Het Hek van de Dam Schitterend begin van H.O.V.-seizoen M. DOIMA EN ZOON Dieremcla; ZEILJOPPERS 3 Wijziging sluiting boek winkels voorgesteld Burgerlijke stand van Haarlem Agenda voor Haarlem T erriertentoonstelling in het Krelagehuis Verduistering gepleegd Uitzending van zwakke kinderen Programma van de N atuurbeschermingsweek Het orkest in rok Kees Hana sprak voor de natuurvrienden Televisie in Haarlem Onjuist Incompleet Onvoldoende In de hoofdstad uit Dierenasyl wordt uitgebreid Aanvaring in het Kanaal HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De goede muzikale geest regeerde gul en oppermachtig over alle executanten op het concert, waarmee de H. O. V. gisteren het nieuwe seizoen inluidde. Reeds bij de ope ning met het Wilhelmus was het hoor- en voelbaar dat Verhey en zijn orkest op hoog spanning stonden en er deze avond iets heel bijzonders ging gebeuren. De „vonk" bleef gloeien, zonder onderbreking, tot het einde toe. En zo werd dit openingsconcert een van die zeldzame muziekavonden waarvan men de herinnering blijvend zou willen meedra gen, omdat alles zo gaaf en zo mooi was. Daar droeg de solist van de avond, de pianist Stevan Bergmann, niet weinig toe bij, niet alleen door superieure technische kwaliteiten, maar in het bijzonder door zijn stylistisch voortreffelijke en bezielde ver tolkingen en zijn zuiver muzikanteske aan passing bij het geheel. Natuurlijk moet zo'n aanpassing wederkerig zijn en ruim zoveel vergen van de dirigent, wil ze niet het per soonlijke élan van de interpretatie doden. Het leek echter of Bergmann en Verhey volkomen naar elkaar toegegroeid waren, denkend en handelend in één gevoelssfeer. Zo kregen wij dan een sublieme uitvoering te horen van het tragische Pianoconcert in c van Mozart, niet als een manifestatie van virtuositeit, maar als een poëtische her schepping van een meesterwerk, waarin de romantiek reeds wortel had geschoten en men persoonlijke confidenties hoort, welke reeds die van Beethoven in het vooruitzicht stellen. De voorbeeldige samenwerking van solist en orkest gaf volop ruimte aan de be langrijke solopartijen van de blazers, het geen het karakter van dit rijke en (voor de tijd waarin het ontstond) ongemeen ge durfde concert als een soort „concertante symphpnie" deed uitkomen. Bergmann was tevens solist in het ge liefde Tweede Pianoconcert (in c kleine terts) van Rachmaninoff. Men moet bij deze zwoele, maar oprecht gevoelige en bezielde romantische muziek de delicate kunst van Mozart ver van zich afzetten. Maar dat zal dit keer niemand moeilijk gevallen zijn, want de uitvoerders wisten haar „waar" te maken en er mee te boeien, zowel door een verzadigde klank als door expressie en hartstochtelijke stuwing. Het was een zeld zaam sterke vertolking van Stevan Berg mann en een niet minder sterke van Verhey met zijn orkest. De vrij onbekende Tweede Symphonie van Schubert was aan de pianoconcerten vooraf gegaan. Het op 17-jarige leeftijd ge schreven werk werd een aangename ver rassing. Wel laat deze symphonie merken, dat Schubert nog dicht bij Haydn staat, doch zijn individualiteit breekt er al in door, vooral in het Menuet (eigenlijk een Scherzo), dat doordrenkt is van de Weense geest. Verhey doet er heel goed aan, deze symphonie op het concert van Vrijdag aan staande te herhalen. Tot besluit van de avond werden een paar fragmenten uit de opera „Shvanda" van de Tsjechische componist Jaromir Weinberger ten gehore gebracht, namelijk een Polka, geheel in de sfeer van Smeta- De Boekverkopersvereniging voor Haarlem en omstreken en de kring van Kantoor boekhandelaren te Haarlem en omstreken hebben de gemeenteraad verzocht om de bij raadsbesluit van 14 April 1948 inge voerde verplichte sluiting op Dinsdagmid dag voor de winkels in deze branches te wijzigen in een Maandagochtendsluiting. B. en W. hebben de raad een prae-advies uitgebracht. Zij delen mee, dat de Kamer van Koophandel en de Middenstandscen trale geadviseerd hebben het verzoek van de georganiseerde boekhandel in te willi gen. Ingekomen is een brief van de afde- lingsünie, waarin wordt meegedeeld, dat zij zich niet met het verzoek kan verenigen. Het college stelt de raad voor het ver zoek wel in te willigen, de bestaande be paling in te trekken en de volgende bepa ling te maken: „het is verboden een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak boeken en tijdschriften en/of school-, schrijf- of tekenbehoeften ten verkoop in voorraad plegen te zijn, voor het publiek geopend te hebben op Maandag voor één uur des middags". HAARLEM, 2 October 1951 ONDERTROUWD 2 October: A. Hülsebosch en L. van Schaick. BEVALLEN van een zoon: 1 October: W. J. M. van WaardPrins; G. Willemsen Roelfsema; A. J. Post—Zwarenkant; G. M. Hahn—Spruijt; M. de Groot—Takken; G. S. Verveld—Harms; 2 October: J. Maruk Weber. BEVALLEN van een dochter 30 Septem ber: A. Janzenvan Kempen; A. Brendel— van Zeijl; J. J. Troostvan Bruggen; 1 Oc tober: T. C. Kuijkvan Oorschot; 2 October: H .van Leuvenvan Halen. OVERLEDEN 28 September: B. J. Wieringa, 69 j., Oranjeboomstraat; 29 September: J. K. SteenmeijerHocke, 82 j„ Wagenweg; 30 September: M. A. Koenderman—Bruijning, 71 j., Rozenhagenplein; E. van der Ham, 77 j„ Westerhoutpark; 1 October: W. M. M. van VelsenIwes, 76 j., Zijlweg. ADVERTENTIE Weer ontvangen de echte caban de ideale dracht voor school en sport. Nu ook in maat 50 (6 jaar) in IE 5 prijzen vanaf Gen. Cronjéstr. 42-44, Haarl., Tel. 15438 WOENSDAG 3 OCTOBER Stadsschouwburg: Elly van Stekelenburg in „Twee Vrouwen", 8 uur. Concertgebouw: Populair concert Marinierskapel, 8 uur. Wil- helminastraat 3: G. Allard spreekt over „Mag netisme als geneeskracht". 8 uur. Rem brandt: „Met eervol ontslag", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Op naar Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „In de klauwen der Maffia", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Odette Churchill", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De drie musketiers" en „De moordzaak Bentry", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beschuldigd", 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Het landgoed Stepan- tsijkowo", (Comedia), 8 uur. Zuiderkapel: spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Rembrandt: en Palace: 2. 4.15, 7 en 915 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9,15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Woensdag). na's „Verkochte Bruid" en een Fuga, waarin Weinberger zich als dankbaar leerling van Reger manifesteert. Deze openingsavond werd door tal van overheidspersonen bijgewoond. De winter- campagne van ons orkest is onder een goed gesternte begonnen. JOS. DE KLERK Op Zondag 7 October houdt het Centraal Terrier Comité een terriertentoonstelling in het Haarlemse Krelagehuis. Ongeveer honderdtien terriers van vijftien verschil lende soorten zullen daar die dag te be wonderen zijn. In het ere-comité heeft on der meer de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zitting genomen. Er zijn tal van fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Twee jaar geleden hield het Cen traal Terrier Comité zijn eerste tentoon stelling, en wel in Den Haag. Vroeger organiseerde de Kynologischc Club Amsterdam tentoonstellingen die in het voormalige Brongebouw werden ge houden maar sinds dit gebouw heeft plaats gemaakt voor het Sportfondsenbad en Haarlem werd verrijkt met de Kynolo- gische Club Kennemerland, is in de Spaar- nestad nog maar één hondententoonstel ling gehouden. Als de terriershow in het Krelagehuis slaagt, zal binnen korte tijd in Haarlem een algemene hondententoonstelling wor den gehouden. De Haarlemse recherche heeft proces-ver baal opgemaakt tegen de negenentwintig jarige vertegenwoordiger W. M„ verdacht van verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van f360. Hij inde in het land kwitanties en droeg het geld niet af aan zijn patroon. De negenentwintigjarige fabrieksarbeider J. de L. is aangehouden, verdacht van ver duistering van een bromfiets. Bij een Haar lemse verhuurder heeft hij een bromfiets gehuurd en in Amsterdam verkocht voor f 110. De collecte in Haarlem Het comité van actie schrijft: Groot is steeds het aantal zwakke peu ters, genoteerd op het kaartsysteem van de Geneeskundige Dienst te Haarlem als „noodzakelijke gevallen" voor uitzending. Zeer sterk is ook steeds de aandrang van genoemde dienst om die kinderen voor 5 of 6 weken naar zee of bos eri hei te zen den, maar minstens even sterk is de toe neming van de moeilijkheden voor de ver schillende uitzendverenigingen om dit werk te financieren. Het is kostbaar werk, maar het gaat ook om kostbare levens. Daarom een dringend beroep op heel Haarlem, op allen, die iets voelen voor het misdeelde kind, om de collecte van komende week te doen slagen. Geef mild' Hebt u even tijd disponibel? een uur of langer? Wij hebben nog collectanten te kort. Helpt ons! De lijstencollecte huis-aan-huis is in de week van 813 October. Daarvoor worden ouderen gevraagd. De straatcollecte is Za terdag 13 October. Collectanten moeten 14 jaar of ouder zijn. Collectanten kunnen zich aanmelden bij mevrouw Steenhuis, Kleverparkstraat 16, telefoon 14211 of bij mevrouw Kerkhoff, Wouvermanstraat. 59. telefoon 18549 of bij A. Aukes, Bos en Hovenstraat 30, tele foon 12093. xxo<x!oocoooor*occcooocic<*iooooooococoocooooooc«5rooecoeq; Woensdag: Tentoonstellingen in de Vleeshal en de Vishal van 10 tot 22 u. Lezing door ir. A. Stoffels in het Frans Halsmuseum en door Kees Hana in de Wethouder Westerveldschool, 8 uur. Donderdag: Tentoonstellingen in de Vleeshal en de Vishal van 10 tot 22 u. Lezing door ir. C. N. A. de Voogd in het Frans Halsmuseum en door dr. M. F. Mörzer Bruijns in de Wethouder Westerveldschool, 8 uur. Lezing door J. W. Wichers over de derde lijn der radiodistributie over „Thijsse's Hof", 7,30 uur. )QOOOCOC*DCOOOOOOC>CrjOOOOC)OOCCOOOOOOOC)COOOOOCOOOCO Nevenstaande toto werd gemaakt in de pauze van het eerste ivinterconcert van de H.Ö.V. Men ziet hier op hoe de trompettis- te Nelly Boeree vol belangstelling de nieu we rokcostuums van haar collegas bewon dert. De musici zijn vrijwillig tot de aan schaf van deze stijl volle kleding overge gaan om hqt aanzien van hei deze zorner zo gevoelig bedreigde orkest te vergroten. Zij hebben het ver trouwen in de toe komst niet verloren. Het openingsprogram ma werd bijgewoond door talrijke over heidspersonen, onder wie dr. J. F. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, burge meester Cremers en wethouder Geluk. Dinsdagavond boekte de Natuurbescherminys-tentoonstelling in Haarlem haar 7500ste bezoeker. Het was mevrouw Teeuwen, die door de heer H. J. Jonker met een boekwerk bedacht werd. Ter gelegenheid van de natuurbescher- mingsweek Kennemerland 1951 hield de heer Kees Hana Dinsdagavond in het Frans Halsmuseum een lezing over een stukje natuurschoon in deze omgeving, de duinen. „Het duin", aldus de heer Hana, „is geolo gisch gesproken zeer jonge grond. Tegen woordig geschiedt er precies hetzelfde als bij het begin van de duin vorming onge veer zevendui zend jaar ge leden. Zand" deeltjes worden door de golfbe weging naar de kust gedreven en de wind doet de rest. Haarlem ligt op oud duin, of wel zand, dat eeuwen geleden door de zee is aange voerd. Het feit dat dé Grote Markt vroeger 't Zand werd genoemd getuigt hiervan. Den Hout en Groenendaal zijn nog duidelijker voorbeelden van oud duin." Hierna vertelde de heer Hana aan de hand van lichtbeelden het een en ander over de planten,groei in de duinen. De kern van dit gedeelte van zijn betoog werd ge vormd door een zinsnede uit een boek van een bekende Nederlandse natuu-rhistoricus: „alles is overal, maar het. milieu selecteert". In korte lijnen schetste de spreker velerlei interessante natuurverschijnselen in het. Nationale Park de Kennemerduinen en deze populair-wetenschappelijke bijzonderheden werden geïllustreerd 'door de geprojecteer de prachtige natuuropnamen. Sprak de heer Hana gisteravond over de duinen, vanavond houdt hij in de Wethou der Westerveldschool in de Qvertonstra^t een lezing over dé natuurlijke historie van dé rietlanden ten Oosten van Haarlem. De spoorbrug over bet Spaarne wordt gerepareerd De spoorbrug over het Noorder Buiten Spaarne wordt gerepareerd. Tijdens die werkzaamheden zal in het tijdvak 15 Octo ber5 November de bascule-brug niet ge opend kunnen worden voor het scheep vaartverkeer. Alleen schepen, die onder de brug (vrije doorvaarthóogte 4.50 meter) doorvaren, kunnen dus passeren. Tot het beperkte aantal mensen, dat in Haarlem over een kostbaar televisie-appa raat en antenne beschikt, behoren ook bijna alle radio-handelaren. Deze hebben zich gisteravond in een ongewone belangstel ling voor de étalage niogen verheugen Op plaatsen in de stad waar in de uitstalkasten een televisietoestel was ingesteld op Lopik zag het zwart van de nieuwsgierige Haar-, lemmers, die niet nalieten luidruchtig com mentaar te leveren op de zendmast, die al dan niet te kort zou zijn, en de storingen, welke overigens tweeledig werden uitge legd. In de Grote Houtstraat drukten de men sen hun neuzen plat tegen de étalageruit waarachter in het schemerdonker een me neer op zijn buik de knoppen van het televisietoestel bediende. De toeschouwers onder het zonnescherm, dat was neerge laten vanwege het overvloedige licht op straat, zagen Albert van Dalsum en Louis Bouwmeester jr. slechts manipuleren, want zij konden door het dikke glas van de ruit de stemmen niet verstaan. „Mirakel" zeiden de meesten en wan delden honderd meter verder waar zij de plaatjes in de étalages van de bioscoop gingen bekijken. „De kleine Middenstander" Dinsdagavond hield de woningstichting „De kleine Middenstander" te Haarlem een vergadering. Bijna alle ingeschreven deel nemers waren aanwezig. Nadat de st'ichter, de heer J. W. Th. Fibbe Sr., een uiteenzetting had gegeven over de mogelijkheid, dat de huizen' het' eigendom van de Stichting, dus in feite het eigendom van de deelnemers zouden zijn. waarbij nog eens duidelijk naar voren trad. dat iedere deelnemer een renteloos aandeel van 1100Ó moest némen en voor' plaatsing van 2 obli gaties van f 1000 tegen 5 moest zorgen, werden vele vragen gesteld, die door' de stichter en de architect, de heer Jacq. v. Velsen.werden beantwoord. De'uiteenzetting, dat de bewoners op de duur goedkoper gaan wonen, werd met veel aandacht aangehoord. Staande de vergadering werden voor het eerste blok van 42 fla's 41 gezinnen inge schreven, terwijl voor het tweede blok zich ook vele personen hebben aanagemeld. Wij ziin dus reeds ver gevorderd, zo constateerde het bestuur. Nu moet er nog voor een eerste hypotheek worden zorggedragen, terwijl allicht nog wel enkele kleine onderdelen van dit plan moeilijkheden zullen opleveren, die om oplossing zullen vragen. De vergadering was bezield door de wil, alle moeilijkheden gezamenlijk op te lossen. Het Koninklijk Instituut vpor de Tro pen bestaat 9 October 25 jaar. Wij kunnen ons niet herinneren, ooit van ons leven een zo onjuiste verklaring te hebben afgelegd. Het Koninklijk In stituut voor de Tropen bestaat 9 October namelijk geenszins 25 jaar. Wat er op die datum niet zozeer be- als wel ge woon staat, is het gebouw waarin thans gevestigd is het bovenvermelde insti tuut. Dat uitermate indrukwekkende bouwwerk kwam namelijk in 1926 voor de somma van 6% millioen bijzonder harde guldens tot stand. Het instituut, dat er in gevestigd is, heeft echter een veel langere historie. Een historie, die, zo zouden wij beschei den willen opmerken, als zovele goede dingen in Haarlem begon. De heer F. W. van Eeden, toen secretaris der Neder landse Maatschappij van Nijverheid, richtte namelijk op de zolder van zijn Haarlemse woning een koloniale ver zameling in, die zo hard groeide, dat zij in 1865 al naar het Paviljoen moest wor den overgebracht. De groei van dat Ko loniaal Museum ging daar Zo gestaag voort, dat al gauw alle gangen, door lopen en portalen van het souterrain zo propvol stonden, dat er geen enkele be zoeker meer bij kon om de verzameling gade te slaan. En dét was niet de be doeling. Toen staken de heren J. T. Cremer, oud-minister van Koloniën en dr. H. F. R. Hubrecht, Tweede Kamer-lid, de koppen bij elkaar en uit dit tête-è-tête werd het initiatief tot de stichting van een Koloniaal Instituut geboren. Een instituut, dat op brede grondslag de ver breiding van kennis der overzeese ge westen, de behartiging der economische belangen en de wetenschappelijke steun aan die gewesten ter hand zou nemen. Binnen een paar maanden was er 1 Va. millioen gulden bij elkaar en de ge meente Amsterdam gaf een groot ter rein vrijwel gratis in erfpacht ter be schikking. De architecten J. J. en M. A. van Nieukerken kregen in 1913 opdracht om met de bouw te beginnen, maar de wereldoorlog gooide toen roet in het eten. Na de oorlog wai'en die bouwkos ten in niet geringe mate gestegen, maar het geld bleef binnenstromen en in 1926 kon Koningin Wilhelrnina het gebouw dpene'nl Wij kunnen ons er thans op beroemen het onvolledigste historische overzicht in de wereldliteratuur te hebben vervaar digd, maar wij hebben nog zoveel op onze lever, dat wij een krant van 169 pagina's nodig zouden hebben, om u er alles van te vertellen. Aan een onjuiste verklaring ?n een onvolledig overzicht gaari wij thans een incompleet beeld van dé werkzaamheid van dit instituut vastkoppelen. Het hield zich vóór de oorlog bezig met het onder houden van een koloniaal museum, het organiseren van tentoonstellingen in binnen- en buitenland, het doen geven van hoger onderwijs (onder andere door leerstoelen aan de Amsterdamse univer siteit), het geven van middelbaar on derwijs (Indológische leergangen), het houden van lezingen en het verstrekken van adviezen door scheikundige, biolo gische en economsiche laboratoria en het onderhouden van een uitleenboe kerij. Het weder opzetten der uit eerbied afgenomen hoeden kan nu worden on derbroken door het weder afzetten we gens de door ons overgeslagen taken van het Instituut. Om in de verrukkelijke trant der ge schiedschrijvers te blijven, kan thans worden opgemerkt, dat de tweede 'We reldoorlog aan hét instituut niet" onop gemerkt voorbijging. En de na die ooi'ïog te voorschijn tredende ontwikkelingen evenmin. Want dip leidden tot twéé naamsveranderingen: eerst Indisch In stituut en later Koninklijk Instituut voor de Tropen. Én in het jaarverslag over 1949 zei het bestuur: „Wij blijven ver trouwen, dat ons streven bij de regering van Indonesië weerklank zal vinden. De behoeften van Indonesië aan hetgeen wij presteren op tropisch-, hygiënisch, eco nomisch en cultureel terrein, staan ge heel los van elke politieke ontwikke ling". Op die uitspraak zijn wij, hoewel we haar niet hebben gedaan, trots. En nog trotser ziin we op het feit, dat de be reidheid ook onder de veranderde om standigheden een dienende taak op zich te nemen, als zo logisch werd be schouwd, dat er niet eens van werd gerept. Wanneer wij aan iets het land hebben, is dat aan musea. Qns overvalt in' deze ruimten altoos de neiging tol geeuwen, gepaard aan de lust om 'heel hard een opzienbarend woord te roepen, tenein de ons van de onverdraaglijk plechtige stilte meester te maken en de suppoos ten voor het eerst sinds jaren tot Teven te wekken. En toen wij dezer dagen voor het onafzienbare gebouw van het Insti tuut stonden in het besef van onze plicht ons door het daarin gehuisveste museum rond te slepen, voelden wij ons als een klein en beklagenswaardig molecuultje, dat verpletterd dreigde te worden onder het massale resultaat vgn vérzamelaars- activiteit. Nu, wij mogen wel zeggen, wij heb ben nog nooit zo'n uitstekend museum gezien. Ten eerste was het een museum annex restaurant, een ongedacht bewijs vart menselijkheid. En ten tweede was het ingericht met een zo voortreffelijke smaak, een zo uitnemende beknoptheid, en een zo helder beeldend vermogen, dat wij er helemaal opgewekt van wer den. Tevergeefs speurden wij naar malle opschriftjes of naar bombastische be scheidenheid (hoewel het een impone rend en helemaal niet bescheiden ge bouw is). Wij vonden het een waardig museum. En wij vonden het ook leuk. dat van een klas scholieren bijna niemand be langstelling toonde voor het referaat, dat een gemelijke onderwijzer hield over de toepassing van de sisalvezel en de geologische eigenaardigheden van het eiland Java. Alleen een bleek lummeltje wilde een goede beurt maken, door voortdurend met een kraakstem zijn bezorgdheid kenbaaf' te makëft, dat de straat van Madoera zou dichtslibben. Maar de anderen lieten de zaak rustig verzanden en slopen weg naar de „schat kamer" waar zij' stilletjes hun ogen stonden uit te kijken naar enige voort brengselen der Indonesische cultuur, die wel heel iets anders vertegenwoordigden dan de sarongs en krissen die bij ome Piet uit Deli boven de schoorsteen han gen. Naar beelden en houtsnijwerk en edelsmeedkunst, waarbij men zich als Westerling tot geringere en juistere pro porties voelt teruggebracht. Die scholieren keken behalve naar de Indonesische cultuur ook met belang stelling en dat. is een hoogst merk waardig verschijnsel naar de voort brengselen van de Indonesische cultures, (weer héél wat anders) die daar zo overzichtelijk waren tentoongespreid, dat men er helemaal geen onderwijzer bij nodig had. En aangezien nu onze ruimte op is, zullen 'wij in het'verontschuldigend be sef van onze onjuiste verklaring, onze onvolledige geschiedschrijving, ons in complete overzicht van de arbeid van het instituut en de ver onvoldoende lof het museum toegezwaaid,' ons hèe! ern stig gemeende vertrouwen uitspreken, dat wanneer er weer 25 jai-en om zullen zijn, dit Koninklijk Instituut voor de Tropen kan terugkijken op de misschien niet zo gemakkelijke maar schoonste periode uit zijn bestaan, aan de onbaat zuchtigheid waarvan men thans moei lijk kan twijfelen. BOEDA. Voor de Kunstkring geeft Comedia vanavond de première van het blij spel „Het landgoed Stepanstjikowo" naar de gelijknamige roman van Dostojéwski onder regie van Cor Hermus, met Magda Janssens, Joan Remmelts, John Gobau en vele ande ren. agenda van de Stadsschouw burg vermeldt voor bonderdag een reprise van „De ingebeelde zieke" van Molière met Louis Saatborn in de titelrol. In de kleine zaal van het Concert gebouw laat de Italiaanse Amerikaan Barialini hedenavond zijn eenmans- theatermet prestaties op het gebied van voordracht, pantomime, zang en dans zien. Wim Sonneveld heeft het Leidseplein Theater als Artistenpensioninge richt. Het wordt bewoond door Emmy Arbous, Lia Dorana, Conny Stuart, Diny de Neef. Wim Sonneveld, Albert Mol, Guus Verstraete en Han Beuker. Het Centraal Theater wordt dagelijks bespeeld door het Vrije Toneel met „In Londen staat een huis" van M. C. Hutton onder regie van Jan Teu- lings, met Cor Ruys, Sophie Stein en vele anderen. Het marineblijspel Mister Roberts'' blijft nog een maand in de Kleine Komedie. Johan Elsensohn, Hans Kaart, Han Bentz van den Berg, Ton Lütz, Truus Dek ker en vele anderen treden er in op. In het Concertgebouw wordt van avond het oratorium „De Jaargetij den" van Haydn uitgevoerd door het koor „Zang na studie" en de H.O.V. onder leiding van Willem Wiesehahn. Erna Spoorenberg is één der vocale solisten. Donderdag is er een volksconcert in het Concertgebouw onder directie van Paul Hupperts. Het programma vermeldt de Italiaanse Symphonie van Mendelssohn, de Ballade voor piano en orkest van Frank Martin (gespeeld door Luctor Ponsê), drie fragmenten uit „Psyché" van César Franck en tot besluit ,'JJe tovenaars leerling" van Qük(ts.' In de kleine z&al i)an het Concertge bouw treedt Vrijdagavond dë danse res Liesbeth vën Buul met begelei ding van Norbert Loeser op. Vrijdag begint de Amsterdamse bere den politie met een seHe circus-caba retvoorstellingen in de manege van het hoofdbureau met medewerking van het circus Kavaljos. Er wordt gedurende zes weken iedere avond opgetreden. De opbrengst dient om het fonds „Toenadêtlng politie-bur- gerij" te verstevigen. i Het is 4 October Dierendag en de Die renbescherming komt ter gelegenheid daarvan bij u aankloppen om meer begrip en meer belangstelling voor het dier. Aan dat begrip en die belangstelling hapert na melijk in veel gevallen nog het een en an der. De politie krijgt dagelijks de ene klacht na de andere over ergerlijke dieren mishandeling en dierenverwaarlozing bin nen. Wat Dierenbescherming ook onder neemt, de pvocessen-vei-baal tegen lieden, die menen naar willekeur over leven en dood van de dieren te kunnen beschikken, nemen eerder toe dan af. Een paard dat zijn eigenaar tegen zich in het harnas joeg door in een sukkeldraf je te blijven lopen, toen hij werd aange maand in galop over te gaan, werd met een hooivork blind geslagen, een kat be zweek na een pak ransel met een knuppel, van een hond werd op een kwade dag de staart afgesneden, een kalf in een groente kist gewrongen, en een zeug kreeg dagen lang niets te eten. Dat zijn enkele van de talrijke dierenmishandelingen, die tijdens de eerste maanden van dit jaar op ver schillende plaatsen in ons land werden ge pleegd. Wij zouden deze reeks misdaden met nog ergerlijker vergrijpen kunnen aanvullen. Het zijn overigens niet de sadisten alleen die het leven voor de dieren dikwijls tot een hel maken. Zij die er voor zich zelf van overtuigd zijn dat zij het goed met de dieren voor hebben, begaan niet zelden grove fouten. De huiskat kan geen kwaad doen en wordt op een sentimentele manier verwend. Een boekwerk lieve naampjes komt er aan te pas om de genegenheid voor een huisdier onder woorden te kun nen brengen. Men laat geen vreemde kat of een straathond in de tuin lopen, want zijn uren zijn geteld. Een windbuks is dicht bij de hand, een steen vlug gesme ten. Die vertroetelde dieren zelf hebben het ondanks de „liefde" van hun verzorgers dikwijls zwaar te verduren. Een hond die de hele dag in huis moet zitten en 's avonds als de baas thuis komt een uitje van vijf minuten krijgt, wordt te kort ge daan. Een hond is er nu eenmaal niet voor om het baasje of het vrouwtje binnens kamers gezelschap te houden. Hij moet kunnen rennen en draven en een honden leven, in de goede betekenis van het woord, lijden. Hij dient niet groot ge bracht te worden met allerlei liflafjes die zijn maag niet kunnen verdragen. En hij moet evenmin aan een ketting gelegd wor den om in weer en wind alarm te kunnen slaan, zodra er onraad is. Dan lijdt hij een hondenleven in de kwade betekenis van het woord. De taak die de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren op zich heeft genomen en al tal van jaren enthousiast vervult, is geen eenvoudige. Het is ook een taak die geen resultaten kan hebben als men er niet meer en meer van doordron gen wordt dat een dier er is voor de men sen en dat het voor zijn trouw, zijn eer lijkheid en zijn aanhankelijkheid beloond dient te worden. Die beloning hoeft niet gegeven te worden in de vorm van een stuk leverworst of nog een lievelings naampje meer, die beloning moet een om gangsvorm zijn: begrip dus en bescher ming. Een paard kan landarbeider zijn en moet daar naar beloond worden. Een koe is van onschatbare waarde voor de Ne derlandse welvaart en kippen en hanen, varkens en paarden zijn dat ook. Ieder dier verdient onze bescherming, al was het alleen maar om dat het weerloos is. Vier October is er de dag voor om als dat nodig is, een ander, een beter stand punt in te nemen tegenover het dier. De afdeling Haarlem van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voert grote plannen uit. In het asyl aan de Rid derstraat wordt veel dierenleed opgevan gen en wat voor omvangrijk werk daar verricht wordt blijkt uit het feit, dat elk jaar uitbreiding noodzakelijk is. Voor het ophalen van gewonde en zieke dieren, het geen tot heden toe per motorfiets ge schiedde, heeft Dierenbescherming thans een ambulance-scooter in gebruik geno men. Dit is een bijzonder practisch vervoer- De Haarlemse Dierenbescherming is weer een gemotoriseerd vervoermiddel rijker geworden. Het is een motorscoqter met laadbak, welke voor het vervoer van dieren ingericht is. middel, dat tevens door het opschrift als een nuttig reclame-object dienst zal doen. Het is betaald met de opbrengst van de collecte van het vorig jaar. Wat de uitvoering van de plannen be treft, het pand naast het asyl is eigendom van de Dierenbescherming. Het huis is kortelings vrijgegeven en op het ogenblik is men met de verbouwing bezig. Een ga rage voor de scooter is inmiddels gereed gekomen. In dit pand zal het kantoor wor den gevestigd, evenals een speciale katten- afdeling. Op de zolder komt de opslagplaats voor het propagandamateriaal. Men hoopt, dat het nieuwe gebouw in December in ge bruik zal kunnen worden genomen. Het asyl op nummer elf zal evenwel blijven be staan', hetgeen dus inhoudt, dat de polikli niek niet verplaatst zal worden. De kosten van het gehele object zullen ongeveer 10.000 bedragen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is in het Kanaal de Britse torpedobootjager „Grenville" in aanvaring gekomen met hét Italiaanse vrachtschip „Alceo". Drie op varenden van de „Grenville" kwamen om het leven. Een dezer opvarenden is de adelborst eerste klasse D. Stap uit Amers foort. Hij deed dienst aan boord van de „Grenville" in verband met zijn opleiding.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5