J.TH. KORT Tito's landhervormingsplannen werden geen onverdeeld succes r Beleggen rendeert niet meer, vinden de geldschieters ZOJUIST ONTVANGEN HAARDEN EN HAARDKACHELS van Kimmenacdc Effecten- en Geldmarkt Renteschema en dividend beperking de obstakels Italiaanse auto-industrie krimpt haar productie in Congres van medici in Maastricht Israëlische reactie op Adenauers verklaring Strijd tegen officiële corruptie in de V.S. Bloemendaal Joegoslavië in de wereldcrisis Nog geen huis voor de burgemeester Oleti-Seuiice Toch onderzoek naar tbc in Doornspijk TWEEDJASSEN REGENKLEDING Bennebroek Scheepvaart VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Het onregelmatig verloop van de obli- gatiemarkt bewijst wel dat er over de ont wikkeling van de rentestand nog steeds grote onzekerheid bestaat, welke op zich zelf reeds een belemmering vormt voor een aanbod van kapitaal. De geldschieters, zo wel de geldinstitutën als de particulieren hebben de onaangename ervaring opge daan dat zij met hun inschrijvingen op een aankoop van 31/» en zelfs van 4 obli gaties zijn „bekocht" en het is begrijpelijk dat zij huiverig zijn om zich aan dezelfde steen te stoten. Minister Lieftinck heeft enige tijd gele den van de levensverzekeringsmaatschap pijen gedaan gekregen dat zij in het tijdvak van 1 Juli 19511 Juli 1953 250 millioen beschikbaar zullen stellen in de vorm van een 25-jarige 4 annuïteitslening. Maai de directies hebben daaraan de voorwaarde verbonden dat over de later te fourneren bedragen een even zoveel hogere rente zal worden vergoed als het rendement van vrijwillige overheidsleningen gedurende die 25-jarige periode zal stijgen. Hieruit blijkt wel dat de institutionele beleggers nog weinig fiducie hebben in de stabiliteit van de rentestand, maar tevens verloochent de regering op deze wijze haar eigen renteschema dat aan de lagere pu bliekrechtelijke lichamen alleen toestaat, leningen af te sluiten tegen een rente van 4 en een looptijd van minimaal 15 jaar. Dit is feitelijk geen eerlijk spel en de toe zegging van de minister van Financiën in zijn toelichting op de begroting, dat hij de kapitaalmarkt zal vrij laten voor de ge meenten en het particuliere bedrijfsleven, verliest daardoor uiteraard wel aan waarde. Het kan dan ook niet verwonderen dat ook de gemeenten aan de klem van het renteschema trachten te ontkomen en zich in allerlei minder elegante bochten wringen om aan de benodigde gelden te komen. De ene gemeente papt met de grote industriële bedrijven aan en vindt deze bereid om het verschil tussen de rente op de vrije markt en het maximum van minister Lieftinck bij te betalen Vlissingen andere doen een beroep op de „burgerzin" van hun bevol king om tegen 4 geld aan de gemeente te lenen en men heeft zelfs kunnen lezen van een gemeente, die bij de uitgifte van ADVERTENTIE HEREN-OVERHEMDEN met vaste boord in mooie Uni- kleuren en prima van kwali teit Haarlem Heemstede Zandvoort (Van onze correspondent in Rome) Een ernstig bericht komt uit Turijn, de zetel van Italië's grootste industrie, de Fiat-automobielfabrieken. De dii-ectie dier fabrieken heeft aan de fabrieksraden medegedeeld, dat de afzet in de laatste maanden sterk is verminderd. In plaats van 500 wagens per dag verkoopt men er tegenwooi-dig met moeite 250 of 300. Daar men niet kan dooi-gaan met het vox-men van steeds grotere vooraden, moet de pro ductie worden beperkt. De directie had de keus tussen het ontslaan van 5000 arbei ders of het verminderen van de wex-ktijd in enkele van haar wex-kplaatsen. Zij heeft tot dit laatste besloten. Voortaan zal in bepaalde -wex-kplaatsen veertig uur worden gewerkt in plaats van 48 uur. Dit bete kent voor 45.000 arbeiders een verlaging van inkomsten. Reeds heeft men berekend, dat tengevolge van dit besluit maandelijks 350 millioen lire minder geld in omloop zal zijn in de stad en natuurlijk worden de kleine neringdoenden in de arbeiderswij ken daar het meest door getroffen. De fedex-atie van vakbonden in de me taalindustrie heeft haar provinciaal comité voor Tux-ijn in spoedzitting bijeen geroepen, ter verdediging van de belangen van de industrie. Deze federatie is geheel onder communistische invloed, zodat zij waar schijnlijk wel zal beslissen, dat een pro teststaking het eerste vereiste is om de „industrie te verdedigen". De Italiaanse industx-ie is in deze, als in zoveel andere branches, te duur om be- hoox-lijk mee te komen op de wereldmarkt. Ondanks de grote auto-industrie, die door zeer hoge invoerrechten wordt beschermd, is het voor landbouwers voordeliger trac- toren en andere grote landbouwmachines in het buitenland te kopen. De productie- methoden, en soms ook de machines zijn in Italië vaak verouderd, zodat het rende ment der ax-beidex-s, hoe goed deze ook zijn, lager is dan in andere gx-ote industrielan den. Voorts heeft men een veel te groot aantal opzichtex-s en andere persoixen in min of meer leidende functies. Daar komt nog bij, dat in Italië het geld bijzonder duur is, zodat elk industrieel zijn winstmarge zeer hoog stelt. In Frankrijk kost een kleine Renault de helft van een kleine Fiat in Italië. De beurs heeft onmiddellijk gereageerd en de aandelen-Fiat zijn in weinige uren van 504 gevallen op 492. Boze tongen be weren echter, dat de familie Agnelli uit Tux-ijn, die tot op gx-ote hoogte de eigena resse is van dit milliardenbedrijf, een flink aantal aandelen op de markt heeft gegooid met de bedoeling voor hun bedrijf het grootst mogelijke aantal ox-dex-s te krijgen voor de bewapening van West-Eux-opa. woonruimte een soort sleutelgeld vraagt om in haar geldnood te voox-zien. Dit alles is zeer abnormaal en zeker niet bevorderlijk aan een natuurlijke ontwikke ling van de verhoudingen op de kapitaal markt, en ook is het resultaat van derge lijke manipulaties tot dusver nog uitermate gering. Wat helpen enkele millioenen, op die manier verkregen, bij een vlottende schuld van 800 millioen en een woning nood, welke zelfs bij het door de regering tot 40.000 woningen verminderde bouw plan een nieuwe investering van ongeveer 500 millioen vraagt? Men kan waardering hebben voor de pogingen van de Nationale Spaarraad om de spaax-zin bij de bevolking aan te kweken, tenslotte heeft elke activiteit, ook de spaar- activiteit, ook de belegging van geld. haar natuurlijke prikkel nodig. De arbeider en de kantoorbediende kunnen, laat ons zeg gen ten behoeve van de kankerbestrijding, een paar uur meer of harder wei-ken. maar overigens zal de grotere arbeidsprestatie haar stimulans moeten vinden in het uit zicht op een hoger weekloon. Zo kan ook bij de vorming en de verstrekking van ka pitaal de natuurlijke prikkel, dat is de be loning, niet worden gemist. In een advies over de bevordering van investering van het ene Europese land in het andere waarschuwt de O.È.E.S. (Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking) dan ook met. klem tegen beper king van de dividenduitkeringen en tegen andere maatx-egelen, welke het kapitaal kunnen afschrikken. Wanneer door de sanering van de Neder landse staatsfinanciën het vertrouwen in de gulden terugkeert en als gevolg van dalen de prijzen en verminderde import in ons land langzamerhand weer meer kapitaal voor belegging vrijkomt, zal men dit kapi taal zijn natuurlijke en redelijke kansen niet moeten onthouden. Ter gelegenheid van het derde medische congres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, dat in Maastricht wordt gehouden, is daar een tentoonstelling geopend „Met pincet en penseel". Deze expositie omvat schilderijen, gra vures en plastieken door medici in hun vx-ije tijd gemaakt. Nadat de organisator van deze tentoonstelling, dr. A. Melchior uit Haarlem, een inleidend woord had ge- spx-oken, heeft dr. L. A. Hulst, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, de tentoonstelling geopend. In de Stadsschouwburg werd de alge mene congresbijeenkomst gehouden. Dr. J. J. van der Horst, oud-voorzitter der maatschappij, gaf een overzicht van het werk der maatschappij. Men heeft bij de x-eorganisatie van de maatschappij na de oorlog maatregelen ge nomen om het werk' van het hoofdbestuur te verlichten, zo zei hij. Deze opzet is ten dele geslaagd, maar wie zich mocht hebben gevleid met de hoop, dat het hoofdbestuur zich voox-taan alleen in uitzonderlijke ge vallen met het ziekenfondsbeleid zou be hoeven te vermoeien is wel zeer bedrogen uitgekomen. „Het door de Duitsers ingevoerde Zie- kenfondsenbesluit, waarvan wij misschien verschillende zijden zouden hebben kun nen waarderen, indien het niet van de vij and afkomstig was geweest, is gebleken te zijn een gex-affineex-de tijdbom, klaarblijke lijk in onze wetgeving neergelegd met de perfide bedoeling de „dumme Hollander" nog jaren later tegen elkaar in het harnas te jagen, een .booby-trap" dus, die het aanzien Ixeeft gegeven aan een steeds uit dijend complex van gordiaanse knopen, terwijl wij machteloos en verbijsterd, maar met ongeduld wachten op de grote Alexan der", aldus dr. Van der Horst. Hierna voerde de huidige voorzitter van de maatschappij, di\ L. A. Hulst, het woord. Hij noemde zijn rede „in het ge drang". „Wil onze medische maatschappij ontkomen aan ongewenst dirigisme, dat als een besmettelijke ziekte slopend om zich grijpt en onvex-enigbaar is met een op vrije ox-ganisatie gericht beleid, dan zal zij sterk en: eensgezind moeten zijn", zo zeide hij. Uitvoerig ging de voorzitter in. op het noodzakelijk zedelijk bewustzijn van de arts, dat naast het vakmanschap dient te staan. Sprekende over de belangrijke vorderin gen, die dè geneeskundige als wetenschap heeft gemaakt, zei dr. Hulst: „Of deze vorderingen even groot zijn als sommigen geneigd zijn aan te nemen kan critisch be zien worden". Hij keerde zich tegen re clame voor en popularisering der genees kunde. „Dat zinloze geschrijf in bladen en geschetter in de radio over ziekten en al wat ermede samenhangt, is fnuikend voor veler zielerust en kost millioenen. Boven dien vestigt alle gepraat over ziek-zijn de aandacht op ziek-zijn en doet dus ziek- zijn. De 800.000 ziekengeld, die per dag uitgegeven worden, meer dan een kwart milliard gulden per jaar, behoeven geen onnoodzakelijke uitbreiding. De populari sering 'der geneeskunde in haar huidige vorm waaronder niet verstaan wordt de verantwoorde hygiënische voorlichting is oorzaak van veel zieleleed en van veel geldvex-spilling", aldus dr. Hulst. Israel heeft door zijn gezantschap in Londen een spoedige en ruime schadeloos stelling voor de materiële verliezen van de Joden in Europa verzocht. Eveneens is verzocht, dat Duitsland een belangrijke bijdrage zal leveren bij het opnemen en de rehabilitatie van Joodse vluchtelingen, van wie overigens het merendeel een tehuis in Israel heeft gevonden. „Israël", zo vervolgt de verklaring, „heeft de bezettende mogendheden reeds op de hoogte gesteld van zijn aanspraken. De Joodse bevolkingsgroepen, die het meest van alle geleden hebben, staan op een afzonderlijke plaats, daarom dient ook een bijzondere en ruime genoegdoening ge geven te worden. De recente verklaringen en activiteit van de op nazi's lijkende mis dadigers hebben de Joden overal ernstig in ongerustheid gebracht". In de verkla ring worden wettelijke maatregelen tegen dex-gelijke elementen voorgesteld. Ver dei- wordt gewaarschuwd, dat de verklaring van kanselier Adenauer is afgelegd te gen een ach tergrond „van de moord op zès millioen Joden door de hand' van Duit sers". Een verklaring, hoe eerlijk ook ge meend, kan deze zaak niet uit de geschie denis van de mensheid wissen. WASHINGTON, (Reuter). President Truman heeft het Congres verzocht een wetsontwerp op te stellen volgens hetwelk de Congresleden en alle hoge regerings- functionarissen, alsmede rechters, partij functionarissen en partij-employés, jaar lijks een openbare vex-klaring zouden moe ten afleggen omtrent hun totale inkomen. Een dergelijke wet zou er toe bijdragen „verkeerd gedrag evenals ongegronde arg waan" tegen te gaan. De president stelde zulks voor in een boodschap aan het Congi-es tijdens het Senaats-onderzoek naar de beschuldiging omtrent politieke invloed op regeringsle ningen. Truman hield overigens staande, dat de meeste employés in alle regeringsbux-eaux „behoorlijk, eerlijk en recht-door-zee" wa ren. Ongelukkigerwijze deden zich enige gevallen voor, dat regeringsambtenaren en leden van het. wetgevende lichaam zich lie ten beïnvloeden door eigen belang, zei hij. De gouverneur van de staat New York, Thomas Dewey, heeft Donderdag een bij zondere jury-rechtbank belast met een on derzoek naar aanleiding van beschuldigin gen inzake geknoei, omkoperij en corrup tie op staten-eiland, een deel van de stad New Yox-k. Dewey verklaarde: „Het is duidelijk ge worden, dat in beide politieke partijen (de mocraten en republikeinen) een toestand heerst, die een krachtig optreden vereist". Enige uren later eiste de voorzitter van de republikeinse partij in de staat New York, William Pfeiffer, het aftreden van Edward Ruppell als partijvoorzitter in Richmond (staten-eiland). Ruppell, trad Woensdag af als commis saris van gemeentewerken van Richmond, nadat getuigen hem hadden beticht van het aannemen van geld voor politieke gunsten. Hij zou ook tegen betaling dx-ankvergun- ningen hebben gegeven. ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk Betaling in, overleg VOORSTEL TOT VERHOGING VAN DE GASPRIJS WEER AAN DE ORDE De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdagmiddag om kwart over vier in een extra-vergadering bijeen ter behande ling van het voorstel van B. en W. de gas- prijs te verhogen. In de vergadering van 20 September is het voorstel aangehouden voor een nader onderzoek naar het voorstel van de heer Schulz de nieuwe regeling van Heemstede over te nemen en het voorstel van de heer Fijen de gasprijs met een halve eent te verhogen. De commissie voor de bedrijven zal de aangelegenheid in een vex-gadering op Maandag onderzoeken. B. en W. achten het xioodzakelijk het voorstel in een spoedvergadering aan de orde te stellen, omdat behandeling van dit punt in de gewone vergadering in October de gemeente ongeveer 4500 zal kosten. JUBILEUM Op 4 October zal de heer L. Provoost, chef van de winkel van Albert Heijn te Bloemendaal, zijn 25-jarig jubilé vieren. Begonnen als bediende, waarbij hij zijn op leiding genoot in de filialen te Middelbux-g, Eindhoven en Hilversum, volgde in 1932 zijn benoeming als chef van bovengenoemd filiaal. Uit Zaradvoort's raad ADVERTENTIE (door mr. C. Binnerts, lid der Nederlandse delegatie in de Balkan-commissie der UNO). Belgrado, September 1951. Het was in Juni 1948, dat de breuk tus sen maar-schalk Tito van Joegoslavië en het Kremlin officieel tot uiting kwam. Te voren waren er wel voortdurend wrijvin gen geweest tussen de twee landen en felle protesten van Tito, dat hij zich niet door Rusland in een toestand van economische en politieke slavernij wenste te laten dwin gen, maar deze oppositie is pas veel later bekend geworden. Er zijn destijds meningen vei'kondigd, als zou deze breuk tussen het. machtige Russische imperium en de in vergelijking daarmee kleine Joegoslavische federatie van volksrepublieken een geraffineerde truc zijn geweest, met het doel het Westen een rad voor ogen te draaien. Wie in 195D Joegoslavië bereist, kan echter over een. dergelijke voorstelling van zaken zijn schouders ophalen. Zij wortelt in geen en kel opzicht in de realiteit, al ware het slechts, omdat Joegoslavië na de breuk met Moskou en zijn vazalstaten kennelijk in de grootste moeilijkheden kwam te verkeren, economisch, militair en politiek. Moeilijke omzwaai Deze moeilijkheden bestaan meer dan drie jaar na het doorsnijden van alle ban den met het Sovjet-blok nog steeds in verontrustende mate, al kan de bezoeker ook wel wat opleving waarnemen, die voor een groot deel te danken is aan de steun van het Westen, voornamelijk van Amerika en Engeland. Deze duidelijke om zwaai en de daarmee gepaard gaande poli tieke heroriëntering van Tito op het Wes ten, zijn de maarschalk niet gemakkelijk gevallen. Verouderde methoden Om eerst een blik te slaan op de econo mische moeilijkheden: men weet, dat Joe goslavië van oudsher een agrarisch land is. Vóór de laatste wereldoorlog werkte 75 procent van de totale bevolking van onge veer 17 millioen in de landbouw. De op brengst aan graanproducten was echter relatief zeer gering tengevolge van de sterk verouderde arbeidsmethodes, de primitieve landbouwwerktuigen en het erbarmelijk lage levenspeil van de boerenbevolking. Het grootgrondbezit is in Joegoslavië nim mer een belangrijke factor geweest: meer dan de helft van de bebouwbare grond was in handen van kleine boerenfamilies. Dit ontbreken van grootgrondbezit, in tegen stelling b.v. tot het voox-oorlogse Polen en Hongarije, vormde in één opzicht een na deel, omdat het belang, dat de grote grond eigenaren er bij hebben om de landbouw methoden te moderniseren en daardoor de productie te verhogen, hier ontbrak. Na de jongste oorlog, toen Joegoslavië stevig in de communistische hand van maarschalk Tito lag, werd direct begonnen met het nationaliseren van de productie middelen en van het bankwezen, later ook van verkeer en handel. Dit alles voltrok zich, naar de gebruikelijke methodes in de na-oorlogse „volksdemocratieën", in de loop van enkele jaren en betrekkelijk zon der ernstige schokken. Aanzienlijk meer moeite had men bij de verdeling van. de grond. Hier botste men als in elk ander agrarisch land, waar ook ter wereld tegen de ingeboren individualistische en conservatieve aard van de boerenbevolking, die pertinent weigerde, zich naar Russisch voorbeeld tot „landbouw-proletariaat" te laten omsmeden. Tito is dan ook in zijn aanvankelijke opzet niet of althans slechts zeer onvolledig geslaagd. Naar schatting die echter zeer moeilijk te controleren is is nog steeds ongeveer 80 procent van de bebouwbare grond in privé-bezit van de boeren. Onbekwame leiders Dit betekent echter in het geheel niet, dat er geen collectieve boerderijen in Joe goslavië zouden zijn. In de zomer van 1950 ^bedroeg, het aantal der zogenaamde ,.za~ droega's" bijna 7000, omvattende ruim 415.000 boerenfamilies en meer dan twee millioen hectare grond (in 1946 respectie velijk 450, 25.000 en 120.000). Met het be grip coöperatie, zover dat in hun eigen belang werkt, kunnen de boeren over het algemeen vrede hebben. Waar zij wel grote en principiële bezwaren tegen koesteren, is het feit. van de aanwezigheid in de dorpen van lieden, partij-functionarissen van vaak zeer jeugdige leeftijd, die „van de stad" komende, de centrale orders van de com munistische partij te Belgrado, op vaak hinderlijk-autoritaire, vlegelachtige en weinig efficiënte wijze uitvoeren. Ook in dit opzicht heeft Tito kort geleden water in de wijn gedaan en de nieuwe opzet van de decentralisatie in de economische „plan ning" zal een verder slaken van de banden, waartegen het platteland zich zozeer ver zette, met zich meebrengen. Het moet ei'kend worden,' dat het Tito- regiem in het landbouwonderwijs aanzien lijke verbetering en uitbreiding heeft ge bracht. Er zijn op het ogenblik in Joego slavië 45 middelbare landbouwscholen en 5 landbouwhogescholen (vóór de oorlog respectievelijk 3 en 2). Ook is men op vrij grote schaal begonnen met lagere land bouwscholen en -cursussen vóór de boeren bevolking, die hier op eenvoudige wijze vertrouwd gemaakt wordt met moderner landbouwmethodes, zoals dit momenteel ook in Tux-kije en Perzië geschiedt. Slechte grond Is er dus op het gebied van de landbouw in Joegoslavië op het ogenblik wel voor uitgang en verbetering te constateren, de kwestie van de geringe opbrengst van de bebouwbare grond is daamxee nog in het geheel niet opgelost. Het probleem is nog verscherpt door een droogte gedurende de zomer van 1950, die uitzonderlijk is ge weest en het land aan de rand van de hongersnood heeft gebx-acht. Hiervan zijn weliswaar de scherpste kanten afgeslepen door voedselleveranties van Engeland en Amerika, maar men schijnt hier rekening 'te moeten houden met een soort perma nente verdroging van de grond gedurende de laatste eeuwen. Voorstel om huize „Njord" aan te kopen werd vérworpen Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Zandvoort onder voorzitterschap van loco-burgemeester Slagveld bijeen ter be handeling van een tweetal agendapunten. Een daarvan was het voorstel om het ver zoek van burgemeester Van Fenema de toestemming om in de gemeente Bloemen daal te mogen wonen te verlengen in te willigen. Wegens het feit dat er op het ogenblik in Zandvoort voor de burge meester nog geen passende woning be schikbaar is, heeft deze zich met het ver zoek tot de Koningin gewend. De kroon heeft het verzoekschrift in handen gesteld van Gedeputeerde Staten om advies. Dit college heeft B. en W. van Zandvoort, in gevolge de bepaling in de gemeentewet, gevraagd daaromtrent het oordeel van de raadsleden in te winnen. De heer Siegers (KVP) betoogde, dat men nu reeds voor de derde keer voor de taak stond om deze kwestie te bespreken. Hoewel verlenging hem de enige oplossing toescheen, ging deze hem toch niet van harte. De heer Weber (AZB) was evenals de vorige keer tegen het voorstel. Hij achtte het geenszins wenselijk dat de bux-gemeês- ter buiten de gemeente woont. Hij wilde worden geacht tegen gestemd te hebben. Het voorstel werd daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat het bevolkingsonderzoek op TBC door zal gaan. Te beginnen op 10 December zullen inwoners boven de drie jaar in een tijdsbestek van drie weken de gelegenheid hebben, zich te laten doorlichten. Voorts deelde de voorzitter mede, dat er 2500 ge zinnen bezocht zullen moeten worden, waarvoor 125 huisbezoekei's worden ge vraagd. Deze zullen de gezinnen moeten opwekken zich en bloc te laten onderzoe ken. De heer Slagveld beval de raadsleden ten sterkste aan voor te gaan bij dit voor treffelijke werk en zich besclxikbaar te stellen voor huisbezoek. De heer Siegers juichte deze suggestie toe, maar zou gaarne vernemen hoe de kosten van dit ondei'zoek worden bestre den. De wethouder van Financiën, de heer Kerkman (P. v. d. A.) antwoordde, dat er op de begroting een bedrag is opgenomen voor de TBC-bestrijding. De inwoners zul len ook een bijdrage moeten geven, waar door de uitgave uit de gemeentekas onge veer de helft zal zijn van de totale kosten. De heer Kerkman vond het dus niet nood zakelijk de raad hiervoor een extra-crediet te verzoeken. Op de vraag van de heer Lindeman (KVP) of er voor het huisbezoek een ver goeding zal worden gegeven, deelde de voorzitter mede, dat dit geheel gratis zal geschieden. De heer Lindeman stelde zich gaarne voor dit goede doel beschikbaar. De heer Blom (CPN) vroeg of er ook rekening wordt gehouden met de forensen, die uiteraard alleen 's avonds in de gele genheid zijn zich te laten doorlichten. De voorzitter zeide, dat dit punt was ovex-wo- gen, hetgeen tot resultaat had dat het on derzoek ook op verscheidene avonden zal plaats hebben. Mevrouw Mol (P. v. d. A.) zag zich eveneens met plezier in de rij van huis bezoekers geplaatst, want zij meende, dat bij het huisbezoek ook dames moeten wor den ingeschakeld. Zij dacht hierbij vooral aan de leden van de Vrouwen Contact- Commissie. De voorzitter kon zich volkomen ver enigen met deze suggestie. Hierna ging de raad over in een geheime zitting. De besloten vergadering duurde van 8V2 uur tot 11 y2 uur- Ons werd. medegedeeld (de geheimhou ding daarover is opgeheven) dat het yoor- stel van de commissie om huize „Njord" aan te kopen voor ambtswoning van de burgemeester, verworpen is met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders, mevrouw Mol (P. v. d. A.) en de heren Bremer (P, v. d. A.), Blom (CPN). Koning (Zandvoorts Belang) en v. d. Werff (C-H). Volgens de commissie was het thans een uniek geval om een huis voor de burge meester te krijgen, omdat „Njord" voor een 'spotprijs kon worden aangekocht. De tegenstemmers meenden evenwel met het oog op de bijkomende kosten (vertim meringen, enz.) de gemeenterekening niet extra te mogen bezwaren. Tito besteedt veel aandacht aan de problemen van de Joegoslavische boeren. Geregeld brengt hij bezoeken aan het platteland, bij welke gelegenheden de bevolking vrijelijk haar grieven en wensen met hem kan bespreken. Hier is de maarschalk in gesprek met een aantal inwoners van zijn geboorteplaats, een Kroatisch dorp niet ver van Zagreb. ADVERTENTIE Vulpenhouders - Repn: ijpi/irrsrtaaf - Telefoon '>1.19 Het bevolkingsonderzoek op longtuber- culose in Doornspijk, waartegen de plaat selijke Hervormde predikant zich op reli gieuze gronden verzet had, zal toch door gang vinden, zo deelt de Stichting Massa- Onderzoek uit Apeldoorn, onder wier lei ding het onderzoek zal worden gehouden, mede. De Stima heeft de besprekingen met het gemeentebestuur van Doornspijk in over leg met de districts-tuberculose-arts, dr. Brouwer uit Apeldoorn, voortgezet. Het grote aantal actieve tuberculosegevallen op de Noord-Veluwe maakt het, naar het oor- deel van deze arts, volkomen onverant woord dit onderzoek achterwege te laten of uit te stellen. De besprekingen hebben er, aldus de Stima, toe geleid, dat het on derzoek begin November zal beginnen. De burgemeester van Doornspijk, de heer U. de Vries, zal er zijn volledige medewerking aan verlenen. Het Vx-ije Volk meldt, dat de predikant, ds. J. R. Cuperus, die tot de Staatkundig Gereformeerde Partij behoort, enige dagen geleden zijn 21-jarige dochter per auto naar Zwolle heeft gebracht, waar zij wegens haar benoeming tot onderwijzeres aan de Nederlands Hervormde school te Doorn spijk, moest worden doorgelicht. Uit het feit, dat ds. Cuperus voorzitter is van het bestuur van de toekomstige school van zijn dochter (de bijzondere schoolbe sturen benoemen hun leex-krachten zelf), mag volgens het blad worden afgeleid, dat het onderzoek, waai-toe onderwijzers wel is waar bij de wet zijn verplicht, zijn volle toestemming had. De jas die U altijd kunt dragen, in diverse modellen 69.59.49. chique modellen, met ruitvoering, voor Dames en Heren, in beige kleur 49. in moderne groene kleur 65. Modemagazijnen Spaarnwouderstraat 47-80. Tel. 21392 Examen E.H.B.O. Voor het examen E.H.B.O. slaagden de dames A. v. Ree, J. Jansen en M. Druyff; voor het jaarlijks herexamen slaagden me vrouw J. D. v. WipeEriks en de heren J. C. Helfrich en H. J. Wubbe. Zoals elk jaar bestaan ook nu weer plan nen om binnenkort weer "met een nieuwe E.H.B.O.-cursus te beginnen. Toneelavond „Onder Ons" Op 6 October a.s. opent de toneelvereni ging „Onder Ons" het seizoen met de op voering van het blijspel „Harten op Hol" dat gegeven zal worden in de toneelzaal van „Oud Berg en Dal". Oliebollendag werd een succes Ten behoeve van de Chr. Kleuterschool werd Donderdag een oliebollendag gehou den. Er wefden 6100 oliebollen verkocht die 519.50 opbx'achten. Akkrumdijk, 26 te Rotterdam v. A dam. Alblasserdijk. 25 te Havanna. Amsteldijk, 26 te Antwerpen. Amstelland, 26 v. Bahia n. St. Vincent. Alnati, 26 v. Rio de Janeiro naar Santos. Alchiba, 26 van Rotterdam naar Sydney Alcyone, 26 te Fremantle. Albiréo, 26 575 m. Z.ZW. St. Vincent. Aldegonda, 26 van Bangkok naar Pladju. Alderamin, 26 280 m. W Sciily's. Altair. 26 200 m. Z.ZO. Bahia. Amstelpark, 26 300" m. N.NW. Flores. Arendskerk. 26 420 m. N. ten Oa Belenl Arkeidijk. 26 700 m. W. ten Z. Sciily's. Armilla, 26 van Saigon naar Haiphong. Averdijk, 25 te Norfolk. Alphard, 26 540 m. Z.ZW. Las Palmas. Aalwaki, 26 te Boston. Alioth. pass. 27 Ouessant naar Rio de Janeiro. Abbedijk. pass. 27 Sciily's. Barendrecht, 26 te Menaelahmadi v. Singapore. Bengkalis. 26 v. Amsterdam n. Soerabaja. Borneo, 28 Belawan verwacht. Blitar, 27 v. Tj. Priok te Rotterdam. Bandjermasin, 26 180 m. W.NW. Pontianak. Bloemfontein, pass. 26 Gavdo eil. Boskoop, 26 780 m. NO. Barbados. Bonaire, 27 te Paramaribo: Bantam, 25 v. New York naar New Orleans. Bennekom, 27 v. San Antonio n. Antofagasta. Blommersdijk, 27 v. Rotterdam naar New York. Baarn. 26 te Callao. Bo^chfontein, 27 van Hamburg te Amsterdam. Breda, 27 v. Curasao naar Antwerpen. Britsum, 29 v. Newport News te A'dam verw. Congostroom, 26 te Amsterdam van Hamburg. Cistula, 26 320 m. ZO. Cp. Palmas. Gbrilla, pass. 26 Malta. Caltex .Pernis. pass. 27 Ouessant. Caltex Delft, 28 van Rotterdam té Sidon. Caltex Nederland, 27 van Sidon naar Rotterdam. Cottica, 28 v Georgetown te Amsterdam. Delft, pass. 26 Azören n. Port of'Spain. Delfland, 28 Rio de Janeiro vervracht. Enggano, pass. 26 Gibraltar n. Genua. Eendracht, 27 v. Rotterdam naar Lissabon. Erinna, 27 van Singapore te Pladju verw. Etrema. pass. 27 Santa Maria. Edam, 1 Oct. bij Vlissingen verwacht n. Antw. Esso Amsterdam, 12 u. Hoek v. Holland verwacht Esso Den Haag, 2 Oct. Hoek v. Holland verwacht Friesland IKRL), 26 360 m. W. Sabang. Gerrit W Vinke, 26 van Dakar. Garoet, 26 nog op Musi n. Palembang. Gooiland, 26 150 m. N. ten W. St. Paulsrock. Grgveland, 26 Las Palmas verwacht. Heélsum, 26 v. Houston n. Brownsville. Haarlem, 26 575 m. NO. Sombrero. Helicon, 26 700 m. ZW. FayaL Hestia, 26 200 m. NO. Barbados. Hera, 28 v. Cartagena te Baltimore verw. Hecuba. 26 van Curagao naar Aruba. Hydra. 27 van Amsterdam te Bremen. Hersilia, 27 v. Salaverry naar Manta. Ilos, 26 van Jacmel naar Aux Cayes. Indrapoera. 28 Singapore verwacht. Jagersfontein, 26 130 m. ZW. Oporto. Klipfontein, 26 te Durban. Kota Gede, 26 100 m. O. Guardafui. Laurenskerk, 27 te Damman. Loosdrecht, 27 van Suez. Leopoldskerk, pass. 26 Masira eil. Leuvekerk, pass. 26 Elba Cape. Loppersum, pass. 26 Dover. Lawak, 27 te Mauban. Leerdam. 27 van Rotterdam te New York. Lekkerkerk, pass. 27 Kp. Guardafui n. Colombo. Leersum, 24 v. Galveston naar Bronsville. Meerkerk, 26 te Beira. Maashaven, vertr. 27 v. R'dam n. Buenos Aires. Maasland. 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Mai'iekerk, 26 te Port Said. Malvina, 26 1020 m. O.NO. La Plata. Mapia, 26 240 m. Z.ZO. Jeddah. Marisa, pass. 26 Cp. Cleveland. Mentor, pass. 26 Gibraltar. Mirza, pass. 26 Kp. St. Vincent. Modjokerto, 26 450 m. W. ten N. Minlcoy. Melampus, 25 v. Ceribon naar Banjuwangi. Mitra, 25 v. Haifa te Philadelphia. Nestor, pass. 26 Gibraltar n. Algiers. Noor dam, 29 22 u. Hoek van Holland verwacht. Nieuw Amsterdam, 3 Oct. Hoek v. Holland verw. Oranje, 26 van Colombo naar Suez. Ootmarsum, 26 100 m. N.NW. Flores. Oranjestad, 29 Pto Limon verwacht. Prins Willem II, 26 van Rotterdam n. Galveston. Perna, 26 500 m. O.NO. Mombassa. Paula, 25 te Port Swettenham. Parkhaven, 28 v. Port of Spain te Pt. Alfred verwacht. Polydorus. 28 Sungeigerong verwacht. Prins Philips Willem, pass. 27 Sciily's n. Rouaan. Phrontis. 27 v. Liverpool naar Singapore. Prins Joh. Willem Friso. 27 te Antwerpen. Prins Willem IV. pass. 22 Belle Isle n. Antw. Prins Willem V. 23 van Montreal. Radja. 25 te Antwerpen. Ridderkerk, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Rossum, 26 v. Antwerpen te Lissabon. Riouw, 26 140 m. ZO. Kreta. Rijnland, 28 v. Buenos Aires te Amsterdam. Raki, 27 v. Tj. Priok n. Tjitjaljap. RemttaHg, 27 van Baljkpapan te Amsterdam. Rondo. 28 Napels verwacht. Rijn, 27 te Amsterdam- Rijndam, vertr. 28 van New York naar R'dam. Sliedrecht, 26 v. Bombay n. Bahrein. Straat Soenda, 25 van Kobe n. Nagoya. Schie, 27 te Amsterdam. Saparoea, 26 op rivier bij Calcutta. Saroena, 26 v. Singapore naar Miri. Sloteraijk, pass. 26 Sabang naar Colombo. Soestdijk. 26 120 m. O. ten N. Flores. Stanvac Talan Akar, 27 Pulusebarok verwacht. Stad Vlaardingen, 26 van Emden naar Narvik. Stad Dordrecht vertr. verm. 1 Oct. v. Huelva n. Sluiskil. Stad Maassluis, verm,. 28 v. Emden n. Lulea. Sarangan. 28 Belawan verwacht. Sommelsdijk, 27 te Tilbury. Salatiga, 24 te Los Angeles. Slamat, 25 te San Francisco. Sunetta, pass.. 27 Keywest. Schiedijk, 27 v.'Rotterdam te New Orleans. Stad Breda. 6- Oct. v. Norfolk te R'dam verw. Stad Alkmaar. 29 Hoek v. Holland verwacht n. Tjipanas, 27 te Durban. Teucer, 26 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Tomori, 26 te Khoralami. Tjimenteng, 23 te Buenos Aires. Tawali, 26 te Beyrouth. Trompenberg, 26 v. Le Havre naar Hamburg. Tiba, 26 180 m. O. ten N. Belem. Tjikampek. 26 140 m. Z. ten O. Cape Padaran. Tosari, 26 dwars Djeddah. Tibia, 26 200 m. NO. Guadeloupe. Tjipondon, 25 van Kobe naar Osaka. Tabian, 27 v. Singapore n. Pangkalpinang. Tero, 27 v. Baltimore naar Rotterdam. Tjisadane. 28 te Singapore. Tiba, 28 v. Buenos Aires te Mackenzie verw. Uni, 23 van New Orleans naar Pto Cabella. Volendam, 27 v. Montreal te Rotterdam. Veendam, vertr. 28 v. R'dam n. New York. Willem Barendsz, 26 v. Amsterdam n. Curacao Westerdam, 26 850 m. O.NO. Cp. Race. Wieldrecht, 26 v. Beaumont naar Auckland. IJssel, 26 v Man of Warcays naar Le Havre. Zuiderkruis. 27 Wellington verwacht. Zeeland (SSM). 26 hij Holtenau. Zonnewijk, 27 v. Rotterdam n. New Orleans. Zeeland (KRL), 27 van Tj. Priok naar Le Havre.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13