75 Frankrijk speculeert druk over nieuwe Russische vredespoging Mmewa /"ft Unie-Bouwbedrijf vraagt verhoging van het woningbouwprogramma Deze week waarschijnlijk nog ministeriele conferentie Radio geeft Woensdag PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws j 2 De werkloosheid onder de bouwvakarbeiders is thans reeds vrij belangrijk Helderse vissersboot in moeilijkheden DAT IS GOED GEZIEN Werken van B-leden van „Kunst zij ons doel" Alle. artikelen met kleine stijging per maat. AANVANG VERKOOP WOENSDAGOCHTEND 9 UUR PEEK CLOPPENBURG BENELUX IN EEN SLOP Malaise Het Huis van Looy Kansen voor onze bouw nijverheid in Australië Nederland vóór revisie Italiaans vredesverdrag Nieowe uitgaven DINSDAG 2 OCTOBER 1951 De Bed rijf «unie in het bouwbedrijf, ge vormd door de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond, de Katholieke Bouw- arbeidersbond St. Joseph en de Nederlandss Christelijke Bouwarbeidersbond, heeft de leden der Staten-Generaal in een nota ver zocht al hun invloed te willen aanwenden, opdat maatregelen genomen worden ter verbetering van de situatie in de bouwnij verheid, welke de bedrijfsunie zowel ten aanzien van de volkshuisvesting als de werkgelegenheid dringend noodzakelijk acht. In de nota wordt onder meer gezegd: dat de stagnatie in de woningbouw veroor zaakt word.: door kapitaalgebrek. Volgens de thans bekend zijnde gegevens moet reeds op dit ogenblik het zeer hoge bedrag van ongeveer 900 millioen gulden, dat door de gemeenten als leningen op korte termijn werd aangetrokken en dat groten deels in de woningbouw is geïnvesteerd, worden geconsolideerd. Het is de minister van Financiën gelukt hiervan 250 millioen guxaen dij een aantal verzekeringsmaat schappijen en 60 millioen gulden bij enkele pensioenfondsen onder te brengen. Deze bedragen worden geleidelijk in de komende jaren ter beschikking gesteld, zodat zij geen onmiddellijke verlichting van betekenis zullen brengen. De noodzaak blijft bestaan om van het resterende bedrag, ongeveer 600 millioen gulden, op een of andere wijze een groot deel in langlopende leningen om te zetten. Dit alles betekent, dat men de financie ring van de woningbouw die geheel of ge deeltelijk gereed is, op een economisch ver antwoorde basis brengt, maar dat in feite nog geen enkele maatregel is genomen om de kapitaalvoorziening voor de toekomstige woningbouw te verzekeren. Van het bedrag van 900 millioen gulden, waarvan, naar men zich voorstelt, een groot gedeelte geconsolideerd moert worden, zal in de eerstkomende jaren na het afromen van vrijwel alle beschikbare bronnen (levens verzekeringsmaatschappijen en pensioen fondsen) ruim 310 millioen gulden in lang lopende leningen omgezet kunnen worden. Hieruit volgt dan. dat het reeds grote moei te zal kosten om binnen enkele jaren van het resterende bedrag aan kortlopende le ningen een belangrijk deel (300 a 400 mil lioen gulden) geconsolideerd te krijgen. Dit houdt dan tevens in, dat voorshands van de financiering van de woningbouw met be hulp van kortlopende credieten geen sprake kan zijn. Ongustige vooruitzichten De conclusie, welke uit een en ander ge trokken kon worden is dan ook, dat de perspectieven voor de woningbouw zeer ongunstig moeten worden genoemd. De vraag rijst dan ook of het plan van de re gering om in de tweede helft van 1951 nog 25.000 en in 1952 ten minste 40.000 wo ningen te bouwen, wel verwezenlijkt zal kunnen worde. Zou dit niet het geval zijn, dan is een terugslag te verwachten op de huisvesting en op de werkgelegenheid. Er wordt op gewezen, dat de bouwnij verheid reeds thans, midden in het seizoen en niettegenstaande een gunstige materi aalpositie, met een niet onbelangrijke werk loosheid te kampen heeft Werkloosheid in het bouwbedrijf, terwijl honderdduizenden -gezinnen niet behoorlijk De bemanning van de vissersboot ,.Mar- janne" Wieringen 7 seinde Maandagavond omstreeks kwart over elf, dat het het Hel- derSe vaartuig ..Verwachting" Helder 37 in zinkende toestand op 35 rhijl afstand van het lichtschip Texel had aangetroffen. De „Marjanne" nam de „Verwachting" op sleeptouw en getracht werd met pompen het schip drijvende te houden. Later kwam ook de „Janna-Marie" Wieringen 67, assis tentie verlenen. Om kwart voor zes heden morgen is de „Verwachting" door de beide Wieringer schepen de haven van Den Hel der binnengesleept. Het schip heeft een groot, gat onder de machinekamer. Vermoed wordt, dat het schip in volle zee ergens op gevaren is. ADVERTENTIE gehuisvest kunnen worden, is voor het Ne derlandse volk moeilijk aanvaardbaar. In de nota wordt er daarom met klem op aan gedrongen, dat gestreefd wordt naar een verhoging van het woningbouwprogramma 1952, en dat maatregelen genomen worden teneinde onder alle omstandigheden de fi nanciering van de woningbouw te verze keren. Ten slotte wordt gezegd, „dat het moeixyk is zich te onttrekken aan de indruk dat de bouwnijverheid en speciaal de wo ningbouw, niettegenstaande de fundamen tele betekenis van onze volkshuisvesting en het grote belang van het behoud van werk gelegenheid in het bouwbedrijf, in rege ringskringen meer en meer gezien wordt als het sluitstuk van onze nationale economie". ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 EEht BRIL VAN KEI P GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De rector-magnificus der Technische Hogeschool te Delft. prof. dr. O.' Bottema, heeft meegedeeld, dat de erepromotie van Prins Bernhard op 16 November zal geschie den in de Nieuwe Kerk te Delft. Prof. dr. ir. A. J. Kluyver is promotor. Zoals dat gewoonte is keren met regel matige tussenpozen in Haarlems Waag de kleine tentoonstellingen van de niet-stem hebbende leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel" terug. Dergelijke ex posities bieden deze leden een gelegenheid de vruchten hunner arbeid eens naast el kaar te laten zien en vrienden en verwan ten hun vorderingen op het moeilijke pad der kunst te tonen. Er is veel dat getuigt van ernstige studie. In Holland wordt de schilderkunst nu een maal als een soort huisvlijt veelvuldig be oefend en tenslotte komen uit dit legertje schilderende dames en heren toch steeds weer die enkele figuren naar voren, die de staf van onze nationale schilderkunst vor men. Enkele der exposanten bewijzen alreeds een begin van persoonlijkheid te bezitten. H. F. H i 11 e r m a n maakte een tableau in gebrandschilderd glas waarin het rijke materiaal mooi werd aangewend. Mevrouw Van C 1 e e f is als een nieuw-zakelijke schilderes verknocht aan onderwérpen, waai-op de vezels van eens treng touw en de nerf van een stuk hout nauwkeurig en realistisch worden weergegeven. G. Kroone wil méér dan het geduldig na schilderen der werkelijkheid, maar brengt het weinig verder dan een nog onbeheerste vormgeving en kleursamenstelling. H. F r e d e r i k s weet wel wat aquarelleren is. Zijn „huis in Bentveld" is stevig gedaan. Ho venkamp maakte een schilderij van een atelierhoek, waarin hij laat zien dat de omgang met de olieverf hem vertrouwd is, maar hij wil nog te veel tegelijk op één doek bijeengaren. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE ADVERTENTIE Sportieve Plusfour Costuums in wollen tweed-stoffen, moderne kleuren en des sins, leeftijd 7 jaar 29 üfiT Wollen Jongenssportkousen t 25 in unikleuren, leeftijd 4 jaar, per paar 1» Beter....en stuiken qeediopert AMSTERDAM DEN HAAG - ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN - UTRECHT - LEIDEN HAARLEM ARNHEM NIJMEGEN EINDHOVEN (Van onze correspondent in Brussel) De ministeriële Benelux-conferentie, die Zaterdag in Den Haag moest plaats vinden, maar werd uitgesteld, zal waarschijnlijk deze week worden gehouden in aanwezig heid van de ministers van Buitenlandse Zaken Van Zeeland en Stikker. Het doel Een woord voor de dag. 3^00 Nieuws. 8.15 j van deze conferentie is een bespreking van de huidige stand der waterwegen-kwestie, onder meer in verband met de verwachte benoeming van de heren Van Cauwelaert en Van Steenberghe tot politieke onderhan delaars van de regeringen. Men verwacht, dat deze benoemingen het voorwerp zullen uitmaken van het communiqué van deze confereptie. Koraalzang. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoor spel. 11.55 Platen. 12.00 Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.40 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamer orkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjes koor. 17 20 Orgel. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerkwintet. 13.30 R.V.U 19.00 Causerie. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Omroeporkest. 21.20 Causerie. 21.40 Blokfluit. 22.00 Koorzang 22.30 Internationaal Evangelisch commen taar 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voor kindeten. 12.15 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zie ken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte mu ziek. 19.00 Discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Koninklijke Militaire Kapel. 20.45 Aetherforum. 21.25 Radio Dhilharmo- nisch Orkest 22.20 Causerie. 22.35 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Schookadio. 15.30 ..Die Schöp- fu'ng" 16.45 Universiteit. 17.00 Nieuws. 17.10 Stijn Streuvels. 17.5D Boekbespreking 13.00 Voordracht. 18 an Voor de soldaten. 19.on Nieuws 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Verklaringen van de Belgische minister van Wederopbouw te Gent en van prof. F. Keesing in Den Haag wijzen onbetwistbaar op een malaise in de Benelux. Er heeft zich geen enkel nieuw feit voorgedaan. Wij zit ten met de oude kwesties: Landbouwpro- tectionisme bij de Belgen, de concurrentie AntwerpenRotterdam, het Moerdijk kanaal, het steeds wecler uitstellen van de ondertekening van het unie-verdrag, de hinkende pulturele samenwerking en uit wisselingen enzovoort. Toch lijken de Bel gisch-Nederlandse betrekkingen verslech terd. Waardoor? Als grote oorzaak van de malaise zouden wij willen noemen: het ge mis aan werkelijk permanent contact tus sen de leidende ki-ingen van beide landen. Men schijnt, zowel in de officiële kringen als in particuliere milieu's, te vergeten, dat de Nederlander door zijn opvoeding ge richt'wordt naar de Angelsaksische wereld en de Belg naar de latijnse. De Vlamingen maken hierop geen uitzondering. Zij ken nen beter de Franse litteratuur dan de Noord-Nederlandse en de uitstekende Hol landse weekbladen hebben in Vlaanderen bijna geen lezers. De Vlaamse volkshoge school, welke op initiatief van de Neder landse instelling ontstond, het comité- Benelux en andere organisaties, de Neder landse Kamer van Koophandel en de Hol landse Club te Brussel zijn nuttige schakels tussen beide volken, maar hun invloeds sfeer is beperkt. Wellicht ook geven de Bel gische en Nederlandse journalisten er zich niet steeds voldoende rekenschap van, dat zij met hun berichten en commentaren over de Benelux-perikelen de publieke opinie snel vermoeien en ontmoedigen. Maar tenslotte komen deze berichten voort uit het bedrijfsleven zelf en mede uit het gemis aan belangstelling voor het stand punt van de partner, waarmede men mor gen in zee wil gaan. (Van onze correspondent te Parijs) De gehele Franse pers houdt zich sedert twee dagen zeer intensief bezig met de ge ruchten, hoofdzakelijk uit Zweedse bron, over een op handen zijnd voorstel van Stalin voor een conferentie in Berlijn, met de regeringsleiders der Westelijke Grote Drie, waarbij de Sovjet-Unie tot een aantal sensationele concessies bei'eid zou zijn en zelfs het IJzeren Gordijn op zou willen lichten. Ofschoon men ook hier het nog algemeen te vroeg acht voor speculaties over reacties van het Westen en de mogelijke verdere consequenties van een aanvaarding of een verwerping van een eventueel voorstel, wordt toch wel door alle commentatoren op de waarschijnlijkheid gewezen van het Russische initiatief, dart valt in de lijn van de „vredes-politiek" en waarvan bovendien sedert enige tijd al enige veelbetekenende voortekenen waren te ontdekken. Zo was er bijvooi-beeld van Russische zijde sedei-t kort grotere belangstelling te constateren voor culturele en wetenschap pelijke bijeenkomsten op internationale basis, waarvan de Russen zich vroeger stelselmatig verre hielden. Ook op het internationale chirurgen congres, dat vorige week in de Sorbonne werd gehouden, was een Russische delega tie aanwezig, waarvan de leider uitvoerig heeft gesproken over de huidige ontwikke ling der Russische medische wetenschap. In officiële kringen bepaalt men zich over het algemeen nog tot een afwachtende houding. Maurice Schumann,die zijn naam- Dezer dagen is de bestuursvergadering gehouden van de stichting „Het Huis van Looy". De jaarlijkse expositie van werken van Jacobus van Looy, in Juni en Juli van dit jaar gehouden, trok, volgens het verslag van de secretaris, ongeveer 300 bezoekers. Behalve het eigen bezit der stichting en de vaste bruiklenen waren er vijf wei-ken tentoongesteld, verkregen van particulie ren en uit Nederlandse musea. De tijdens de expositie door Anton van Duinkei-ken gehouden lezing over Van Looy's „Gek ken" werd bezocht door meer dan honderd personen. Besloten werd de derde jaax-lijkse ten toonstelling te houden in November 1952, weer gecombineerd met een lezing. Buiten de jaarlijkse tentoonstellingen is de collec tie twee keer per week te bezichtigen in het woonhuis van de conservator aan de Kleine Houtweg 103, waar ook de waarde volle manuscriptenverzameling is onder gebracht. Dr. A. J. Veenendaal is door zijn vertrek naar Den Haag genoodzaakt geweest het secretariaat neer- te leggen. Hem werd döor de voorzitter dank gebracht Voor de vele arbeid, die hij in het belang van het Huis van Looy heeft verricht. Tot zijn op volger werd gekozen de heer B. Rijdes te Haarlem, die deze benoeming heeft aange nomen. Het bestuur der stichting is thans als volgt samengesteld: dr. L. M. van Dis (voorzitter), R. Rijdes (secretaris), B. F. Enschedé (penningmeester), P. A. Dijke- ma, G. D. Gratama, dr. C. Spoelder, jhr. F. Teding van Berkhout en dr. A. J. Vee nendaal, leden. Adviseur van de stichting is de conservator van het Huis van Looy, de heer H. P. Baard. Vreugde werd uitgesproken over de be langrijke plaats die het Huis van Looy is gaan innemen als cultui-eel centrum en als ideale expositieruimte voor levende kunst. „Er bestaan voor Nederlandse onder nemers in Australië zeker moeilijkheden, maar men zit daar niet op ons te wachten", aldus de heer J. de Geus, die in opdracht van 33 Nederlandse fii-ma's, het ministerie van Economische Zaken en de Herstelbank een reis door Austi-alië heeft gemaakt om de mogelijkheden aldaar te ondex-zoeken voor de Nedei-landse bouwnijverheid. De heer De Geus keerde gisteren per vliegtuig in ons land terug. Er ligt volgens hem voor de Nedex-landse bouwnijverheid zeker een werkterrein in Australië, maar gezien de hoge aanvangsinvesteringen kan het wen selijk zijn dat de bouwers een belangen- combinatie vormen. Men zal zich geheel op de nieuwe omstandigheden moeten in stellen. Over de „prefabricated" huizen voor emigranten zei de heer De Geus, dat men met het meenemen hiervan zeer voorzich tig moet zijn. Men weet zelden waar men terecht komt en overal gelden verschillen de voorschriften, zodat men een grote kans loopt, met de aankoop van een „prefab" zijn geld verspeeld te hebben. genoot Robert aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken als staatssecretaris tex-zijde staat, heeft op een lunch van de diploma tieke pers gisteren verklaard, met vertrou wen naar de officiële bevestiging van de geruchten inzake Stalin's voox-stel uit te zien. Nu Europa zijn eenheid langzaam consolideert, moet het Moskou, aldus Schu mann, duidelijk worden, d'at eventuele ag- gx-essie geen baten meer af kan wei-pen. De tijd van platonische verzekeringen de vrede te beminnen is voor de Sovjet-Unie, nog steeds het zwaarst bewapende land ter we reld, voorbij en wij wachten dus met ver trouwen op daadwerkelijke bewijzen. De talentrijke actrice Elly van Stekelen burg treedt dit seizoen op als voordracht kunstenares. Zij maakte enkele weken geleden haar debuut in de Haarlemse Schouwburg met het programma „Twee Vrouwen", waarvan zij op Woensdag 3 October een reprise geeft. De schilder Is. Naarden maakte de hierbij gereproduceerde tekening van haar als het Chinese vrouwtje Kwei-Lan, een figuurtje uit de roman „Oostènivihd-Westénwind" van Pearl Buckj dat'na de pauze voor het voetlicht treedt. Zij begint de avond met de monoloog Rachelvan Stefan Zweig. Op 26 September hebben de regeringen van Engeland, Frankrijk en de Verenigde- Staten een verklaring ter kennis van de Nederlandse regering gebracht, waarin on der meer werd medegedeeld dat ieder der drie regeringen verzoeken om- herziening van bepaalde artikelen in het vredesver drag in welwillende overweging zou nemen, voor zover het betreft de betrekkingen van ieder land afzonderlijk met- Italië. De Nederlandse regering heeft dit initia tief van de grote drie om de laatste be letselen uit de weg te ruimen, welke Italië op dit moment nog verhinderen zich als een gelijkwaardig lid van de gemeenschap van democratische volken te beschouwen, met instemming begroet, zo wordt van of ficiële zijde te 's Gravenhage medegedeeld- Nederland werkt met Italië samen in de O.E.E.C., in de Nato en in de Raad van Europa. De volledige ontplooiing van sa menwerking met Italië in deze Europese en Atlantische organisaties wordt door som mige bepalingen in het Yi'edesvei-drag met Italië belemmerd. De Nederlandse regering is dan ook voor nemens om over de herziening van deze bepalingen ten spoedigste met Italië in overleg te treden zodra haar een hiertoe strekkend verzoek van de zijde»van de Ita liaanse regering zal hebben bereikt. Naar hert oordeel van de regering kan de noodzakelijke samenwerking van de democx-artische volken in internationale or ganisaties slechts op voet van gelijkheid en gelijkwaardigheid tot ontwikkeling komen, hetgeen mogelijk zal zijn wanneer de ver dragsverhoudingen uit het verleden aan de eisen des tijds worden aangepast. 63. Toen Panda zag, hoe Joris Goedbloed daar stond te puilen van het geld, voelde hij zich eigenlijk gezegd wel opgelicht, maar hij kon tegen alle praatjes van de schelm natuurlijk maar weinig inbrengen. „Je hebt me weer eens beet gehad!", zei hij dan ook streng. „Ga uit mijn ogen! Ik wil je nooit meer zien!" Joris zuchtte zwaar, maar het is niet duidelijk of dit van ver driet was of van de zware lasten gelds die hij te dragen had. O foei tochhoe droefT', zei hij. „Welk een troosteloze ohdankbaar- hèiden dat na alle moeite die ik heb moeten doen om te voorkomen, dat ge een struikrover werd, manneke!" En met die weemoedige woorden stapte hij heen. Hij was nog maar nauwelijks verdwenen, of daar kwam een politieman die meldde: -rAile rovers zijn ingeladen, meneer, en hun buit ook! We gaan vertrekken! Rijd u zover met ons mee?" „Nee ik heb voorlopig genoeg rovers gezien!", zei Pan da. Hij nam dus afscheid en daar ging de politie-auto, met Willie Wipsnor de Woud rover er bovenop vastgebonden. „Ik kan geen rovers meer zién," zei Panda. „En die Wipsnor al helemaal niet meer!" „Wat een onfatsoenlijke ondankbaarheid," brom de de Woudrovershoofdman, „na alle moei te die ik gedaan heb om een eerlijke rover van hem te makenEn toen onttrok ken een stofwolk en een bocht in de weg hem aan het gezicht. Handel. Het West-Duitse ministerie van Economische Zaken heeft de onderteke ning bekend gemaakt van het Brits West-Duitse handelsverdrag. De onder tekening werd vier maanden opgehou den, omdat men niet in staat was over eenstemming te bereiken over de West- Duitse schx-ootuitvoer naar Engeland. Na speciale besprekingen tussen Enge land, West-Duitsland en de Verenigde Staten werd overeenstemming over dit punt bereikt. West-Duitsland zal uit Engeland voornamelijk katoenen, wol len en linnen garens, textielmachines en chemicaliën invoeren. Nota. De Russische regering heeft in een nota aan Noorwegen geprotesteerd tégen de door de Noorse regering ge troffen maatregelen om talrijke stof felijke overschotten van Russische sol daten, die in de laatste oorlog in Noor wegen gesneuveld zijn, naar afgelegen plaatsen over te brengen. In deze nota wordt deze maatregel een onvriende lijke daad jegens de Sovjet-Unie ge noemd. In Narvik en andere plaatsen zouden de monumenten zijn verwijderd en platen met opschriften zijn gebroken en op een hoop geworpen, ondanks het feit, dat de Russische ambassade had aangeboden de zorg voor de graven over te nemen, aldus de nota. Mysterie. Aan boord van een jacht, dat in de haven van Lowestoft (Engeland) voor anker lag, zijn de lijken van vier opvarenden aangetroffen. Het enige levende wezen aan boord was een klein kind, dat huilend op de grond lag. Het is in een ziekenhuis opgenomen. Het jacht was Zaterdagmiddag de haven binnengelopen. Sindsdien bleek uit niets dat zich mensen aan boord be vonden, zodat de havenmeester besloot zelf aan boord van het jacht te gaan. Over de doodsoorzaak is niet bekend. Invitatie. De Britse Hoge Commissaris in Oostenrijk, Sir Harold Caccia, heeft schriftelijk de eerder gedane uitnodiging aan zijn Russiscne collega generaal Swiridof bevestigd, om een bezoek aan de Britse zóne te brengen „teneinde ter plaatse te zien, dat zijn beschuldigin gen als zou Oostenrijk geremilitariseerd worden, ongegrond zijn". Entstof. Over de Nederlands-Duitse gi-ens wordt de laatste tijd veel entstof tegen mond- en klauwzeer gesmokkeld. Vol gens het ministerie van Landbouw van Noordrijn-Westfalen werkt de gesmok kelde entstof echter niet tegen de optre dende vorm van mond- en klauwzeer. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt over de aankoop van een Nederlandse entstof, die wél helpt. Bijstand. Gistermiddag is dr. Van Mook, pas-benoemd hoofd van de afdeling al gemeen bestuur van de organisatie voor het verlenen van technische bijstand van _de UNO, per KLM naar Nederland vertrokken. Hij zal een reis van dx-ie weken maken door Nederland, België, Frankrijk en Zweden om de mogelijk heid van het verkrijgen ^van technische bijstand in deze landen te onderzoeken. Ontbonden. De voorzitter van de „Bond van dienstweigeraars in Duitsland" heeft meegedeeld, dat de bond zich zelf ontbonden heeft. Emigratie. De internationale organisatie voor vluchtelingen (IRO) heeft ver klaart!; dat de Europese „surplus-be- volking" varx vijf millioen binnen tien jaar zou kunnen emigreren ten koste van- een bedrag van minder dan 1.381.500.000 dollar. De immigratie landen van thans kunnen gezamenlijk tenminste een half millioen per jaar opnemen. Kerk en sport. Er zijn plannen in de Noor se bisdommen Tunsberg en Oslo om een vaste predikant voor de sport aan te stellen, zodat er nauwer contact komt tussen de kerk en de sport. Er is een- comité gevormd, dat met vreugde deze plannen begroet heeft en de me ning is toegedaan, dat zij voor uitvoe ring vatbaar zijn. Men heeft ook reeds een predikant op het oog, waarvan men meent dat hij voor de taak berekend zal zijn. In werkpak. Onder het motto „Het Evan gelie in werkpak" treedt in Zweden een nieuwe beweging op. Zij stelt zich tegenover de officiële, kerkelijke bewe ging, die het Evangelie alleen in het „Zondagse pak" verkondigt. Ofschoon men in officiële kerkelijke kringen lichtelijk meewarig over deze beweging spreekt en denkt, heeft het Zweedse kerkblad voor de initiatiefnemers zijn kolommen geopend. „Het Evangelie in Werkpak" wil niet binnen de kerk blij ven, maar het kex'kelijk vernieuwings program direct bij het volk brengen. Historische Encyclopaedia onder redactie van S. Pregers. De eerste zes deeltjes zijn nu vei'schenen van de Historische Encyclopaedie; zij behan delen de volgende onderwerpen: John D. Rockefeller, De moord van Serajewo, De Watergeuzen, Heksenprocessen, Het ontstaan van de Nederlandse staat, Van Wilhelm tot Hitier (de republiek van Weimar). Iedere veertien dagen, behalve in de maand Augustus, zal er voorlopig een nieuw deel tje verschijnen, van acht. pagina's, waaxwan er als regel twee voor illustraties gereser veerd zijn. Een vouwblad vergezelt de eerste afleveringen; het geeft een buitengewoon opgewekte tekgt te lezen. „Ieder artikel be oogt een steentje l?ij te dragen tpt het geven van epn inzicht in de steeds veranderènde structuur der menselijke samenleving, in de immer wisselende vormen, waarin bij gesta dig voortschrijdende civilisatie en duize lingwekkende vlucht van wetenschap en techniek de eeuwige strijd gestreden wordt tussen macht en recht, tirannie en vrijheid, barbaarsheid en cultuur". Het is wel een voorrecht, te mogen leven in de tijd van zo'n publicatie! Wanneer men een soberder gemoeds gesteldheid terugvindt, vraagt men zich wel af of deze encyclopaedie eigenlijk iets anders is dan een verknipt handboek van de alge mene geschiedenis: daarin kan een register toch ook voor vrij wat alfabetische orde zorgen. Het verschil blijkt er dan wel te zijn, en het is van enig belang: ieder van de ge kozen onderwei-pen levert een geschiedenisje op zichzelf op en wordt duidelijker omlijnd dan het in een doorlopend verhaal kan zijn, dat voor de leek een berg opwerpt, waarvan hij de delen bijna niet afzonderlijk kan zien. Dat voordeel vergoedt ruimschoots het ver lies yan een aantal „grote lijnen", die toch weinig betekenis hebben als de eigen vragen van de lezer door een voortrollend verhaal telkens weer worden platgedrukt. De eerste zes afleveringen zijn van een zodanige kwa liteit. dat men vertrouwen kan dat dit voor deel niet alleen in theorie zal béstaan. Als namen van medewerkers worden ge geven: Prof. Dr K Basehwitz, Prof Dr I. J. Brugmans, Prof. Dr J. Gonda, Prof. Dr K. Jahn, Prof. Dr D. J. Kohlbrugge, Prof. Dr L. J. G. Verberne. jjfli

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2