SPAAKConferentie van Hamburg was een geweldige stap voorwaarts „Moord-comitébedreigt leden der Perzische oppositie met de dood Ridgway vraagt besprekingen om nieuwe incidenten te voorkomen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koning George werd Zondagmorgen geopereerd aan een zijner longen Senator Taft heeft een plan Vredesbijeenkomst in Joegoslavië Slotresolutie erkent Duitslands streven naar eenheid en zijn plaats in Europa Bevan tijdelijk achter Attlee Engeland vond niets nieuws in Mossadeqs voorstellen Het woord is aan Zijn voorstel onder voorbehoud door Noordelijken aanvaard Zijn toestand „zo bevredigend als kan worden verwacht" Zoon stak beschonken vader neer Drie zwaargewonden bij nachtelijke autobotsing Verkiezingen in Perzië Publieke opinie over de Britse partijen Souvereiniteit voor West-Duitsland Australisch referendum viel averechts uit Een dode en twee gewonden bij auto-ongeluk in Delft Zweefvliegtuig landde op dak van boerderij Amerikaanse bases in Frankrijk en België Israel biedt Arabische landen een verdrag aan Drie doden na ontploffing op feest van communisten 66e JAARGANG No 65 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom M AANDAG 24 SEPTEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 229 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. V erschi jnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prins Bernhard brengt in gezelschap van zijn moeder, Prinses Armgard, een korte vacantie door in de Zuid-Franje badplaats Biarritz, waar zij de gasten zijn van de Mexicaanse markies De Barrón. Foto: De Prins en Prinses Armgard met enkele andere gasten in Biarritz. 99 HAMBURG, (Reuter). De conferentie van tie Europese Beweging: te Hamburg heeft Zondag een slotresolutie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat het van wezenlijk belang is, dat Duitsland zonder verwijl deelneemt aan de Europese ge meenschap. De conferentie kant zich tegen neutra lisering van Duitsland. Dit zou niet bijdra gen tot de vrede, maar Duitsland een pion maken in het conflict tussen Oost en West, aldus de resolutie, waarin de afgevaardig den hun solidariteit betuigen met het ver langen van het Duitse volk naar eenheid van Duitsland. Voorts wordt gezegd, dat de eenmaking van Europa en de eenheid van Duitsland moeten worden nagestreefd onder vrije omstandigheden en met vreedzame mid delen. „In een Europese gemeenschap moet Duitsland een deelgenoot zijn, die dezelfde rechten geniet als de andere deelgenoten en het moet dezelfde graad van souverei- niteit terugkrijgen als die welke de an dere landen bezitten". Duitsland zou niet alleen dezelfde rech ten, maar ook dezelfde plichten moeten hebben, waaronder de deelneming aan de defensie van Europa, waartoe elk land zijn deel zou moeten bijdragen, naar evenredig heid van zijn vermogen. Deze defensie be oogt het vermijden van een oorlog, het ver dedigen van geheel Europa en de toepas sing van de Europese conventie voor de mensenrechten, aldus de resolutie. „De verwezenlijking van deze verschil lende oogmerken zal de vorming van ge specialiseerde gezagsorganen of andere supra-nationale organen nodig maken, waaraan elk deelnemend land op gelijke voorwaarden een omschreven deel van zijn nationale souvereiniteit overdraagt". De conferentie is van mening, dat alleen de snelle verwerkelijking van een dergelijke politiek de oplossing van Duitslands vraag stukken, de wedergeboorte van Europa en het bewaren van de vrede kan bewerk stelligen. „De betrokken landen zouden wat hun buitenlandse politiek betreft nauw contact moeten onderhouden." In de resolutie wordt nog gezegd, dat de Europese gemeenschap alleen gebaseerd zou kunnen zijn op de beginselen van de mocratie. „Dit houdt de veroordeling van alle totalitaire beginselen in". Op voorstel van een Poolse afgevaardigde in balling schap, graaf Raczinski, wordt verklaard, dat landen, die thans van hun democrati sche vrijheden beroofd zijn, niet uitgeslo ten worden uit de gewenste Europese ge meenschap. De Italiaanse federalist Spinelli was de enige, die zich tegen de resolutie verzette, daar hij deze te algemeen en niet ver strekkend genoeg vond. Verscheidene sprekers drongen er in het debat, dat aan het aanvaarden der reso lutie vooraf ging, op aan, dat ook Engeland zich zou aansluiten bij de pogingen om een verenigd Europa te scheppen. Voorzitter Spaak sloot de conferentie, waarbij hij verklaarde, dat men „een ge weldige stap voorwaarts" gedaan had. Aan deze conferentie namen, behalve B.E.F.-delegaties uit 14 Eui-opese landen, regeringsvertegenwoordigers van 9 landen deel. Duitsland was met een delegatie van 40 man gekomen en bovendien gaven vele bekende Duitse politici blijk van hun be langstelling. Om het communisme te beteugelen De Amerikaanse republikeinse senator Taft heeft een anti-communistisch program van zeven punten bekend gemaakt, waarin hij aandringt op het zenden van Ameri kaanse troepen naar alle „door Rusland of een van zijn satellieten bedreigde gebie den". Hij wil verder een waarschuwing richten aan de Sovjet-Unie, dat iedere ge wapende aanval tegen bepaalde landen of buiten een bepaalde grens als „casus belli" beschouwd zal worden. Taft wenst een „ideologische oorlog" tegen het communis me, ondergrondse penetratie van de lan den achter het „ijzeren gordijn", economi sche steun aan alle landen, die zich tegen het communisme teweer stellen, verster king van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten en het in stand houden van een leger „van gepaste omvang". Het bestuur van de Labour Partij komt heden in Londen bijeen en de verwachting is dat gematigde leiders een bestand zullen sluiten met rebellen van de linkervleugel, althans tot na de eerstkomende verkiezin gen. Waarnemers houden het zelfs voor mogelijk dat de partijleiders de onstuimige rebellenleider Aneurin Bevan zullen uitno digen zich te scharen bij de sprekers die de verkiezingscampagne zullen voeren. Gisteren heeft Bevan zijn volgelingen aangezegd dat zij de rijen moeten sluiten, om te verhinderen dat de conservatieven aan de macht komen. Niettemin heeft Bevan laten uitkomen dat de linkervleugel zich blijft verzetten tegen een zwaar Westelijk herbewapenigs- program en dat hij na de verkiezingen zal ijveren voor een besnoeiing in de militaire begroting. Bevan gaf zijn zienswijze in het des Zon dags verschijnende orgaan van de Labour- partij „Reynold's News". (United Press). Sedert het vorig jaar is in Belgrado werk zaam een Organisatie voor Vrede en Inter nationale Samenwerking, die van 23 tot 27 October te Zagreb een bijeenkomst houdt, waaraan vertegenwoordigers van verschil lende stromingen op vredesgebied en uit verschillende landen zullen deelnemen. De agenda voor dit congres doet zien, dat deze van Joegoslavië uitgaande bewe ging zich stelt op het standpunt van strijd tegen overheersing en niet-eerbiedigen van het beginsel van de gelijkheid van volken en staten, grote zowel als kleine. Zij ver oordeelt elke vorm van aggressie, bepleit beperking der bewapeningen, mits alge meen zij strijdt voor de toepassing van de beginselen van de UNO, zij verlangt hulp aan niet voldoend ontwikkelde landen en vrije ontplooiing van de internationale economische samenwerking en zij komt op voor culturele samenwerking op de grond slag van eerbiediging van ieders nationale cultuur. De Nederlandse beweging voor interna tionale vrede en internationale veiligheid, waarbij verschillende verenigingen, ook van algemene aard, zijn aangesloten, heeft besloten een of meer harer bestuursleden als waarnemers naar deze bijeenkomst af te vaardigen. TEHERAN, (Reuter). Zoals wij Zaterdag al in een deel van onze editie meldden, heeft Engeland Zaterdag een voorstel van Perzië om de besprekingen over de olie kwestie te hervatten, verworpen. Het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat in de nota, die ongeveer dezelfde in houd had als het ultimatum dat Harriman weigerde door te zenden, niets is te vinden, dat zou kunnen dienen als basis van nieu we onderhandelingen. Engeland is slechts bereid tot hervatting der onderhandelingen, wanneer Perzië werkelijk nieuwe voorstel len doet. Inmiddels zijn te Teheran be sprekingen tussen Rusland en Perzië be gonnen over een handelsverdrag op com pensatie-basis. Leden van de oppositie in de Perzische volksvertegenwoordiging hebben meege deeld, dat zij dreigbrieven hebben ontvan gen, getekend door een „moordcomité" Hierin werd hun meegedeeld, dat zij we gens hoogverraad ter dood waren veroor deeld. „De doodstraf" kan ieder ogenblik worden voltrokken, aldus de brieven. Ondanks deze dreigbrieven-campagne scheen het verzet in het Perzische parle ment tegen Mossadeqs politiek Zaterdag toe te nemen. Gemeld wordt, dat de voor zitter van de Perzische Tweede Kamer de afgevaardigden van de oppositie heeft npedegedeeld „binnen de muren van het parlementsgebouw volkomen veiligheid te waarborgen". Het schijnt, aldus Reuter, dat Mossadeq en zijn aanhangers een ze- r.uwenoorlog tegen de oppositie weren. Afgevaardigden van de oppositie ont moeten moeilijkheden van de zijde der Perzische politie, wanneer zij hun vergun ningen voor het bezitten van vuurwapens willen overleggen. Aangezien, aldus Reu ter, een revolver voor een Perzische poli ticus even onontbeerlijk is als een actetas, wordt deze houding der politie eveneens als een onderdeel van de vreesaanjagings- campagne beschouwd. Voor het eerst sinds veertien dagen was Zondag in de Tweede Kamer van het Per zische parlement een voldoende aantal le den aanwezig om een besluit te nemen, doch na bijna twee uur vergaderen moest de zitting wederom verdaagd worden, om dat een aantal leden, zowel van de rege ringspartij als van de oppositie, de ver gaderzaal verliet. De zitting werd geopend met een rede van het oppositielid Temoertasj, die met een blauw oog en geschonden gezicht het spreekgestoelte beklom. Temoertasj, die een brief van het „moordcomité" heeft ontvangen, waarin hij wegens „hoogver raad" ter dood wordt veroordeeld, ver klaarde wenend, dat hij zich genoodzaakt zag als Kamerlid af te treden, niet omdat zijn „doodvonnis" was getekend, doch „omdat de omstandigheden, waaronder ik mijn taak als Kamerlid moet vervullen, ondragelijk worden" Bismarck: Men kan even knap zijn als de knappen dezer wereldtoch zal men zich te allen tijde in de eerst volgende minuut als een kind in het donker gevoelen. TOKIO, (Reuter) Generaal Ridgway heeft de Noordelijken Zondag voorgesteld, heden verbindingsofficieren van beide zij den te laten bijeen komen om te onder handelen over „wederzijds bevredigende" voorwaarden voor een hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen. Zijn voorstel is door de Noordelijken geaccepteerd. De Noordelijken stelden op 20 September voor de besprekingen te Kaesong, die 29 dagen geleden werden afgebroken, te her vatten. Ridgway wil echter eerst met de Noordelijken spreken over voorwaarden ter voorkoming van nieuwe incidenten. In Ridgway's boodschap kwam tot uiting, dat hij geen antwoord afwachtte, maar heden zijn verbindingsgroep naar Pan Moen Dj on zou zenden. De boodschap was in krachtige bewoor dingen gesteld. De Noordelijke verklaring dat sommige schendingen van het neutrale gebied van Kaesong onopgeloste kwesties zijn. wordt van de hand gewezen. „Elke gemelde schending is terdege onderzocht. Waar de verbondenen inderdaad verant woordelijk waren, is zulks toegegeven. Over de andere gevallen is de discussie ge sloten", aldus Ridgway. De Noordelijken zijn er heden mee ac- coord gegaan verbindingsofficieren van de verbondenen te ontmoeten. Zij voegden er aan toe, dat zij zouden aandringen op de vorming van een „geschikt orgaan", dat beschuldigingen aangaande neutraliteits- schendingen zou behandelen. Het vraagstuk van de handhaving van de neutraliteit van het gebied van kaesong zou echter niet door verbindingsofficieren, „die nooit de macht hebben gehad dit te doen", maar door de delegaties van beide partijen moeten worden geregeld, aldus het Noordelijke antwoord. Eerste contact Twee verbindingsofficieren van de UNO hebben heden te Pan Moen Djon Noorde- De Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging ..De Hoop" organiseerde Zaterdag een grachtentocht door de hoofdstad. Op de foto: enkele der deelnemende vaartuigen, waaronder twee Marine-sloepen, bij de Oude Schans. lijke collega's ontmoet. Zij zijn met hen naar Kaesong gegaan, waar nog een uur gesproken werd over de mogelijkheid van hervatting der wapenstilstandsbespre kingen. De officieren van beide zijden achtten de faciliteiten te Pan Moen Djon, op de rand van de neutrale zone van Kaesong, onbe vredigend Van het front In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat de geallieerden Zater dag bij Koemsong aan het Oostelijk front een aanval hebben gedaan, waarbij terrein werd veroverd en 367 Noordelijken zijn ge dood na 'drie uur van harde gevechten. Het achtste leger maakte heden melding van zware plaatselijke gevechten aan het centrale en het Oostelijk-centrale front. De grootste activiteit heerst ten N.O. van Janggoe, waar de verbondenen herhaalde malen een Noordelijke versterking op een heuvelrug hebben aangevallen. Zij werden eerst afgeslagen, maar wisten ondanks ver bitterde tegenstand van de Noordelijken later vaste voet te krijgen op hoog gelegen terrein. De chirurg Clement Price Thomas, een specialist voor longchirurgie, heeft de operatie van Koning George VI in Bucking ham Palace verricht. In verschilldende landen, waaronder Nederland, heeft Cle ment Price Thomas uitgebreide verhande lingen gehouden over de chirurgische behandeling van tuberculose. LONDEN, 24 September, (Reuter en United Press) Koning George VI van Engeland heeft Zondagmorgen een operatie aan een zijner longen ondergaan. In het bulletin dat vier uren na de operatie door de acht behandelende geneesheren werd uitgegeven, wordt gesproken van een „long-resectie", wat betekent dat een gedeelte van dit orgaan werd weggenomen. „Terwijl de bezorgdheid enige dagen moet voortduren, is de on middellijke toestand van de Koning na de operatie bevredigend", aldus het communiqué, dat Zondagavond gevolgd werd door een tweede bekendmaking, zeggende: „De toestand van de Koning blijft zo bevredigend als verwacht kan worden". De operatie begon 's morgens om tien uur en duurde nagenoeg de gehele voormiddag. Zij werd met assis tentie van de andere artsen uitgevoerd door C. Price Thomas. De Koning zal vermoedelijk een lang durige periode van herstel nodig hebben om weer voldoende op krachten te komen. De kans dat de reis van het Koninklijk paar naar Australië en Nieuw-Zeeland in Ja nuari van het volgend jaar door zal gaan is gering, hoewel het mogelijk is dat de art sen een lange zeereis door de Middellandse Zee en het Verre Oosten gunstig voor 's Konings gezondheid achten. Het is opgevallen, zegt United Press, dat in de korte bulletins niet gezegd wordt dat de operatie „succesvol" verlopen is. Dit werd wel verklaard in het bulletin dat uit gegeven werd na een operatie die de Ko ning op 12 Maart 1949 ondergaan heeft. In het algemeen gelooft men dat de situ atie ernstig is, vooral daar in het bulletin gezegd wordt dat gedurende enkele dagen de bezorgdheid over de toestand des Ko nings moet voortduren. Prinses Elizabeth, de Hertog van Edin burgh en de Hertogin van Kent waren en kele minuten voordat het eerste bulletin werd uitgegeven op het paleis aangekomen. Uit de bewoordingen van het bulletin moet worden opgemaakt dat öf een gedeelte óf de hele long is weggenomen. In beide gevallen betreft het echter een operatie van zeer ernstige aard, die het wegnemen van een of meer ribben in de rug noodzakelijk zal hebben gemaakt. Premier Attlee, Winston Churchill en Clement Davies, de leiders der drie grote politieke partijen, hebben een gezamen lijke boodschap aan Koningin Elizabeth gezonden, waarin zij de hoop uitspreken dat de Koning spoedig geheel hersteld zal zijn. De Koningin heeft haar dank voor de boodschap betuigd. „Koning George van Engeland heeft een uustige nacht gehad en zijn toestand blijft zo bevredigend als verwacht kon worden", aldus een vanochtend uitgegeven bulletin. Toen een inwoner van Middelrode, ge meente Berlicum, in de afgelopen nacht omstreeks één uur in beschonken toestand thuis kwam, ontstond tussen hem en zijn 17-jarige zoon een hevige twist. De jonge man greep in zijn woede een broodmes en stiet zijn vader daarmee in de rug, waar door deze vrijwel onmiddellijk overleed. De rijkspolitie heeft de dader naar Den Bosch overgebracht. Op de rijksweg Zaltbommel-Hedel zijn in de afgelopen nacht door tot nu toe on verklaarbare oorzaak twee kleine perso nenauto's met elkaar in botsing gekomen. Beide wagens werden grotendeels vernield. Van de inzittenden zijn er drie zeer ern stig gewond. Zij zijn mevrouw Balser uit Roermond en haar 14-jarig dochtertje en de 45-jarige heer J. Oosthoek uit Rotter dam. De andere inzittenden liepen lichte kwetsuren op. De Sjah van Perzië heeft een decreet ondertekend, waarbij het houden van par lementsverkiezingen op 26 November wordt bevolen. Anderhalf jaar geleden, op 23 Februari 1950, werden in Engeland algemene ver kiezingen gehouden. De Labour Party be haalde toen een zeer geringe meerderheid: op Labour stemden toen 46,1 procent van alle kiezers ,op de conservatieven 43,4 procent en op de liberalen en andere par tijen samen 10,5 procent. Tot het einde van het jaar 1950 bleef de Labour Party in de opinie-peilingen een voorsprong behouden op de conservatieven van 2 a 3 procent. Pas in December 1950 scheen de mening van het Engelse volk te veranderen. Toen peilde het Brits instituut voor opinie-on derzoek voor het eerst sinds de verkiezin gen van 1950 een conservatieve „meer derheid": Labour 43 procent, Conservatie ven 46 procent. Deze conservatieve „meer derheid" werd in begin 1951 zelfs zeer groot. In alle peilingen tot eind Mei 1951 behaalde de partij van Churchill meer dan 50 procent, de Arbeiders-partij minder dan 40 procent van alle stemmen. In Juni begon de Labour Party weer iets van haar achterstand in te halen, maar in Juli en Augustus verloor ze weer alles, wat ze in Juni had gewonnen (althans volgens het opinie-onderzoek): Juni 1951 Conservatieven 48 procent; Labour 41 procent; Juli 1951 Conservatieven 49 procent; Labour 39 procent; Augustus 1951 Conservatieven 5OV2P ro- cent; Labour 38 procent. - Op de liberalen stemden 10,5 procent, op de overige partijen 1 procent. In alle leef tijdsgroepen vinden we een meerderheid voor de conservatieven, ook bij de jonge mensen beneden de 30 jaar. Over de uitslag van de verkiezingen op 25 October valt niets met enige kans op zekerheid te zeggen. Er kan nog van alles gebeuren. In de ambtswoning van André Poncet, de Franse Hoge Commissaris in West-Duits- land, zijn de drie geallieerde Hoge Com missarissen vandaag met dr. Adenauer be sprekingen begonnen over een regeling, op grond waarvan West-Duitsland een zeer grote mate van souvereiniteit zal krijgen. Het bezettingsstatuut zal worden ver vangen door vrijwillig gesloten verdragen, waarin ook de bijdrage van West-Duitsland tot de verdediging van West-Europa zal worden geregeld. Geen meerderheid voor het verbod der communistische partij De Australische regering heeft in het re ferendum over het al of niet verbieden van de communistische partij, dat Zaterdag gehouden werd, een nederlaag geleden. In slechts twee staten is een meerderheid vóór het verbod uitgebracht. Er zijn on geveer 5.000.000 kiesgerechtigden. De defi nitieve uitslag zal nog wel enige tijd, wel licht enkele dagen, op zich laten wachten. Premier Menzies heeft een beroep op de bevolking gedaan zich te verzetten „tegen communistische inmenging in de produc tie-aangelegenheden". Hij zeide te vrezen, dat de uitslag van de stemming de commu nisten zou aanmoedigen „de regering te hinderen in haar strijd tegen deze on Australische elementen". Dr. Evatt, de leider van de Labour-oppo- sitie, gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat „ofschoon de verkiezingseijfers nog niet volledig zijn het duidelijk is dat het Australische volk de poging van de re- gering-Menzies heeft verworpen om zich meester te maken van totalitaire macht. In de tweede Wereldoorlog hebben de Australiërs bewezen dat zij nooit zullen bukken voor aggressie. Thans hebben zij door' hun standvastigheid de burgerlijke vrijheden voor zichzelf en hun kinderen tegen een nog verraderlijke aanval van de politiestaat beschermd". Eric Harrison, de vroegere hoge com missaris in Londen en thans minister voor de Defensieproductie, zei uit naam van de regering: „Het volk van Australië heeft de veiligheid van het land verspeeld". Op de nieuwe rijksweg ten Oosten van Delft is Zaterdagavond een ernstig onge luk gebeurd. Een personenauto uit Rotter dam reed na het inhalen en passeren van een andere auto dwars de weg over, schoof door de heg, die de twee rijbanen scheidt en kwam in aanrijding met een zogenaam de Stationcar van het Rode Kruis, welke afkomstig was uit Den Haag en waarin een lid van het Rode Kruis was gezeten. In de personenauto zat de 38-jarige ver tegenwoordiger Van Helden uit Rotterdam, zijn vrouw en een vierjarig dochtertje. Zij werden alle drie naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar het dochtertje is over leden. De toestand van de ouders is zeer ernstig. De bestuurder van de Rode Kruis- auto kreeg geen letsel Een motorrijder, die de bij dit ongeval betrokken Volkswagen tussen Rotterdam en Delft heeft zien rij den en dit mededeelde aan op de plaats van het ongeval aanwezige omstanders, wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de politie te Delft. Door het maken van een vliegfout en een onjuiste landingsberekening landde de 18- jarige zweefvlieger J. Brugman uit Utrecht gistermiddag niet op het vliegveld Hilver sum, maar op de zolder van een boeren woning, op enkele honderden meters af stand van het vliegveld. Met een hevige klap drong het toestel het pannendak van de boerderij van de familie Van Dolder aan de Raamweg te Nieuw-Loosdrecht binnen. De jongeman, die in'het bezit is van een B-brevet, verklaarde dat hij plotseling in daalwinden was gekomen en een boomtop had geraakt. Voordat hij wist wat er ge beurde, vloog hij door het dak. Vrij snel was er hulp aanwezig. De vlieger had geen ernstig letsel opgelopen. De schade aan het vliegtuigje is groot. Volgens de „Washington Post" is na lange onderhandelingen een overeenkomst be reikt om in het kader van het Atlantische pact. bijna 30 bases voor straaljagers in België en Frankrijk op te richten. De bases zouden beantwoorden aan een te Ottawa aanvaarde standaard. Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft bevestigd, dat Israel aan Syrië, Jordanië, de Libanon en Egypte een niet-aanvalsverdrag heeft aangeboden. Het aanbod is vervat in het Israëlische ant woord op een brief van de verzoenings commissie voor Palestina in Parijs. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft het aanbod „al leen maar een nieuwe manoeuvre" ge noemd. Door dit aanbod tracht Israel het doel, waarvoor de verzoeningscommissie voor Palestina juist te Parijs bijeenkwam, op een zijspoor te brengen, aldus Azzam Pasja.- „De Arabische landen zullen geen enkel voorstel in overweging nemen, voor dat het vluchtelingenvraagstuk bevredi gend is opgelost". PESARO (Reuter) Een hevige ont ploffing heeft Zondagavond een gebouw in Fermignano, een stadje nabij Pesaro in Italië, als een kaartenhuis ineen doen stor ten. In het gebouw had zich een aantal communisten verzameld voor een feest avond, die deel uitmaakt van een in het gehele land gevoerde campagne tot ver groting van de oplage van het communis tische blad „Unita". Ongeveer honderd personen dansten op het dak van het ge bouw van twee verdiepingen, dat als graanopslagplaats dienst deed. Ooggetui gen verklaarden, dat de ontploffing zich voordeed, toen de feestvreugde haar hoog tepunt bereikte. Het dak stortte in, waar door de meeste aanwezigen onder het puin begraven werden. Tot dusver zijn drie personen tengevolge van de ontploffing om het leven gekomen. Tien personen, die men verder uit het puin wist te bevrijden, bleken geen ernstige ver wondingen te hebben opgelopen. Het staat nog niet vast of de explosie door een bom aanslag is veroorzaakt. WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk toenemende bewolking gevolgd door enige regen, later weer nu en dan opklaringen, maar ook kans op verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur. 25 September Zon op 6.29 uur, onder 18.34 uur. Maan op onder 16.49 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 September Hoog water: 9.47 en 22.24 uur. Laag water: 4.53 en 17.19 uur. Dinsdag 25 September Hoog water: 11.13 en 23.57 uur. Laag water: 6.11 en 18.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1