Escher analyseerde eigen werk Plan voor het bouwen van flats in Haarlem-Noord Extra lage prijzen!! r Korten Bondig J) Frans Heerkens Thijssen DONPEÜD-AG 2? voornemen is te beginnen met blokken met 48 woonruimten X-Padvindersgroepen te Haarlem bestaan 25 jaar Samenwerking tussen school en huis Het Pastorale Centrum op „Lindenheuvel" V. J Jeugclcentrale begint voedselbonnen-actie N atuurbeschermingsweek Ouderdag in de Koudenhornkazerne Motorrijder overleden Penningmeester KNZHRM verduisterde ruim f 8400 Restauratie van schilderijen Jeugdige Santpoortenaar bestal logé Botsing tussen scholieren en Bloemendaalse politie „De Flora 1953" Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op .Initiatief van het raadslid de heer J. r. y Fibt W. y Fibbe, makelaar, wonende Koningin neweg 7 te Haarlem, is de woningstichting „De Kleine Middenstander" opgericht, die fctet plan heeft flats in Haarlem-Noord te bouwen. Het gemeentebestuur is in de plannen gekend en heeft optie gegeven op grond aan de Planetenlaan, uit welke bereidver klaring het stichtingsbestuur opmaakt dat de gemeente ook bouwvolume beschikbaar zal stellen. In een persconferentie deelde de heer Fibbe mee dat dit plan is opgezet omdat in de praktijk bleek dat het voor vele han deldrijvende, industrieële en werkende middenstanders bezwaarlijk was, lid te worden van een bestaande woningbouw vereniging. De stichting kreeg van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting even wel de mededeling dat zij niet erkend kon worden in de zin der Woningwet, omdat er in Haarlem al 26 woningbouwverenigin gen zijn. Maar er werd de raad gegeven in combinatie woningen te bouwen met pre mie van de overheid. Daarvoor zijn nu plannen uitgewerkt -door de heer Jacq. van Velsen, architect B.N.A. Bovenstaande tekening geeft daar van een indruk. De deur verleent toegang tot een hal met trappenhuis. Aan beide kanten daarvan liggen drie woonlagen, zo dat elk flatgebouw ruimte zal bieden aan 6 gezinnen! Elk gezin krijgt de beschikking over één flinke woonkamer (3.50 bij 4.60 M.), één grote slaapkamer met douchecel en twee kleinere slaapkamers en tenslotte een keuken van 3.90 bij 2 M. Op de be gane grond krijgt elk gezin bovendien nog een eigen ruimte voor het bergen van fiet sen, kinderwagens, enz. De benedenhuizen hebben een kleine eigen tuin, daarachter komt dan nog een gemeenschappelijke tuin met zandbakken voor de kinderen. De bouwkosten met inbegrip van de grond zijn door de architect getaxeerd op 10.500 per flat. Hij is overtuigd voor die prijs te kunnen bouwen, want de inhoud van een flat is niet meer dan 210 M3. Er kan gerekend worden op een premie van het rijk van 3.500. Per flat moet dus nog en bedrag van 7000 opgebracht worden. Elk lid van de stichting die zich als bewo ner aanmeldt moet een renteloos aandeel van 1000 nemen. Er kan voorts gerekend worden op een hypotheek van 4000. Er resteren dan nog 2000 per flat. Die wil het stichtingsbestuur verkrijgen door voor elke flat 2000 aan obligaties uit te geven. Er wordt op gerekend dat de aspirant bewoners ook die 2000 aan obligaties voor hun rekening nemen, of althans moeite zullen doen om die te plaatsen.- Het bestuur zal ook trachten op andere wijze een deel der obligaties te plaatsen, want het wordt wel waarschijnlijk geacht dat niet alle leden behalve voor het renteloze voorschot van 1000 ook kunnen zorgen voor die 2000 voor obligaties. Verschillende hun ner hebben evenwel reeds toegezegd wel 3000 op tafel te kunnen leggen in de zekerheid een woning te zullen krijgen. ADVERTENTIE Tot Maandag 1 October Nachthemd, zachte flanel 7,95 Sterke Dameskousen 0.98 Charmeuse Onderjurken 2.95 Wollen Fant. Camisole 5.95 Wollen Fant. Directoire 5.45 (fabrikaat Jansen en Tilanus) Halfwol Camisole met 1/4 mouw5.70 Sportkous met nylon ver-sterkt vanaf 1.48 Linkse Dameskous, nieuwe tinten 2.98 Linkse Dameskous met PERLON 3.25 Kinderonderjurken vanaf 1-88 ^^L^ANEGANC, 25 TEL. 19644 De grote waarde van de padvindersbewe ging voor de karaktervorming van de man nelijke jeugd wordt tegenwoordig algemeen erkend. Ook in Protestants-christelijke kringen heeft men vrij spoedig na de oprichting van de padvinderij in Nederland gezien, dat dit systeem uitermate geschikt was voor de vele jongeren, die men niet bereikte dooi de bestaande jongensverenigingen. Bestond er voor de oorlog een afzónder lijke Christelijke padvindersorganisatie, in het belang van de eenheid sloten de be staande Christelijke groepen zich in 1945 aan bij de landelijke Nederlandse Padvin ders Vereniging, waar zij, wat bet techni sche werk betreft, onder toezicht van deze vereniging werken, doch wat. de geestelijke zijde van het werk betreft volkomen auto noom zijn. Ter onderscheiding van de zogenaamd open groepen worden deze groepen aange duid als X-groepen, waarbij het symbool X duidt, op het Griekse woord voor Christus. In Haarlem is 25 jaar geleden de eerste groep opgericht op protestants-christelijke grondslag. Sindsdien is dit werk zodanig uitgebreid, dat. in Haarlem en omgeving thans een 12-tal X-groepen werken. Ter herinnering aan het 25-jarig bestaan organiseren deze X-groepen een herden kingssamenkomst pp Woensdagavond 24 October in de Grote- of St. Bavokerk. waai de jongens met hun ouders dit jubileum tullen vieren. Rekent men 4*/2 rente voor de hypo theek en ook voor de obligaties, plus een kleine aflossing daarop, alsook de kosten voor grondbelasting, verzekering en onder houd, dan zal per flat een huur opgebracht moeten worden van 8.50 per week. De leden zullen voor hun deel aanspra kelijk blijven voor de verplichtingen die de stichting tegenover geldschieters op zich neemt. Op den duur zal het mogelijk blijken dat elke bewoner zijn flat in eigendom krijgt, door de lasten die er op rusten af te betalen. Aan de Planetenlaan kunnen 120 flats gebouwd worden. Er zal met 48 begonnen worden. Voor de eerste groep hebben zich al veel gegadigden aangemeld. Dit zijn alle maal Haarlemmers/plus iemand uit Indo nesië. Het gemeentebestuur zal trouwens wel de voorwaarde stellen dat alleen Haar lemmers zo'n flat mogen betrekken, want de bouw gaat immers ten koste van het bouwvolume der gemeente. Gaan cle plannen door de bedoeling is te gaan bouwen als de grond definitief beschikbaar komt en de financiële basis verzekerd is dan zal ook de woning markt in Haarlem er in andere opzichten van profiteren. Er komt immers in veel gevallen woonruimte vrij als de leden dei- stichting hun flat betrekken. In het gebouw der Vrijzinnig Hervorm den aan de Jacobstraat opende gisteravond de afdeling Haarlem van de „Vereniging voor Paedagogiek" haar winterwerk met een causerie, gehouden door prof. dr. I, C. van Houte uit Amsterdam, over het on derwerp: „Samenwerking tussen school en huis". Na een welkomstwoord tot de tal rijke aanwezigen van de voorzitter, de heer D. de Boer, werden eerst twee een voudige maar instructieve films gedraaid, waarin een kijkje gegeven werd in een Amerikaanse en een Engelse school van het alledaagse type. Een wel wat vluch tig bee'd van moderne onderwiis- methoden gaf de eerste; de tweede ging die per en gaf een goed beeld van de grote waarde voor de innerlijke groei van de kinderen, die er ligt in het volle mede leven van de ouders met het schoolleven van hun kind. De inleider ging, mede ter toelichting van de vertoonde beelden, de relaties ouders-kind-leerkrachten en gezin-school onder het gezichtspunt van een dertiental vragers nader, maar helaas te vaag, bekij ken. Hoogst belangrijk noemde hij de kleu ter- en lagere-schoolperiode. Tekorten en fouten in die tijd veroorzaakt kunnen slechts zelden later geheel worden aange vuld en verbeterd. Daartoe is nauw con tact tussen school en huis een eis. gedra gen door de wil tot volkomen openheid. De onderwijzer moet niet een „dirigent" zijn, maar een assistent, een naast kind en ouders staande deskundige helper. Spreker was van mening, dat zeer veel fouten van de kinderen voortkomen uit de verkeerde houding en het gebrek aan inzicht van ouders en opvoeders. Contact, oprecht en openhartig, tussen hen zal de natuurlijke groei van het kind bevorderen enhet onderwijs natuurlijker en beter verteerbaar maken. Dan ook zal blijken, dat er nog veel te veel en onkinderlijke leerstof aan geboden wordt. In Amsterdam bleek, vol gens prof. Van Houte, 10 der normaal aangelegde kinderen leer- en opvoedings moeilijkheden te hebben. Een psycholo- gisch-psychiatrische voorlichtingsdienst (gelijk Haarlem reeds bezit) zal ouders en leerkrachten moeten bijstaan. Het wijkcomité Haarlem-Noord Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Vrijdagavond 28 September 8 uur weel een vergadering in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat. Ds. R. v. d. Mast beroepen In de onlangs in Bloemendaal gevestigde buitengewone predikantsplaats is beroepen ds. R. van der Mast, Nederl. Hervormd predikant te Amsterdam en predikant directeur van het Diaconessenhuis aldaar. Deze heeft het beroep aanvaard. Begin Oc tober komt ds. Van der Mast naar Bloe mendaal, waar hij werkzaam zal zijn als predikantdirecteur van het nieuw te stich ten pastorale centrum in het buiten „Lin denheuvel" te Overveen. De intrede van ds, Van der Mast is be paald op Zondagmiddag 14 October te half vier in de Ned. Hervormde Kerk op het Kerkplein te Bloemendaal. ADVERTENTIE Specialist in dubbelfocusglazen. Leverancier voor alle ziekenfondsen en Z. en O. Spoorfonds. OPTICIEN VAN WAARD Spaarnwouderstraat 94 - Tel. 16553 Herinnert ge u nog de hongerwinter 1944- 45 en weet ge nog de vreugde en ont roerde dankbaarheid aan hen, die ons te hulp schoten met de voedselpakketten, het Zweedse brood, de boter? Het is de redding •jan duizenden onzer geweest en de glorie der menselijkheid aan het eind van een verschrikkelijke oorlog. Opnieuw stijgt er een-kreet op van mil- lioenen mensen, die door honger dreigen te sterven. Nu in India, een land met een millioenen bevolking, dat geteisterd wordt door mislukte oogstendoor perioden van zengende droogte. De landelijke jeugdorganisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, hebben deze kreet om hulp verstaan en besloten, in samenwerking met de „Vere niging Nederland-India" daadwerkelijk te helpen. Zij geven een groot aantal voedselbonnen uit, ter waarde van 0.25, waarvan de op brengst besteed wordt voor het kopen van levensmiddelen. In vele plaatsen is er al door de geza menlijke jeugdorganisaties een groots op gezette actie gevoerd, met als resultaat, dat op 29 Augustus het eerste schip met le vensmiddelen naar India is gezonden. Ook de Haarlemse Jeugdorganisaties, aangeslo ten bij de N.J.C., hebben besloten aan de actie tot daadwerkelijke hulp te beginnen. Zij heeft uit haar midden een actie comité gevormd, dat tot taak heeft, zoveel mogelijk voedselbonnen te verkopen. De N.J.C. doet hiermee en op deze plaats een beroep op de gehele bevolking, deze actie te ondersteunen en zij hoopt, dat elk weldenkend mens zoveel mogelijk voedsel bonnen zal kopen. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft als motto „Zo spoedig mogelijk een tweede schip" en koestert de gegronde hoop, dat het aandeel uit onze contreien daaraan niet gering zal zijn. Nadere inlichtingen en voedselbonnen zijn verkrijgbaar bij de Jeugdorganisaties. Voor de Haarlemse reportage-fotografen was het gisteren een belangrijke dag. Voor het eerst sinds geruime tijd mocht toen namelijk weer vrij gefotografeerd worden bij huwelijks-voltrekkingen ten stadhuize en dat gaf de leden van het foto-gilde aan leiding het eerste bruidspaar, dat gisteren voor hun lenzen verscheen, met een bloemetjete bedenken. Hier ontvangen de jonggehuwden, de heer en mevrouw Bonkerk-van Burkum, de bloemenhulde, terwijl een fikse batterij foto-geschut „in stelling" komt. JXXCOOOOOOODOOOOOOOOOOCSOCXXODCOeOOOOOOCOOCCOCOCr^GCOOOOOO' Heden, Donderdag: 19.30 uur Causerie door Kees Hana over „Vogels trekken over de duinen" over de derde lijn van de radio-distributie. Morgen. Vrijdag: 20 uur officiële ope ning van de tentoonstellingen in de Vleeshal en Vishal (bijeenkomst in res taurant Brinkmann). Vanochtend waren meer dan zevenhon derd ouders en genodigden naar de Kou denhornkazerne gekomen om er de „ouder dag" mee te maken van het regiment zware luchtdoel-artillerie „Ypenburg". Zij wer den ontvangen in de manschappen-cantine en daarna toegesproken door de regiments commandant; de luitenant-kolonel C. M. J. van Dommelen. Deze zeide, dat welis waar de Koudenhorn-kazerne zo langza merhand geen ideale legerplaats meer is, maar dat daar onder de huidige omstan digheden, waarin het Nederlandse volk alle krachten voor zijn defensie moet in spannen, weinig aan te doen is. Hij was ex- van overtuigd, dat de oudei-s er deze dag een goed beeld van zouden krijgen, hoe de soldaten in het leger leven. Na deze officiële begroeting volgde de inspectie van de insti"uctie-afdeling, die daarna zou pai-adei-en. De inspectie werd meegemaakt door de luitenant-generaal Buurman van Vreeden, de commandant van de eerste militaire afdeling. Bij de'inspectie werd tevens het vaantje uitgereikt voor de klasse, die zich gedu rende deze eei-ste di-ie maanden van de op leiding het meest had onderscheiden. Deze eer viel te beurt aan de klasse I van de vierde kanonniersbatterij van de instruc teur sei-geant Bongerd. Het vaantje werd gedi-agen door de beste man van de klas, de soldaat Vlaming. Op de inspectie volgde het défilé op de Gedempte Oude Gracht, waar behalve de ouders en genodigden ook vele Haarlem mers blijk gaven van hun belangstelling, toen voorafgegaan door tamboers en trom petters de mannen langs marcheerden. Het défilé wei-d afgenomen door It.-gen. Buur man van Vreeden en de ït.-kol. Van Dom melen. Na de parade werd teruggekeerd naar de kazerne, die door de bezoekers werd bezichtigd. Na een gezamenlijke maaltijd begon men aan het middag-pro gramma, dat bestond- uit demonstx-aties, exercitie en filmvertoningen. Vanavond is er een feestavond in het Concertgebouw. De 33-jarige heer Beemsterboer uit Hoofddorp, die vorige week Maandag met zijn motorfiets in botsing kwam met een autobus en daarbij zeer ernstig gewond werd, is Woensdag in de Ma'riast.ichting te Haarlem overleden. De minister van Verkeer en Water staat heeft Woensdag Friesland bezocht en ten Próvinciehuize tal van vraagstukken inzake landaanwinning, kanalen ?n de rijks wegen besproken. De minister bezocht het stoomgemaal bij Lemmer en de toegang tot de Noord-Oostp'older. In zijn korte causerie ter opening van de tentoonstelling van gx-afisch werk van M. C. Escher in kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt kenschetste de heer A. D. Huijsman de exposant als een uitzonder lijke figuur, wiens liefde voor zijn kunst hem nimmer deed transigeren. Onder lei ding van Jessurun de Mesquita wijdde Escher zich dertig jaar geleden aan het houtsnijden met grote vasthoudendheid en koppigheid om door te zetten. Hij maakte enkele reizen en kwam met talrijke pren ten terug, waarna hij een drietal boeken illustreerde (onder meer een zeer fraaie bibliophiele editie van een roman door Jan Walch) om vervolgens op een andere tech niek over te schakelen, te vergelijken met de zogenaamde „zwarte kunst" der etsers. Escher experimenteert vooi-tdurend, maar altijd blijft zijn werk ten nauwste vex-bon- den met zijn typische persoonlijkheid, aldus de inleider, die een parallel met de voor een groot deel verstandelijk opgebouwde dichtkunst van Geerten Gossaert trok. Bij Escher is er veel dat ontroex't, dat oog en geest geboeid houdt. Sprekend over het grafische wei'k met al zijn vogels en vissen, paai-den en hagedis sen, zijn oervormen als bollen en driehoe ken. vestigde de heer Huijsman de aandacht op het plezier dat Escher heeft in het schik ken van zijn motieven en het vullen van elk deel van het vlak, waarbij zijn bouw kundig inzicht, en mathematisch gevoel hem uitstekend te pas komen. Het werk is zo knap en terdege uitgedacht, aldus spreker, dat men het aesthetische element over het hoofd zou kunnen zien. Al krijgt men soms de indruk dat Escher tijdens het werk op moeilijkheden is gestuit, niettemin doet het steeds vernuftig en origineel aan. Een algemene maatstaf, om te ontdekken wat Escher heeft verborgen, is er niet. Men moet zijn werken stuk voor stuk onderzoe ken. want altijd zijn ze anders gedaan. Men heeft hem dikwijls tekort aan gevoel ver weten. Daartegenover poneerde de heer Huijsman de stelling, dal Escher een hel dere foi-mulering vond voor wat hii wist wat. hij wilde. Dit is een opvallend ver schijnsel in onze dagen van artistieke ver twijfeling. De heer Huijsman besloot zijn inleiding met het uitspreken van een door langdurig contact ontstane grote bewondering voor Escher's hoog besef van verantwoordelijk heid voor het handhaven van het cultuur niveau en prees hem als een arbeider niet durf. een begaafd tekenaar-, een zoeker en pionier, die 'los van sleur en gewoonte voor oude vox-men nieuwe toepassingen weet te vinden. Causerie in Teisterbant Des avonds sprak de heer Escher in de Haarlemse sociëteit Teisterbant zelf over zijn werk, beginnend met de vaststelling dat het iedere spontaneïteit mist. Zijn pro ducten danken hun ontstaan aan een wor- steling tussen de opkomende gedachte en de uitbeelding daarvan. Hij verklaarde zich verheugd in het luisterend gezelschap de atmosfeer te vinden om te komen tot een analyse, die stellig tot zelfkennis zou lei den. Spreker onderscheidde de psychisch- en de cosmisch geïnteresseerden, tot welke laatste categorie hij zich zelf wenst inge deeld te zien. Schematisch duidde hij de hiertoe behox-enden aan als de degenen, die willens, en wetens de werkelijkheid ont vluchten. Hij verklaarde in de in 1944 ge sneuvelde Franse schi-ijver A. de St. Exu- périe een figuur ontmoet te hebben die de cosmische ontroering op congi-uente wijze met de zijne heeft vertolkt en illustreerde dit door een eigen vertaling van een frag ment uit diens roman „Terre des hommes". Andere verwantschappen meende hij aan vankelijk te ontdekken in „Van oude men- schen en dingen" van Couperus, die hij echter bij dieper indringen uiteindelijk moest afwijzen en thans betitelde als „ziels- maniak". Hoewel Escher de zichtbare en tastbare werkelijkheid op haar exacte waarde wenst te toetsen, tracht hij zich rekenschap te geven van „het wonder", dat bij hem tot een zelf-observatie leidt, welke hij niet an ders dan als zelf-spot weet te benamen. Doordrongen van de eigen verblinding, ge tuigde hij (als reactie) dat zijn ideeën niets met diepzinnigheid van doen hebben. Als men hem een naam wil geven laat het dan die van puzzelaar zijn, een man met hob by's. Deze hobby's echter hebben toch wel zóveel gewicht, dat hij ze onderverdeelt in: de bol en het veelvlak, welke begrippen hij aan de hand van geprojecteerde werken uitvoerig uiteenzette. Escher onderbrak zijn au fond zeer diep zinnig betoog met de, door contrastwerking zeer suggestieve, verklaring dat het door hem ontvouwde schouwspel der cosmos waax-lijk vrolijk en vol vx-eugde is. De ver wondering over de existentie der aardse en planetarische verschijningen biedt hem een vooi-tdurende inspiratie. Aan het einde van zijn causerie gekomen kon Escher niet nalaten luchtig een loopje met zijn eigen theorieën te nemen en zich te laten zien als een scepticus ten aanzien van zijn eigen theorieën. Een boeiend debat waarin de heren Blom. prof. Fokker en H. C. Verkruysen een belangwekkend aandeel hadden, beslopt deze hoogst interessante avond. Eis: tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk De officier van Justitie bij de Haax-lemse rechtbank eiste hedenmorgen tien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, tegen de 70-jarige Bevenvijkse expediteur J. G., die ervan werd verdacht in zijn functie van - secretaris-penning meester van de Koninklijke Noord-Zuid Hollandse Reddingmaatschappij te Bever wijk, gedurende de jaren 1947-1948 en 1949. ten nadele van deze maatschappij ruim f 8400 verduisterd te hebben. Gezien de hoge leeftijd van de verdachte voegde de officier aan deze eis toe dat de verdachte zijn straf in een bijzondere gevangenis zal moeten ondergaan. Enige jaren geleden begon de K.N.Z.H.R.M. een actie teneinde f 10.000 in te zamelen voor de aanschaf van een nieuwe redding boot. Talrijke bedragen werden op de giro rekening van de verdachte gestort, die echter nooit, ondanks het vele aandringen van het hoofdbestuur, met een afrekening kwam. Toen hij geen uitweg meer wist en zijn herhaalde malen gedane verontschuldi ging, dat hij wilde wachten met afrekenen, totdat de f 10.000 vol waren, niet langer kon handhaven, bekende hij het ingezamelde geld te hebben verduisterd. Naar zijn zeg gen besteedde hij het aan zijn pleegzoon die keer op keer geld nodig had. Toen de fraude eenmaal aan het licht gekomen was, verleende de verdachte, al dus bleek uit de getuigenverklaringen, zijn volle medewerking om het onderzoek een vlot verloop te doen hebben. In zijn requi- sitoir merkte de officier op, dat deze hou ding bij het bepalen van de eis in over weging was genomen. De getuigen ver klaarden voorts, dat de vei-dachte, die een vooraanstaande plaats in het verenigings leven heeft ingenomen, een te goeder naam en faam bekend staand man is, die men steeds ten volle heeft vertrouwd. De raadsman was van mening dat alle ellende diie de verdachte heeft meegemaakt te wijten is aan zijn pleegzoon, die her haaldelijk op het verkeerde pad raakte om daarna de hulp van zijn pleegvader in te roepen. De pleegvader, aldus pleiter, heeft zijn aangenomen kind nooit kunnen weer staan. Hij bepleitte uiterste clementie en vroeg een geheel voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 11 October uitspraak doen. ADVERTENTIE Flein 13 Haarlem Tel. 10386 EERSTE ADRES IN DEN LANDE Hedenmorgen stond voor de Haax'lemse rechtbank de 21-jarige bankwerker J. S. uit Santpoort terecht, als verdacht van dief stal van een bankbiljet van 100 en twee van 25. Volgens zijn eigen vei-klaringen had hij dit geld in de nacht van 24 op 25 Maart van dit jaar gestolen uit de porte feuille van een kennis, die in het ouderlijk huis te Santpoort was gelogeerd. Van dit geld maakte hij de volgende dag met een vriendin goede sier in Scheveningen. In de daaropvolgende nacht werd hij in Den Haag aangehouden en naar het politie bureau in Velsen overgebracht. Daar zag hij kans het overgebleven gedeelte van het gestolen geld in het toilet te laten verdwij nen. De officier van Justitie eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van. twee jaar en de bijzondere bepaling dat het gestolen geld binnen de proeftijd moet worden terug betaald. De rechtbank zal op 11 October uitspraak doen. Het was de bedoeling, dat de ontgroening van de „Konijnen", de nieuwe leerlingen van de Middelbare Technische School, voortaan alleen maar binnenshuis zou ge schieden. Een duel met het Kennemer Ly ceum zou achterwege blijven. Toch trokken Woensdagmiddag tegen één uur de groenen naar het Kennemer Lyceum te Overveen en blokkeerden daar de uitgangen van de school. De conrector van het Kennemer Lyceum, de heer A. M. Ki'oon, oordeelde het bij de komst der „groenen" dan ook beter zijn eigen scholieren na het einde der lessen nog even in het schoolgebouw te houden en verzocht de Bloemendaalse politie de jongens der M.T.S. te willen verwijderen. Na de komst der politie verti-okken de M.T.S.-ers in de richting van Stoop's bad. De leerlingen van het Kennemer Lyceum gingen daarna niet rechtstreeks naar huis. Mogelijk waren zij niet tevreden dat de vechtpartij niet doorging en blokkeerden het Adriaan Stoopplein, waardoor het ver keer werd stilgelegd. Enige leden der Bloemendaalse politie werden uitgejouwd. De Lyceum jeugd i'aakte slaags met de po litie, toen deze met strengere hand moest optreden, nadat een aanmaning om te vertrekken bij de jeugd zonder x-esultaat was gebleven. Daar de leerlingen der M.T.S. zich inmiddels hadden teruggetrok ken, bepaalde het conflict zich tussen de Lyceïsten en de politie. De politiemannen, wier geduld teneinde raakte, maakten ge bruik yan gummistokken en brachten twee jongens over naar het bureau van politie. Daarop verplaatste het toneel zich van Stoop's bad naar het Politiebureau aan de Bloemendaalseweg, waar de politie nog ge ruime tijd bezig was samenscholingen uit elkaar te jagexx. De conrector, wiens mening wij in de na middag vroegeix naar aanleiding van het treffen, verzocht ons te willen vermelden, dat de verantwoordelijkheid van deze daad bij de jongens ligt. De heer Kroon vond het gedrag der jongens zeer laakbaar, waarvoor men de school als zodanig niet aansprakelijk kan stellen, daar het ge beuren enige tijd na het verlaten der school gesclxiedde. Hij noemde het optreden der politie correct en beschouwde het als een noodzakelijkheid, dat de politie hardhandi ger moest optreden, toen vriendelijke woorden niet bleken te helpen. De hoofdinspecteur van de Bloemendaal se politie, de heer Voerman, noemde het optreden van zijn ambtenaren eveneens soepel. Immers met. meer assistentie zou deze zaak in enkele minuten zijn opgelost, maar de politie meende de jongeren enigs zins te moeten ontzien, waarvan dezen evenwel misbruik maakten. Vooral toen het vex-keer werd versperd, moest de politie ingrijpen daar dit ontoelaatbaar was, aldus de heer Voerman. V BINNENLAND De Nederlandse Vereniging van Onder nemers in het Instrument- en Gereedschap- makersbedrijf heeft met df staatsseci-etaris van Oorlog de mogelijkheid van inschake ling van kleine bedrijven bij de productie voor de defensie besproken. Van zeer vele artikelen, welke nu moeten worden inge voerd, kunnen de onderdelen in kleine be drijven worden vervaardigd. Ook de pro ductie van reservedelen kan in deze bedrij ven ter hand worden genomen. Prof. dr. ir. D. Dresden, hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft Woensdag zijn afscheidscollege gegeven. Hij zal zich geheel gaan wijden aan het. cultuur-wetenschappe- iijk onderzoek. Minister Rutten deelde de scheidende hoogleraar medé, dat de Konin gin hem had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De nieuwe burgemeester van Hengelo, mr. R. J. J. Lambooy, zal op 3 October wor den geïnstalleerd. De 64-jarige arbeider T. Werkman uit Woerden is in de gemeente Moordrecht onder een uit Gouda komende electrische trein ge komen. Hij was op slag dood. Het slacht offer was in dienst bij een Woerdense aan nemer die werkzaamheden voor de spoor wegen uitvoert. Op de Zeeburgerdiik te Amsterdam is de aanhangwagen van een vrachtauto tegen een huis gebotst doordat de koppeling tussen beide wagens brak De aanhangwagen, die geladen was met blikafval, viel na de bot sing om. Een hevige brand verwoestte Woensdag de boerderij van de heer H. te Rolde in de buurtschap 't Woold, gemeente Winterswijk. Buren konden het grootste gedeelte van de inboedel van het woonhuis en enkele var kens in veiligheid brengen. De middenstandsorganisaties in Amster dam hebben een bureau gesticht, waar een lijst wordt bijgehouden van wanbetalers. Er zijn er zoveel in de hoofdstad, dat op het bureau werk is voor zeventien personen. Klanten die hun schuld bij een winkelier hoog laten oplopen krijgen nu niet meer de kans bij een ander ook nog op crediet te kopen. In het Utrechtse stadhuis is de eerste ledenvergadering van het Landelijk Con tactorgaan van Gemeente-secretarissen ge houden. Dit landelijk orgaan is op 17 Januari van dit jaar opgericht; 244 van de 763 Nederlandse gemeente-secretarissen zijn er bij aangesloten. Prof. dr. L. J. M Bert, hoogleraar te Nijmegen, hield een rede over het onderwerp: ..Welke wettelijke of andere voorzieningen zijn gewenst voor een betere bepaling van de positie van de gemeente secretaris". Het Rode Kruis heeft gezorgd voor een geheel nieuwe inrichting van de cantine van het Ambonezenwoonoord Lunetten, alsmede voor een bibliotheek, sportartikelen en meu bilair voor een toneelzaal. Binnenkort krij gen de overige 43 woonoorden der Ambonezen dergelijke zendingen. De filmdienst van het Nederlandse Rode Kruis zal geregeld bios coopvoorstellingen in deze woonoorden gran geven. De „American Society of Travel Agents" zal dit jaar haar congres in Parijs houden. Op initiatief van de (A N.V.V.) en met mede werking- van Horecafbedrijven. reisburéaux en transportondernemingen zullen ruim 100 deelnemers van 19—21 October in Nederland verblijven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur de heren J. Baart de le Faille te Haarlem en M. G, Hertz te Haarlem. Voor het propaedeutisch examen electrotechnisch ingenieur slaagden de heren C. J. Héijbroek te Overveen en IJ. H. van Popla te Bloemendaal. Voor het propaedeu tisch examen natuurkundig ingenieur slaagde de heer N. J. M. Zwaneveld te Haarlem. Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer E. Meulenbeld te Haarlem. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heer H. S. Gonggrijp te Haarlem. ADVERTENTIE Eind November zal aan de Torenlaan te Heemstede liet dii~ectiekantoor van de Flora 1953 worden geopend. De bouw is reeds aanbesteed. In dit kantoor zullen dan alle zaken van cle grote internationale bloe mententoonstelling in het wandelbos Groe- nendaal worden afgewikkeld. HAARLEM. 26 September 1951 ONDERTROUWD: 26 Sept., A. T. Verburg en A, W. Deekens; J. C. van der Aar en J. W. Jansen; P. P. M. Boerée en A. C. Oud; W. J. Tops en A, A. Lubbers; F. Kenselaar en II. M. E. Nelis; N. C. Blecker en K. E. Spigt; H. W. Horeman en J. C. Rienstra; J. S. Geurts en C._ H. van Bruggen; W. F. Rohling en A. Chrisiiaans; E. J. Riedeman en A. Kremer; J: H. van der Riet en C. J. Nupoort; H. Groennou en E. Gorter; C. Koot en R. Kooi; D. Teeuw en H Meiring; J. V. Snoeks en M. H. C. Nelis; C. de Jager en G. H. Mes; L van der Weijden en IT. E. J. van Vliet; C. Pieterse en R. A. Siegmund; A. J. Lefeber en W Maurits. GEHUWD: 26 Sept., E. E. van Nistelrooy en A. C. Fiech; J. M. van Spanjen en W. G. M. Fictoor; B, C. J. Gielingh en J, C, Blom; J. A. Vissie en C. Dekker; J. C. Ketting en J. W. Smit; C. G. van Warmerdam en M. J. Christiaans: H. K. Schuilenburg en A, P. Wobma; A. Jacobs en A. M. Hahnel; J. W. Willemse en M. C. C. Rutte; J. Vriend en A. van Dalfsen; IT. van Veen en J. M. Minke; L. C. M. Vermunt en J. P. Lotens: F. H. Ver- beke en A S. Kistemaker; M, J. Bouman en E. C. A. van Wolferen: C. J. Lamers en A. M. Schoon; L, Ottens en J. van Ï-Ieerden; G. J. L. Branger en A. J. Hubert: H Kuipers en J. B. van den Broek: P. C Bonkerk en M. A. van Burkum; J. A. van der Slikke en H. Steenbergen; C. Neuteboom en H. M. Wiersma; M. Pingen en C. Lammens; P. van der Meulen en M. J. van Egmond: A. P. Baak en J. J. Goos; G. P. de Heer en M. J. Rads- ma; H. J. Blokdijk en M. P. Tholen. BEVALLEN van een zoon: 23 Sept., M. C. H. AndriessenCanoy; 24 Sept., H. M. Wild schut—van der Putten; H. J. C. Tweehuij- senBosman; 25 Sepi,, C. E. van Zuijlen Beerthuizen; J. H. VlaanderenHoekstra; 26 P. II. VisserSikkens; J. van der Meij Mooser; J. A. Verver—Schinkel; C. E. van Nieuwmegenvan der Weijden. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept., J. G. M. RijbroekParson; 25 Sept.. F. N. Lem- beck—Jolly; W. J. LichtPauw; R. R. van der Wal—Bruinewoud; K. S. Schijveschuur- der—Liffmann; 26 Sept., G. E. Kraaijenoord de Vink; A. S. Overbeekde Kruif; A. M. Post—van der Bruggen; M. Uitendaal—van den Hoven: J. P. van Opzeeland—van Eerde. OVERLEDEN: 25 Sept., G. Zuiderduiiri Mandemaker. 57 j. Slaperdiiktyeg; A Dub belman—Hartog. 76 j.. Soutmanstraat; K. Hoekstra, 69 j„ Leidsestraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7