OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag gemeenschappelijke verklaring van de drie Westelijke mogendheden Weerbericht Stahlhelm herleeft en droomt weer van vlaggen en geweren Koepel gevraagd WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 295e JAARGANG No 231 Er ZIJN VEEL INSTELLINGEN in ons land, die zich bezighouden met de be vordering van internationale toenadering en vrede. Dat kan nooit genoeg geschieden en daarom zou men wensen, dat een aan zienlijk groter aantal mensen bij die instel lingen aangesloten was. Nu zouden zij, stre vend naar opbouw en ordening van inter nationale relaties, ongetwijfeld meer kun nen bereiken als zij niet naast maar met elkaar werkten. Steun zoekend, zowel in geldelijke vorm als in ledental, concurreren zij thans vaak elkaar, ofschoon zij eikaars streven goed gezind zijn. Dit laatste is on langs nog duidelijk gebleken toen de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde (V.LR.O.) en de Nederlandse Raad voor de Europese Beweging gezamenlijk een com missie instelden om de mogelijkheid van Atlantische Unie te onderzoeken. Het ge schiedde na een bezoek aan ons land van Clarence Streit, de grote Amerikaanse voorvechter van Atlantische Unie, waarbij deze ook al ronduit gezegd had, dat hij niets tegen het streven der Europese Be weging had en het integendeel zeer sympa thiek gezind was. Wel gelooft hij dat Atlan tische Unie gemakkelijker te verwezen lijken zal zijn dan Europese dat dus de grootste opzet de beste kans van slagen heeft en het begint er tegenwoordig steeds meer naar uit te zien, dat hij daarin gelijk zal krijgen. Met dat al bevordert het Europese streven het Atlantische; hunner zijds hebben de mensen van de Europese beweging daar ook grote belangstelling voor en het ligt in de aard dezer acties dat men wereldfederatie als een schoon eind doel ziet, waar die oprecht wordt nage streefd. Treinramp in Oostenrijk Hoofdstedelijke subsidies aan kunst-instellingen Italië spoedig vrij van beperking op bewapening? De Gasperi biedt werklozen en fabrieken aan voor de Westelijke wapenproductie Russisch diplomatiek initiatief op komst? Britse kabinet wil Harriman raadplegen Italiaanse boeren weer op land uit V erbindingsof f icieren hadden een onderhoud Koning George had een goede dag Koperverbruik in Europa wordt drastisch beperkt Het woord is aan r ill Ml III m Spionnage-proces in Zweden Minister Lovett waar schuwt tegen overdrijving Wereldregering gevraagd Een wonder Kabinet van Bonn beraadt zich over vredescontract 66e JAARGANG No 67 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nu heeft de N.R.C. onlangs gepleit voor overkoepeling van de organisaties die Euro pese. Atlantische en wereld-oplossingen (deze laatste in het kader van U.N.O.j in haar program van actie voeren. Het blad heeft met name de Ned. Raad der Europese Beweging, de B.E.F. en de V.I.R.O. ten deze aangespoord en voorgesteld de Nederlandse Raad der Europese Beweging te „verbou wen" tot een instelling met drie afdelingen: een voor Europees federalisme, één voor Atlantisch federalisme en een derde voor wereldvraagstukken (U.N.O.) en interna tionale rechtsorde. De redactie van het maandblad Nieuw Europa heeft daarop geantwoord en de mening geuit dat de N.R.C. de zaken wat erg simplistisch voorstelt. Want alle drie instellingen, door het blad genoemd, ziin Nederlandse vertegenwoordigers van grote Internationale organisaties, die als gevolg van een jarenlange ontwikkeling zo ge groeid ziin. De N.R.C. ziet daar geen onoverkomelijk bezwaar in. Wij vallen het Rotterdamse blad daarin bij ook als het opmerkt dat Nederland hier een voorbeeld kan geven, dat in andere landen navolging verdient want wij zien de onoverkomelijkheid van zulk een beletsel evenmin. Het is zeker denkbaar een lichaam te vormen, dat ver scheidene internationale verbindingen in zijn secties handhaaft. Dat het betere resul taten zou kunnen bereiken dan de huidige gesplitste acties kan niet betwijfeld wor den. Het biedt, om het maar ronduit te zeggen, de kenmerkende voordelen van. een federatie. De redactie van Nieuw Euro pa zal dit bezwaarlijk kunnen ontkennen. En het wil mij voorkomen dat de Europese Beweging gevoelig voor het argument zal zijn. Hetgeen men op zo groot gebied ver wezenlijkt wil zien en nastreeft kan men ook in het organisatieleven toepassen. Na tuurlijk levert het ook daar zijn moeilijk heden op, maar de overwinning daarvan zal het zelfvertrouwen der actie sterken. De redactionele commentaar in Nieuw Europa is misschien wat haastig uit de pen gevloeid; voor nadere overweging van het denkbeeld schijnt alle aanleiding aanwezig. De naam die de N.R.C. voor de overkoepe ling heeft voorgesteld Raad voor vrij heid en vrede zou o.i. door een puntiger en oorspronkelijker betiteling vervangen moeten worden, maar dat verandert niets aan de hoofdzaak, die wij gaarne sterk aanbevelen. R. P. Negentien doden en twintig gewonden WENEN (Reuter). Gisteravond laat is op het station van Langenwang in Stier marken (Oostenrijk) een sneltrein op een goederentrein gelopen. Er werden negen tien personen gedood en twintig ernstig gewond. De wagens van de sneltrein scho ven in elkaar. De machinist van de trein is nog niet gevonden. De stoker kon pas na uren werken met een snijbrander uit de cabine worden bevrijd. Zeven doden zijn reeds geïdentificeerd. Het zijn allen Italianen. Volgens berichten van ooggetuigen zijn de bestuurder van de sneltrein, die slechts licht gewond werd, en de stationschef van Langenwang aangehouden. Een der signa len stond verkeerd. Er was op het ogenblik van de botsing bijna geen zicht door dikke mist. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad de voordrachten doen toeko men ter zake van de subsidies voor het sei zoen 1951/1952 aan diverse kunstinstel lingen. Voorgesteld wordt te verlenen: Aan de stichting Amsterdams Toneel gezelschap f 170.000 (deze voordracht be helst tevens het verlenen van een extra subsidie van f 55.000 ter dekking van het nadelig exploitatietekort over het seizoen 1950-1951); aan de Toneelgroep Comedia f 15.000; aan het Nederlands Volkstoneel f 15.000; aan de afdeling muziekdramati sche kunst van het Amsterdams Conserva torium f 2000; aan de Nederlandse vereni ging voor hedendaagse muziek f 300; aan daarvoor in aanmerking komende orato riumverenigingen tezamen f 10.500; aan dilettanten-muziekverenigingen tezamen f 15.000; aan de Amsterdamse kunstkring „Voor Allen" f 6000(benevens als extra- bijdrage in de dekking van vroegere te korten f 2000) en aan de stichting „Puck" f 8400. PARIJS, (Reuter) Verwacht wordt, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten vandaag een gemeenschappelijke verklaring zullen uitgeven over een herziening van het Italiaanse vredesverdrag, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag verklaard. Naar verluidt zal de verklaring, die ge- gelijktijdig in de drie hoofdsteden zal worden bekend gemaakt, waarschijnlijk ophef fing van de beperking der Italiaanse bewapening inhouden. De Italiaanse minister-president Alcide de Gasperi heeft Dinsdag een onderhoud van vijftig minuten gehad met president Truman, waarna een gemeenschappelijk communiqué is uitgegeven. Truman heeft De Gasperi verzekerd, dat Amerika zal voortgaan, Italië en andere bondgenoten hulp te verlenen door hun verdediging te versterken. Truman was het eens met De Gasperi, dat „de verdediging van Europa een levensbelang is voor het behoud van de vrije wereld". Zij waren het eens over het belang van een voortzetting der „gemeenschappelijke inspanningen dei- vrije naties, die verenigd zijn in de organi satie van het Atlantische verdrag voor het behoud van de wereldvrede", aldus het communiqué. Beiden verzekerden opnieuw, dat hun regering overtuigd is „dat de vrije naties sterk moeten zijn om dg wereld voor aggressie te behoeden". Het Italiaanse volk is vastbesloten zijn inspanningen voor de gemeenschappelijke zaak voort te zetten, zo verzekerde De Gasperi. De bijzondere noodzakelijkheid voor Italië om zijn econo mische toestand te versterken noemde de Italiaanse minister-president een onderdeel van Italië's algemene defensie-inspanning. Werklozen en wapenen In een rede voor de nationale persclub te Washington heeft De Gasperi tot de Weste lijke mogendheden het verzoek gericht, Italië's stilliggende fabrieken en werklozen te gebruiken voor de defensieproductie. „Italië is arm aan grondstoffen, doch rijk door de bekwaamheid en bereidheid van zijn bevolking om te werken". Volgens De Gasperi kunnen Italiaanse fabrieken op een zodanige wijze voor de defensieproductie worden gebruikt, dat „de kosten voor u lager zijn en tegelijkertijd dg levensstan daard van onze bevolking niet slechter zal worden". Naar van welingelichte zijde verluidt, heeft Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, de Ita liaanse eerste minister De Gasperi de ver zekering gegeven, dat de regering der Ver- enigde Staten alles in het werk zal stellen om Italië, in weerwil van Russische tegen kanting, in de UNO opgenomen te krijgen. Joegoslavische bereidheid De Joegoslavische ambassadeur in Ame rika, Wladimir Popowitsj, heeft na een be zoek aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, tegen over verslaggevers verklaard, dat zijn rege ring bereid is met Italië over een regeling van de kwestie-Triëst te onderhandelen. In de internationale pers wordt thans gespeculeerd over de mogelijkheid van een nieuw initiatief van Sovjet-Russische zijde ten aanzien van de hangende problemen tussen West en Oost, en speciaal met be trekking tot de eenmaking van Duitsland. Zo vraagt André Fontaine in ,,Le Mon de" zich af, of „de reserve, om niet te zeggen de passiviteit van de Sovjet-Rus sische buitenlandse politiek" in de laatste weken, sedert het initiatief van Malik ten aanzien van Korea, misschien beschouwd moet worden als de inleiding tot nieuwe initiatieven. Fontaine stelt met name als mogelijkheid, dat de Russen opnieuw een conferentie van de Grote Vier zullen voor stellen, althans hervatting van de bespre kingen der plaatsvervangers te Parijs. Een dergelijk verwachting is ook geuit door de correspondent te Bonn van het te Hamburg verschijnende weekblad „Die Welt am Sonntag". Volgens deze corres pondent zou een Russisch voorstel tot een conferentie van de Grote Vier te Berlijn, in aanwezigheid van Stalin, niet onmoge lijk zijn. Ook de te Berlijn verschijnende, onder Westelijk toezicht staande „Tagesspiegel" acht een nieuw Russisch voorstel voor een conferentie van vier mogelijk. Wederzijdse goede wil zou tot oplossing van het geschil kunnen leiden, maar de onderhandelingen zouden niet kunnen wor den gevoerd op grondslag van de verkla ring van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten in 1948, dat de stad Triëst en het omliggende gebied aSn Italië zouden terugkomen, aldus Popowitsj. Acheson had hem gezegd, dat Amerika de kwestie Triëst als „een van de ernstigste nog niet geregelde kwesties van het Ita liaanse vredesverdrag" beschouwt, welke zou moeten worden opgelost door directe onderhandelingen. Jongste Perzische stap wordt ernstig genoemd TEHERAN (Reuter). Zoals wij giste ren in een deel van onze editie meldden, heeft de Perzische regering bevolen dat de resterende 300 Britse olietechnici in Zuid- Perzië het land vóór de volgende week Donderdag moeten verlaten, omdat premier Mossadeq van oordeel is, dat de bespre kingen met Engeland geheel zijn dood gelopen. Het Britse personeel kan niet overgaan naar de nationale Perzische olie maatschappij. Premier Mossadeq heeft dit besluit genomen daar hij van oordeel is dat hij de olie-industrie niet met andere tech nici op gang kan brengen zolang de Engel sen in Perzie zijn, aldus waarnemers. Hoessein Fatemi, de assistent van de premier, heeft meegedeeld dat de Perzische functionarissen te Abadan is opgedragen „zo vriendelijk en gastvrij mogelijk" te zijn bij de uitvoering van het uitwiizingsbesluit. Britse reactie Men meent in Londen te weten, dat de Britse ministerraad Dinsdag heeft besloten Averell Harriman, president Trumans spe ciale afgezant, te raadplegen, alvorens een stap te doen in antwoord op de jongste Perzische maatregel met betrekking tot het Britse personeel in het Zuid-Perzische olie- gebied. De Britse regering heeft de keus tussen terugtrekking van de Britse staf en het in zetten van Britse troepen om het personeel te beschermen, aldus Reuter. Op de bijeen komst van het kabinet waren de drie staf chefs van de strijdkrachten aanwezig. Een wooi'dvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde na af loop van de bijeenkomst: „De Perzische regeringsorder is een ernstige ontwikke ling, die met spoed bestudeerd wordt." Het kabinet zal morgen weer over de kwestie beraadslagen. Brits protest De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, heeft opdracht gekre gen krachtig bij de Perzische regering te protesteren tegen het bevel tot uitwijzing van het Britse oliepersoneel te Abadan. Maandag zijn ten Noorden en ten Zuiden van Rome wederom stukken grond door boeren in bezit genomen, aldus meldt de correspondent van de „Times". Enige tien duizenden boeren waren er bij betrokken. Grote aantallen uit Rome gekomen politie mannen verwijderden de boeren van de gronden. Er werden 34 arrestaties verricht. Op grond van de wet op de agrarische hervorming, die reeds een jaar lang van kracht is, zijn totnogtoe ongeveer hon derdduizend hectaren grond onteigend, dat is een-zesde van het totale gebied waarop de onteigening volgens de huidige wet eventueel kan worden toegepast. Het tot nogtoe onteigende gebied is theoretisch voldoende om twintigduizend gezinnen, tezamen 40 a 50.000 arbeidskrachten uit makende, oftewel tien procent van het to- ,taal aantal werkloze landbouwkrachten, tot eigenaar van een eigen stuk grond te maken, aldus de „Times". Weer contact in Korea TOKIO (Reuter) Nadat de leider van de verbindingsgroep der UNO de Noorde lijken Dinsdagavond in een boodschap had laten weten, dat hij bereid was zijn Noor delijke collega's Woensdag te tien uur des morgens te ontmoeten voor een bespreking over hervatting van de wapenstilstands onderhandelingen, is Woensdagmorgen kort na het aanbreken van de dag een hef- schroefvliegtuig van de verbondenen naar Pan Moen Djon, gelegen aan de rand van de neutrale zóne van Kaesong, vertrokken. Het aanbod van de leider van de geal lieerde verbindingsgroep, kolonel Andrew Kinney, werd gedaan op instructie van generaal Ridgway, nadat Dinsdagochtend de besprekingen tussen de verbindings officieren van beide partijen door de Noordelijken waren afgebroken. Later deelde het commando van de UNO te Moensan mee, dat een boodschap van het hoofd van de Nooi'delijke verbindings groep, kolonel Tsjang, aan luitenant-kolo nel Edwards was overhandigd. De inhoud wex-d niet bekend gemaakt. Na een onderhoud van ongeveer 80 mi nuten met de Noordelijke verbindings officieren te Kaesong is de groep verbin dingsofficieren van de UNO te Moensan teruggekeerd. Luchtslag In het tot dusver grootste luchtgevecht van de Koreaanse oorlog zijn Dinsdag vijf Noordelijke straaljagers neergeschoten en vijf beschadigd. Aan het gevecht namen van geallieerde zijde 36 straalvliegtuigen type „Sabre" deel, die alle op hun basis terugkeerden. Aan Noordelijke zijde vochten naar schatting 80 Migs. Het gevecht duurde 35 minuten. LONDEN, (Reuter) In een Dinsdag avond te Londen uitgegeven officieel bulle tin wordt medegedeeld dat Koning George ;een goede dag heeft gehad. Hij was in staat wat te eten. Het bulletin was ondertekend door dezelfde vijf geneesheren, die ook de vorige vier bulletins hebben getekend. De vijf behandelende geneesheren wach- "ten thans het resultaat af van het labora toriumonderzoek, dat Zondag na de ope ratie werd begonnen. Volgens een vandaag uitgegeven bulletin heeft Koning George een minder rustige nacht gehad. Er wordt echter aan toege voegd, dat de algemene toestand van de Koning goed is en vooruit blijft gaan. lyililiiii De 43-jarige Pool Stanieslaw Kulka, kok aan boord van het Poolse schip „Wielun", trachtte in de haven van Stockholm het schip te verlaten en als politiek vluchteling in Zweden asyl te verkrijgen. Poolse wachten verhinderden hem evenwel van boord, te gaan. Hij werd bewusteloos geslagen en opgesloten in zijn hut. De Zweedse politie diegewaarschuwd door de Zweedse verloofde van de kok, een inval op het schip deed, bevrijdde de man. De „Wielun" in de haven van Stockholm.- Op de voorgrond enige Zweedse politie-auto'sInzet: Stanieslaw Kulka. PARIJS (Reuter). De leden-landen van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese ecoxxomisclxe samenwerking) hebben beslo ten het wercldtekort aan koper te dekken door het verbruik te beperken. Met ingang van 1 October zal het vci'bruik van koper en enkele koperlegeringcn verboden zijn in de productie van meer dan 200 artikelen, variërend van vensterkozijnen tot cocktail shakers. De leden-landen zullen uitzonde ringen kunnen toestaan in gevallen, dat koper nodig is voor herstelwerkzaamheden of essentieel technisch werk. Het vex-bod op het verbruik van koper en koperlegeringen, die 40 of meer koper bevatten, geldt ook voor bouwmaterialen, meubilair, electrische apparaten, transport materiaal, verwarmingsinstallaties, bijou terieën en souvenir's. De uitvoer naar niet-deelnemende lan den mag worden voortgezet in de gevallen, waarin de waax-de van de geëxporteerde goederen hoog is in vex-houding tot de waax-de van de gebruikte hoeveelheid koper. Een algemene ontheffing voor 3 maanden mag worden verleend om de fa brikanten en handelaren in staat te stellen hun voorx-aden eindproducten en half fabrikaten op de binnen- of buitenlandse max-kt te verkopen. Opgemerkt kan worden dat de regeling welke in bovengenoemd besluit is neerge- legd geheel parallel loopt met de door de Nederlandse regering getroffen maatrege len tot beperking van het koperverbruik op 27 April 1951. Swift: Ofschoon veel mensen ervan be schuldigd worden dat zij hun zwakheid niet kennen bestaan er wellicht even weinig, die hun kracht kennen. glipl r# Parijse verkeers-agenten zullen wel nooit gedroomd hebben dat zij nog eens de staf zouden zwaaien op een Hambürgs kruis punt op uitnodiging van Duitse collega's.. Toch is het gebeurd: Tijdens de conferentie der B.E.F. in Hamburg hebben vier Parijse agenten de Duitse verkeers-chaos in goede banen geleid. De politici aan de conferen tietafel te Hamburg zullen hen wel benijd hebben om het gemak, waarmede zij dit probleem wisten op te lossen. KEULEN, (Reuter) In de bovenste vei'dieping van een door bombardementen beschadigd gebouw in Keulen hebben jour nalisten kennis kunnen maken met de her boren „Stahlhelm", thans een vereniging van oud-strijders. Vóór Hitiers machtover neming in januari 1933 was zij eveneens een ox-ganisatie van gewezen militairen op nationalistische grondslag, die later werd ingelijfd bij de S.A. De journalisten wei-den ontvangen door een comité van drie, opgesteld onder een oude Duitse, rood-wit-zwarte vlag en be staande uit de beide leiders der „Stahl helm", Simen en Hanns en een wooi'dvoer der, die er op stond anoniem te blijven. „De Stahlhelm", aldus laatstgenoemde, „wenst dat in West-Duitsland een jeugdbond zal komen, waarvan de leden uniform zullen dragen en die zullen worden geoefend in het gebruik van kleine vuui'wapens. Bij de jeugdoi-ganisaties van de Stahlhelm zijn reeds zevenduizend jongeren aangesloten, zei hij. De Stahlhelm is geen neven-organisatie van een politieke pax'tij, doch staat op po litieke grondslag. De Stahlhelm wil gaarne nauwe samenwerking met de „Unie van Duitse soldaten" (deze laatste staat niet op politieke grondslag), zonder daarin op te gaan", aldus werd gezegd. De nieuwe Stahlhelm heeft een uit twaalf punten bestaand en in vage termen gehouden programma. Er wordt in gezegd: „Wij steunen de Westers-Christelijke cul tuur en beschaving". Het wooi'd democratie wordt niet genoemd. In antwoord op een vraag om het pro gramma nader uiteen te zetten, antwoordde de woordvoerder kort: „Het is in de prac- tijk onze taak het communisme te bestrij den". De woordvoerder zeide voorts dat de Stahlhelm toegeeft, dat „de nationaal-socia- listen goede punten in an bewind hebben gehad, wij zijn het met hen eens, dat het vex-drag van Versailles de oorzaak was der beperking van Duitslands bestaan". Volgens de woordvoerder wil de Stahl helm de West-Duitsers psychologisch voor bereiden, opdat zij een morele basis heb ben alvorens te worden ingeschakeld bij de verdediging van West-Europa. „De Fransen zijn bijzonder goede soldaten, doch het ge mis van een morele basis veroorzaakte hun instorting in 1940", zei hij. Ogen geopend? Voormalige Duitse valschermjagers heb ben in Hamburg een bijeenkomst gehouden, waarop het rumoerig is toegegaan. Talrijke oud-S.S.'ei's namen er aan deel. Ex-Obersturmführer Harald Milde deed een beroep op alle oi-ganisaties van Duitse oud-strijders om zich te vei-enigen „ten einde met succes tussenbeide te kunnen ko men voor de bevrijding van gewezen leden van de Wehrmacht, en S.S.'ers in het bij zonder, die nog in de Westelijke landen ge vangen zitten". Otto Laun, president van de hulpactie voor oud-valschermjagex-s, oogstte grote bijval toen hij naar aanleiding van de mededeling, dat geen enkele nog in Neder land vastgehouden Duitse krijgsgevangene de doodstraf meer zou krijgen, opmerkte: „Wij hebben het geweten van de Neder landers kunnen wakker schudden en hun ogen geopend voor x-echt en onrecht". STOCKHOLM (Reuter). Een onder officier van de Zweedse marine heeft Dins dag te Stockholm terecht gestaan op be schuldiging van „het ter kennis van een Russische diplomaat brengen van geheime gegevens over de Zweedse defensie". De terechtzitting was geheim. Na afloop heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken evenwel een in sobei'e bewoordingen opgesteld communiqué uitgegeven. De zaak is tot later in de week verdaagd. De onderofficier zou de 42-jarige Ernst Ililding Andersson uit Stockholm zijn en de Rus, die hij militaire inlichtingen zou hebben verstrekt, zou een 25-jarige functio naris zijn, genaamd Orlof. De Zweedse regering heeft het Kremlin verzocht een marine-officier, die behoox't tot de staf van de Russische ambassade te Stockholm, onverwijld terug te roepen. Het verzoek is gedaan wegens deze spionnage- affaire. WASHINGTON (Reuter). Op zijn eer ste persconferentie als minister van. Defen sie van Amerika heeft Robex-t Lovett de waarschuwing geuit, dat Amerika niet de „ovei'dreven voox'stelling van zaken" moet aanvaarden, dat de ontwikkeling van nieuwe wapens zou leiden tot een goed kope of gelxeimzinnige methode om in de nabije toekomst oorlogen te winnen." Zo lang nieuwe wapens en eexl nieuwe militai- re toepassing van atoomenergie niet te vel de ingang gevonden hebben, hangt de na tionale veiligheid bij een aanval nog af van de bestaande, conventionele wapens", aldus Lovett. Hij voegde er echter aan toe. dat er zowel in de vei'halen over de ontwikke ling van nieuwe wapens als in de berichten over de vooruitgang van de atoomenex-gie genoeg waai'heid schuilt om aanleiding te geven tot „een zeer optimistische kijk op de mogelijkheid van verbetering der Ame rikaanse bewapening". Een persbericht, dat de militaire autori teiten te Washington de dreiging van een wereldoorlog in de komende herfst of win ter verdwenen achten, noemde Lovett on gegrond. Hij verklaarde geen feiten te ken nen, die die verklaring zouden staven. LONDEN (Reuter). Gistermorgen is te Londen de tweede vergadering gehouden van de confei'entie over een wereldrege ring. De conferentie wordt bijgewoond door 300 gedelegeerden uit 22 landen. Het doel is een handvest voor een wereldrege- ring op te stellen. Gisteren werd gesproken over een reso lutie, volgens welke de regeringen bijeen zullen komen om te onderhandelen over middelen om honger, analphabetisme, on dervoeding en ziekte te bannen. Een wex-eldregering zou deze taak op zich moe ten nemen. De directeur van de K.L.M., dr. A. Ples- man, stelde de instelling van een interna tionale begroting voor, waaraan ieder land zou bijdragen. Sir Richard Acland (Brits Labour-parle- mentslid) verklaarde, dat negentien rijke landen een zesde van het aardoppervlak in beslag nemen en twee derden van het wereldinkomen genieten, Vijftien onvol doende ontwikkelde landen met een bevol king van de helft van de wereldbevolking genoten slechts een twaalfde van het we reldinkomen. De strijd tegen de armoede diende gevoerd te worden door de instelling van een coöperatieve wereldbeweging, waaraan de onvoldoende ontwikkelde lan den naast de welvarende landen dienden deel te nemen. <XOOOOIXX)OOCOOOOOOOOOOCOO<XIOOCCOOCOOOCCCOOOCOOOOCOOOOO« „Ik vraag de Nederlanders uit het diepst van mijn hart vei-geving voor wat mijn volk hun land heeft aange daan", zeide dr. Nieland uit Hamburg, die als leidend nationaal-socialist ge durende de oorlog burgemeester is ge weest van Dresden en na de Duitse capi tulatie dx-ie jaar heeft moeten doorbren gen in een intei'neringskamp, terwijl zijn bezittingen werden verbeurd verklaard. Dr. Nieland spi'ak deze woorden tot de Nederlandse delegatie, die gisteren te Caux in Zwitserland ax'riveerde ter bij woning van de wereldconfei'entie voor Morele Hei-bewapening. „In de toekomst wil ik samen met hen vechten voor de vrede en het geluk van de mensheid. Het is ons Duitsers dikwijls gezegd, dat wij een zware schuld hebben en wij, als voormalige leidei-s van de nationaal-socialistische beweging, hebben ons dit geïdealiseerd. Toch heb ik in Caux een samenleving gevonden/waarin niemand mii met haat fegemoet treedt. Ik besef als Duitser, dat dit' een wonder is." BONN. (Reuter). Het West-Duitse kabi net heeft Dinsdag beraadslaagd over de te Washington genomen beslissingen der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Westelijke Grote Drie". Bondskanselier dr. Adenauer bi-acht verslag uit over zijn Maandag met de drie Westelijke geal lieerde Hoge Commissarissen in West- Duitsland gevoerde besprekingen. Laatst genoemden hebben de West-Duitse rege ringsleider volledig ingelicht over de be sluiten der ministers van Buitenlandse Za ken. Adenauer deelde zijn kabinet mede dat de West-Duitse en geallieerde inzichten „tamelijk overeenstemmeh", hieraan toe voegend: „de ontwerp-ovex-eenkomsten zijn dusdanig opgezet, dat er voldoende arm slag is voor het op verzoek van West- Duitsland inlassen van nieuwe gezichts punten". „West-Duitsland zal verzoeken in de ge meenschap der Westelijke landen te wor den opgenomen als een volledig gelijkge- x-echtigd deelgenoot, die dezelfde rechten heeft en verplichtingen erkent om de vrede te handhaven", aldus dr. Adenauer, die het kabinet verder nog mededeelde met de drie Hoge Commissarissen eveneens te hebben gesproken over het voorstel van de Oost-Duitse premier Grotewohl om ver kiezingen in geheel Duitsland uit te schrij ven. Bondskanselier en minister van Buiten landse Zaken Adenauer zal acht October een officieel bezoek aan Engeland bren gen. Adenauer heeft het plan in ieder ge val een onderhoud te hebben met de lei dende parlementsleden van de Labour- partij en de Conservatieven, zo heeft een woordvoerder van de regering medege deeld. In Hengelo hield de rijkspolitie een auto aan. waarmee een grote partij smokkelwaar bleek te worden vervoerd. Een van de twee inzittenden bleek een tijdens de bezetting beruchte oud-SS'er te zijn, naar wie men jarenlang had gezocht. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige Zuid-Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 27 September Zon op 6.32 uur, onder 18.29 uur. Maan op 1.57 uur, onder 17.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 September Hoog water: 12.44 uur. Laag water: 7.47 en 20.17 uur. Donderdag 27 September Hoog water: 1.13 en 13.47 uur. Laag water: 9.02 en 21.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1