Communistische verwijten over Santpoorts DUW -werk Nederland moet actiever worden bij vorming van Europees leger -Clowntje Riek SLEUTEL WEG! EMSER Een hand uit het verleden Q Kort en Bondig WOENSDAG 3 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 MINISTER STIKKER: Luchtmacht der V.S. wordt uitgebreid Canada dreigt de V.S. met tarief-représailles Perón laat politieke tegenstanders los Verkiezingsprogram der Britse liberalen Prix de Rome toegekend aan Friese beeldhouwer Jaarverslag over 1950 van de Raad van Arbeid Biljarten Bloemendaal Verhoging van de gasprijs Heemstede Voor de kinderen Velsense wethouder ontkent „misstanden" Buitenlandse contracten voor Nederlandse musici Scheepvaart FEUILLETON door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Bij zijn terugkeer met de Nieuw Amster dam uit Amerika heeft minister Stikker hedenmorgen in Amsterdam verklaard, dat de Nederlandse regering binnenkort zal hebben te beslissen over de vraag of Ne derland actiever zal moeten deelnemen aan de conferentie in Parijs over de vorming van het Europese leger. Tot nog toe is Ne derland slechts als waarnemer ter confe rentie vertegenwoordigd. Minister Stikker zei dat naar zijn mening Nederland inder daad een actievere rol zal moeten vervul len. m Minister Stikker, die ons land vertegen woordigde op de conferenties in San Fran cisco en Ottawa, zei over de laatste, die van de Atlantisch pact-landen, dat er eerst nei ging bestond om te komen tot een commis sie van de Grote Drie. Tussen de bespre kingen door kwam er toen een voorstel op tafel dat de vorming beoogde van een com missie van zeven, doch tenslotte resulteer den de besprekingen in <?en commissie van twaalf. Deze commissie, die volgens mr. Stikker geen blijvende is, heeft tot taak na te gaan hoe ernstig het dreigende gevaar is, welke afweermogelijkheden er voor het Westen bestaan en wat de economie van het Westen te dien aanzien kan verdragen. Het desbetreffende rapport moet in ver band met de werkzaamheden van het Ame rikaanse Congres en de komende presi dentsverkiezing vóór Januari klaar zijn. Op voorstel van Nederland is de commissie van vijf ingesteld, die de verschillende proble men od langere termnri zal bezien. Naar mr. Srikker's persoonlijke mening is het Atlantisch pact te veel een militair pact en is er niet genoeg gelet op de verhoudingen van sociale, culturele en politieke aard. Hieraan zal de commissie van vijf aandacht besteden. Over de komende vergadering van de Atlantische raad, die vermoedelijk in de tweede helft van November te Rome zal worden gehouden, zei mr. Stikker, dat daar in hoofdzaak de mogelijkheden van een Europees leger zullen worden behandeld. „Is een positievere houding van Enge- ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT -<<«1 HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST EN VERKOUDHEID De Amerikaanse senator Henry Cabot Lodge heeft Dinsdag in de Senaat medege deeld dat de Amerikaanse militaire leiders zijn overeengekomen de luchtmacht der Verenigde Staten in de komende drie jaar zeer sterk uit te breiden. Zij zal van 95 op ongeveer 140 groepen worden gebracht Het is vooral de zogenaamde „tactische luchtmacht", dat wil zeggen de vliegtuigen, die tot eerste taak hebben grond-strijd krachten te helpen, die zal worden uitge breid. Volgens Lodge zal de voorgenomen uitbi-eiding in 1954 voltooid zijn. Lodge deelde verder mede dat van een kortgeleden door het Congres toegestaan aanvullend bedrag voor de weermacht ten bedrage van vijf milliard dollar ongeveer twee derde zal worden bestemd voor de voorgenomen luchtmachtuitbreiding. Volgens Lodge heeft de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven ook besloten nog drie divisies infanterie en een divisie mariniers uit te rusten. Hij zeide verder dat de leiders der Amerikaanse weermacht „het denkbeeld, dat geen der drie onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten kan worden uitgebreid, zon der dit ook in dezelfde verhouding met de twee andei-e te doen, over boord hebben gezet". OTTAWA (Reuter). Canada en 10 andere landen zullen vergeldingsmaatrege len tegen de Verenigde Staten nemen, in dien deze de beperkingen op de invoer van zuivelproducten niet intrekken, aldus heeft J. Sinclair, de parlementaire secretaris van de minister van Financiën, verklaard. Hij zei dat de Verenigde Staten nog ongeveer een maand de tijd hebben om de beperkin gen op te heffen, welke volgens Canada inbreuk maken op de bepalingen van de algemene handels- en tariefovereenkomst. Indien de beperkingen niet worden in getrokken zullen Canada en 10 andere lan den enkele tariefconcessies aan de Vere nigde Staten, waarschijnlijk op het gebied van de landbouw, intrekken. Hij verklaarde, dat Nederland onmid dellijk in Genève een klacht had willen indienen tegen de Verenigde Staten, zodat tegenmaatregelen hadden kunnen worden genomen. land jegens een Europees leger reden voor Nederland om ook zijn houding te veran deren?" was een der gestelde vragen. „U weet meer dan ik", zo luidde het ant woord, „wanneer u denkt, dat Engeland positiever staat tegenover het plan-Pleven, want in feite is de verklaring van Morrison mijns inziens zuiver platonisch." - BUENOS AIRES (AFP). Om het hou den van „werkelijk vrije verkiezingen" op 11 November mogelijk te maken, heeft de federale Argentijnse politie opdracht ge kregen, alle politieke gevangenen, die naar aanleiding van de opstand van Vrijdag ge arresteerd zijn, vrij te laten. Dit verklaar de Dinsdag de Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken, Berlanghi, op een persconferentie. De minister voegde er aan toe, dat de minister voor luchtvaart, Ojeda, vrijwillig afgetreden was, omdat verscheidene leden van de luchtmacht aan de samenzwering hadden deelgenomen. Het ontslag van de minister van marine, Garcia, werd door president Perón geëist niet alleen omdat de vlootbasis Punta India aan de opstand had deelgenomen, maar ook omdat dè onder-minister van marine, tegen wie op het ogenblik een proces gevoerd wordt, tot de samenzweerders behoorde. Drieendertig officieren van de Argen tijnse luchtmacht, die zich Vrijdag bij de opstand tegen het regiem van Perón had den aangesloten en naar Uruguay waren gevlucht, zijn bij regeringsdecreet oneer vol uit de dienst ontslagen. De Argentijnse regering heeft de onmiddellijke sluiting bevolen van een Rooms-Katholieke school te Buenos Aires, waarvan het personeel zich waarderend over de opstand van Vrij dag zou hebben uitgelaten. LONDEN. (Reuter). De Britse liberalen hebben vandaag te Londen hun verkie zingsmanifest uitgegeven. Hierin wordt verklaard, dat de liberale partij een „on afhankelijke centrumpartij" zal blijven en „de redelijke elementen in zowel de La bour- als conservatieve partij zal steunen". Een derde partij is van essentieel be lang in het Lagerhuis „als rem op de klasseverbitterdheid" en als „garantie te gen de dodelijke macht van de grote po litieke apparaten", zo wordt gezegd. De liberale partij heeft tot nog toe 94 candidaten gesteld, tegen 478 bij de vo rige verkiezingen. Zij heeft het plan thans een beperkt aantal candidaten te stellen. In het manifest wordt medegedeeld, dat de partij het bewapeningsprogram van de Labourregering steunt. Zij zal voortdu rende actie voeren voor het opheffen van internationale belemmeringen en acht de Raad van Europa de verwerkelijking van een twee eeuwen oude droom der Euro pese liberalen. Als resultaat van de wedstrijd om de Prix de Rome van 1951 voor de monumen tale en versierende beeldhouwkunst werd de gouden ere-penning toegekend aan Auke Hettema (Leeuwarden) en de zilveren aan Hans IJdo (Amsterdam). Voor de monu mentale en versierende schilderkunst wer den geen onderscheidingen uitgereikt. In het jaarverslag 1950 van de Raad van Arbeid te Haarlem wordt, meegedeeld, dat de geleidelijke teruggang in het aantal aan meldingen voor de uitvoering der Invalidi teitswet (ongeveer 200 tegenover 1949) zich ook in 1950 bleef voortzetten. Het is moeilijk voor deze terugloop een oorzaak aan te wijzen. Niet onwaarschijnlijk is. dat de toe nemende emigratie, waarbij vaak jonge men sen betrokken zijn, een rol speelt. Het aantal aanvragen om ouderdomsrente is toegeno men. In het aantal aanvragen om invalidi- teitsrente werd een stijging waargenomen. Wat de uitvoering van de Ongevallenwet betreft wordt opgemerkt, dat het aantal dwangbevelen, dat in 1950 werd uitgevaar digd 1533 bedraagt, tegenover 1870 in 1949. Er is dus een vermindering in het aantal uitgevaardigde dwangbevelen te constateren van 337. De behoefte aan het treffen van een betalingsregeling wordt steeds groter. Dit wordt enerzijds toegeschreven aan de econo mische omstandigheden en de daarmee ge paarde geldschaarste, anderzijds aan de steeds zwaardere lasten, die de bedrijven worden opgelegd. Hierdoor worden in 't bijzonder de kleinere bedrijven getroffen, hetgeen met leedwezen wordt geconstateerd. Betreffende faillissementen, surséance van betaling enzovoort wordt opgemerkt, dat bij curato ren en bewindvoerder 79 posten met een ge middelde van f 4075 werden ingediend. In 1950 kwamen 15.931 aangiften van ongeval len voor. Tevens werden van de Rijksverze keringsbank 3639 opdrachten tot verzame ling van nadere gegevens ontvangen. Bij controle werden 487 overtredingen gecon stateerd. In 262 gevallen werd een boeken- contröle ingesteld, waaronder achttien bij grote bedrijven. Het hierbij achterhaalde premieloon bedroeg in totaal f679.279. Stryd tussen „Hof van Holland" en „Ons Genoegen" eindigde in remise Dinsdagavond is het tweede gedeelte ge speeld van de wedstrijd „Hof van Holland"— „Ons Genoegen" (Zaandam). De totaal uit slag is 12—12. De resultaten van gisteravond waren: Mant j es (90) 67 40 6 1.67 Verbeek (90) 90 40 17 2,25 Smit (110) 110 38 12 2,89 Van Wunnik (110) 80 38 16 2,10 De Bruyn (145) 145 39 27 3.79 Van Roersel (155) 141 39 23 3,61 Riet (120) 87 31 18 2,80 Loerakker (110) 110 31 12 3,54 Keizer (120) 120 24 21 5,— Klumperbeek (115) 72 24 12 3,— Bokma (100) 86 39 9 2,20 Duinker (100) 100 39 18 2,56 In de Donderdagmiddag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal zal aan de orde komen een voor stel van B. en W. om de gasprijs met één cent per kub. m. te verhogen. Het college handhaaft dus zijn voorstel, dat enkele weken geleden behandeld is. Het werd toen aangehouden voor een nader onder zoek. De heer Schulz had gevraagd een wijziging te brengen in de tarieven en de heer Fijen de prijs met een halve cent per kub m. te verhogen. Deze voorstellen zijn in de commissie van de bedrijven behan deld en zij adviseert in meerderheid het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Fancy fair De Bavo-parochie houdt dit jaar weer een fancy-fair en wel op 18, 19, 20 en 21 October. Het was nu herfst geworden; de bladeren aan de bomen waren geel geworden en vielen langzamerhand af. In het bos en de perken was 't nu heel mooi, met al die kleuren! Op school had meneer er op gewezen, dat er nu veel paddestoelen te vinden waren, en hoe leuk het was, als je die bij elkaar zocht en er met wat gele bladeren een herfst- tuintje van maakte in een schotelEn daar hadden de jongens wel zin in. ,J-,aten we vanmiddag naar het bos gaan en paddestoelen halen", stelde Oepoetie voor. „Dan verrassen we tante Liezebertha met 'n mooie versiering!" Dat vonden ze wel goed. Eri zo stapten ze die vrije Zaterdagmiddag het bos door, dat een half uurtje van Speelgoedstad af lag. „Nou goed kijken", zei Oepoetie. „Die dingen staan soms verscholen tussen de dorre bladeren op de grond; je moet goed opletten, anders loop je juist de mooiste voorbij!" Vol ijver gingen ze aan 't zoeken. De aanvulling op de Velsense raads- agenda van gisteravond is de oorzaak ge worden van een langdurige en enigszins geënerveerde zitting der „heren zevenen twintig", die vrij onverwacht werden ge confronteerd aan een communistische klacht over de situatie in het DUW-project „Bosbeek", waar naar het zeggen van de afgevaardigde Scheringa „ten hemel schreiende toestanden" zouden heersen on der de daar tewerkgestelde, minder valide arbeiders. De bezwaren van de communis tische fractie tegen deze vermeende wan toestanden werden in een viertal moties neergelegd, die echter stuk voor stuk wer den verworpen, nadat wethouder S tr ij- fa o s c h een verklaring had afgelegd, waar mee hij de raad wist te overtuigen, dat het zo'n vaart niet liep in Bosbeek. Bovendien kwam er uit de raad, die kennelijk niet geheel ongevoelig was voor het feitenmateriaal dat de communisten in stelling brachten, een reactie van wantrou wen jegens het ganse geval, toen bleek, dat de klachten over de arbeidsomstandig heden in dit project van de vorige winter dateerden en dat de heer Scheringa c.s. er pas in September kennis van namen, nadat de arbeiders zelf zich nimmer tot het ge meentebestuur hadden gewend. Een tweede frontale aanval van de meest- linkse raadsfractie werd opgezet naar aan leiding van de komende driedaagse mili taire oefeningen in IJmuiden, waaruit een politiek debat ontstond, dat zich via Gene raal Eisenhower, de oefening Counter- thrust en de massagraven van Katyn naar de vordering der negen Velsense scholen bewoog. De agenda voor deze raadsvergadering zag er overigens niet onrustbarend uit, maar de debatten over de moties en een be sloten zitting als gevolg van een stemming over de benoeming van een nieuwe verifi cateur van Velsens gemeentefinanciën, rekten de zitting dermate, dat de vroed schap pas tegen elven het veld ruimde. HD.... Bij de ingekomen stukken bevonden zich de twee brieven van communistische zijde, waarover zoveel stof opwaaide. De heer Scheringa attenteerde in zijn toelich ting op de eerste op de toestanden, die vol gens hem de afgelopen winter in het Sant- poortse „Bosbeek" hebben geheerst. Hij en zijn fractiegenoot Den Hollander had den daar omstreeks September een bezoek afgestoken, waar hen uit een „langdurig onderhoud met de arbeiders en de voor man" bleek, dat er van diverse misstanden sprake was: de arbeiders zouden volgens de wettelijke voorschriften hier slechts licht werk mogen doen, maar werden bezig gehouden met „slootschieten", terwijl het ijs dik op het water lag. Bovendien zou den deze mensen (5055 jaar oud) zijn ondergebracht in een deplorabele schaft- hut, die ze zelf nog wat winddicht moesten maken en leverde de kachel brandgevaar op, terwijl het ongedierte wel en een toilet niet aanwezig was. De vier communistische moties, die op deze felle hekeling volgden hielden het besluit, in, om de arbeid voor de betrokkenen voortaan „licht" te doen zijn, de schafthut te verbeteren en vorstverlet bij vriezend weer toe te passen. Tenslotte werd er om loonsverhogingen gevraagd. Verweer Wethouder Strijbosch (Sociale Za ken) begreep om te beginnen niet, dat de betrokkenen, indien hun klachten zo hevig waren, zich nimmer tot het gemeente bestuur hebben gewend zij hebben slechts eenmaal vrij gevraagd op Koning innedag, wat hun grif is toegestaan. Maar het zwaartepunt van het wethouderlijk verweer lag bij de voorschriften, die vol gens hem voor deze werkzaamheden vol ledig in overeenstemming waren en nog zijn met de omstandigheden, waaronder Door bemiddeling van het Nederlands Impresariaat heeft wederom een aantal Nederlandse musici contracten voor optre den in het buitenland gekregen. Hans Hen- kemans gaat naar Zuid-Afrika om mede werking te verlenen aan de Van Riebeeck- feesten. Theo Bruins maakt een concert reis naar verscheidene steden in Duitsland, naar Wenen en Parijs. Jo Juda, Theo Olof en het gezelschap „Alma Musica" geven in de loop van dit seizoen enkele uitwisse lingsconcerten in Brussel, waarvoor een subsidie nodig is tengevolge van een con flict tussen de Belgische en de Nederlandse radio. „Alma Musica" gaat door naar Parijs, onder meer om opnamen voor de gramo- foon te laten vervaardigen. Frans Vroons zal in Baden-Baden en Gotenborg in „Het lied van de aarde" van Mahler zingen. Met subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan het Neder lands Kamerkoor van Felix de Nobel een tournée door Engeland en Ierland onder nemen. In ruil voor dit alles zullen talrijke bui tenlanders op onze podiums optreden, onder anderen de componist Darius Mil- haud, de sopraan Irmgard Seefrie, Nancy Evans, het Amadeus Kwartet en het kamer orkest uit Stuttgart. gewerkt wordt. Het loon is ministerieel geregeld en bovendien is hier sprake van niet volledig invalide arbeiders (waarover de heer Strijbosch een term uit de mond viel, die hij later op aandringen der com munisten terugtrok), voor wie het werk, dat zij opgedragen kregen, moreel en maatschappelijk gezien ten volle aanvaard baar is. Aagtedijk, 1 te Montevideo. Alnati, 1 te Montevideo. Arendskerk, pass. 2 Sabang naar Singapore. Algenib, 28 van Santos. Alioth, 1 van Las Palmas. Alphacca, 1 van Victoria naar Ilheos. Arnedijk, 1 van New Orleans naar Antwerpen. Aagtekerk, 1 van Marseille. Almdijk, 1 te Tampico Aardijk, 1 720 m. W. ten Z. Scilly's n. Le Havre. Abbedijk, 1 55 m. ZW. Flores n. Havanna. Agatha. 2 van Pladju te Penang verwacht. Alpherat, 1 275 m. Z. Sable eil. Altair, 1 480 m. Z. Kaap Verd. eil. Amstelland, 1 500 m. Z.ZW. St. Vincent. Arendsdijk, pass. 1 Abrolhos. Arundo, 1 730 m. O. Belle Isle. Averdijk, 1 van Albany naar New York. Aalsum, 1 675 m. O. ten N. Belle Isle. Amstelvaart, pass. 1 Keywest. Andijk, 1 625 m. W.NW. Keywest n. Londen. Albireo, 2 van Las Palmas n. Antwerpen. Alhena, 2 van Salvador naar Las Palmas. Annenkerk, 2 te Melbourne. Arendskerk, 3 Singapore verwacht. Amsteldijk, 2 van Rotterdam naar Hamburg. Arkeldijk, 3 van Rotterdam te New York verw. Amstelpark, 3 van Philadelphia te A'dam. Amstelveen, 3 v. Amsterdam na Golf v. Mexico Bennekom, 1 te Mollendo. Baarn, 2 Arica verwacht. Bantam, 28 van Baltimore. Billiton, 2 New York verwacht. Bandjermasin, 2 v. Pontianak te Soerabaja verw. Bacchus, 29 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Blitar, verm. 3 van Rotterdam naar Antwerpen. Blijdendijk, 30 van Baltimore te Norfolk. Bali, 2 te Belawan. Bloemfontein, 2 v. Marseille n. Southampton. Boissevain, 30 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Marques. Boskoop, 2 van Port of Spain n. Laguaira. Britsum,, 2 v. A'dam n. Hamptonroads. Caltex Nederland, pass. 1 Malta. Caltex Utrecht, 1 200 m. ZW. Ouessant. Cistula, 1 120 m. N. St.. Paulsrock. Corilla, pass. 1 Brothers. Callisto, 1 250 m. Z. Cp. Sable. Castor, 1 450 m. Z. ten O. Cp. Hatteras. Clio, 28 v. Fort de France naar St. Lucia. Chama, 3 van Sidon te Stanlow verwacht. Ceram, pass. 3 Gibraltar n. Genua. Cronenburgh, 3 v. IJmuiden te Bilbao. Dalerdijk, 1 250 m. N. Finisterre. Duivendrecht, 1 100 m. O. Nantucket. Delft, 1 660 m. NO. Barbados. Dicmerdijk, 30 v. Rotterdam te Londen. Delfshaven, 2 v. San Nicolasz n. Bahia Blanca. Esso Amsterdam, 1 van Rotterdam naar Aruba. Edam, 2 te Antwerpen. Erinna, 1 ten anker bij Singapore. Etrema, 1 1225 m. NO. Martinique. Ena, 2 van Gent te Aruba. Esso Den Haag, 2 van Aruba te Rotterdam. Eendracht, pass. 2 Finisterre. Friesland (KRL), 29 te Belawan. Gooiland, 2 Rio de Janeiro verwacht. Groote Beer, 2 Fremantle verwacht. Graveland, 3 voor IJmuiden verwacht. Gaasterland, 2 v. A'dam te Hamburg. Grootekerk, 2 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Gouwe, 3 v. Toppila te Delfzijl. Helder, 1 van Amsterdam te Rotterdam. Helena, pass. 1 Ouessant n. Laguaira. Helicon, 2 Laguaira verwacht. Hecuba, 2 v. Barranquilla n. Cartagena. Hersilia, 2 v. Buenavontura n. Cristobal. Hestia, 1 te Laguaira. Haulerwijk, 3 van Baltimore te Rotterdam. Hos, 1 v. Port de Paix n. Fort Liberte. Ino, 28 v. Kingston n. Cp. Haitien. Java, 2 Soerabaja verwacht. Japara (KPM), 2 te Belawan verwacht. Jupiter, 2 te Rotterdam. Jagersfontein, 3 v. Beira te Amsterdam. Kedoe, 2 Singapore verwacht Kota Agoeng, 2 van New Orleans te Tj. Priok verwacht. Kota Baroe, pass. 1 12 u. Ouessant. Kota Gede, pass. 1 20 u. Point de Galle. Kota Inten, vertr. 3 v. Rotterdam n. N. Amerika Katwijk, 2 Oscarshamn naar Dordrecht. Langkoeas, 1 v. Balikpapan n. Sorng. Lemsterkerk, 1 van Port'Said n. Marseille. Leersum, 27 te New Orleans. Lissekerk, 1 van Suez naar Muscat. Larenberg, 1 pass. Kp. St. Vincent. Laurenskerk, 1 nog te Damman. Leuvekerk, 1 200 m. ZO. Kreta n. Algiers. Loosdrecht., 2 150 m, ZO. Str. Messina n. Genua. Laertes, 3 Tj. Priok verwacht. Lekkerkerk, 4 Colombo verwacht. Lombok, 2 v. Madras n. Budge en Calcutta. Macuba, 1 van Alexandrië naar Rastanura. Malvina, 2 v. Singapore te Buenos Aires verw. Marisa, 1 60 m. NW. Aruba eil. Mentor, 1 90 O.NO. Malta n. Limasol. Metula, 1 500 m. ZO. Ras al Hadd. Musi. 2 van Menado te Ambon verwacht. Mariekerk, 2 van Aden naar Fremantle. Melampus, 30 v. Probolinggo n. Soerabaja. Maaskerk, 3 van W. Afrika te Amsterdam. Meliskerk, 3 te Amsterdam. Noordwijk, 1 van Sfax n. Sas van Gent. Nestor, 1 te Kalamata. Notos, 28 van New York naar Port de Paix. Nieuw Amsterdam, 3 v. New York te R'dam. Oranjestad, 2 van Cristobal naar Aruba. Oberon, pass. 1 Windward pass. Orestes, 2 v. Trinidad te Bonaire verwacht. Oranje, 3 te Suez. Prins Frederik Hendrik, 1 te Port Alfred. Prins Willem III, 27 te Chicago. Prins Willem IV, 2 te Antw. 4 R'dam verw. Phrontis, pass. 30 Gibraltar. Papendrecht, 1 475 m. ZW. ten W. Scilly's. Poseidon. 1 150 m. N.NW. Finisterre. Prins Willem II, 1 400 m. NO. Fayal. Prins Willem V, 1 800 m. W.NW. Cp. Clear. Pygmalion, 1 v. Curasao naar Mobille. Prins Alexander, 2 van Hamburg n. Bremen. Prins Willem v. Oranje, pass. 2 Belle Isle. Ruys, 1 van Montevideo n. Santos. Rotti, 28 te Soerabaja v. Semarang. Roepat, 1 van Amsterdam naar Houston. Rijndam, 6 Cowes verwacht. Reael, 1 van Soerabajanaar Makassar. Rotula, pass. 2 Azoren. Rossum, 2 van Lissabon te Huelva. Stad Schiedam, 1 van Casablanca nar Rotterdm. Sliedrecht, 2 v. Menaelahmadi n. Lands End. Schiedijk, 30 te Boston. Stad Vlaardingen verm. 2 v. Narvik n. Emaen. Salawati, 1 60 m. ZW. Kreta. Saroena, 1 van Miri naar Pladju. Sarpedon, 1 360 m. NO. Barbados. Siaoe, 1 van Soei'abaja naar Cheribon. Stad Breda, 1 540 m. NW. Flores. Stad Maassluis, pass. 1 Gotland. Stanvac Talang Akar, 2 te Pulubukom verwacht. Suneta, 1 300 m. ZW. Sable eil. Swartehondt, 1 van Menado naar Dongala. Sarangan, 2 te Singapore. 25) „Ik ben vooralsnog van oordeel, dat wij de moord op Turnbull alleen maar kunnen oplossen door er achter te komen, wie Drew die avond in Rosso's ontmoette", vervolgde Dale. „Ik ben het met u eens, dat Drew niet het type van een moordenaar is, hoe misdadig hij overigens ook mag zijn. Maar hij kent één moordenaar, namelijk de man die hij toen ontmoette. Turnbull kwam binnen, zag de man, trok een of andere gevolgtrekking uit die ontmoeting en zijn aanwezigheid daar en kwam onmiddellijk terug om zijn vriend in te lichten. Maar hij werd gevolgd en vermoord, voordat hij iets kon vertellen." „Het feit, dat die onbekende sindsdien verdwenen is, doet wel zoiets vermoeden", bevestigde Brannigan. „Rosso zelf kent liem niet. In onze archieven hebben wij niemand, die aan zijn beschrijving beant woordt, een wipneus, onregelmatig gezicht, slecht uitziend gebit en een litteken over zijn rechterwang. Het is zeer wel mogelijk, dat het een Amerikaan is". „En een kogel uit dezelfde revolver trof Marshall. Er is wel degelijk een verband tussen deze moorden denkbaar. Veronder stel dat die moordenaar 'n Amerikaan is. Hij komt naar Engeland als agent van Garrett, die hem nodig heeft voor het ge val Burgess koppig wordt en niet wil be talen. Zonder dat Garrett dat wist, bracht Burgess een soort bewaker -mee die, als hij de moordenaar herkent, het hele spel dreigt te verstoren. Marshall wordt daar om vermoord." „Inderdaad, Dale, in die richting heb ik ook al gedacht." Inmiddels had Victor Taske zo'n beetje in dezelfde geest een theorie opgebouwd, en om die te toetsen vroeg hij de volgende morgen een onderhoud met Brooke. Hij werd onmiddellijk toegelaten. „Ik ben verbonden aan de Amerikaanse ambassade hier", verklaarde Taske zich. „Een van onze onderdanen, mr. John R. Marshall, werd vermoord toen hij op weg was naar uw huis. Ik vraag me af, of u enig licht op deze zaak zoudt kunnen wer pen." „Ik heb alles wat ik weet aan Scotland Yard verteld", antwoordde Brooke enigs zins verstoord. Hij kreeg de indruk, dat er meer zat achter het bezoek van deze rustige man. „Dat hoorde ik van hoofdinspecteur Brannigan, maar wellicht waren er détails die u en hem ontgaan zijn. Waar hebt u hem het eerst ontmoet? Ik geloof dat het in Savoy was, is het niet?" „Nee, in Claridges Hotel", verbeterde Brooke. „Hij was alleen en zocht gezel schap. Zo raakten we aan de praat." „Zonder door de een of ander aan elkaar te zijn voorgesteld?" „Och, Amerikanen geven daar niet veel om. Hij klaagde er over, dat er in Londen zo weinig te doen was, en toen heb ik hem maar meten geïnviteerd voor dat avondje." „Naderhand hebt u hem niet meer ge zien?" „Neen". „Ook geen contact gehad met zijn op drachtgever. Burgess, de staalmagnaat?" „Geen enkel. Indertijd wist ik zelfs niet, dat Marshall in dienst van Burgess was." „Als ik het goed begrijp, hebt u Mars hall dus maar eenmaal ontmoet, en dat was in Claridge Hotel. Daarna hoorde u dat hij vermoord was?" „Inderdaad." Taske gaf een knikje, alsof hij met die verklaring tevreden was. „Nu ja, dan zult u verder weinig te ver tellen hebben, mijnheer Brooke", zei Taske, opstaande. Hoewel toon noch houding zo iets verrieden, was hij toch te weten geko men, waarvoor hij gekomen was: deze jon geman wist heel wat meer dan hij vertelde. Taske was een expert in het tussen de zin nen door lezen en luisteren, zelfs bij schijn baar onbeduidende gesprekken. Een woord, dat er wat aarzelend uitkwam, kon hem vaak evenveel vertellen als lange verhalen en verklaringen. Terwijl hij de kamer ver liet, vernam hij nog van Brooke, dat die nooit in de Verenigde Staten was geweest. Toen de lift boven kwam stapte er, voor dat Taske binnen ging, een aantrekkelijk meisje uit met rood haar, die Brooke op een vrij gereserveerde manier begroette. Jeremy liet Mary zijn kamer binnen. „Wie was dat, die daar net naar beneden ging?" „O, iemand van de Amerikaanse ambas sade, die iets over Marshall wilde weten." „En je kon hem natuurlijk weer niets vertellen, hè?" Jeremy keek verwonderd op bij het ho ren van de scherpte in haar stem. „Inderdaad, ik kon hem niet helpen." „Dat kan je blijkbaar nooit. Jeremy het wordt tijd, dat we eens grondig uitpraten." „Zoals je wilt". Hij wees haar een stoel. „Wat moet je weten?" „Vorige keer dat ik kwam vroeg ik je, waarom dr. Stahl dat geld aan je gaf. Daar heb ik nog geen antwoord op ge kregen". „Omdat ik daarop niet mocht antwoor den." „Jeremy, kun je me dan nu niet in ver trouwen nemen?", vroeg Mary, terwijl ze haar hand in de zijne legde. „Dat kan toch niet? Het zou zelfs niet eerlijk zijn, mijn beste vriend in vertrou wen te nemen. Peter was de beste vriend die ik had. Hij kwam ergens achter en daardoor werd hem voorgoed het zwijgen opgelegd. Zolang je niets weet, ben je vei lig. Krijg je ook maar iets, hoe weinig dan ook, te horen over wat er eigenlijk aan de hand is, dan ben je ernstig in gevaar. Mary overwoog dit en vond het wel enigszins redelijk. „Goed, vertel me dan maar eens wat over jezelf." Jeremy stak een sigaret op, na er Mary een te hebben aangeboden. „Niet een erg belangwekkend onderwerp overigens. Ik verschil niet veel van zoveel anderen van mijn leeftijd, die in dienst zijn geweest. Toen ik weer demobiliseerde, had iemand mij een heleboel geld nagelaten, zodat ik niet hoefde te werken voor mijn onderhoud". „Maar je wilt toch niet beweren, dat dit leven van nietsdoen, feesten en met geld smijten je bevredigt?" „O nee, dat zeker niet. Maar ik ben het met mezelf nog niet eens, wat ik nu eens zal gaan uitvoeren. Op het moment knap ik een zaakje op voor mijn vrienden." Brooke zweeg ineens, alsof hij al te veel had gezegd en eindigde kortaf: „Dat is alles." „O, is dat alles? Je windt er ook geen doekjes om, dat je niet van plan bent me ook maar iets behalve oppervlakkige din gen te vertellen, is het niet?" „Dat kan ik toch niet, dat begrijp je toch? Kijk dan wat er met Peter gebeurd is!" „Als je ook maar iets om me gaf, zou BINNENLAND Te Nijmegen is een 3-jarig dochtertje van de familie Paul aan de St. Annastraat door de auto van een vishandelaar uit Spa kenburg overreden. De kleine is in een zie kenhuis overleden. Vorig jaar werd het meisje op dezelfde plaats aangereden door een auto en brak toen beide beentjes. De eerste Nederlandse vrouw die een vliegbrevet behaalde, mevrouw Beatrix de Rijk, herdenkt 6 October de dag waarop dit brevet 40 jaar geleden aan haar werd uitge reikt. Zij maakte in 1911 haar eerste vluchten in het Franse dorpje Betheny bij Reims. De weduwe Chr. KarnebeekBaks te Holterhoek, vierde Dinsdag haar 102de ver jaardag. Tot burgemeester van Dalfsen is be noemd de heer H. R. van Bruggen, thans secretaris der gemeente Emmen; tot burge meester van Veldhoven de heer A. G. J. Ras, thans burgemeester van de gemeente Budel en tot burgemeester van Bruinisse de heer H. H. Michaelis, thans adjunct-commies ter Provinciale Griffie-van Zeeland. Mr. A. M. Joekes, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die enige weken geleden een operatie heeft ondergaan, heeft hedenmorgen het ziekenhuis verlaten. Het zal nog enige weken duren, voordat mr. Joekes zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden is benoemd tot voorzitter van de afdeling bloembollenteelt van de Stichting voor de Landbouw. De Algemene Vereni ging van Bloembollencultuur heeft drie ver tegenwoordigers aangewezen voor deze afdeling. HAARLEM EN OMGEVING De Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid voor de provincie Utrecht is verenigd met die van Noordholland. In specteur voor beide provincies is thans de heer A. P. N. de Groot, arts, te Haarlem. Bü de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in September ingelegd f734.422,69, (via de Op haaldienst f39.018,23 en bij de Jeugdspaar- bank f3032,03). Terugbetaald werd f667.930,20. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 476. Daarnaast hebben zich 601 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar- bank aangemeld. Op 30 September 1951 bedroeg het totaal aantal inleggers 63.810 met een tegoed van f23.487.579,10. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen zijn geslaagd: voor het ingenieurs examen tropische bosbouw W. M. van Erpers Royaards, Heemstede; voor het can- didaatsexamen tropische landbouw D. Zijl stra, Bentveld; voor het candidaatsexamen tuinbouw mej. G. Verschoor te Santpoort en voor het ingenieursexamen tropische land bouw R. de Vita, Haarlem. Ook dit jaar zal de schaaksociëteit elke Zaterdagmiddag weer te bezoeken zijn door de schaakliefhebbers uit Haarlem en omge ving. Zij is gevestigd in de bovenzaal van restaurant Munniks, Grote Markt 10. De opening op 6 October is dit jaar iets vroeger dan vorig jaar. In ons verslag over het afscheid van de heer A. L. Hengeveld, als directeur van de Haarlemse ambachtsschool, hebben wij mee gedeeld dat de heer H. N. P. van den Aard weg, namens de oud-leerlingen, een fruit mand aanbood. Deze fruitmand was een geschenk voor mevrouw Hengeveld. De heer Hengeveld werd bedacht met een auto- verwarmingsinstallatie. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om aan de gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs te be noemen tot leraar in tijdelijke dienst de heren: H. Bovenkerk, J. E. Lenstra, L. Merks, G. Rijpma, J. Wagenaar er. J. G. Wille te Haarlem, G. van de Polder te Bloemendaal en D. Scheffener te Heemstede. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om over te gaan tot de aanschaffing van zeven gasradiatoren voor het gebouw Lange Wijngaardstraat 14, in welk gebouw de verkeerspolitie is gevestigd. De kosten bedragen f 2800. Het programma van de orgelgespeling in de Grote of St. Bavokerk, op Donderdag 4 October, van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga C kl. t., 2. Koraalvoorspelen. J. S. Bach; 3. Suite du premier ton, L. N. Clerambault; 4. Fantasie, C. Saint-Saëns; 5. Marche Religieuse, L. Boëllmann. De heer H. D. Nanninga te Hoofddorp is aan de gemeente-universiteit te Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 11 DE „SLEUTELSPECIALIST" Stad Maastricht, 3 v. Vlaardingen te Savona verwacht. Straat Soenda, 6 Manilla verw. v. Yokohama. Straat Malakka, 1 te Mombassa. Stad Alkmaar, 3 v. Vlaardingen n. Golfhavens. Taria, pass. 1 Finisterre. Tegelberg, 1 175 m. ZO. Cp. Padaran. Tjibodas, 2 v. Cheribon te Tj. Priok verwacht. Tero, 1 780 m. W. ten N. Flores. Tiberius, 2 v. Paramai-ibo te Demerara verw. Trajanus, 29 te Houston. Triton, 1 van Pto Cabello naar Maracaibo. Tmo, 30 te Buenos Aires van Rotterdam. Tawali, 1 van Suez naar Bahrein. Tomori, 1 te Khorramshar. Themisto, 6 te Rotterdam verwacht. Tosari, pass. 3 Malta. Tiba, 2 van Trinidad naar Port Alfred. Utrecht, 1 te San Francisco. Veendam, 1 250 m. W. ten Z. Clear. Volendam, 2 van Rotterdam naar Quebec. Willem Barendsz, 1 325 m. W. Finisterre. Winterswijk, pass. 1 Kanaal eil. Weltevreden, 2 v. Port Swettenham n. Singapore Willem Ruys, 2 120 m. O. Massawa. Wieldrecht, 2 van Cristobal. Westerdam, 2 v. R'dam te New York. IJsel, pass. 1 Monapassage n. Le Havre. Zeeland (KRL), 1 660 m. O.ZO. Anderhalfgraads kanaal. Zeeland (SSM), pass. 30 Ouessant. Zaan, 1 van Elite naar Lulea. Zuiderkruis, 2 780 m. ZO. Brisbane. je in ieder geval meer vertrouwen in me kunnen stellen dan je doet, al houd je dan ook iets achter." „Ik geef wel degelijk iets om je", ant woordde Jeremy zacht. „Ik houd van je Mary." „Je houdt van me?" Mary keek hem met een zacht licht in haar ogen aan. „Ik.... ik geloof dat ik ook van jou houd, Jeremy. Maar dan mogen er tussen ons toch ook geen geheimen bestaan, geen hindernissen. Ik geloof in je, Jeremy, maar juist daarom wil ik weten, wat er allemaal achter deze gebeurtenissen zit, de moord op Peter, die diefstal, waarom Marshall naar je toe kwam en waarom hij vermoord werd, naar wie je op zoek was die nacht dat we samen door Soho gezworven hebben „Niemand weet dat, en niemand mag dat weten." „Maar je kunt me er toch wel iets over vertellen?" „En jou misschien in levensgevaar bren gen? Nooit." „Maar is dat nu werkelijk de echte reden van je zwijgzaamheid, of buit je dit uit, om een ahdere reden te verbergen? Ik houd van je Jeremy, laat me dan ook werkelijk van je houden en deel uitmaken van je leven en je denken." Jeremy maakte een ongeduldig gebaar en liep naar het raam. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6