m WERP GEEN GELD WEG J.TH. KORT Flora en fauna van Kennemerland in beeld Beschouwingen over financiering voor het bouwen van woningen M. HOOGENDIJK Kort en Bondig VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 5 GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE T echniek Bazar ,,'t Centrum Nu het kouder wordt VOOR DE BABY Het Kennemer Lyceum en de Bloemendaalse politie Met gestolen auto er op uitgetrokken Burgerlijke stand van Haarlem De brug over het Noorder Buiten Spaarne De JARO breidt zich uit Grijpautomaat geen hazardspel Horloges JAGT Kleine Houtstraat 105 „Mercadet" van Balzac door de Plankeniers NA TUURBESCHERMINGSWEEK Programma van de N atuurbeschermingsweeh Staatsprijs voor H. D. Tjeenk Willink Felle concurrentiestrijd tussen rondvaartreders Nadat de agenda van de Donderdagmid dag gehouden vergadering van de ge meenteraad van Heemstede in een vlot tempo was afgewerkt, maakten enige leden van de rondvraag gebruik beschouwingen te houden over de financiering van de wo ningbouw. Dit geschiedde naar aanleiding van een vraag van de heer Van derLin- den (K.V.P.), die het betreurde, dat de bouw van woningen in de Provinciebuurt zo slecht vordert door gebrek aan geld. Is het niet mogelijk, dat burgers geld lenen, om een kapitaal te vergaren voor de wo ningbouw? Wethouder mr. Bakhuizen van den Brink (V.V.D.) deelde mee, dat het college op he't standpunt staat, dat als er een gelegenheid is tegen een redelijke basis geld te lenen, dat die gelegenheid aange grepen moet worden. De gemeenten zijn echter in een dwangpositie gebracht. Vroe ger bedroeg de rente 3 en 3'/2 Het rijk verzekerde zich echter van de bedragen. Later werd de rentevoet verhoogd tot 4 Het rijk sluit bijna uitsluitend leningen en gemeentebesturen krijgen geen kans. Het is misschien mogelijk leningen tegen een hogere rente te sluiten, maar daaraan ver leent het rijk geen medewerking. B. en W. staan achter de actie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Op 11 Octo ber zal een vergadering van deze vereni ging in Utrecht worden gehouden, waarop het voeren van een krachtige actie bespro ken zal worden. Wat het sluiten van leningen met bewoners uit Heemstede be treft zeide spreker, dat men de verwach tingen niet te hoog moet spannen. De helft der inwoners bestaat uit forensen; over het algemeen hebben dezen weinig belangstel ling voor gemeente-zaken. Mr Plies ter (C.H.) beval het sluiten van leningen'bij burgers aan; hij vermoed de, dat een verzoek wel weerklank zal vin den. Eenmansbussen De heer Zegwaart (K.V.P.) bracht bij de rondvraag het invoeren van eenmansbus sen door de Noord Zuid Hollandse Ver voermaatschappij ter sprake en verwachtte een hopeloze toestand tijdens spitsuren. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, deelde mee, dat reeds een bespreking met de directie der vervoermaatschappij is gevoerd. Het gemeentebestuur zal zich bij het besluit moeten neerleggen. De eenmansbussen rij den reeds naar de Amsterdamsebuurt en er zijn geen klachten binnengekomen. Het college is diligent geweest, echter zonder succes. Bouw woningen aan de Joh. Verhulstlaan In antwoord op een vraag van de heer Reijnders (Arb.) over de trage gang van zaken bij de bouw van woningen aan de Joh. Wagenaarlaan antwoordde wethouder Van Lent (K.V.P.), dat de aannemer spoedig vier weken op het werkschema achter was door moeilijkheden bij het heien. Hij hoopt de schade in te halen, in dien er zich geen moeilijkheden bij de leve ring van stenen voordoen. Sportoefening door de politie B. en W. hadden een crediet gevraagd van 750 ten behoeve van sportbeoefening door leden van het personeel der gemeente politie. In het bijzonder zal jiu-jitsu be oefend worden. De heer R e ij n d e r s vroeg of er ook aandacht besteed kan worden aan reddend zwemmen, waarop de Voorzitter ant woordde, dat voorschriften over reddend zwemmen in de maak zijn. Het beoefenen van jiu-jitsu achtte spreker van groot be lang. Er hebben zich reeds vijftien leden van het politiepersoneel aangemeld. De Heemsteedse gemeenteraad heeft tijdens de zitting van Donderdagmiddag een proef genomen met een Dimaphoon. Hierdoor behoefde de notulist slechts zo nu en dan de pen op papier te zetten. En dan nog alleen om een naam en een nummer te noteren. De microfoon hing aan een kroonluchter in het midden van de vergaderzaal. Hoeivel men de kriebel in de keel zoveel mogelijk in de kiem trachtte te smoren, loerden de sprekers meestentijds begeleid door een kwartet of kwintet van kuchers. De heimelijke vrees van de technicus aan het toestel, dat hierdoor de stemmen niet voldoende verstaanbaar zouden worden opgeno men, bleek ongegrond, toen hij na de vergadering voor een groot aantal be langstellende raadsleden enkele frag menten van het opgenomene uit de luid spreker liet komen. Het bestuur van de speeltuinvereniging ,,'t Centrum" heeft wel kosten maar geen moeite gespaard bij het organiseren van een bazar, die gisteravond in het gebouw van de I.O.G.T. aan de Wolstraat in Haar lem werd gehouden ter versteviging van de kas, die in de komende maanden een geduchte veer zal moeten laten. Het be stuur heeft namelijk het plan opgevat om de jeugd van de Vijfhoek en omgeving tij dens de winteravonden met allerlei club werk bezig te houden. Dat kost veel geld en vandaar die bazar. In bonte verschei denheid waren in tal van fleurige stands snoep, handwerk en speelgoed uitgestald die zelfs de meest zuinigen tot koop ver leidden. En voor degenen die hun geluk wilden beproeven waren daar een grabbel ton en een rad van avontuur, een touw- trekkerstent en een „gooi- en smijttent". Een thee- en een ijstent tenslotte waren er met veel fantasie ingericht ter afkoeling van eventueel verhitte gemoederen. ADVERTENTIE Trainingspakken, vanaf 9.95 Trainingsbroeken, vanaf 3.95 Dekenklemmen 3.25 3.75 Wantjes, vanaf 1. Mutsjes, ijswol, vanaf 3.30 Boxbroeken, vanaf 5.95 Wollen kousjes, vanaf 2.60 ANEGANG 46 Mevrouw Van N i s p e nV an Wely (V.V.D.) maakte van de gelegenheid ge bruik de voorzitter te verzoeken een cur sus voor te bereiden waarin het omgaan met mensen behandeld wordt. Het is niet ieder agent gegeven met „stoute" burgers om te gaan. Zij wilde geen blaam werpen op het corps, doch de functie van agent is zo subtiel, dat omgang met mensen evenals bij beoefenen van jiu-jitsu „handgrepen" genoemd kunnen worden. De Voorzitter merkte op weinig klachten ontvangen te hebben over het op treden van politiemannen. Hij wilde over het denkbeeld van mevrouw Van Nispen zijn gedachten laten gaan. Het voorstel werd goedgekeurd. De volgende punten werden goèdge- keurd: bijdrage in kosten examinering van kleuterleidsters; rente stichtingskosten complexen 10 en 53 woningen; wijziging besluit bijdrage in kosten aanschaffing leermiddelen, waardoor het mogelijk is medewerking te verlenen aan hen die avondschool- of avondcursussen bezoeken; aanvrage beschikbaarstelling van gelden voor leermiddelen der Bos en Hovenschool; bijdrage in kosten van het onderhoud van het voormalig ketelhuis van het gasbedrijf en crediet van 3000 voor het aanschaffen van een sneeuwploeg. De leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der woonruimtewet, werden herk,ozen. Vóór tot stemming werd overgegaan, brachten enkele raadsleden en de voorzitter hulde aan de leden die voor de gemeenschap be langrijk werk verrichten. A nWTtTVNTTF door Uw bedden onvakkun dig in orde te laten maken. Ga naar een zaak van ver trouwen Wij genieten al bijna 100 jaar het volle vertrouwen Uw bedden, prima en billijk in orde gemaakt, ontvangt U zonodig in één dag terug Haarlem Heemstede Zandvoort Als straf voor hun onbehoorlijk optre den tegenover de Bloemendaalse politie waren de Kennemer Lyceïsten gisteren middag enige extra-uren op school. Aan het eind van de middag werden zij bijeenge roepen in de aula van de school en er mag worden aangenomen, dat zij, toen zij deze aula verlieten, het verkeerde van hun hou ding beseften, waartoe niet weinig bijdroeg de voortreffelijke toespraak die de heer J. Voerman, hoofdinspecteur der politie te Bloemendaal, tot hen heeft gericht. De woorden, door deze humane politiechef ge sproken, vonden algemene instemming en zullen niet nalaten, de vroegere verhouding tussen politie en lyceum, toen hun voetbal elftallen elkaar bekampten, te herstellen. De warme dank van het lerarencorps voor de woorden en de.gehele houding in deze zaak van de heer Voerman besloot het incident. Een Bloemendaalse ingezetene J. L. T. was in de avond van 30 Juni per fiets naar Zandvoort getrokken en had daar een aan tal cafés bezocht. Hij dronk meer glazen bier dan goed voor hem was. Dat was ver moedelijk de reden, dat de Bloemendaler grote aandacht had voor een auto welke op de Boulevard geparkeerd stond. Het portier ging gemakkelijk open en daarna stapte hij in de auto. Het starten verliep vlot, doch de autotocht door het dorp had een minder gelukkig verloop. Doordat de bestuurder tegen een trottoir reed kantelde de auto. Kort daarop verscheen een hoofd agent van politie die de Bloemendaler naar het bureau van politie overbracht. Vrijdagmorgen had J. L. T. zich voor de politierechter te Haarlem te verantwoor den die hem veroordeelde tot een gevange nisstraf van een maand: bovendien werd hem het recht ontzegd gedurende twee jaar motorrijtuigen te besturen. HAARLEM, 27 September 1951 GEHUWD: 27 Sept., H. J. M. Peeraer en B. M. van Loenen; A. W. de Jong en J. Meijer; J. C. Kluit en W. M. van Putten; J. A. M. van Kouteren en T. Daim; P. F. Vader en J. L. C. Moerwijk; G. C. J. Krom en H. E. M. Felix; J. de Jong en E. M. Hack; K. Krol en J. Klunder. BEVALLEN van een zoon: 26 Sept., J. Wijers—van 't Hert; J. Avis—van de Velde. BEVALLEN van een dochter: 26 Sept., M. Broertjes—Bochoven. OVERLEDEN: 25 Sept.. W. J. Diekman, 78 j., de Ruijterweg; 26 Sept., L. van der Vaart, 49 j., Hazepaterslaan; G. J. Klingers, 59 j., Palmstraat. „Schuttevaer" maakt bezwaar tegen het plan De raad van Haarlem heeft enige tijd geleden credieten toegestaan voor de ver betering van de toegangswegen van het haven- en industrieterrein in de Waarder- polder. Daartoe behoort ook de bouw van een brug over het Noorder Buiten Spaar ne,. die een aansluiting moet geven op de Oudeweg. Wij vetnemen, dat tegen de bouw van deze brug bezwaren zijn gemaakt door de schippersvereniging „Schuttevaer". Er zijn twee bedenkingen. Ten eerste dat de brug te dicht bij de spoorbrug is en ten tweede dat zij te laag is. Gevraagd wordt een brug te maken die een even grote door- vaarthoogte heeft als de spoorbrug. Haarlem kan die bezwaren niet eerbie digen. Het is practisch onmogelijk om daar een brug te bouwen met een doorvaart- 1 hoogte van 4 meter, omdat dan geen goede aansluitingen op de bestaande wegen te verkrijgen zijn. Ook de brug op een andere plaats te bouwen wordt ongewenst geacht, omdat dan geen goed aansluiting op de toegangswegen tot het haven- en industrie terrein gemaakt kan worden. In het hangende geschil zal uitspraak gedaan moeten worden door de Rijks- en de Provinciale Waterstaat. Het gemeente bestuur van Haarlem verwacht dat de be zwaren van „Schuttevaer" niet gegrond verklaard zullen worden, o.m. omdat er geen drukke scheepvaart is. Komt de toe stemming tot de bouw, dan is aan te ne men dat met de uitvoering van het werk spoedig een begin zal worden gemaakt. De Oudeweg is intussen op het stuk dat nog niet gemoderniseerd wordt verbeterd. De toegang tot de weg die door de Waar- derpolder loopt kon nog niet verbeterd worden omdat nog op een uitspraak van de rechtbank in een onteigeningsprocedure gewacht moet worden. ADVERTENTIE Het regiment zware lucht do el-artillerie „Ypenburg" heeft gisteren in Haarlem een ouderdag gehouden, tijdens welke onder meer de werking van een stuk modern lucht doelgeschut voor de vaders en moeders der recruten gedemonstreerd werd. De te Haarlem gevestigde Nederlandse organisatie Jeugd Amateurs Radio Omroep (JARO) is bezig activiteit te ontwikkelen tot oprichting van afdelingen in andere plaatsen. Een van de plaatsen waar een lokaal initiatief in deze richting ontstond, was Bussum, waar een kleine groep jon geren als leden van een jeugdvereniging zich tot „BARO" uitriep (Bussumse Ama teurs Radio Omroep) doch tegelijk tekenen vertoonde van geneigdheid tot samenwer king met de JARO. Door misverstanden en ongemotiveerde persberichten dreigde deze samenwerking te stranden, en toen de BARO haar naam veranderde in N.J.R.O. (Nederlandse Jeugd Radio Omroep) scheen alle overeenstemming onmogelijk, doch thans is er een oplossing gevonden. Tijdens een bespreking, die gisteren te Haarlem tussen het hoofdbestuur van de JARO en een gevolmachtigde van de N. J. R. O., de heer J. Rijnders uit Bussum, plaats had, werd besloten tot opheffing van de N.J.R.O. en tot gezamenlijke pogingen om te Bussum een afdeling van de JARO op te richten. Verder werd medegedeeld dat ook in an dere plaatsen van Nederland JARO-afde- lingen zullen komen. Bovendien komt er tekening in de „export": zowel in Duits land als in Zuid-Afrika zijn JARO's in op richting. Bij het contact met laatstgenoemd land verleent de Radio Nederland Wereld omroep gewaardeerde medewerking. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 39- jarige kermisexploitant uit Pui-merend. De man stond op de Leeuwarder kermis met zogenaamde grijpautomaten, hetgeen de politie beschouwde als gelegenheid geven tot hazardspel. De rechtbank sprak de ver dachte vrij, maar de officier van justitie ging in hoger beroep, waarna de procureur- generaal bij het hof te Leeuwarden het schuldig uitsprak en tegen de verdachte f 100,boete eiste. Het gerechtshof be vestigde echter het vrijsprekend vonnis van de rechtbank. Verwacht wordt dat binnenkort oud minister mr. M. P. L. Steenberghe zal wor den aangewezen om met de Belgische instan ties besprekingen over het waterwegenpro bleem te voeren. Amateurtoneel Grote sortering, voordelige prijzen, volle garantie. U koopt bij een vakman Het ondernemende amateur-toneelgezel schap De Plankeniers uit Naarden gaf gis teravond in de Haarlemse Schouwburg een vermeldenswaardige voorstelling van het blijspel „Mercadet" van Honoré de Balzac, na diens dood door d'Ennery be werkt en voltooid, waarvan een eeuw ge leden in Parijs de première ging. Deze waarlijk geniale auteur richtte zijn aan dacht op het theater met geen andere be doeling dan om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld te verdienen. Hij had er zelfs geen flauwe voorstelling van wel ke eisen het toneel stelt, vandaar ook de vele onhandigheden, speciaal in de nauwe lijks gecamoufleerde uiteenzetting, die thans echter bijna charmant aandoen. De voornaamste reden evenwel van zijn mis lukking op dit gebied kan men afleiden uit de volgende karakteristiek van zijn schrijverschap door Stefan Zweig: „Wat de romans van Balzac van die van ande ren onderscheidt, zijn geen machtige scè nes, maar de langzame veranderingen in de karakters en het verband tussen deze en hun achtergrond van milieu en land schap. Hij schreef zoals een rivier stroomt, met volledige beschikking over ruimte en overvloed". Balzac heeft ten minste tien tallen onvergelijkbare mensen ten tonele gevoerd en onder dramatische spanningen samengebracht, niet in de schouwburg, maar in het bijna vijftig delen tellende, gigantische meesterwerk van de („mis schien alleen door Tolstoï nog intenser en verderstrekkend beoefende) romankunst, zijn „Menselijke Comedie". Drie van de vier stukken, die Balzac uit geldnood en met tegenzin produceerde, zijn in vergetelheid geraakt. Toch mogen wij hem dankbaar blijven voor deze licht- vaardig-optimistische activiteit, want één daarvan inspireerde Tourgenjef tot diens Drachtige spel „Een maand op het land". Maar „Mercadet" vormt tot op zekere en waarlijk niet geringe hoogte een uitzonde ring op deze regel, ook al treedt er slechts één karakter (de titelheld) in op en zijn de andere figuren niet meer dan schetsma tige typeringen. Men vindt in Mercadet veel dat aan Balzac zelf herinnert, die im mers ook zo vaak tot vervelens toe kon uitweiden over zijn fantastische financiële plannen of transacties en in tal van zijn werken ellenlange berekeningen vlocht, die eveneens voortdurend in angst voor zijn schuldeisers leefde en telkens weer meen de door een wonder (of door een huwe lijk) nog eens schatrijk te zullen worden. Deze wensdroom is voor hem nooit in ver vulling gegaan en deze wetenschap doet ons de uit de lucht gegreoen oplossing van de anders onoverkomelijke moeilijkheden van Mercadet met een begrijpende glim lach accepteren. De heer H. Harms gaf van deze weinig scrupuleuze speculant een zeer verdienste lijke vertolking, geestig en met het ge wenste pathos, voortreffelijk van mimiek in de ruimste zin van het woord. Het is on begrijpelijk dat heden, ten dage niet meer beroepsacteurs zich gedrongen voelen deze hyper-comediant uit te beelden. Cor Ruys heeft het plan gehad ter gelegenheid van zijn jubileum, maar het zou wellicht een nog betere rol ziin voor Saalborn of La- seur, die er ongetwiifeld succes mee zou den oogsten. De prestaties der anderen variëerden van zwak tot middelmatig, maar het geheel maakte een bijzonder pret tige indruk. Zo goed als geen enkele gees tigheid ging in deze op een bescheiden ni veau hinkelende opvoering onder regie van Jan Lemaire Jr. verloren. Er is dan ook veel en hartelijk gelachen. De vertoning had plaats t.en bate van het Sterhuis van de Union, die tegemoet wil komen aan de maatschaDoeliike en geeste lijke behoeften van het buiten het gezin wonende meirie. De schouwburg w»s totaal uitverkocht. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik. Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, behoorde tot d» aanwezigen. D. K. -In de Vlees- en in de Vishal is een goed deel van de grote rijkdom die Kennemer land aan natuurschoon heeft in beeld ge bracht om in de komende week vooral de Haarlemse scholieren tot meer liefde voor dieren en planten aan te wakkeren. Als onderdeel van de natuurbeschermingsweek Kennemerland 1951 is daar een tentoonstelling ingericht, die in bonte verschei denheid iets laat zien van wat in Haar lems omgeving aan natuur schoon te be wonderen valt. In de Vleeshal, die evenals de Vishal tijdens de expositieweek aan de buitenkant in een fraaie versiering gestoken zal zijn, heeft de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland een groot deel van de beschikbare ruimte voor haar rekening genomen, om een overzicht te geven van wat zij in de loop van haar bestaan heeft weten te bereiken. Men kan in haar afde ling verder een indruk krijgen van de flora en fauna in diverse delen van ons land. In een aparte stand is de nagedachtenis van dr. Jac. P. Thijsse levend gehouden. Men treft er onder meer enkele van zijn boeken aan. De Nederlandse Heide Maatschappij en het Staatsbosbeheer hebben met vereende krachten een bosbranddiorama opgesteld en voorts een collectie opgezette dieren bij eengebracht. Het middelste gedeelte wordt geheel in beslag genomen door een dahlia-expositie, Heden, Vrijdag:, officiële opening van de tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal. (Bijeenkomst in restaurant Brinkmann). Morgen, Zaterdag, tentoonstellingen in de Vleeshal en in de Vishal (van des morgens tien uur tot des avonds tien u.). Excursies naar de Kennemer Duinen (14.30 en 16 uur samenkomst bij de Be- graafpiaats te Bloemendaal); de Stads- kweektuin en de planksoenen (bijeen- komst 14.30 uur Kleverlaan 9) en Thijs- i se's Hof (bijeenkomst 14.30 uur aan de I Mollaan). die is verzorgd door drie volkstuindersver- enigingen en wel „Eigen tuin", „Ons Bui ten" en „Z. W. N.". Een schelpenverzame ling completteert de expositie. In de bovenzaal zijn foto's en aquarellen van Kennemerland door Schrijnder en Bridé ondergebracht. De Verkade-fabrie ken hebben een groot aantal originele aqua rellen van Voerman en Rol ter beschikking gesteld. Dit tentoonstellingsonderdeel wordt aangevuld met een zestal tekeningen van Haarlemse scholieren die met deze produc ten een prijs hebben gewonnen in een on langs gehouden tekenwedstrijd. „De natuurvrienden" hebben in de Vis hal een paddenstoelententoonstelling inge richt en de „Kennemerduinen" en het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf hebben het pronkstuk van de expositie verzorgd: Een diorama van de duinen van Kennemerland, waarin zowel flora als fauna een plaats hebben gekregen. De Nederlandse Natuur Historische Vereniging en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie hebben voor een propaganda-stand gezorgd. De ingang voor beide tentoonstellingen is in de Vleeshal. Zij zal geopend zijn van 's morgens tien tot 's avonds tien. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in de cate gorie schoolboeken een staatsprijs van f 250 toegekend voor goed verzorgde, niet-biblio- fiele, in 1950 in Nederland verschenen boeken aan H. D. Tjeenk Willink en Zonen te Haarlem voor de uitgave „Ilias en Odys see" door dr. J. C. Bruijn en dr. C. Spoelder, verzox-gd door J. van Krimpen, gedrukt door de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem en gebonden door J. Brandt en Zoon te Amsterdam. Rode Kruis oefening te Hoofddorp Op Zaterdagmiddag 6 October zal in het centrum van Hoofddorp onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis een grote oefening worden gehouden, waaraan door ongeveer 200 personen wordt deelgenomen. Medewerking verlenen o.a. de Rode Kruis korpsen van Amsterdam en Haar lemmermeer, de informatie-, opsporings- en identificatiedienst van het Rode Kruis Haarlemmei-meer, de bloedtransfusiedienst, de brandweer van Badhoevedorp en Hoofddorp, de rijkspolitie Haarlemmer meer en de beide Hoofddorpse padvin dersorganisaties. BINNENLAND Op 5 October zal een begin worden gemaakt met de suikerbietencampagne in Limburg, waarvan de opbrengst op 80 mil- lioen kg. wordt geraamd, ongeveer 20 pro cent lager dan vorig jaar. Bijna de gehele productie wordt verscheept naar Putters- hoek, waar de fabrieken deze voorraad in tien weken zullen verwerken. Prof. dr. Elmer Ellis, hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Mis souri, zal als gasthoogleraar aan de univer siteit van Amsterdam college geven over de geschiedenis der Verenigde Staten sinds de burgeroorlog. De Apeldoornse gemeenteraad heeft be sloten in hoger beroep te gaan tegen het door de rechtbank te Zutphen uitgesproken vonnis, waarbij de gemeente tot een boete van f 25.000 werd verooi'deeld wegens het doen bouwen van een school zonder de ver eiste rijksgoedkeuring. Op 1 October wordt in het voormalige fort Erfprins te Den Helder de artillerie- school der Koninklijke Marine geopend. De fundamenten van de op 25 Augustus ingestorte toren van Jorwerd zijn thans na bijna vijf weken puinruimen te voorschijn gekomen. Een onderzoek heeft tot de voor lopige conclusie geleid, dat een verschui ving in deze fundamenten de oorzaak van de instorting moet zijn geweest. In de middag van 2 October zal Hr. Ms. lorpedobootjager „Banckert" welk schip thuisvaart uit Nieuw Guinea, ter rede van Den Helder ankeren. Op 3 October zal het schip des ochtends omstreeks half tien af meren te Nieuwediep. Een gevangenisstraf van vier maanden eiste de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank tegen de 40-jarige bank directeur A. W. U. uit Schiedam, die een vordering van ruim f 6000 had opgegeven aan de curator in een faillissement van een sigarenfabriek, hoewel deze vordering f 1300 te hoog was. Op 3 October zal de Canadese ambas sadeur, de heer P. Dupuy, op het marktplein te Almelo een monument onthullen, dat herinnert aan de bevrijding van Almelo op 4 en 5 April 1945 door Canadese legeronder delen. De nieuwe burgemeester van Hilver sum, de heer J. J. G. Boot, zal op 1 October des middags om drie uur in een buiten gewone raadszitting worden geïnstalleerd. Donderdag bracht de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, met enkele leden van de finan ciële advies-commissie voor wederopbouw een bezoek aan Maastricht naar aanleiding van de plannen tot sanering van de binnen stad en ter bespreking van de woningbouw- problemen te Maastricht. Op 9 October zal de minister van Bin nenlandse Zaken een commissie installeren, welke een onderzoek zal instellen naar het plan van prof. Van den Bergh tot oplossing van het tijdvraagstuk in die zin, dat in de zomermaanden de bevolking meer profijt trekt van de uren, dat er zonlicht is. Voor zitter van de cotnmissie is prof. dr. Th. Lim- perg Jr., hoogleraar in de economie en accountancy aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Tot adjudant in gewone dienst van de Koningin is benoemd de ritmeester (tijdelijk majoor) J. J. L. baron van Lijnden van het wapen der cavalerie. In Bussum zal een comité worden ge vormd. dat zal trachten bij de burgerij f 500.000 te lenen ten einde daarmede wo ningbouwplannen te financieren. HAARLEM EN OMGEVING Aan de stichting klinisch hoger onder wijs te Rotterdam is ge.slaagd voor het semi- arisexamen de heer E. J. Molenaar te Haarlem. De heer P. M. C. van Kempen te Haar lem is aan de gemeente-universiteit te Am sterdam geslaagd voor het candidaatsexa- men medicijnen. ADVERTENTIE De Vereniging van Nederlandse Ge meenten zal op 11 October te Utrecht een buitengewoon congres houden ter bespreking van het wetsontwerp verlenging noodvoor ziening gemeentefinanciën en de moeilijk heden met betrekking tot de financiering van de woningbouw. Ter gelegenheid van de „Natuurbeschermingsweek Kennemerland 1951" zijn in Haarlem twee tentoonstellingen ingericht, die vanavond officieel door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers geopend worden. In de Vishal is onder meer dit fraaie duin-diorama te zien; de tweede expositie heeft in de Vleeshal een plaatsje gevonden. Speciaalzaak Verkade-artikelen Gen. Cronjéstraat 123 Jan van Goyenstraat 17, Heemstede. Telefoon 34339. Ontvangen: Ruyter Speculaas per ons 22 ct. per blik 3.15 Amandel Speculaas per ons 28 ct. per blik 4. Fondant borstplaat 32 ct. per ons „Grachtenslag" in de hoofdstad? Amsterdam heeft thans een vloot van ongeveer 40 rondvaartboten, die toebeho ren aan zeven rederijen. Oorspronkelijk hadden de rondvaart reders, die tot voor kort nog negen in getal waren, prijsafspraken gemaakt in hun „Vereniging van Rondvaartreders". Alles was geregeld: de prijs voor volwassenen, die voor kinderen en voor groepen en ook de percenten, die men aan touringcar chauffeurs en hotelportiers betaalt voor het aanbrengen van klanten. De kleine rondvaartondememers, die een of twee boten, maar geen groot kapitaal hadden, moesten voor een rendabele ex ploitatie hun boten bij iedere rondvaart zo volledig mogelijk bezet zien te krijgen. Zij begonnen de touringcar-chauffeurs, die uit de provincie de „buitenlui" naar Amster dam brachten, in plaats van de oorspron- kelijk overeen gekomen 15 cent per persoon het dubbele en zelfs 40 cent te betalen. Verder hadden zij speciale gi'oepsprijzen. Indien zij te voren even gewaarschuwd werden, gingen zij voor 50 en 60 cent per persoon deze busklanten rondvaren. De grote rederijen zagen dit met lede ogen aan en konden niet anders doen dan hun prij zen aanpassen. Daardoor zijn twee kleinere rederijen in deze strijd gebleven. Zij heb ben hun bedrijf moeten staken. Tijdens deze strijd hebben de Nederlandse Spoor wegen een bod gedaan op de gehele vloot plus concessie van de grootste onderneming, een bedrijf met twaalf boten. Dit bod werd geweigerd. Bus- en taxichauffeurs en hötelportiei'S krijgen thans 40 a 50 cent voor ieder per soon, die zij voor een rondvaart aanbren- gen. Een dezer dagen zal de rondvaartreders- vereniging weer bijeenkomen. De grote reders dreigen met een „grachtenslag", als de oorspronkelijke prijzenafspraak niet ge handhaafd wordt. Zij zouden voornemens zijn 1V2 uur door havens en grachten te varen voor één kwartje per persoon. In dat geval zullen waarschijnlijk heel wat van de veertig boten, die thans op dx-ukke dagen ongeveer 17.000 mensen per dag door de hoofdstedelijke grachten vervoerden, wor den opgelegd of te koop aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9