BRYLCREEM PALM BEACH H. de Graaff De prijsvraag voor een schetsplan voor zomercentrum in Zandvoort 0LIEST00K INSTALLATIES De radio geeft Zaterdag Voor de Winter Uw „bed" in orde Met 9.95 13.95 PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Q Wereldnieuws j GROEN Co. Welke gebouwen en inrichtingen de studie commissie daar wenselijk acht FALCON REGENKLEDING 1 Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Maakloon 1 j Haarlems Matrassenhuis mag Uw haar gezien worden! Voor zacht en glanzend haar Brylcreem! Voor mooi gezond haarBrylcreem Brylcreem geeft U een wel verzorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Masseer Uw haar dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet. Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd! Brylcreem Uw haar voor een smetteloze haarverzorging. ...en iedere week 'n BRYLFOAM creamshampoo Kantoorbediende knoeide bij echtscheidingsprocedure Vier maanden geëist tegen arts Militaire oefeningen in Noordholland SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 zwan endons nachthemd zwanen dons p y a m a Stichting „Gedupeerden der Oude water se Bank" De Mare in Leiden zal worden gedempt Vrouw in zinkend schip verdronken Curatorium Defensie-studiecentrum Bespreking over de Rijnvaartpremies Smokkelaar liet nieuwe auto in de steek Gevoelige straffen geëist tegen twee recidivisten BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 Verzending van zeepost VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 Bij het verschijnen van het rapport van de door de raad van Zandvoort benoemde studiecommissie „Wederopbouw Badplaats accommodatie", gaven wij de conclusies weer, vervat in de antwoorden op de vijf aan de commissie voorgelegde vragen in zake de verwezenlijking van het in het plan Friedhoff opgenomen zomer-centrum, dat eventueel aan de kop van de Zeestraat zal worden gesticht. De vraag komt naar voren hoe nu de verdere gang van zaken zal zijn. De com missie adviseert een prijsvraag uit te schrij ven in overleg met de B.N.A., omdat het wenselijk wordt geacht, dat een weg ge vonden wordt om zich te beraden over de vraag op welke wijze realisering van de plannen bevorderd kan worden. Het is aan te nemen dat in een der eerst volgende raadsvergadferingen het rapport der commissie besproken zal worden en dat dan beslist zal worden over het voor stel om over te gaan tot het uitschrijven van een prijsvraag. Natuurlijk zal, als de raad met het plan der commissie meegaat, een crediet daarvoor beschikbaar gesteld moeten worden. Aan de deelnemers zal dan gevraagd worden een schetsplan voor het zomer centrum (of zoals de commissie aanbeveelt: boulevard-centrum) te maken. Daarom is het van belang uit het om vangrijke rapport te ontlenen hoe de com missie zich dit centrum heeft gedacht. Voorop staat natuurlijk het stichten van het hoofdgebouw met beide zijvleugels, dat aan de kop van de Zeestraat moet komen. Gemeend wordt dat er in het hoofdgebouw een zaal moet komen met ongeveer 1200 zitplaatsen. Deze zaal moet geschikt zijn voor uitvoeringen, congressen en tentoon stellingen. Zo mogelijk zal het Concert gebouw-orkest daar moeten kunnen con certeren. De toneelruimte moet geschikt zijn voor niet te omvangrijke revues en toneelstukken, echter niet voor grote opera's. Voorts wordt ook een film-cabine gewenst (echter geen bioscoop) en een dansvloer. Aansluitend aan deze zaal kan een balcon-terras gemaakt worden (met uitzicht over plein en zee) óók bereikbaar buiten de grote zaal om. Daarin kan wor den opgenomen een café met dancing voor pl.m. 400 personen. Annex aan het terras moet er ook een bar komen. Het hoofdgebouw moet ook enige klei nere zalen bezitten voor kleine congressen, vergaderingen, cabaret-voorstellingen, dan cing, vertoning van smalfilms, tentoonstel lingen, kamermuziek, poppentheater, enz. Deze bijzalen dienen berekend te zijn voor respectievelijk 250 en 550 600 personen. Bovendien een foyer (dancing) voor 300 a 400 personen. In de kelder kunnen kegel banen gemaakt worden, die ook 's winters gebruikt kunnen worden. In de beide vleugels naast het hoofdge bouw wil de commissie op de begane grond (galerij bouw) zes dagwinkeltjes zien en ten hoogste tien kermis-attracties, (speel automaten, schiet- en werptenten, inrich tingen waar poffertjes, wafelen, oliebollen en patates-frites gebakken worden, mits de vetlucht wordt tegengegaan. Deze attrac ties mogen evenwel geen Lunapark-idee hebben en dan ook geen lawaai maken. Met warmte beveelt de commissie dan nog aan in het hoofdgebouw of bij-vleugels onder te brengen een rolschaatsenbaan, alsmede gelegenheden voor ping-pong, volleybal, enz. Andere objecten in of nabij de vleugel galerijen zouden kunnen zijn: een lunch room, twee cafetaria's, enige ijssalons en één broodjeswinkel. De afsluiting der beide vleugels aan zee ziet de commissie in een café met restau rant (D klasse) aan de kop van de Zuide lijke vleugel en een meer populair café, (cafétaria) aan de kop van de Noord vleugel. Op de eerste verdieping van de Zuide lijke vleugel adviseert de commissie een hótel met c.a. 100 bedden te maken, met balcons op het Zuiden en in de Noordelijke ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamermuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements orkest. 14.00 Hoorspel voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 16.00 Piano en orgel. 16.20 Platen. 16.30 De Schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek week- overzicht. 18.25 Piano. 18.40 Regeringsuitzen ding. 19.00 Filmmuziek. 19.20 Parlements- overzicht. 19.30 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Amusements muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Metropole-orkest. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Het Nederlandse lied. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Lichte mu ziek 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Dansmuziek 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Jodelzang. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Orgel. 18.35 Volksdansen. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Tiroler muziek. 20.45 De tiran, muzikale comedie. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Instrumentaal sextet. 22.30 Onder de pannen. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Concert. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 16.15 Piano en cello. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Lichte mu ziek. 20.10 „Dreimaderlhaus". 20.52 Platen. 21-.00 Actualiteiten. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. vleugel enkele pensions, (b.v. drie) met totaal 60 a 80 bedden. Wat bijzondere attracties betreft, was men in de commissie algemeen enthousiast over de stichting van een zeevissen-aqua rium, een attractie, die óók 's winters van groot belang zou zijn terwijl een attractie van bijzondere aard (b.v. van het gehalte „Avifauna") zéér veel bezoekers naar Zandvoort zou lokken en bij slecht weer zou vasthouden. Poppentheater, visserij show, televisie worden met name genoemd, doch een tweede bioscoop acht men in Zandvoort voorlopig niet gewenst, tenzij als Cineac voor amusement bij slecht weer. Voorts ware dan buiten het plein nog te denken aan een kinderbewaarplaats (crèche) zoals die in Scheveningen bestaat. Dit boulevard-centrum moet in prin cipe bestemd zijn voor alle bezoekers, waarbij de zalen en inrichtingen op de 1ste en 2de verdieping meer in het bijzonder accommodaties moeten bevatten voor het beter gesitueerde publiek. In de wintermaanden zal een gedeelte van dit centrum moeten open zijn, waaraan de attracties zullen moeten worden aan gepast. Aan de zeezijde zal het centrum een passende afsluiting moeten vinden in een complex bestaande uit trappen en terras sen, strandcafé, garderobe-inrichting, enz., ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huis 1 Voor alle voorkomende reparaties. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 terwijl hoofdgebouw en zijvleugels een plein omsluiten, geschikt voor café-terras sen, terwijl men op dit plein in ligstoelen zal kunnen zonnebaden, (echter niet in badpak). Men ziet in de grond van de zaak dit boulevard-centrum als het Kurhaus in Scheveningen, het meest pakkende en im posante gebouw van die plaats, terwijl men zich de exploitatie er van voorstelt in han den van één maatschappij, zoals dat met de maatschappij „Zeebad Scheveningen" het geval is, opdat een eventuele niet ren dabele exploitatie van het hoofdgebouw zou kunnen worden opgevangen door de meer lucratieve exploitaties van de bij gebouwen, zoals dat in Scheveningen mo gelijk is gebleken. ADVERTENTIE Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Een 45-jarige kantoorbediende van een verzekeringsmaatschappij in Amsterdam heeft voor het Amsterdams gerechtshof be vestiging tegen zich horen eisen van de twaalf maanden gevangenisstraf die hem door de rechtbank waren opgelegd. De verdachte had de president van de rechtbank, tot wie hij zich wendde met een verzoek tot echtscheiding, op een dwaal spoor «gebracht. Hij had als adres van zijn vrouw een huis in de Kinker straat opgegeven, waar zij niet woonde. Wel woonde op dit adres mej W. met wie hij een huwelijk wilde sluiten. Toen de deurwaarder de dagvaarding kwam bete kenen, zei mej. W., zoals zij te voren met de verdachte had afgesproken, dat de vrouw wel in het huis woonde, maar niet aanwezig was. De deurwaarder liet de dag vaarding bij haar achter. Later werd de echtscheidingsprocedure in behandeling genomen. De vrouw van de verdachte, die nimmer een oproep had ge kregen, was uiteraard niet aanwezig. De rechtbank, in de overtuiging dat de vrouw wel degelijk de dagvaarding had ontvan gen, ontbond daarop het huwelijk bij ver stek van de echtgenote. Enige tijd later trad de verdachte daarop in het huwelijk met mej. W. Toen de eerste vrouw gewaar werd, dat zij van haar man was gescheiden, tekende zij verzet aan. Wegens valsheid in authen tieke acten werd tegen de man een ver volging ingesteld. De rechtbank veroor deelde hem tot een jaar gevangenisstraf. Voorts stond terecht een 32-jarige be lastingconsulent uit Amsterdam, op wiens advies de kantoorbediende gehandeld had. De rechtbank had hem tot l'A jaar veroor deeld. Ook tegen hem eiste de procureur-gene raal bevestiging van de vorige straf. Mej. W., die geen hoger beroep had aan getekend, is door de rechtbank tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld. Voor de Haagse rechtbank heeft de 62- jarige arts A. L. uit Rijswijk, voordien te Zevenhoven, terecht gestaan, aan wie dood door schuld ten laste was gelegd. Op 1 November 1950 had hij een 27-jarige in woner van Zevenhoven, die een kunstgebit wenste, alle tanden en kiezen getrokken onder verdoving, waaruit de patiënt niet was ontwaakt. Aanvankelijk werd aange nomen dat de dood door een te grote dosis narcose was ingetreden. Bij sectie bleek echter dat zich in de luchtpijp van de pa tiënt een prop watten bevond, zodat de dood door verstikking was ingetreden. De officier van Justitie was van mening dat de patiënt door grove schuld van de verdachte was overleden en eiste tegen hem vier maanden hechtenis. De verdediger, mr. J. Schuurman Stek hoven, betoogde dat hier niet van grove schuld maar van een noodlottige samen loop van omstandigheden sprake is ge weest en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 18 October uitspraak doen. De Maastrichtse notaris J. M. H. O. Quaedvlieg, die met het jacht „President Robert" Nederland heeft verlaten, is door de rechtbank te Maastricht uit zijn ambt ont heven. Reeds is gemeld dat in October een aan tal bataljons, bestemd voor de territoriale verdediging, geoefend wordt in het Westen van Nederland. Drie bataljons zullen deze oefening te velde afsluiten tussen 15 en 17 October in het gebied, dat ongeveer begrensd wordt door de lijnen Amsterdam-Haarlem en Alkmaar-Purmerend. Behalve de drie infanterie-bataljons zul len andere onderdelen van het leger en eenheden van de luchtmacht deelnemen aan deze oefening. ADVERTENTIE met lastex taille, in zalm en bleu, maten 40 t/m 48 geheel gepaspeld, in zalm en bleu maten 40 t/m 48 In de opslagplaats van de meubelfabriek Everestaan de Nassauhaven te Rotterdam heeft een hevige brand gewoed. De brand werd Donderdagmorgen omstreeks half tien ontdekt en korte tijd later stond de gehele opslagplaats in lichter laaie. Een overzicht van het blussingswerk. In Oudewater is een vergadering gehou den, belegd door een commissie uit de cre diteuren in het faillissement van de Oude- waterse Bank. Medegedeeld werd dat de Amsterdamse Bank een bedrag van 25.000 beschikbaar zal stellen ter verdeling onder crediteuren op grond van sociale overwe gingen. In deze vergadering werd opgericht de stichting „Gedupeerden der Oudewa- terse Bank". Het doel van de stichting is het uitvoeren van een hulpactie voor de zwaarst gedupeerden Medegedeeld werd dat de kosten van curatoren betaald kunnen worden uit de baten, die de boedel nu oplevert, zodat dus de hoofdsom, die binnenkomt, niet ver mindert. Er is een belangrijke post van niet erkende effecten die wel eens drie a vief ton zou kunnen belopen, die aan het rijk vervalt. Bovendien heeft het rijk nog een fiscale vordering op de crediteuren van ongeveer hetzelfde bedrag. Het stichtingsbestuur zal bij het rijk trachten compensatie te verkrijgen op sociale gronden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen geen gevolg geven aan het verzoek van de burgemeester van Leiden, het be sluit van de Leidse gemeenteraad tot dem ping van de Mare aan de Kroon ter ver nietiging' voor te dragen. Dit betekent dus dat de Mare zal worden gedempt. Het motorschip „Maria" uit Herwen en Aerdt, det Dinsdag op de Rijn een aan varing had gehad, liep Donderdag bij Xan- ten plotseling vol water, waardoor het on middellijk zonk. De vrouw van schipper Bones werd door het water in de roef ver rast en verdronk. De schipper kon zich in een roeiboot in veiligheid stellen. Donderdagmiddag heeft de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, in het departement van Oorlog geïnstalleerd het curatorium, dat de directeur van het on langs opgerichte Defensie-studiecentrum in de vervulling van diens taak zal bij staan. Voorzitter van het curatorium is Prins Bernhard. In zijn installatie-rede legde de minister de nadruk op de belangrijke taak, welke voor het Defensie-studiecentrum bij de weerbaarmaking van ons land in interna tionaal verband is weggelegd. Dit studie centrum beoogt nauw contact te leggen tussen allen, die zijn betrokken bij de lands- defensie in de ruimste zin, inzicht te geven in de internationale politiek, economische en strategische verhoudingen, voorzover deze voor de Nederlandse defensie van be lang zijn, de aspecten te bestuderen van de moderne oorlogvoering en de invloed daarop van wetenschap en techniek, voorts inzicht te verschaffen in de verdedigings voorbereidingen van de Atlantische Unie en in de taak, welke Nederland daarin be hoort te vervullen, alsmede in de behoef ten en mogelijkheden van de weerbaarma king van Nederland op ieder gebied van het maatschappelijk leven. Op Dinsdag 9 October zullen Belgische en Nederlandse ministers in Den Haag bij een komen teneinde overleg te plegen over de Rijnvaartpremies. Deze bespreking wordt gehouden ter uitvoering van het overeengekomene op de Benelux-confe- rentie te Goes. Van Nederlandse zijde zul len de ministers Stikker en Wemmers aan de conferentie deelnemen. Zilver en goud onder de spatborden Dezer dagen arriveerde uit Duitsland aan het grenskantoor Holz te Kerkrade een nieuwe Amerikaanse auto. Aan het stuur zat een Nederlander, die in België woont. Daar de douane de laatste tijd de ervaring heeft opgedaan, dat de grote ruimten ach ter de koplampen van grote wagens dik wijls gebruikt worden voor het verstoppen van smokkelwaar, gaf de dienstdoende ambtenaar aan de bestuurder van de wa gen te kennen, dat hij even de koplampen wilde controleren. De automobilist had daartegen niet het minste bezwaar en ging, terwijl zijn wagen naar een nabij gelegen garage werd gereden, in een grens- café binnen om een kop koffie te drinken. Spoedig ontdekten de ambtenaren dat onder de beide voorspatborden van de auto grote bergplaatsen waren aangebracht. Zij haalden daaruit te voorschijn zilveren schalen, zilveren bestek, sigaretten-étui's, colliers van zilver en goud, een verrekij ker en nog een serie kleinigheden ter waarde van ongeveer f 2000. Terstond gin gen twee douaniers naar het café, waar de bestuurder van de wagen zijn kopje koffie dronk; Hij had zich echter uit de voeten gemaakt, was in Bleijerheide in een ander café binnengegaan en had daar een taxi besteld, waarmee hij naar Breda was ge reden. Men heeft hem niet kunnen opspo ren. Vermoedelijk is hij naar België ge gaan. De Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank eiste Donderdag twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen de 53-jarige Haarlemse bakker H. C. H., die zich voor de twaalfde maal wegens diefstal te verantwoorden had. H. gaf grif toe dat hij in de nacht van 30 Juni op 1 Juli van dit jaar een huis in Bloemendaal was binnen geslopen en daar uit een kistje, dat in een van de kamers stond, een damespols horloge, een broche en twee kettinkjes plus hangertjes had weggenomen. Bij het ver laten van het huis had hij bovendien nog een regenjas, die in de gang op een kap stok hing, meegenomen. De Officier van Justitie noemde H. een beroepsmisdadiger. De raadsman vroeg clementie. Op de man, die vervolgens in het ver-; dachtebankje verscheen, bleek de zegs wijze „baas boven baas" toegepast te kun nen worden. Deze baas had namelijk al veertien keer een veroordeling wegens diefstal tegen zich horen uitspreken. Dit maal had hij zich vergrepen aan een fiets, die in een schuurtje in Haarlemmerliede stond. In de nacht van 7 op 8 Augustus van dit jaar had hij het slot van dat schuurtje weten te verbreken en op het gloednieuwe karretje weg te rijden. Hij kwam .overi gens niet ver: hij was nog geen twintig meter dichter bij huis of de politie greep hem al in de kraag. De Officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. De raadsman vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te willen leggen: de verdachte heeft, vóór dat hij deze dief stal pleegde, voor het eerst sinds achttien jaar werk gevonden- en dat verricht tot grote voldoening van zijn patroon. De raadsman zag daarin een ommekeer in 's méns levenshouding en vroeg de rechtbank zijn cliënt een kans te geven, zijn goede voornemens uit te voeren. De rechtbank zal in beide zaken op 18 October uitspraak doen. De K.L.M.-vlieger A. Viruly heeft voor zes maanden de functie van hoofd van de Dienst Bemanningen verwisseld voor die van gezagvoerder. Gezagvoerder J. Abspoel zal gedurende een half jaar de functie van hoofd van de Dienst Bemanningen waarnemen. 2. Na een vervelende, maar voorspoedige tocht bereikten Panda en Jolliepop met de postkoets van Joris Goedbloed de hoofd stad, en daar was toen al spoedig de ambts woning van de Minister-President gevon den. „En nu maar vlug!", zei Panda die, zoals we weten, haast had. Maar zó vlug ging het nu toch óók weer niet, want Joris Goedbloed sprak: „Een enkel momentje van uw kostbare tijd nog, baaske! Het valt mij hard om het te zeggen, maar ge moet uw heerlijke rit op mijn voortreffelijk post- voertuig nog betalen! Van elk uwer komt mij nog vijfhonderd ducaten toe als recht vaardig loon voor mijn noeste voermans- arbeid". „Vijfhonderd! Ongehoord!", kreet Jolliepop. „Openbare schande!" En ook Panda was zeer ontstemd (hoewel hij van te voren geweten had welk schandelijk be drag Joris vroeg). „Nou, je kunt ze krij gen", zei hij, „maar ik zal het meteen eens even aan de Minister-President vertellen! Die zal wel boos zijn! Die houdt daar hele maal niet van, Joris!" ,JComt, komt, ge moet niet trachten om mij Zijne Excellen tie te leren kennen," vermaande Joris, ter wijl hij zijn hand uitstak naar het geld. „Het behoort Zijne Excellentie van harte te verheugen wanneer het mijn kleine onderneming wel gaat want wie of wat zal hem anders de belastingen opbrengen die Zijne Excellentie onder meer voor zijn levensonderhoud behoeft?" Nu ja dat ivas nu een taal, waar Panda eenvoudig geen antwoord meer op gaf. Zwijgen. De Moskouse bladen hebben Donderdag geen melding gemaakt van de Woensdag door het Witte Huis afge. legde verklaring, dat de Sovjet-Unit weer een atoombom tot ontploffing heeft gebracht. Pensioen. „Le Monde" meldt, dat de West, Duitse regering heeft besloten pensioen toe te kennen aan de verwanten der betrokkenen in de samenzwering tegen Hitler van 20 Juli 1944, die indertijd door de nazi's zijn terechtgesteld. Bit was tot nu toe niet geschied omdat slechts pensioen werd toegekend aan dt nabestaanden van hen die „door d( vijand zijn gevallen". Afgeslagen. Op zijn wekelijkse persconfe. rentie heeft president Truman ver klaard, dat John Foster Dulles het aan. bod om benoemd te worden tot ambas sadeur in Japan heeft afgeslagen. Dul les had hem gezegd te menen, dat hij er beter aan deed om in het burgerleven te blijven en te trachten te voorkomen, dat de republikeinse partij isolationistisch zou worden, aldus Truman. Dulles is republikein en adviseur van het ministe. rie van Buitenlandse Zaken. Uilen. In de laatste tijd hebben ook uilen deelgenomen aan het levendige smok- kelverkeer aan de Duits-Belgische grens. Het betrof hier echter geen le. vende uilen, doch zeer onschuldig uit- ziende boekenstandaards, die tot 600 karaat diamant bleken te bevatten. De Duitse politie heeft de uilensporen na gegaan tot in Idar-Oberstein, een cen trum van Duitse diamantslijpers. Het bleek, dat hier uit Antwerpen gesmok kelde diamanten in grote hoeveelheden werden geslepen. Volgens de Duitse politie heeft de illegale slijperij in dit Duitse plaatsje de Antwerpse slijperijen voor een goed deel stil gelegd. Men schat, dat het aantal naar Duitsland gesmokkelde diamanten jaarlijks een waarde van meer dan een milliard Bel. gische franken overtreft. Bereid. Het Oost-Berlijnse stadsbestuur heeft verklaard bereid te zijn „het leven in de Duitse hoofdstad te normaliseren en een gunstige basis voor Duitse be sprekingen te scheppen". Verder heeft het geprotesteerd tegen „het neerslaan van vreedzame burgers, die wilden spreken over vrije verkiezingen voor eenheid en vrede" in de Franse sector. Onafhankelijkheid. Donderdagavond heeft de Arabische Liga besloten op de aan staande vergadering van de UNO te Parijs de kwestie van de onafhankelijk, heid van Frans-Marokko aan de orde te stellen. In Augustus j.l. heeft de lei der van de Istiqlal (Marokkaanse onaf. hankelijkheidspartij) de liga verzocht Marokko te helpen zich te bevrijden van het Franse bestuur. De secretaris-gene raal van de Istiqlal, Mohammed Hassan el Wazani, die op het ogenblik in Alexandrië verblijft, heeft verslaggevers medegedeeld, dat de zaak van Marokko door middel van de UNO zal zegevieren. Defensie. Charles E. Wilson, de president van de General Motors Corporation, heeft er op aangedrongen, dat er bij wijze van permanente defensiemaatre gel over het gehele gebied der Verenigde Staten fabrieken zullen worden ge bouwd, die in korte tijd geheel op oor logsproductie zouden kunnen worden omgeschakeld. Order. De Deense minister van Landsver- dediging heeft in een radio-toespraak tot het gehele volk medegedeeld, dat de Deense weermacht in geval van een aanval op Denemarken opdracht heeft tegenstand te bieden zonder op orders van de regering te wachten. Hij zeide verder, dat in naam van de koning, de regering of hoge militaire leiders gege ven orders om de mobilisatie of de strijd te staken, bij voorbaat als vals zouden moeten worden beschouwd. Deze maat regel is klaarblijkelijk genomen om een herhaling van het gebeurde in de afge lopen oorlog te voorkomen, toen in Noorwegen volgelingen van Quisling zich van radio-Oslo wisten meester te maken. Amnestie. Donderdag is te Athene meege deeld, dat het vonnis van 3.000 Grie ken, die op beschuldiging van commu nistische activiteit ter dood veroor deeld waren, in levenslange gevange nisstraf zal worden gewijzigd, wanneer de nieuwe regering in functie treedt. Explosie. Bij een ontploffing in een spring stoffenfabriek te Bellerive Sur Allier (Midden-Frankrijk) zijn vier personen, onder wie twee vrouwen, om het leven gekomen en vijftien personen gewond. Eén arbeider wordt vermist. Kolenschaarste. Door de kolenschaarste in West-Duitsland zullen volgens de win- terdienst van de Duitse bondsspoorwe- gen behalve 28 sneltreinen, die komen te vervallen, op Zondagen 120 perso nentreinen niet meer rijden. Er is een nog beperktere dienstregeling opge steld voor het geval de kolenpositie verder zou verslechteren. Diefstal. De politie van Düsseldorf heeft bekend gemaakt, dat dieven 124 orgel pijpen uit een kerk te Düssedorf heb ben gestolen. ADVERTENTIE Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië m.s. „Sibajak" (11 Oct.); naar Nieuw Guinea m.s. „Blitar" (16 Oct.); naar de Nederlandse Antillen m.s. „Sarpedon" (15 Oct.); naar Suriname m.s. „Agamemnon" (23 Oct.); naar Australië via Engeland (6 Oct.) en naar Canada s.s. „Rijndam" (10 October). Uitslag veilingen De uitslag van de veilingen, die Donder dagmiddag in het Notarishuis te Haarlem gehouden werden, is: Tetterodestraat 51, Haarlem f4300, L. J. Muller; Zandvoortse- laan 339, Bentveld f8200, P. Korstenbroek; Ged. Schalkburgergracht 31, Haarlem f4600, E. Jas qq.; Lange Veerstraat 17, Haarlem (opgehouden) f 16.000; G. van Aemstelstraat 193, Haarlem f5400, J. D. Rigbers qq.- G. van Aemstelstraat 195, Haarlem f5010, J. D. Rigbers qq.; 2de Emmastraat 26, Haarlem (niet geveild); Middenweg 12, Haarlem f 6800, C. Scheltema; Kostverlorenstraat 66, Zandvoort f4700, J. H. Rink; Haarlemmer straat 13, Zandvoort f7200, A. Pool.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2