, zal toch beperking in een of andere vorm nodig zijn. Gistermiddag is een twee persoons- Spitfire van de luchtstrijdkrachten in de start van de vliegbasis Soesterberg veron gelukt. In het toestel zaten de kapitein vlieger jhr. B. Sandberg uit Heemstede en de reserve-eerste luitenant-vlieger A. van Tienhoven uit Utrecht. De laatste werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer haar het ziekenhuis is overleden. Jhr. Sandberg werd weliswaar ernstig aan het hoofd gewond en kreeg een zware hersen schudding, maar zijn «gestand was van ochtend alleszins bevredigend. De Spitfire kwam even buiten het veld bij de Hertenlaan terecht. Hij boorde.zich diep in een stukje bouwland en werd to taal vernield. Zo goed als zeker heeft luite nant Van Tienhoven, een der maandvlie- gers, die iedere maand een paar dagen op Soesterberg komen vliegen, toen hij het landingsgestel moest indraaien, bij vergis sing de benzine-toevoer stopgezet. Deze handles zitten in de Spitfire vlak bij elkaar. Het toestel was toen nauwelijks van de grond. Door snel ingrijpen kon de kapitein Sandberg verhinderen, dat het toestel een huis en vervolgens een groepje bomen raakte. Er restte hem toen niets anders dan het toestel op het stukje bouwland aan de grond te zetten. De luitenant Van Tienhoven was 26 jaar oud. Hij studeerde medicijnen aan de Utrechtse universiteit en was gehuwd. De kapitein Sandberg is 36 jaar oud. Hij is een bekend jachtvlieger, die in de Mei dagen met een G-l de Duitsers bevocht en gedurende de oorlogsjaren naar Engeland uitweek. In de oorlog vocht hij de in de Pacific. Hij is thans commandant van het 322 «Spitfire Squadron. Hij wordt momen teel verpleegd in het militaire ziekenhuis „Oog in al" te Utrecht en had een rustige nacht. 99 Radio-Praag heeft Donderdagavond mee gedeeld, dat het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken een nota aan de Amerikaanse ambassade te Praag heeft gezonden om te protesteren tegen „het in strijd met de wet in hechtenis nemen van Tsjechoslowaakse burgers in West-Duits land". In de nota wordt gezegd: „Op 11 Septem ber maakte een groep terroristen zich mees ter van de trein van Heb naar Asj en voer de deze over de Tsjechoslowaakse. grens naar de Amerikaanse bezettingszone. De gèwapende terroristen namen hun toe vlucht tot geweld tegen het treinpersoneel, dat tegenstand bood. Verscheidene tiental len vredelievende burgers, onder wie vrou wen en kinderen, werden gevangen geno men onder bedreiging van hun leven. Deze daden zijn begaan op Tsjechoslowaaks grondgebied," aldus de nota, die er aan toe voegde, dat het plan door een buitenlandse organisatie was betaald. In een tweede nota verklaart het Tsje choslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken dat, toen op 13 September Tsjecho slowaakse vertegenwoordigers met toestem ming de Amerikaanse zóne betraden voor besprekingen teneinde de terugkeer van de Tsjechoslowaakse bui'gers te bespoedigen, „een Amerikaanse functionaris weigerde de verblijfplaats van deze burgers bekend te maken en de misdadigers, die verantwoor delijk waren voor. het stelen van de trein, uit te leveren." Burckhardt: Het zal er nog toe komen met de mensen dat zij gaan huilen als zij niet minstens met hun honderden bijeen zijn. plaats moet een antwoord gevonden wor den op het communistische gevaar, in de tweede plaats moeten de geestelijke en ma teriële arbeidskrachten samengebundeld worden en in de derde plaats dient Europa het Duitse vraagstuk op te lossen. De grote beslissingen van de wereldpoli tiek worden op het ogenblik in Washington en Moskou genomen, aldus Spaak. Wan neer Europa een geheel gaat vormen, zou het aan de bolsjewistische dreiging en het overwicht van de Verenigde Staten het hoofd kunnen bieden. PARIJS, 20 September (Reuter). On danks het verzet van premier Pleven heeft de Franse Nationale Vergadering Donder dagavond met 410 tegen 203 stemmen een voorstel van de socialisten, om de ldnen aan de kosten voor het levensonderhoud te kop pelen, aanvaard. Vóór stemden de Gaullisten, communis ten, socialisten (niet in de regering verte genwoordigd) en de Volksrepublikeinen, die wel deel uitmaken van de regering. Het voorstel houdt in, dat telkens wan neer de index van de kosten voor het le vensonderhoud vijf procent of meer stijgt, het vastgestelde minimumloon met een zelfde percentage verhoogd zal worden, dus het stelsel van de glijdende loonschaal. Pleven was tegen het voorstel gekant. De verschillende sprekers voor de regering hadden gezegd, dat Frankrijk hierdoor „de glibberige helling van versnelde inflatie werd afgeduwd". Het voorstel moet nu nog worden goed gekeurd door de raad der republiek, waar na het voor de tweede lezing andermaal aan de nationale vergadering zal worden voorgelegd. De ,',Raad der Republiek" (de Franse senaat) heeft het reeds door de Nationale Vergadering aanvaarde wetsontwerp, dat voorziet in subsidie voor de particuliere katholieke scholen in Frankrijk, met 123 tegen 119 stemmen goedgekeurd. Er bestaat echter verschil van mening tussen beide vertegenwoordigende licha men over de wijze van verkrijging der middelen om de subsidies te kunnen beta len. De Nationale Vergadering wil hiervoor de omzetbelasting verhogen, terwijl de Raad der Republiek verlaging der regeringsuit gaven wenst, behalve die voor openbaar welzijn en onderwijs. De voorgestelde sub sidies zullen de Franse staat jaarlijks vijf tien milliard francs kosten. Het Wetsontwerp gaat nu terug naar de Nationale Vergadering, dat het in tweede lezing zal behandelen. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, is hedenmorgen teruggekeerd van zijn bezoek aan Washington en Ottawa. Hij heeft in Washington de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds en van de Wereldbank bijgewoond en in Otta wa de N.A.T.Ó.-cönferentie. Hij verklaarde: „Zowel de Amerikaanse instanties in Den Haag als in Washington zijn volkomen op de hoogte van het feit, dat ons land thans de grens van zijn financieel-eeonomisch kunnen heeft bereikt. Een devaluatie van de gulden is niét ter sprake gekomen." „Ik heb elke gelegenheid aangegrepen de Amerikaanse autoriteiten te wijzen op onze moeilijke financieel-economische positie, die de laatste tijd wel een wending ten gunste heeft genomen, maar uiteraard nog zeer kwetsbaar is", zo verklaarde prof. Lieftinck op Schiphol aan journalisten. De conferentie had zich, afgezien van vraagstukken van internationaal politieke aard, in hoofdzaak op het terrein van de militaire behoeften en de financiële en so ciaal-economische mogelijkheden bewogen. Vier punten kwamen daarbij met name ter sprake, te weten de begroting van de gezamenlijke inspanning, dè vraag hoe dit het snelst en meest efficiënt kan gebeuren, waar de sociaal-psychologische grenzen lig gen, die daarbij in acht moeten worden ge nomen en ten slotte hoe de lasten het bil lijks! verdeeld dienen te worden. Bij de behandeling van deze-vragen wer den belangrijke vorderingen gemaakt. De Nederlandse delegatie stelde in het bijzonder drie punten aan de orde. Ten eer ste de wenselijkheid'om aan de Atlantische gemeenschap ook op niet-militair terrein een reëele inhoud te geven, zowel om een maximale inspanning mogelijk te maken, als om aan de volken der betrokken lan den een positief perspectief te kunnen openen. Ten tweede de betekenis van de bijdrage, die Nederland reedsverleent in het licht der omstandigheden, die onze eco nomische en sociale positie bepalen, en ten derde de noodzakelijkheid om door het stellen van sobere normen en het voeren van een uiterst zuinig beheer met de be schikbare gelden een maximaal resultaat te bereiken." ;5DOOO°°cccooaxoooc*5oooo«xyyY»axo3oeeecr<x>'vyr«ococe TAMELIJK ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Koude nacht met hier en daar och tendnevel. Morgen overdag tamelijk zonnig met iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost 22 September Zon op 6.24 uur, onder 18.41 uur. Maan op 21.22 uur, onder 14.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 21 September Hoog water: 7.07 en 19.25 uur. Laag water: 2.50 en 14.59 uur. Zaterdag 22 September Hoog water: 7.47 en 20.07 uur. Laag, water: 3.22 en 15.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1