Tien welbestede dagen aan boord van de Volendam Franse leraren weigeren dit jaar de examens af te nemen Nieuwe uitgavee Kort en Bondig DONDERDAG 4 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Staking van examinatoren Hogere honoraria de inzet Amerikaanse „straf" voor Nederlandse onderneming Pijnlijk moment voor dr. Hjalmar Schacht Wijziging van de Boterwet Communistisch offensief ten Oosten van Tonkin K ind erverlamming-geval op Velsense kleuterschool V er zekeringsinspecteur uit Driehuis vrijgesproken Bevolking kent werkelijke economische toestand niet" Amerikaanse en Europese studenten staken gezamenlijk de Oceaan over Discussies Souvenirshow IJmuiden Santpoort Hervormd Kapelkoor zingt voor de oudjes Bennebroek Afscheid W. Kranenburg Gemeenteraad besluit tot bouw van drie buizen Hillegom Zandvoort Interessante lezing over de kleuterleeftijd De zilveren Wilhelminaschool Heemstede Bloemendaal 7 (Van onze correspondent te Parijs) Nadat sedert maanden de zogenaamde „schoolkwestie", in verband met de gelijk stelling van het openbare en bijzondere onderwijs, de Franse politiek beheerste, vraagt thans een ander aspect van een ver want probleem de algemene aandacht: Het hogere onderwijzende personeel met de leraren voorop is het wachten op de inlos sing van regeringsbeloften ten aanzien van verhoging hunner tractementen namelijk moe geworden en heeft nu, evenals de sla gers een goede week geleden, een staking geproclameerd. En staking juist dus op het moment, dat de leerlingen der hoogste klassen van het middelbare onderwijs de eindexamens moesten doen. De geplaagde minister van Onderwijs, André Marie, die in het parle ment al eerder de schoolkwestie te ontwar ren kreeg, heeft de leraren, die de examens mede af moeten nemen, bezworen hun houding te herzien en elke daad achter wege te laten, waarvan de leerlingen het slachtoffer dreigen te worden. Maar de stakende leraren houden voet bij stuk. Evenals trouwens de minister, die verklaar de, dat de kwestie der leraars-tractemen- ten door de hele ministerraad behandeld moet worden, doch dat in afwachting van een beslissing, de uitgeschreven examens in elk geval doorgang zullen vinden. Wan neer de oorspronkelijke examinatoren ver stek laten ga§n, zullen zij, zo zeide de mi nister, door andere geïmproviseerde exa minatoren vervangen worden. De houding der leraren wordt in het al gemeen door het publiek (en door de ouders der examen-candidaten in het bij zonder) sterk afgekeurd. Men geeft toe, dat zij recht hebben op een veel betere be handeling dan ze thans genieten en men erkent ook, dat de regering wel wat erg laatdunkend met hun belangen is omge sprongen. Er doceren aan de Sorbonne zelfs hoogleraren met een wereldnaam, die wat hun tractement betreft, graag zouden willen ruilen met hun slager of met een willekeurige aannemer of kleine timmer baas. Minder hecht georganiseerd in syn- liet Amerikaanse departement van Han del deelt mede, dat het bepaalde handels privileges van een Zwitserse en een Neder landse N.V. heeft ingetrokken omdat zij Amerikaanse machinerieën naar Hongarije hadden doorgeleverd. De twee maatschappijen zijn Satis A.G. uit Zürich en de N.V. van Uden's transport bureau uit Rotterdam. Aan Satis zijn de voorrechten ontzegd voor de duur van de Amerikaanse export controle. Aan van Uden, aldus de mede deling van het Amerikaanse departement, zullen mogelijk na een jaar de voorrechten weer worden toegekend als deze vennoot schap haar goede trouw toont door degenen in de bedrijfsleiding, die zich aan over schrijding der Amerikaanse exportbepa lingen hebben schuldig gemaakt, te ver wijderen. DJAKARTA (Aneta). Dr. Hjalmar Schacht is een „schande voor het menselijk ras" genoemd door de directeur-generaal van- de technische hulp-organisatie van de UNO, dr. H. L. Keenleyside, aldus blijkt uit een mededeling van het kantoor te Djakarta van deze instelling. Aanleiding tot deze mededeling was een incident, dat zich Woensdagavond voordeed op een receptie, welke het kantoor gaf ter gelegen heid van het bezoek van dr. Keenleyside aan Indonesië. Op deze receptie wilde de gastheer, Mizra Ismail, het echtpaar Schacht aan de eregast voorstellen. De heer Keenleyside drukte mevrouw Schacht beleefd de hand, maar trok deze onmid dellijk terug, toen dr. Schacht de zijne uit stak. De heer Keenleyside zei: „Het spijt mij zeer, maar ik ben niet van plan deze man de hand te drukken. Ik ben dezelfde mening toegedaan als alle fatsoenlijke lie den, die met de heer Schachts geschiedenis bekend zijn en ik kan de hand van een man met een dergelijk verleden niet druk ken". Het echtpaar Schacht verliet daarop de receptie De mededeling zegt: „Toen hem hierover later vragen gesteld werden, zei de heer Keenleyside, dat hij de heer Schacht beschouwt als „iemand, die met alle winden meewaait, zonder principes en als een verachtelijke schurk". Maatregelen tegen misleidende aanduidingen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van enige artikelen van de Boterwet. In de Memorie van toelichting wordt onder meer gezegd dat wetswijziging nodig is wegens de pogingen, welke door som mige margarinebereiders en -handelaren worden aangewend om door allerlei mis leidende voorstellingen de scherpe schei ding, welke bij de wet tussen boter en margarine is gemaakt, zoveel mogelijk te doen wegvallen. Hierbij wordt gebruik ge maakt van afbeeldingen, opschriften en benamingen, ontleend aan het boeren- of het zuivelbedrijf, welke moeten dienen om de koper van margarine in de waan te brengen, dat hij met boter te doen heeft. Nu de laatste tijd talrijke gevallen van min of "meer misleidende aanduiding van margarine voorkomen, acht de minister het gewenst, dat daartegen door middel van een aanvulling der Boterwet kan worden opgetreden. Dit geldt ook ten opzichte van alle aanbiedingen en aanprijzingen van margarine in advertenties en prijscouran ten en op reclameplaten, welke dikwijls mededelingen en afbeeldingen van mislei dend karakter bevatten. Voorgesteld wordt de wetswijziging in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1952. In Bussum zijn drie personen op heter daad betrapt toen zij clandestien aan het slachten waren. Twee kalveren waren op zeer ondeskundige wijze geslacht. Het vlees werd voor consumptie afgekeurd. Het zou aan slagers in het Gooi geleverd worden. dicaten dan de ambtenaren of arbeidèrs bijvoorbeeld, heeft de regering zich om hun lot nimmer uitermate verontrust en werden de leraren met hun verzoeken steevast met een kluitje in het riet ge stuurd. Ze hebben nu dus het psycholo gische moment afgewacht en zijn er zo zeker in geslaagd ook het grote publiek van hun grieven in kennis te stellen. Maar dat publiek betwijfelt niettemin of er geen enkel ander middel te vinden was om de regering op een morele plicht te wijzen dan een examenstaking, die voor de'leerlingen zo de atmosfeer extra vertroebelt op een ogenblik dat al hun zenuwen al extra ge spannen zijn. Politietoezicht Gisteren is voor het toezicht bij de eind examens in' geheel Frankrijk door ouders, legerofficieren en politie gezorgd. Jubileum van A. B. de Vries Vandaag is het 25 jaar geleden, dat A. B. de Vries als colporteur en krantenbe zorger in dienst trad van de Oprechte Haarlemsche Courant. Nu is hij bezorger bij Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem sche Courant. Hedenmorgen werd de jubilaris door de directeur, de heer P. W. Peereboom toe gesproken, die hem de gebruikelijke en veloppe met inhoud overhandigde. De heer Peereboom herinnerde er aan, dat De Vries nu reeds vijfentwintig jaren op correcte wijze de kranten bezorgde en zoals blijkt met veel genoegen voor hem zelf en voor de abonnés. De Vries die in deze 25 jaren nog nimmer een dag ver zuimde wegens ziekte, zal vandaag echter geen kranten brengen in de omtrek van het Kleverpark, daar hij door een ander vervangen wordt om 'deze dag in huise lijke kring te kunnen doorbrengen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Anton Zischka, „Ontwakend Azië", Nederlands Boekhuis, Tilburg. De beiekenis van de evolutie der Aziati sche volken, die tussen de erkende grote machten van de wereld groeikracht heeft gegeven aan een derde macht, waarvan de reikwijdte nauwelijks wordt beseft, is het onderwerp van dit fris geschreven en over tuigende boek, dat zorgvuldig gedocumen teerd en voorbereid is en een nieuwe kijk geeft op de machtsverhoudingen, die in staat stelt de grootheid van de geschiedenis der volken beter te beseffen. Degenen die zich blind staren op wat ogenschijnlijk het einde van alle machtsverschuiving betekent, be seffen door dit boek dat het leven een syno niem is van bewegen, en dat men acht moet geven op ontwikkelingen die de toekomst kunnen bepalen, zonder dat zij nochtans duidelijk als de bakermat ener nieuwe we reldmacht aan de dag te treden. Het is een boek dat de geest verruimt. Als gevolg van het zandspuiten in de Osdorperpolder hij Amsterdam is de Haar lemmervaart bijna dichtgeslibd. Het water van het opspuiten werd namelijk in de Haarlemmervaart geloosd, maar er kwam zoveel slib mee, dat de vaart ter plaatse bijna gedempt werd. Men is thans bezig de breedte weer op 15 meter te brengen. (Van onze correspondent te Parijs) Berichten over een nieuw offensief van Ho Chi Minh's rebellen-troepen in Indo- China hebben Parijs gisteren niet overrom peld. Sedert enige dagen al hadden de Fransen in de streek ten Oosten van Ton kin, die rijk is aan rijst, waaraan Ho Chi Minh een nijpend gebrek moet hebben, ver hoogde communistische patrouille-activi teit opgemerkt en bovendien leent het na jaarsseizoen zich ten zeerste voor militaire operaties. De betekenis en het gevaar van dit nieuwe offensief schuilen voor het mo ment minder in de kracht en de omvang van deze eerste aanval een 10.000 opstan delingen moeten erbij betrokken zijn, wat aanmerkelijk minder is dan tijdens de voor jaarsoperaties, toen Ho Chi Minh regel matig 30 a 40.000 man voor een veldslag in de strijd placht te werken dan wel in het gebied, waar zich de oorlogshandelin gen thans voltrekken. Het is namelijk vlak bij de Chinise grens, waardoor de dreiging van een interventie van Mau tse Tung wel eens gevaarlijk verhoogd zou kunnen wor den. De Fransen, die hier numeriek verre de minderen van hun tegenstanders zijn, bepalen zich voor het moment hoofdzake lijk tot operaties in de lucht, waarin hun superioriteit onbestreden is. Op enkele plaatsen moeten de Fransen hun garnizoe nen hebben teruggetrokken, maar elders hebben zij met succes tegenaanvallen ge daan. Jan Campertkleuterschool tijdelijk gesloten Op de kleuterschool van de Jan Cam- pertschool in Driehuis is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het 5- jarige patiëntje is opgenomen in het Elisa- bethsgasthuis te Haarlem. De kleuterschool werd voorlopig gesloten. Wij vernamen van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, dat de sluiting vande school, zoals uit recente epidemieën gebleken is, medisch niet nood zakelijk geacht moet worden, daar de be smettingskans op de scholen practisch nihil is. Uit psychologische overwegingen lijkt het echter beter onder de gegeven omstan digheden de school te sluiten. De O. L. Jan Campertschool zelf is niet bij deze tijdelijke sluiting betrokken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de zer dagen uitspraak gedaan in de zaak tegen de verzekerings-inspecteur R. P. R. uit Di'iehuis, wie ten laste was gelegd, dat hij op 22 Januari onder invloed van sterke drank hoogst roekeldos had gereden en een voetganger zwaar lichamelijk letsel had toegebracht bij de halte Zeeweg te Velsen. In Mei was deze zaak reeds voor geweest bij de Haarlemse rechtbank, die het hoogst roekeloos rijden niet bewezen achtte. De officier van justitie was van het vonnis, dat een voorwaardelijke straf inhield, van de rechtbank echter in beroep gegaan. Het hof behandelde deze zaak op 18 Sep tember. Het heeft thans de heer R. P. R. vrijgesproken van het ten laste gelegde. Werkgeversverbond Het jaarverslag 19501951 van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers bevat een beschouwing over de economische si tuatie in ons land, waarin onder meer wordt gezegd: „Nederland realiseert zich onvoldoende, dat het inderdaad in vele op zichten spectaculaire herstel van onze eco nomie na 1945 in zeer belangrijke mate is te danken aan buitenlandse hulp (Amerika en België), schuldvermeerdering in het buitenland en intering op oude (vooroor logse) besparingen, in het buitenland be legd. Op deze wijze zijn zeer grote bedra gen dienstbaar gemaakt aan het herstel van onze consumptie en ons productie apparaat, maar zij hebben er nog niet toe geleid, dat onze economie zich heeft aan gepast aan de vergeleken met 1939 zo sterk gewijzigde structurele positie. Dit feit is ons volk verheeld gebleven, omdat telkens op het critieke ogenblik dollars of andere valuta ter beschikking kwamen, die ons in staat stelden rustig op dezelfde weg voort te gaan en het in 1945 gekozen reële loon peil te handhaven en zelfs te verLogen. Evenmin als de bevolking in haar geheel is het bedrijfsleven geconfronteerd met de werkelijke economische situatie van ons land. De enige mogelijkheid voor een wer kelijk herstel is, de bevolking als geheel met de harde waarheid te confronteren en gezamenlijk de noodzakelijke, pijnlijke maatregelen te ondergaan. Een werkelijke oplossing kan men nimmer bereiken, wan neer iedere bevolkingsgroep haar (poli tieke) stokpaardjes blijft berijden en er -van uit gaat, dat alleen een ander iets moet opofferen", zo wordt in het verslag gezegd. Onlangs meerde de „Volendam", die de laatste jaren reeds duizenden studenten over de oceaan heeft gevoerd, aan de kade van Montreal in Canada met een aantal Amerikaanse studenten, die tien weken in Europa hadden vertoefd en bijna 400 Euro pese studenten, voor wie een speciaal pro gramma was samengesteld, dat ten doel had hun de practische problemen, die zich in het leven in het bijzonder in het stu dentenleven in de nieuwe wereld voor doen, onder ogen te brengen. Het Neder lands Bureau voor Buitenlandse Studen tenbetrekkingen en de Amerikaanse Natio nal Student Association, de beide studen tenorganisaties die de Volendam voor deze uitwisselingsreis hadden gecharterd, kun nen met voldoening terugzien op hun zeer geslaagde onderneming. Deze boottocht van tien dagen was er een vol bruisende activi teit: niet slechts spel en dans, maar ook bezigheden van instructief karakter, welke werden bedreven op een wijze, die het wer ken tot spelen maakte. Spel overigens, dat veel heeft bijgedragen tot versteviging van het wederzijdse begrip. De Amerikaanse studenten hebben aan boord tijdens de talrijke discussies, die over vele Europese aspecten werden ge houden, het duidelijke bewijs geleverd in het algemeen bijzonder intelligente waar nemers te zijn, zulks vaak tot verwonde ring van hun Europese collega's, die de Amerikaanse tourist ook wel eens in een ander licht zien, namelijk dat van de rijke, uitbundige vacantieganger, nogal detone rend van kleuren en verzot op „Parijs bij nacht". De twaalf professoren uit de nieuwe en de oude wereld leidden meestal de dis cussies aan boord in met een korte samen vatting van het te behandelen onderwerp. Men heeft over vele dingen gesproken: politieke structuur van Europa, controver ses tussen Noord-Amerikaanse en Europese universiteiten, de Europese invloed op de New Orleans-jazz en hoe men in Europa de vrouw behandelt. Deze laatste lezing trok zoveel aandacht, dat er de volgende dag nog een „tweede ronde" over hetzelfde onderwerp moest worden gestreden. De Engelse vrouw kwam er in deze discussie wel heel slecht af; een correspondente van de B.B.C. merkte namelijk op, „dat Engel se mannen op de een of andere manier hun vrouwen niet erg mogen". Men zou bij een nog verdere opsomming van de „intellectu ele betekenis" van deze reis wellicht de in druk krijgen dat het hier een schip vol devote kamergeleerden betrof. Men be steedde een groot deel van de resterende tijd aan de recreatie, die soms in de vreemdsoortigste vormen werd bedreven. Binnen de kortst mogelijke tijd had zich een omvangrijke ruilhandel in souvenirs ontwikkeld en menigeen deed ook goede zaken met snuisterijtjes, die overcompleet waren. Een jongeman uit Californië deed in armbandjes, die hij uit Joegoslavië had meegebracht. Alles bijeen had deze souve nirshow eigenlijk het karakter van een beurs; klompen om een voorbeeld te noemen gingen vlot van de hand. Deze tentoonstelling van de meest uiteenlopende zaken was overigens een hele bezienswaar digheid: een dek vol kleedjes, nationale klederdrachten van de Balkan af tot Scandinavië toe bizarre hoofddeksels en antiek. Een van de grootste tropheeën, welke uit Europa was meegenomen, was een complete noodrem met een Joegosla- visch opschrift, welke een technisch stu dent uit een rijdende trein had gesloopt. „Het was niet zo moeilijk om die noodrem te pakken te krijgen", vertelde hij, „het lastigste was evenwel die trein intussen rijdende te houden." Er zou nog veel meer over deze reis van de Volendam te vertellen zijn: over de taalcursussen, de succesrijke concerten van het trio van de Amsterdamse universiteit en omtrent allerhande bezigheden op hef "gebied van zang, dans en folklore. Ook de statistici hadden een prettige tijd. Het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen heeft met behulp van uitgebreide formulieren een enquête gehouden teneinde de gevoelens van de Amerikaanse studenten ten aanzien van verscheidene aspecten van onze oude we reld te kunnen peilen. De resultaten van deze enquête zullen later bekend worden gemaakt. Vooralsnog is men bijzonder voorzichtig aan het uitzoeken en het schif ten om zich niet te „vergalluperen". En terwijl de eerste bittere herfstgeuren over de St. Laurent woeien meerde de „Volendam" op een mooie nazomerse mor gen aan de kade van Montreal. De tien dagen, die Europa van het Amerikaanse vasteland scheidden, waren welbesteed ge weest. Het volgend jaar zullen waarschijn lijk de „Zuiderkruis" en de „Grote Beer" deze schone taak van de goede oude „Vo lendam" voortzetten. OUD-MARINIERS NAAR HAARLEMSE FEESTAVOND De afdeling Haarlem en Omstreken, waaronder ook Velsen en Beverwijk, van de bond van Oud-Mariniers organiseert een cabaret-avond, die Zaterdag 27 Oc tober in het gebouw Cultura in Haarlem wordt gehouden. Het programma vermeldt het optreden van het Haarlemse Cabaret gezelschap „De Kaloma's" en dansmuziek van de Marine-band te Amsterdam. Het Nederlands Hervormd Kapelkoor in Santpoort heeft de commissie voor ont spanning van ouden van dagen aangeboden de Santpoortse oudjes een ontspannings avond te bereiden. Het programma van deze avond, die Vrij dag 12 October in „de Weyman" wordt ge houden, vermeldt medewerking van het Kapelkoor, met mej. Lies van Dillewijn. piano; mevrouw Küller, declamatrice; de heer H. J. de Haas, solozang en het mond harmonica-gezelschap „De Monica's". Le den van het Kapelkoor zullen verder enige schetsjes opvoeren. Onder grote belangstelling nam Woens dagmiddag in „Oud Berg en Dal" opper wachtmeester W. Kranenburg, groepscom mandant bij de Rijkspolitie, afscheid in verband met het feit dat hij met pensioen gaat. Hij werd op hartelijke wijze toegespro ken door de burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, die hem prees voor zijn trouwe plichtsbetrachting en prettige samenwerking gedurende de 22 jaar dat hij in Bennebroek werkzaam is geweest en overhandigde hem namens het gemeente bestuur, hetgemeente-personeel en de Rijkspolitie een zilveren sigarettenkoker en aansteker met inscriptie. Voorts werd het woord gevoerd door mr. B. v. d. Burg, substituut officier van Justi tie te Haarlem, hoofdinspecteur Berentsen van de Heemsteedse politie en opperwacht meester Kooistra, die zijn opvolger wordt. Woensdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de bur gemeester mr. K. J. G. baron van Harden broek. De voorzitter deelde mee dat er plannen zijn om over te gaan tot de bouw van drie woningen. Dit moet gefinancierd worden uit de betrekkelijk gunstige kaspositie. Thans is het zover gekomen, zij het dan na veel rekenen, dat voor dit doel een sluiten de begroting kon worden samengesteld en het verheugde spreker zeer, te kunnen mededelen dat Wederopbouw reeds toe stemming heeft gegeven om tot aanbeste ding over te gaan. De bouw van drie wo ningen is niet veel, maar het is toch in elk geval een bescheiden bijdrage. De raad ging met het plan accoord en besloten werd, op 22 October a.s. een openbare aanbeste ding te houden. Van de verdere mededelingen stippen we nog aan, dat het ministerie van Onder wijs het verzoek om verschuiving van de leeftijd voor de kinderen van het eerste schooljaar heeft afgewezen. De rekening 1950 vertoont een klein na delig saldo. Tot leden van de Commissie tot het nazien daarvan werden benoemd de heren ir. Van Lammeren (KVP), De Vries (Prot. Groep) en Breek (KVP). Het voorstel van B. en W. om de Algemene Politieverordening aan te vullen met een bepaling, die het aan de burgemeester mogelijk maakt op te treden tegen het ge bruik van geluidwagens die toespraken en muziek verspreiden, werd aangenomen. RK Lagere Tuinbouwschool Ook in het bloembollenvak bestaat grote behoefte aan geschoolde krachten en daar om werd enige jaren geleden besloten tot stichting enér R.K. Lagere Tuinbouw school, uitgaande van de LTB, te Hille gom. De huisvesting van de Tuinbouwschool baarde vele zorgen. Aanvankelijk werd ze ondergebracht in het gebouw „Treslong" dat echter gesloopt werd om plaats te maken voor de nieuwe Bloembollenbeurs. Het gemeentebestuur kocht de villa Casa Nova aan de Hoofdstraat, hoek v. d. Ende laan aan, om die in te richten zowel voor de R.K. Lagere Tuinbouwschool als het Medisch Centrum, waaraan eveneens dringend behoefte bestaat. Woensdagmiddag kon het gemeente bestuur het gedeelte dat voor de Tuin bouwschool is ingericht overdragen aan het bestuur der Onderwijsvereniging van de LTB. Dit geschiedde, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, door de burge meester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die herin nerde aan de huisvestingsmoeilijkheden en vaststelde dat mettertijd de stichting van een nieuwe school wel noodzakelijk zal zijn. Namens het bestuur der LTB-onderwijs- vereniging aanvaardde rector J. A. G. v. d. Hoogte het schoolgebouw. In een goed bezette vergaderzaal van de gasfabriek aan de Tolweg hield mejuffrouw dr. A. C. Thomee, psychiatrice, Woensdag avond een interessante lezing over de kleu terleeftijd. Op voor ieder begrijpelijke wijze behandelde de spreekster het principe van de opvoeding. Zij betoogde, dat reeds het eerste levensjaar van doorslaggevende be- 'lekenis is voor de verdere ontwikkeling van de kinderziel. De eerste vijf jaar van het kind waren volgens dr. Thomee het be langrijkste voor de karaktervorming. Zij besprak daarna de diverse soorten van angst en lichtte dit toe met een aantal voor beelden uit de praktijk. Na de pauze be stond er gelegenheid om vragen te stellen waarvan druk gebruik werd gemaakt. Mevrouw R. Poots, bestuurslid van de Vrouwen Contact Commissie, onder wier auspiciën deze eerste lezing van een serie van vier werd voorbereid, bracht de spreekster dank voor de leerrijke uiteenzet ting en vestigde tenslotte de aandacht op de volgende lezing in deze serie op 17 Oc tober. Dan zal mejuffrouw H. d' Ardenne Ankringa van het Medisch Opvoedkundig bureau te Haarlem spreken over het onder werp „De schoolleeftijd". Woensdagmorgen werden de feestelijk heden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Wilhelminaschool ingeluid met diverse spelen voor de schooljeugd. Het schoolgebouw en het speelterrein waren met talrijke vlaggen en wimpels versierd. Na de wedstrijden, zoals autopedraces, zak- lopen en ringsteken, wei-den de prijzen uit gereikt, die belangeloos beschikbaar wa ren gesteld. Als vervolg op deze inleidende feesten voor de jeugd zal de eigenlijke her denking plaats hebben op 9 November met een dienst in de Nederlands Hervormde Kerk. Op 10 November volgt, een receptie en op 12 November een feestavond, waar op tevens de heer J. A. Wagtendonk gehul digd zal worden wegens het feit, dat hij 25 jaar hoofd van de school is. Op welke middag winkelsluiting? De Zandvoortse Handelsvereniging belegt haar eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen op Maandag 8 October in hotel Keur. De agenda vermeldt o.a. een bespre king over de vraag op welke middag een winkelsluiting het meest gewenst is en na dere besprekingen over een te organiseren feestavond. Zandvoortse schooljeugd en de kinderpostzegels De hoogste klassen van vrijwel alle Zand voortse scholen waren Woensdagmorgen in theater Monopole bijeen ter bijwoning van een filmochtend, hen aangeboden 'door het plaatselijk comité „Kinderpostzegels-actie". De jeugd genoot ten volle van de fraaie Polygoon-Profilti-film „Die anderen", ver vaardigd voor de schooljeugd in opdracht van het Nederlands comité voor kinder postzegels. Ook de hierna volgende films over het reizen per trein en een K.L.M.- film hadden veel belangstelling. Een der plaatselijke bestuursleden, de heer S. v. d. Bos, wekte aan het einde van de voorstel ling de Zandvoortse Jeugd op, de komende kinderpostzegelactie zo veel mogelijk te steunen en er actief voor werkzaam te zijn. BINNENLAND Mr. R. J. J. Lambooy is Woensdag ge ïnstalleerd als burgemeester van Hengelo. Voorzitter* van enige raadsfracties merkten op. dat door de benoeming van een R.K. burgemeester in een stad, welke in meerder- derkeid niet die geloofsovertuiging is toe gedaan. teleurstellingen zijn gewekt. Het Comité van Europese Koffiehan delaren-verenigingen zal dit jaar zijn alge mene ledenvergadering op 6 October in Oegstgeest houden. Twintig importeurs uit Nederland. Engeland, België, Frankrijk, Duitsland en Italië zullen tie vergadering bij wonen. De Staatscourant van Woensdag bevat een beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken, waarbij met ingang van de eerste Dinsdag van October 1951 voor de tijd van drie jaren een aantal werkgeversleden, plaatsvervangend werkgeversleden, arbei dersleden en plaatsvervangend arbeiders leden van de Raden van Arbeid in verschei dene plaatsen wordt benoemd. In Oost zaan is wederom een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Zevenen veertig kippen zijn in de destructor te Pur- merend vernietigd. Dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de afdeling'internationale volksgezond heidszaken van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is benoemd tot voorzitter van de commissie van deskundi gen op het gebied van de sociale en medische bijstand van de Raad van Europa. Te Almelo is in bijzijn van talrijke autoriteiten, onder wie de Canadese ambas sadeur, de heer P. Dupuy, een bevrijdings monument onthuld ter herinnering aan de bevrijding van Almelo door onderdelen van het Canadese leger. Het is tot -tand gekomen door giften van de gehele Almelose be volking. In Amsterdam is opgericht een „Lions Club", behorende tot de International Asso ciation of Lions Clubs, een niet-politieke en niet-religieuze organisatie, die zich onder meer ten doel stelt een betere verstandhou ding tussen de mensen te bevorderen. De Lions Clubs houden zich in het bijzonder bezig met het helpen van charitatieve instel lingen en het hulp bieden bij rampen. De heer L. Leon Leoni uit Amsterdam is geko zen tot eerste president van de Amsterdamse club. Op Maandag 8 October zullen de Ko ningin en Prins Bernhard te Amersfoort drie bataljons inspecteren van het regiment infanterie Johan Willem Friso, het regiment Limburgse Jagers en het regiment infanterie Oranje Gelderland. Na deze inspectie zal de Koningin nieuwe vaandels uitreiken aan deze regimenten. In Bergen op Zoom is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de oud-ille gale strijder Jan Dercks, dat in Duitsland door de "Nederlandse Opsporingsdienst is op gegraven. De commandant van de illegale groep „Wim", waarvan Jan Dercks deel uitmaakte, luitenant-kolonel Van der Meer sen uit België, deelde aan de groeve mede dat Jan Dercks posthuum was onderscheiden met het ridderschap in de Orde van Leopold II en met het Kruis van Verdienste en het Kruis van Verzet. Twaalf grote meelfabrikanten hebben onlangs onder het motto „Waarschuwing" een beroep op de bakkerspatroons gedaan hun meel uitsluitend te betrekken van de leveranciers, die zekerheid kunnen geven, dat hun producten de gezondheid niet zullen schaden. De commissie van overleg van de middenstandsbonden heeft thans een circu laire aan de bakkerspatroons gezonden, waarin zij zegt „deze stunt van dp twaalf grote meelfabrikanten als een openlijke aan val op het midden-groot- en kleinbedrijf te beschouwen, waartegen zij met kracht pro testeert". In de jaarvergadering van de Al gemene Nederlandse Molenaarsbond heeft de voorzitter een fel protest doen horen tegen de circulaire van de meelfabrikanten. Een 3-iarig dochtertje van molenaar Kessels te Cuyk is door een draaiende mo lenwiek getroffen. In een ziekenhuis te Nijmegen is het meisje overleden. HAARLEM EN OMGEVING Gistermiddag omstreeks half één viel een 45-jarige man uit Woudenberg op de bovenverdieping van de voormalige werk plaats van Beijnes aan het Stationsplein door een ruit, waardoor hij een lichte hersen schudding en enkele snijwonden aan zijn gezicht en rechterhand opliep. De oorzaak van deze val was, dat de man door de dikke stoflaag niet zag, dat een gedeelte van de vloer uit glas bestond. Van een hoogte van 2Yi meter belandde hij op de vloer van de benedenverdieping. Woensdagmiddag omstreeks drie uur heeft de 13-.iarige A. J. bij het voetballen op een speelveldje bij het Roemer Visscher- plein te Heemstede zijn rechterbeen gebro ken. Hij is in de Maria-stichting te Haarlem opgenomen. Woensdag heeft de Haarlemse recherche proces-verbaal opgemaakt tegen de dertig jarige Haarlemse schilder D. A„ die er van verdacht wordt in Juli van dit jaar een be drag van honderd gulden te hebben ver duisterd ten nadele van een Haarlemmer voor wie A. een hoeveelheid verf moest ko pen. Hij kocht de verf inderdaad, echter zonder te betalen. Vermoed wordt dat hij het bedrag ten eigen bate heeft aangewend. Voor het propaedeutisch examen (bouw kundig ingenieur) aan de Technische Hoge school te Delft zijn geslaagd de heren: W. F. Saarberg en S. J. Sterrenburg te Heemstede. De heren K. Bijlsma, Haarlem en A. Roldanus, Overveen, zijn aan de gemeente universiteit te Amsterdam bevorderd tot arts. Voor het artsexamen eerste gedeelte is geslaagd de heer F. C. Maus, Heemstede. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal morgen, Vrijdag, geen spreekuur houden. De heer W. Weiland, meesterknecht van de chem. cosmetische fabriek „Akru" te Haarlem zal Dinsdag 9 October, bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd, na 50 jaren arbeid in de fabriek, welverdiende rust gaan genieten. Mejuffrouw L. A. van der Voort bij ongeval gewond De voorgangster van de Nederlandse Protestantenbond te Heemstede, mejuf frouw L. A. van der Voort, die Zondag haar intrede heeft gedaan, is Maandag avond te Bilthoven aangereden, ten gevol ge waarvan zij met een hersenschudding in het Diaconessenhuis in Utrecht moest wor den opgenomen. Het ongeval geschiedde doordat er plotseling een hond voor haar fiets liep, zodat zij moest uitwijken en tegen een auto botste die uit de tegen overgestelde richting kwam. Haar toestand is naar omstandigheden redelijk goed. Zij zal echter nog wel enige tijd rust moe ten houden, voordat zij haar taak in haar nieuwe gemeente zal kunnen hervatten. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: S. Spinderv. d. Heide, d.; M. L. J. JanssenLerkhoff, d.; C. C. v. Schoot en—Zuijderland, d.; M. Woerlee—van Rede, d. ONDERTROUWD: F. Rodenboog en H. G. Vinke. GEHUWD: H. G. W. Hisschemöller en M. van Beek; L. J. J. Verburg en E. J. Bruil; N. Heeneman en j. B. Karpouzis; J. Pieper en W. Bagnay.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7