BI Coöperatieve inkoopvereniging voor artsen en ziekenhuizen RR Na schitterende strijd eindigde vijftiende partij in remise Wijkhuizee voor Uw bontwerk Soerabaja heeft weer een Nederlandse politie-commissaris PONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 Qm de wereldtitel dammen Courses op Duindigt voor Clubkampioenschap op de weg Opening van de volleybalcompetitie Tie Kleine WkceJtf Hof van Holland won van Frans Hals met 20-4 Uittocht der Nederlandse deskundigen schiep ongewenste toestanden Bezuiniging op medische praktijk door uitschakeling tussenhandel Uitspraken rechtbank Flierefluiter Aanrijding met dodelijke afloop te Beverwijk Kraan stortte voorover, machinist kwam er onder Personeelsmoeilijkhederi bij Economische Zaken (Van onze dammedewerker) Woensdagavond werd in het Statenhuis, Idubhuis Hoogovens, Velserweg te Bever- Ljk, de vijftiende partij van de match KeilerRoozenburg gespeeld. Het resultaat |ffas remise. Keiler opende met wit met 32-28, een Lening die tegenwoordig erg in de mode Roozenburg antwoordde klassiek met JÜ8-23, waarna de gebruikelijke afruil 33-29 (zwart 23:32) 37:28 volgde. Hierna onder nam Roozenburg een attaque op de linker vleugel van wit en het was duidelijk, dat jie wereldkampioen verwikkelingen zocht. Spoedig echter vereenvoudigde Keiler de stelling, waarna de spelers hun volle aan lacht gingen besteden aan de opbouw van |hun centrum. Na tien zetten leek ons de |stand voor Roozenburg iets beter, omdat chijf 29, door Keiler bij de tweede zet op Jdit veld gebracht, o.i. in het kader van deze litand-opbouw feitelijk niet paste. Roozen burg ruilde terecht deze schijf niet, doch l'.eidde een omsingelingspoging in door het andveld 25 te bezetten. Hierop bracht Kel- [ler schijf 35 in het spel en de consequentie hiervan was, dat de partij nu een uitge sproken karakter kreeg, namelijk een aan- Ival op de linkervleugel van zwart met uit lacht op ongedachte verwikkelingen. Bij de elfde zet zette Roozenburg een 4 om 4 uit- ail open, waarop Keiler echter niet inging. Toen veranderde Roozenburg plotseling |weer van taktiek om met een opsluitings manoeuvre te dreigen. Er waren vijftien zetten gespeeld en de thans ontstane stand |gaf de talrijke toeschouwers veel stof tot Jhevig analyseren. De opsluiting bleef echter luit en Roozenburg verlegde het zwaarte punt wederom naar wit's linkervleugel. Roozenburg kwam na vijfentwintig zet- I ten zeer sterk opdringen en belette zijn tegenstander zijn stukken op te bren- geen, zoals in het spelsysteem van Keiler te (verkiezen was. De wedstrijdklok ging inmiddels ook een woordje mee spreken, zodat de spelers in tamelijk vlot tempo in de volgende stand I aanlandden. Zwart: 4, 12, 13, 17, 21, 22, 25. Wit: 23, 24, 33, 38, 41, 43, 47. Er volgde 2227 (Roozenburg moet nog [vier zetten doen in vijf minuten, Keiler heeft nog vijftien minuten) 2319! zwart 12731wit 19:8, zwart 12:3, wit 3328! Het is duidelijk, dat Roozenburg thans volkomen in de defensie is teruggedrongen. Het vlaggetje van de wedstrijdklok van Roozenburg staat op vallen bij cïe 50ste zet. De hele zaal analyseert en slaat de kansen |van Keiler hoog aan. Roozenburg was aan zet en evenals in Ide vorige partij op het kritieke ogenblik denkt hij lang, zeer lang na over de te spelen zetten. mS Adriaan van der Zande heeft een nieuw Nederlands record Marathonlopen geves- tigd. Op een internationale Marathonloop te Wetzlar (Duitsland) legde hij 42 km. ia in een tijd. van twee uur, 38 min. en 14 sec. Aan deze wedstrijd namen athleten uit Duitsland, Zweden, Joegoslavië en Neder- land deel. Van der Zande (6) op het mo- ment dat hij Joop Overdijk, die tweede werd in 2 uur, 42 min. en 50 sec., passeert. De uitslagen van de gisteren gehouden courses op Duindigt luiden: Galatea-prijs (2100 m.): 1. Orloff; 2. Prince Maire; 3. Oostings Lieveling. Winnend f 13.90, plaats f 3,20, f 1,70, gekop peld f 210,10. covercall f 12,40. Galvani-prijs (1400 m.): 1. Query Hanover; 2. Quinta; 3. Quick Boy. Winnend f 5,30, plaats f 2,40 f 1,70, gekop peld f 8,20, covercall f 4.30. Gitana-prijs (2100): 1. Leonidas; 2. Nino Narvile; 3. Meerkol S. Winnend f 12,60, plaats f2,40 f2,80 f 1,80. gekoppeld f 12,50, covercall f 9,60. Gallipolli-prijs (2100 m.): 1. Oiseau; 2. Prin ses Zora; 3. Oviedo A. Winnend f2,90, plaats f 1,70 f4,60, gekop peld f 13. covercall f 9,90. Gardenia-prys (2100 m.): 1. Lion; 2. Max v. Bongershof; 3. Lex V. Winnend f2,10, plaats f 1,40 f2,20 f3,60, gekoppeld f 6,90, covercall f 5,40. Gladiatoren-prijs (2020 m.): 1. Kalida; 2. Lucky Saint: 3. Kentucky King. Winnend f4.90, plaats f 1,70 f4,10 f 1,50, gekoppeld f 36,50, covercall f 10,20. Rennen Pocahontas-prijs (2100 m.): 1. Tsatli; 2. Flying Gal: 3. Bellatrix. Totalisator: winnend f3.10, plaats f 1,10 f *.10 f 1,20, gekoppeld f3,90, covercall f3,50. Totalisator-omzet f 48.941,50. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Mercadét" (De Plan keniers) ten bate van het Sterhuis „Union", 8 uur. Frans Hals: „Sunset boulevard", 18 j., 1 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Minivers", 14 L 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwille van mijn kind", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cloche- merle", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Verboden huwelijk", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..Storm over Texas", 18 j„ 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 28 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Piano-avond Willem Andriessen, 8 uur. Frans Halsmuseum: Lie- derenavond Henny Lameris (sopraan), 8 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9-15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar de: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw programma). De stand was: Zwart: 2, 12, 17, 21, 25, 31. Wit: 23, 24, 33, 41, 43. 47. Roozenburg antwoordde met 1218 (een zet waarover hij 25 minuten had nage dacht, waarna volgde wit 23:12, zwart 17:8, wit 33—28, zwart 21—27, wit 28—23, zwart 8—12, wit 43—39, zwart 4—9, wit 41—36!! Men ziet, dat nu zwart 3137 niet gaat wegens de prachtige finesse 2420, 4742, 3631 en 31:4!! met klassiek eindspel! Dit is weer Keller op z'n best!! Zwart antwoordde, na weer zeer lang te hebben nagedacht, met.... 3137 en in derdaad volgde bovenvermelde afwikke ling. De ex-wereldkampioen Springer gaf als zijn oordeel dat deze eindstand remise was. De stand was na deze 5 spannende verwikkelingen: zwart schijven op 12 en 14, wit dam op 4. Roozenburg speelde 14 20 eninderdaad had hij verder gezien dan Keiler. De partij eindigde in remise. Inderdaad kroop in deze partij de we reldkampioen door het oog van de naald. Wielrennen Op het Veluweparcours bij Arnhem werd het Nederlands clubkampioenschap van de Nederlandse Wielren Unie op de weg ver reden over twee maal 58 km. De uitslag luidt: 1. „Willebrord Wil Voor uit" (Rucphen) 2 uur 42 min. 17 sec.; 2. Maastricht 2.45.10; 3. De Kampoien (Haar lem) 2.47.29; 4. Olympia (Amsterdam) 2.47.41; 5. Wilhelmina (Eindhoven) 2.49.36; 6. Het Zuiden (Eindhoven) 2.52; 7. Ulysses (Amster dam) 2.53.25; 8. De Spartaan (Den Haag) 2.53.47; 9. De Germaan (Amsterdam) 2.54.19; 10. De Peddelaars (Rotterdam) 2.54.31. Twintig clubs namen deel. De clubs die met beroepsrenners uitkwamen gaven de toon aan. De strijd ging voornamelijk tussen Maastricht, dat 3 jaar achtereen het club kampioenschap heeft gewonnen, Willebrord Wil Vooruit, De Kampioen en Olympia. Laatstgenoemde club maakte in de eerste ronde de snelste tijd (1 uur 20 min. 22 sec.), gevolgd door Willebrord, 1 uur 20 min. 27 sec., Haarlem 1 uur 20 min. 39 sec. en Maas tricht 1 uur 21 min. 12 sec. In de tweede ronde wist Willebrord, dat de krachtige steun had van Wim van Est, de kleine achterstand in te lopen en de snel ste totaaltijd te maken. Maastricht moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Het kwam aan met de renners Sjef Jansen, Joris, Lambrichs en Nolten. Bij de kampioen (Haarlem) moesten Gerrit Peters en Bijster in de tweede ronde de strijd staken. Niettemin kon de ploeg zich op de derde plaats handhaven, met de ren ners G. en A. Voorting en Van Roon. De nationale wedstrijd voor nieuwelingen, die 58 km. moesten afleggen, werd gewonnen door Van 't Hof (Sassenheim) in 1 uur 25 km. in 12 sec. De veteranen-wedstrijd, die eveneens over 58 km. ging, werd met grote voorsprong ge wonnen door de Haarlemmer Van Dijk in 1 uur 30 min. 30 sec. TEN HOFF DAAGT LOUIS UIT. De Duitse bokser Hein ten Hoff, die Zondag de Europese zwaargewichttitel won in een ge vecht met de Engelsman Gardner, heeft Joe Louis voor een wedstrijd om het wereld kampioenschap uitgedaagd. ADVERTENTIE Volleybal Vrijdag wordt in het Krelagehuis aan de Leidsevaart de wintercompetitie van de Nederlandse Volleybal Bond, afdeling Haar lem geopend. Het was nodig, dat de volleybalenthousias ten in Haarlem de beschikking kregen over een centrale speelgelegenheid, daar door de enorme toevloed van nieuwe verenigingen de volleyballers uit Haarlem en omstreken met een groot zaallekort te kampen kregen. Elke Woensdagavond van 7 tot 10 uur zullen zestig teams, zowel dames als heren, elkaar bekampen. Er worden achttien wedstrijden gespeeld op zes plaatsen. De clubs zijn als volgt ingedeeld: Heren eerste klasse: Brandweer, CIOS, Die Raeckse, HVS, IHJ, OSS, PSCB, VCK, VCR, Velox. Heren tweede klasse A: Brandweer 2, CIOS 2r/HVS 2. Rapiditas '31, OVRA, MSO, PSVH, BGV, HBC, VCR 2. Heren tweede klasse B: PWN. Boru, Ramp laan, MSO 2, KI. Houtstraat, Damiate, VU, Rapiditas '31 2, PSVH 2. Heren tweede klasse C: OVRA 2, VCR 3, Rapiditas '31 3. HVS 3, PWN 2. HBC 2, Stampers, Haarlems Dagblad, BGV 2. Dames eerste klasse A: BGV, HVS. IHJ, PSVH, PWN. Die Raeckse, Rapiditas '31, VCK, VCR, Velox. Dames eerste klasse B: BGV 2, KI. Hout straat, OSS, OVRA, PSVH 2, Ramplaan, Rapiditas '31 2, VCR 2, VU. Volleybal is in Nederland nog een jonge sport, maar juist, nu er een beweging in opwaartse richting is, heeft deze sport een unieke zaal gekregen. Dit zal ongetwijfeld de verdere groei van deze sport ten goede komen. Reeds op Vrijdag is er in het Krelagehuis te zien, wat door de nauwe samenwerking van het bestuur, commissies en officials van de afdeling Haarlem is bereikt. Al zal het er druk zijn op de Woensdagavonden, toch blijft er nog genoeg ruimte over voor de toe schouwers, waaronder ongetwijfeld vele nieuwe volleyballers zullen zijn! We wintercompetitie begint op Woensdag 3 October a.s. te 13.00 uur met. Brandweer— CIOS. BGV—HBC, PWN—Ramplaan, OVRA 2—VCR 3, (heren) en PWN—die Raeckse, BGV 2—OVRA (dames). Biljarten De Woensdagavond voortgezette wedstrijd Hof van HollandFrans Hals is in een over- winning van 204 voor Hof van Holland ge- eindigd. De uitslagen waren: Van Maris (120) 109 46 13 2,36 Loerakker (110) 110 46 31 2,39 Mulder (160) 100 39 14 2,56 Dijkstra (230) 230 39 42 5,89 Veldmeyer (80) 79 39 9 2.02 Aufderheyde (70) 70 39 11 1,79 Schulte (95) 80 35 22 2,28 Van W.unnik (110) 110 35 12 3,14 41 4 0,78 Van Dam (50) 50 41 6 1,21 Van der Linden (80) 80 32 16 2,50 Rosenhart (80) 48 32 6 1,50 Vrijdagavond komt „Ons Genoegen" uit Zaandam op bezoek. SCHOTSE LEAGUE—IERSE LEAGUE 3—0. De te Glasgow gespeelde voetbal wedstrijd tussen de leagues van Schotland en Ierland is met 30 door de Schotten ge wonnen. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 49 (Van onze correspondent te Soerabaja Sinds enkele dagen staat de Soerabajase stadspolitie wederom onder commando van een Nederlander. Een Indonesiër heeft het veld moeten ruimen en zijn bevoegdheden moeten overdragen aan commissaris A. N. de Jong. Een zeer opmerkelijke commando wisseling, die grote aandacht heeft ge trokken, niet in het minst bij de Neder landse groep. Reacties op deze benoeming zijn echter tot nu toe uitgebleven. Direct na de overdracht van de souve- reiniteit is men begonnen de leidende func ties in het politiecorps uit de handen van de Nederlanders te nemen. Over de gehele linie werden zij vervangen door Indone siërs. Dit vervangingsproces heeft zich ver volgens uitgestrekt tot de lagere functies. Nagenoeg alle Nederlandse politiefunctio narissen werden op een zijspoor geran geerd of vloeiden onmiddellijk af. En nu is daar plotseling de totaal onverwachte, en geheel tegen de stroom ingaande benoe ming van commissaris De Jong, die, naar hij ons verzekerde, er niet aan denkt om Indonesisch staatsburger te worden, tot hoofd van de politie in de op een na groot ste stad van Indonesië. Deze benoeming volgde onmiddellijk op een bezoek dat de heer Sukamto, hoofd van de politie in geheel Indonesië, aan Soe rabaja bracht. Dat bezoek stond, naar al gemeen wordt aangenomen, in direct ver band met een roofoverval, die enkele dagen van te voren in een der drukste straten van Soerabaja en op klaarlichte dag werd gepleegd op een auto van het stadszieken huis. Uit die auto roofde men een bedrag van ruim drie ton. Het hoofdbureau zou deze kwestie zeer nonchalant hebben be handeld met het gevolg, dat er van de da ders geen spoor is gevonden. In Semarang heeft vice-president drs. Hatta er enkele weken geleden voor de zoveelste maal met grote nadruk op ge wezen, hoe broodnodig het voor Indonesië is buitenlandse specialisten aan te trekken en er voor te zorgen, dat er nu eindelijk eens een eind komt aan de uittocht van de buitenlandse deskundigen hoofdzakelijk Nederlanders die thans nog in Indonesië zijn. Voor de eerste maal heeft drs. Hatta thans bii zijn actie steun gekregen van een Indonesisch daeblad, „Abadi Dit blad schreef dat het hoog tijd wordt te beseffen, dat de buitenlandse specialisten Indonesië niet nodig hebben, doch dat Indonesië hen niet kan missen. Sentimenten Ongetwijfeld zijn de benoeming van com missaris De Jong en de stem van „Abadi" tekenen van een toenemende zin voor rea liteit. Nu is het probleem van de buitenlandse deskundigen voornamelijk een kwestie van sentimenten. De Nederlanders moeten weg, dat is nog steeds de algemene gedachte bij de massa. Dat daar nog geen verandering in gekomen is, is voor een groot deel zeker de schuld van de Indonesische regering. Men denke slechts aan de eindeloze reeks anti-Nederlandse redevoeringen van Su karno. Een Amerikaan, die hier in dienst van de regering te Djakarta komt werken, heeft het ongetwijfeld veel minder moeilijk dan een Nederlander. Hij wordt wèl getolereerd. Het is voor de Indonesische regering echter zo vervelend, dat het aantal Amerikanen dat in haar dienst wil treden, uiterst ge ring is. Zij stellen zulke fantastische eisen, dat hun salarissen niet te betalen zijn. De meeste Amerikanen, die hier regeringsop drachten uitvoeren, zijn dan ook geleend van de ECA. of een onderdeel van de UNO. Het merkwaardige geval doet zich hierbij voor, dat zich onder deze UNO-krachten ook Nederlanders bevinden, zelfs Neder landers die vroeger als ambtenaar in Indo nesië gewerkt hebben. Zij moesten tengevolge van de anti- Nederlandse sentimenten het land verlaten. Nu keren zij er weer terug, voorzien van een UNO-etiket en dus als „Amerikaan". En het gaat best. (Van een bijzondere medewerker) In navolging van België, waar reeds enige tijd een artsen-coöperatie bloeit, is onlangs in ons land een „Coöperatieve Artsen In koopvereniging met Uitgesloten Aanspra kelijkheid" opgericht. Door een gezamenlijk optreden tegen het monopolie van de ver koopkartels van de tussenhandel stellen de oprichters zich voor, te komen tot een be zuiniging die dringend nodig is in de medi sche praktijk. De coöperatie wil samen werken met de fabrikanten, om een zo ef fectief mogelijke verdeling van de taken der industrie te verkrijgen en stelt zich ook voor om in verschillende gemeenten centra op te richten, die in Engeland reeds bestaan onder de naam „Health Centres" (gezond heidscentra) De duurte, vaak geaccentueerd door de willekeur van de tussenhandel, die voor vele producten het monopolie houdt in machtige verkoopkartels, maakt het bestaan zeer moeilijk voor onze artsen (vooral van de jongere, die een praktijk moeten begin nen) en ziekenhuizen, zodat van de laatste in verscheidene plaatsen al zalen gesloten moesten worden, aldus de initiatiefnemers. Door zich aaneengesloten in een inkoop coöperatie direct tot de fabrikanten te wen den, zullen artsen, tandartsen, dierenart sen, sanatoria en ziekenhuizen voortaan in vele gevallen de omslachtige en kostbare weg via de tussenhandel vermijden. Tevens zou het hierdoor ontstane contact tussen artsen en fabrikanten de aanleiding kunnen worden voor het invoeren van verschillen de hervormingen in de medische appara ten-industrie, waar door een doeltreffender arbeidsverdeling betere resultaten bereikt kunnen worden, aldus de oprichters. De coöperatie heeft zich hierover reeds in verbinding gesteld met het Centraal In stituut voor Industrieontwikkeling, dat op dit gebied zeer belangrijke medewerking kan en wil geven. Gezondheids-centra Een zeer belangrijk plan van de coöpe ratie is het oprichten van „gezondheids centra", zoals die in Engeland reeds jaren lang met succes in gebruik zijn. In verschil lende plaatsen zouden volgens dit plan artsen en specialisten samen de bevolking kunnen onderzoeken in gemeenschappelijke spreekkamers, waarvoor zij gezamenlijk de apparatuur aangeschaft hebben, eventueel met steun van de coöperatie. Dit zou in vele gevallen verbetering van belang betekenen voor de volksgezondheid. Het is een bekend feit, dat geen twee bloeddruk-meters onder dezelfde omstan digheden dezelfde waarden aangeven. De artsencoöperatie stelt zich hierom voor, om ook een dienst in het leven te roepen voor het op gezette tijden ijken van deze en andere instrumenten, waardoor zij haar artikelen dus zou kunnen garanderen op goede werking. De nadruk dient er op gevestigd, dat de artsencoöperatie nog in de kinderschoenen In het wandelbos Groenendaal te Heemstede is de voorbereiding begonnen van de door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het voorjaar van 1953 te houden internationale bloemententoonstelling. Op verzoek van het hoofdbestuur heeft de burgemeester van Heemstede, de heer mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de eerste spade in de grond gestoken. Dit geschiedde gisteren in tegenwoordigheid van.de directie van de Flora en andere autoriteiten. Rechts naast de spittende burgervader: de voorzitter van Bloembollencultuur'jhr. dr. O. F. A. van Nispen tot Pannerden. staat en dat er dus nu nog weinig te zeggen valt over de kansen die deze instelling heeft om een succes te worden. Indien zij door de voorziene bezuinigingen er in zou slagen de financiële moeilijkheden te ver minderen, zou dit de behandeling hoogst waarschijnlijk wel ten goede komen. Voor het goed functionneren van de coöperatie is evenwel een geest van samenwerking en collegialiteit onder de artsen onontbeerlijk en dat deze geest lang niet overal bestaat, valt nauwelijks meer t,e verbloemen, zo zeggen de initiatiefnemers. Niet commercieel De coöperatie heeft geen commercieel doel, wil dus geen winst maken, maar zal wel in de aanvang een reserve vormen om haar plannen verder te verwezenlijken. De leden: artsen, dierenartsen, tandartsen, zie kenhuizen, sanatoria, kraaminrichtingen en dergelijke instellingen storten bij toetreding een geringe som en voorts een kleine jaar lijkse bijdrage ter dekking van administra tiekosten. Er is een commissie van aanbe veling gevormd, waarin een aantal promi nente persoonlijkheden op medisch gebied zitting heeft. De artsen worden nader van de plannen van de coöperatie op de hoogte gebracht door een circulaire en een ingezonden stuk in „Medisch Contact", het tijdschrift van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunde, dat eind van deze maand in hun bus zal vallen. ADVERTENTIE SSTR HARRIS TWEEDJASSEN Ze worden geboren, ze groeien op, ze vliegen uit de kinderen die ge ontvangt als een kostbaar geschenk, maar die ge weer moet weggeven na een korte wijl van vreugde. Een wijle die in jaren wordt uit geteld doch in wezen slechts één ogenblik lang is. Dan krijgt ge de aanstaande schoon familie op bezoek, die met uitgestreken ge zichten op de puntjes van uw stoelen komt zitten om u te wikken en te wegen. Ze nipt aan de thee, ze knabbelt aan de koekjes en ze kijkt langs haar neuzen in de kamer rond, om uw welstand te taxeren. Want ze is op onverklaarbare wijze tot de conclusie gekomen dat het geluk van haar kind verbonden is met de hoeveelheid Perzische kleedjes in uw kamer. Daar zitten twee partijen tegenover el kaar, de ene met een dochter, de andere met een zoon. Ze hebben beide wat weg te geven. Ge hadt uw zoon moeten waarschu wen dat hij tussen zijn verliefde buien moest bedenken hoe zelfs aan het liefste meisje een hele familie vastzit, waar reke ning mee gehouden moet worden. Ge hadt uw zoon zo gaarne het leven zien ingaan met wat minder gedachten aan huizen en stofzuigers en diploma's. Maar zeg eens tegen de schoonfamilie dat ge die dingen niet belangrijk vindt? Zij praat over salarisgrenzen en avondcursussen als of dat allemaal bij de liefde hoort. Zelfs de oorlog in Korea schijnt zijn invloed op die liefde te hebben, want zij zegt, dat. het geen pleziertje is in deze tijd te trouwen. Geen pleziertje? Dat wordt me toch te bont geen ple ziertje. We zijn potdorie geen naamloze vennootschap aan het stichten. We zijn bezig twee jonge mensen te adviseren over de manier waarop ze getweeën het meest profijt van de maneschijn kunnen hebben, om zo te zeggen. De schoonfamilie trekt al haar wenk brauwen op en doet alsof zij lont ruikt. Maar wat gezegd moet worden, zal ge zegd. We zitten hier niet om het schoonste wat onze kinderen in het leven zullen tegenkomen, de lief de, in huisjes met centrale verwarming en salarisgetallen om te zetten. Is het leven een pakhuis van stof- 1 J zuigers en ijskasten en pluche tafelkle- /j/s L. den? Hier hebt ge mijn zoon, daar hebt 7 ge uw dochter. En kijk niet rond in mijn huis of er portretten van oude tantes aan de muren hangen van wie erfenissen te verwachten zijn. En blijf niet zo zedig op dat puntje van de stoel zitten, ik had liever dat ge er eens gemakkelijk achterover gingt liggen om te laten zien dat ge u thuis voelt. Mijn zoon is hals over kop in de liefde ge vallen, welnu, ik laat hem liggen en sparte len omdat ik weet hoe genoeglijk dat zijn kan. Hij moet met die dochter van u langs donkere bomen wandelen in de avond en zij moeten in het late gesjirp van een vogel die aan de boemel is de muziek van hun liefde herkennen. En gij wilt dat ze zich druk lopen te ma ken over avondcursussen en andere dode dingen die hun geluk moeten verstevigen? Wat is geluk? Voor u is het een tentoonstelling van huishoudelijke artikelen en ameublemen ten. Voor mij is het de lach van het rijke leven, die blinkt in de ogen van de vrou wen en in alle schone dingen om ons heen. Hebt ge ooit die lach zien blinken in een avondcursus boekhouden? Misschien dat ge nog een kopje thee wilt? Ge zijt een Flierefluiter, zegt de schoon familie huiverig en met opgetrokken neu zen. We zullen er nog eens over denken. Zij schrijdt de deur uit met de dochter in de achterhoede. Die dochter zij kijkt eens om met een verstolen blik en een knipoog die geen avondcursus meer nodig heeft. Een knipoog van het soort dat de Fliere fluiters zal doen blijven bestaan tot het einde der wereld. J- L. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijfentwintigjarige grondwerker A. F. de B. uit Assendelft, wie ten laste was gelegd poging tot doodslag, diefstal en overtreding van artikel 36 der wegenverkeerswet. Op Tweede Pinksterdag, des avonds omstreeks elf uur, was hij in een auto gestapt van een Amsterdammer, die een café te Beverwijk bezocht. Deze zag de auto wegrijden en zag nog kans op de treeplank te stappen. Latei- sprong hij van de auto en werd licht ge wond. De grondwerker vervolgde in snelle vaart zijn gang en reed in de Breestraat een echtpaar aan. De heer S. Rumping werd daarbij gedood en zijn echtgenote liep ernstige wonden op, waardoor zij drie maanden in een ziekenhuis verpleegd moest worden. De rechtbank achtte de poging tot doodslag niet bewezen, wel de andere pun ten uit de dagvaarding en veroordeelde De B. tot een gevangenisstraf van twee jaar en ontzetting gedurende vijf jaar mo torrijtuigen te besturen. Mishandeling tijdens overval op een chauffeur Veertien dagen geleden hadden zich voor de Haarlemse rechtbank twee jongemannen te verantwoorden die betrokken waren bij een overval op een taxi-chauffeur In de vroege ochtend van Zaterdag 26 Mei ver voegden zij zich bij een garage in Amster dam en vroegen de dienstdoende chauffeur naar Zaandam te rijden. Op de Hemkade in de gemeente Zaandam gaf de eenentwintig jarige schilder P. van D. uit Breda de chauffeur enige harde klappen op het hoofd. Deze raakte enigszins versuft, doch was wel in staat een vechtpartij te be ginnen. De schilder en zijn vriend, de twin tigjarige los arbeider P. J. Z. uit Amster dam, verlieten de auto en sloegen op de vlucht. Zij liepen het terrein van de Artillerie-inrichtingen bij de Hembrug en werden daar aangehouden. Kort daarop passeerde de chauffeur, die de jongeman nen herkende. Vandaag deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde Van D. wegens mishandeling tot een gevangenisstraf van een maand en sprak Z. vrij. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen Van D. een gevangenisstraf van twee jaar en tegen de ander een straf van een jaar, door te brengen in de Bijzondere Strafge vangenis voor jongelieden. ADVERTENTIE Als voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - dadelijk één of twee Rennies en 't vuur is bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maagzuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dade lijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch. Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Woensdag, tegen het middaguur, is op de Scheepsbouwwerf en machinefabriek De Merwede te Hardinxveld een ongeluk gebeurd, waarbij de 48-jarige kraanmachi nist J. Schippers uit Hardinxveld op slag werd gedood. Een rijdende kraan, die in gebruik was voor het vervoer van mate riaal naar een in aanbouw zijnde fabriek, stortte door tot nu toe onbekende oorzaak voorover. De machinist is blijkbaar uit zijn machine gesprongen, want hij werd onder het 18 ton zware gevaarte aangetroffen. Het slachtoffer was ongehuwd. In zijn toelichting op de begroting van Economische Zakèn zegt minister Van den Brink dat de kern van het ministerie in zijn moderne samenstelling in de loop van 20 jaren ontstaan is met gebruikmaking van veelal jonge krachten, die op grondige wijze zijn opgeleid. Het werk eist onder voortdurend wisselende- omstandigheden snelle beslissingen, die vaak van verre draagwijdte zijn. Het kan slechts worden verricht door integere, goed geschoolde krachten van een hoog intellectueel peil. Als gevolg van de verschuiving in het in komen-peil van deze onontbeerlijke per- soneelskern treedt reeds geruime tijd een afbrokkelingsproces op, dat de minister met zorg vervult. Hij tracht binnen de bestaan de beperkte mogelijkheden dit proces zo veel mogelijk te keren.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5