t)*B dag! Enkele aspecten van het Reclasseringswerk Een nationale premielening voor woningbouw? Huuradviescommissies vervullen een belangrijke sociale taak De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws Jf Volledige maaltijd in lucifersdoosje Het leven op de landkolonie „Groot Batalaar en in huize „Maria Regina" Plan daarvoor wordt bij de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ingediend Duizenden kwesties werden reeds opgelost, maar er is nog een grote achterstand Vooral moeilijkheden bij onderverhuur Aspirin DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 2 De Vereniging voor Reclassering heeft, om het publiek een indruk te geven waar aan het geld dat bij de jaarlijkse collecte wordt ingezameld, besteed wordt, aan de pers enkele aspecten laten zien van het practische reclasseringswerk. Het eerste bezoek gold de landkolonie „Groot Batalaar" van het Leger des Heils in Lunteren. Misschien zullen lezers zich herinneren dat onze redacteur in 1937 een uitvoerige beschouwing gaf van het leven daar. In die 14 jaar die sinds verliepen is daar veel veranderd. Toen was er plaats voor 60 verpleegden, nu slechts voor 24. Dit komt omdat de boerenleider der N.S.B., Roskam, in de oorlogsjaren op „Groot Batalaar" heeft gewoond. Bij het einde van de oorlog waren niet alleen alle koeien en varkens verdwenen, maar ook het gebouw waarin voor de oorlog de verpleegden gehuisvest waren. Het Leger omvatte na de bevrijding on middellijk het werk, maar was toen ge noodzaakt de directeurswoning te bestem men om er de verpleegden in onder te brengen. Die voorlopige toestand duurt nu al 6 jaar. Eindelijk is er kans dat bin nenkort kan worden overgegaan tot het zetten van een nieuw gebouw dat dan weer plaats zal bieden aan 60 verpleegden. De kosten van deze bouw worden op drie tón geschat. De directeur van de kolonie, majoor A. Nieuwenhuyse en luitenant-kolonel Ra maker. de leider van de afdeling Reclas sering bii het Leger, vertelden een en an der over het leven en het werk op „Groot Batalaar". Het meest interesseerden ons dé gevallen van geslaagde reclassering. Een man. een flink eind in de zestig. In de gemeente waar hij woonde was hij be rucht om zijn verslaafdheid aan de drank. Op de kolonie waar hij nu verpleegd wordt, werkt hij geregeld in de tuin. Gedurende zijn verblijf daar bliift hij binnen de per ken van het behoorlijke. Maar hij kan zich niet in de vrije maatschappij staande hou den. Hij kan de bescherming die het tehuis hem biedt niet missen. Een ander slachoffer van de drank werd ook op de kolonie geplaatst. Hij gedroeg zich uitstekend, zodat de directeur het al waagde hem na enige tijd met verlof te sturen. Maar hij kwam gauw terug, omdat hij in zijn zelfde kwaad vervallen was. Nu bleef hij een jaar. Die tijd bleek voldoende, want daarna is hij vertrokken om in het vrije bedrijf te gaan werken. Nu drinkt hij niet meer, zorgt voor zijn oude moeder bij wie hij thuis is en betaalt de boeten die hij nog op zijn naam heeft staan regel matig af. Nog een ander geval: Dertig jaar had de man, die tot levenslang veroordeeld was. in Leeuwarden gezeten. Toen werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Om aan de vrijheid te wennen'kwam hij een poosje op ..Groot Batalaar". In een Zondagavond- bijeenkomst kwam hij tot bekering. Dat bleek toen inderdaad voor hem een omke ring op de levensweg te zijn die stand hield. Nu is hij een eerzaam burger die in een dorp woont en niemand overlast doet. In tegendeel. ziin leven is velen nog tot zegen, want hii doet wat hij kan om goed te ma ken tegenover de samenleving wat hij eens misdeed. In Stevensbeek, een gehucht in Noord- Brabant. is het R.K. internaat „Maria Re gina". Daar worden niet alleen voorwaar delijk veroordeelde en voorwaardelijk in vrijheid gestelde vrouwen verpleegd, maar ook meisjes die zich door haar gedrag on mogelijk maakten in de vrije maatschappij. Een modelboerderij werd in 1934 tot klooster en internaat verbouwd, waardoor de zusters Dominicanessen een uitgebreid gebouwencomplex kregen dat zich goed leent voor dit sociale werk. Met belangstelling hebben wij ook hier rondgekeken. Er is op „Maria Regina" plaats voor 45 verpleegden, die in vier 4 DVF.RTFNTJE groepen zijn ingedeeld. Elke groep heeft een paviljoen en vormt een gezin op zich zelf. Die splitsing heeft veel voor, omdat daardoor een sfeer van vertrouwen tussen zusters en verpleegden ontstaat, die een vereiste is voor het slagen van een herop voeding. Allen leren de handen uit de mouwen te steken; in de eigen huishouding, op de wasserij en strijkerij (die ook voor anderen werkt) en in de grote tuin en boomgaard. Dat geeft de zekerheid dat de vrouwen, als zij later in de vrije maatschappij terug keren, in staat zijn op eerlijke wijze haat- brood te verdienen. Aan ontspanning wordt veel aandacht ge geven. Er is een zangkoor, een toneelclub en zelfs wordt het volksdansen beoefend. Natuurlijk is de godsdienst de grondslag van het leven in dit huis, want de leiding is er van doordrongen dat alleen het geloof de meisjes en vrouwen in de toekomst de vastigheid kan geven om met opgeheven hoofd weer door het leven te kunnen gaan. Maar van een kloostersfeer is niets te ont dekken. De zusters dragen natuurlijk het kleed der orde, maar verder zijn zij geheel één met de verpleegden. Zelfs namen zij deel aan de volksdansen. Maar juist die om gang maakt dat er steeds aan de herop voeding gewerkt wordt. Schijnbaar onge wild. maar daardoor juist doeltreffend. Wij spraken met een der leidsters, die vertelde, dat in veel gevallen al contact met vrouwen in de gevangenis verkregen wordt, EEK BRIL van KEIP DAT tS QOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Ka merkoor. Radiofeuilleton. 11.25 Orgelspel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mededelingen 12.33 Platen. 12.45 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen. 13.20 Concert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Boekbespreking. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Promenade orkest en solist. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Clavecimbel. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Spreek uur voor Emigranten. 19.30 De Nieuwe Kerk orde, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20.30 Be nelux. 20.40 Een sterk volk. 21.00 Verzoek programma. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Amusementsmuziek. 22.25 Gesproken portret. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Niéuws 23.15 In huwelijk en gezin, cau serie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnatsiék. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette orkest en soliste. 900 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Viool. 12.00 Angelus. 12.02 Schoolradio. 12.30 Medelingen. 12.33 Metro- pole-orkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws 13.20 Actualiteiten. 13.25 Orgel. 13.45 Voor de vróuw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Zang en piano 14.45 Platen. 15.00 Voor de scholen. 15.30 Symphonie-orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. Intermezzo: platen, 17.45 Platen. 18.18 Katholiek signaal. 18,30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Re geringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal» en buitenlands overzicht. 19.56 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Opera. 20.45 Actualiteiten. 21.15 „Amsterdam", klankbeeld. 22.15 Quatremains. 22.45 Avondgebed er. liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20 Lichte mu ziek. 23.8524 00 Amusmentsmuziek. BRUSSEL. 3?4 M. 12.30 Weerberichten. 12.34 Concert. 12.50 Koersen. 12 55 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Kamermuziek. 14.45 Platen. 15.30 Klassieke muziek. 16.15 Pla en. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Protestantse cau serie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Filnvevue 19 50 Radiefeuilleton. 20.00 Filmmuziek 20.15 Concert. PI m. 21 05 Kunst- kaleidoscoop 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45—24.00 Platen. Aanstaande Zaterdag wordt in Haarlem reeds gecollecteerd voor de Reclasse ring. In verschillende andere Gemeenten is dit Zaterdag 6 October, de eigenlijke Reclasseringsdag. Deze collecte wordt warm aanbevolen. Het reclasserings werk verdient aller steun. De samen werkende organisaties die een grote activiteit ontwikkelen, hebben veel geld nodig. Er wordt per jaar voor de Reclas sering bijna een millioen gulden uitge geven, waarvan iets meer dan een half millioen door het rijk als subsidie ge dekt wordt. Het particulier initiatiej moet dus voor het andere halve millioen zorgen. En daarvoor wordt op de Re classeringsdag in het gehele land ge collecteerd. oscoooooooccocccooaScce daar de zusters ook celbezoek in de vrou wengevangenissen „doen". Vrijwel alle verpleegden van „Maria Regina" hebben een verleden, dikwijls zelfs een zeer zwart verleden. Toch kan gezegd worden dat in bijna de helft van alle gevallen de herop voeding slaagt. Althans in zoverre dat de betrokkenen niet meer met de justitie in aanraking komen. In een enkel geval is een verpleegde opgenomen in onze orde, maar wij vinden zo vervolgde deze leid ster een reclassering al ruim voldoende geslaagd als wij horen dat een onzer ver pleegden met een goede man trouwt Er werden ons verschillende gevallen genoemd van vrouwen die heel ver van het rechte pad der burgerdeugd gedwaald waren, maar die nu als goede huismoeders voor man en kinderen zorgen. Zij zijn de tijd dat zij op „Maria Regina" waren niet ver geten. Menigeen komt nog graag naar Stevensbeek omdat haar verblijf daar van zoveel belang voor haar verder leven ge weest is. ADVERTENTIE Met de bedoeling meer geld beschikbaar te krijgen voor de woningbouw zal zo meldt de Volkskrant aan minister In 't Veld dezer dagen een plan worden voorge legd tot het uitschrijven van een nationale premie-lening, geraamd op 100 millioen gulden. Beoogd wordt de uitgifte van obligaties, variërende van 25 tot 1000 gulden met een rente van 2'/2 percent. De aldus binnenge komen gelden zullen gemeenten kunnen lenen tegen een nog vast te stellen hogere rente. Uit het voordelig verschil zal onder de obligatiehouders een loterij worden ge financierd, welke de deelneming aan de premielening aantrekkelijk moet maken. De looptijd van de lening is in het plan dat een departementale commissie van des kundigen reeds is gepasseerd gesteld op vijf jaar. Dit in de overweging dat de kleine man van wie verwacht wordt dat ook hij, zij het met kleine obligaties, in de lening zal deelnemen zijn spaargeld doorgaans niet op langere termijn kan uit zetten. Het doel van de ontworpen premie-lening is kapitaalverschaffing aan de gemeenten voor de bouw van minstens tienduizend woningen boven het getal van 40.000 waarop minister In 't Veld in het nationale Bouwprogramma-1952 de woningbouw beeft geraamd. Wordt het plan toegepast en slaart het, dan zou het daardoor alsnog mogelijk zijn in 1952 50.000 woningen te bouwen. De gemeenten zullen bij het t.e vormen obligatiefonds leningen kunnen sluiten. Maatstaf dient hierbij niet te zijn het aantal woningen, dat zij voor 1952 van overheidswege krijgen toegewezen, maar de mate van deelneming der ingezetenen in de premie-lening. Verwacht wordt, dat de regering voor gaat in de propaganda voor deze lening, waarvoor uiteraard bij de gemeenten, maar ook bij de industriële ondernemingen, grote instellingen en zelfs bij de kerkgenoot schappen veel belangstelling bestaat. De actie moet worden beschouwd als een na tionale krachtsontplooiing om de woning bouw te bevorderen' in deze tijd, die enorme kaoitalen opeist voor de defensie. Het plan tot deze premie-lening is uit- -«w»rkt door -Ie domrtemon*ïdo commissie Financiering Woningbouw Deze commis sie, kort geleden ingesteld door minister In 't Veld, wordt gevormd door enkele hoofdambtenaren van het departement van Volkshuisvesting en verder door vertegen woordigers van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de Bank van Neder landse Gemeenten, de Nationale Woning raad, de Stichting van de Arbeid en het Instituut voor Volkshuisvesting van de K.A.B. De premielening, zoals die zal worden voorgelegd aan de minister, is niet geheel oorspronkelijk. Behoudens enkele afwij kingen in systeem en opzet is zij vrijwel gelijk aan die, welke in 1926 werd opgezet om de in 1928 te Amsterdam gehouden Olympische Spelen te financieren. De Hollandse Kerk te Londen die in 1940 door bommen werd verwoest, wordt her bouwd. Vorig jaar is Prinses Irene naar Londen gegaan om de eerste steen te leggen. Het nieuwe gebouwdat ontworpen is door de Engelse architect Arthur Bailey, zal veel kleiner zijn dan het oude. Op een gedeelte van het. terrein zullen kantoorgebouwen komen en om de kerk wordt een tuin aangelegd. Een maquette van de in aanbouw zijnde kerk. Voor de huuradviescommissies verschij nen nu al maanden achtereen duizenden wouwen en mannen, die verschil van mening hebben over de huur. Het is voor al de bepaling in de Huurwet dat van wo ningen en bedrijfsruimten, die vóór 27 December 1940 .zijn gebouwd, de op 31 December 1950 geldende huurprijs met 15 procent mag worden verhoogd, welke oor zaak is van deze grote toeloop. Binnen een half jaar werden bfj de 62 huuradviescom missies, wier werkgebied met dat van de kantongerechten overeenstemt, niet min der dan 28.241 kwesties aanhangig ge maakt. Bij het ontwerpen van de Huurwet heeft men voorzien dat deze tot conflicten aan leiding zou geven. Om te voorkomen dat de kantonrechters te zwaar zouden worden belast, is daarom het instituut van de huuradviescommissies ingesteld, waarin huurders en verhuurders zijn vertegen woordigd. De behandeling van huurge- schillen kan vocfr een dergelijke commissie in een gemoedelijker sfeer geschieden dan voor het kantongerecht. In het algemeen kan worden gezegd dat het publiek vertrouwen heeft in de wijze, waarop de commissies trachten onderlinge kwesties tot oplossing te-, brengen. In de middelgrote- en plattelandsge meenten wordt het advies van de commis sie bijna steeds als bindend aanvaard, hoewel het dat wettelijk niet is. In de grote steden, waar de tegenstellingen wat scherper zijn, worden gemiddeld niet meer dan 5 van de 100 gevallen voor een beslissing aan de kantonrechter 'voorge legd. Grote achterstand Op 30 Juni van dit jaar waren 15.689 aanvragen om advies in behandeling. Het kost veel moeite om iets van die achter stand in te lopen. De commissies werken onder hoogspanning en in de grote steden zijn er vaak 20 a 30 zittingen per maand. De voorbereiding van iedere zaak vergt veel tijd. Voordat de beide partijen voor de commissie verschijnen om de kwestie desgewenst mondeling toe te lichten, zijn ambtenaren er op uit geweest om verhuur der en huurder te polsen, om kennis te nemen van eisen en grieven, en om in een uitvoerig.'rapport dat vervolgens door alle betrokkenen kan worden ingezien hun bevindingen en conclusies neer te leggen. ADVERTENTIE Ieder mens heeft een dubbelganger. Aspirin niet. Aspirin tabletten herkent U steeds aan hetBayerkruis.'t sym bool van vertrouwen. J&hH* tH A*uS. Leed van het samenwonen Het leed van het samenwonen komt tot uiting in alle rapporten en bij de behan deling voor de commissies. De geschillen over de kosten van de verwarming, en die van gas en licht en water zijn veelal vrij onbelangrijk. Maar de partijen zijn geprik keld door het leven in een te kleine ruimte met teveel mensen en daardoor spitsen de verhoudingen zich scherper toe. Op straffe van een dwangsom moet de kantonrechter in verschillende gevallen verbieden dat men elkaar plaagt. Toen de verhuurders de huur met 15 procent mochten verhogen, is dit voor velen de druppel geweest die de emmer deed overlopen. Lang niet iedere verhuur der was trouwens in zijn recht. Velen lieten hun huurders een bedrag betalen dat alle perken te buiten ging. Menigeen heeft maar betaald om toch maar onder dak te zijn. Maar vele duizenden wendden zich tot de adviescommissies. En nog zijn er tallozen, die pas nu het ogenblik gekomen achten om „er werk van te maken". Bij de beoordeling der feiten heeft de commissie na te gaan of de op 31 Decem ber 1950 in rekening gebrachte huurprijs wettelijk toelaatbaar is geweest. Was hij dat w e 1, dan mag er 15 procent bij wor den geteld. Was hij dat niet en het aantal voorbeelden daarvan is legio dan zal de commissie een geheel nieuwe bere kening maken. Een verplichting tot terug betaling van vóór 1951 teveel ontvangen huurgelden kan zij de in overtreding zijn de verhuurder niet opleggen de huurder moet zich daartoe tot andere instantie wen den maar zij kan wel van 1 Januari af de huur op, een soms aanzienlijk lager peil brengen. De praktijk heeft geleerd dat sindsdien vele verhuurder bereid bleken hun eisen te matigen, zelfs zonder dat de commissie er aan te pas behoefde te komen. Onderhuur die soms 200 pet te hoog is Een over het eerste halfjaar van 1951 opgemaakte statistiek heeft uitgewezen dat in -het bijzonder vele moeilijkheden zijn veroorzaakt door hoofdhuurders, die tot onderverhuur zijn overgegaan.- Ongeveer 50 procent van de hoofdhuren beantwoordde ten volle aan de bij de wet gestelde eisen; 40 procent was van 1—20 procent en 8 procent van 2140 procent te hoog. Ongeveer 2 procent ging de toe laatbare grenzen met 4160 procent te boven. Voor de onderhuren zijn de cijfers echter veel ongunstiger. De mogelijkheid tot overtreding is daarbij aanzienlijk groter en daar is dan ook veel misbruik van gemaakt. Slechts 30 procent van de onderhuren was in orde; 36 procent was van 1 tot 20 procent te hoog. Er waren ook tal van ge vallen van overschrijding met 100. met 150 en zelfs met meer dan 200 procent. Alleen al door aan dergelijke wantoe standen een einde te maken is het bestaans recht van de huuradviescommissies be wezen. Een half jaar ervaring heeft echter geleerd dat zij ook in algemene zin aan de verwachtingen hebben beantwoord en door het oplossen van duizenden geschillen en misverstanden een sociale taak van grote betekenis vervullen. 59. Na de zware ontploffingen om hen heen, waren de woudrovers de postkoets helemaal vergeten en ze waren volkomen inschikkelijk geworden. „De artillerie!", zeiden ze tot elkaar. „We zijn omsingeld door de artillerie, en er is een admiraal bij! Wat gevaarlijk!" En ze lieten hun wapens op de grond vallen en riepen hardop: „We laten ons graag gevangen nemen, JJwe Def tigheid! Schiet alsjeblieft niet op ons!" „Gij kiest een zeer wijze partij," antwoord de de stem uit de struiken. Blijft onbe weeglijk staan, en laat de heren, die thans nog op de bok van de koets verwijlen, uwe handen met stevig draad bijeen binden, opdat ge geen verdere ondeugd meer be drijft!" Bij het horen van deze woorden verhief Jolliepop zich verheugd, want dit was nu een werkzaamheid die hij graag uitvoerde. „Kom," sprak hij tot de koet sier, „ontwaak, lafaard! De rovers zijn door de artillerie omsingeld en wij gaan ze vast binden!" „Hoeveel wat?", vroeg de koet sier suf. „Ik.... ik weet nietik heb het gevoel dat ik even afwezig was.heb ik u niet verstaan?" Maar even later, toen Jolliepop al aan het werk was gegaan en de voerman begreep wat er van hem ver langd werd, kwam hij weer geheel tot zich zelf. „Zo, zo'' zei hij, terwijl hij van de bok af daalde. „Moeten we die misselijke kereltjes vastbinden? Nou, die boffen maar even dat ze tijdig de artillerie tegen kwa men! Als dat niet was gebeurd hadden ze met mij te doen gekregen, en dan waren ze er heel wat beroerder aan toe geweest!" Of dat nu waar was of nietmet de woudrovers was het gedaan! Geen bagatel. Ter gelegenheid van het tweeduizendjarig bestaan van Parijs hebben drie Nederlandse kwekers vijf tienduizend tulpen aan Parijs geschon ken. De tulpen zullen in de Jardins de. Bagatelle worden geplant. Reden. Ongeveer 1500 van de 2500 arbei ders van een fabriek te Glasgow, waar hulpmotoren voor de marine vervaar digd worden, hebben het werk neerge legd, omdat de directie weigerde een hunner, die zijn lidmaatschap van de vakvereniging had opgezegd,te ontslaan. Zeeziek. Er worden in het openluchtzwem bad te Portobello bij Edinburgh (Schot land) op het ogenblik proeven genomen met 150 soldaten, om te zien welke drankjes, pillen of poeders een goed middel zijn om zeeziekte tegen te gaan, aldus „The Times". De soldaten zijn allen vrijwilligers voor deze experimen ten. Het zwembad te Portobello is ge kozen, omdat er een „golvenbad"-instal- latie is. Bedevaart. De legatie van Saudi-Arabië in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat tij dens de bedevaart naar Mekka in dit jaar in totaal 864 personen zijn over leden. 707 personen kwamen om door zonnesteek. Badpak. De beste methode om een pak schoon te houden, bestaat er in er mee in het bad te gaan en het vervolgens goed te schrobben. Dit opzienbarende advies is gegeven door de Brit Guilfoyle Williams, hoofd van een textiellabora- torium van een combinatie van winkels. Hij zeide iedere zes maanden deze me thode toe te passen om zijn grijze pak een nieuw aanschijn te geven. Het pro ces eindigde met een douche. Dwang. Premier Venizelos heeft gedreigd de stakende bankbedienden in Grieken land te dwingen de arbeid te hervatten, indien zij niet onmiddellijk aan het werk gaan. De bedienden van de drie grootste banken zijn sinds Maandag in staking om hun looneisen kracht bij te zetten. Hoewel zij „gemobiliseerd" zijn, waardoor zij voor de krijgsraad kunnen worden gedaagd, zijn zij gisteren 'toch niet op hun werk verschenen. Volgens Venizelos zijn hun lonen hoger dan die van welke-andere employés in Grieken land ook. Egel. Generaal Eisenhower heeft van de „Deense vereniging van voorlichting over het Atlantisch pact en de democra tie" een gouden insigne met eên egel er op ontvangen. De egel was als embleem gekozen wegens zijn niet-aanvallend karakter. Géén oorzaken. Volgens een Engelse dokter, verbonden aan het instituut te Salisbury, dat onderzoekingen verricht naar de oorzaken van verkoudheid, hebben proeven uitgewezen, dat natte voeten, vochtige kleren en tocht de mensen géén verkoudheid bezorgen, zelfs niet indien zij een 'geringe hoeveelheid van het .virus, dat de verkoudheid veroorzaakt, krijgen toegediend. Verantwoordelijk. Een commissie heeft na een onderzoek de stationschef van Langenwang verantwoordelijk verklaard voor het ongeval met de expresstrein Wenen-Rome. waarbij gistermorgen twintig personen om het leven kwamen en veertig werden gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de stationschef een goederentrein op de rails van de expresstrein heeft gebracht zonder het signaal buiten bet station op onveilig te zetten. Verder wordt de machinist van de epresstrein er van be schuldigd door een stopsignaal heen te zijn gereden. Revolutie. Ahmed Hoessein, leider van de Egyptische socialistische partij. is Woensdag gearresteerd, nadat het or gaan van zijn partij, „Al Isjterakeya", een artikel getiteld „revolutie" had ge publiceerd. Wijzen. President Truman heeft zijn advi seur voor buitenlandse aangelegenheden, Averell Harriman, benoemd tot Ameri kaanse vertegenwoordiger in de com missie van de Noord-Atlantische raad, die een analyse van de gezamenlijke verdedigingsplannen voor de Noord- Atlantische gemeenschap moet opstellen. Deze commissie, die bekend staat onder de naam van „de commissie der wijzen", werd deze maand te Ottawa ingesteld. Harpoen voor Dierendag. Er is een nieuwe, meer economische en humane har poen uitgevonden. In de spits zijn in plaats van explosieven electroden aan gebracht, die door middel van de har- poenlijn in verbinding staan met een electrische generator in de boot. Men zegt dat een stroom van tussen de 40 en 100 ampères voldoende is om de walvissen, naar gelang deze boven of onder water worden gevangen, te do den. Deze harpoen doodt in ongeveer 1 minuut in plaats van een half uur of langer en zal naar men aanneemt het vlees weinig beschadigen. ADVERTENTIE De moderne wetenschap staat voor niets en het behoeft dan ook niet uitgesloten te wor. den geacht dat de geleerden in hun labora toria er in zullen slagen alle voor ons levens onderhoud benodigde stoffen zodanig in tabletvorm te concentreren, dat het middag maal van een heel gezin gemakkelijk mee zou zijn te nemen in een lucifersdoosje. Gemakkelijk is dit wel, maar aangenaam Wat zou het leven saai zijn als geen heer lijke dingen meer onze smaak- en reukzenu wen streelden. Zo zoudt U bijvoorbeeld niet graag het genot willen missen van Niemeijer's pittige Paarsmerk-Koffie en geurige Gala-Thee. Eén en al geur en smaak En U geniet dubbel van Niemeijer's Koffie en Thee. want op elk pakje bevindt zich een waardebon voor het prachtige „Safira"-tafel- bestek, gegarandeerd vlekvrij door-en-door. Mocht Uw kruidenier de geïllustreerde cadeautijst niet voor U hebben, dan zendt Niemeijer - Groningen U er op aanvraag gaarne één toe. Een afscheid De directeur van de Ambachtsschool te Haarlem, de heer A. L. Hengeveld, zal wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 1 October zijn func tie neerleggen. Op die dag zal zo deelt het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonder wijs mede aan belangstellenden gelegen heid worden gegeven om van de heer Hengeveld afscheid te nemen, en wel op Maandag 1 October des namiddags van 3 tot 5 uur in de Kroonzaal van restau rant Brinkmann, Grote Markt.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2