SANOSTOL c Burgemeester van Zandvoort betreurt raadsbesluit over de ambtswoning HOESTU sNACHTS? ABDIJSIROOP Radio geeft Donderdag |!pi Chefarine „4" doet wonderen PANDA EN DE WOUDROVERS Wereldnieuws „De raad liet goede kans voorbijgaan" Bezwaar tegen bespreking van belastingbrochure op school Faillissementen Weekstaat Nederlandse Bank Emigrantenschip vertrok uit Rotterdam naar Canada RO O K-KATER U overgaat opUostou, cl e ideal e combinatie van rijke Virgin ia-smaak en perfecte mildheid. Toeslag op sigaretten in horecabedrijven? Heringa Wuthrich Schilder na val overleden Manoeuvre» in Duitsland Ontvangst in vernieuwd Tweede Kamergebouw Bollenbeurs te Hillegom Zeven milliard dollar voor Amerikaanse hulp Grote prijs van Nederland voor wereldkampioenschap Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook Sport in 't kort WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 ADVERTENTIE (BROCADE SJ 7 Flacon ca. .200 gr. f 1.95 DiMW AnrbS Familiawpakking BROC ADES) ca 5oo flr. f 3.75 Na afloop van de rondvraag in de Dinsdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad van Zandvoort heeft burgemeester mr. H. M. van Fenema enkele opmer kingen gemaakt naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad van Donderdag j.L, namelijk om niet over te gaan tot aankoop van de villa „Njord" aan de Kostver- lorenstraat 121 ten behoeve van de huisvesting van de burgemeester. Hij betreurde het besluit ten zeerste en deelde mee. dat zijn persoonlijke verhouding tot de wethouders, welke reeds stroef was, nu welhaast onmogelijk is geworden. Tijdens de rondvraag merkte de heer Siegers (K.V.P.) op. dat op zijn voor stel vorig jaar November een commissie ad hoc is samengesteld die trachten zou een oplossing te zoeken in het huisvestings probleem van de burgemeester. De com missie is met een goed plan gekomen, doch de meerderheid van de raad ging er niet mee accoord. Deze uitslag is voor spreker aanleiding zijn werkzaamheden in de com missie af te sluiten. De voorzitter, burgemeester mr. Van Fenema zeide te kunnen begrijpen, dat de heer Siegers zijn functie neerlegt. Na de rondvraag deelde de burgemeester mee behoefte te gevoelen enkele opmer kingen te maken over het raadsbesluit van de afgelopen Donderdag. Hij was niet aan wezig om de vergadering te leiden. De raad heeft een besluit genomen ten aan zien van de woning van de burgemeester, hetgeen spreker betreurde, niet in de eer ste plaats omdat het hem zelf aangaat, maar vooral om commerciële redenen. De gemeente kon tegen bijzonder aantrekke lijke voorwaarden en voor een niet te hoog bedrag een huis kopen. Dat kan in de toe komst eventueel gebruikt worden voor een gemeentelijke dienst. In ieder geval zou de aankoop een goede geldbelegging geweest zijn, hetgeen in deze tijd van belang is. Deze kans heeft de raad laten lopen en dat is zeer betreurenswaardig. In de tweede plaats heeft de raad een goede kans gehad een woningprobleem, dat al vier jaar sleept, op te lossen. Hierna zou tevens oud-zeer uit de weg geruimd kunnen worden. De vergaderingen van de gemeenteraad waren in het verleden niet altijd aangenaam. Het „huis" was daarvan steeds de ondergrond. Destijds is aan spre ker verzocht water in de wijn te doen. De raad aanvaardde een project dat 60.000 vroeg. Nu kon tegen minder dan de helft van dit bedrag, namelijk voor 29.000 een huis gekocht worden. Een zeer geringe meerderheid heeft zich hiermede niet kun nen verenigen. Gelukkig waren er toch nog enige leden die vóór stemden. Dat geeft tenminste nog enig vertrouwen. Het oud zeer is er dus nog, vervolgde de ADVERTENTIE Hoe kunt gij Utv lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot dee! van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Gemengd koor. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.50 Regerings uitzending 13.00 Nieuws. 18.15 Dameskoor. 18.40 C.N.V. 13.50 Leger des Heils. 19.05 Levensvragen. 19.20 Zang en orgel. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. '23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.30 De antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerd programma. 11.50 Klankbeeld. 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.50 Financieel overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Sopraan en orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor hengelaars. 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 13.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Cau serie. 19.15 Concert. 19.45 Het Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch Orkest. 22.15 Mens en misdaad, hoorspel. 22 20 Platen. 22 45 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Zang en orgel. 23.30 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.34 Voor landbouwers. 12.40 Viool en clavecimbel. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmu ziek. 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Lichte muziek 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.30 Zang en piano 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoek programma. 21.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. burgemeester. De meerderheid heeft niet de belangen van de gemeente gediend. De raadsleden en spreker hebben een eed af gelegd, om de belangen der gemeente te dienen. Dat is niet geschied. Het raadsbesluit heeft een miserabele indruk gevestigd niet alleen in, maar ook buiten de gemeente. Er heerste geen eens gezindheid, zelfs niet in de grootste frac ties. De beide wethouders hebben niet aan de zijde van de burgemeester gestaan, 's Burgemeesters persoonlijke verhouding tot hen was reeds stroef, doch die is thans welhaast onmogelijk geworden. Miserabel vond spreker het, dat de voor zitter van de commissie ad hoe, nadat het voorstel tot aankoop van de villa met al gemene stemmen was ingediend, zich op de avond van de raadsvergadering heeft teruggetrokken en nog wel met motieven, welke uiterst zwak genoemd moeten wor den, voor zover hem dat is meegedeeld. Eenige keren heeft spreker de Koningin moeten vragen buiten de gemeente te mo gen wonen. In een advies van de raad werd dan gezegd, dat de raadsleden het betreuren, dat er geen oplossing gevon den is. De meerderheid schijnt de noodzakelijk heid niet in te zien, dat de burgemeester, het hoofd van de politie, op het ogenblik, dat de regering grote bedragen beschik baar stelt voor cursussen voor luchtbescher ming, in het dorp woont, in plaats van drie a vier kilometer er van af. Spreker was ei-kentelijk voor het werk van het lid der commissie ad hoe, de heer Siegers, die enige malen naar Amsterdam is geweest en zelfs gewerkt heeft voor de zaak tijdens een ziekte. De andere voor stemmers was hij dankbaar voor hun steun. Aan de burgemeester is gevraagd wat de consequenties van het besluit zijn. Een journalist heeft gezegd: „Legt u het bijltje er bij neer?" „Ik blijf hier en ben niet van plan het bijltje er bij neer te leggen. Dit ter geruststelling aan hen, die anders ver wacht en gehoopt hadden. Laat men dit onthouden". Hierna sloot de burgemeester de ver gadering en verliet de raadszaal. Verklaring De leden van de gemeenteraad bleven nog ruim een uur bijeen. Daarna stelde wethouder Slagveld ons de volgende ver klaring ter hand: „Ondergetekenden, leden van de raad, gehoord de opmerkingen van de burge meester aan het slot van de zitting van 2 October naar aanleiding van het verwerpen van het voorstel van de commissie ad hoe, om de villa „Njord" aan te kopen als wo ning van de burgemeester, betreuren in hoge mate de wijze, waarop de burgemees ter zich over deze zaak in het openbaar heeft uitgesproken en hierbij beschuldigin gen heeft geuit aan de raad, zonder hier over de gelegenheid tot discussie te geven." Hierna volgden de handtekeningen van de beide wethouders en alle raadsleden. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een circulaire ge zonden aan de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, waarin wordt verzocht de inhoud van do brochure van het ministerie van Financiën „waar blijft ons belastinggeld?" in de hoogste klassen te laten behandelen. Dit is voor het Amsterdamse raadslid de heer R. Th. J. Ie Cavelier (WD) aan leiding aan B. en W. van de hoofdstad te vragen of zij niet van mening zijn, dat het bespreken van regeringspolitiek in wezen is het brengen van de politiek op de school en in het onderwijs en dat dit niet alleen hoogst ongewenst is voor de rustige sfeer van school en onderwijs, doch ook voor de positie van de betrokken leerkrachten. Zijn B. en W. bereid aanwijzingen te doen uitgaan, dat aan het verzoek van het ministerie in het belang van het neutrale onderwijs te Amsterdam geen gevolg moet worden gegeven?, zo vraagt de heer Le Cavelier. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: L. Kok. viskoopman, wonende te Velsen, Schulpweg 119. Rech'ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. F. Sachse, advocaat en procureur te Haarlem. dë naamloze vennootschap Zaanse Glas industrie Keizer Co., gevestigd en kantoor- houdende te Zaandam. Ameland 10. Rechter- -commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. P. van Leeuwen, schilder, wonende te Zaandam, Kramerstraat 23. Rechter-commis- saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. J. Cupido, aannemer, wonende te Bloemen- daal. Iepenlaan 57. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. L. S. Röme- lingh, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: A. Straver, schilder en behanger, wonende te Haarlem, Wouwer- manstraat 39 rood. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 18 September 1951, waarbij de vennoot schap onder de firma S. Groot, gevestigd en kantoorhoudende te Krommenie, Heiligeweg 68 en haar vennoten: a. S. Groot, wonende te krommenie. Weverstraat 22: b. G. Hart, wonende te Krommenie, Heiligeweg 6—8, in staat van faillissement zijn verklaard. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd hét' faillissement van: J. Brand, wonende te Bloemendaal, Rijperweg 2, bedrijfsdirecteur vaii de Indu strie- en Handelsonderneming „Nieuw-Am- sterdam", gevestigd te Amsterdam, Haarlem merhouttuinen 33. Op 29 September 1951 zijn geëindigd de faillissementen van: C. Groot, bakker, wo nende te Haarlem. Antoniestraat 52. A. van der Doels, wonende te Driehuis, gemeente Velsen, Zeeweg 393. Overschot in de E.B.U. van 190 millioen over September De rekening van Nederland in de Euro pese Betalings Unie zal over September 1951 een overschot van omstreeks 190 millioen te zien geven. Deze mededeling doet de Nederlandse Bank in haar week staat. Men zal zich herinneren, dat over Augustus een overschot van bijna 98 mil lioen bereikt werd, zodat de ontwikkeling de laatste twee maanden niet onaanzienlijk is verbeterd. Ook de deviezenpositie is verbeterd. Het nadelige verschil tussen vorderingen en verplichtingen is verminderd tot bijna 47 millioen, waarmede het netto bezit aan goud en valuta is gestegen van 1070 mil lioen tot 1148 millioen. De kaspositie van het rijk laat deze keer geen verbetering zien. Het rechtstreeks door de bank in disconto genomen schat kistpapier is met 25 millioen gestegen en de voorschotten aan het rijk. die op de vorige weekstaat met nihil stonden aange geven, bedragen thans 9,6 millioen. Bo vendien is het saldo, dat de schatkist bij de bank onderhoudt en dat vorige week nog 16,7 millioen groot was, thans tot nihil teruggebracht. De bankbiljettenomloop is van 2755 millioen tot 2847 millioen gestegen. Vijftienjarige jongen zoek Gisteravond om even over zes uur ver trok uit Rotterdam de „Volendam" van de Holland-Amerika Lijn met ruim 1500 emigranten naar Canada. Tot de laatste minuut vóór het vertrek had men hoop, dat de 15-jarige Leo Prins uit Zwijndrecht nog zou verschijnen, wiens moeder en zes broertjes en zusjes zich aan boord bevon den. De jongen,, die er blijkbaar niets voor voelt naar Canada te gaan, had Dinsdag avond de ouderlijke woning in Zwijn drecht verlaten. AÏle pogingen om hem op te sporen, hebben tot dusverre gefaald. De „Volendam" is zonder hem vertrokken. De moeder is voor de tweede keer ge trouwd en haar tweede man, de heer Lem- mens, is reeds in Canada. Drie van de kinderen zijn uit haar eerste huwelijk. De vader van de jongen is destijds ontzet uit de ouderlijke macht. De corpschef van de politie te Zwijndrecht, de heer Ten Hove, is toen als voogd benoemd. Men vermoedde dat de knaap naar zijn grootmoeder in Haarlem zou zijn gegaan, maar de heer Ten Hove verklaarde, dat de jongen ook daar niet was. Hij was bij geen enkel ander familielid ondergedoken. De moeder heeft de pas, het passagebiljet en de emigratiepapieren .van Leo achter- gelalen. Men verwacht dat hij spoedig ge vonden zal worden. Hij zal dan op 24 Oc tober naar Canada worden gezonden. ADVERTENTIE als De Bedrijfshoreca deelt mede dat bespre kingen worden gevoerd over het denk beeld sigaretten in cafés met een toeslag van een kwartje te verkopen. De bedoeling is om de grotere opbrengst ten goede te doen komen aan het Nederlandse Rode Kruip. De besprekingen bevinden zich in een zeer voorlopig stadium. Bovendien is- het. volgens Bedrijfshoreca de vraag of deze gedachte technisch uitvoerbaar is. Een jubilerende zuster Zuster A. Harmse vierde haar 25-jarig jubilé bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, welk feit in het gebouw „Meer zicht" feestelijk herdacht werd. De jubilaresse werd toegesproken door de Eerste-Geneesheer-Directeur, dr. P. van der Esch, die haar grote lof toezwaaide voor de manier waarop zij steeds haar werk heeft verricht. Vooral over de wijze waar op zij gedurende de laatste jaren als leid ster der lichamelijke opvoeding en volks dansen een min of meer bijzondere en in spannende taak vervult, werden zeer waar derende woorden gesproken. Onder aan bieding van de gebruikelijke enveloppe, een 2-tal fraaie bloemstukken en een prachtige fruitmand sprak dr. Van der Esch de wens uit, dat Zr. Harmse nog vele jaren haar beste krachten voor het Ziekenhuis zal mogen blijven geven. Verder spraken nog de heren Warmer dam, voorzitter van de Algemene Sport- en Ontspanningsvereniging „Viribus Unitus" en Bas namens de Algemene Bond van Ambtenaren. Zij lieten hun woorden ver gezeld gaan van nuttige geschenken. Ten slotte bood een oud-patiënte een fraai theeblad aan Zr. Harmse aan. Nadat Zr. Harmse de belangstellenden en de sprekers hartelijk dank had gezegd en men gelegenheid had gehad haar de hand te drukken, werd deze gezellige bij eenkomst met het gebruiken van een con sumptie besloten. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS ADVERTENTIE Ernstig ongeluk bij IJmuidens koelhuis Dinsdagmiddag omstreeks half twee wil de de 62-jarige schilder J. F. van de Wil- lemsbeekweg, die aan het gebouw van de N.V. IJsvries aan de Kanaalstraat in IJmui- den werkt, een ladder, die tegen dit gebouw stond, beklimmen. Halverwege de ladder op ongeveer drie meter van de grond bleef zijn schoen achter een sport haken; F. sloeg achterover en viel op straat. Twee te hulp geroepen doktoren consta teerden een hersenschudding en lieten het slachtoffer naar het Antoniusziekenhuis brengen, waar hij in de loop van de nacht overleden is. FRANKFORT (Reuter). Woensdag beginnen in de Noordelijke helft van de Amerikaanse bezettingszone in West-Duits- land de grootste geallieerde oefeningen van na de oorlog. Er wordt aan deelgeno men door 160.000 man Amerikaanse, Britse en Franse troepen, vliegers en opvarenden van Franse Rijn-patrouillevaartuigen. De naam der oefening is „Combine". Zij zal acht dagen duren. Er wordt uitgegaan van een aanval op zeer grote schaal uit het Oosten, die moet worden opgevangen, tot dat tijd is' gevonden een verdedigingslinie langs de Rijn te organiseren. In Oost-Duitsland treffen zes Russische veldlegers voorbereidingen voor oefeningen op grote schdal, die later in October zullen worden gehouden. Deze Russische troepen zijn in de gehele afgelopen zomer te velde geoefend. De orchideeënkweker E. H. Tenhaeff uit Aerdenhout heeft op de orchideeënten- toonstelling te Arnhem, die Dinsdag werd geopend, drie bekroningen behaald. (Van onze parlementaire redacteur) Onder de ongeveer vijfhonderd gasten die zich gisteren in het Tweede Kamer gebouw bevonden, waar voorzitter dr. Kor- tenhorst en zijn echtgenote een ontvangst hielden ter gelegenheid van de verbouwing van het intérieur van de Kamer, waren verschillende ministers. „Dat moesten wij elke dag hebben", zei een hunner, doelende op het smakelijke buffet in de vergaderzaal op de ministerstafel. Het was er bijzonder gezellig en ook uitermate interessant, want op de bovenste verdieping kon men een tentoonstelling van documenten, platen, portretten en geestige carricaturen, betrek king hebbende op ons parlement en de par lementaire geschiedenis bezichtigen. Meer dan een jaar is er met de vernieu wing van het Kamergebouw gemoeid ge weest. Nu men alles kon aanschouwen was er slechts één roep over de zowel practi- sche als fraaie verbeteringen, die in tal van opzichten zijn aangebracht. De vesti bule heeft een voornaam karakter gekre gen, de fracties beschikken thans over eigen vergaderkamers en het uiterlijk van de grote vergaderzaal is er ten zeerste op vooruitgegaan. Dinsdagmiddag 16 October om vier uur zal de officiële eerste steenlegging plaats hebben van de nieuwe bollenbeurs op het terrein Treslong te Hillegom. Bernhard Rijnveld Jr., de zoon van de overleden promotor van het beursplan zal deze plechtigheid verrichten. De Amerikaanse Senaat heeft het wets ontwerp voor militaire en economische hulp aan het buitenland ter waarde van 7.483.400.000 dollar goedgekeurd. Het wetsontwerp voorziet in de coördi natie van het gehele Amerikaanse bij standsprogram. Het is naar het Huis van Afgevaardigden gezonden, dat naar men verwacht vandaag, Woensdag, zijn goed keuring aan het ontwerp zal hechten. Het compromis-ontwerp is de vorige week door een gemeenschappelijke commissie van Huis en Senaat goedgekeurd. Het nieuwe totaal kan op ruim een mil liard lager dan het oorspronkelijk door president Truman verzochte geschat wor den. Volgens het wetsontwerp zal de ECA, die thans de economische hulp aan de „anti-communistische landen" beheert, op geheven worden. De werkzaamheden van de ECA zullen toegewezen worden aan een nieuw apparaat, dat zal staan onder een door de president te benoemen directeur. De benoeming moet echter door het Con gres goedgekeurd worden. De directeur zal aan de president verantwoording ver schuldigd zijn en de volmacht hebben nieuwe organen in te stellen. Het ministerie van Defensie zal de mi litaire behoeften van de ontvangende lan den bepalen. Het ministerie van Buiten landse Zaken zal zich bezig houden met het „punt vier program" en de president zal beslissingen nemen over de verdeling over de verschillende landen van de be schikbare gelden. ADVERTENTIE TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Automobilisme De K.N.A.C. deelt mede, dat in de te Parijs gehouden vergadering van de inter nationale sportcommissie van de F.I.A. be sloten is de Grote Prijs van Nederland aan te wijzen als zogenaamde Grande Epreuve. Dit wil zeggen, dat deze door de K.N.A.C. in het volgend jaar op het circuit van Zandvoort te houden race zal gelden voor het wereldkampioenschap. Als datum werd. 17 Augustus 1952 vast gesteld, dus enige weken later dan voor de Grote Prijs van Nederland gebruikelijk was. Het besluit van de sportcommissie van de F.I.A. betekent, dat aan de Grote Prijs van Nederland voor 1952 door de beste coureurs en de snelste wagens zal worden deelgenomen. 64. „Ziezo," lachte Panda opgelucht. „Ein delijk hebben we rust! Ik ben vrij, en er zijn geen rovers meer om me te plunderen en er is geen Joris Goedbloed meer om. me te bedriegen!" „Inderdaad verkeren wij ten langen leste in vreedzame, voorspoedige en aangename omstandigheden, wanneer ik de vrijheid mag nemen dit gezegde in het midden te brengen," antwoordde Jol- liepop (die net zo goed alleen maar „ja" had kunnen zeggen, vind ik). „En nu wil ik dit bos uit," ging Panda voort. „Het ver veelt me! Laten we met die goede, ouder wetse postkoets gaan, die daar nog steeds zo trouwhartig op ons staat te wachten.. „En dit," meende Jolliepop, „is bijzonder fijn en juist door ons opgemerkt!" Zo stap ten ze dus samen naar de postkoets toe... maar toen ze daar aankwamen merkten ze weer eens te meer, dat men nooit de dag moet prijzen voordat het avond is. Want wie stond daar? Joris Goedbloed! Hij had een groot bord op de koets gehangen met het opschrift: „NIEUWE DIRECTIE! RIT PRIJS 500 ducaten!" En ja hoor de oude koetsier wandelde in de verte weg met een prop bankbiljetten in de handen. „Instap pen, alstublieft!", riep Joris met een con ducteurs-stem. „Ik heb juist deze aardige postkoets gekocht! De ritprijs lijkt u wel licht aan de hoge kant, maar ge moet be denken, dat deze koets hei enige vervoer middel in deze buurt is. Een voortreffelijke geldbelegging, nietwaar? Ik betaalde er honderd ducaten voor. Ja, ja, cum pecunia nil nisi bonum, gelijk de klassieke dichters het zo gevoelig zongen!" En zo is, de scha vuit nu dus tot het laatste toe de slimste geweestMaar wacht maar eens af; wanneer Panda nu in het volgende verhaal naar ILLIRANIA gaat, dan zal hij het hem misschien nog wel betaald zetten. Ruggespraak. Volgens mededelingen van het secretariaat van de Duitse eenheids partij (S.E.D.) zal de Oost-Duitse re gering het komende weekeinde officieel antwoorden op het uit veertien punten bestaande voorstel van kanselier Adenauer tot het houden van verkie zingen in geheel Duitsland. Vrijdag worden Ublicht, vice-premier en secre taris-generaal van de S.E.D. en presi dent Pieck na een langdurig verblijf in de Sovjet-Unie in Oost-Berlijn ver wacht. Waarschuwing. .De West-Duitse regering heeft de niéuwe organisatie van oud strijders, de „Bond van Duitse solda ten", gewaarschuwd zich niet met poli tiek bezig te houden. Generaal Hans Friessner, hoofd van de bond, heeft na melijk onlangs gezegd, dat de Duitse soldaat, die Polen aanviel in 1939, „wist dat hij een rechtvaardige oorlog voer de, welke was veroorzaakt door de Po len, die Duitsers mishandelden". Vertrouwen. Naar twee functionarissen van het Japanse ministerie van Finan ciën, die een bezoek aan Washington hebben gebracht, bij hun terugkeer ts Tokio verklaard hebben, vertrouwt het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken er op, dat Japan zijn to tale productie in de komende vier jaar met 75 percent zal verhogen. Deze functionarissen spraken echter de vrees uit, dat de Amerikaanse statistici heb ben verzuimd rekening te houden met het voortdurende electriciteitstekort in Japan. Protest. Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russische controlecommissie in Duits land, heeft in een brief aan de Ameri kaanse Hoge Commissaris geprotesteerd tegen „het verhinderen van de repa triëring van Sovjet-kinderen door de Amerikaanse autoriteiten". Sommige kinderen waren geboren in Duitse ge vangenschap en andere waren door de Duitsers uit Rusland weggevoerd. Candidaten De Engelse communistische partij, die voor de komende verkiezin gen aanvankelijk 25 candidaten zou stellen, heeft dit aantal tot 10 beperkt. Bij de vorige verkiezingen in Februari 1950 hadden de communisten honderd candidaten. Zij verloren toen de beide zetels, die zij in 1945 verwierven. De# communisten zullen voor de kies-* districten van Churchill en Morrison candidaten aanwijzen. Raffinaderij. Een vertegenwoordiger van de Anglo-Iranian Oil Company ver toeft op het ogenblik in Australië voor het voeren van besprekingen over de bouw van een olieraffinaderij in dat land. De raffinaderij, die de Anglo- Iranian wenst te bouwen, zou de groot ste van Australië worden en dagelijks 2 a 3 millioen gallons ruwe olie kunnen verwerken. De bouwkosten zouden on geveer 30 a 40 millioen Australische ponden bedragen. Lange reis. Een Zuid-Afrikaanse dokter was in 1948 uit Port Elizabeth naar het 1100 kilometer verder gelegen Johan nesburg verhuisd. De dokter bezat een schildpad, die de verhuizing mede- maakte. Korte tijd nadat de schildpad in zijn nieuwe verblijfplaats was aange komen, werd hij vermist. Dinsdag is hij weer te voorschijn gekomen in zijn oude tuin in Port Elizabeth. Het dier is drie jaar onderweg geweest, waarbij het een kilometer per dag aflegde. Voltreffer. Een voor reclame-doelein den rondtoerend hefschroefvliegtuig vloog boven een voetbalveld in Ales (Zuid-Frankrijk) waar voetballers aan het oefenen waren. Bij het overvliegen werd de hefschroef door de bal getrof fen. Het hefschroefvliegtuig moest een noodlanding maken. Arrestatie. De algemene administrateur van de onder Amerikaanse leiding staande Oostenrijkse radio, Andreas Reischek, is door de Amerikaanse po litie gearresteerd. Hij heeft thans met zijn gezin in een villa huisarrest. De Oostenrijkse autoriteiten zeggen niet de reden tot zijn arrestatie te kennen en ook niet zijn vrijlating te kunnen be werkstelligen. Moeder en dochter. President Quirino van de Philippijnen is Dinsdag op het vlieg veld Barajas te Madrid aangekomen. Hij werd verwelkomd door generaal Franco en het gehele kabinet. De presi dent brengt een officieel bezoek van een week, dat hij beschreef als de sym bolische hereniging van moeder en dochter. „Dank zij Spanje zijn wij de enige Christelijke natie in het Verre Oosten", aldus president Quirino. Emigratie. Krachtens een tussen Zwitser land en Brazilië gesloten overeenkomst zullen ongeveer 20.000 Zwitserse gezin nen naar Brazilië emigreren, waar zij in de landbouw tewerkgesteld worden. 500 gezinnen zijn reeds in Brazilië aan gekomen. Adelaar. De elfjarige Armand Lacaze heeft bij Toulouse zijn vierjarig nichtje van een adelaar gered. Toen de adelaar aanviel, stortte Armand zich op het dier en wist dit na een worsteling, waarbij hij gewond werd en hem de kleren van het lijf werden gerukt, met een steen te doden. De vlucht van de vogel bedroeg 1.64 meter. ADVERTENTIE NV. Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Tel. R 2500 15597 en 19057 J. VAN HEERDEN BILJARTKAMPIOEN. In Heemstede zijn wedstrijden gehouden om het kampioenschap vijfde klasse, libre, van het dictrict Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Winnaar werd J. van Heerde (Suisse) met 329 caramboles, 240 beurten, hoogste serie 12 en gemiddelde van 1,37. Met hem promoveren naar de vierde klasse W. Driessen (Wapen van Heemstede); J. de Ruiter (Spaarndam) en Ch Steffers (DES). GEEN SCHOOLWEDSTRIJDEN HONK BAL. Wegens de gesteldheid der terreinen was de gemeente Haarlem niet in staat speelruimte beschikbaar te stellen voor da jaarlijkse schoolwedstrijden van de Neder landse Honkbalbond. Daarom gaat het tour- i nooi dit jaar niet door.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2