De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws 2 Minimumprijzen voor gedistilleerd verhoogd De Holendrecht weer open voor watersportliefhebbers 'n TIP VAN BOOTZ In Doornspijk geen tbc-d oor lichting Nationale Rode Kruis- wedstrijden Stukken van Gabriel Marcel in Nederland Joods monument onthuld in Hoofddorp Inzittende van te water gereden auto verdronken ★★★★a-********************************** Maarschalk Slim Deens jacht leed schipbreuk bij Texel Monument onthuld in Amsterdam-Noord Epiloog van de oefening Counterthrust Orgelbespelingen Boodschap van Koningin moet weerklank vinden Driejarig meisje door draaiorgel overreden Automobilist gebruikte trottoir als rijbaan C.P.N.-partijbestuur vergaderde Heringa Wuthrich Elfjarig diefje in Sport- fondsenbad aangehouden Ageoda voor Haarlem MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 Langzamerhand maken in Londen de oorlog s-rtiïnes plaats voor nieuwe, moderne ge bouwen. Een voorbeeld van de royale nieuwbouw zijn deze blokken ruime en lichte arbeiderswoningen in Finsbury, nabij King's Cross, die 'n schrille tegenstelling vormen met het rijtje oude en half uitgebrande huizen op de voorgrond. ADVERTENTIE Voor de verkoop van jenever per glas voor gebruik ter plaatse gelden sedert het begin van het vorige jaar minimumprijzen. De Vakorganisatie Gedistilleerde Dran ken heeft thans de minimumprijzen ver hoogd, waarbij tevens rekening werd ge houden met de onlangs verhoogde accijns op gedistilleerd. Een glas gewone jenever en een glas licht bier zullen nu in een be drijf van de prijsklasse III minimaal 30 cent kosten, een glas oude jenever en een glas zwaar bier tenminste 35 cent. De vakorganisatie heeft thans ook mini mumprijzen voor verkoop van jenever, an ders dan per glas, aan particulieren vast gesteld. De Holendrecht, die sinds de oorlog voor vaartuigen was afgesloten, is Zaterdagmid dag officieel heropend met een rede van de waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer A. C. Ver hoef. Daarna namen autoriteiten en ge nodigden op het Abcouder Meer, waar de Holendrecht in uitloopt, een vlootschouw af, waaraan meer dan 100 zeilschepen, motorjachten en kano's deelnamen. Alle watertoeristen verzamelden zich daarna in het Amsterdams koffiehuis te Abcoude, waar een feest werd gehouden. Het werd besloten met een fakkeloptocht langs de drie verlichte Abcouder bruggen. Aan deze fakeloptocht namen sportverenigingen, de landelijke ruitervereniging, de Abcouder vrijwillige brandweer en de Abcouder Har monie deel. ADVERTENTIE Dat 'n ei een product van de kip i6, 'n Mast een deel van een schip is, Is duidelijk en klaar En beslist even waar Als dat de heerlijkste borrel 'n TIP is. Inz. Mevr. W. V.-H. Oegstgeest ontv. 1 fl. TIP. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Mededelingen. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Mezzo-sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor ons platte land. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen. 13.20 Reportage of platen. 13.30 Dansorkest en solist. 14.00 Voor de vrouw. 14.05 Platen. 14.30 Quatremains. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Geva rieerde muziek. 16.30 Hoogmoed komt voor de val, hoorspel. 16.45 Kinderkoor. 17.15 Pla ten. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU. 19.00 Negrospirituals. 19.30 Paris vous parle. 19.35 Orgel. 19.50 Wervings praatje. Marine-Vrouwenafdeling. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amuse mentsmuziek. 21.15 Antwoordman. 21.30 Ook d'artiest is mens. 22.00 De Brief, hoor spel. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Plechtige Hoogmis. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Gevariëerd program ma. 14.53 Zang en piano. 15.15 Orgel. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Metropole orkest en soliste. 18.45 Sport. 18.54 Dit is leven, causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa, Vaude ville-programma. 19.52 Buitenlands over zicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Symphonie-orkest, koor en solisten. 21.15 Platen. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Residen tie-orkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Dansmuziek. 15.30 Platen. 16.00 Omroeporkest en soliste. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Mu zikaal sprookje. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Opera. 23.00 Nieuws, 23.05—24.00 Platen, Plaatselijke predikant is er tegen In de gemeente Doornspijk is weer een principieel geschil gerezen. Destijds heeft men bezwaar gemaakt tegen de vestiging van de Henriëtte Roland Holst-stichting in de gemeente en onlangs besloot de ge meenteraad, dat het dierenpark op Zondag niet tegen betaling geopend mocht zijn. Thans bestaat er tegenstand tegen het on derzoek van de bevolking op tuberculose. In een openbare bijeenkomst hebben de Hervormde predikant, ds. J. Cuperus en burgemeester U. de Vries hun zeer uiteen lopende standpunten uiteengezet. Ds. Cu perus zei onder meer: ,,Bij dit onderzoek wordt geen rekening gehouden met God en Zijn woord. Laten wij steeds bedenken, dat ziekte een gevolg is van de zonde. Gods woord zegt: die gezond zijn hebben de medicijnmeester niet van node, maar die ziek zijn". Ds. Cuperus verklaarde tegen het t.b.c.-onderzoek te zijn en hij meende, daarvoor te moeten waarschuwen. „De middelen, die onder Gods zegen tot gene zing van de zieken worden aangewend, mogen we niet gaan gebruiken als een voorbehoedmiddel" zei hij. Na de woorden van ds. Cuperus verzocht burgemeester De Vries degenen, die de actie tegen de t.b.c. zouden steunen, te wil len blijven. Ds. Cuperus en enige anderen verlieten daarop de zaal. De overige sprekers bleken krachtige voorstanders te zijn van het t.b.c.-onder zoek. Zij achtten het onvroom de middelen niet te gebruiken, die God gegeven heeft. Burgemeester De Vries meende, dat het onder de huidige omstandigheden geen zin heeft propaganda te maken voor het onderzoek door middel van huisbezoek. Ook al zou 80 van de bevolking te winnen ziin, dan zou dit nog niet voldoende blijken. „Het t.b.c.-onderzoek is," zoals de zaken nu staan, gedoemd te mislukken in de ge meente Doornspijk. Daarom is het verstan dig de zaak voorlopig uit te stellen. Op de Veluwe werken wij op lange termijn", zei burgemeester De Vries. In de Bossche veemarkthallen is Zondag de vierde nationale wedstrijd voor het Rode Kruis korps gehouden. Elf ploegen van hel per en helpsters, die de provincies vertegen woordigden plus de winnaars van 1950 heb ben elkaar om de wisselbekers bekampt. De uitslagen waren: Helpsters: 1. Bodegraven (Z.H.) (wisselbe ker), 2. Wolvega, 3. Maastricht, 4 Bergen op Zoom, 5. IJmuiden, 6, Zuid Beveland W., 7. Zeist, 8. Groningen. Helpers: 1. Amsterdam (wisselbeker), 2. Bodegraven, 3. Groningen, 4. Overschie (win naar 1950), 5. Rheden (Gla.), 6. Rhenen (Utr.), 7. Assen, 8. Bergen op Zoom. Commandanten voor helpsters: comman dante Bergen op Zoom (zilveren medaille, door de Koningin beschikbaar gesteld), 2. Wolvega, 3. Maastricht, 4. Zuid Beveland W., 5. Bodegraven, 6. IJmuiden, 7. Zeist, 8 Gro ningen (winnaar 1950). Commandanten voor helpers: 1. comman dant Amsterdam (zilveren medaille door de Koningin beschikbaar gesteld), 2. Bodegra ven, 3. Assen, 4 Bergen op Zoom, 5. Over schie, 6. Groningen, 7. Oost en West Souburg (Zld.), 8 Rhenen. De Haagse amateur-toneelgroep „De Ege lantier" geeft op 7 November in de aula van het Gemeentemuseum te Den Haag de eerste voorstelling in Nederland van een stuk van de Franse schrijver Gabriel Mar cel, die de christelijke richting in c'| exis tentialistische filosofie vertegenwoordigt. Gekozen is „Le dard", in de vertaling van Bets Ranucci-Beckman getiteld „Als er slechts levenden waren". In de loop van dit seizoen zal het Rotterdams Toneel on der leiding van Ko Arnoldi van dezelfde auteur het prachtige werk „Een man Gods" opvoeren. Gabriël Marcel, die als wijsgerig dramaturg een grote reputatie geniet, schreef zijn eerste stuk in 1911. Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, was Zondagmorgen in Hoofd dorp aanwezig bij de onthulling van een monument ter nagedachtenis van de Joodse slachtoffers der Duitse bezetting. Het initia tief tot de oprichting van dit monument in de Haarlemmermeer, waar tijdens de oor log vele Joodse landgenoten getracht heb ben zich schuil te houden, is uitgegaan van de Liberaal-Joodse Gemeente van Amster dam. De namen van 300 der Joodse slachtof fers staan op het monument vermeld, samen met de volgende tekst: „Moge God gedenken onze doden, de martelaars, die stierven in de jaren der vervolging en wier graf niemand kent tot op deze dag. 19401945". Achter de begraafplaats, aan de Vijfhui- zerweg te Hoofddorp, waren bij de onthul ling vele belangstellenden samengekomen. Behalve Amsterdams burgemeester bevon den zich onder hen nog wethouder B. C. Franke van Amsterdam en namens de bur gemeester van Hoofddorp wethouder Oud- heusden. Mr. R. A. Levisson sprak namens het bestuur van de Joodse Gemeente het openingswoord. Het Joodse mannenkoor onder leiding van Hans Krieg bracht daar na enkele liederen ten gehore. Voor het monument door mevrouw Coster werd ont huld, sprak rabbijn dr. Robert Geis. Na de onthulling voerden burgemeester d'Ailly en wethouder Oudheusden van Hoofddorp het woord. De plechtigheid werd met het zingen van een gebed voor de doden besloten. Zondagmiddag is een personenauto met vier personen uit Valkenswaard nabij Weert door onopgehelderde oorzaak in de Zuid-Willemsvaart gereden. Een der in zittenden, de 32-jarige gehuwde A. van Huykelom uit Borkel is verdronken. De drie anderen hebben zich kunnen redden. ADVERTENTIE 5. a—bbb—sj 'V - v.' :7.; t;V Naar „De Telegraaf" meldt, heeft veld maarschalk Slim een aantal Britse generaals, die tezamen met vele hoge geallieerde militairen in Hannover naar hem luisterden, een klein lesje gegeven. De maarschalk, die chef van de Britse imperiale staf is, zei: „Wij weten heus wel, dat onze geallieerden verschrikke lijk anders z\jn dan wij Engelsen. Die geallieerden zijn gehandicapt door alle mogelijke tradities en politieke wanbe grippen. Wij Engelsen daarentegen zijn altijd ruim van begrip. Wij kunnen de dingen echt breed zien. Maar laat ik u dit zeggen, mijne heren. Hoe beroerd het voor u allen moge zijn al deze bond genoten hier te hebben, er is één ding, dat nog erger zou zijn: „géén bondgeno ten te hebben". ADVERTENTIE Het Deense jacht „Si Gepsy" is in de af gelopen nacht ter hoogte van Den Hoorn (Texel) omgeslagen. Aan boord bevond zich een Deens echtpaar, dat met het jacht op weg was naar Amsterdam. Door zich aan wrakstukken vast te houden hebben beiden er het leven afgebracht. Geheel stukgesla gen strandde het jacht op het Texelse strand. De schipbreukelingen zijn bij de strand vonder ondergebracht. Het jacht moet als verloren worden beschouwd. De heer W. Overdiep, die bij een bom bardement in 1943 zijn vrouw en vijf kin deren verloor, onthulde Zaterdag het ge denkteken, dat op het Mosplein in Am sterdam-Noord is opgericht ter herinne ring aan alle gevallen buurtgenoten. Het monument een bronzen Phoenix op een driekante stenen zuil, werd door de voorzitter van het comité „Monument Am sterdam-Noord", de heer P. Burgers, aan de gemeente overgedragen. Burgemeester d'Ailly bracht hulde aan de bewoners van Noord, die met dit beeld en metterdaad tonen, dat zij ondanks leed vooruit willen. „Het is een herinnering en een vermaan. Dankbaar aanvaardt het stadsbestuur dit fraaie gedenkteken en tevens de zorg daarvoor" aldus de bur gemeester. DOCOOODOOOOOOOOOOCOOOOCXDOOOOC HANNOVER, 23 September (Reuter). Het signaal „the war is over" heeft Zon dagmorgen op de Lüneburgerheide een ein de gemaakt aan de negendaagse geallieerde leger- en luchtmachtoefening Counter thrust. Terwijl de soldaten vermoeid en slaperig op zoek gingen naar hun kwartie ren, reden de divisie- en brigade-comman danten naar het hoofdkwartier in Hanno ver. Veldmaarschalk Sir William Slim, ge neraal Juin, generaal Sir John Harding en vice-luchtmaarschalk Sir Harry Broad- hurst gaven daar op een slotbespreking, die alleen toegankelijk was voor opperofficie- ren, Engelse parlementsleden en persver tegenwoordigers, hun oordeel over het ver loop van de oefening. Hun mening kan al dus worden samengevat: De oefening is ge slaagd. De geoefendheid en bewapening van de troep zijn belangrijk verbeterd. De staven werken vlotter en doelmatiger dan bij vorige oefeningen. De samenwerking tussen leger en luchtmacht en de samen werking tussen de geallieerde legeronder delen onderling was voortreffelijk. Te spre ken over een volmaakte oefening zou ech ter overdreven zijn. Constante training in grote en kleine eenheden en vooral een in tensievere training van de individuele sol daat zullen nodig zijn om gemaakte fouten en tekortkomingen te verbeteren. De opzet van de oefening Counterthrust, waaraan ongeveer 100.000 militairen van zeven landen, namelijk Amerika, België, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Neder land en Noorwegen, alsmede 20.000 Duit sers hebben deelgenomen, was als volgt gedacht: Parate troepen zouden een vijan delijke inval zolang moeten ophouden, tot dat de mobilisatie van het achterland zou zijn voltooid en versterkingen een tegen aanval mogelijk zouden maken. Naar het oordeel van Sir John Harding, de opperbe velhebber van het Britse leger aan de Rijn en leider van de oefening, is het eerste ge deelte van de maoeuvres, te weten het op houden van een vijandelijke aanval, op zeer goede wijze door troepen en staven uitgevoerd. Het verloop van de tegenaanval op de voorlaatste dag van de oefening achtte hij niet geheel bevredigend. De in fanterie, die daarvoor werd ingezet, was te vermoeid en daardoor niet bij machte de nodige stootkracht achter de tegenaanval te zetten. Generaal Hasselman tevreden De chef van de generale staf, luitenant- generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft ter stond na zijn terugkeer van zijn bezoek aan de oefening „Counterthrust" in Duitsland een brief geschreven aan de commandant van de 31ste regimentsgevechtsgroep, kolo nel B. M. P. van Griethuysen, waarin hij zijn waardering te kennen gaf over de wijze „waarop de gevechtsgroep bij de af gelopen manoeuvres in geallieerd verband heeft getoond opgewassen te zijn tegen de haar opgedragen taak". „Bijzondere waardering heb ik voor de wijze waarop, alhoewel het voertuigenpark grotendeels oud en versleten is, de chauf feurs, de onderhoudsgroepen en het perso neel van de materieeldienstcompagnie er in geslaagd zijn, door hard en onafgebroken werken de voertuigen rijdende te houden", aldus generaal Hasselman. De organist George Robert zal Dinsdag 25 September in de Grote Kerk van 8 tot 9 uur Choral I, Choral II en Choral III van César Franck ten gehore brengen. Op Donderdag 27 September zal hij van drie tot vier uur uur vertolken: Preludium en Fuga b kl. t., J. S. Bach; Suite du Deuxième ton, L. N. Clérambault; Pasacalles, J. Cabanilles; Noël, L. C. d'Aquin; Concert Bes gr. t., G. F. Handel. New York Times: NEW YORK, È3 Sept. (Reuter). „De boodschap van Koningin Juliana aan pre sident Truman over de zorg voor vluchte lingen moet diep in het hart der Amerika nen weerklank vinden", aldus schrijft de „New York Times". „Wij zijn bijna allen het product van het proces van „toevlucht zoeken". Ons land is gevormd door hen, die zochten te ontkomen aan druk op eco nomisch, godsdienstig of politiek gebied. Dit ontkomen kon alleen ten volle mogelijk gemaakt worden, wanneer de enkeling waarlijk werd opgenomen in een politieke en sociale stand, die hem bevrijdde van die druk. Wat nu nodig is, is de sociale aanpak van het vraagstuk, zoals Koningin Juliana in welgekozen woorden heeft be toogd. Zij heeft gepleit voor de benarden, de ouden van dagen, zieken, gebrekkigen en kinderen, aan wie, zoals de Vorstin zegt, de wereld wel vijandig moet toeschijnen. Zij dringt aan op een nieuwe poging hen van dit gevoel van vijandigheid te bevrij den. Dat hiertoe pogingen in het werk wor den gesteld, zijn wij verschuldigd aan ons zelf en aan ons erfdeel. De strekking, het doel en de rechtvaardiging van een der gelijke poging kunnen gevonden worden in de woorden van een fijngevoelige Ko ningin", aldus de „New York Times". Een tragisch ongeval dat zich Zaterdag middag om ongeveer kwart voor zes in de Olycanstraat te Haarlem voordeed, heeft het leven gekost aan de driejarige Elly V. Toen het draaiorgel in de straat stond te spelen, is het meisje vermoedelijk op de achtertreeplank van het orgel gaan zitten. Zij viel er waarschijnlijk af toen het orgel weer ging rijden. Het meisjes kreeg het achterwiel over haar onderlichaam heen en is tijdens het vervoer naar het Grote Gasthuis overleden. Een negenendertigjarige Haarlemse meu belstoffeerder, die in de afgelopen nacht op weg naar huis, door de Kleine Hout straat reed, moest tot zijn ongerief ervaren dat de Haarlemse politie weinig vertrouwen heeft in de rijkunst van lieden die het trot toir als rijbaan gebruiken. De automobilist reed in deze straat pardoes tegen de gevel van een zaadhandel, met als gevolg dat twee étalageruiten het rinkelend begaven. Geschrokken van dit geweld gooide de stoffeerder het stuur naar rechts, om enige ogenblikken later tot de conclusie te ko men dat hij bij die manoeuvre wat al te veel kracht had gebruikt. Ditmaal vloog de wagen namelijk tegen de gevel van twee andere huizen. De voordeur en -ruit van één ervan werden vernield en de buiten muur van het huis ernaast liep een flinke scheur op. De politie maakte een einde aan de capriolen van de bestuurder door zijn ernstig gehhvende auto met behulp van een kraanwagen weg te laten slepen. De stof feerder werd naar het Grote Gasthuis ver voerd, waar zijn hoofdwond werd verbon den. Bovendien nam men hem een bloed proef af, daar hij sterk naar alcohol rook. Tegenover de politie verklaarde de stof feerder dat het stuur van zijn auto plotse ling was vastgelopen. Te Rotterdam is in de Waalhaven de 48-jarige Italiaanse matroos Filippo Pico op het Italiaanse s.s. „Louis Pasteur" in een tien meter diep ruim gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is kort daarna overleden. ADVERTENTIE 56. De Stotterburgse postkoets was tot stilstand gebracht en met de vrolijkheid der opzittenden was het gedaan, zoals wij gezien hebben. Jolliepop klemde het kost baar valiesje met geld tegen zijn ruige borst en trachtte door flinke taal de on verlaten op een afstand te houden, maar hij vermocht alleen niets tegen de tiepende overmacht, en de koetsier was van angst in een totale versuffing verzonken. Er is dus alle reden om aan te nemen, dat de gemene woudrovers hun laag oogmerk kun nen verwezenlijken! Zij lachten hol en bulderend terwijl zij om de koets heen drongen.... Ja, nu zal Panda toch heus wel te laat komen. Hij was het hele woud doorgerend en ontmoette nu eindelijk een paar kilometer verderop een politieagent, die hier, in deze vriendelijke en rustige om geving, zijn krantje zat te lezen. „Help me, agent!", riep Panda uit. „Vlug! Er zitten rovers in het woud!" „Kalm maar, kalm maar, mijn ventje, wees maar niet bang!", zei de ordebewaker geruststellend, terwijl hij zijn lectuur onderbrak. „Ze zitten er wel, maar ze komen er nooit uit, dus je hebt hier niets te vrezen.Nee, op die manier kon het nog wel even duren voor dat Jolliepop hulp kreeg.tenzijJa, tenzij! Want wie zien wij daar? Wie an ders dan Joris Goedbloedbekwaam tussen het struikgewas verscholen en voorzien van een ruime voorraad van die merkwaar dige cartonnen balletjes, die hij met spring stof had gevuld! Met één van die balletjes in de hand volgde hij vol belangstelling het gebeuren op het bospad, en hij schudde meewarig het hoofd toen hij waarnam, hoe Willie Wipsnor schaterlachend het geld van Jolliepop opeiste. Het schijnt," mijmerde Joris, „dat mijn compagnon in overspannen toestand verkeert. O tempora, 0 nervosita- tis, meenden reeds de geneeskundigen der oudheid van dergelijke temperamentvolle personen te mogen zeggenIk moet de bra ve toch waarlijk eens wat leuke ontspan ning verschaffen!" In het afgelopen weekeinde is het partij bestuur van de Communistische Partij Ne derland te Amsterdam bijeen geweest. Over deze vergadering heeft het bestuur een communiqué verstrekt, waarin onder meer wordt gezegd: „Door de algemeen secretaris, Paul de Groot, werd een ontleding gegeven van de binnenlandse politieke toestand in verband met de nieuwe rijksbegroting. Hij karakte riseerde het regeringsprogram, zoals dat in de Troonrede en de Millioenennota tot uiting is gekomen, als een program, dat duidelijk is gericht op de voortzetting en uitbreiding van de oorlogsvoorbereiding onder leiding van Amerika". Voor de strijd tegen deze politiek stelde Paul de Groot de leuzen voor: „Nationaal eenheidsfront voor een vrij en vredelievend Nederland", „Eenheid van actie van socialisten en communisten tegen reactie", „Eenheid van actie van E.V.C.'ers en N.V.V.'ers, van georganiseerden en on georganiseerden, voor 10 loonsverhoging" en „Voor een gedwongen lening van de grote inkomens voor de woningbouw". Paul de Groot nam met grote beslistheid stelling tegen opvattingen, dat een nieuwe wereldoorlog onvermijdelijk zou zijn. Vol gens hem zijn de mogelijkheden om een wereldoorlog te voorkomen thans groter geworden. Hij gaf verder de richtlijnen en de vormen van activiteit van de Commu nistische Partij in de naaste toekomst aan. Het voltallige partijbestuur verklaarde zich eenstemmig accoord met de gegeven analyse van de toestand en met de richt lijnen voor het komende werk. In de vergadering werd door Annie Averink de derde aflevering van het „Leer boek der Arbeidersbeweging" ingeleid, waarop een uitvoerige discussie volgde. Over „De taken in de verkiezingscam pagne" werd een inleiding gehouden door Jaap Brandenburg. Defensie. Kanselier Adenauer de leider der West-Duitse Christen-democraten, heeft de Duitsers opgeroepen grotere families te vormen „teneinde de toekomst van ons volk te verzekeren tegen het op dringen van Oosterse bolsjewistische primitieven". Adenauer zelf heeft ze ven kinderen, zo tekent Reuter hierbij aan. De kleine woningen, die thans in de door bommen verwoeste gebieden worden gebouwd, vormen een automa tische belemmering voor gezinsuitbrei ding. De woningbouw is dan ook een deel van de „defensiepolitiek tegen het Oosten", zei hij. Proces. Acht admiraals van de Siamese marine zullen wegens de mislukte staatsgreep in Juni, besohuldigd van hoogverraad, terecht staan. Admiraal Sindhoe Songgram, de vroegere opper bevelhebber, is de hoofdbeschuldigde. Hij werd na de „oorlog" tussen leger en vloot ontslagen. Verplaatsing. Charles Wilson, het hoofd van de Amerikaanse defensie-mobili satie, heeft de directeuren van de be langrijkste aluminiumfabreken in het Noord-Westelijk deel van het gebied van de Stille Oceaan telegrafisch ge meld, dat het „als defensiemaatregel" raadzaam zou kunnen zijn de alumi- niumfabrieken te verplaatsen. De fa brieken, die hierbij betrokken zouden kunnen zijn, leveren op het ogenblik de helft van de hoeveelheden aluminium, die Amerika nodig heeft. Toeristenklasse. De elf maatschappijen, die Transatlantische luchtlijnen exploiteren en te Londen geconfereerd hebben over instelling van een „toeristenklasse", zijn niet tot overeenstemming kunnen ko men, ajdus de „Times". Inmiddels wordt door AFP uit New York mede gedeeld, dat de „Panamerican Airways" besloten heeft van 1 April 1952 af een goedkope toeristenklasse voor Transat lantische vluchten in te stellen. De prijs in deze klasse wordt 250 dollar in plaats van 375. Antwoord. Het West-Duitse parlement zal Donderdag op de Oost-Duitse oproep tot besprekingen over het houden van verkiezingen in geheel Duitsland ant woorden. Nieuwe leden. Volgens de „New York Times" zijn Harriman en gerteraal Omar Bradley door president Truman belast met het inpassen in het Atlan tisch pact van Griekenland en Turkije. Bradley is voorzitter van de commissie van stafchefs. Verwacht wordt, dat bei den binnen tien dagen naar het Euro pese vasteland en het Nabije Oosten zullen komen. Verwacht wordt verder, aldus het blad, dat ook Fankrijk en Engeland hoge militairen naar Turkije en Griekenland zullen zenden. Uitstel? Functionarissen van de Raad van Europa hebben verklaard, dat de bij eenkomst van de algemene vergadering van de Raad van Europa, welke 15 Oc tober gehouden zou worden, bijna ze ker uitgesteld zal worden naar aanlei ding van de algemene verkiezingen in Engeland op 25 October. Voorzitter Spaak zal de beslissing nemen. Grote Prijs. De Grote Prijs van Brussel voor de Dans is gewonnen door het Nederlandse danspaar de heer en me vrouw Molin uit Den Haag, aldus deelt de organisatie van dit coneours mede. De tweede prijs kreeg John Delroy uit Engeland en de derde prijs Paul Dormé uit België. Karwei. Elleano, een veertigjarige Franse beroepskoorddanser, is als eerste op een koord op twaalf meter hoogte de Theems overgestoken. Na zijn geslaagde tocht verklaarde hij: „Het was het zwaarste karweitje van mijn leven. Ik kan namelijk niet erg goed zwemmen". Thuiskomst. Volgens het anti-communisti sche radiostation „Vrij Europa" zijn de 77 Tsjechoslowaken, die op hun ver zoek naar Tsjechoslowakije mochten terugkeren, toen zij twee weken gele den in een Tsjechoslowaakse trein naar West-Duitsland waren gebracht, bij hun terugkeer door de Tsjechoslowaak se geheime politie gearresteerd. Samenvoeging. Te Victoria Falls, in Mid- den-Afrika, is gedurende vier dagen beraadslaagd over een voorstel' tot sa menvoeging der Britse gebieden in Midden-Afrika. De beraadslagingen zijn thans voor negen maanden opgeschort. Overeenstemming is niet bereikt, hoofdzakelijk omdat de Afrikaanse in woners van deze gebieden bezwaar hadden tegen een samenvoeging. Het gaat hier om Noord- en Zuid-Rhodesië en Nyasaland, die een gezamenlijke oppervlakte hebben van vijf maal Groot-Brittannië. Er wonen in deze streken zes millioen negers en 170.000 blanken. De Britse regering zal nu eerst afzonderlijke besprekingen voeren met de autoriteiten der drie gebieden. Vertrek. De Britse ambassadeur in Mos kou, Sir David Kelly, is voor goed uit Moskou vertrokken. Zijn opvolger, Sir Alvery Gascoigne, zal vermoedelijk midden October in Moskcu arriveren. Inmiddels worden de zaken waargeno men door de Britse gevolmachtigde mi nister. ADVERTENTIE Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES In het Haarlemse Sportfondsenbad is Za terdagmiddag, als verdacht van diefstal van een bankbiljet van tien gulden uit een der kleedhokjes, de elfjarige R. V. aangehouden. De politie vond zeveneneenhalve gulden en vijftig pakjes kauwgum in zijn zakken. V. vertelde later aan de politie dat hij langs de kleedhokjes was gekropen en onder de deuren ervan had gekeken of er in de hokjes iets van zijn gading was. MAANDAG 24 SEPTEMBER Frans Hals: „Sunset boulevard", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Minivers", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwille van mijn kind", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cloche- merle", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Verboden huwelijk", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Texas", 18 j., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 25 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Rembrandt en Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur (Zie programma van Maandag),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2