H #«r Shag „„jg Roozenburg koerst met volle zeilen op de damtitel af Grote zege van Concordia dames) Schoten opende de score, maar leed tegen ZVV een nederlaag Kennemerland behaalde een zege -Clowntje Rick Een hand uit het verleden Bli iet schrijven dit paije... soms dat. HANDBALCOMPETITIE M'WA U presteert mééi onder het genot van de qeionde en verfrissende Singelloop te Utrecht Zeilen Ripperda en GVO maakten tien doelpunten ZA TERDA GMIDDA G VOETBAL Voor de kinderen Paardensport Olga Pluto kampioen Hockey TOGO won hockeydag FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 4 M-ÈO-M ADVERTENTIE ..h*t blauwe pakje dat t van de 10 rollers tUen'. (Van onze dammedewerker) De dertiende partij tussen Roozenburg en Keiler, Zondagavond in Haarlem gespeeld, is zowel uit spel-technisch als propagandistisch oogpuut bezien, een groot succes ge worden. Ruim 300 dam-enthousiasten vulden de zaal en hebben van de eerste tot de laatste zet in gespannen aandacht het duel der beide meesters gade geslagen. De partij eindigde in remise. Zaterdag leverde de partij in Apeldoorn eveneens remise op. Te 4 uur opende de heer H. Wals, voor zitter van Damclub „Oosterkwartier" de wedstrijd. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers was verhinderd de openingsplech tigheid bij te wonen. De eerste zet werd gedaan door de ex- wereldkampioen Springer, die op aanwij zing van Keller, die in deze partij de witte schijven aanvoerde, met 3328 opende. Er ontwikkelde zich een streng theore tische partij, waarin Keiler sterk op het centrum kwam te staan. Toch verwon derde het ons, dat Keller, met vier punten achterstand in deze match, zich nog steeds bepaalt tot het volgen van de platgetreden paden der theorie. Wij hadden verwacht, dat hij in deze tweede helft der match meer risico zou nemen, door de partij in onregelmatiger banen te leiden. Immers is het nu toch wel duidelijk geworden, dat Roozenburg in regelmatige partijen volko men thuis is. Na de 25ste zet waren reeds twaalf schij ven van het bord verdwenen, zonder dat er nog van enig voordeel voor een van de spelers sprake was. Roozenburg paste in deze partij de verdediging toe, die door wijlen de Franse meester dr. Alfred Moli- mard, met zoveel succes in grote interna tionale matches werd gespeeld. Langzamer hand kwam Keiler in het voordeel op zwart's rechtervleugel, welke Roozenburg met veel omzichtigheid tot ontwikkeling moest brengen, omdat Keiler schijnbaar het zwaartepunt van zijn aanval naar deze zijde van het bord verlegde. Aan zijn lin kervleugel had Roozenburg echter voldoen de compensatie om deze aanval rustig af te slaan en het ogenblik af te wachten om op zijn beurt het initiatief over te nemen. Het voordeel, dat Keiler oorspronkelijk in het begin van het middenspel verkregen had, loste zich geleidelijk op, dank zij de wiskundig juiste speltaxatie van Roozen burg, die hierin resulteerde, dat laatstge noemde een sterke klaverbladstelling for meerde, die nog krachtiger werd door het ontbreken van een schijf op 47, waardoor de ontwikkeling van Keller's linkervleugel vrijwel onmogelijk werd. Men kan aan deze partij geschiedkundi ge herinneringen verbinden, want de ex- wereldkampioen Hoogland heeft indertijd in een dergelijke partij, die voor de theorie van ons spel van groot belang was, aange toond hoe men met grote kans op succes kon breken met de toenmaals geldende op vattingen van de theorie der oude Holland se partij. In deze phase van de strijd was het bij zonder interessant in de nevenzaal de ex plicatie te volgen die de ex-wereldkam pioen Springer voor honderden belangstel lenden van deze partij gaf. Intussen besteedden beide spelers veel tijd aan het vinden van de juiste zetten, want vooral ingewijden weten dat in der gelijke, voor de leek schijnbaar eenvoudige stellingen, de kleinste misrekening on herstelbare gevolgen kan hebben. Bij de een en dertigste zet van wit was een stand ontstaan waarin duidelijk sprake was van voordeel voor Roozenburg. Duidelijk bleek, dat Keiler langzamerhand in het defensief werd teruggedrongen. De stand werd voor de uitdager steeds moeilijker, temeer omdat Keller's linker vleugel alléén via de beruchte „kerkhof"- ruit tot verdere ontwikkeling zou kunnen worden gebracht. Dit geschiedde inderdaad, toen Roozenburg zijn tegenstander gelegen heid gaf door een twee om twee uitruil op veld 22 te komen, zonder dat de titelhouder hierdoor het initiatief uit handen gaf. Bij de 37ste zet, waarover Roozenburg zeer lang nadacht, was het meest belang wekkende stadium in deze partij aange broken. In de stelling Zwart: 3, 4, 9. 13-16, 19. 23, 24, 26 Wit: 22, 25, 28, 32, 33, 35, 36, 38-40, 48 speelde Roozenburg 2126, een zet, die in de zaal tot levendige analyses aanleiding gaf. Immers Keiler profiteerde hiervan on middellijk door 4843 te spelen, dreigende door de uitruil 3631 enz. een aanval op zwart's rechtervleugel te ondernemen. Intussen begon ook de wedstrijdklok een hartig woordje mee te spreken en Roozen burg vermeed voorlopig verwikkelingen door als volgt de partij te vereenvoudigen: Zwart 1420, wit 25:14, zwart 9:20, wit 4034, zwart 2429, wit 33:24, zwart 20:40, wit 35:44 en zwart 38. In deze stelling begon de partij een re- mise-achtig aanzien te krijgen en beide spelers behandelden dit partijgedeelte met grote accuratesse, want zelfs in schijnbaar gelijke stellingen kan soms het verschil van slechts één tempo of de verwisseling van één zet rampzalige gevolgen hebben. Geen van beide spelers maakte echter een vergissing en na 55 zetten eindigde deze 13de partij in remise, waardoor de stand geworden is: Roozenburg 15 punten en Kei ler 11 punten. Wim de Jong wint van Vaessen Doordat alle belangstelling zich concen treerde op de partij KeilerRoozenburg, trok de partij, welke Wim de Jong tegen Vaessen speelde niet de belangstelling, die zij ongetwijfeld verdiende. Het was een zeer onregelmatige partij, die straalde van ondernemingsgeest en vechtlust, waarin De Jong steeds het initiatief had en waardoor hij zijn tegenstander voor grote moeilijk heden plaatste. Dit resulteerde tenslotte in schijfwinst voor de Haarlemmer en dank zij het sterke spel van De Jong kreeg de Belgische kam pioen geen kans op remise. Wim de Jong won verdiend deze. alles zins aantrekkelijke partij. Hedenavond in „Die Raeckse" de veer tiende partij RoozenburgKeiler en een trainingspartij tussen J. B. Sluiter Jr. (Haarlemse Damclub) en Vaessen. ADVERTENTIE deec*"** De Haarlemse eerste klassers zijn met ver deeld succes van start gegaan. De dames en herenploeg van Concordia speelden in Utrecht respectievelijk tegen Sport Vereent en Attila, waarbij het de dames zonder al te veel inspanning gelukte een 80 zege te behalen. Mejuffrouw F. Handgraaf was met vier doelpunten topscorer; mejuffrouw J. Stuy nam er twee voor haar rekening. De acht werden gecompleteerd door de dames A. Steiger en W. Onstenk, een nieuwe kracht in het elftal. De heren van Concordia moes ten met een naar onze mening wat geflat teerde 42 nederlaag naar huis. Geflatteerd, omdat de partijen tegen elkaar opwogen. Zelfs werd Attilla de laatste tien minuten geheel op eigen helft teruggedrongen. Wij noteerden negen schoten tegen paal en lat en twee- afgekeurde doelpunten wegens een cirkelfout en overtreding van driepassen- regel. Subliem spel zagen we overigens niet en zelfs in deze eerste klaswedstrijd werd het spelen zonder buitenspel niet voldoende uit gebuit. Nadat Attila kort na het begin de score had geopend, kwam er spoedig een ant woord in de vorm van twee doelpunten. Daarbij breef het echter. Nog voor rust stuitte een reeds gestopte bal tot twee keer toe terug in doel (32) en na de thee moest Van Arem nog eenmaal vissen, zonder zijn eigen voorhoede tot resultaat te zien komen. Uitslagen District West A Eerste klas heren: AHC—Blauw Wit 64; Attila—Concordia 42; HHC—Achilles 3—10; Aalsmeer—Amrsfoort 164. Tweede klas heren A: Sport Vereent GVA 4—6; BHC—APGS 4—11; Tonido—Zee burg 11—10; UD—Niloc 2 13—4. Tweede klas heren B: CatchersTorfëgido Onuer zeer grote belangsteliing werd te Utrecht de 20ste Singelloop gehouden over een afstand van 5800 meter. De uitslag was: A-klasse: 1. Verhoeks (Voorwaarts, Leerdam) 17 min. 59.4; 2. Geuzenbroek (HAV, Haarlem) 17 min. 59.8; 3. Den Ton- kelaar (Holland, Leiden) 18 min. 02.6; 4. Van Zeeland (Oss '20) 18 min. 13; 5. De Boer (AV 23, Amsterdam) 18 min. 31.8. Nationale kampioenschappen op het Braassemermeer Op het Braassemermeer werden de wed strijden om het kampioenschap van Neder land voortgezet. De eerste uitslagei luiden: 12 ra2 Sliapieklasse: 1. „Mustang" Jac. Kraan, Braassemermeer 3941 p. 2. „Aeolus 3" G. Visser, Het Nieuwe Diep 3816 p. 3. „Gems" W. G. Jungschlager, De Kaag 2941 p. Vryheidsklasse: 1. „Dwarskop" J. van Die- men, Amsterdam 4099 p. 2. „Butoor" B. J- Colenbrander, Loosdrecht 3792 p. 3. „All Weather 3" C. W. Kist, Aegir 3781 p. Pampusklasse: 1. „Braassemermeer" W. H. Staveren. Braassemermeer 3215 p. 12 voets jollenklasse: 1. „Net-an" J. van der Stadt, Alkmaarse R. en Z. W. 4204 p. 2. „Mistral" B. P. Hageman, De Kaag 3326 p. 3. „Tecumseh" E. J. Holtrop, Haarlemse J. C. 3322 p. 149; IJmondTurno 34; Unitas—Vriend schap 36. Eerste klas dames: BHCBlauw Wit 25; Sport Vereent—Concordia 08; HHCSa- gitta 19; ADAAmersfoort 31. Tweede klas dames A: WVGVAchilles 1—3; Coubertin—DWS afgel.: Volewijckers —Zeeburg 2 2—1; Athleta—Niloc 0—1. Tweede klas dames B: VroneHAV 85; N. Niedorp—JHC 2—3; TonegidoGita 3—2; OSS—Bato 1—12. Afdeling Noordholland-Zuid Eerste klas heren: AHVConcordia 2 99: HOC 2—AVA 2—6: OSS—Bato 1—12.. Tweede klas heren: Tonegido 2Concor dia 3 uitgesteld; IJmond 3OSS 2, OSS n. o.; BeverwijkIJmond 2 108. Eerste klas dames A: CSVBGV 10: Fo resters—Concordia 2 2—1; Rood Zwart— Concordia 3 04: IJmondRapiditas 20. Tweede klas dames A -1: HOC 2Rapidi tas 2 14; IJmond 2IJmond 3 22. Tweede klas dames A - II: Beverwijk Bato 2 6—0: CSV 2—GBV 2 5—0; Foresters 2IJmond 4 7—2. GOLOMBEK WINT SCHAAKTOURNOOI TE PAIGNTON. Door in de zevende en' laatste ronde tegen onze landgenoot Don- ner remise te spelen, heeft de Engelsman Golombek met een totaal van zeseneenhalve punt het internationaal schaaktournooi te Paignton gewonnen. Dr. Euwe, die in zijn laatste partij de Engelsman Barden versloeg, kwam met zes punten op de tweede plaats. Donner eindigde met een totaal van vier- eneenhalve punt als derde. In deze uitwedstrijd heeft Schoten een zeer teleurstellend resultaat geboekt tegen ZVV. Met 4-1 moesten de Haarlemmers de vlag strijken en er valt niet over de nederlaag te redetwisten. Deze was volkomen verdiend omdat Schoten maar zelden tot goed spel kon ko men. Slechts in het begin deed Schoten aardig werk maar na een goede start, waar in de Schotenaren zelfs de leiding namen door Van Oosten, die een voorzet van Keu- lemans fraai langs doelman Schaap plaatste, werd de Haarlemse ploeg volledig in de verdediging gedrukt. Het niet medespelen van Van Alkema was een handicap. De Zaandammers gaven na het voor hen zo onfortuinlijke begin volledig de toon aan. Zij kregen na een weifelen van doelman Kessens gelegenheid door Feenstra de stand in evenwicht te brengen. Daarna nam het Zaandamse overwicht duidelijke vormen aan. De achterhoede van Schoten werkte bovendien ook al niet feilloos en nadat eerst Feenstra tegen de paal had geschoten, scoorde Keizer bij een algemene aanval. Met 2-1 voor ZW werd gedraaid. Ook na de rust kon Schoten niet meer de kracht opbrengen om de Zaandammers terug te dringen. Aanval op aanval werd op het doel van Schoten ondernomen en on der deze omstandigheden moesten doel punten wel komen. De Zaanse voorhoede bleek veel gevaarlijker dan die van Schoten en na ettelijke vergeefse pogingen passeer- Haarlemse derde klassers Ripperda zag zich tegen GVO reeds spoe dig voor een 0-1 achterstand geplaatst, maar door Chr. Dreyer (2 maal) en Bout verkregen de Haarlemmers een voorsprong van 3-1. Fouten in de verdediging waren echter oorzaak, dat GVO voor de rust drie maal kon scoren (3-4). In de tweede helft was Ripperda de sterkste ploeg en nadat Chr. Dreyer gelijk had gemaakt, gaf Bout de Haarlemmers weer de leiding (5-4). Wederom maakten de bezoekers gelijk, doch toen kort voor het einde Ripperda met een zesde doelpunt de overwinning in handen meende te hebben, werd deze goal afgekeurd. De bal was de doellijn ge- de Keizer doelman Kessens van dichtbij voor de derde keer (3-1). Het spel van Schoten bleef te onsamenhangend om tegen de Zaanse achterhoede succes te kunnen boeken. Toen bij een algemene aanval der thuisclub Feenstra opnieuw een kans kreeg werd het pleit beslist (4-1). passeerd, maar op advies van de grens rechter werd het doelpunt geannuleerd. Ripperda tekende protest aan. Zandvoortmeeuwen leverde tegen Excel sior goed spel. Paap gaf de thuisclub de leiding uit een voorzet van Van Loon. Een strafschop wegens hands stelde Dries in staat gelijk te maken. Dezelfde speler maakte kort hierop van een misverstand in de Zandvoortse verdediging gebruik, waardoor Excelsior met 2-1 de leiding nam. Goed samenspel tussen Van Loon en Paap werd besloten met een hard schot van laatstgenoemde hetgeen voor Zandvoort meeuwen de verdiende gelijkmaker bete kende. HBC had van het zwakke Westerkwartier gemakkelijk kunnen winnen, indien de Heemsteedse voorhoede niet zoveel kansen voorbij had laten gaan. Gedurende de ge hele wedstrijd waren de Heemstedenaren sterker, maar nadat de rust met 0-0 was ingegaan, slaagden de Hagenaars er na de hervatting in uit twee snelle uitvallen even zoveel doelpunten te scoren. HBC verloor met 2-0. Blauw-Zwart ging tegen TYBB over rompelend van start en reeds spoedig had den de gastheren een voorsprong van 3-0. Een krachtig herstel van TYBB was hierop het antwoord en door een doelpunt van Delissen scoorden de Haarlemmers voor rust 'tegen. Na de hervatting was TYBB doorlopend in de meerderheid, maar de Wassenaarse doelman was prachtig op dreef en verder dan een doelpunt van Van der Vlugt liet hij het niet komen (3-2). Hillegom stond tegen HPSV spoedig met 1-0 achter, maar Van der Steen en Klin kenberg wijzigden nog voor rust de stand in een 3-1 voorsprong voor de Hillegom- mers. De sterke Haagse ploeg bleek in de tweede helft over iets meer uithoudings vermogen te beschikken, hetgeen tot gevolg had, dat de thuisclub tweemaal doelpuntLe. Het einde kwam met een gelijk spel 3-3. In de derde klasse van de Zaterdagmid dagcompetitie heeft Kennemerland zich na de zwakke start van de vorige week keurig hersteld door thuis van het nog ongeslagen SSVU te winnen. Voor rust nam Kenne merland door Han Feller uit een sl^'fschop de leiding en dezelfde speler vergrootte na de pauze de voorsprong tot 2-0. SSVU trachtte het spel te forceren en speelde daarbij tamelijk fors. Door de invaller-mid- Wat was er eigenlijk met Krulletje gebeurd? Het liep al tegen de avond. Krulletje was in het portaal en huppelde 'n beetje zoals jonge hondjes nu eenmaal doen, toen hij opeens ontdekte, dat de voordeur op 'n kiertje stond „Hela", dacht-ie. „Ik kan naar buiten, als ik wil. Daar moet ik eens even rondneuzen Zo gedacht, zo gedaan. Krulletje wipte door de deur naar buiten en stond op straat. Dat vond-ie leuk'. Zomaar in z'n eentje op straat, zonder dat een van z'n baasjes hem bij zich hield. Dat is wat voor 'n nieuwsgierig en speels jong hondje! Vrolijk liep hij rond, snuffelde eens hier en daar, stoepje op en stoepje af, de hoek omDaar ontdekte hij weer allerlei leuke dingen. En zo kwam hij bij de plaats, waar een grote vrachtauto langs de stoep stond. Mannen waren bezig kistjes en vaatjes uit de auto naar een winkel te dragen. Krulletje liep er wat heen en weer en keek het eens aan. Toen ging hij met z'n voor pootjes tegen de auto opstaan en keek nieuwsgierig naar binnen. denvoor werd het 2-1 maar verder liet Kennemerland het niet komen. Voor een uitstekende prestatie zorgde IJmuiden om bij Zuidvogels met 2-1 te win nen. Met vijf punten uit drie wedstrijden is IJmuiden al zeer goed van stapel gelopen. De derde club in deze afdeling uit onze omgeving SIZO kreeg bezoek van de kam pioen van Nederland, Huizen. De Hille- gommers gaven uitstekend partij. Voor rust nam Huizen door Jongerden een 1-0 voor sprong, maar Reineveld scoorde na de rust uit een strafschop de gelijkmaker. Tot aan de laatste minuut bleef de stand ongewij zigd maar toen rolde de bal tussen tal van benen door in'het Hillegomse net na een schot van Bor, zodat SIZO met 2-1 verloor. De Haarlemse vierde klassers deden het ditmaal bepaald slecht. SVJ liet zich na twee overwinningen voflkomen verrassen door UPTTS. Rust was met gelijke stand (1-1) aangebroken en zelfs nam SVJ nog een voorsprong van 2-1. Hiermee hadden de Haarlemmers al hun kruit verschoten. UPTTS veranderde de achterstand van 2-1 in een voorsprong van 4-2. VEW kwam bij OSO van een koude kermis thuis en verloor met 8-1. Vos had de eer gered voor VEW. Telefonia kon het bij AMVJ niet bolwer ken. Stond bij de rust met 2-1 achter om tenslotte met 3-1 te verliezen. Schenk had voor de PTT-ers gescoord. De uitslagen waren: Derde klasse: Kennemerland-SSVU 2-1, SIZO-Huizen 1-2, Zuidvogels-IJmuiden 1-2, SNL-IJselmeervogels 1-3. Vierde klasse B: AMVJ-Telefonia 3-1, De Geuzen-VVGA 5-2, OSO-VEW 8-1, SVJ- UPTTS 2-4. Zaterdagmiddagcompetitie Kennemerland-beker: RCH—Hillegom 90; SVJ 2De Tweede Jeugd 15; Ken nemerland 2—Kinheim 2—2; VEW 2—WRA 3—1; SIZO 2—Telefonia 2 8—4. Afd. 1: IJmuiden 2—IJmuiden 3 10. Afd. 2: Kennemerland 4Kennemerland 5 15, Afd. 3: SSHKennemerland 6 22; ETO 2 —IJmuiden 5 4—2. Tot ieders verbazing heeft een vierjarig paard, het drafwonder Olga Pluto, gisteren op Mereveld het kampioenschap van Ne derland gewonnen. Tegen de beste oudere paarden van ons land heeft Siderius zijn ijzersterke bruine merrie ter overwinning gevoerd. De voornaamste concurrent voor Olga was de grote favoriet Kievit S, die aan de start de achtste positie lootte. Zijn tactiek getrouw trok Geersen echter on middellijk met haar naar de kop om daar af te wachten wat komen zou. Olga Pluto kwam. Als een terriër beet de harde mer rie zich vast in de achtervolging en Geer sen begon beducht achterom te kijken. En terecht. Want in de laatste vijfhonderd meter lanceerde Siderius de beslissende aanval. Een aanval waarin Olga's benen het uithoudingsvermogen van Kievit S aan stukken hamerden. Wel probeerden Juno Vita en Narciso van Zora haar op het laat ste eind nog te bedreigen, maar zij bleken niet opgewassen tegen de blakende vorm van de merrie uit het Noorden, die iedere dag dertig eieren krijgt en die ondanks haar zachtaardig karakter als een furie haar box aan flarden slaat, wanneer men eens probeert dat kostbare diëet over te slaan. De uitslagen van de Zaterdag gehouden draverijen te Mereveld luiden: Groningenprys (afstand 2140 m): 1. Pau- lientje 1.35.3; 2. Pieter D 1-36; 3. Oefening 1.34.7. Totalisator: winnend f 2.40, plaats f 1.20, f 1.60, f 1.40; gekoppeld f 6. Covercall f 8.10. Schecmdaprys (2200 m): 1. Our Volann 1.30.9; 2. Neerlandia H 1.31; 3. Ovida Ax worthy 1.32.7. Totalisator: winnend f 2.10; plaats f 1.20, f 1.50, f 1.50; gekoppeld f 5-20; coverall f6. Sappermeerprijs (2600 m): 1. Or de Casindra 1.27.5; 2. Norbert M 1-27.5; 3. Mac Kinley 1.27.4. Totalisator: winnend f 14.40; plaats f 5.10, 2.70, gekoppeld f 26; coverall f 3. Leeuwardenprijs (1700 m): Eerste serie: 1. Oiseau 1.27.2; 2. Leo O 1.29.6; 3. Monte Carlo D 1.28. Totalisator: winnend f 7.20; plaats f 2.10, f 5.60, f 2.60; gekoppeld f 111.80. Co vercall f 14.80. Tweede serie: 1. Nora Spencer 1-29.5; 2. Nino Narvile 1.28.6; 3. Martine van Axkit 1.27.9. Totalisator: winnend f 4.10, plaats f 1.50, f 2.20, f 6.20; gekoppeld f 17.50. Co vercall f 6.80. Finale: 1 Max van Bongershof 1-27.5; 2. Oiseau 1.26.9; 3. Nino Narvile 1.27.3. To talisator: winnend f 3.90; plaats f 1.60, f 1.30, f 1.80; gekoppeld f 6.70. Covercall f 5.30. Heerenveenprijs (2200 m): 1. Mondragon 1.27.9; 2. New Spencer 1.27.9; 3. Memnon 1.27.8. Totalisator: winnend f 4.90; plaats f 1.90, f 1.50, f 2.50; gekoppeld f 7.60. Co vercall f 4.50. De totale omzet bedroeg: f 34.101. Wedstrijden van Zondag De uitslagen van Zondag luiden: Drachtenprijs (afstand 2200 m): 1. Peter Pech 1.32.3; 2. Paulientje 1.32.3; 3. Oosting's lieveling 1.33.2. Totalisator: winnend f 3-50; plaats: f 1.80, f 1.60, f 7.70; gekoppeld f 5.20. Covercall f 3-70. Duindigtprys (afstand 2200 m): 1. Larri kin 1.29.6; 2. Lee Axkit 1.27.4; 3. Guy Han over 1.25.3. Totalisator: winnend f 3.50; plaats: f 1.60, f 3.30, f 4.90; gekoppeld f 7.60. Covercall f 9.10. Ililversumprijs (afstand 2200 m): 1. Pretty Polly 1.29.6; 2. Kapitein Bascom 1.28.7; 3. Prince Bond 1.31.3. Totalisator: winnend f 34.50: plaats f 5.30, f 1.40, f 3.50; gekoppeld f 19. Covercall f 3.30. Alkmaarpriis (afstand 2200 m): 1. Nanda 1.28.1; 2. Norbert M 1.26-7; 3. Meerkol S 1.28.5. Totalisator: winnend f 8.10; plaats 3.10. 3.20, 2-80; gekoppeld f 36.20. Covercall f 6.70. Nootdorpprijs (afstand 1260 m): 1. Quintus Harvester 1.36; 2. Quinta 1.36; 3. Query Hanover 1.37.9. Totalisator winnend f 3.90; plaats f 1.90, f 1.70; gekoppeld f 8.70. Co vercall f 3.40. Kampioenschap van Nederlandprijs (af stand 2500 rn): 1. Olga Pluto 1.24.6; 2. Juno Vita 1.25; 3. Kievit S en Narcisco van Zora beide 1.25.4. Totalisator: winnend f 8.50; plaats f 1.60, f 1.70, f 1.30, f 1.10; gekoppeld f 39.60. Covercall f 8.80. Bavariaprijs (afstand 2200 ml: 1. Little Axkit 1 27.2; 2. Nelson 1-27.2; 3. Leonidas G 1.26.8. Totalisator: winnend f 6.30; plaats f 1.70. f 1.40, f 1.40; gekoppeld f 14.50. Co vercall f 4.50. Hoornprijs (afstand 2600 ml: 1. Lucky Saint 1.28.7; 2. Lee Axworthy 1.29; 3. Ooievaar S 1.30.5. Totalisator: winnend f 5-60; plaats f 2.60. 2.20; gekoppeld f 16.70. Covercall f 2 80. Nootdorpprijs (afstand 1260 m): 1. Queen Bess 1.32.6: 2. Quick Hollandia G 1.36-4: 3. Qui Vivra Verra 1.40.8. Totalisator: win nend f 1.80: plaats f 1.70, f 1.90; gekoppeld f 3.80. Covercall f 4.80. De totale omzet bedroeg: f 91.254. In het Wagenerstadion te Amstelveen heeft Togo Zondag in het a-tournooi van de hockeydag heren de finale met 43 van HHIJC gewonnen. De uitslagen luiden: Eerste ronde: TogoHengelo 30; Am sterdam—Venlo 0—4; HHIJC—Tilburg 61; Hilversum—Meppel 31. Halve finales: Togo—Venlo 1—0; HHIJC— Hilversum 31. Finale: Togo—HHIJC 4—3. BloemendaalVictorie 31 De laatste Zondag voor de aanvang van de hockey-competitie gebruikten vele clubs om onderlinge en vriendschappelijke wed strijden te spelen. BMHC speelde vriend schappelijk tegen het Rotterdamse Victoria. De Bloemendalers wonnen met 3-1. Verge leken bij het vorig seizoen zijn in het Bloe- mendaalse elftal niet veel veranderingen gebeurd. H. Bouwman speelde op de rechts binnen plaats. 17) „Na je liefde voor safes dan tenminste, veronderstel ik", interrumpeerde Bran- nigan. „Wanneer de politie in Oxford ge weten had, dat je in aantocht was, was er allicht een comité van ontvangst in uniform geweest, want die kerels hebben tegen woordig vervelend wantrouwige denk beelden, Malleson. Maar afgezien daarvan, stel je nu eens voor. dat ik kon bewijzen dat je die middag op Grosvenor Square was gezien? Weet je ook iemand die be vestigen kan, dat je toen in Oxford rond hing Malleson keek kwaadaardig. „Dat moet je dan maar bewijzen, en dan kom ik om te bewijzen dat ik in Oxford was". „O, dat komt nog wel. Hoe kende je Brooke?" „Op een keer ontmoet in een bar op Pic cadilly". „Heb je de laatste tijd Drew of Pullinger ook ontmoet „Nee". „Dus je kent ze wel?" „Ik weet wie het zijn; heb ze ook op die partij van Brooke gezien". Na nog een paar van die schijnbaar niets zeggende vragen en nog minder betekenen de antwoorden maakte Brannigan een einde aan het onderhoud. Malleson nam zo snel mogelijk afscheid, alsof hij niet gauw ge noeg kon wegkomen, nog sneller zelfs dan zijn entree. Enkele ogenblikken later kwam inspecteur Dale binnen. „Ik had het genoegen van een praatje met onze drie schoonheden", merkte Bran nigan op, terwijl hij met een vaag gebaar Dale naar een stoel verwees. „Ik heb zo'n idee, dat we van alle duis tere types, die we op die avond ontmoetten alleen maar deze drie in de gaten hoeven te houden. Overigens geloof ik wel, dat ik wat wijzer geworden ben". Inspecteur Dale keek enigszins teleurge steld. „Ik heb m'n best gedaan toen ik in eerste instantie hun verklaringen opnam, maar ben er toen niets wijzer van gewor den". „Dat was jouw fout niet, Dale, want je hebt nog niet genoeg ervaring om tussen de regels door te lezen en bovendien kon ik nu met meer aplomb allerlei dingen sug gereren. waar we toen nog geen notie van hadden. Malieson kwam met een pracht alibi te voorschijn, dat we nooit kunnen kraken en dus ook niet controleren, zodat het me wel zeker lijkt, dat hij die safe 1500 pond lichter heeft gemaakt. Maar het is mogelijk, dat hij eigenlijk naar iets an ders op zoek was dan geld. Ik begrijp nog altijd niet goed, waar Brooke eigenlijk in mijn schema past. Het is best mogelijk, dat Malleson naar iets zocht, dat het eigenlijke leven van Brooke en zijn „werk" zou kun nen bewijzen". „Hebt u het gevoel, dat er buiten de fi guren, waar we nu achterheen zitten nog een soort „dirigent" zit?" „Daar ben ik van overtuigd". „Dat kan natuurlijk Brooke zelf zijn". „Die mogelijkheid moeten we zeker al door in aanmerking nemen. Probeer via de politie in Oxford het alibi van Malleson te controleren. Pullinger heeft ook iets met deze kwestie te maken naar mijn vaste overtuiging. Zijn alibi was ook een beetje te mooi. Probeer bij zijn kamers te weten te komen, of hij werkelijk het eerste deel van de avond thuis was. Drew lijkt me ech ter het meeste perspectief te bieden. Drew en de man. waarmee hij daar in dat café in Brewerstreet heeft gepraat toen Turn- bull daar ook was. Toen Turnbull die knaap zag, heeft hij zijn vriend gebeld dat hij iets belangrijks had ontdekt. Hij werd vermoord, voor hij dat belangrijke verder kon vertellen. Maar buitendien is er nog een soort leider in het spel, een zo gevaarlijk individu, dat de kleine goden in deze zaak hun mond niet durven open doen, zelfs al staan ze aan de ergste ver denkingen bloot". „Is dat de man, die de moorden beging?" „Dat denk ik niet. De moordenaar was als het ware de beul, die het werk deed dat zijn „rechters" hem opdroegen. We moeten de „opperrechter" te pakken krij gen. En gauw ook, anders komen er nog meer ongelukken HOOFDSTUK VIII. Mary Waring zat besluiteloos in de hal van het hotel. Ze had niets te doen die middag, maar hoewel de zon scheen en Hyde Park slechts een paar honderd meter van de deur was, kon ze er niet toe komen, de buitenlucht op te zoeken. Ze was in een stemming van afwachting, dat er wel iets gebeuren zou in de zaak, die haar geest zo volledig bezig hield. Terwijl ze de gebeur tenissen van de laatste dagen zat te over wegen, viel haar oog op een kleine donkere man met een enigszins verdwaalde uit drukking op zijn gezicht, die te midden van een serie koffers bij het kantoortje van de portier stond te wachten. Zijn kleding gaf hem het uiterlijk van iemand uit de pro vincie. Toen hij toevallig in haar richting keek, maakte hij een verheugd gebaar van herkenning. „Wel, wel, mijnheer Kent, wat voert u naar Londen?", vroeg Mary, terwijl zij elkaar begroetten. „Dat zal ik je later vertellen, jongedame". Kent was iemand die de indruk maakte, even in de veertig te zijn. Mary kende hem reeds uit haar vroege jeugd. Miles Kent was een kleine zelfstandige, zowel boer als firmant in een kleine garage, waar hij allerlei proeven nam, die nooit tot enig resultaat schenen te leiden. „Mijn ouders hebben me helemaal niet verteld, dat u ook in Londen zou komen. Ook niet in een brief, die ik vanochtend kreeg". „Doet er niet toe. Praten we nog wel over, als we straks thee drinken", ant woordde Kent geheimzinnig. En dat was tien minuten later. Kent scheen een gezonde honger te hebben, het geen begrijpelijk was gezien de reis die hij achter de rug had. Pas na de thee en alles verorberd te hebben wat hij daarbij aan eten besteld had, en nadat hij de sporen daarvan weggevaagd had met een rood met witte zakdoek, vertelde hij Mary de aanleiding voor zijn Londense reis. „Je ouders maken zich bezorgd, Mary", verklaarde hij plechtig. „He, waarom, wat is er dan?" Kent toverde uit een of andere binnen zak een omvangrijke krant tevoorschijn, die hij aan Mary gaf. Verrast zag zij een foto van Brooke, die samen met haar over Grosvenor Square wandelde. Het onder schrift vertelde, dat dit Jeremy Brooke was, die zijn kamers deelde met de ver moorde Turnbull, terwijl hij een wande lingetje maakte met een vriendin. „Ze maakten zich zorgen, dat je in onge wenst gezelschap zou verkeren", .verklaar de Kent zich nader. „Die Brooke leek je moeder geen prettige figuur". „O, het is een heel aardige man", pro testeerde Mary verontwaardigd, waarna ze de foto beter bekeek. Een goede foto was het zeker niet. Jeremy staarde naar het trottoir met een ernstige, maar ook cyni sche uitdrukking, het traditionele gang stertype van slechte Amerikaanse films. „Het is een verschrikkelijk onflatteuze foto, van ons allebei, moest ze toegeven. „Maar dan begrijp ik nog niet, waarom moeder mij niet schreef maar u stuurde". „Ik was juist bij je ouders op bezoek, toen de krant kwam, en ik zei dat ik toch naar Londen ging, zodat ze vroegen om dan meteen een oogje in het zeil te houden. Toen ik ging drongen ze er bij me op aan, je te bewegen naar huis te komen". „Wat ik zeker niet doe", was de prompte en verontwaardigde reactie. Mary's ogen schoten vuur. „Alleen omdat die idiote fotograaf zo'n slecht plaatje voor die krant maakte? Waarom zou ik terug moeten ko men, omdat ik toevallig iemand ken, wiens vriend vermoord wordt? Ik ben met vacan- tie en ik amuseer me best. Daar ga ik mee door". „Nog altijd precies hetzelfde heetgeba kerde meisje", zuchtte Kent. „Ik vermoed de deze reactie wel. Maar nu zonder grap jes, wat weet je eigenlijk van die Brooke?" (Word: rrnlgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6