Wijkhuizen voor vermaken van liw Bontmantel Bondsvergadering van de KNVB -Clowntje Riek Kort en Bondig Een hand uit het verleden Weer een partij tussen Roozenburg en Keiler Competitie wedstr ij den Kunt U niet slapen Dagproductie in Juli hoger dan in Augustus tot moderne korte mantel De bestuursvorm der 7echnische Hogeschool Onderzoek van de zee Rust op Breedbandterrein Snoek te sterk voor Langley Natuurbescherming in het algemeen Programma van de N atuurbeschermingsweeh oor de kinderen FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) DINSDAG 2 OCTOBER 1951 In „Esplanade" te Utrecht is de jaarlijkse bondsvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond gehouden, waar voor zeer grote belangstelling bestond. In zijn openingswoord constateerde de voor zitter, de heer K. J. J. Lotsy, dat het spel in de breedte sterke vooruitgang heeft vertoond, maar dat hét ook noodzakelijk is, dat een sterk Nedei'lands elftal wordt gevormd ten einde ons voetbal zo goed mogelijk te vertegenwoordigen. Spreker vestigde de aandacht op het nijpend ge brek aan voetbalterreinen en memoreerde in dit verband het werk, dat door de tech nische raad van het N.O.C. wordt verricht. De heer Lotsy deelde mee, dat de inter pretatie van de amateurbepalingen in de toekomst met souplesse zal geschieden, zo als dat ook tot nu toe is geschied. De eer ste klasse verenigingen hebben bezwaren tegen de opleiding van jeugdspelers in bondsverband. Men is van oordeel, dat dit de taak behoort te zijn van de clubs zelf. Indien de bondsvergadering van mening is, dat het standpunt van het bondsbestuur onjuist is, dan zal het de opleiding van jeugdspelers stoppen. Maar tot nu toe heeft het bestuur op het standpunt ge staan, dat er ook voor de jeugdspelers ge legenheid moet bestaan in internationaal verband ervaring op te doen en vriend schappelijke omgang met jeugdige spelers van andere landen mogelijk te maken. Enkele leden van de bondsvergadering hadden een motie ingediend, waarin vol ledige instemming betuigd werd met de verklaring van het bestuur van de K. N. V. B. inzake het amateurisme, zoals deze in het officieel orgaan geruime tijd ge leden werd bekend gemaakt. De heer W. J. H. Geraedts (Boermond) was van mening, dat men zich moest aan passen aan de veranderingen, welke in de loop der tijden ook in de voetbalmaat schappij hadden plaats gevonden. Hij her innerde aan de economische factoren, welke zich daarbij hebben gemanifesteerd op de physieke en psychische krachten, welke invloeden hebben uitgeoefend. Wat is logischer, zo vroeg de heer Geraedts zich af, dan dat men zich ook in de regle menten aanpast aan de nieuwe toestand Het reglement van de amateurbepalingen kan niet worden nageleefd. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, beoogde de heer Lotsy namens het bondsbestuur, dat aan de grondgedachte van de amateurbepalingen niet getornd zou mogen worden en dat het handhaven van de ideale waarden in het voetbalspel de plicht was van 't bonds bestuur. In die geest sprak de bondsvergadering zich uit, met 98 tegen 1 stem (de heer Geraedts) werd de motie aangenomen. De voorzitter van de gedegradeerde eer ste klasser Zwartemeer, de heer Wiegers, gaf een toelichting op de motie van het Noorden, waarin verzocht werd de aange legenheid van zijn club eens aan de com missie van beroep voor te leggen voor een nader onderzoek. De heer Lotsy erkende, dat er fouten waren gemaakt, ook door de heer H. Val- kema, die de overschrijvingsbepalingen behandelt. Men moest uit twee kwaden het minst kwade kiezen. Spreker waar schuwde er voor om deze aangelegenheid nog eens voor de commissie van beroep te brengen, dit ï'n verband met een precedent, hetwelk hierdoor werd geschapen. Dammen Woensdagavond speelt „Oosterkwartier" voor de hoofdklasse competitie van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond in haar clublokaal tegen „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam. Aan het eerste bord van „Oosterkwartier" ontmoet de wereldkampioen Roozenburg zijn geduchte tegenstander uit de juist afgelopen match om de wereldtitel. Keiler. Deze week vangen de competities eerste, tweede en derde klasse aan. De afdelingen in district Kennemerland zijn als volgt samengesteld: Eerste klasse: „Haarlem". Haarlemse Dam club II, Oosterkwartier II. „Kijk Uit" en Ver. Kath. Dammers, allen te Haarlem; „Stabiel" te Santpoort; „Halfweg"; „Hille- gom" en Beverwijkse Damclub I en II. Tweede klasse: Het Noorden", Haarlemse Damclub III, „D.O S." en Ver. Kath. Dam mers II, allen te Haarlem; „Hoofddorp"; ..Sportief" en „IJmuiden" II, beiden te IJmuiden; „Cruquius" te Bennebroek; ..St. Bavo" II te Heemstede; „Halfweg" II; „St. Thomas" te Castricum en Beverwijkse Dam club III, Derde klasse: „Kijk Uit" II en Ver. Kath Dammers III, beiden te Haarlem; „Diago naal" te Santpoort; Beverwijkse Damclub IV; „Sportief" II te IJmuiden: „St. Thomas" II te Castricum en „Hillegom" II. ADVERTENTIE door rheumatiek, spits, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2-08 In stemming gebracht werd de motie verworpen met 44 stemmen tegen, 31 stemmen voor, 5 blanco. Op de agenda stond tenslotte een motie van district Zuid II, waarin het bestuur van de KNVB werd uitgenodigd om op korte termijn stappen te doen om te komen tot uitbreiding van de sportbetrekkingen met West-Duitsland in die zin, dat het mogelijk wordt gemaakt dat verenigingen uit West-Duitsland in ons land vriend schappelijke wedstrijden spelen tegen KNVB-clubs. De motie werd verdedigd en toegelicht door de heer P. Odekerken (Heerlerheide) en bestreden door de heren M. Koolhaas (Amsterdam) en mr, K. Hei mig (Zaterdag-voetbal). De heer Lotsy deed de suggestie de motie te wijzigen en slechts de clubs, die in de grensprovincies zijn gevestigd, toe stemming te geven om, indien men dat wenst, vriendschappelijke wedstrijden tegen West-Duitse clubs te spelen. Met 52 stemmen tegen 24 en 1 stem blanco werd de geamendeerde motie aan genomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was op basis 1938 is 100, de al gemene productie-index in Augustus (25 werkdagen) 136 tegen 135 in Juli (24 werk dagen). De gemiddelde dagproductie daal de van 132 in Juli tot 128 in Augustus. Per bedrijfstak zijn de volgende index cijfers berekend: bouwmaterialen 137 in Augustus (135 in Juli), leder en schoenen 118 (94), rubber 286 (277), steenkolen 92 (92), mctaalproducten 154 (158) en open bare nutsbedrijven 177 (171). WERKEN VAN NEDERLANDSE COMPONISTEN BEKROOND. Koningin Elizabeth van België heeft Maandagmiddag in het Museum voor Schone Kunsten te Luik de" proclamatie van de uitslag van de toon dicht wedstrijd voor snaarkwartetten bijgewoond. De eer ste prijs is toegekend aan H. Barthcevitch uit Warschau, de tweede (ten bedrage van 25.000 francs) aan Daniel Ruineman uit Amsterdam, de derde (20.000 francs) aan Géza Frid, eveneens uit Amsterdam. De vierde prijs was naar Donati Franco uit Verona. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 49 - Haarlem Critiek van prof. O. Bottema In een buitengewone vergadering van de senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft de rector magnificus, prof. dr. O. Bottema, er aan herinnerd dat in Delft niet meer, gelijk elders, in September het rec toraat wordt overgedragen. „De Technische Hogeschool heeft als eerste het pad van 't amateurisme verlaten en de rector is er op basis van een driejarig contract professio nal geworden", zo zei hij. Voorts sprak prof. Bottema over de on volkomenheid van de theoretische bestuurs vorm der universiteiten en hogescholen. Zeer groot is het aantal instanties, dat in vloed heeft op beslissingen ten aanzien van de hogescholen. Bovendien zijn de grenzen van competentie en van verantwoordelijk heid gebrekkig getrokken. Het curatorium, dat bestaat uit personen, die uit hoofde van hun maatschappelijke functie bij uitstek deskundig zijn in vraagstukken van leiding en beleid, leeft in onvrede met de onvol komenheden van het actuele bestel en be seft volkomen dat de Technische Hoge school een centrum van vrij wetenschap pelijk onderzoek moet blijven met hoog leraren die geen ambtenaren zijn. De senaat heeft advies uitgebracht over de voorstellen van de commissie voor de reorganisatie van het hoger onderwijs. liet curatorium stelde er echter prijs op een afzonderlijk advies uit te brengen. „Nu doet zich het merkwaardige en paradoxaal aandoende feit voor, dat de senaat, tegen het ontwerp in, het curato rium wilde behouden, terwijl het curato rium geneigd scheen het af te schaffen. Men zou zuchtend willen uitzien naar een Thorbecke om het verlossende woord te spreken", zo zei prof. Bottema. Overgaande tot de bespreking van de lotgevallen der hogeschool herdacht hij de in het afgelopen studiejaar overleden hoog leraren prof. J. M. Tienstra en dr. ir. G. J. Elias en de oud-hoogleraren dr. W. Rein- ders en ir. J. Kraus. Hij deelde mede, dat nü openbaar mocht worden gemaakt, dat het in 1930 gestichte Delftse Excursiefonds voor Studenten een gift van prof. Kraus is geweest. De naam zal daarom voortaan luiden: het Kraus-Uithoffonds. Voorts stond hij stil bij de wisselingen, welke zich in het voorzitterschap van de senaat hebben voorgedaan. Hij merkte op. dat het ontslag van prof. dr. ir. Biezeno op 12 November van het vorig jaar op prin cipiële gronden was aangevraagd. Het was een onbevredigend einde, omdat het leed en teleurstelling bracht aan hem, die twee jaren van een waarlijk hartstochtelijke zorg voor de Technische Hogeschool ver vuld is geweest. Prof. Bottema besprak tenslotte de kwes tie van een tweede Technische Hogeschool. Hij merkte op, dat het wel zeer ongerijmd zou zijn een tweede school te bouwen, zo lang niet de zekerheid is geboden, dat de eerste aan redelijke eisen beantwoordt. Wetenschappelijk congres in Amsterdam In Amsterdam is Maandag de jaarlijkse vergadering begonnen van de Internatio nale Raad voor het Onderzoek van de Zee. In de openingsbijeenkomst werden de on geveer honderd afgevaardigden van veer tien landen welkom geheten door de presi dent van de raad, dr. K. Anderson uit Stockholm. In sectie-vergaderingen zal men zich een week lang bezig houden met wetenschappelijke vraagstukken. Biologen zullen onder meer de kwestie der over- bevissing bespreken. Hedenmorgen is de bedrijvigheid op het gehele bouwterrein van de N.V. „Breed band" ongestoord voortgegaan. Het aantal arbeiders, dat, zoals wij gisteren meldden, nog niet dadelijk aan het werk kan, is naar wij van bevoegde zijde vernamen nog in afwachting van de toegezegde tewerkstel ling bij de firma Nelis en Van Dijk, die deze week Donderdag of de volgende week zal geschieden. Communiqué van de Aannemers- en Patroonsbond De Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond heeft bij de beëindiging van het conflict op het Breedbandterrein een communiqué uitgegeven, waarin hij mede deelt, dat „vele mensen het slachtoffer van de staking zijn geworden". Men toont dit aan met enige cijfers. Bij het uitbreken van het conflict was de totale ploegsterkte bij de firma Boele en Van Eesteren 310 man. Na het besluit tot hervatting van het werk hebben z-ich voor herplaatsing op het Breedbandterrein in het totaal 217 werk nemers gemeld, „dus 93 minder dan de oor spronkelijke ploegsterkte". Hiertegenover stelt de Aannemers- en Patroonsbond de besprekingen tussen de Uniebonden, de di rectie van de fa. Boele en Van Eesteren, het Arbeidsbureau en de Bouwdirectie van de Hoogovens, die in het begin van de maand September tot een compromis leid den, waardoor „het wegblijven van ar beidskrachten op het terrein van de N.V. Breedband beperkt zou zijn geweest tot 32 man." „Dit aantal is als gevolg van de sta king toegenomen met 61 man", aldus het communiqué. „E.V.C. verstout zich. „Hoewel dus vele mensen het slachtoffer van de staking zijn geworden, verstout de E.V.C. zich te spreken van een „volledige overwinning". Blijkens een door de directie van de N.V. Nelis en Van Dijk te Haarlem verstrekte mededeling worden op Donderdag 4 Octo ber 30 bouwvakarbeiders van de bestaande ontslaglijst van 44 personen door haar te werk gesteld op een harer werken te Haarlem." Het communiqué merkt daarbij op: „inplaats van deze arbeiders van de Arbeidsbeurs in Haarlem te betrekken" en vervolgt dan: „Dit is uiteraard een aange legenheid, waar de N.V. Boele en Van Ees- tei-en, de Uniebonden en de Bouwdirectie van de Hoogovens volkomen buiten staan. Aldus is ook ditmaal eer groot aantal ar beiders het slachtoffer geworden van een avontuur, waarin zij zich door de commu nisten hebben laten storten." Boksen Met Jan de Bruin, die wegens een zware aanval van griep verstek moést laten gaan, verdween de grootste attractie van de boks wedstrijden, die door Theo Huizenaar waren georganiseerd in de Rivièrehal te Rotterdam. Wim Snoek nam de plaats in van De Bruin. Hij kwam in de ring tegen Dick Langley, een bokser uit de Britse school, die echter in de Amsterdammer een veel te sterke tegenstander vond. Na de vierde ronde, waarin Langley door linkse hoeken tegen de lever voor negen tellen gevloerd werd. was het duidelijk, dat Snoek ging winnen. Hij heeft inderdaad ver diend gewonnen, maar dit neemt niet weg, dat. hij tot de laatste gongslag gevaar heeft gelopen gediskwalificeerd te worden. Zijn harde hoeken kwamen telkens bedenkelijk dicht bij de verboden zóne. In een gevecht over acht ronden versloeg de Nederlandse vedergewicht Voorwinde de Belg Devis op punten. De Nederlandse weltergewicht Van Kem pen won van de Belg Devémie door knock out in de vierde ronde. Op het R.K. Kerkhof te Utrecht is Maandag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. J. H. Peek, in leven gemeente secretaris van Hillegom. Tevoren was in de Sint Martinuskerk te Hillegom een. Mis van Requiem opgedragen. De burgemeester, de wethouders, leden van de gemeenteraad en vele leden van het personeel der ge meente-secretarie woonden de dienst bij. Alvorens de stoet naar Utrecht vertrok werd bij het raadhuis halt gehouden. Daar heeft burgemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden een krans op de kist gelegd. Lezingen in Frans Hals museum en Weth. Westerveldschool Als onderdeel van de natuurbeschermings- week Kennemerland 1951, hield dr. M. F. Mörtzer Bruijns gisteravond in het Frans Halsmuseum te Haarlem een lezing over natuurbescherming in het. algemeen. De natuur, aldus spreker, moet veelal het loodje leggen tegen de ontginning. Op het ogenblik is nog slechts vijf percent van Nederlands gebied niet in cultuur gebracht. De bevolking neemt in die mate toe dat steeds meer land ontgonnen moet worden. Er is tien keer te weinig land beschikbaar om aan de land- honger van jonge boeren vooral tege moet te komen. Verder vragen stadsuitbrei ding en indus trialisatie keer op keer land. Naast het streven om zoveel mogelijk land in cultuur te brengen, is een streven waar te nemen om het niet ontgonnen ge bied te laten zoals het is. Veel mensen, zo merkte dr. Mörtzer Bruijns op, zijn de overtuiging toegedaan dat mensen niet het recht hebben roofbouw toe te passen op de natuur. Behalve gevoelsargumenten voer de spreker wetenschappelijke argumenten aan: het biologisch evenwicht in de na tuur wordt bij ontginning dikwijls ver stoord. Als voorbeeld noemde hij onder meer de bespuitingen van bomen tegen in secten. Spreker verduidelijkte zijn betoog met enige lichtbeelden. In de aula van de Wethouder Wester veldschool sprak ir. A. Stoffels, houtvester van het Staatsbosbeheer in Haarlem. In zijn inleiding stelde spreker de vraag of de idee van natuurbescherming eigenlijk iets nieuws is. Als antwoord stelde hij vast, dat het denkbeeld van natuurbescherming even oud is als de mensen „Het heeft lang geduurd voordat in het verleden iets con creets werd gedaan met betrekking tot na- JOOOCOOOOCOOOCOOOOCOOCOOOCOOOOOOOOCXXXDCOOOOOOOCOOOOOOCOOC Dinsdag: Tentoonstellingen in de Vlees hal en de Vishal van 10 tot 22 uur. Lezing door Kees Hana in het Frans Halsmuseum en door ir. A. Stoffels in de Wethouder Westerveldschool, 20 u. Lezing G. P. Melsen over de derde lijn der. radiodistributie „Invloed van de dieren op het duinlandschap", 8 uur. Woensdag: Tentoonstellingen in de Vleeshal en de Vishal van 10 tot 22 u. Lezing door ir. A. Stoffels in het Frans Halsmuseum en door Kees Hana in de Wethouder Westerveldschool, 8 uur. X*00c0000c0000c0003000000000<xxxxx»000000000000000ccc00i tuurbescherming. In het begin van deze eeuw brandde de aanval los, toen in 1905 B. en W. van Amsterdam een voorstel in de gemeenteraad brachten tot de aankoop van het Naardermeer, teneinde daar vuil nis te kunnen storten. Er werd toentertijd scherpe critiek geleverd op dit voorstel. Een kleine groep van natuurbeschermers bereikte zoveel, dat het voorstel werd ver worpen." Wat de houding van de overheid betreft, memoreerde ir. Stoffels, dat deze niet met de handen in de schoot heeft gezeten. In 1899 werd het Staatsbosbeheer in het leven geroepen. Deze rijksdienst is belast met het toezicht op de gronden van de Staat en heeft eveneens de zorg voor het natuur schoon op die terreinen. „Veel natuurschoon gaat verloren door bosbrand", vervolgde de spreker. „Bijna 95 van deze branden komen op rekening van de mens. Daarom is het van groot be lang, dat men niet rookt in de bossen. Ook in deze natuurbeschermingsweek is het buitengewoon moeilijk de mensen te berei ken. die je bereiken moet." Hierna vertoonde ir. Stoffels een serie lichtbeelden van plekjes in Nederland, waar men een nog ongerepte natuur kan aantreffen. Tenslotte vertelde de hout vester aan de hand van enkele plaatjes iets over de bosbrandbestrijding. De tentoonstellingen in de Vishal en de Vleeshal zijn reeds door 6000 personen be zocht. Vandaag verwacht men de 7500ste bezoeker, wie een geschenk zal worden aangeboden. „Nou, kom dan maar gauw binnen, kleine schavuit!", zei Bunkie. „Foeiwat ben je nat en koud!" Krulletje, zo moe als hij was, sprong op Bunkie toe. Die pakte hem op, drukte hem liefkozend tegen zich aan en droeg hem de trap op. Boven werd opeens het licht aangeknipt; daar stond oom Tripje, die met verbazing Bunkie en het hondje aanstaarde. „Krulletje is terecht, oom Tripje!", zei Bunkie blij. „O!", zei oom Tripje. „Ik dacht, dat ik een inbreker hoorde!Zo, is de wegloper terecht?" Samen brachten ze Krulletje naar de keuken, waar zijn kussen lag te wachten. Bunkie maakte wat brood en melk klaar in het etensbakje, en Krulletje viel daar uitgehongerd op aan, want hij had 'n geweldige honger en dorst'. En een kwartier later waren oom Tripje en Bunkie weer naar bed. gegaan en lag de ondeugd lekker te slapen, ineen gerold tot 'n wollige bal op z'n eigen warme kussentje. Veilig thuis, na z'n grote avontuur. Maandagmiddag heeft het regiment lichte luchtdoel-artillerie „Betuwe" de nieu- we legerplaats te Laren in gebruik genomen, Inwoners van Zwolle hebben thans reeds ongeveer drie millioen gulden ter her schikking van de gemeente gesteld in hun hoedanigheid als beleggers bij de Gemeente- lijke Stortingsdienst. Deze gelden zijn uiter aard als kasgeld verstrekt, maar in de practijk kan de gemeente steeds over een groot deel van dit bedrag beschikken daar de inleggingen in de regel de terugbetalingen overtreffen. B. en W. van Zwolle achten het verantwoord, dat een derde deel (een mil. lioen gulden! van deze inleggingen defini tief wordt belegd in een langlopende lening van de gemeente, ten einde de uitvoering van het woningprogramma voortgang te doen vinden. Het Haagse gerechtshof heeft, zoals ge meld is, zeven bestuursleden van Haagse: speelclubs buiten vervolging gesteld. De advocaat-generaal bij het gerechtshof heeft beroep in cassatie aangetekend tegen deze uitspraak. Dr. J. C. Kamerbeek, oud-conrector van het Murmellius-gymnasium te Alkmaar, die tot gewoon hoogleraar in de Griekse taal en letterkunde is benoemd aan de gemeente- lijke universiteit te Amsterdam, heeft Maan- dagmiddag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugurele rede over: „De philoloog in Piéria's hof". Op de scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam is te water gelaten het motor tankschip „Comodoro Rivadavia", het laatste der vier motortankschepen, die daar voor de Argentijnse regering zijn gebouwd. De nieuwe burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. is Maandag geïnstal leerd in een buitengewone raadszitting, wel ke ook werd bijgewoond door mr. J. Cramer, Commissaris van de Koningin in de provincie Drente, de burgemeesters van Arnhem en Amersfoort en alle burgemeesters uit de omgeving van Hilversum. Te Huizum, gemeente Leeuwarden, is een geval van kinderverlamming geconsta- teerd. Dit geval, is evenals de beide gevallen, welke de vorige week in Friesland werden geconstateerd, van lichte aard_. In een bijzondere raadszitting is Maan dag de nieuwe burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin. geïnstalleerd. De installatie werd onder andere bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, het volledige college van Gedeputeerde Staten, vele burge meesters, ir. Posthumus en ir. Vondeling namens de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid en ir. H. Vos en de heer E. F. Albrecht namens het partijbestuur. Gistermiddag is door het omvallen van een brandend petroleumstel een boerderij te Opmeer afgebrand. Het vuur sloeg over naar een grote boerderij. Ook deze ging ge- I heel verloren. De kapitein van het Engelse s.s. „Fair- wood Elm", dat als tienduizendste schip van t dit jaar de Rotterdamse haven binnenkwam, kreeg van de stichting „Havenbelangen" een gebrandschilderd raam voor het schip en een zilveren sigarettenkoker. De directeur-generaal der P.T.T. heeft j bij het afscheid van de heer H. van der Lin- den als directeur van de Postcheque- en Girodienst medegedeeld dat de heer A. H. J. Teyen, tot dusverre adjunct-directeur van de Postchèque- en Girodienst, benoemd is tot directeur van deze dienst. In het Amsterdams Conservatorium is de bekende Amsterdamse violist Her man Leijdensdorff ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag gehuldigd Hij werd onder meer toegesproken door Willem An- driessen, directeur van het conservatorium, waaraan de jubilaris thans dertig jaar hoofd- leraar is. Hem is de legpenning van Am sterdam met inscriptie aangeboden. De heer H. Claessens. tweede secretaris van de voetbalclub „Geleen", die ernstig werd gewond toen een bus met spelers en supporters van deze club Zondagmiddag tegen een boom reed, is Maandag overleden. De toestand van de tweede ernstig gewonde is zorgwekkend. Te Ees in tie gemeente Borger is een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. De gehele kippenslapel van de betrokken landbouwer is afgemaakt. Het derde Belgisch-Nederlandse grens- kantoor, Bilserbaan, bij de belangrijkste grensovergang nabij Maastricht, is in tegen- wooi-digheid van Nederlandse en Belgische autoriteiten geopend. Het is het eerste grens- kantoor met in- en uitklaring voor weg vervoer en tevens de eerste gecombineerde Nederlands-Belgische douanepost op Neder lands gebied. De raad van Rheden nam een voorstel van B. en W. aan tot het aangaan van een 4 pet. geldlening groot f 600.000 uit het pen sioenfonds van de Koninklijke Shell te Den Haag ten behoeve van de bouw van 43 wo ningen voor personeel van een motoren- fabriek te De Steeg. Binnen 220 dagen moe ten de woningen bewoonbaar zijn. HAARLEM EN OMGEVING Er wordt een filmavond van Nederlands Bijbelgenootschap gegeven in de Gerefor meerde Kerk var Överveen. Croesenstraat, Donderdagavond 11 October. Vertoond wordt de film „Geen grenzen meer". Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, zal hpder.avond geen spreekuur houden. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Gremers. zal op Vrijdag 5 October geen spreekuur houden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de Centrale Beleggingsraad mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van de ge meente Haarlem. Bij Koninklijk Besluit is de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend aan mejuffrouw M. Gorter, juffrouw van de huishouding bij de familie A. R. Laan te Bloemendaal. Het dagelijks bestuur van het derde Christelijk-sociaal Congres heeft tot hoofd van het secretariaat van het congres be noemd ds. H. Visser te Bloemendaal, voor heen predikant van de Protestantse Kerk in Indonesië. 24) „De moord op Marshall heeft echter geen enkel licht gebracht." „Daar was ik inderdaad erg door over stuur. Voordien had ik niet de indruk, dat Gordon een moordenaar was." „Bovendien kan uw komst naar Enge land uw afperser wel eens goed in de kaart spelen. Hoe weet u, dat hij niet hier woont, en tot dusver een jaarlijks reisje naar Amerika maakte, om uw geld te innen? De jongen was per slot van rekening toch hier geboren." „Daar hebt u gelijk in". Burgess zag bleek. „Zijn stem had geen enkel typisch Amerikaanse accent. Misschien kan ik be ter terug gaan naar Amerika. „Niet in paniekstemming raken", waar schuwde Brar.nigan, want de stem van de millionnair toonde, dat hij zeer opgewon den was. „Het wordt nu langzamerhand tijd, dat u eens tegen die Garrett gaat op treden. Per slot van rekening, als u werke lijk zijn vader niet vermoordde. „Dat is nu juist, wat ik niet weet", fluis terde Burgess angstig. „Wat ik indertijd bij het onderzoek verklaarde is de waarheid. Van het ogenblik af, dat wij op het meer weer eens ruzie kregen, tot het moment waarop ik op de deur van de hut klopte herinner ik mij niets meer. Misschien ben ik werkelijk een moordenaar." HOOFDSTUK XI. Brannigan keek de millionnair scherp aan. „Kunt u zweren, dat uw verhaal over dat geheugenverlies waar is?" „Het is waar, ik ben bereid er een eed op te doen. Robert Garrett irriteerde mij altijd tot het waanzinnige toe, maar ik heb nooit het gevoel gehad, dat ik hem nog eens zou kunnen vermoorden. Boven dien, was ik dat wèl van plan geweest, dan zou ik toch zeker eerst gezorgd heb ben, dat zijn zoon er geen getuige van was?" „Behalve wanneer u hem gedood hebt in een opwelling." Brannigan zweeg even en vervolgde: „U bent toch eigenlijk onnoemelijk dom geweest. Veronderstel, dat u de eisen van Gordon had afgewezen en naar de politie was gegaan. U had dan het risico gelopen, terecht te moeten staan wegens moord. Maar Gordon zou de enige getuigen zijn geweest. Een goed advocaat zou zijn ge tuigenis met weinig moeite omver kunnen werpen. Per slot van rekening was het nog maar een kind, toen het gebeurde. En waarom ging hij niet onmiddellijk naar de politie." „Dat heeft me ook al dwars gezeten", verklaarde Burgess nadrukkelijk. „Maar Gordon was een vreemde jongen, hoewel hij pas zeven jaar oud was. Hij heeft bij voorbeeld eens een kleiner kind bijna dood geslagen, die een stuk speelgoed had weg genomen. Verder voelde hij zich altijd aan getrokken tot kinderen van rijke ouders. Zijn hang naar geld was een vreemde ei genschap voor zo'n jonge knaap. Ik ben er van overtuigd, dat Gordon niet naar de politie zou zijn gegaan, wanneer ik hem niet had betaald, maar dat hij zich op mij zelf had gewroken. Aangezien ik me een uitgaaf van honderdduizend dollar per jaar best kon veroorloven, gaf ik die. Ik hield hem er stil mee. Maar ik heb het gevoel, dat hij me binnenkort wel grondiger zal aanpakken. Dit is de eerste keer, dat ik hem in ieder geval op de een of andere wijze dwars heb gezeten. En het resultaat? Marshall werd vermoord. „En Peter Turnbull", voegde Brannigan er aan toe. Op slag verdween iedere uitdrukking uit het gelaat van Burgess. „Daar weet ik niets van, daar heb ik niets mee te maken." „Dus u blijft bij uw bewering, dat u die Brooke en Turnbull in het geheel niet kent?" „Ik weet niets van ze af." Brannigan wist met zekerheid, dat er een grondige verandering in de sfeer van het onderhoud was gekomen. Toen Burgess hem vertelde over z'n ervaringen met Gar rett en zijn vermoedens, was hij kennelijk eerlijk en open geweest. Nu zou alles ech ter weer met moeite uit hem moeten wor den getrokken. „Mijnheer Burgess, u moet mij goed be grijpen. Wij kunnen u geen enkele bescher ming bieden, wanneer u niet eerlijk tegen over ons bent. Eerst ontkende u, dat er chantage op u werd gepleegd. Later gaf u het toe. U vertelde, dat u dit jaar nog niets aan Gordon hebt uitbetaald. Maar u nam een groot bedrag op in pondsbiljetten. Marshall was op weg naar Brooke toen hij vermoord werd. Ik ben er van over tuigd dat u meer weet, dan u tot dusver verteld hebt." De millionnair zweeg. „Goed, u moet het zelf weten, maar ach terhouden van gegevens is een ernstig ver grijp. Ik wou u nog twee dingen vragen, voor ik wegga. Had u juridisch het recht, het procédé van Gordon te gebruiken voor uw eigen heil?" Zeker. Vraag het mijn juridisch adviseur maar." „Bent u van plan in Londen te blijven?" „Dat weet ik nog niet. Ik ga in elk geval nog niet terug naar Amerika. Ik zal het u laten weten, wanneer ik vertrek." Hier moest Brannigan tevreden mee zijn. Hij reed terug naar Scotland Yard, waar hij Dale bij zich ontbood, die gretig naar zijn verhalen luisterde. „Dus. hij geeft toe, dat hem geld wox*dt afgeperst. Maar er zitten nog heel wat vreemde punten in zijn verhaal....". „Mooi, die heb je dus ook ontdekt", zei Brannigan verheugd. „Zeg me eens wat je is opgevallen". „Ten eerste lijkt die honderdduizend dol lar per jaar me niet een afdoende reden voor Burgess' vlucht naar Londen. Hij heeft genoeg geld om zich door zoiets niet uit zijn doen te laten brengen. Er moet iets belangrijkers achter zitten." Bx-annigan knikte goedkeux-end. „Dat lijkt me tussen haakjes het belangrijkste, dat Burgess voor ons verzwijgt. Ga door." „Dan zitten we nog met die 200.000 pond. Wat voor verband bestaat er tussen dat geld, Brooke en die verzameling fraaie lie den, die hij op zijn feestjes te gast heeft? En waarom smijt hij zo met zijn geld? Hij lijkt me niet het lichtzinnig type, waar zo iets van te verwachten valt. Op een of andere manier speelt hij een weloverwogen spel." „Maar hij is zeker niet Gordon Garrett, daar is hij te jong voor", merkte Brannigan op. „Het is natuurlijk mogelijk, dat hij Gordon's helper is. „Maar zou Brooke in dat geval niet lie ver wat op de achtergrond blijven?", wierp de inspecteur tegen. „Misschien, maar daar heb ik me nog geen definitief oordeel over gevormd, mo gelijk, dat hij een vertegenwoordiger van Gordon is, waarom werd Peter Turnbull dan vermoord? Ik kan geen redelijk motief bedenken." „Neen, dat is moeilijk", overwoog Dale. „Maar misschien heeft Burgess een paar mannetjes, die voor hem werken, öf mis schien had Drew, of een van die andere fraaie heren van het gezelschap v^n Broo ke, een persoonlijke ruzie met hem, zodat deze moord buiten het geval Burgess staat." „Nog meer opmerkingen, naar aanleiding van het verhaal van Burgess?" „Nee, behalve dan misschien, hoe Brooke aan al die bankbiljetten kwam, die hij aan de bank bracht." „Dat moeten we ook zien uit te vissen. Vertel me nu maar eens, wat jij wijzer geworden bent." „Burgess heeft verder geen bijzondere bedragen opgenomen van zijn bank. Alleen de gewone zakelijke tx-ansacties. Maar er is nog wel een bedrag van 1000 pond ge stort op de rekening van Brooke, in één- ponds biljetten „Sinds die diefstal uit zijn safe is het begrijpelijk, dat Brooke niet meer geld in huis neemt dan strikt noodzakelijk is. Ver der nog wat?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6