De heer A. Hengeveld nam afscheid van de Haarlemse ambachtsschool De Zwitsers-Italiaanse regisseur Ettore Cella werkt met Comedia Sociale Zaken beschikt nu over een prachtig dienstgebouw Abr. Meijer DINSDAG 2 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kunst en Antiek show Frans Heerkens Thijssen Wollen directoires en camisoles Nieuwe voortzetting der Diaghilew-balletten Motor tegen militaire wagen Wie bi] iedere hap eten al bil voorbaat dat znurbranden op de maag voelt... Tentoonstelling en excursie bij Conrad-Stork Overvallen op Java aan Napolitaans blijspel voor het gouden jubileum van Magda Janssen» Toneel ,Het Mannetjesdier Feestavond „Eensgezindheid" Perceel aan de Raamsingel in gebruik genomen STRAALKACHELS Burgerlijke stand van Haarlem Comedia onder regie van Joan Remmelts Twintig jaar Bentveld Frans Heerkens Thijssen Restauratie van schilderijen Scheepvaart De directeur van de Haarlemse am bachtsschool, de heer A. L. Hengeveld, heeft gisteren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn functie die hij tweeëndertig jaar lang heeft ver vuld, neergelegd. Dat hij tijdens zijn veel omvattende loopbaan de waardering van velen heeft verworven, bleek gistermiddag, toen de scheidende directeur tijdens een afscheidsreceptie in restaurant Brinkmann een warme hulde werd bereid. De Vereniging voor Nijverheidsonder wijs, de Vereniging van Directies van Nij verheidsscholen. leerlingen en oud-leerlin gen, Het Haarlemse gemeentebestuur en een stroom van vrienden en kennissen gaven acte de présence. De voorzitter van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs, ir P. J. van Zwieten uit Zaandam, roemde de vele capaciteiten van de heer Henge veld in een hartelijke toespraak, die hij be sloot met de aanbieding van een radio toestel. Hij deed een beroep op het personeel, zowel op de leerkrachten als op de leden van de administratie, om hun volle mede werking te geven bij het uitoefenen van zijn taak. De heer Hengeveld dankte tenslotte iedere spreker afzonderlijk voor de harte lijke woorden en de stroom van geschen ken. ADVERTENTIE BEZOEKT dé bij Plein 13 Haarlem De nieuwe directeur van de Haarlemse ambachtsschool de heer I. Hubregtsen uit Den Briel, maakt zijn opwachting bij de scheidende directeur, de heer A. L. Henge veld (rechts), die 32 jaar lang de be langen van het nijverheidsonderwijs in die functie heeft gediend. Namens het personeel van de school voerde de heer J. C. Deelder het woord. Hij bood de scheidende directeur een lamp aan. De heer K. Kimmenade vertegenwoordigde de Vereniging van directies van Nijver heidsscholen en getuigde in een korte toe spraak van de sympathie die men aller- wege voor de heer Hengeveld koestert. De oud-leerlingen boden als stoffelijk blijk van hun respec.t een fraaie fruitmand aan, nadat de heer H. P. van der Aartweg zich tot tolk van de oud-leerlingen had gemaakt. Th. Dietsema sprak namens de leerlingen en overhandigde een actetas. Namens het gemeentebestuur kwam wethouder D. J. A. Geluk zijn opwachting bij de heer Hengeveld maken. De nieuwe directeur van de ambachtsschool de heer J. Hubregtsen uit Den Briel, merkte op dat dikwijls niet van de Haarlemse am bachtsschool, maar van de school van Hengeveld wordt gesproken. Een bewijs hoezeer de heer Hengeveld met zijn school is vergroeid. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 16 tegen oude prijzen Het „Originele Russische Ballet", dat onder leiding van de betrekkelijk kort ge leden te Parijs overleden colonel de Basil de traditie van Diaghilew voortzette, is tot nieuw leven gekomen.De compagnon van De Basil heeft namelijk een nieuwe groep opgericht, waarvan vele leden van het oude ensemble deel uitmaken. Dit ballet is dezer dagen voor het eerst opgetreden in het Londense „Wimbledon Theatre". De vrouwelijke solisten zijn Nina Stro- ganova en Inge Sand, de sterdansers Wla- dimir Dokoudossky en Kiril Vassilkovsky. Het programma bestond uit Auroras wed ding, Paganini en Graduation ball.. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf botste een motorrijder op de oprit van de Kleine Houtbrug tegen een militaire wagen, die van rechts kwam. De motorrijder en zijn duopassagiere werden tegen de grond ge smakt, waardoor de man enkele schaaf wonden aan zijn gezicht opliep. Zijn passa- giere bleef liggen en moest met een zieken auto naar het dichtbij gelegen Grote Gast huis worden overgebracht. Zij had een ge broken schouder en een shock. Het ongeluk ontstond, doordat de motor rijder, die aan de linkerzijde van een vrachtauto op de Gasthuissingel reed de militaire wagen, die van de Kleine Hout weg kwam, waarschijnlijk te laat heeft gezien. ADVERTENTIE moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met èen paar Rennies op zak, eigenlijk ovèral' altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de omstandigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal In nemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is ailes. En Rennies zijn nog lekker ook.... Voor de derde keer bestond er voor familieleden en kennissen van de employés van de werf Conrad-Stork Hijsch N.V. ge legenheid het bedrijf te bezichtigen en een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van prijswerkstukken van leerlingen in de machinefabriek. Er waren enkele machines in werking waardoor deze excursie nog interessanter was. Wij werden rondgeleid door de heer A. H. W. Pellen, personeelschef van de fabriek. Hij vertelde onder meer dat de aanleiding van deze reeds traditioneel geworden ex cursie was „moeder in de gelegenheid te stellen zich enigszins te confronteren met het werk, dat vader overdag verricht." Zij maakt 's morgens zijn boterhammetje wel klaar, maar zij weet practisch niets van zijn werkzaamheden. De prijswerktentoonstel ling wordt al sedert vijftig jaar elke herfst georganiseerd. Er worden voor de leer lingen op het ogenblik werken er onge veer honderd 'in de grote hallen ieder jaar wedstrijden georganiseerd. De toe gestane werktijd was voor elk te constru eren stuk afzonderlijk bepaald. Er waren twee vormen van wedstrijden: een teken en een arbeidswedstrijd en de ingezonden werkstukken werden door een -commissie uit het personeel en de bedrijfsleiding be oordeeld op nauwkeurigheid, dat als be langrijkste factor werd beschouwd, netheid en vlugheid. Ook de leertijd was bij het toekennen van punten in aanmerking ge nomen. Het geëxposeerde getuigde over de gehele linie van de reeds voortreffelijk gevormde technische capaciteiten van de jongens. Volgens de heer Pellen heeft deze tentoon stelling ook een psychologische zijde. Voor de leerlingen is het namelijk van groot ge wicht dat zij weten waarvoor zij aan de draaibank of achter de machine staan. Mede door deze expositie wil men trachten de belangstelling van de jongens zo hoog mogelijk op te voeren. De heer Pellen zei voorts: „Een gi'oot percentage mensen heeft van Conrad-Stork gehoord en men heeft de complexen ook wel eens gezien aan de overkant van het Spaarne. maar wat er nu eigenlijk precies geschiedt in die grote hallen, daarmee is men gewoonlijk onbekend. Als excursie terrein is dit bedrijf al de moeite waard". Het v/as inderdaad buitengewoon leer zaam om te zien hoe een vernuftig gecon strueerde machine binnen kort tijdsbestek een tandwiel keurig op maat produceerde. Hoe allerlei onderdelen tot op de millimeter nauwkeurig de bankschroef verlieten. Tegen half zes werden de prijzen uitge reikt aan die leerlingen, welke het hoogste aantal punten hadden behaald bij de teken- of arbeidswedstrijd. DJAKA.Pi.TA. (AFP). Zeven personen zijn Zondag gedood en vier anderen zwaar gewond tengevolge van een aanval door èen 200 man sterke bende op een rubber plantage, waarbij zware schade werd toe gebracht. De plantage is gelegen bij Tjiandjur, ten Noordwesten van Bandung. De bandieten hebben een rubberfabriek, twee bediendenhuizen en twee vrachtwa- gëns in brand gestoken. De bende was er tevoren in geslaagd de in de buurt van de politiepost gelegen gebouwen te bezetten. Na de aankomst van versterkingen trok zij zich echter terug. Latere berichten mel den, dat een andere bende van ongeveer 300 man sterk de vorige nacht twee dor pen ten Zuiden van Bandung hebben ge plunderd. De van origine Vlaamse actrice Magda Janssens viert-deze maand (ook in Haar lem) haar gouden jubileum in de hoofdrol van het speciaal voor haar door Comedia op het répertoire genomen Napolitaanse blijspel „Kinderen zijn kinderen" (Philo- mena Marturano) van Eduardo di Filippo, waarvan het succes in Italië dat van alle Amerikaanse „schlagers" der laatste jaren overtrof. Dit stuk wordt thans geregisseerd door de 38-jarige Ettore Cella, een in Zwitser land uit daarheen uitgeweken Italiaanse ouders geboren acteur, die nimmer een to neelschool bezocht, doch het vak regelrecht in de practijk heeft geleerd. Hij stamt even min uit een toneelspelersfamilie: zijn vader was journalist en zijn moeder komt uit de boerenstand. Zijn eerste regie voerde hij op 25-jarige leeftijd in Zurich, zijn woon plaats. Het stuk was „De gebroken kruik" van Kleist. Ook in Milaan heeft hij veel geregisseerd. Stukken van Hoffmannsthal, Pirandello en Goldini bracht hij daar op de planken. Voorts trad hij op in zeven films, waaronder „Een vrouw verdwijnt" (met Francoise Rosay) en „De laatste kans". Als acteur werkte hij mee aan de voorstellin gen in Wenen van „Moeder Courage en haar kinderen". Doordat hij vijf talen vloeiend spreekt, kon hij zich ook als ver taler uit het Italiaans (d'Annunzio en Pi randello), het Engels (Caldwell en Stein beck) en het Frans (Cocteau en Sartre) on derscheiden. Van „Philomena Marturano" maakte hij een Duitse versie, die in De cember in het Renaissance-theater in Ber lijn zal worden opgevoerd. Pas het volgend jaar zal men deze comedie in Engeland en Amerika kunnen zien. De Nederlandse be werking is van Marie-Louise Doudart. Danser deed ontdekking ft De leden van de Overijselse-, Gelderse en Di-entse vereniging te Haarlem „Eens gezindheid", die zeven keer per jaar ge zamenlijk de zorgen aan de kant zetten, om te genieten van een cabaretprogramma en een bal, hebben Zaterdagavond in het Krelagehuis een begin gemaakt met hun traditionele winteragenda. Een amuse mentsgezelschap onder leiding van Duo Wi-Jo, hebben er de talrijke aanwezigen enige uren aangenaam bezig gehouden met de revue „Lach er maar om". Dat hebben de leden van O.G.D. gedaan, dank zij het Duo, Ria Brinkman, Annie Hof en Remi- dol, die voor vele Haarlemmers geen on bekenden meer zijn en hun sporen in de kleinkunst dubbel en dwars hebben ver diend. Vooral de grollen van Duo Wi-Jo gingen er zoals gewoonlijk als zoete koek in en ook de schetsjes en de liedjesavonden veel bijval. Remidol bleek behalve de kleinkunst ook nog de zwarte kunst te beoefenen en oogstte verder als goochelaar veel succes. Het dansorkest „The Mari- nucci's" met medewerking van „The Rifi Sisters" verzorgden de dansmuziek tijdens het bal, dat tot laat in de nacht voort duurde. ADVERTENTIE Voor de leden van het personeel van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Haarlem was het vandaag een bijzondere dag. Het gebouw aan de Raamsingel 2 is officieel in gebruik genomen en dat betekent, dat het personeel over een goede huis vesting beschikt. Vroeger was de dienst in het Proveniershuis aan de Grote Houtstraat gevestigd. Vloeren zakten bijna door en als ambtenaren van de ene afdeling naar de andere moesten, dan ldepen zij door kamers van collega's. Ook was de situatie voor het publiek zeer ongunstig. Voor hen die wat te maken hebben met Sociale Zaken is een aanzienlijke verbetering ingetreden. Bij de officiële opening heeft het personeel zijn ingenomenheid met de nieuwe huisvesting betuigd door de mededeling, dat binnen kort een schilderij van het oude gebouw aangeboden zal worden. oude groenmarkt 16-14 haarlem telefoon 11266 HAARLEM, 1 October 1951 BEVALLEN van een zoon: 29 Sept., H. Spierings—van der Woord; G. J. van de Steeg— Otte; T. G. van der Blom—Vos; N. Gerritsende Jong; A. C. M. OnstenkHul senboom; A. Captijn—Visser: 30 Sept., J. C. MeerveldNeeskens; C. Borst—Koopman: T. J J. Hesselmanvan Doorne; A. F. C. Wal- bi-echt—Rike: A. F. Polak—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 29 Sept., J. W. Greijmans—van d.er Veldt; J. de Rek— Lem; M. W. H. Harren—van der Asdonk, 2 d.: 30 Sept., M. M. E. Couzijn—Nijman; M. C. van Fssen—Nooij: A. J. C Lios—Kurvers. OVEMLEDFM: 28 Sent., W. H. Lamars, 41 j., Merovingenstraat; 29 Sept., W. C. Willem- se—de Leeuw, 79 j.. Kamperzijstraat; C. W, de Gruijter, 85 j., Spruitenbosstraat; 30 Sept,, D. de Vries, 80 j., Hazepaterslaan, Het gebouw aan de Raamsingel, dat tot voor kort gebruikt werd door de Algeme ne Noordhollandse Maatschappij van Le vensverzekering en vroeger bewoond werd door de familie Beijnes, is geschikt ge maakt voor het doel, waarvoor het thans bestemd is. Honderdachttien ambtenaren zullen er werken. De toegang tot het ge bouw is door de tuinpoort aan dé Raam singel. Aan de achterzijde is een trap welke naar de bel-étage leidt. Daar zijn de afdelingen, waarmee het publiek het meest te maken heeft, namelijk de ge meentelijke en de rijkssteunregeling, de bijzondere gezinszorg, de boekhouding en de kas. Op de eerste verdieping zijn de kamer van de directeur en de afdelingen verhaal, algemene zaken, kinderbescher ming en bijzondere steunregeling en op de tweede verdieping de afdelingen van de buitendienst (controle- en huisbezoekers). Het souterrein is bestemd voor het ar chief, waar veertigduizend dossiers liggen, voor de afdeling oorlogsslachtoffers en voor de telefoniste. Vanmorgen sprak de directeur van de dienst voor Sociale Zaken, de heer D. H. Sue rink, zijn vreugde uit over de tot standkoming en dankte namens het perso neel het college van B. en W. ep dé leden van de gemeenteraad voor de medewer king om tot aankoop en inrichting van het gebouw over te gaan. Hij herinnerde er aan op welke wijze er in de afgelopen jaren in het gebouw aan de Groote Hout straat gewerkt is en merkte op, dat de verhuizing ook ten goede komt van het publiek, dat hulp nodig heeft van de over heid. Tenslotte dankte de heer Suerink de heer W. Meilof voor de wijze waarop onder diens leiding het gebouw ingericht is. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers wenste het personeel van Sociale Zaken geluk met de nieuwe huisvesting. De ar beidsvreugd zal er ongetwijfeld hoger zijn dan in het Proveniershuis, omdat die daar getemperd werd. Hij bracht het personeel hulde, dat het met toewijding, moed, vast houdendheid en plichtsgetrouw onder zeer moeilijke omstandigheden zijn taak vervuild heeft. De afdelingen zijn thans op een goede wijze ondergebracht en te verwach ten is, dat het personeel met dezelfde ener gie zijn werk zal voortzetten. De verhui zing houdt voor het publiek een verbete ring in. Te begrijpen is, dat het oude ge bouw schade heef' gedaan aan de reputatie van de dienst. Daarin komt verandering, nu het publiek de beschikking heeft over wacht- en spreekkamers en voor goede lo ketten komt, waar de zaken rustig bespro ken kunnen worden. Nadat de burge meester zich had aangesloten aan de woor den van lof, gericht tot de heer Meilof, wenste hij het personeel een prettige werk kring toe, tot zegen van de Haarlemmers. Mr. J. A. Spijksma voerde het woord namens het personeel en deelde mee, dat Poppe Damave schetsen heeft gemaakt van het oude gebouw. De kunstenaar zal een schilderij maken dat binnenkort aangebo den zal worden ter plaatsing in het nieuwe gebouw. De heer J. C. v a n D a m te Amsterdam, voorzitter van de Vereniging van direc teuren van diensten van Sociale Zaken, bood de gelukwensen aan namens deze vereniging en zeide, dat vele collega's de heer Suerink zullen benijden, omdat de diensten over het algemeen minder gunstig gehuisvest zijn, o.a. in oude scholen en af gedankte werkplaatsen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de heer D. H. Suerink, directeur van Sociale Zaken, bekijken de schets van het oude gebouw aan de Grote Houtstraat, waarvan Poppe Damave een schilderij zal maken. (Foto hieronder). Het Haarlemse debuut van de toneelgroep Comedia in de nieuwe, aanzienlijk ver kleine samenstelling had plaats voor een zo goed als lege zaal. Slechts enkele tien tallen bezoekers woonden gisteren de op voering van het blijspel „Het Mannetjes- dier" van James Thurber en Elliot Nugent in de schouwburg bij. Het is te hopen dat het gezelschap er dit seizoen in slagen zal het vertrouwen van het publiek te her winnen. Het begin was echter niet bijster gelukkig, want het overigens lang niet on verdienstelijke stuk (geschreven in 1940) bleek zodanig op Amerikaanse toestanden afgestemd te zijn, dat het ons ondanks de goede bedoeling maar weinig te zeggen heeft. James Thurber (want deze beminnelijke humorist is ongetv/ijfeld de geestelijke va der van ..Het Mannetjesdier") persifleert in deze buitengewoon luidruchtige comedie de panische angst der Verenigde Staten voor het gevaar van communistische, al thans „rode" denkbeelden. Een professor in de Engelse taal en letterkunde wil op een van zijn colleges een der laatste brieven van de in 1927 tezamen met de schoen maker Sacco na een geruchtmakend proces ter dood veroordeelde visventer Vanzetti voorlezen. Maar de botte curatoren van de universiteit menen hem in dit voornemen te moeten dwarsbomen, omdat zij de jeugd niet met „anarchistische propaganda" ver giftigd wensen te zien. Hier staat dus niets meer of minder dan de vrijheid van me ningsuiting op het spel. Het aantrekkeliike van dit geval is nu (al kan men het be treuren dat er geen recenter voorbeeld werd genomen) dat de brief in kwestie niets met enigerlei politieke overtuiging te maken heeft, doch alleen als menselijk document om behandeling vraagt. Doch dit is pas het begin der ironie, die in dit spel voortdurend de boventoon voert. De schrijvers hebben geen akelig dor trac- taatje willen leveren, doch zijn van de ge dachte uitgegaan dat men iets het beste kan bestrijden door het als iets belache lijks voor te stellen. De taart wordt bij stukjes en beetjes opgediend, zodat men er zich niet in verslikken kan. tijdens een feest in een huisgezin waar alle verhoudingen op hun kop zijn gezet. Een van de merk waardige volgen hiervan is dat de aardig ste scène, waarin de pi-ofessor in zoölogische termen het recht van de man verdedigt om desnoods te vechten om het bezit van zijn vrouw, niets met het eigenlijke thema te maken heeft.. Waarschijnlijk is hier de ironie te ver gedreven, want de omstan digheid dat hij zulks in dronkenschap doet vermindert in veler ogen zijn waarde als held. Ook valt er te veel nadruk op de on zinnige sportverheerlijking. Mede hierdoor speelt dit alles in een straatje dat, gelukkig niet in de Hollandse buurt is gelegen tot schade echter van het succes. Joan Remmelts heeft zeer terecht het kluchtige element onomwonden doen uit komen. Het resultaat is een toneel vol lawaai, dat niets zo nodig heeft als een klankbord in de zaal. Dit ontbrak gister avond volkomen. Niettemin heeft men van enkele aardige spelprestaties kunnen ge nieten, vooral van de reeds genoemde regisseur als de aandoenlijke professor en van Enny Meunier als diens onbereken bare e< htgenote met haar liefhebbend hartje. Verder mogen Cor Hermus, Steye van Brandenburg en Bob Verstraete ge noemd. Guus Hermus maakte volkomen nodeloos van de hartenveroveraar en rug- bypromotor een onbehouwen proleet. De rest van de bezetting was zéér onvoldoende, speciaal het vrouwelijk gedeelte. DAVID KONING Al deze bijzonderheden vertelde de heer Cella ons gisteravond in een razend tempo. „De Nederlandse acteurs zullen even rap en toch duidelijk moeten spreken in het stuk waar wij nu aan bezig zijn", zo ver trouwde hij ons toe. „De hoofdfiguur is een waanzinnig-temperamentvolle vrouw. Magda Janssens zal het er schitterend af brengen. Zij is werkelijk geknipt voor die rol. De danser Albert Mol was de eerste die dat ontdekte. Hij las het spel tijdens de pauzes van zijn optreden in Ziirich en stuurde onmiddellijk een geestdriftig tele gram naar Amsterdam, waaraan hij later een aanbeveling toevoegde om mij als re gisseur uit te nodigen. Hij had namelijk mijn werk gezien en al spoedig contact met mij gezocht. In December van het vorig jaar kwam ik naar Nederland om de nodige besprekingen te voeren. En nu zijn we druk aan het werk". De heer Cella gaf ons vervolgens een zeer plausibele verklaring van het ongekende succes dat het werk van Eduardo di Filippo in Italië heeft. „Het publiek ziet namelijk eindelijk weer eens zichzelf op de planken. Het is om zo te zeggen een moderne com media dell'arte met een oeroud gegeven, volgens hetwelk een gewezen publieke vrouw van haar rijke minnaar een trouw belofte weet af te persen door te- simuleren dat zij ieder ogenblik sterven zal, zodat de maatregel gewenst schijnt met het oog op haar zieleheil. De gevolgen hiervan zijn dat de aldus bedrogen echtgenoot zich met een stuk of zes kinderen uit haar vroegere verhoudingen ziet opgescheept. Het wordt overal vertoond in het plaatselijke dialect, net zoals dat vroeger gebeurde. -De meeste personen zijn algemeen bekende typen. De schrijver is zelf toneelspeler. Zijn zuster was de eerste vertolkster van de titelrol. Er komt een zeer bewogen monoloog in voor, waarin deze haar eerste ervaringen met het werkelijke leven ophaalt. Zij heeft deze alleenspraak mogen voordragen voor de Paus, die bij het aanhoren tranen van ontroering in de ogen kreeg". Ettore Cella heeft veel bewondering voor de Nederlandse acteurs, die hij voortreffe lijke vakmensen vindt. Hij slaat geen voor stelling over. Gisteren zag hij in Haarlem ..Het mannetjesdier". Alleen betreurt hij het dat zoveel Amerikaanse en zo weinig Europese stukken worden opgevoerd. Zijn grootste zorg tijdens de repetities? Dat het tempo hoog genoeg wordt opgevoerd. „Weet u. de Italianen snreken zo vlug omdat zij niet gewoon zijn lang over iets na te denken. In de afgelopen maand was het twintig jaar geleden dat de Arbeiders Gemeenschap der Wooabroökers (opgericht als een Werkverband van de Vereniging Wood- brookers in Holland in 1919) haar eerste cursus in de toen pas verworven gebouwen te Bentveld hield. De lijn van het werk, eerst te Barchem, sinds 1931 te Bentveld èn Barchem, sinds 1937 ook te Kortehemmen, is gelijk ge bleven: „dg socialistische arbeidersbewe ging in religieuze geest te dienen". Onder leiding van prof. dr. W. Banning heeft de Ai'beiders Gemeenschap der Woodbrookers zich van deze opdracht op velerlei wijze gekweten. In de eerste plaats door het houden van cursussen van twee of meer dagen voor bezinning op de geestelijke en sociale pro blemen van de socialistische beweging. Velen heeft de Arbeiders Gemeenschap geconfronteerd met de noodzaak van een heroriëntering voor het socialisme, anderen heeft zij voorbereid op de zogenaamde ..doorbraak". Ontmoetingen reeds vóór 1940, tussen vooraanstaande leden uit de Christelijk Historische Unie, de Vrijzinnig Democratische Bond, de Christelijk Demo cratische Unie en de S.D.A.P. hebben de grondslag voor de latere Partij van de Arbeid gelegd. Een dankbaar stuk werk waren de inter naten voor werklozen en vrouwen van werklozen. Bekostigd uit enkele grote en zeer veel kleine bijdragen hebben zij in die donkere jaren bij velen de geestkracht versterkt. Spoedig ontstond er behalve de algemene cursussen een reeks voor bepaalde beroeps groepen: predikanten, maatschappelijke werksters, onderwijzers, artsen, studenten, kunstenaars, leden van de verschillende jeugdbewegingen, enz. Niet alleen op cursussen, ook in geschrif ten werden de voornaamste vragen rond de ontmoeting van evangelie en socialisme aan de orde gesteld. Brochures, populair wetenschappelijke geschriften en enkele wetenschappelijke publicaties hebben het hunne daartoe bijgedragen. De door architect Feenstra verbouwde villa te Bentveld werd spoedig te klein. Een stuk duingrond werd aangekocht en daarop een door dezelfde architect ontwor pen lezingzaal gezet, gebouwd door werk loze bouwarbeiders. 14 April 1934 werd het met een spreekkoor, „Het huis der ge meenschap" door mevrouw Henriëtte Ro land Holstvan der Schalk voor deze ge legenheid geschreven, ingewijd. In 1940 werd een nieuwe vleugel bijgebouwd, waardoor het aantal cursus-deelnemers groter kon worden. Einde 1940 werden de gebouwen door de bezetter in beslag genomen, de gelden geconfiskeerd. Leeggeplunderd kreeg de Arbeiders Gemeenschap na de bevrijding haar gebouwen weer terug. Met de hulp van talloze trouwe vrienden is men niet tegenstaande de lege kas erin geslaagd de gebouwen weer enigszins bewoonbaar te maken en zo het werk te hervatten. Sedert herfst 1946 draait het werk er weer op volle toeren. Zaterdag en Zondag zal het jubileum herdacht worden, waarop zullen spreken prof. dr. W. Banning, de heer J. van de Kieft en ds. L. H. Ruitenberg. ADVERTENTIE De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, zal niet Woensdagmiddag, maar Vrijdagmorgen om halfelf spreekuur houden. Flein 13 Haarlem Tel. 10388 EERSTE ADRES IN DEN LANDE Alblasserdijk, 1 Vera Cruz verwacht. Alpberat, 28 v. Baltimore naar Nederland. Amsteldiep, 29 v. R'dam te Baltimore. Arnst.elkerk, 29 te Accra. Amsteljand, pass. 29 St. Paulsrock. Annenkerk, pass. 29 Kp. Leewin. Aalsdijk, pass. 30 Ouessant. Alhena, 1 Salvador verwacht. Altair, pass. 30 St. Paulsrock n. Santa Cruz. Aludra, 30 van Rotterdam naar Hamptonroads. Aard ijk. 3 Le Havre verwacht. Abbedijk. 29 720 m. ZW. Lands End. Agatha, 29 van Pladju naar Penang. Alchiba. 29 100 m. Z.ZW. Ouessant. Almkerk, 30 Port Swettenham verwacht. Ampenan, 29 v. Ti. Priok naar Tj. Pandang. Armilla, 30 van Saigon te Haiphong. Agamemnon. 1 Pto Plata verwacht. Alriabi. 30 van Bremen te Antwerpen. Aldegonda, 1 Pladju verwacht v. Bangkok. Almdiik, 1 Tampa verwacht. Alphard, 30 300 m. ZW. Lissabon n. Antw. Ampenan, 30 ten anker Tj. Pandan. Antonia, 29 v. Pladju naar Makassar. Arundo, 30 1000 m. O. Belle Isle. Alwaki. 30 te Baltimore. Aagtedijk, 1 te Montevideo. Albireo, 2 Las Palmas verwacht. Alnati, 1 te Montevideo. Arendskerk, pass. 2 Sabang naar Singapore. Algenib, 28 van Santos. Alioth, 1 van Las Palmas. Alphacca, 1 van Victoria naar Ilheos. Arnedijk. 1 van New Orleans naar Antwerpen. Aagtekerk, 1 van Marseille. Almdijk, 1 te Tampico. Bali, 30 te Belawan. Rlommersdijk, 30 v. Antwerpen. Bonaire, 1 Demerara verwacht. Boschfontein, 30 v. Amsterdam n. Antwerpen. Bandjermnsin. 29 v. Pontianak naar Soerabaja. Blijdendijk, 30 van Baltimore naar Norfolk. Ronnekom, 1 te Mollendo. Bloemfontein. 2 van Genua te Marseille verw. Baarn, 2 Arica verwacht. Bantam, 28 van Baltimore. Rilliton, 2 New York verwacht. Boissevain, 27 te Dar es Salaam. Callisto, 29 v. Newport News n. Nederland. Corilla, 30 van Suez. Cumulus, 29 v. Rotterdam naar Station „A" Congostroom; 30 te Antwerpen. Caltex Utrecht, pass. 29 Kp. Trafalgar. Castor. 29 van Stago de Cuba n. New York. Chama. pass. 29 Kp. St. Vincent. Celebes. 30 Singapore verwacht. Caltex Delft, pass. 30 Kreta. Caltex The Hague, pass. 30 Kp. Bon. Caltex Utrecht, 30 45 m. W. Aveiro. Chama, pass. 1 Finisterre. Caltex Nederland, pass. 1 Malta. Dalerdijk, 29 v. R'dam naar San Francisco. Duivendrecht. 30 v. New York naar Londen. Diemerdijk. 30 te Gravesend. Delfland. 29 te Rio de Janeiro. Delfshaven. 30 v Rosario te San Nicolas. Fnggano, 30 te Genua. Esso Den Haag, pass. 1 Lands End. Esso Rotterdam, 30 van Aruba naar Rotterdam. Elmina, 30 Lagos verwacht. Erinna. 30 Singapore verwacht. Eemdijk, 30 van Rotterdam te Bremen. Esso Amsterdam, 1 van Rotterdam naar Aruba. Edam, 2 te Antwerpen. Friesland (SSM), 1 van Casablanca naar R'dam. Gordias, 30 te Amsterdam. Gooiland, 2 Rio de Janeiro verwacht. Groote Beer, 2 Fremantle verwacht. Gouwe, pass. 2 Holtenau. Graveland, 3 voor IJmuiden verwacht. ITersilia, 1 te Buenavontura. Hector, 1 te Amsterdam van Breinen. Helder, 1 van Amsterdam te Rotterdam. Helena, pass. 1 Ouessant n. Laguaira. Helicon, 2 Laguaira verwacht. Hestia, 1 v. Port of Spain n. Laguaira Hecuba, 2 v. Barranquilla n. Cartagena. Ilos, 1 van St Maarten naar Port de Paix. Jagersfontein. 29 te Antwerpen. Java, 2 Soerabaja verwacht. Jupiter, pass. 30 Kanaal eil. Karsik, 29 van Tobelo naar Koma. Kedoe. 2 Singapore verwacht. Kota Agoeng, 2 van New Orleans te Tj. Priok verwacht. Kota Baroe, pass. 1 12 u. Ouessant. Kota Gede, pass. 1 20 u. Point de Galle. I.awak, 29 v. Mauban naar Honolulu, r.eopoldskerk. 29 te Bahrein. Leuvekerk. 30 van Port Said naar Algiers Laagkerk. 30 van Basrab naar Rotterdam. Loosdrecht, 29 van Port Said naar Genua. Lindekerk, 30 te Khorramshar. Laertes, 1 van Singapore n. Tj. Priok. Langkoeas, 1 v. Bahkpapan n. Sorng. Lemsterkerk, 1 van Port Said n, Marseille, Leersum, 27 te New Orleans Lissekerk. 1 van Suez naar Muscat. Lombok. 30 v. Tj. Priok te Madras. Mapia. 30 van Port Said. Marken, pass. 30 Beachyhead. Modiokerto, 30 van Aden. Muidei kerk, 30 te Karachi. Mataram, pass. 30 Guardaful. Marissa, pass. 29 Thursday eil. Mentor, 29 te Tunis. Mitra. .30 575 m. Z.ZW. Cape Race. Molenkerk, pass. 29 Ouessant. Macuba, 1 van Alexandrië naar Rastanura. Mariekerk, 2 Aden verwacht. Malvina, 2 v. Singapore te Buenos Aires verw. Melamptis, 28 v. Panarukan n. Probolinggo. Maaskerk, 3 verwacht. Noordam, 30 v. New York te Rotterdam. Nigerstroom, 1 te Amsterdam. Nestor, pass. 30 Pantelaria. Noordwijk, 1 van Sfax n. Sas van Gent. Nieuw Amsterdam, 2 te Southampton. Oranjefontein, nass 30 Ouessant n. Teneriffe. Ootmarsum, 30 300 m O.NO. Bermudas. Orestes, 30 v. Trinidad naar Bonaire. Oranje. 1 120 m. NO. Massawa. Oranjestad, 2 van Cristobal naar Aruba. Prins Alexander. 1 te Hamburg. Prins Fredèrik Willem, pass. 30 Wight. Plato, 30 te Amsterdam. Prins Joh. Willem Friso, pass. 30 Scilly's. Prins Maurits, 28 te Montreal v. Rotterdam. Prins Philips Willem, 29 te Rouaan. Paula, passi 29 Singapore. Plancius, 29 van Soerabaja naar Sernarang. Poseidon, nass. 29 Dover. Prins Willem II, 29 360 m. NW. Finisterre. Plancius. 1 van Sernarang te Tj. Priok verw. Poseidon, pass. 20 Ouessant. Prins Willem v. Oranje, 1 380 m. O. Belle Isle. Pygmalion. 1 Curacao verwacht v. Paramaribo. Prins Frederik Hendrik, 1 te Port Alfred. Prins Willem III, 27 te Chicago. Prins Willem IV. 2 te Antw. 4 R'dam verw. Phrontis, pass. 30 Gibraltar. Raki, 29 te Tjilatiap. Riouw, pass. 30 Barbados. Rodas, 30 te Guadeloupe. Rondo, 28 van Napels naar Port Said. Ruys, 1 van Montevideo n. Santos. Rotti, 28 te Soerabaja v. Sernarang. Roepat, 1 van Amsterdam naar Houston. Rijndam, 6 Cowes verwacht. Salawati, 29 van Port Said. Sarperion, 29 van Port of Spain naar Amsterdam Soestdijk, pass. 29 Gibraltar. Stad Dordrecht. 29 v. Huelva naar Sluiskil, Saparoea, 29 v. Rotterdam te Calcutta. Schie. 29 v. Amsterdam naar Levant. Sabang. 30 van Tj. Priok naar Pulusamboe. Saidja, 20 van Pladju te Pulusamboe. Sinbang, 30 van Penan naar Belawan. Stad Haarlem, 30 van Spezia naar Huelva. Stanvac Benakat 30 v. Saigon n. Tourane. Stanvac Djirak, 23 v. Sungeigerong n. Port Swet tenham. Swartenhondt, 30 v. Tilamuta n. Menado. Stad Maassluis, pass. 29 Holtenau Sarangan. 1 van Penang te Port Swettenham. Stad Schiedam. 1 van Casablanca.nar Rottèrdm. Sliedrecht, 2 v. Menaelahmadi n. Lands End. Straat. Soenda. 28 te Yokohama. Schiedijk, 30 te Boston. Stad Alkmaar, vertr. 3 v. Vlaardingen Stad Vlaardingen verm. 2 v Narvik p. Emden. Tabian, 30 rede Pangkalpinang. Tankhaven III, 30 te Sungeigerong verwacht. Tarakan. pass. 29 Gibraltar. Tasman, 2 van Singapore n. Hongkong verw. Teucer, 30 -v. Tj. Priok te Singapore verwacht Tjibadak, 29 van Soerabaja naar Makassar. Tiibodas, 30 van Sernarang nar Cheribon. Tjipondok. 30 vn Moji naar Tj. Priok. Tjiwangi. 29 v. Makassar naar Tj. Priok. Triton, 29 van Laguaira n. Pto Cabello. Ternate, 29 v. Makassar naar Singapore. Tosari, 30 van Port Said. Trompenberg. 30 van Hamburg. Tiba, 29 te Mackenzie v. Buenos Aires. Tibia, 1 te Curacao verwacht v Einswarden. Tmo, 30 te Buenos Aires van Rotterdam. Tawali, 1 van Suez naar Bahrein. Tiba, 2 van Mackenzie te Trinidad verwacht. Tomori, I te Khorramshar. Themisto, 5 v. Baltimore te Rotterdam verw. Utrecht, 1 te San Francisco. Veendam. pass. 30 Scilly's. Van Riebeeck, 29 van Soerabaja te Belawan. Weltevreden, 30 v. Penang n. Port Swettenham. Willem Ruys, 30 van Suez. Winterswijk. 30 v R'dam naar Pto Marghera. Waal. 30 te Maracaibo. Winsum. 30 te Sfax v. Palermo. Wcsterdam, 2 v. Rotterdam te New York verw. Willem Barendsz, 1 325 m. W. Finisterre. IJsel, pass. 1 Monapassage n. Le Havre. Zeeland, pass. 30 Guernsey. Zonnewijk, pass. 29 Scilly's. Zuiderkruis, 2 v. Wellington n. Soerabaja»

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7