De postkantoren in Haarlem „Een engeltje van niets zweefde de Haarlemse Schouwburg binnen Kort en Bondig ,[AANDAG 24 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Expeditielokaal aan de Baljuwslaan wordt een volledig bijkantoor DE HUWELIJKSFOTOGRAAF IN HET STADHUIS Frans Heerkens Thijssen Restauratie van schilderijen Burgerlijke stand van Haarlem Fotograferen tijdens trouwplechtigheden Jan Fabricius wordt Zondag 80 jaar Grote belangstelling voor Spoorwegwandeltochten Haarlemmers brachten een bezoek aan Edam Gezinschool en M aatschappij Vier stukken voor viool en piano Bejaarde fietser door auto aangereden Kunst en Antiek show ui Frans Heerkens Thijssen Heemstede Jiu-Jitsu en Judo door de Heemsteedse politie B. en W. vragen 3000 voor derde sneeuwploeg Gemeenteraadszitting Dakspanten voor theater met veel moeite gelost Leerboeken voor de Bosch en Hovenschool De Grote Markt was in het verleden de kern van Haarlem. Niet alleen omdat daar ,et Stadhuis en de Grote Kerk staan, maar •ok omdat daar vrijwel het middelpunt der lebouwing was. Dit gold ook nog in 1908, jen het nieuwe station gebouwd werd, vant toen begon pas de groei van het Schoterkwartier. In 1922, het jaar waarin het nieuwe postkantoor in gebruik geno men werd, was het evenwicht al aan het jiommelen, maar kon de hoek Zijlstraat Ged. Oude GrachtRaaks toch nog wel be schouwd worden als te behoren tot het cen- jrum der stad- Nu Haarlem-Noord een stad-op-zich-zelf jeworden is en er ten Noorden van het station haast evenveel mensen wonen als en Zuiden, moet men het middelpunt der gemeente Noordelijker zoeken dan de Grote Markt. Nu staat het Station vrijwel in het hart der bebouwing. Het is daarom te begrijpen dat er wel eens gedacht is aan een verplaatsing van het postkantoor naar de omgeving van het station. Temeer omdat de dienst der P.T.T. il uit het gebouw begint te groeien. De :elefoondienst," die nu de beschikking heeft over de verdieping, zou het liefst het hele gebouw hebben. Ook de post- en tele graafdienst moet woekeren met de ruimte, jok al is de afdeling sortering en expeditie naar de Baljuwslaan overgebracht. Voorlopig kan van uitvoering van zo'n ingrijpend plan niets komen, want dat zou vele millioenen kosten. Maar er wordt toch wel een stap in die richting gedaan. De afdeling expeditie en sortering der posterijen aan de Baljuwslaan zal worden uitgebreid tot een volledig bijkantoor. Daar zal men dan in de toekomst alle postzaken kunnen afwikkelen. Om dit mogelijk te maken moet er in het bestaande gebouw een belangrijke verbou wing plaats hebben. Eerst dienen de Spoorwegen de lokalen die zij in dit gebouw nog in gebruik hebben te ontruimen. Dan wordt er voor de Poste rijen ver- en aangebouwd. Zelfs wordt er dan een verdieping op het gebouw gezet. De Posterijen moeten er voor zorgen dat de Spoorwegen gebouwen terug krijgen die evenveel plaats bieden als nu ontruimd moeten worden aan de Baljuwslaan. Daar mee zal het jaar 1952 wel gemoeid zijn. Haar dan wordt in Januari 1953 onmid dellijk begonnen met de uitvoering van de bouwplannen aan de Baljuwslaan. Daar mee is een vrij groot bedrag gemoeid, maar in Den Haag is men overtuigd dat een goed functionneren van de postdienst het werk noodzakelijk maakt. De plannen worden zo uitgevoerd dat het mogelijk is dat het gebouw, dat nu ge maakt wordt, later een onderdeel zou kun nen zijn van het gebouwencomplex dat daar moet komen als nog eens zou worden overgegaan tot een verplaatsing van het hoofdpostkantoor naar deze plaats. Er is thans een bijkantoor der P.T.T. aan de Schoterweg. Als eenmaal het bijkantoor in de Baljuwslaan geopend is, zijn die bij kantoren wel wat dicht op elkaar. Het is dan ook aan te nemen dat tegen die tijd de vraag aan de orde zal komen of het niet gewenst is, dat het bijkantoor van de Scho terweg meer naar het Noorden wordt ver plaatst. De bewoners van het meest Noor delijke deel van Haarlem-Noord zouden daaryan profiteren. Verbeteringen in bet hoofdpostkantoor Het hoofdpostkantoor aan de Ged. Oude Gracht heeft behoefte aan meer lokalen. Om die te verkrijgen wordt thans een deel van de grote werkruimte achter de loketten opgeofferd. Door het plaatsen van een sta len wand met glas is dit doel te bereiken. Dan komt er ook een lokaal noor het geven van cursussen. Bovendien zullen als de verbouwings plannen uitgevoerd zijn de loketambtena ren niet langer in ijzeren kooien zitten. Deze kooien zijn indertijd gemaakt opdat de ambtenaren, als zij even hun kas alleen moeten laten, de kooi kunnen afsluiten. De kooien worden afgebroken, omdat de ambtenaren dan de beschikking krijgen over lessenaars waarin de geldbakken ver zinken en afgesloten worden als de ambte naren hun kas even zonder toezicht moeten laten. De batterij boxen (voor het afhalen van poststukken) wordt verplaatst en ook uit gebreid. De eerste bestelling Onlangs is besloten in enkele grote ste den, o.a. in Den Haag, de eerste postbestel ling later te doen uitgaan. Dit heeft nogal tegenstand van de burgerij uitgelokt. ADVERTENTIE A.s. Bruidsporen kunnen zelf weer bepalen welke fotograaf zij, in het Stadhuis te Haar lem, wensen, mits zij dit OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar bekend maken. Daarna is het NIET meer mogelijk een ongedwongen keuze te doen. LAAT U, VOOR U IN ONDERTROUW GAAT, inlichten door één van onderstaande, erkende specialisten Foto Gé Pos.ch, Breestraat 6, Tel. 20894 Foto B. v. Donselaar, Rijksstr.w. 206, Tel. 24050 Foto Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, Tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, Tel. 16012 Foto J. Valks, Raamsingel 46, Tel. 17818 Foto ScherpenhuyzenWalbrecht, Staten Bolwerk 6, Tel. 20095 Foto L. Boersma, Stuyvesantplein 6, Tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstraatweg 161, Tel. 25637 Er is geen kans dat ook in Haarlem tot die maatregel zal worden overgegaan. De eerste bestelling blijft hier en in de omge ving om ongeveer 7}/i uur uitgaan. Gaarne zou men bereiken dat alle forensen voor zij 's morgen van huis gaan, hun post hebben, maar dat is niet mogelijk. Vervroeging is uitgesloten omdat men moet wachten op de post die 's nachts wordt vervoerd. Er is, zo vernamen wij verder, geen kans dat er op Zaterdag weer twee bestellingen in Haarlem komen. Het is in de praktijk gebleken dat er trouwens heel weinig post stukken op Zaterdagmiddag op de post kantoren komen die in een middagbestel ling opgenomen zouden kunnen worden. ADVERTENTIE Plein 13 Haarlem Tel. 10386 EERSTE ADRES IN DEN LANDE HAARLEM, 22 September GETROUWD: 22 September: J. A. Renooij en H. van Musscher. BEVALLEN van een zoon: 20 September: A. Willcmse—Verzijlenberg; A. M. Poel- hekke—Koch; 21 September: W. C. Sleper- Mantel; A. G. van Leersum—Willems; A. T- van der Zande—Zonneveld; H. A. J. Busch- man—Weijers; M. M. Dijs—de Zoeten; J. H. van der Linde—Schadee; 22 September: H. P. M. Rieckvan Osch. BEVALLEN van een dochter: 21 Septem ber: E. Romkes—Langereis; C. Koehorst- Bloem; P. Weltevredende Neef; M. L. Tieleman—Winter; A. Dieben—van der Velde; 22 September: C. Groot—van Elten; W. H. S. C. P. Westenberg—van Luijken; W. J. de JongVork. Overleden 20 September: M. A. de Haan Kleinenbroich, 70 j., Wagenweg; M. Roo- sen—Sival, 68 j., Olmenstraat; 21 September: W, P, J. Diermanse, 74 j., Voortingstraat; K. Stadt, 66 j-, Kampervest; C. Verhulst, 74 j., Grote Houtstraat. De gemeenteraad van Haarlem besloot op 8 Augustus de Algemene politieveror dening te wijzigen, waarbij bepaald wordt, dat het aan beroepsfotografen verboden is, tenzij met vergunning van B. en W. trouwplechtigheden in of voor het stadhuis te fotograferen of films op te nemen. Bo ven krijgen zij, die in het huwelijk willen treden, gelegenheid zelf een fotograaf aan te wijzen, indien zij er prijs op stellen, dat er gefotografeerd wordt. Bij het treffen van voorbereidingen voor het huwelijk worden daarover op de Burgerlijke Stand inlichtingen verschaft. Dezer dagen wor den de bepalingen van kracht. De schrijver Jan Fabricius hoopt Zondag zijn tachtigste verjaardag te vieren. Hij werd in 1871 in Assen geboren, waar hij lager onderwijs genoot op de school, die vijf jaar geleder, naar hem genoemd werd. Na enige tijd als timmermansleerling werk zaam te zijn geweest, werd hij letterzetter. In 1892 volgde zijn aanstelling als chef van een drukkerij in Batavia, vier jaar later werd hij procuratiehouder van een onder neming in Bandoeng (hier werd zijn zoon, de auteur Johan Fabricius geboren) en een jaar daarop redacteur van de Preangerbode. In 1907 vestigde hij zich te Haarlem als hoofdredacteur van .,De Wereldtoerist". Na nog deel van de redacties van enige dag bladen te hebben uitgemaakt, wijdde hij zich na de eerste wereldoorlog geheel aan de letterkunde. Hij woonde achtereenvol gens in Parijs, Londen, DeQrne en sinds 1938 in Broadstone in Engeland. Fabricius maakte vooral naam als schrij ver van psychologisch-realistische toneel stukken, waarvan er thans rfog vele door amateurgezelschappen worden gespeeld. Ziin bekendste werken zijn: Met de hand schoen getrouwd (van 1906), Eenzaam (waarin Cor van der Lugt Melsert zijn eer ste glansrol speelde), De rechte lijn. Onder één dak. Ynske. Dolle Hans, Totok en Indo, Nonni, Sonna. Seideravond, De dorpsdokter, De butler. Hans Hopper maakt carrière. Een ridder kwam voorbij. Louis Bouw meester speelde in 1917 de titelrol in het sneciaal voor hem geschreven drama ..Hein Roekoe". Na de oorlog publiceerde Fabri cius nog: Om acht uur 's-morgens, Villa de Vreugd, Afrekening. Loods aan boord, Oo het kantje af, De verdwenen ring en de autobiografie: Jeugdherinnering van een Assener iongen (1946). Hij schreef voorts drie stukken in de Engelse taal. De wandeltochten van de Spoorweg Wandelvereniging „Haarlem" zijn een groot succes geworden. Zaterdag en Zon dag hebben in totaal 820 wandelaars deel genomen. Zo zagen we o.a. de Centrale School met 133 scholieren alsmede de J. P. Coenschool en de Chr. Huygensschool. Uit Haarlem wandelden mee „Jan Passtoors", „Johez", de Reserve politie en het Bosvolk van St. Franciscus. Na afloop ontvingen de deelnemers een fraaie speld voorstellende een seinpaal die op veilig staat. Met deze wandeltochten is het wandelseizoen voor Haarlem achter de rug. Ongeveer zeventig leden van de vereni ging „Haerlem" hebben Zaterdag deelge nomen aan een tocht naar Edam. Bezoe ken aan de Grote kerk, aan de zetel van het Hoogheemraadschap der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Fries land, het W. O. J. Nieuwekamp-museum en het Edams museum werden gebracht. Het gezelschap is officieel door het ge meentebestuur van Eaam op het Stadhuis ontvangen. Een belangwekkend winter- programma van de Vereniging voor Paedagogiek In het vorige winterseizoen hebben hon derden ouders, beroepsopvoeders en lei dinggevenden in bedrijven in Haarlem en omgeving, grote belangstelling aan de dag gelegd voor de avonden, welke georgani seerd werden door de „Vereniging voor Paedagogiek". De afdeling Haarlem mag geprezen wor den om de kordate wijze, waarop zij hoogst dringende problemen in de wereld van op voeding en ondei-wijs open en eerlijk heeft laten belichten en bespreken. Dit immers kan belangrijk bijdragen tot het vinden van goede wegen in deze tijd van gisting en verandering in de wereld. Gesterkt door die verheugende ervarin gen, heeft het bestuut- besloten het wijde terrein ook deze winter te doen verkennen onder leiding van deskundigen. Wederom wordt aan Gezin, School en Maatschappij en hun onderlinge beïnvloeding de hoofd aandacht besteed. En dit niet in de eerste plaats zuiver theoretisch, maar hoofdzake lijk met als uitgangspunt de vraag: „Hoe lossen wij, ouders en.opvoeders, de proble men met onze kinderen op de beste wijze op?" De onderwerpen „zitten blijven?", „De verhoging der leerprestaties", „Verwennen en verwaarlozen" benevens „Leiding geven" en „Sexuele opvoeding" zullen school en huis in de eerste plaats aangaan. „De selectie in het maatschappelijk leven" en „Het derde milieu" betrekken sterk de maatschappij in de beschouwing. In samenwerking met de Volksuniversi teit wordt de leden gelegenheid geboden, een cursus te volgen over „Godsdienstige opvoeding" en een over de moeilijkheden die zij onbewust en ongewild hun kinderen in de weg leggen door een tekort aan eigen inzicht in de ontwikkelingsgang van hun kinderen envan hen zelf. Evenals het vorig jaar zal, aanstaande Woensdag, in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat, een ope ningsavond met twee films gegeven wor den. Daar zal prof. dr. I. C. van Houte uit Amsterdam nieuwe mogelijkheden tot ver betering van opvoeding en onderwijs be spreken onder de titel „Samenwerking tussen School en Huis". De vereniging wil in de komende winter in enkele wijken van de stad met reeds bestaande ouderraden en -commissies ge zamenlijk opvoedingsproblemen in discus sie-avonden bespreken. Tot slot heeft zij een dergelijke algemene avond geprojec teerd onder te titel: „Naar een nieuw Ne derlands onderwijsstelsel?" JUBILEUM 30 September a.s. hoopt de heer F. Hel- minck, Voorzorgstraat 2 E, de dag te her denken, dat hij vijftig jaar geleden bij de firma A. J. van der Pigge, drogisterij te Haarlem, in dienst is getreden. Op die dag zal van 2J/2 tot 4 uur gelegenheid zijn in de zaak, Gierstraat 3, de jubilaris geluk te wensen. Leraren-concert in muziekinstituut Zondagavond musiceerden twee leraren van Haarlems Muziek-instituut, de violist Dick de Reus en de pianist Johan Otten, in de zaal van het schoolgebouw aan de Wilhelminastraat. Hun kamermuziek-programma begon met de Sonate voor viool en piano K.V. 454 (in Bes) van Mozart, het heerlijke stuk dat de componist in 1784 schreef voor een Italiaanse violiste en met haar we weten het uit een brief aan zijn vader uitvoerde op een recital in een Weense schouwburg (waarbij de keizer tegenwoor dig was) nog vóór de componist de tijd gevonden had zijn pianopartij op te schrij ven. Dit wil zeggen, dat Mozart de hele conceptie in het hoofd had alvorens hij zijn werk aan het papier toevertrouwde. Het handschrift, dat in Stockholm be waard wordt, draagt er de sporen van dat de pianopartij pas later ingevuld werd. Als tweede nummer ging de Sonate no. 3 (in d) van Brahrns, buiten kijf de rijkste van het drietal, met haar gevoelige lyriek, haar markante rhythmen en interessante doorwerkingen. In het Adagio van dit stuk viel vooral de prachtige volle toon van de viool op; Dick de Reus liet daar zijn g- snaar klinken als een cello. Het virtuoze element was vertegenwoordigd met de be werkingen door Kreisler van Praeludium en Allegro van Pugnani en van het Rondo in G uit de Haffner-Serenade van Mozart. Ten slotte werd het publiek getracteerd op „Vier stukken voor viool en piano" van Josef Suk, destijds de tweede violist van het Boheemse Strijkkwartet. De muziek van deze Tsjech is zeer aantrekkelijk, ge zond muzikaal en uitstekend voor beide instrumenten geschreven. Geen wonder dan ook dat zij bij het publiek hartelijke weerklank vond. Maar het succes gold ook de prachtige uitvoering: de warme, milde toon van de viool, meesterlijk beheerst door Dick de Reus, en het kernachtige en vaak zeer poëtische klavierspel van Johan Otten. Dit alles is ook van toepassing op de andere nummers van het programma, die alle met brillante techniek, kleur en fantasie vertolkt werden. Het viel ons daarbij menigmaal op hoe fraai de toon van de Italiaanse viool van De Reus zich met groot geluid aanpaste aan het klank- geweld van de vleugel zonder iets van zijn edel timbre in te boeten. JOS. DE KLERK Op het kruispunt HerenwegZand- voortselaan te Heemstede is hedenmorgen een bejaarde fietser door een achter hem rijdende auto aangereden, toen hij, wat onzeker, de Herenweg overstak om op de Zandvoortselaan te komen. Het slachtoffer viel en verloor het bewustzijn. Hij is per ziekenauto overgebracht naar de Maria- stichting, waar men ons hedenmorgen nog geen bijzonderheden over de naam en de aard der verwondingen van de onfortuin lijke fietser kon mededelen. Claude André Puget wij kenden deze schrijver reeds door zijn charmante blij spel „Jeugd" heeft nu eens onder de aardige titel „Een engeltje van niets" het plan der realiteit verlaten en (zoals hij in de epiloog laat zeggen) een speelse in breuk op de wetten der natuur gepleegd. Wederom een stuk over jonge mensen en dan ook zeer geschikt voor de zo -juist in de Nederlandse Comedie opgenomen prille krachten, die fragmenten hieruit reeds op de Toneelschool onder leiding van hun toe gewijde lerares Ank van der Moer hadden ingestudeerd. Deze actrice belastte zich na de vacantie met de regie van het hele door haar vertaalde stuk, dat gisteren en Za terdag met veel succes in de Haarlemse Schouwburg werd vertoond. Het is een blijspel en tegelijk een sprookje, aldus het leuk gestelde „ter aan beveling" in het programma. In het ate lier van een p&s beginnend architect komt op een avond in het voorjaar, als hij dron ken is van geluk omdat hij zijn toekom stige vrouw voor het eerst heeft omhelsd, een hemelse verschijning door het zich vanzelf openende raam zweven. Het blijkt een engeltje uit de laagste categorie te zijn, dat voor eigen risico een tijdje op aarde mag verblijven en de gedaante van een vrouw aannam „daar ze zeggen dat de mannen het veel moeilijker hebben" Uiteraard brengen haar volstrekte onaan tastbaarheid, haar pikante onwetendheid omtrent menselijke verhoudingen en haar betoverend uiterlijk heel wat onrust in de gemoederen teweeg. De auteur heeft flink ADVERTENTIE BEZOEKT de Plein 13 - Haarlem Op een meer in North Lancashire heeft Donald Campbell proeven genomen met zijn „Bluebird", Engelands krachtigste raceboot, ter voorbereiding van zijn aanval op het wereld-snelheidsrecord te water. Campbell die wij hier met zijn werktuigkundige Leo Villa (links), aan het stuur van de Bluebirdzien, bereikte tijdens de proeven een snelheid van meer dan 190 km. per uur. wat pijlen op de boog van zijn verbeel dingskracht, waarmee hij weet te treffen zonder letsel te berokkenen. Hij wekt sym pathie voor zijn tot radeloosheid gebrachte personages, om wier opgewonden gedrag men intussen hartelijk lachen kan. Er gaat iets vertederends uit van zijn ondanks en kele cynische uitlatingen over het alge- men zeer milde humor. En per slot van rekening heeft hij niet meer willen geven dan ten hoogste twee uur luchtig vermaak. Het doet dan ook weinig terzake dat het gegeven niet zo oorspronkelijk is als velen wellicht zullen denken, sedert Friedrich baron de la Motte Fouqué in 1811 uit een middeleeuws sagenboek de bekoorlijke wa ternimf „Undine" viste, die later in de ge lijknamige poëtische fantasie van de be treurde Jean Giraudoux weer zou opdui ken. Evenmin mag men het Puget ernstig aanrekenen dat hij tenslotte geen uitweg voor zijn geesteskind wist en zijn toe vlucht tot een kunstgreep moest nemen door deze ideale vrouw, de verleidelijke onschuld zelve, als een droombeeld voor te stellen. De vaak zeer geestige dialogen en de malle situaties zorgen, welke tekort komingen uit verzinsel ook aankleven, voor een doorlopend prettig en onderhoudend amusement zonder de geringste banaliteit. De jongste garde Of het nu verstandig is om drie amper gediplomeerden maar direct in hoofdrollen het toneel op te sturen? De tijd zal het uit maken. Zij doen er, geloof ik, zelf het beste aan dit debuut als het sluitstuk van hun opleiding te beschouwen. Eigenlijk moeten zij hun carrière nog beginnen, want men leert het moeilijke vak toch waarschijnlijk het best door het geleidelijk opdoen van een zo veelzijdig mogelijke er varing. Laten zij daarbij dankbaar zijn voor de geboden, ruime gelegenheid om zich in hun eigen klimaat te bekwamen in bewegingsvrijheid op de planken. Wij, aan de andere kant van het voetlicht, hebben met tintelend genoegen hun voortvarende inspanning van zorgvuldig geschoolde krachten gadegeslagen. Tegenover een on miskenbaar tekort aan raffinement ik besef heel goed dat techniek en routine alleen geen kunst opleveren, maar acht deze factoren onmisbaar voor een even wichtige, zo men wil uitgebalanceerde spelprestatie stond een verkwikkend enthousiasme, een onbevangen benadering, een vurige lust tot expressie. Dat er méér nodig is, bewees een vergelijking met het optreden van Allard van der Scheer, die al enkele jaren meeloopt en zich gemakkelijk wist te onderscheiden, zonder evenwel te domineren. De opvoering drie weken geleden had in Amsterdam de première plaats verliep vlot en klaterend. Het Haarlemse meisje Kitty Janssen kweet zich schalks en zwierig van haar engelachtige rol, de sterk op haar regisseuse afgestemde Ina van Faassen was kordaat-vrouwelijk als de kersverse verloofde van de als gastheer van het bovennatuurlijke wezentje fun gerende architect, als hoedanig Maxim Hamel de snel wisselende emoties met veel durf tot uiting bracht. Al met al: een staalkaart van veelbelovend materiaal. Op merkelijk was vooral het zuivere plaatsen van de tekst. Joekie Broedelet, Pierre My in en Henk Rigters completeerden de bezetting op voortreffelijke wijze. Ir. A. Viergever heeft het décor ontworpen en Noni Lichtveld ,de aankleding van de scène verzorgd. En nu maar afwachten wat de toekomst bren gen zal. Het was een aangename kennis making. DAVID KONING Bloemenschikken en binden De afdeling Haarlem der Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert, in samenwerking met de Bloe mist Winkeliersvereniging een sluitings avond van de cursus in Bloemschikken en Binden in de Keuringszaal van het Kre- lagehuis op Donderdag 27 September. Ongeveer 60 bloemstukken zullen daar tentoongesteld worden. Op de bijeenkomst worden voorts de op de cursus behaalde diploma's en prijzen uitgereikt. Een ouderdag De commandant van het regiment zware luchtdoelartillerie „Ypenburg", C. M. J. van Dommelen, heeft een ouderdag georga niseerd, die op Donderdag 27 September in de Koudenihornkazerne gehouden wordt. De ouders van de manschappen, die sinds 3 Juli 1951 bij dit regiment in opleiding zijn, wer den daarvoor uitgenodigd. Om tien uur zijn er een inspectie en een parade door de instructie-afdeling, de in spectie is op de binnenplaats der kazerne, het défilé heeft plaats op de Ged. Oude gracht. 's Middags worden er door de instructie afdeling demonstraties gegeven. Dan is er ook een middagappèl met vlaggenparade. 's Avonds wordt tot besluit een cabaret voorstelling gegeven. Die bijeenkomst is tevens bedoeld als een afscheid van de mannen die ingedeeld zij bij het regiment „Betuwe" die Haarlem op 1 October gaan verlaten om hun opleiding elders voort te zetten. De Heemsteedse raad wordt verzocht een crediet van f 750 te verlenen voor de aan schaffing van sportmateriaal en -kleding, die gebruikt zullen worden door het Heem steedse politie-personeel, bij het beoefenen van Jiu-Jitsu en Judo. De burgemeester acht het gewenst dat het politiepersoneel met deze sporten vertrouwd wordt gemaakt. B. en W. van Heemstede hebben de raad een crediet van f 3000 gevraagd ter aan schaffing van een derde sneewploeg, ten einde bij sneeuwval van enige betekenis ernstige stagnatie in het verkeer te voor komen. Het crediet zal ten laste van de ge wone dienst worden gebracht. De raad der gemeente Heemstede zal op Donderdag 27 September, 's middags om vier uur, in openbare zitting bijeenkomen, ter bespreking van een twaalf punten tel lende agenda. „Oud-Heemstede-Bennebroek" naar Gouda Begunstigd door fraai weer trokken Za terdagmiddag de leden van de vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" naar Gouda. Er waren drie touringcars omdat er niet minder dan 95 dames en heren meegingen. In het museum Catharina Gasthuis wer den de Heemstedenaren hartelijk door de conservator, de heer Herbers, ontvangen. Hier werd alles met belangstelling bezich tigd, ook de voorwerpen, meest gouden, toebehorend aan het Koninklijk Huis,waar van men een speciale tentoonstelling had gemaakt. Via een poort ging men vervolgens naar de St. Janskerk, waar de ontvangst minder vriendelijk was, omdat de koster de deur van de kerk sloot en naar zijn woning wandelde, na de opmerking, dat hij eerst geld wilde zien. Twee bestuursleden regel den deze zaak. Niemand had er zelfs aan gedacht om zonder betalen het kerkgebouw te betreden. Gelukkig toonden enige be stuursleden van de oudheidkundige kring „Die Goude" zich hoffelijke en prettige gidsen. Het gezelschap was opgetogen over de prachtige gebrandschilderde ramen, die de beroemdheid van Gouda uitmaken. Ieder was over de tocht voldaan. Hedenmorgen omstreeks halfnegen reed een grote treiler uit Beverwijk over de Binnenweg te Heemstede. Op de laadbak van deze vrachtwagen lagen vijf achttien meter-lange stalen spanten met een gewicht van elk twee ton. Deze gevaarten zijn be stemd voor de overspanning van het Miner- va-theater te Heemstede, waaraan op het ogenblik hard wordt gewerkt om het vóór December gereed te hebben. De stalen spanten kwamen van een fa briek uit Beverwijk en het transport werd geëscorteerd door motorpolitie uit Velsen en Haarlem. Uit veiligheidsoogpunt had de Heemsteedse politie het weggedeelte tussen de Julianalaan en de Haemstedelaan afge zet en het verkeer omgelegd. Een reus achtige auto met een hijskraan op de bak tilde de spanten van de vrachtwagen, het geen met veel passen en meten gepaard ging, omdat de Binnenweg op dat gedeelte tamelijk smal is. Dinsdag zal een speciale achttien-meter-hoge hijsinstallatie worden opgesteld, die de spanten op hun plaats moet leggen. Daar zal echter wel de hele week mee heen gaan, zo veronderstelde de opzichter. Er zijn gemiddeld ongeveer dertig ar beiders aan het werk, maar het zal de vraag zijn of het gebouw eind November klaar is. Wanneer geen onverwachte stagnatie op treedt hoopt men, dat over drie weken de kap is geplaatst, waarna de werkzaamheden aanzienlijk sneller zullen kunnen geschie den. Deze stagnatie zou alleen kunnen op treden als het langdurig gaat regenen. De specie spoelt dan onder de handen van de metselaars weg. Het aantal kijklustige Heemstedenaren was tijdens het lossen van de spanten niet ge ring. Het bestuur van de Vereniging Bijzon dere Protestantse School te Heemstede heeft B. en W.verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van werk tuigen voor het gymnastieklokaal der Bosch en Hovenschool en voor de aanschaffing van leerboeken voor dezelfde school. B. en W. zijn van mening dat alleen de laatste aanvrage aan de gestelde voorschriften voldoet. Het college stelt de raad dan ook voor dit verzoek in te willigen. B. en W. menen dat het eerste verzoek geweigerd moet worden, daar gymnastiekwerktuigen niet gerekend dienen te worden onder schoolmeubelen, doch onder leer- en hulp middelen en dat krachtens een artikel uit de Lager-onderwijswet een aanvraag daar toe geweigerd moet worden, als de aan vrage van leer- en hulpmiddelen geschiedt, ter vervanging van leer- en hulpmiddelen die tengevolge van langdurig gebruik, niet meer gebruikt kunnen worden. BINNENLAND Zaterdagmiddag is de achtjarige Nanno Sjoerd Meinders, de knaap om wie een jaren lange strijd werd gevoerd tussen de te Assen woonachtige ouders en de pleegmoeder Gerda Ullner te Bremen, door deze pleeg moeder naar zijn ouders teruggebracht. Een baggermachine heeft Zaterdag bij het uitbaggeren van een vaart in de gemeen te Capelle een 50.000 Volt bovengrondse hoogspanningsleiding geraakt. Hierdoor wer den Schouwen-Duiveland en Tholen gedu rende ongeveer een uur van electrische stroom verstoken. De drie personen, die zich in de baggermachine bevonden, kregen geen letsel. Hollen is een van de weinige gemeen ten, die er tot nu toe in geslaagd is kapitaal bijeen te brengen voor de bouw van wonin gen De oproep van de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, heeft bij de burgerij weer klank gevonden. Binnen een week na deze oproep was het gevraagde bedrag ad f75.000 voor de bouw van acht woningen met f 10.000 overtekend. De Zaterdagmiddag in Amsterdam ge houden collecte voor de slachtoffers van de zware regenval op Donderdag 9 Augustus heeft ruim f 15.000 opgebracht. Bovendien werd op andere wijze f 9000 ontvangen. Op de onbewaakte overweg bij Bree- zand is Zaterdagmiddag de 50-jarige J. Rueck uit Den Helder door een trein aan gereden. Hii overleed ter plaatse. Te Tuijl bij Zalt bommel is de 16-jarige J. van Riemsdijk bij het dorsen tussen de draaiende delen van een dorsmachine geko men. Hem werd een been afgerukt. De jon gen is in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch overleden. Te Ierseke is pseudo-vogelpest geconsta teerd bij het pluimvee van een landbouwer. Deze had veertien dagen geleden de kippen gekocht in Noord-Brabant. De gehele pluim veestapel is afgemaakt. Ook in IJsselmuiden zijn drie gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Het be trof hier jonge kippen, die van een koopman uit Wezep waren gekocht. In tegenstelling met het aanvankelijke voornemen zal de vervanging van de bij de Rijksluchtvaartschool in gebruik zijnde op leidingsvliegtuigen Tiger Moth" door een moderner type vliegtuig nog om financiële redenen enige ti.id worden uitgesteld. Zaterdagmiddag heeft Ede's burgerij met een receptie en een défilé afscheid ge nomen van haar burgemeester, de heer J. J. G. Boot, die met ingang van 1 October be noemd is tot burgemeester van Hilversum. De heer en mevrouw Boot vierden tevens hun zilveren huwelijksfeest. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam verzoekt inlichitinsen omtrent de verblijfplaats van William Richard Hughes. Hughes, die 28 jaar is. heeft in December 1950 met twee collega's zijn in de Amster damse haven liggend schip verlaten en is sindsdien spoorloos. Met de landaanwinningswerken, voor namelijk in Groningen en Friesland, zal wor den voortgegaan in 1952. zij het in langzamer tempo dan voorheen. Hiervoor is f 2.000.000 uitgetrokken on de begroting voor 1952 van Verkeer en Waterstaat tegen f3.500.000 in 1951. Met de uitvoering van de werken tot indijking van de Brakman, waarmede in 1951 een begin werd gemaakt door het bouwen van de uitwateringssluizen, zal in 1952 wor den voortgegaan door het leggen van de af sluitdijk. Een som van f3.500.000 is daartoe in het aangevraagde bedrag van f 5.900.000 begrepen, zo deelt minister Wemmers mede in de toelichting op zijn begroting voor 1952. In Augustus is voor een totaal bedrag van f 144,7 millioen verzekerd, tegen f 172,9 millioen in Juli. Hiervan bedroeg de kapi taalverzekering f 56,5 millioen (f 63.1 mil lioen), de renteverzekering f73 millioen (f91.4 millioen) en de volksverzekering f 15.2 millioen (f 18.4 millioen). Met betrekking tot het centrale radio- ontvangststation te Noordwijk wordt door minister Wemmers in de toelichitng op de rijksbegroting 1952 medegedeeld, dat het in het voornemen ligt dit station nog dit jaar over te nemen van de P.T.T. De P.T.T. heeft haar radiodiensten inmiddels van Noordwijk overgebracht naar Nederhorst den Berg. De invloed van de oorlogs-inundatie op Walcheren doet zich nog steeds gelden. Ruim honderd woningen in Vlissingen zijn thans nog zo vochtig, dat het overgrote deel onbe woonbaar is, Er worden thans proeven ge nomen om de huizen vochtvrij te maken. Zaterdagmiddag is voor de 23ste keer de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rot- terdamsehe Lloyd uit Rotterdam naar Indo nesië vertrokken. Het schip is geheel vol geboekt. Het Leger des Heils heeft in de hoofd stad zijn jaarlijks reclasseringscongres ge houden. In de openbare vergadering heeft mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, officier Van justitie te Rotterdam, een in leiding gehouden over de taak van de sociale ambtenaar in dienst van het straf- gesticht. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft Zaterdag de 55-jarige Haarlemse varensgezel W. L. van D. en diens echtgenote aangehouden, als verdacht van diefstal van een plaid, uit een niet afgesloten auto in een garage te Haar lem Noord. De politie heeft de deken, die op een bed in de woning van Van D. lag, in beslag genomen. Ds. B. Boers, die 37 jaar predikant der Ned. Hervormde kerk in Roordahuizen is ge weest en vooral in het land bekend werd als voorman in de arbeidersbeweging en ijvejraar voor de drankbestrijding, wordt zo meldt „De Waarheid" 25 September 80 jaar. Dr. Boers woont al vele jaren in Heemstede, namelijk Valkenburgerlaan 34. De Friese vereniging „Gysbert Japicx" opent het nieuwe seizoen op Woensdagavond 26 September in het gebouw St. Bavo met een opvoering van „Belofte maakt schuld" van A. SideriusBoonstra. Ten bate van het kleuterhuis Margriet geven „De Mèlodisten" op Zaterdag 20 Oc tober een cabaret-avond met bal na in het "ebouw van de C.J.M.V. in de Lange Mar- garethastraat. Het dak van het voormalige stokers- gebouw van het Heemsteedse gasbedrijf, ver huurd aan de Nieuwe Heemsteedse Kolen handel, verkeert in een zo slechte toestand, dat daarin dringend verbetering moet worden gebracht. De kosten van vernieuwing van het pannendak en de zinken goot bedragen naar een schatting van de directeur van Openbare Werken 3100. B. en W. stellen voor, de huurder een tegemoetkoming van 1550 te verlenen. Burgemeester en wethouders van Heem stede stellen de raad voor de woonruimte commissie, die voor de tijd van een jaar wordt benoemd, te herbenoemen. De com missie bestaat uit de heren: H. M. van Unen, E. Honderdos, N. J. van der Linden, A. J. J. Verspoor en J, A. A. M. van der Weiden. Op verzoek van de raad is als adviserend lid 'an de commissie toegevoegd mevrouw H. van der MeulenHouwer. Voor het internaat „Melanie" voor ge zinshulpen hebben dames-werkgeefsters van de meisjes aan de instelling een stofzuiger ten geschenke gegeven ter gelegenheid van de opening van het nieuwe huis. Ds. G. A. Barger te Zeist, tot voor enige jaren predikant te Heemstede, zal Zondag 14 October zijn intrede doen als voorganger der Ned. Herv. Kapel te Edam. De bestuurder van een vrachtauto ver oorzaakte Zaterdagmiddag op de Kouden- horn een aanrijding met een zestienjarige fietser, toen hij met zijn wagen in verboden richting de Valkenstraat in reed. De fietser kreeg een hersenschudding en werd over gebracht naar ziekenhuis Joannes de Deo.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7