In Hamburg bleven problemen eenzaam achter Revue van Joegoslavische folklore Abr. Meijer De economische politiek moet zowel bewegelijk als slagvaardig zijn „Schaarste aan A-bommen voorbij Wereldfederalisten in Londen bijeen IN DE WERELDPOLITIEK ('Hoe is het ontstaan?^ Kort en Bondig Een Eeuw Geleden DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Courses op Duindigt Luchtvaartovereenkomst Nederland-Australië Dames Deux-pièces Hillegom Agenda voor Haarlem Bennebroek Politiek der regering blijft gericht op vrijmaking van de internationale handel Lisse Anjer- en rozenshow te Aalsmeer Paradox Dit woord: EERLIJK 8 In het tenslotte toch nog tamelijk volge stroomde Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Den Haag is het Nationale Danstheater van Joe goslavië met een veel kleurige staalkaart van authentieke Bal- kandansen zijn tour- née door het vaste land van West-Europa begonnen.Het publiek toonde zich telken male door luid en aanhoudend applaus opgetogen over het folkloristische kijk spel en het kwam slechts door een over maat aan bescheiden heid van de ongeveer vijftig optredenden dat er zo weinig nummers van het af wisselende program ma werden gebis seerd, want de zaal heeft er genoeg op aangedrongen. Deze groep een samen voeging van vier en sembles uit even- zovele streken, voor een gedeelte uit ama teurs bestaande won op het interna tionale volksdans feest in Wales dit jaar onbetwist de eer ste prijs en nam ver volgens met niet minder succes aan het Festival of Bri tain deel. Men be schikt over een eigen orkest van strijkers, tokkelinstrumenten (merwaardigerwijze „tamburas" genoemd), een harmonica, een wonderlijke doedelzak en enkele herders fluiten. Joegoslavië is een land dat reeds zeer vroeg tot een hoge culturele ontwikkeling kwam, doch daarna eeuwenlang door vreemde overheersers onder meer dooi de Turken werd onderdrukt. Mede uit deze omstandigheid is het te verklaren dat de dans een middel is geweest om de strijd bare gevoelens en het verlangen naar vrij heid der bevolking onbelemmerd tot uit drukking te brengen. Typisch is dat ook in de min of meer erotische dansen het uit houdingsvermogen zo'n grote rol speelt. Wat voor ons echter deze dansen zo bijzon der interessant maakt, is de veelheid van daarin opgenomen en organisch met het eigen karakter verweven uitheemse invloe den, van Russische tot Italiaanse, van Turkse tot Zwitserse, al naar gelang de ge biedsdelen aan welker bodem zij zijn ont sproten. Het is onmogelijk om ook maar bij be nadering in kort bestek een indruk te geven van de verscheidenheid, die zich vooral in de uiteenlopende grondstem mingen openbaart: meeslepend vurig of nostalgisch, idyllisch of robuust melan choliek of uitdagend. Het hoogtepunt van de avond was naar mijn smaak de Zuid- Servische zwaarddans, een prachtig gesty- leerd gevecht uit eerzucht tussen een twee tal mannen, in welk suggestief bewegings spel de trommelslager een actieve rol ver vult. Over het algemeen ging mijn voor keur echter uit naar de Macedonische dan sen, zowel om hun emotionele geladenheid als hun rhythmische eigenaardigheden. Merkwaardig hierbij is bovendien de func tie van de koorleider, die als een soort aan voerder van de kring optreedt zonder ook maar enigszins op de voorgrond te treden. Als finale had men een uitbundige, zwie rige potpourri van Kroatische motieven gekozen, handig aan elkaar geregen door de fantasierijke Olga Skovran, die trou wens de meeste dansen kundig arrangeerde. Zoals doorgaans bij volksdansen is het répertoire van passen (hier veelal op de voorvoet uitgevoerd) nogal beperkt. Dit viel bij deze Joegoslaven te sterker op door een soms bijna militair aandoende, onper soonlijke gedisciplineerdheid. Daartegen over staat echter een schier grenzeloze vin dingrijkheid in het bedenken van geo metrische groepspatronen. Het is wonder lijk te zien hoe vliegensvlug deze dansers een zuivere cirkel trekken op het toneel, om deze telkens als bij toverslag in een ge heel andere figuur te doen veranderen. „Als men door de wimpers naar een rei- Dansers uit Macedonië. dans kijkt, is het of een grote guirlande van rode en witte rozen zich in statige, wijde bochten door de x-uimte slingert", heeft A. den Doolaard in zijn boek „Van vrijheid en dood" over de klassieke Slavische „kollo" geschreven. Zowel dansers als zangers waren getooid in een schitterende weelde van vaak eeuwenoude costuums van de kostbaarste stoffen, rijk versierd met schilderachtige weefsels en borduursels of bestikt met grote bloemen en tressen van gouden en zilveren di-aden. Alleen hierom zou men een optreden van deze Joegoslavische groep (die Zaterdagavond in het Amster damse Concertgebouw een uitvoering geeft) moeten gaan zien. Men kan daarbij tevens bedenken hoeveel betei' deze folkloi-e in het Bloemendaalse Openluchttheater tot haar recht zou zijn gekomen op een mooie, zomerse avond. Jammer dat deze tournée niet een maand eerder plaats had. DAVID KONING Generaal Vandenberg Paardensport De laatste Woensdagmiddagmeeting op Duindigt brengt een interessant program ma, waax-van de Pocahontas-prijs wel één van de aantrekkelijkste nummers is. Een knap veld volbloeds zal deze semi-klassieke ren betwisten en daar de onderlinge krachts verhoudingen niet groot zijn is een keuze zeer moeilijk. Flying Gal behoort met het lage gewicht zeker tot de grootste kans paarden, gevolgd door de in vorm verbe terende Kamila. De 2100 m-afstand past de Franse import Tsatli best, zodat ook dit paard niet uit de ren zal zijn. De onregel matige Wiribi kieze men als outsider. De rest van het programma wordt gevuld door de dravers, die het eerst aantreden in de Galatéa-prijs, waarin Olympus, die 2 weken geleden met zulk een overmacht won, wederom met de beste kansen staat. Postduifje K zal dichtbij kunnen eindigen, evenals Paulientje, die het afgelopen week end op Mereveld in uitstekende vorm bleek te zijn. Bij de 2-jarigen krijgen in de Galvani- prijs de mindere goden een kans op een overwinning, maar desondanks zien wij Querido I, die op eigen baan de beste pre staties levert, de overwinning behalen met de keuze-Geersen op de 2e plaats, Query Hanover zou met enig geluk dit duo kun nen verrassen. Afgelopen Zondag liep Larrikin in de amateursdraverij een uitstekende course en indien de grote ruin dit herhaalt, zal hij ook in de Gitana-prijs lang niet kansloos zijn. Door zijn 20 m extra belasting zal hij echter Louis Axkit niet kunnen kloppen, mits de oude recordhouder nu eens zijn kuren thuis laat. Vooi-ts mag als één der plaatspaarden worden gezien Meerkol S, die trouw haar coursjes loopt, doch het maar niet tot een overwinning kan brengen. Leonidas G is de outsider in dit gezelschap. De 3- en 4-jarigen kx-ijgen hun kans in de Gallipolli-prijs en gezien de buitenge wone verrichting van Oiseau op Mereveld zal de merrie, die zeer goed door de leer ling Overeem wordt gereden, hier moei lijk de zege kunnen ontgaan. Ooststar, Oranje J en Petulance K kunnen het haar echter nog lastig maken. In de Gardenia-prijs zal Geersen Nellie O boven Nurmi H vex-kiezen en als hij er in slaagt de merrie zonder fouten rond te bi-engen zal de rest van het veld haar niet kunnen benaderen. Lion en Martine van Axkit zullen beiden moeilijkheden hebben om de afstand uit te lopen, doch daar er buiten deze paarden weinig groots in deze course loopt, zullen zij tot de plaatspaarden gerekend mogen worden. De grote Max van Bongershof is een trouwe draver en zal bij een falen van deze paar den met de ere-palm gaan strijken. In de Gladiatoren-prijs, waarmede het programma wordt besloten, staat Nike van Hollo zeer gunstig en indien haar rijder met de slotaanval niet zo lang wacht als op Mereveld het geval was, zal zij het veld het nakijken kunnen geven. Kentucky King mag in staat geacht worden de twee de plaats te belopen en Nelson de derde. Nora Belwin zou kunnen verrassen. Nederland en Australië hebben vandaag een overeenkomst gesloten, waarbij de K.L.M. in staat wordt gesteld de diensten op Australië na een onderbreking van ruim tien jaar te hervatten. De K.L.M.-vluchten op Australië werden in de winter van 1940/'41 stopgezet. Het contract werd getekend door de Ne derlandse ambassadeur jhr. P. D. E. Teixei- ra de Mattos en de Australische minister voor de Burgerluchtvaart Larry Anthony. (United Press). ADVERTENTIE Grote Houtstraat. 16 bericht ontvangst wollen Steeds het beste NEW YORK, (Reuter) „De Verenigde Staten leggen een dergelijke voorraad atoombommen aan, dat daardoor wellicht een tegenwicht zou kunnen worden ge schapen voor de grote superioriteit van de Sovjet-Unie in landstrijdkrachten", schrijft generaal Hoyt Vandenberg, de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht in een artikel, dat verschenen is in het tijdschrift „Look". Volgens de generaal is het mogelijk, dat de Amerikaanse wetenschap en industrie op het punt staan het antwoord op het di lemma, waarmede de Russische macht de wereld heeft geconfronteerd, te geven. Nog koi-t geleden sloot de betrekkelijke schaars te aan atoombommen het gebruik ervan tegen alle doelen, behalve die van het groot ste belang, uit. Om deze reden werd de ge hele voori-aad, op een klein gedeelte na, uitsluitend bestemd voor gebruik door het strategische commando bij aanvallen op de belangrijkste bronnen van de Russische oorlogsproductie. „Het is gelukkig voor de Verenigde Staten en voor hun bondgenoten, dat de schaarste thans ovei-wonnen wordt". Voortdurende vooruitgang op het gebied van atoomenergie beloofde niet slechts een doelmatige en economische ontwikkeling van atoomwapens, gericht tegen landstrijd krachten, doch „het feitelijk zekere voor uitzicht van steeds toenemende hoeveel heden atoomwapens vergroot de vuurkracht van een moderne luchtmacht aanzienlijk". Vandenberg was van oordeel, dat een lucht macht, in rijke mate uitgerust met atoom wapens, grote concentraties van troepen zou kunnen verhinderen. Naar de mening van generaal Vanden berg zijn de Atlantische strijdkrachten haar minimum-doel slechts halverwege gena derd. Hij voegt er aan toe, dat de Verenigde Staten niet tegelijkertijd luchtacties kunnen voeren om de heerschappij in de lucht te veroveren, de oorlogsproductie van de tegenstander vernietigen en i'echtstreeks aan de strijd te land deelnemen als de Ame rikaanse luchtmacht niet aanzienlijk ver sterkt zou wox-den. DINSDAG 25 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „Sunset boulevard". 18 j„ 8 uur. Rem brandt: „De Minivers", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwille van mijn kind", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Clochemerle", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Verboden huwelijk", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Texas", 18 j., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 26 SEPTEMBER Gebouw Vereniging van Vrijzinnig Her vormden: Vereniging voor paedagogiek. openingstavond, 8 uur. Frans Hals:^ 2.30, 7 9 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur (Zie programma van Dinsdag). GEMEENTERAAD VERGADERT VRIJDAG De Hillegomse gemeenteraad is tegen Vrijdagmiddag 28 September in vergade ring bijeengeroepen ter behandeling van de volgende punten: benoeming onderwijzeres Openbare Lagere School; benoeming vak onderwijzeres; regeling beloning vakonder wijzeres; crediet voor kasten Openbare Lagere School; ci-ediet betreffende bouw en inrichting Avondschool voor Nijver heidsonderwijs; schoolgeldregeling avond- nijverheidsondex-wijs; verzoek om mede werking schoolbesturen tot aanschaffing leermiddelen; crediet voor verbouwing en inrichting medisch centrum; crediet gas drukautomaten Brouwerlaan en Lijsterbes laan; eervol ontslag gasmeester L. Schip per; comptabiliteitsbesluiten; benoeming leden commissie Woonruimtewet. MOEDERCURSUS Het bestuur van de afdeling Bennebroek- Vogelenzang van „Het Witte Kruis" is voornemens een moedercursus te organi seren, welke geleid zal worden door zuster Beijersbergen van Henegouwen te Haarlem. MINISTER VAN DEN BRINK: ZONDAGSDIENST DOKTOREN A.s. Zondag wordt de medische dienst waargenomen door dr. J. M. v. Dijk, Ach terweg 6, tel. 3134. De afdeling Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op 2 en 3 October een anjers- en rozen- show in het gebouw van de Coöp. Vei lingsver. „Bloemenlust", gelegen aan de Oosteinderweg te Aalsmeer, waarvoor van inzenderszijde grote belangstelling bestaat. Deze ongetwijfeld aantrekkelijke show kan door iedereen kosteloos worden be zichtigd. In de toelichting op de begroting van Economische Zaken voor 1952, welke bij de Tweede Kamer is ingediend, zegt mi nister Van den Brink, dat de economische gevolgen van de internationale politieke spanning, alsmede de verhoging der mili taire uitgaven en de vermindering van de Amerikaanse hulp voor civiele doeleinden in Nederland een politiek van versnelde financieel-economische aanpassing noodza kelijk hebben gemaakt. Deze politiek vormt de kern van het financieel-economi sche programma der regering. Beperking der bestedingen in de con sumptieve sfeer betekent, dat de lasten in sterke mate in hel heden worden gevoeld. Beperking der bestedingen in de produc- tieve sfeer door vermindex-ing der investe ringen betekent daarentegen, dat de lasten vooral in de toekomst moeten worden ge dragen. In een land als Nederland met zijn snel groeiende bevolking houdt de verschuiving van de druk der aanpassing naar de toekomst ernstige gevai'en in uit een oogpint van werkgelegenheidspoli- tiek, aldus de minister. De economische politiek dient thans niet slechts bewegelijk, maar evenzeer in sterke mate slagvaardig te zijn. De huidige pa raatheidseconomie kan de situatie te zien geven, dat zich in bepaalde sectoren van het economisch leven afzetcrises vooi'doen, zodat de teugel moet worden gevierd, ter wijl elders schaarsteverschijnselen worden geconstateerd, die de snelle uitvaardiging en effectieve controle van passende maat regelen vragen. De internationale handelspolitieke ont wikkeling was voor Nederland gedurende het eerste halfjaar 1951 in menig opzicht teleurstellend, zo vei'klaart de minister verder. Een aanmerkelijke verlaging der Europese invoeiTechten kwam ondanks de grote inspanning die vele landen, waai*on- der Nederland, zich daartoe getroostten niet tot stand. De houding van de grote landen, die over het algemeen een betrek kelijk hoog tarief van invoerrechten heb ben, bleef in de grote lijn afwijzend. Daar naast had de omvangrijke staatshandel, die In enige landen bestaat, tot. gevolg, dat de faciliteiten, die door Nederland op grond der Parijse liberalisatie worden geboden, van meer betekenis zijn dan de liberalisa tie, die Nedexdand in deze landen ontmoet. Vervolgens vormde de Duitse betalings crisis een zware slag voor de Nederlandse betalingsbalans. Indien men hierbij voegt, dat het slechter worden van de ruilvoet als gevolg van de internationale gebeurte nissen ons land gedurende de afgelopen maanden vele honderden millioenen gul den uit de monetaii-e reserve heeft gekost, dan is het duidelijk, dat de regering het vooi'lopig niet verantwoord achtte aan de verhoging van het liberalisatiepercentage per 1 September van 60 tot 75 mede te doen. In de ontwikkeling van de betalings balans kan gedurende de laatste maanden een niet onbelangrijke kentering worden waargenomen, mede doordat de algemene financieel-economische politiek der rege ring geleidelijk begint door te werken. Toch wil het de minister voorkomen, dat wegens de vele onzekere factoren die met betrekking tot de toekomstige ontwikke ling bestaan, het besluit der regering wei nig bestrijding zal vinden. Op liberalisatie blijft de politiek der regering onafgebreken gericht. Vrijmaking van de internationale handel ziet zij niet slechts als een Europees maar ook als een groot Nederlands belang. Het plan-Schuman ziet de regering als een reële bijdrage tot de politieke en eco nomische integratie van Europa. Het belangrijkste probleem dat ten aan zien van de middenstand op korte termijn de aandacht vraagt, bestaat in de liquidi teitsmoeilijkheden, die in vele ondei'nemin- gen, voornamelijk als gevolg van de prijs stijging, zijn ontstaan. Overleg met het ge organiseerde bedrijfsleven over dit ge compliceerde vraagstuk, dat onderschei dene departementen raakt, is gaande. LONDEN. (Reuter). Gisteren is te Lon den de parlementaire conferentie voor een wereldregering geopend, waaraan driehon derd afgevaardigden uit ruim twintig lan den deelnemen. De conferentie heeft zich bezig gehou den met een resolutie, waarin de beginse len van een wereldregering worden om schreven. Deze zou moeten omvatten: con trole op de vervaardiging en de verdeling van wapens^ de ontwikkeling van sociale en economische organisaties, die door de UNO zijn ingesteld, en een begroting van bovennationale uitgaven. „De wereld staat voor'de keus zich in haar geheel aaneen te sluiten of ten onder te gaan", aldus ver klaarde het Britse lid van de Labour- fractie, Gilbert McAllister, die als voorzit ter fungeerde. De leider der Britse libera len, Clement Davies, was van oordeel, dat de Sovjet-Unie en communistisch China moet worden verzocht medewerking te verlenen bij de vorming van een vrij we- reldparlement. Een Amerikaanse afgevaardigde stelde voor, dat de UNO onverwijld een algemene vergadering moet uitschrijven, met het doel het handvest te herzien en het mo gelijk te maken een voor alle landen ter wereld geldende regeling te ontwerpen, die zou vooi-zien in algehele ontwapening. Ook pleitte hij voor het stichten van een we- reldparlement. Als eerste stap hiertoe be val hij aan, de staten, die nog geen leden van de UNO zijn, tot de algemene verga dering toe te laten. Tenslotte wilde hij dat alle bevoegdheden van de Veiligheidsraad zouden worden overgedragen aan het nieu we wereldparlement, dat belast zou moe ten worden met het handhaven van de wereldvrede. Een Deens parlementslid diende een mo tie in, waarin werd voorgesteld, dat via de UNO een wereldregering zou worden ge vormd. Hij meende dat vooral op de jeugd een beroep moest worden gedaan om het streven naar een wereldregering te steu nen. De Hoofdstad-Operette heeft het zang spel „Wenn der weisse Flieder wieder bliiht" van Franz Doelle in studie genomen. Op 1 Januari wordt de première gegeven. „De plaats van Duitsland in Europa" was het onderwerp dat in de afgelopen week afgevaardigden uit 14 Europese landen in Hamburg bezig hield tijdens een con ferentie, die was belegd door de Beweging van Europese Federalisten en die in zoverre een officieel tintje kreeg doordat er regeringsvertegenwoordigers van negen landen aan deelnamen. Het doel van de conferentie was, wegen te vinden om Duitslands isolatie op te heffen en de Duitsers normaal te doen reageren op vraagstukken die Europa betreffen. Men trachtte dit doel te bereiken door te zoeken naar de moeilijkheden, die tot nu toe de barrière tussen Duitsland en overig West-Europa hebben gevormd. Volgens Paul Henri Spaak, die de conferentie presideerde, heeft deze bijeenkomst een „geweldige stap voorwaarts" betekend. Voor zfver uit de zeer sobere berichtgeving over deze conferentie valt af te leiden, heeft men te Hamburg inderdaad een van de grootste belemmeringen, die zich tussen Duitsland en Europa bevinden, ontdekt: Namelijk het verlangen van het Duitse volk naar nationale eenheid, dat alle andere verlangens overschaduwt. Het ontdekken van deze moeilijkheid heft haar echter niet op. De impasse, waarin Europa zich bevindt tengevolge van zijn onderlinge verdeeldheid, wordt er nog eens duidelijk door geaccentueerd. Twee inleidingen, tevoi'en aan de gede legeerden dezer conferentie ter hand ge steld, zijn niet gepubliceerd geworden. De eerste inleiding was van de Duitser dr. E. Fi'iedlander, de tweede van de Fransman prof. R. Aron. Op deze twee uitvoerige uiteenzettingen was de discussie ter con ferentie gebaseerd en ook van deze dis cussie kwam weinig of niets tot uiting in de perscommuniqué's. Het is dus ondoen lijk de wegen te volgen waarlangs de me ningen der afgevaardigden zich bewogen naar de wèl gepubliceerde slotresolutie, die zowel het Duitse streven naar eenheid als het Duitse verlangen naar intrede in de Europese volkengemeenschap erkent. De resolutie verwierp de zogenaamde neutralisering van Duitsland, „aangezien het land daardoór tot een twistappel tus sen Oost en West zou worden", en sprak als overtuiging uit dat Duitsland de zelfde rechten en plichten als de andere .landen van Europa moet hebben, waarvan de plicht tot deelneming in de West-Europese verdediging met name werd genoemd. Men kan aannemen dat de Duitse afge vaardigden, die met niet minder dan veer tig man stond tegenover de delegaties der andex-e landen van een tot tien man, het eens is geweest met deze slotresolutie en dus als procedure van Duitslands plaats bepaling in Europa aanvaard heeft: Een Europese federatie, waarin geheel Duits land volkomen gelijkberechtigd deelneemt, tegelijkertijd zichzelf verplichtend tot deel genootschap in het West-Europese defen sieve front tegenover de Sovjet-Unie. Afgezien van de vraag of de Duitsers zich in alle opzichten realiseren wat het betekenen zou, deel uit te maken van een Europese politieke federatie een toe passing van democx-atie-in-het-groot die Duitsland zelf in het klein nooit volkomen heeft kunnen verwerkelijken dringt het grote probleem van de tegenwoordige Europese politieke situatie zich onweer staanbaar naar voren: Hoe zal Duitsland ooit kunnen worden herenigd wanneer de noodzaak tot defensie tegenover Rusland blijft bestaan? Voor dit probleem heeft de confei'entie te Haixxburg geen oplossing kunnen geven. Zij heeft zich er toe beperkt de noodzakelijk heid en de theoretische wenselijkheid weer te geven, doch verder geen middelen be raamd om deze theorie in praktijk om te zetten. Zo gezien kan men Spaaks optimistisch oordeel met enig scepticisme ontvangen. Temeer, waar de slotresolutie behalve een onopgelost probleem ook nog een paradox in de vexdaten conferentiezaal achter heeft gelaten. Want: Wanneer men het streven naar eenheid der Duitsers als reëel en noodza kelijk erkent, geeft men dan niet tegelij kertijd toe dat er een streven moet zijn om tot een vergelijk met de Sovjet-Unie te komen, opdat die Duitse eenheid via een vredesvex-drag kan wox-den hersteld? En wanneer men ook dit sti-even zou wil len erkennen, hoe kan men dan tegelijk eisen dat dit ene Duitsland zich met het Westen verbindt tégen de Sovjet-Unie? Het lijkt er veel op dat de Hamburgse conferentie stilzwijgend accoord is gegaan met een anachronisme. Zij heeft de tegen woordige situatie, die zich kenmerkt door een koude ooi-log waarvan Duitsland de inzet vormt, vastgelijmd aan een toekom stige toestand, die de eenheid van Duits land als voornaamste kenmex-k zou dra gen. Duitslands eenheid is niet te verwe zenlijken als die koude oorlog voortduurt. Tenzij men rekening houdt met een echte oorlog, die de bevrijding van Oost-Duits- land tengevolge zou moeten hebben, en het zou blijk geven van weinig bekendheid met de vredelievende instelling der B.E.F.. haar van dergelijke fatalistische denkbeelden te betichten. De eeuwige moeilijkheid De B.E.F. is in Hamburg weer eens ge confronteerd met de eeuwige moeilijkheid, waaraan haar streven al zovele ontmoe digingen te wijten heeft: De moeilijkheid dat zij zich, als ideologische beweging, ge groeid uit het edele verlangen om Europa van zijn verdeeldheid te bevrijden, heeft moeten verbinden met het tijdelijke poli tieke stx-even van een groep landen, waar in zij nu eenmaal, uit hoofde van de heer sende politieke omstandigheden het me rendeel van haar aanhangei's putte. Dat tijdelijke politieke streven heeft als zoda nig niets met de universele idee der Euro pese eenheid uit te staan. Om het met een voorbeeld te vex-duidelijken: De B.E.F. zou in haar beginselvex-klaring ten aanzien van de aard harer overtuiging geen enkel Euro pees land mogen uitschakelen van het adspirant-lidmaatschap der Europese fede ratie. Zij zou een Europese eenheid moe ten propagei-en, die van dit oude wereld deel een wezenlijke, structui-ele eenheid zou maken, gebaseerd op de grondbegin selen der democratie. Haar ideaal heeft echter veel geleden van de feitelijke, momentele toestand in Europa. Het is zelfs de laatste tijd bijna beperkt geworden tot wat de West-Euro pese landen willen ondernemen om de communistische dreiging te weerstaan. In dat kader past natuux-lijk de opneming van West-Duitsland in het West-Europese de fensie-systeem. Doch de universele doel stelling van een beweging tot stichting van een Europese federatie kan niet anders dan Duitsland als één geheel zien en als één geheel wensen. En op dit punt komt zij in conflict met het onder Amerikaanse auspi ciën tot stand gekomen politieke streven der West-Europese landen, want dit stre ven is er zeer duidelijk en gedecideerd op gericht alleen West-Duitsland bij het Wes telijke kamp te voegen en door middel van een apart vredescontract de hoogste baten ten behoeve van militaii'e inspanningen uit Duitsland te trekken. Het is te begrijpen dat in Hamburg geen antwoord gevonden kon worden op de dringende vraag, hoe dit alles te rijmen zou zijn. Het is niet te rijmen en zelfs Henri Spaak kan niet de indruk wegnemen dat daar in Hamburg de B.E.F. gecon fronteerd is met de afdwaling van haar eigen universele doel, dat los gezien moet worden van wat bepaalde landen in be paalde tijdsgewrichten willen en doen. J.L. In het woord eerlijk kunnen wij al lerlei betekenisverschillen nauwkeurig volgen. Daarom is het de moeite van het bekijken waard. De grondbetekenis is natuurlijk: wat met onze eer overeen stemt, dus: met een sterk eergevoel, achtenswaardig. Daaruit ontwikkelt zich dan voor mannen de betekenis: be trouwbaar; voor vrouwen die van fat soenlijk. „Een mooie meid zou in een herberg eerlijk zijn?" vraagt Langendijk in een van zijn blijspelen. En nog spre ken wij van: iemand een eexdijke be grafenis geven. Maar ook in de zin van: voornaam kwam het woord vroeger voor. Men sprak van: eerlijke geslachten als men: deftige families bedoelde. Een eerlijke wond was daarentegen: een wond waarvoor men zich niet behoefde te schamen en onder: eerlijke armoede verstaat men nog: armoede die niet tot schande strekt. Ook in de zin van: op recht kennen wij het woord: hij had haar eerlijk lief. En dan gebruiken wij het ook als versterking in de zin van: werkeliik. waarachtig. Nu zal ik toch eerlijk boos op je moeten worden, zegt een moeder tot haar kind. l BINNENLAND Koningin Juliana heeft Maandagavond een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Bourgondische Pracht in het Rijksmuseum te Amsterdam. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ten aanzien van arbeid in broodbakkcrijen op Woensdag 31 October, Donderdag 1 November en Vrijdag 2 November. Voor het eerst sinds 1936 is een Rus sisch kolenschip in de Amsterdamse haven aangekomen. Het is het Russische s.s. Istra uit Riga met een lading 7000 ton Donetz- anihraciet. Deze kolenleverantie geschiedt volgens de handelsovereenkomst tussen Ne derland en de Sovjet Unie. De universiteit van Straatsburg heeft aan prof. dr. J. B. Tielrooy, hooglaar aan de universiteit van Amsterdam het eredoctoraat in de letteren toegekend. De Unie Verkeer te Amsterdam heeft aan de stichting economisch-statistisch on derzoek der Amsterdamse universiteit op dracht gegeven een onderzoek in te stellen in hoeverre er perspectieven aanwezig zijn om een lonender exploitatie van het taxi bedrijf mogelijk te maken. Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van hotel-, café- en restaurant-geëm ployeerden ..St. Antonius" is van mening dat een chaotische toestand is ontstaan door het bedieningsgeld. De klacht van het publiek dat men nu niet meer weet, of het bedie ningsgeld wel of niet is meebei-ekend, werd onderschreven. Er werd een commissie be noemd die zal nagaan welke wijzigingen aan gebracht moeten worden in.de bedienings- geld-re geling. Wegens de moeilijkheden, waarin de sigarenindustrie verkeerde, is destijds in incidentele gevallen tijdelijk goedgevonden, dat aan sigarenfabrieksai'beiders. wie door de arbeidsinspectie een kortere werktijd dan 48 uur werd toegestaan, een overbruggings uitkering of een sociale bijstandsuitkering mocht worden toegekend. Daar de situatie intussen gewijzigd is, wordt deze regeling op 1 October ingetrokken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis. In de toelichting wordt gezegd dat sedert 1938 deze bedragen onge wijzigd zijn gebleven. Inmiddels zijn de financiële lasten van het Koninklijk Huis in aanzienlijke mate gestegen. Voorgesteld wordt het inkomen van de Koningin te ver hogen tot f 1.500.000 en dat van de Prins der Nederlanden tot f300.000. Het jaarlijks be drag voor onderhoud der paleizen wordt ver hoogd tot f350.000. Deze bedragen waren tot nu toe respectievelijk f 1.000.000, f 200.000 en f 100.000. De eerste bromfietsenmarkt in Neder land is te Surhuisterveen (Fr.) door de bur gemeester van -htkarspelen officieel ge opend. De gemeente Delft heeft twee millioen gulden kunnen lenen van Delftse industrië len. Het geld is bestemd voor woningbouw. De Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is Maandagavond met de K.L.M.-Constellation „Tilburg" naar Djakarta vertrokken. Over de geruchten als zou zijn benoeming tot ambassadeur in Londen binnenkort zijn te verwachten zei hij: „In elk geval ga ik nu naar Djakai'ta". HAARLEM EN OMGEVING Onze oud-stadgenoot de heer P. Pijpers, oud-leerling en assistent van wijlen de beeld houwer H. A. v. d. Eynde. is benoemd tot lector in de Kunstnijvei*heidstechnieken aan de faculteit voor Technische Wetenschap te Bandung. ADVERTENTIE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 September 1 851 In zijn aanspraak tot de Tweede Kamer ter gelegenheid van de voordragt der begrootingswetten voor 1852 heeft de minister van Financiën verklaard dat het dienstjaar 1850 eene bate van 3.7S4.S09 gulden had opgeleverd en dat ook het dienstjaar 18 51 eene goede uit komst zal geven, daar de opbrengst der middelen over de afgelopen acht maan den de raming reeds met een millioen gulden te boven gaat. De ruime op brengst der Oost-Indische en andere middelen heeft veel toegebragt tot deze gunstige uitkomst, evenais ook het stre ven der regering naar vermindering der uitgaven, die in 18 50 bijna vier millioen gulden lager zijn dan in 1847, hoewel de werken voor de droogmaling van het Haarlemmermeer grote kosten vergen. In de begrooting voor 1852 wordt op eene bate van 1,671.886 gulden gerekend, hoewel onder de buitengewone uitgaven twee hoge bedragen zijn opgenomen, na melijk 150.000 gulden voor uitbreiding van het stelsel der afzonderlijke opslui ting van gevangenen en 155.000 gulden voor eene schipsluis te Willemsoord. De minister heeft te kennen gegeven dat er nog een millioen gulden nodig zal zijn voor aansluiting van de Rijnspoorbrug aan de Pruisische ijzerbanen, maar dat hierin uit de gewone middelen kan worden voorzien

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5