BAARS VLEESCROQUETTEN lan JJïaaten 7ATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Personeel-abonnementen steeds meer in trek Feike Asma besloot reeks orgelmuziek voor iedereen Verbetering kleedkamers in Haarlems Concertzaal Einde in zicht? De marinebegroting Almelo leent bijna twee millioen voor woningbouw Demonstratievaart van de „Aquavion" Dr. J. van der Spek gaat met pensioen Het beheer der natuurreservaten Onrust in Maranhao Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianetransporten - Bergplaats v. inboedels HAARLEMSE KUNSTGEMEENSCHAP Halfweg Hillegom Motorrijder aangereden Bennebroek Mary Pos sprak over land en volk van Egypte Zandvoort Waar twee kijven hebben gewoonlijk twee schuld „Touringhuis" kan worden verkocht Heemstede Burgemeester bescherm heer van Excelsior Bloemendaal Twee zangeressen op een kerkconcert UW DAMESKAPPER Overveen Bazar en fancy-fair ten bate Katholiek jeugdwerk Voor dit toneelseizoen komen er vier series Dat het instituut der abonnementsvoor stellingen in de Haarlemse Schouwburg voor het personeel van overheidsinstel lingen en grote bedrijven een succes bete kent, wordt op overtuigende wijze door de cijfers aangetoond. Deze demonstreren na melijk een gestadig toenemend aantal be langstellenden. Het eerste seizoen werd er slechts één serie voorstellingen gegeven, maar het tweede maakte reeds een ver dubbeling noodzakelijk. Het vorige sei zoen had men iets minder dan 2000 inte kenaars, verdeeld over drie series. Thans, voor het vijfde seizoen, hebben zich al meer dan 2400 gegadigden aangemeld, zo dat er een vierde serie moet worden in gesteld. Daar de zaal hiervoor nog niet geheel is uitverkocht, zullen er voor deze voorstellingen ook plaatsen voor gewone bezoekers verkrijgbaar zijn. Dit gelukkige resultaat van het streven om het toneel ook voor de financieel minder-draag- krachtigen toegankelijk te maken, dat tevens een niet geringe propaganda voor de dramatische kunst betekent, is een ge lukwens waard. ADVERTENTIE zoals ze BEHOREN te zijn En tochslechts 25 ct. per stuk. 4 BARKER'S CAFETARIA'S Gen. Cronjéstraat 121 - Rijksstraatweg 238 Voor het laatste van de reeks concerten, die de organist Feike Asma in deze maand ten bate van de Hervormde Jeugdraad te Haarlem gegeven heeft, was een program ma samengesteld dat, overeenkomstig de bedoeling, inderdaad orgelmuziek voor iedereen bevatte. De fijnproevers onder de toehoorders die, niet op groncl van snobis tische overwegingen maar in alle oprecht heid hun hart aan muziek van Bach ver pand hebben, werden tevreden gesteld met het Andante in b uit de vierde Orgelsonate van de meester en verder met zijn Toccata, Adagio en Fuga in C. En met de anderen konden zij toch ook geïnteresseerd luisteren naar het volkslied achtige Andante cantabile en het Mendels- sohniaanse Scherzo uit de vierde Orgel- symphonie van Ch. N. Widor en de brillant- virtuoze Sonate in d van A. Guilmant, met haar liturgisch getinte Pastorale als stem mige onderbreking. Gaf dus de samenstelling van het pro gramma reden tot voldoening, met de uit voering was het over het algemeen even zo gesteld. Vooral wat betreft rhythmische en metrische standvastigheid heeft Feike Asma dit keer weinig wensen onbevredigd gelaten. Ook het streven naar effecten en andere uiterlijkheden bleef achterwege. Blijkbaar had de goede muziek de beste herscheppende krachten in de organist wakker geroepen. De buiten het programma om ter inlei ding gespeelde bewerking van het koraal „De Heer is God en niemand meer" van Feike Asma zelve viel hierbij uit de toon. Het is meer harmonium- dan orgelmuziek, vol overbezette accoorden, die de melodie- toon dreigen te verstikken. Althans bij deze uitvoering in deze ondoorzichtige registra tie klonk de koraalmelodie hijgend en be nepen in de discant. Dit viel wel erg af bij de doorzichtige vertolking van Bach's drie stemmige Andante en bij de muzikale schoonheid, die de organist bracht met het bezonken Adagio, dat de levendige Toccata en Fuga van Bach verenigt. Wij hebben op de drie door hem gegeven concerten van Feike Asma uiteenlopende indrukken van zijn hoedanigheden als uit voerend kunstenaar gekregen. Het laatste concert heeft ons de overtuiging geschon ken, dat deze organist in staat is een be hoorlijk artistiek niveau te bereiken, mits hij zich strenge discipline oplegt en bij het uitvoeren van eigen werk zeer critisch in zijn keuze wordt. P. ZWAANSWIJK. De accommodatie van de kleedkamers dei- gemeentelijke Concertzaal te Haarlem heeft een sinds lang noodzakelijke verbe tering ondergaan. Door het eigen personeel zijn er thans voorlopig voldoende, zij het uiteraard eenvoudige schminktafels met spiegels en verlichting aangebracht. Men kan er de optredende gezelschappen thans behoorlijk ontvangen, hetgeen ook het streven om voor zover mogelijk verhoging van het peil der te geven vertoningen te brengen ten goede zal komen. De eersten die er van profiteren zijn Johan Kaart en de zijnen, die hedenavond met een opvoe ring van de klucht „Potasch en Perle- moer" voor het voetlicht komen. Vanmiddag zal in kasteel „Oud-Wassenaar" prof. E. Gorter, hoogleraar in de kinder geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, die 70 jaar werd, gehuldigd worden. Namens zijn oud-assistenten zal dr. F. Hengeveld, kinderarts te Rotterdam, als oudste en eerste assistent een portret van prof. Gorterdoor Kees Verwey geschilderd, aanbieden. Verder zal vandaag uitkomen een „prof. Gorter-nummer" van het maand schrift voor Kindergeneeskunde, van het welk prof. Gorter steeds de redacteur secretaris is geweest en dat in 1931 werd opgericht. Op de foto: Kees Verwey's portret van prof. Gorter. mts) De Nederlandse Televisie Stichting zal 2 October beginnen met de uitzending van geregelde televisie-programma's in Nederland. Ten dienste van bezitters van televisie toestellen heeft Philips rijdende service-wagens, uitgerust met een mobilofoon, inge richt, zodat de technicus ook onderweg bereikbaar is. Een van de televisie service-wagens. BreedbancLconflict Hedenmorgen is door de directie van de firma Boele en Van Eesteren op het Hoog oventerrein, die een deel van de nieuw bouw van de Breedband HV" verzorgt, de hoop uitgesproken, dat haar stakende ar beiders wellicht Maandag weer aan het werk zullen gaan. Men deelde ons voorts mede, dat dit mede het resultaat is van drukke besprekingen, die in de afgelopen dagen door bestuurders der Uniebonden 'op het terrein van de staking zijn gevoerd. ADVERTENTIE In de aan de Tweede Kamer aangeboden marinebegroting wordt onder meer mee gedeeld, dat het in het voornemen ligt om de Karei Doorman eind 1951 weer in dienst te stellen. Voor aankoop van vliegtuigen voor de Marineluchtvaartdienst behoeft geen geld te worden gevraagd, als gevolg van de materiële steun die de bondgenoten verlenen. De gemiddelde sterkte voor het personeel der zeemacht bedraagt voor het jaar 1952 22.000 man. Voorts wordt in de begroting meege deeld dat de opleidingen voor het perso neel dat bestemd is een taak te vervullen bij de koopvaardijbeschefming, thans op volle kracht werken. Het eindcijfer der begroting bedraagt 347.200.000, waarvan op de gewone dienst 215.631.000 en op de buitengewone dienst II (kapitaalsuitgaven) 131.569.000. In een spoedeisende raadsvergadering heeft de gemeenteraad van Almelo Vrijdag middag besloten tot de bouw van 54 étage woningen en 128 boven- en benedenwonin gen, waarvan de kosten worden geraamd op respectievelijk 717.510 en 1.127.780. Ter financiering van deze bouw hebben B. en W. van Almelo van verscheidene kanten aanbiedingen voor geldleningen ontvangen tot een totaal bedrag van 1.950.000. Voor deze leningen bedraagt de rente 314 terwijl de looptijd op vijf jaar is bepaald met dien verstande, dat het ge hele bedrag na vijf jaar moet worden terug betaald en tussentijdse aflossingen niet zijn toegestaan. Nieuw type vervoermiddel Dinsdag zal op de Noordzee bij Scheve- ningen een demonstratievaart worden ge maakt met de .„aquavion", een door de Zweedse ingenieurs Almqvist en Elgström uitgevonden nieuw -vervoermiddel te wa ter. Het technische principe van de „Aqua vion" is hetzelfde als dat van het vlieg tuig: het vervoermiddel wordt tijdens de vaart gedragen door de reactie van het water op twee of meer onder de romp ge monteerde vleugels. De voordelen van het nieuwe vaartuig zouden onder meer zijn: vermindering van de waterweerstand met ongeveer zeventig percent, daardoor hogere snelheid en min der brandstofvei-bruik; betere wendbaar heid en grotere stabiliteit; de mogelijkheid de snelheid vlug op te voeren. Er zijn zes typen „Aquavion": voor twee, vijf, zestien, veertig, tachtig en honderd tien personen. De „Aquavion", die in Scheveningen komt demonstreren, is een type voor tachtig personen, voorzien van een Junkers-Dieselmotor met een vermo gen van 860 pk. bij 2800 omwentelingen. De kruissnelheid is 60 kilometer per uur. Houdster van de wereld-licentierechten is de „Société Aquavion" te Parijs, waarvan ir. J. van Geuns directeur is. De geneesheer-directeur van de Psy chiatrische Inrichting „Maasoord" te Rot terdam, dr. J. van der Spek, heeft per 1 November wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ontslag aan gevraagd. Dr. Van der Spek studeerde te Utrecht theologie en semietische talen en daarna medicijnen. Voordat hij in 1930 aan „Maas oord" verbonden werd, was hij werkzaam aan het christelijk sanatorium te Zeist, aan de Willem Arntszhoeve te Den Dolder en aan „Meer en Bos" te Heemstede. De natuurbeschermingsexperts die in Den Haag een driedaags congres .houden, hebben zich de tweede dag van hun bijeen komst beziggehouden met het vraagstuk van het beheer der natuurreservaten. Het ging voornamelijk om de vraag of mense lijk ingrijpen in het leven der dieren in natuurreservaten gewenst is. De meeste afgevaardigden waren van mening dat de mensen zich wel degelijk met het verzorgen der dieren in reservaten moeten bezig hou den. Men was van mening dat het in stand houden van natuurreservaten van inter nationaal belang is en dat men via de UNESCO moet trachten een fonds op te richten tot het behoud van natuurreser vaten. RIO DE JANEIRO, (Reuter) Volgens te Rio de Janeiro ontvangen berichten duurt de onrust in de Noord-Braziliaanse staat Maranhao naar aanleiding van de ambts aanvaarding door Eugenio de Barros voort. De huidige spanningen ontstonden, toen De Barros, na de dood van de gekozen gou verneur, tegen de wil van een sterke oppo sitie de macht overnam. Volgens genoemde berichten is in de hoofdstad van de staat, Sao Luiz, een alge mene staking uitgebroken. Donderdag verzocht De Barros de fede rale troepen terug te trekken, die de be langrijke punten in de hoofdstad bezet houden. De federale minister van Justitie zou echter hebben meegedeeld, dat hij de aanwezigheid van de troepen noodzakelijk achtte met het oog op de veiligheid van de bevolking. Uit de in het binnenland gelegen stad Sao Joas dos Patos wordt gemeld, dat de vrouwelijke burgemeester van deze plaats een leger van 8.000 man op de been heeft gebracht. In de wetgevende vergadering van de staat verzocht een leider van de oppositie Vrijdag de Braziliaanse regering om hulp. ADVERTENTIE RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Vraagt bij ons aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. Sêcr. Lei dsev aart 96, Tel. 17829 Penn.m. Kleverlaan 1.71, Tel. 20601 Contrib. voor het resterende tijdvak 1951 slechts ƒ1.50. Vraagt vrijblijvend toezending van ons programma 195152. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 23 September a.s. voor Halfweg. Zwanenburg en omliggende polders waargenomen door D. Hoekstra arts te Zwanenburg, Kerkhof laan 87—89. Tel. K 2907 454, Vrijdagavond omstreeks zes uur réed de motorrijder P. J. van der B. uit Hillegom ter hoogte van de demonstratietuin aan de Weeresteinstraat achter een auto, die plot seling stopte. Hierdoor botste de motor van Van der B, tegen de achterzijde van de auto. Hij begon te slingeren met het gevolg, dat hij werd aangereden door een personen auto uit tegenover gestelde richting. De mo torrijder moest met een hersenschudding en een wond aan de slaap naar de Maria- stichting in Haarlem worden overgebracht. De motor was vrijwel onbeschadigd. Verboden huwelijk. (C i t y). De vervaar digers van deze boeiende rolprent hebben alle factoren die de spanning van een de tective-film kunnen verhogen, te baat ge nomen om met iets goeds uit de bus te komen. Men denkt bij het zien ervan het eerste half uur zeker niet aan intrigues of geraffineerde streken. Veeleer krijgt men in het begin de indruk dat men een tra gisch verhaal over een jong bruidje dat aan geheugenstoornis lijdt, krijgt voorge schoteld. Maar bij het vorderen van het verhaal wordt het duidelijk dat er een an dere koers gezeild wordt. En ongetwijfeld een originelere. De charmante inleiding van deze film, die ook enige komische scè nes rijk is, neemt een hele serie wendingen die de toeschouwer herhaaldelijk op een dwaalspoor brengen om hem tenslotte te laten ervaren dat hij met een soort thriller te doen heeft. De climax wordt uiteraard bereikt bij de ontmaskering van de schurk die al het leed van bruid en bruidegom (die zelfs in een verboden huwelijk voorkomen) op zijn ge weten heeft. Maar zelfs die ontmaskering blijft tot op het laatste ogenblik een pure verrassing. Claudette Colbert en Robert Ryan, die de hoofdrollen vertolken, geven krachtig spel te zien. Dan doen hun mede spelers trouwens ook. In het voorprogramma zijn behalve het gebruikelijke journaal, een vlotte klucht en een aardige tekenfilm opgenomen. L. v. B. De Minivers. (Rembrandt). Deze film kan beschouwd worden als een vervolg op „Mrs Miniver", waarin de belevenissen van een Engels gezin tijdens de oorlog wor den behandeld. Het vervolg overigens een afzonderlijk geheel geeft een beeld van deze familie tijdens de eerste dagen na de Duitse capitulatie. Vader en dochter keren uit de militaire dienst terug; het jongste zoontje, dat de oorlogsjaren in de Verenigde Staten doorbracht, is geheel veramerikaanst, en de moeder kan zich moeilijk losmgken van een vriendschap, die tussen haar en een Amerikaans kolonel is gegroeid. Toch doet zij dat terwille van de andere gezinsleden, voor wie het los laten van wat in de oorlog als normaal be schouwd werd, nog moeilijker blijkt te zijn. Haar man kan in zijn oude kantoor niet meer op dreef komen en is er zich niet van bewust, dat het uitzicht op troos teloze puinhopen hem deprimeert; de dochter beseft niet, dat haar hartstochte lijke liefde voor een generaal voor beiden fataal zou worden. Mrs. Miniver doorziet al deze dingen en doet met opoffering van eigen verlangens alles ten goede keren. Men kan in vele opzichten deze film waarderen, speciaal wat spel en regie aan gaat. Iets van de sfeer in het Londen-van- vlak-na-de-oorlog wordt op de toeschou wers overgedragèn. Typerend voor deze sfeer is hetgeen de scenarioschrijver een der bijfiguren uit het verhaal laat zeggen: „mijn vrouw mist het luchtalarm en de bommen". S. K. Sunset Boulevard. (Frans Hals). Een film van Hollywoods nieuwe en grote regisseur Billy Wilder. Maar bovenal een film van Hollywoods oude en grote actri ce, Gloria Swanson, ster der stomme films. Gegeven en werkelijkheid komen hier dicht bij elkaar, zij het dan met verschil lende uitslag. Want het gegeven vertelt van Norma Desmond, een grote actrice uit de stomme film-periode, die haar come back wil maken. En er aan ten onder gaat. Want wanneer zij tot de ontdekking komt, dat haar tijd voorbij is, dat haar dagelijkse fan-mail geschreven wordt door haar but ler, die eens haar regisseur was, dat de studio's haar opbelden, niet omdat zij haar en haar scenario wensten, maar omdat zij haar Isotta Fraschini wilden huren, dan wordt zij krankzinnig en schiet de jonge scenario-schrijver dood, die zij huurde om haar come-back te helpen voorbereiden en aan wie zij haar hart verloor. En in werkelijkheid: inderdaad een vijf tigjarige actrice uit dat lang-verleden tijd perk, die haar come-back in de sprekende film maakte en slaagde. Een Gloria Swan son, die een formidabele actrice is, zo for midabel, dat men het boven de middel maat maar dan ook niet meer uitste kende verhaal graag het verhaal laat. Deze film kan voor Hollywood zelf een lesje zijn. Het Hollywood, dat ergens verlaten rondzwerft in zijn eigen cellophanen droompaleizen, ten achter bij wat de film na de oorlog wérkelijk aan nieuws heeft gebracht. En dat men met heimwee terug kan denken aan de tijd, dat het Gloria Swansons tot zijn, beschikking had, Wat de rest betreft, Von Stroheim is in dit verhaal natuurlijk goed, de rest wordt van begin tot eind van de kaart gespeeld. Maar dat mag geen reden zijn, om deze film niet te gaan zien. W.L.B. Storm over Texas (Spaarne) Deze week spatten op het witte doek de vuurstralen weer uit de rokende revolvers, die, naarmate het verhaal ten einde loopt, het aantal doden schrikbarend doen stijgen. Als twee jongelieden uit de oorlog naar Texas terugkeren bemerken zij, dat de wel verdiende rust nog wel enige tijd zal moe ten worden uitgesteld. Hun stad wordt na melijk geregeerd door schavuiten, hetgeen de twee nieuwkomers uiteraard niet zo maar zonder meer accepteren. Het aardige meisje, dat natuurlijk niet ontbreekt, ver oorzaakt zowel plezierige als lastige ogen blikken. De gehele film bestaat uit moeilijk te ontwarren intrigues, die de nodige slacht offers eisen. Voor liefhebbers van spanning is dit weer een zeer geschikte rolprent. In het uitgebreide voorprogramma kun nen de lachspieren veelvuldig in werking treden. H. J. „Ter wille van mijn kind" (Cinema Palace). Barbara Stanwyck vervult de hoofdrol in deze tragedie, die de trieste lotgevallen van een misleide vrouw in New York tot onderwerp heeft. De compositie van het verhaal, met een inleiding die de onheilspellende ontwikkeling reeds sugge reert op de achtergrond van de vredige beelden in een rustige provinciestad, brengt een extra element van spanning, die vak kundig opgebouwd is en lot het eind vol gehouden wordt. De onwaarschijnlijkheid van het toeval, dat het wanhopige meisje plotseling in een situatie van zonnig geluk doet belanden, neemt men wel op de koop toe. Vooral het tweede deel van de film is zeer rijk aan navrante scènes en spannende situaties, en het is een goede eigenschap van het ver haal dat de sensationele, verrassende ont knoping met sobere middelen pas in de laatste meters van de film wordt vrijge geven. In het voorprogramma een reportage van de opening der Staten Generaal, met goede opnamen van de stoet en de plechtigheid in de Ridderzaal. J. L. „Clochemerle" (Lux or). Deze film wordt natuurlijk geprolongeerd, om dat velen nog kennis willen nemen van dit merkwaardig, hoewel niet in alle opzichten voldoening gevend filmproduct. STOPVERBOD VAN MEERBEEKSTRAAT B. en W. hebben besloten een stopverbod uit te vaardigen voor de noordelijke helft van de Van Meerbeekstraat. Bezwaren tegen deze beslissing kunnen door belanghebben den alsnog worden ingediend. TENTOONSTELLING BLOEMSCHIKKEN Hedenmiddag en -avond zal in Sistermans een tentoonstelling worden gehouden van het werk der leerlingen van de cursus bloembinden. Voor de leden van de afdeling Bennebr.oek van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel hield de schrijfster Mary Pos gisteravond in het gebouw van de Stich ting Vogelenzang een boeiende met tal van lichtbeelden toegelichte causerie over „Sprong naar het land der Pharao's. Spreek ster vertelde een en ander over de armzalige wijze waarop meer dan negentig procent van het Egyptische volk leeft. Hoewel er een leerplichtwet bestaat 'volgt bijna niemand onderwijs; tachtig procent van het volk is analphabeet. Zij gaf een uiteenzetting over de historische gang die tot deze omstandig heden heeft geleid. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 23 September waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 - 430. Politierechter Voor de Haarlemse politierechter stond Vrijdag een Zandvoorts echtpaar terecht wegens belediging van een koopman uit de badplaats. In Maart van dit jaar achtte het echtpaar de tijd gekomen om bij de koop man 200 gulden te gaan halen, die het nog te vorderen had. Toen dit bedrag echter niet direct contant betaald kon worden schold de vrouwelijke helft de koopman uit voor oplichter en nog enkele synonie men, die gewoonlijk niet in een woorden boek worden opgenomen. De schuldenaar was hierop met zijn vrouw en schoonmoeder, wie beiden ook het nodige was toegevoegd, naar de woning van het echtpaar gegaan. Zij werden daar te woord gestaan door de zelfde mevrouw. Het arsenaal van scheld woorden bleek nog niet te zijn uitgeput en toen haar mari inmiddels was gearriveerd bleef ook hij niet achter. Hij wilde het een en ander zelfs kracht bijzetten met een stuk ijzer, waar hij bij nader inzien echter maar van af zag. Zijn echtgenote had ook niet werkeloos toegezien en was het vrou welijk deel van de missie naar de keel ge vlogen. Deze handtastelijkheden stonden echter niet in de dagvaarding vermeld. Voor de politierechter bleef de schuld eisende dame nochtans hardnekkig ont kennen oplichter of iets van dien aard ge zegd te hebben, hoewel zij voor de politie in Zandvoort wel degelijk had toegegeven, dat zij deze woorden had gebruikt. De po litierechter, mr. Peters, concludeerde hier uit dat de Zandvoortse politie dan zeker een valse verklaring had opgemaakt. De schoonmoeder van de koopman zei, dat haar dochter en haar schoonzoon „reus achtig" waren uitgescholden. Zij zelf was bij voorbeeld uitgemaakt voor „oud kreng". De officier van Justitie achtte* het voor gevallene wel zeer ernstig, temeer omdat de vrouwelijke verdachte bleef ontkennen tegen beter weten in. Hij eiste dan ook een boete van 100 gulden voor ieder van de twee verdachten. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, voerde aan dat het echtpaar de koopman renteloos een bedrag van 1000 gulden had geleend, hetgeen niet geschied zou zijn als men iets tegen elkaar zou heb ben gehad. Daar kwam echter bij dat de koopman kwitanties van de schuldeisers ontving, die niet waren voorzien van een zegel. Hij had dit aangegeven bij de poli tie, hetgeen natuurlijk niet direct bevor derlijk was geweest voor de goede ver standhouding. Volgens de raadsman maak te dit de gehele zaak al iets duidelijker. Hij meende tenslotte, dat waar twee kijven er meestentijds twee schuld hebben. De po litierechter achtte de feiten wel bewezen en veroordeelde het echtpaar tot 80 gulden boete, subsidiair 20 dagen. „Doorslaand" argument Op 6 Juni had een dame zich opgewon den over het feit., dat het hondje van een buurvrouw zo langdurig te keer ging. De dame, die nog enigszins rust moest houden omdat zij ernstig ziek was geweest, sprong die dag haar bed uit en rende regelrecht naar haar buurvrouw. Zij verzocht haar het hondje te kalmeren, maar het antwoord bleek enigszins anders dan de dame zich had voorgesteld. Een reeks van scheld woorden was het resultaat, waardoor de pas genezen mevrouw zo kwaad werd, dat zij het eerste het beste voorwerp, dat in haar bereik lag, weggraaide. Dit was een bloempotje met aarde, dat in scherven ging op het hoofd van de scheldende buur vrouw. Deze had het er echter niet bij laten zitten en dus moest de Haarlemse politierechter beslissen. De kortelings uit het ziekenhuis ontslagen mevrouw werd conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een geldboete van 10 gulden. POLITIE OP HET TONEEL Het bestuur van detoneelgioep der Zand voortse politiesportvereniging heeft besloten de baten van de uitvoeringen op 13 en 17 November beschikbaar te stellen voor de kas van de Noord-Zuid-Hollandse Reddings maatschappij. Zoals reeds eerder gemeld, komt deze groep op genoemde data in ge bouw „Zomerlust" op de planken met het toneelspel „Een schip vaart uit" van Chr. v. d. Heuvel, onder regie van de heer Jos. Dröse. Dezer dagen berichtten wij, dat als de win naar van het huis van de loterij van de stichting „Touring Zandvoort" tot verkoop zou overgaan, de koper niet in aanmerking zou komen zich te Zandvoort te vestigen. Alleen was er voor de winnaar een vesti gingsvergunning. Deze aangelegenheid is in de commissie van advies tot vordering en verdeling van woonruimte besproken en met algemene stemmen werd besloten B. en W. te adviseren ook aan de eventuele koper van dit huis een vestigingsvergunning te ver lenen. op grond van hef feit. dat er geen woonruimte aan de beslaande woonruimte wordt onttrokken. De aspirant-koper heeft zich thans op de lijst van woningzoekenden geplaatst en de kans is groot, dat hem ver gunning wordt verleend. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Antoinette, d. van H. M. An- genent en C. T. Bünnemeijer: Jan Cornelis, z. van K. van Haren en W. Kooyman; Ray mond Pierre, z. van P G. Lequé en M. de Jager; Yvonne, d. van C. van Bruinessen en B. C. .van Weele. GETROUWD: J. van Söolingen en E. Bos; B. Meijll en S. Sebregts: A. Keur en S. J. van der Mije; J. van der Mije en M. van der Meren. OVERLEDEN: L. E. Klein Sprokkelhorst, 78 j„ weduwe van N. de Rooij. Vrijdagavond heeft het Heemsteeds Fan farecorps „Excelsior" als beschermheer de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard. geïnstalleerd. In het repetitielokaal aan de Voorweg gaf de voorzitter van de vereniging, de heer E. v. Pel, uiting aan zijn vreugde over het feil da: de burgemeester zich bereid heeft verklaard, het bescherm heerschap op zich te willen nemen. Waarna hij de burgemeester installeerde. De burgemeester zei in zijn dankwoord geen wimpel aan het vaandel der vereniging te zijn maar een drager daarvan. ZONDAGSDIENSTEN Op 23 September worden de Zondags diensten voor artsen waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197. tel. 26224 en dr. P. M. v. d Gugten, Heemsteedse. Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 2b//2. Het mechaniek van het orgel der Ne derlands Hervormde kerk te Bloemendaal begint bedenkelijke sporen van slijtage te tonen. Er zal aan gedokterd moeten wor den, en daarom is er met het oog op de toekomstige doktersrekening alvast een „orgelfonds" gesticht. Ten bate van deze spaarpot werd Vrijdagavond in het stem mige kerkje een concert gegeven door de sopraan Nely de Bock, de alt Bep Misset en de organist Piet Halsema. Het gaf een aangename indruk mevrouw De Bock de mooie sopraan-aria uit „Arcis and Galat'nea" van Handel te horen zingen met zuiver en licht geluid, dat aan vastheid van intonatie aanmerkelijk ge wonnen heeft sinds ik haar voor het laatst hoorde. Diezelfde kwaliteiten open baarden zich ook in het duet uit Judas Maccabeüs „O Friede, reich ein Heil des Herrn" van dezelfde componist. De zange res deed er goed aan haar teer geluid niet te willen forceren om op te tornen tegen de altstem van mevrouw Misset, die van nature een grotere intensiteit bezit. Het werd niettemin een. Haai geheel, pë alt zangeres vertolkte mei dé nodige adem- beheersing de arioso „Danksei der Ilerr", waarbij haar mooi getimbreerd geluid zeer gunstig tot zijn recht kwam. Onder meer werd er ook een drietal liederen van Paul Chr. van Westering op teksten van Revius ten gehore gebracht; de door de eerste twee daarvan gewekte indruk was zeer bevredigend. Tenslotte was het een lust te luisteren naar het duet „Aux petits enfants" van César Franck en naar een tweestemmig „Bene- dictus" van L. A. van Tetterode. De beide zangeresesen verdienden veel lof voor de wijze waarop zij deze avond haar taak vervulden. Zij hadden in Piet Halsema een begeleider die, de kwaliteiten van het orgel op een prik kennende, haar handig en met smaak secondeerde. Als solist vergastte Halsema de toe hoorders op drie melodieuze stukjes van Samuel Wesley. Verder speelde hij „Avondmuziek over twee Ambrosiaanse zangen" van Van Westering, een stuk dat op dit orgel en in deze beperkte ruimte bezwaarlijk naar wens kan klinken; men mist er te zeer de sfeer voor wazige onbe stemdheid. Halsema besloot met een kapitaal stuk dat het wél „deed", namelijk de Variatie cyclus van Johann Gottfried Walter over „Jesu, meine Freude". Voor de positieve kracht dezer compositie vond de organist op zijn instrument de passende timbres. Hij speelde het werk met degelijke tech niek, zodat het overtuigend klonk. JOS. DE KLERK ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt waargenomen door arts S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloe mendaal, telefoon 22185 en de apothekers- dienst door de Elswout-apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen. telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. ADVERTENTIE Marnixstraat 119 Tel 23158 Op initiatief van het jeugdcomité zal op Vrijdag 28, Zaterdag 29 en Zondag 30 Sep tember in gebouw Domi aan het Zand- voorterpad te Overveen een groots opge zette bazar en fancy-fair gehouden wor den ten bate van het Rooms-Katholieke jeugdwerk in Overveen. Enige kunstenaars hebben aan de opbouw ervan hun mede werking verleend, teneinde het geheel een artistiek cachet te geven. Op de bazar, die de naam Pièce de resistance heeft gekregen, is onder meer een waardevolle collectie kunstvoorwer pen, zoals houtsnijwerk, schilderijen en antieke vazen te bewonderen. Voorts treft men er een collectie baby- en kinderkle ding in wol en katoen aan. Van de fancy- fair, maakt een groot aantal attracties van allerlei aard deel uit. De opening zal Vrijdagavond geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9