Nieuw plan voor Hervormde kerk in Haarlem-Noord in wording -Clowntje Riek Een hand uit het verleden DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Oude plan was te duur en werd afgekeurd Automobilist gaf geen voorrang aan motorrijder Jubileum W. Meilof HAARDEN EN KACHELS Burgerlijke stand van Haarlem 80 arbeiders van de N.S. uit Utrecht naar Haarlem Visseriipeschil voor Int er no* tonaal Hof 't Centrum organiseert bazar voor zijn winterwerk „Redelijke oplossing door stakingsleiding verworpen" De Natuurbeschermings- week Kennemerland 1951 Veertig jaar bij Haarlems Dagblad oor de kinderen Oud-mariniers organiseren cabaretavond Heemstede-West komt in Haarlem met Adel in Livrei Jubileum P. Ingwersen Motoraccu's gestolen Slachtoffer van verkeers ongeval overleden Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Het is nu al ruim tien jaar geleden dat de Nederlands Hervormde gemeente van Spaarndam plannen begon te smeden om te komen tot de bouw van een eigen kerk in Haarlem-Noord, maar nog steeds staat haar, voor al haar kerkdiensten, slechts een gymnastieklokaal ten dienste. De acti viteit van het Bouwfonds werd tijdens de bezettingsjaren lam gelegd, zodat men na de oorlog helemaal opnieuw moest begin nen. Dat deed men ook, maar tastbare re sultaten bleven aanvankelijk uit. Een bouwplan, dat door de Bloemendaalse ar chitect H. W. van Kempen was gemaakt, moest meer dan een dozijn officiële in stanties passeren, voordat het werd goed gekeurd. Pas in Juni van dit jaar kwam de vergunning af. Enkele maanden later ging men tot de aanbesteding over, maar toen bleek dat de Kerkeraad de verantwoorde lijkheid om de bouw aan de laagste in- schrijfster te gunnen, niet op zich durfde te nemen: de gelden van het Bouwfonds waren niet toereikend. De penningmeester van het bouwfonds, de heer D. Dijksman, deelde ons dezer da gen mee dat de architect thans een ander plan zal opstellen, dat minder kostbaar en wellicht meer succes zal hebben. Niet rooskleurig Vermoedelijk zal dit nieuwe plan binnen enkele weken gereed zijn. Men hoopt dan niet wéér een lijdensweg langs zoveel offi ciële instellingen te hoeven maken, doch te kunnen volstaan* met de goedkeuring van enkele. De heer Dijksman deelde mee dat de Ne derlands Hervormde gemeente van Spaarn dam drie ton voor een bedehuis, inclusief het meubilair, kan opbrengen. Bij die drie ton is een obligatielening van 175.000, tegen een rente van drie en een half per cent, gerekend. Er moet dus een bedrag van 125.000 aanwezig zijn. Zover is het echter nog niet. De obligatielening is trouwens ook nog niet voltekend. Er moet nog voor 125.000 in getekend worden en verder zal nog onge veer 30.000 aan giften moeten binnen komen. - Het ziet er alles bij elkaar niet bijster rooskleurig uit voor de Hervormde ge meente in Spaarndam. Niettemin is de heer De bestuurder van een personenauto, die gistermiddag van de Orionweg in Haarlem Noord met een bocht naar links het Pla- netenplein wilde oprijden, verleende geen voorrang aan een op de Orionweg rijdende motorrijder, met als gevolg dat een aanrij ding ontstond. De motorrijder sloeg over de motorkap van de auto en viel vervol gens op de weg. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis Joannes de Deo. waar bleek dat hij zijn linkerpols gekneusd had. Maandag 1 October hoopt de heer W. Meilof, technisch hoofdambtenaar eerste klasse bij Openbare Werken, zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Haarlem te vieren. De aanstaande jubilaris werd op 6 Juli 1839 in Hindelopen geboren en trad op 1 October 1926 als tijdelijk opzichter- tekenaar in dienst bij Openbare Werken. Drie jaar later werd hij in vaste dienst aan gesteld als opzichter. In 1931 werd de heer Meilof bevorderd tot inspecteur, in 1948 tot technisch ambtenaar eerste klasse, in 1950 tot technisch hoofdambtenaar en op 1 Ja nuari van dit jaar tot technisch hoofdamb tenaar eerste klasse. ADVERTENTIE OUDE GROENMARKT -16-14 HAARLEM -. TELEFOON' 11266 HAARLEM, 24 September 1951 ONDERTROUWD: 24 Sept., H. J. Cock en I. Dijt; B. Kaemmerer en F. G. J. Out. BEVALLEN van een zoon: 21 Sept., C. de LeeuwBorghoff; 22 Sept., M. M. Boon van der Klugt; L. M. M. HulseboschMeut- gens; 23 Sept., E. M. de Grootvan Dijke; A. C BeendersKoopman, 2 z.; J. J. Bran derhorstDelsman; M. E. ZandstraKerk- man; 24 Sept., W. M. E. GoossensRoozen; S. Groen—Brander; J. M. Prins—Koomen. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept.. M. A. HuiskeshovenMoolenaar; P. B, Koele- veld—Tj eert es; C. B. W. Terpoorten—van Loon; 23 Sept., W. BoxVerhagen; P. H. Hagedoorn—Bos; A. M. M. Kappelhof— Hooreman. OVERLEDEN: 21 Sept., B. H. A. Lohman, 65 j., Maerten van Heemskerkstraat; 22 Sep., P. J. Versterre, 3 j., Olycanstraat: 23 Sept., J. C. van Dongen, 60 j., Hazepaterslaan. Dijksman optimistisch gestemd voor de toekomst. Dat optimisme ontleent hij aan het feit dat nog dagelijks giften op het gironummer van het Bouwfonds (292828) binnenkomen, zelfs van mensen, waarvan men geen gift verwacht. En wat de obli gatielening betreft: De heer Dijksman is er vast van overtuigd dat er hier en daar nog wel een paar stukjes te plaatsen zijn. Zijn activiteit, zal de kerkeraad niet sta ken, vooral omdat de leden er van reeds meermalen het bewijs uit de gemeente hebben gekregen dat men niet alleen sterk verlangt naar een eigen kerk, maar er ook hard een nodig heeft. Moeilijkheden met de huisvesting Zoals bekend zal de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht ter zijner tijd worden opgeheven, met dien verstande dat de revisie- en onderhouds werkzaamheden, die eerst in Utrecht wer den verricht, slechts geleidelijk naar^an dere plaatsen zullen worden overgeheveld. Zo zal de afdeling stalen rijtuigen bij de Centrale Werkplaats in Haarlem worden ondergebracht. Dit is mogelijk geworden, omdat de uitbreiding van de ruimte in Haarlem kort geleden tot stand is gekomen. Deze overheveling brengt echter conse quenties met zich mee. Er zullen namelijk ongeveer tachtig arbeiders uit Utrecht in Haarlem komen werken. De eerste groep zal op 1 October haar werkzaamheden te Haarlem beginnen, de tweede eind October en de derde groen half November. Een delegatie van de Spoorwegen heeft reeds besprekingen gevoerd met het bureau voor de Huisvesting hier ter stede. Het is echter volslagen onmogelijk onderdak te vinden voor deze mensen. Ongeveer de helft van de tachtig Utrechtenaren is vrijgezel, .het geen in dit geval een lichtpunt is. Deze veertig werklieden kunnen in een kosthuis gaan wonen. Met de andere helft is het echter anders. Gezinnen kunnen met geen mogelijkheid worden ondergebracht. De oplossing zou dus zijn' dat de huisvaders onder de tachtig arbeiders op en neer zul len moeten gaan reizen. Men heeft dit reeds, van alle kanten bekeken, maar tot op dit ogenblik hebben de talrijke besprekingen over deze kwestie nog geen resultaat op geleverd. Men heeft nu het plan om met de betreffende instantie in Haarlem in contact te treden inzake de bouw van een aantal woningen, die gedeeltelijk door de Spoorwegen, gedeeltelijk door de gemeente bekostigd zouden kunnen worden. Engelse cirkels tegen Noorse lijnen Het Internationaal Gerechtshof komt vandaag bijeen ter openbare behandeling van het Brits-Noorse visserijgeschil. De Engelse delegatie telt negen man; de Noorse^delegatie is 14 man sterk. De kern van het geschil is gelegen in het verschil van inzicht in de wijze waarop de viermijlszóne in de Noorse territoriale wa teren moet worden vastgesteld. De Britse regering is bereid de viermijlszóne te aan vaarden. Zij is het evenwel niet eens met de Noorse methode volgens welke die grens wordt gemeten. Het oordeel van het Hof is ook voor vele andere landen van belang waar de visserij wordt uitgeoefend. De Noren hebben de begrenzing van hun territoriale wateren volgens een rechte lijn bepaald, die over een aantal punten langs de grillige Noorse kust loopt. De Engelsen daarentegen verlangen een systeem van cirkels met een straal van vier mijl elk, met als uitgangspunt de laagwaterlijn. Van Noorse zijde wordt onder meer als argument aangevoerd, dat de kustbevol king geheel op de visserij is aangewezen en dat vreemde stroomtrawlers, als zij dich ter onder de kust mogen- vissen, het een voudige visgerei van de Noren vernielen en bovendien de visstand nadelig beïnvloeden. De jongste telg van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, de speel tuinvereniging ,,'t Centrum", heeft grootse plannen op stapel staan. Zij heeft zich namelijk voorgenomen om haar jeugdige leden tijdens het winterseizoen met club werk van allerlei aard bezig te houden. Zo staat er namelijk voor de jeugd uit de „Vijfhoek" handenarbeid, zang, spel en nog veel meer op het programma. Om de uitvoering van dit loffelijke voor nemen financieel mogelijk te maken, orga niseert het bestuur van ,,'t Centrum" een bazar, die op 27, 28 en 29 September in het gebouw van de I.O.G.T. aan de Wol straat te Haarlem zal worden gehouden. Op deze bazar zullen tal van attracties bijeengebracht worden. Men zal er onder meer een grabbelton, een rad van avontuur en een verkooptafel met tal van nuttige en fraaie artikelen kunnen aantreffen. Het Breedband-conflict Communiqué van Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond Aangaande het arbeidsconflict bij de fir ma Boele en Van Eesteren, werkzaam bij de bouw van het bedrijf der N.V. „Breed band" te IJmuiden, is door de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond het volgende medegedeeld: „Uitvoei-ige besprekingen, die de vorige week in de kring van de werkgevers en de vakorganisaties werden gehouden, heb ben tot een resultaat geleid, dat. de moge lijkheid van een oplossing opende. Ervan uitgaande, dat het volkomen normaal is, dat bij de voortschrijding van een bouw werk het benodigde personeel allengs min der wordt, bleef het standpunt gehand haafd, dat 44 arbeiders niet meer op het werk zouden kunnen terugkeren. Hiermede hebben reeds bij het begin van het conflict de Uniebonden in het Bouwbedrijf zich verenigd, terwijl de betrokken instanties van het Arbeidsbureau zich bereid ver klaarden, aan het vereiste ontslag mede werking te verlenen. Alle overige arbeiders zouden in de gelegenheid worden gesteld het werk te hervatten. Tengevolge van een door de staking noodzakelijk geworden reorganisatie van het werk van de firma Boele en Van Eesteren zouden niet allen in dienst van deze firma kunnen terugke ren, doch er was bereikt, dat de betrokken arbeiders bij andere firma's, werkzaam bij de bouw van „Breedband", zouden kunnen worden geplaatst. Deze volkomen redelijke oplossing, die ook voor de stakende arbeiders aanvaard baar mocht worden geacht, gezien de door hen bij verscheidene gelegenheden tot uiting gebrachte opvattingen, is door de stakingsleiding verworpen. Bij de „Breedband N.V.", de nieuwbouw van de IJmuidense Hoogovens, waren van morgen 55 man weer aan het werk. Er sta ken nu nog ongeveer 200 man. Officiële opening, ook van de tentoonstellingen De officiële opening van de Natuurbe- schermingsweek en de tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal, zal geschie den door de voorzitter van het ere-comité, mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, op Vrijdagavond .28 Septem ber in de Kroonzaal aan de Grote Markt. In aansluiting daaraan zal een rondgang over de tentoonstellingen plaats vinden. dllVFRTFNTI Jubilaris W. van Kampen gehuldigd Vandaag was het veertig jaar geleden dat de heer W. van Kampen als stereotypeur in dienst trad van Haarlems Dagblad, ter ge legenheid waarvan hem en zijn echtgenote vanmorgen in de drukkerij-cantine van ons bedrijf aan het Zuider Buiten Spaarne een hartelijke huldiging werd bereid. De can tine was welhaast te klein om alle belang stellenden, onder wie zich behalve het vrij wel voltallig personeel van Haarlems Dag blad, ook vele oud-gedienden bevonden te kunnen bevatten, toen de directeur, de heer P. W. Peereboom om half tien als eerste het woord tot de jubilaris en zijn ega richtte. De heer Peereboom sprak met grote waardering over de ernst, de toewij ding en de vakkennis die Van Kampen's arbeid al die veertig jaren gekenmerkt hebben, schetste de jubilaris als een uit stekende kracht, die zelfs bij storingen en andere perikelen, zoals die zich in een dag bladbedrijf plegen voor te doen, nimmer zijn rustige zekerheid verloor. Hij hoopte dan ook dat de jubilaris ondanks diens vijfenzestig jaren nog geruime tijd zijn er varing en zijn werkkracht in dienst van het bedrijf zal kunnen stellen. Na het gebruikelijke geschenk onder couvert overhandigde de heer Peereboom de jubilaris nog het ere-diploma met bij behorende draagpenning, de heer Van Kampen toegekend door de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Daarna was het woord aan burgemeester P. O. F. M. Cremers van Haarlem, die des jubilaris' werklust en toewijding een lich tend voorbeeld voor de ganse stadsgemeen schap noemde en die tenslotte meedeelde dat Hare Majesteit de heer Van Kampen's verdiensten gehonoreerd had met de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Van Kampen speldde haar man daarna het ere-.metaal met assistentie van burgemeester Cremers op de borst. Namens de personeelscommissie sprak vervolgens de heer B. Tersmitten, die de jubilaris huldigde voor zijn spreekwoorde lijk geworden collegialiteit en voor zijn werk in de grafische vak-organisatie en hem namens het personeel van Haarlems Dag blad twee fraaie cadeaux overhandigde. Een afgevaardigde der Haarlemse af deling van de Algemene Grafische Bond bood tenslotte met een toepasselijk speechje ook een geschenk onder enveloppe aan, waarna de heer Van Kampen, zijn ontroe- Wat zou daar allemaal binnenin zijn?", dacht de nieuwsgierige Krulletje. „Even 'n kijkje nemen!" Hup, een sprongen hij stond in de vrachtauto. Daar zag hij allemaal vrachtgoed opgestapeld. Hij liep heen en weer en snuffelde overal eens aan. In sommige kistjes zaten lekkere dingen, dat rook hij wel. Maar hij kon er niet aan komen, want de kistjes waren stevig dicht gespijkerd. Opeens zei een mannenstem iets, buiten. „Ziezo, dat is klaar. We gaan naar huis, jongens! Gooi de boel maar dicht!" Ploem!. Ploem!ineens werden beide deuren van de auto dichtgeklapt. Krulletje schrok ervanineens zat hij in 't donker. En toen kon hij bijna niet op z'n pootjes blijven staan, want de auto begon te rijden! „Oei!wat zal me nou gebeuren?", dacht-ie. Beduusd voelde hij het schokken van de auto. Hij vond het helemaal niet prettig, daar irj. het donker. Mevrouw Van Kampen speldt haar jubile rende echtgenoot de Koninklijke onder scheiding op terwijl burgemeester Cremers, klaar om bij te springen, toeziet. ring nauwelijks meester, een kort woord van dank sprak. Hij en zijn echtgenote hadden daarna nog talloze handen te druk ken en gelukwensen in ontvangst te nemen. De afdeling Haarlem van de bond van Oud-Mariniers organiseert een cabaret avond, die op Zaterdag 27 October in ge bouw Cultura zal plaats hebben. Aan deze avond zal onder meer het Haarlemse ca baret gezelschap de Kaloma's meewerken. De dansmuziek zal worden verzorgd door de Marine-band uit Amsterdam. De toneelvereniging Heemstede-West komt op Zondag 7 October in hotel De Leeuwerik te Haarlem op de planken met een blijspel in drie bedrijven van H. Bak ker, getiteld „Adel in livrei". De regie is in handen van de heer W. van der Veer. De heer P. Ingwersen, directeur van het bijkantoor Haarlem van de bankiersfirma H. Oyens en Zonen N.V., vierde het feit, dat hij veertig jaar bij deze firma werk zaam is. Bij de huldging sprak de heer G. H. de Marez Oyens de jubilaris toe en dankte voor het vele, dat de heer Ing wersen voor de bank heeft verricht. Dank zij diens leiding is het bijkantoor te Haar lem tot bloei gekomen. Namens de colle ga's huldigde de heer Beets de jubilaris. Te zijnen huize te Heemstede heeft de heer Ingwersen een receptie gehouden. Daarop werden ook gelukwensen aangebo den door leden van de kerkeraden van Amsterdam en Heemstede der Gerefor meerde Kerk. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn op het terrein van een handelaar in oude me talen aan de Harmenjansweg in Haarlem tien motoraccu's ter waarde van 120 ge stolen. Een gedeelte van een ijzeren hek, dat zich aan de achterzijde van het terrein aan de waterkant bevindt, was verwijderd. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor, RECITAL DOOR HENNY LAMERIS Op Vrijdag 28 September zal de sopraan Henny Lameris een liederen-avond geven in de Renaissance-zaal van het Frans Hals museum, aan de vleugel begeleid door Johan Ligtelijn. Het programma bevat werken van Eccles, Purcell, Schubert, Brahms, Fauré en Poulenc. De 75-jarige W. J., die gistermorgen, toen hij per fiets de Herenweg overstak om op de Zandvoortselaan te komen, werd aangereden door een personen-auto, is nog diezelfde dag in de Mariastichting overleden. Alhena, 23 van Montevideo. Almkerk, 24 te Singapore. Aludra, pass. 23 Lands End. Aardijk, 22 van New Orleans naar Rotterdam. Abbedijk, 23 te Antwerpen. Aldabi, 22 van Rotterdam naar Hamburg. Algenib, 24 Santos verwacht. Albireo, 22 van Salvador naar Las Palmas. Alchiba, 23 van Antwerpen te Rotterdam. Alkaid, 23 te Montevideo. Altair, 22 te Victoria. Amstelkerk, 23 te Takoradi. Arendsdijk, 23 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Arkeldijk, 22 van Antwerpen. Adinda, 24 v. Haiphong te Pladju verwacht Agamemnon, 23 v. Maracaibo te Curacao. Alamak, 23 140 m. O. Laccadiven n. Colombo. Aldegonda, 24 v. Pladju te Bangkok verw. Alderamin, 23 480 m. N. Flores. Alphard, 23 450 m. Z. Kaap Verd. eil n. Antw. Averdijk, 22 v. New York te Baltimore. Alioth, 24 van Bremen te Antwerpen verw. Armilla, 21 te Singapore van Pladju. Arkeldijk, pass. 22 Vlissingen v. Antwerpen. Alamak, 25 te Colombo. Aalsum, 24 van Rotterdam naar Montreal. Almdijk, 23 te Vera Cruz. Alwaki, 23 v. Buenos Aires te New York. Andijk, 22 te Galveston. Arnedijk, 23 te Galveston. Alblasserdijk, 25 Havanna verwacht. Aagtekerk, 24 van Port Said naar Genua. Albireo, pass. 24 Fernando Noronha. Amstelland, 25 Bahia verwacht. Boissevain, 20 v. Mauritius n. Mombassa. Bantam, 20 van Tj. Priok te New York. Bennekom, 23 te Talcahuano. Billiton, pass. 22 Kp St. Vincent n. Halifax. Bloemfontein, 24 te Suez. Baud, 24 Sorong verwacht. Blijdendyk, 24 v. Boston te Philadelphia. Boschfontein, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Baarn, 25 te Salaerry. Barendrecht, 27 v. Singapore te Menaelahmadi verwacht, daarna Heysham. Blitar, 27 Hoek van Holland verwacht. Bonaire, 24 v. Barbados n. Trinidad. Binang, 24 van Manilla n. San Francisco. Breda, 24 v. Cristobal naar Curagao. Caltex The Hague, 23 van Rotterdam naar Sidon. Caltex Leiden, pass. 23 Gibraltar. Caltex Utrecht, 23 v. Sidon n. Rotterdam. Ceram, 23 van Antwerpen te Rotterdam Cistula, 23 van Port Harcourt n. Curacao. Cleodora, 23 van Ardrossan te Rotterdam. Corilla, pass. 23 Gibraltar. Caltex Delft, pass. 23 Kp. Tenez. Caltex Nederland, pas. 22 Malta. Camphuys, 23 van Donggala naar Tolitoli. Castor, 23 van Port of Spain te Curagao. Chama, 22 120 m. O.ZO. Kreta. Clavella, 24 v, Singapore te Melbourne. Cascade, 20 van New Orleans naar Mariel. Caltex Pernis, pass. 24 Kp, St. Vincent. Celebes, 25 Port Swettenham verwacht. Callisto, 25 v. A'dam te Newport News verw. Cronenburgh, 25 te IJmuiden verwacht. Delfland, 23 te Paranagua. Diemerdijk, 23 te Antwerpen. Douro, 22 van Curagao. Delft, pass. 22 Ouessant. Dalerdijk, 23 van Bremen te Antwerpen. Duivendrecht, 26 v. Londen te Philadelphia verw. Ena, pass. 23 Azoren. Etrema, pass. 23 Ouessant. Enggano, pass. 22 Guernsey n. Genua. Erinna, 24 v. Miri te Singapore verwacht. Eendracht, 24 v. Djidjelli te Rotterdam. Friesland (SSM), 22 v. Gdynia te Bordeaux. Friesland (KRL), pass. 23 Minicoy. Groote Beer, 24 te Sydney. Gaasterland, 23 v. Buenos Aires. Garoet, 22 op Musi naar Palembang. Gordias, 24 van Rotterdam naar Hamburg. Helena, 24 van Hamburg te Antwerpen. Hydra, 23 van Guayaquil te Amsterdam. Hecuba, 24 Curagao verwacht. Heelsum, 22 van New Orleans. Indrapoera, pass. 23 Point de Galle n. Belawan. Japara (KRL), 21 te Semarang. Jagersfontein, 24 v. Teneriffe n. Southampton. Klipfontein, 23 te East. London. Kertosono, pass. 24 Gibraltar. Kota Baroe, 23 van Antwerpen te Rotterdam. Karsik, 23 v. Inobonto naar Siau. Kedoe, 24 v. Banjuwangi te Semerang verw. Kota Gede, pass. 24 8 u. Perim. Kota Agoeng, 25 Belawan. Leersum, 20 van Houston naar Galveston. Lawak, 23 te Siain verwacht. Leuvekerk, 23 van Aden. Leopoldskerk, pass. 22 Perim n. Bahrein. Limburg, 23 te Durban. Lindekerk, 23 te Koweit. Lissekerk, pass. 23 Gibraltar. Loppersum, 22 van Vlaardingen te Rotterdam. Laurenskerk, 22 te Bahrein. Lekkerkerk, 23 200 m. N.NW. Jabalattair. Modjokerto, pass. 23 21 u. Point de Galle. Maaskerk, pass. 23 Las Palmas n. Le Havre. Macoma, 22 van Rotterdam te Algiers. Mapia, pas. 23 Guardafui. Mariekerk, 22 van Genua n. Port Said. Markelo, 22 van Bordeaux. Muiderkerk, 22 te Bombay. Maetsuycker, 22 van Singapore n. Tj. Priok. Marisa, 23 300 m. N. Sydney. Meliskerk, 23 van Rotterdam te Hamburg. Mentor, pass. 23 Ouessant. Minjak, 23 v. Pangkalpinang te Tj. Priok. Manto, 21 te Gibraltar. Melampus, 22 v. Balikpapan n. Cheribon. Maashaven, 24 v. Philadelphia te Rotterdam. Marken, 25 v, Newport News te Rotterdam. Molenkerk, 24 van Amsterdam naar W. Afrika. Manoeran, 24 van Melbourne. Mataram, 25 Port Said verwacht. Meerkerk, 24 v. Mozambique naar Beira. Myonia, pass. 19 Thusday eil. Noordam, 22 van New York naar R'dam. Nigerstroom, 23 v. Amsterdam te Hamburg. Nieuw Amsterdam, vertr. 25 v. New York naar Rotterdam. Ondina, 22 v. Soerabaja naar Balikpapan. Ootmarsum, 23 360 m. NW. Finisterre. Oranje. 26 Colombo verwacht. Oranjefontein, 25 v. Antw. te A'dam verw. Oranjestad, 25 te Aruba. Polydorus, 22 van Port Swettenham n. Singapore Prins Fred. Willem, 23 te Hamburg. Prins Willem II, 22 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, pass. 23 Scilly's. Papendrecht, 22 500 m. Z.ZO. Bermudas. Plancius, 24 v. Buleleng te Makassar verwacht, Pygmalion. 23 v. Ciudad Bolivia n. Paramaribo. Papendrecht, 23 450 m. O.ZO. Bermudas. Prins Alexander, 20 van Quebec. Prins Willem IV, 21 van Montreal n. Antw. Rempang, pass. 23 Gibraltar. Rossum, pass. 22 Ouessant. Rodas, 24 Trinidad verwacht. Radja, 25 v. Londen te Antwerpen verwacht. Roebiah, 25 Tj. Priok verwacht. Rijndam, 24 v. Rotterdam te New York. Rijnland, pass. 24 Kp. Finisterre. Rotula, pas. 23 Sombrero. Riouw. 24 te Suez. Ruys, 20 te Buenos Aires. Slamat, 19 te Los Angeles. Stad Breda, 23 ten anker Hampton Roads, beth. Singkep, pass. 23 Finisterre. Sloterdijk, 24 Belawan verwacht. Stad Haarlem, 23 v. Rotterdam te Spezi. Saroena, 22 v. Miri n. Singapore. Siberuut, 22 te Sinabang van Sibolga. Stad Dordrecht, pass. 22 Bizerta. Stad Vlaardigen, pass. 22 Bergen. Stanvac Benakat, 23 v. Bangkok te Sungeigerong Stanvac Djirak, 24 te Singapore verwacht. Swartehóndt, 22 van Menado n. Gorontalo. Sarpedon, 24 v. Georgetown te Paramaribo. Stentor, 24 v. Demerara te Trinidad. Stad Schiedam, verm. 25 v. Savona n. Casablanca Saparoea, 24 van Madras. Stad Alkmaar, 24 v. Narvik naar Rotterdam. Stad Leiden, 24 v. Norfolk naar IJmuiden. Salawati, 24 te Port Soedan. Sliedrecht, 25 v. Curagao te Bombay verwacht. Straat Malakka, 21 v. Port Elisabeth n. Durban. Straat Soenda, 22 v. Recife te Kobe. Straat Makassar, pas. 24 Sabang n. Hongkong. Telamon, 23 te Pto Cabello. Tjibadak, 23 van Tj. Priok n. Cheribon. Tjibodas, 24 te Soerabaja verwacht. Tjiwangi, 22 van Soerabaja naar Makassar. Tjitjalengka, 21 van Tj. Priok n. Singapore. Trajanus, 16 van Aruba naar Maracaibo. Tjikampek, 24 v. Singapore n. Hongkong. Tiba, 25 pass. Fort Aleza. Tjipanas, 25 Lorenzo Marques verwacht. Tomori, 25 Khoralami verwacht Uni, 19 v. Cabanas te New Orleans. Veendam, 25 12.30 u. Hoek van Holland verwacht Volendam, pas. 25 Cp. Clear. Westerdam, 22 van Rotterdam naar New York. Waal, 22 van New Orleans naar Curagao. Willem Ruys, pass. 24 Kp. Finisterre. Zeeland (SSM), 24 van Danzig n. Bayonne. Zuiderkruis, 22 875 m. ZW. Papeete n. Wellington Zaan, 23 te Brunsbuttel. Zeeland, 24 v. Tamako te Makassar verwacht. Zijpenberg, pass. 23 Mondego. 18) „Niets", moest zij toegeven. „Ik heb hem ontmoet op een feestavondje. Hij heeft prachtige kamers, hoewel ik helemaal niet geïmponeerd ben door het feit, dat hij veel geld heeft. Dat is geen maatstaf. Het enige, dat er gebeurd is, en dat zoveel rumoer heeft veroorzaakt, was, dat ik in zijn ge zelschap was, toen de moord op zijn vriend werd ontdekt". „Je geeft dus toe, dat je eigenlijk niets weet van wat en hoe die Brooke nu eigen lijk is?" „Inderdaad". „Nou, ik heb wel heel wat over die knaap gehoord. Geen fraai figuur. Daar heb ik je ouders niets van verteld, want dan zou den ze zich nog meer zorgen hebben ge maakt. Vandaar eigenlijk het hoofdmotief van mijn reis naar Londen. Ik wou je hier zelf over spreken". Mary vroeg zich verwonderd af, waarom hij zich zo voor deze zaak interesseerde. Hij had haar altijd een vrij in zichzelf ge keerde, alleen in zichzelf geïnteresseerde man toegeschenen, die zich zeker niet zou opwinden voor een zaak als deze. „Ik heb hem eens ontmoet, vorige zomer in Hunstanton. We logeerden in hetzelfde hotel. Hij was in gezelschap van een rijke Amerikaanse. Men was algemeen van oor deel, dat hij daar op haar kosten logeerde, en mijn eigen onderzoekingen bevestigden dat. Bovendien ben ik er sindsdien van overtuigd, dat het een afperser is". „Maar, ehMary kon ineens niet helder de consequenties hiervan verwer ken. Deze onthullingen hadden haar ver trouwen geschokt. Toen zij zich enigszins had hersteld, vroeg zij met een benepen stem: „Had u daar enig bewijs voor?" Miles Kent knikte plechtig. „Ja, maar ik heb beloofd, die bewijzen voor mijzelf te houden". Hij keek op zijn horloge en vervolgde, terwijl hij op stond: „Ik moet er nu vandoor. Ik ben maar een paar dagen in Londen, en ik moet nog een heleboel afspraken nakomen. Denk er eens over na, misschien zien we elkaar nog dezer dagen". Toen Mary alleen gelaten was, stak ze in gedachten een sigaret op. Ze moest zich zelf bekennen, dat dit gesprek haar had verontrust en geschokt. De laatste dagen waren haar gedachten steeds bij Jeremy Brooke geweest. Het was iemand, zoals zij tot dusverre nog niet had ontmoet. Hij had iets beslists en krachtigs over zich, dat haar aantrok. Wat kon het haar schelen, wat hij tijdens zijn vacantie deed? Maar toch, het denkbeeld dat hij met een rijke Ame rikaanse optrok, zat haar dwars. Doe niet dwaas en wees niet jaloers", zat ze zichzelf te vertellen. „Iemand als hij heeft natuurlijk veel Kennissen en vooral onder de vrouwen. Waarom zou je je daar druk over maken?" Maar tezelfdertijd realiseerde zij zich, dat ze iets anders hoopte. Toen Mary opkeek, stond er een stevige figuur naast haar, die zo stil op haar toe was gekomen, dat ze hem niet had horen naderen. „Schrik niet", haastte Brannigan te zeg gen. „Ik kwam even aanlopen om eens te zien, hoe het er mee ging". Brannigan stopte een pijp, toen zij ge zeten waren. „Je vraagt je zeker af, wat ik hier kom doen?" „Om me te waarschuwen voor Jeremy Brooke, veronderstel ik. Dat schijnt zo de geliefkoosde bezigheid van vandaag te zijn". „Wie heeft je dan nog meer gewaar schuwd?" „Iemand in Norfolk, die wij kennen, een zekere Miles Kent. Mijn ouders waren blijkbaar geschrokken van een foto, die van Brooke en mij in de krant gestaan had en stuurden hem om een oogje op me te houden. Hij schijnt die Brooke bovendien te kennen". „Zo, hoe dan?" Mary bemerkte uit de toon van Branni gan, dat hij ineens hevig was geïnteres seerd. „O, niet goed. Het schijnt dat ze de vorige zomer in hetzelfde hotel hebben gelogeerd in Hunstanton. Kent denkt, dat Brooke een afperser is". Brannigan floot zachtjes voor zich heen en een nadenkende blik lag in zijn pein zende ogen. „De mogelijkheid heb ik al onder ogen gezien". „Maar het is toch niet zo?" Zij sprak op heftiger toon dan normaal, en Brannigan keek haar ineens aandach tig aan, toen hij voorzichtig antwoordde. „Ik denk er natuurlijk niet aan, om ie mand zwart te maken, die misschien vol maakt onschuldig is, en ik kan je dus heus niet zeggen of hij het al of niet is, maar mijn advies is toch, om voorzichtig te zijn. Jouw vriendschap met Brooke kan je in allerlei gevaren brengen!" „Onmogelijk". Mary zei het met nadruk maar voelde tezelfdertijd, dat Brannigan het heel goed bij het rechte eind kon heb- hen. Voor zichzelf overwoog zij, of ze hem voortaan zou moeten ontlopen. Op een of andere manier voelde ze zich opgenomen in dezelfde mysterieuze sfeer die hem om ringde. Zij wist zeker dat ze, als ze terug ging naar Norfolk, steeds zich zou afvra gen wat er in Londen gebeurde, wie, wat en hoe Brooke nu eigenlijk was, en of de dood nogeens een stap zou doen in dit mysterieuze spel. „Ik blijf', besloot tylary. „U zult wel ge lijk hebben met die gevaren, maar....". „Ik weet zeker, dat ik gelijk heb. De moordenaars van Turnbull zullen ook Brooke wel te pakken kunnen krijgen. En raak je daardoor nog meer in deze zaak betrokken, wel.... de rest kan je je wel voorstellen". „Dus u kwam hier alleen om me te waarschuwen?" „Inderdaad. Je hebt er waarschijnlijk helemaal geen notie van, wat er zich hier afspeelt?" „U dan wel?" „Niet volledig, maar ik begin er iets van te begrijpen. En voorzover ik het snap, staat het me niets aan. Het verstandigste zou zijn, er zo snel mogelijk tussen uit te trekken". Brannigan grinnikte. „Maar ja, haar van die kleur van jou veronderstelt een soort overmoed. Enfin. Ik heb je ge waarschuwd. Die zaak is dus ook afgedaan. Had je verder nog wat te bespreken?" Mary besloot op dat moment wat te doen. „Ik ga met Brooke praten en hem vra gen open kaart met me te spelen". Ze bloosde, toen ze de cynische glimlach van Brannigan zag. „Als hij het gevoel heeft, dat ik hem helpen wil, zal hij me misschien vertrouwen". Brannigan schudde het hoofd. „Dat doet hij zeker niet. Hij kan niemand in vertrouwen nemen. Maar als je hem be slist wilt helpen, vertel me dan, wanneer dan ook, wat je over hem te weten bent kunnen komen". Ik beu geen detective!" „Goed, maar in een normaal gesprek liggen vaak allerlei gegevens opgesloten, die de mensen niet meteen zien en als ze ze zien, niet meteen doorgeven aan de politie. Ik moet per slot van rekening over al mijn inlichtingen vandaan krijgen. Mijn werk is, die inlichtingen als een legkaart in elkaar te passen. Vandaag heb je me al iets belangrijks verteld, misschien de belangrijkste inlichting, die we tot dusver gekregen hebben." „Wat was dat dan?" De hoofdinspecteur glimlachte gemoede lijk. „Je kunt niet verwachten, dat ik je alle fijne kneepjes van het vak vertel." Toen Brannigan zijn hand uitstak ten af scheid, viel zijn oog op een kleine gestalte, die juist uit de lift kwam en Mary aankeek alsof hij haar kende terwijl hij naar de uitgang liep. „Wie is dat?" „Dat is Miles Kent, waarover ik zoëven sprak. Hij is op weg naar een of andere bijeenkomst. Als u er prijs op stelt, zal ik u later wel eens met hem in contact bren gen." „Wat zou ik te weten kunnen komen? „Doe daar geen moeite voor, ik denk niet, dat ik daar veel wijzer van zou wor den." Mary had die dag niet voldoende inner lijke rust, om verdere stappen te onder nemen. Ze besloot, een ranke wandeling te maken en pas tegen de avond naar Jere my te gaan, om eens uit te praten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6