Minister Stikker beveelt overweging van vorming ener Atlantische federatie aan Coalitiekabinet in Israel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kortzichtig Artikelen in „Die Welt" en „Freedom and Union" Nog geen Oost-Duits antwoord op West-Duitse „veertien punten" Noordelijken wensen hervatting der besprekingen in Panmoendjom Wpprhi^richt Egypte en de verdediging van het Midden-Oosten Nederlandse ministers bepleiten Westelijk samengaan Europese eenheid Nederlands-Indonesisch overleg in November Koning George Hel woord is aan Grotewohl beschaamde de verwachtingen Vrijlating 20.000 gevangenen aangekondigd Jacht nrt cnn^rillero's in Malakka Brits Kroonprinselijk paar naar Canada Generaal Ridgway gaat er mee accoord Engelse straaljager op Gilze-Rijen verongelukt Winst voor Pleven bij de kantonnale verkiezingen Senaatsverkiezing in Bremen 66e JAARGANG No 77 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 8 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 241 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70 Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS WEER EENS een man van bij zondere bekwaamheid aan ons land ontvallen: ditmaal prof. F. A. G. Keesing, financieel deskundige, die een taak bij het Internationaal Monetair Fonds te Washing ton heeft aanvaard. Vrij Nederland betuigt daarover spijt. Wij zullen kunnen voortgaan met spijt te betuigen over het vertrek van belangrijke figuren. Daar ziet het tenmin ste naar uit. Want wij betalen hen te slecht. Dit geldt zowel voor ministers als voor hoge ambtenaren en geleerden, die bij zondere qualiteiten bezitten. Een van de gevolgen van het sinds de oorlog zo sterk toegenomen internationale contact is, dat men in het buitenland de bekwaamheden van deze mensen ontdekt en hun de een na de ander mooie posten aanbiedt, waarop hun arbeid naar waarde beloond wordt. Blijven zij hier, waar een loodzware fiscale druk verergerd wordt door een ver sneld inhalen van de achterstand bij de belastingen, zodat de aanslagbiljetten el kaar snel opvolgen, dan wordt hun privé leven steeds zorgelijker en kwellender terwijl een moeilijke en vaak zwaar-ver- antwoordelijke arbeidstaak hun volle aan dacht vergt. Het is kortzichtig beleid, zulke mensen zo slecht te belonen voor werk dat ten dienste van de samenleving verricht wordt. Men klampt zich vast aan salarisregelin gen en voorschriften die van geringe be tekenis zijn in verhouding tot het belang van het behoud ener élite van bekwame mensen. Een volk kan niet buiten zulk een keur van uitblinkers; in feite is die een noodzakelijke voorwaarde voor zijn be staan. Het is goed daar eens bijzondere aandacht op te vestigen, want blijkbaar beseffen te weinig mensen het. Misschien helpt een eenvoudige vergelijking. Er is in de laatste jaren heel wat ophef gemaakt over vertrek naar het buitenland van be kende voetballers. Die werden beroepsspe lers in Frankrijk en Italië. Hun aftocht verzwakte het Nederlands Elftal en dat was merkbaar in zijn resultaten: het leed een reeks nederlagen, die maar bij uitzon dering werd onderbroken. Welnu: in de zelfde tijd verloren wij aan het buitenland krachten op gans ander gebied en wij gaan door met dat te doen wier vertrek wij op den duur op gans andere wijze maar veel zwaarder zullen gevoelen. Het is waar dat een aantal mensen zich in zijn nationale eigenliefde gekwetst zal voelen als het Nederlands "voetbalelftal van België of Zwitserland verloren heeft, en er misschien een hele dag humeurig door zal zijn. Dat is van geen werkelijk belang, dat is alleen maar schijn, vergeleken bij een tekort aan mensen die de grote problemen begrijpen en beheersen. De menigte weet daarvan weinig of niets, de grote meerderheid be kommert er zich niet eens om. Daar moe ten anderen maar voor zorgen. Welnu: er zijn vroeger mensen geweest en er zijn er nog steeds, die dat jarenlang gedaan heb ben in beperkte levensomstandigheden, die niet bij hun positie hoorden. Maar het kan, in een tijd als deze, te erg worden.-Evenmin als de Amerikanen begaan de Russen deze kortzichtigheid: de mensen die zij verant woordelijkheden opleggen, waarbij het lot van velen gemoeid is, belonen zij daarnaar. Dat zouden wij door het verstrekken van extra-toelagen voor bijzondere arbeidstaak, door het vergoeden van verliezen die zij lijden, die (in hun geval immer slechts tijdelijk) een ministerstaak op zich nemen, ook kunnen doen. Omdat wij onze be kwaamste krachten voor zulk verantwoor delijk en uitputtend werk nodig hebben, in ons aller belang, en omdat wij zulke krach ten niet aan het buitenland kunnen verspe len. Er is wel degelijk een weg te vinden om dit soort dingen te voorkomen. Maar men moet er niet klein, niet krenterig, niet kleinburgerlijk-afgunstig voor zijn. Wat de kosten betreft die zulk een verstandig be leid meebrengt: zij zijn nietig in vergelij king met de astronomische getallen, die de staatsuitgaven belopen. En zij zullen boven dien goed besteed zijn, want op den duur zal er aanzienlijk voordeel tegenover staan. Eer wij nog meer mensen van betekenis verliezen en de voor ieder volk onmisbare élite gaan verliezen zou men zich kunnen bezinnen. R. P. Dr. Philips wordt in televisieprogramma herdacht De fabrieken van de N.V. Philips in Eind hoven zullen Woensdag, de dag waarop het stoffelijk overschot van dr. Philips ter aar de wordt besteld, gesloten zijn. Vanmorgen is de hoofdstaf van het bedrijf bijeen ge weest om de overledene te herdenken. Dr. Philips zal ook voor de televisie worden herdacht. De minister van Economische Zaken, professor Van den Brink, zal dat morgen doen in het televisieprogramma van de V.A.R.A. Het programma begint in verband daar mee iets vroeger: morgenavond om kwar* voor acht. Gisteren hebben de A.V.R.O. en de K.R.O. dr. Philips al in hun radio programma's herdacht. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen zullen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten binnenkort gezamen lijk Egypte verzoeken toe te treden tot het voorgestelde defensie-commando voor het Midden-Oosten. Naar in diplomatieke kringen verluidt zullen de drie mogendheden de Egyptische regering van haar voornemen op de hoogte stellen en de hoop uitspreken, dat Egypte als gelijkwaardige deelgenoot aan dit com mando zal deelnemen. drie wolven ontvlucht en weer gepakt In de Rotterdamse diergaarde Blij dorp ontdekte gistermorgen de oppasser van de wolven, dat drie jonge dieren kans hadden gezien de benen te nemen en tussen de struiken aan 't spelen waren gegaan. Twee der dieren had men snel weer te pakken, nummer drie hield het tot drie uur 's mid dags in de stad uit. Toen vond men hem, moe en hongerig, op de Schiekade in een diep en breed portiek, waar een opslag plaats gevestigd is vanbouillonblok jes. Binnen een kwartier waren oppassers met vangnetten aanwezig en was het slip pertje weer ten einde. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft in een ver klaring, geschreven voor „Freedom and Union", een tijdschrift dat voorstander is van een Atlantische unie, opgewekt tot sympathieke overweging van het voorstel tot een conventie van landen van het Atlantisch pact ter bespreking van een Atlantische federatie. Dit voorstel de resolutie inzake een Atlantische unie is onlangs bij het Amerikaanse Congres ingediend met steun van 28 senatoren en 11 leden van het Huis van Afgevaardigden. Mr. Stikker schrijft: „Naar mijn mening is het denkbeeld een conventie bijeen te roepen van afgevaardigden uit landen van het Atlantisch verdrag, teneinde de mo gelijkheden te onderzoeken van toepassing van federale principes op de verhou ding tussen de Westelijke democratieën, waard om met zorg en sympathie te worden overwogen". Minister Stikker is een van de vijf mi nisters van Buitenlandse Zaken die door de Atlantische Raad op zijn onlangs ge houden bijeenkomst te Ottawa werden uit gekozen om aanbevelingen te doen voor nauwere politieke samenwerking in de or ganisatie van het Atlantisch verdrag. Hij zei dat in de Westelijke wereld een nieuwe sociale, economische en politieke orde bezig is te ontstaan. „Het bleef even wel een zaak van verdere diepgaande stu die en bespreking om uit te maken of deze nieuwe vorm van samenwerking een soort gemenebest zou moeten zijn zoals be staat tussen Engeland en de dominions dan wel tot stand zou moeten komen naar het voorbeeld van de Verenigde Staten van Amerika", schrijft mr. Stikker. In een aan Nederland gewijd nummer van het Duitse dagblad „Die Welt" heeft minister Stikker een nauw samengaan van de Europese volken voorwaarde genoemd voor het bereiken van het uiteindelijke doel: Een Westelijke wereld, die krachtig genoeg is om haar ideeën en levensvormen te beschermen. Men moet daarbij, volgens minister Stikker, echter niet uit het oog verliezen, dat bij de Westelijke wereld niet alleen Europa behoort en dat het daarom noodzakelijk is tegelijk naar een Atlanti sche gemeenschap te streven. Minister Stikker heeft herinnerd aan vroegere belangrijke Nederlandse initia tieven tot samenwerking met het na-oor- logse Duitsland. Zo wijst hij op het Neder landse memorandum aan de geallieerden van 14 Januari 1947, waarin onder meer uitsluiting van Duitsland bij de zeevaart werd afgewezen en waarin reeds op een economische samenwerking in Europa met inbegrip met Duitsland werd aangedron gen. Voorts herinnert mr. Stikker er aan, dat Nederland reeds tijdens de eerste Marshall-conferentie in Parijs in de zomer van 1947 heeft aangedrongen op Duitslands deelneming aan de Europese integratie. In hetzelfde blad heeft MINISTER MANSHOLT een pleidooi gevoerd voor een Europese eenheidsmarkt voor land bouwproducten. Het is volgens minister Mansholt echter nog te vroeg om reeds taak en bevoegdheden uit te stippelen voor een toekomstig Europees landbouworgaan. „Het zou economisch niet juist zijn het be staande nationale protectionisme plotseling te beëindigen. De betrokken bedrijven moeten eerst in de gelegenheid wor den gesteld om zich aan de nieuwe om standigheden aan te passen. Het zal daar bij vaak nodig zijn daarbij hulp te verlenen in de vorm van credieten of adviezen". MINISTER WEMMERS heeft in „Die Welt" een lans gebroken voor het beginsel van de internationalisering van alle inter nationale land- en waterverbindingen en ook van de luchtvaartroutes. Voorbeeld daartoe was volgens minister Wemmers de acte van Mannheim van 1868. „Het zou ons niet verwonderen, wanneer men de grote technische moeilijkheden, die de practische toepassing van dit beginsel met zich brengt, dikwijls als onoverkomelijk zou beschou wen. Wij vrezen bovendien echter, dat men soms de juistheid van het beginsel zelf be twijfelt en dat de traagheid in de politiek menig land weer laat terugvallen tot in de tijd van 1918 tot 1938, toen het economisch nationalisme hoogtij vierde. Ik onderschat geenszins de moeilijkheden, die men nog Slechts even verliet Mossadeq, steunend op twee leden van zijn reisgezelschap, tijdens zijn oponthoud op Schiphol het K.L.M.- vliegtuig om het legertje wachtende pers fotografen en filmoperateurs de gelegen heid te geven, hem, de hoofdfiguur in het Perzische olie-conflict, te vereeuwigen. (Nieuws over het Perzische olieconflict elders in deze editie) moet overwinnen om te komen tot een ge meenschappelijke transportmarkt in Euro pa. Ik zie de integratie slechts als een ge leidelijk proces. Het is evenwel onze over tuiging, dat men de klok zou terug zetten, wanneer men denkt dat het nodig is eerst in alle landen de nationale coördinatie van het verkeer te voltrekken en dat men daarna pas kan beginnen met te spreken over internationale problemen". Minister Wemmers meent, dat de tijd nog niet rijp is voor de instelling van een boven-natio- naal verkeersorgaan. Hij bepleit echter een aantal technische maatregelen, zoals standaardisering van transportmiddelen en onderdelen, opheffen van grensbelemme- ringen, internationale coördinatie der in vesteringen in het verkeer. Prof. dr. ir. H. GELISSEN, de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland, heeft in deze uitgave van „Die Welt" zijn voorstel herhaald voor de instelling van een economische raad voor de Benelux en West-Duitsland samen. De tijd voor de stichting van zulk een raad zou, volgens prof. Gelissen thans dank zij het opheffen van de oorlogstoestand en het verdere herstel der Duitse industrie veel gunstiger zijn dan een jaar geleden toen het voorstel voor het eerst gedaan werd. Dr. Gelissen ziet als taken van de raad onder meer het afstemmen van het Nederlandse industrialisatieprogram op de Duitse industriële ontwikkeling en de voor bereiding voor een grote douane-unie. DJAKARTA (Aneta). Het ligt in de bedoeling van de Indonesische regering be gin November een concreet plan gereed te hebben tot wijziging van de Nederlands- Indonesische Unie in een normale interna tionale verhouding. Dit is in overeenstemming met Supomo's suggestie, op grond waarvan het Neder landse kabinet proncipieel accoord ging met besprekingen in November, die dan zouden samenvallen met de algemene vergadering van de U.N.O. te Parijs. De zegsman achtte het mogelijk, dat te Parijs een Nederlands-Indonesische be spreking zou worden gehouden. Vandaag is, voor het eerst sinds Koning George vijftien dagen geleden werd geope reerd, geen officieel bulletin over zijn toe stand uitgegeven. Zijn herstel is zo bevre digend, dat de behandelende geneesheren de komende paar dagen waarschijnlijk geen nieuw bulletin zullen publiceren. TEL AVIV, (Reuter) De Israëlische minister-president David Ben Goerion heeft Zondag een nieuwe coalitieregering gevormd, waarin negen ministers van de arbeiderspartij en vier ministers van reli gieuze groeperingen zitting hebben. Het nieuwe kabinet kan rekenen op de steun van 65 leden van het 120 afgevaar digden tellende parlement. Ben Goerion is behalve premier ook mi nister van Defensie. Mosje Sjarett blijft minister van Buitenlandse Zaken. Door de vorming van deze regering is een einde gekomen aan een crisis, die acht maanden geduurd heeft en die werd ver oorzaakt door een geschil over het gods dienstige onderwijs. Het nieuwe kabinet verschilt weinig van het vorige. Acht ministers van het oude kabinet zijn aangébleven. De arbeiderspartij (Mapai) heeft 45 af gevaardigden in het parlement. De 4 reli gieuze groeperingen, die in het nieuwe kabinet zijn vertegenwoordigd en samen het „religieuze front" vormen, hebben samen 15 zetels. Men verwacht, dat de coa litie gesteund zal worden door vijf Ara bische afgevaardigden, die met steun van de Mapai werden gekozen. de Marivaux: In deze wereld moet men soms te goed zijn om goed genoeg te wezen Wederom heeft een onbewaakte overweg, thans een spoorwegovergang te Oude Sluis, nabij Schaqen, twee mensenlevens gekost, toen Zaterdagmorgen een vrachtauto aldaar in botsing kwam met een trein. De chauffeur, de heer M. L. van Ast en de naast hem gezeten 15-jarige Jan Offerman, beide uit de Haarlemmermeer, waren op slag dood. Op de foto: de verongelukte vrachtauto en de locomotief op de plaats van het ongeluk. BERLIJN (Reuter). In tegenstelling tot de verwachtingen, aldus Reuter, heeft de Oost-Duitse premier Grotewohl nog geen antwoord gegeven op de voorwaarden van kanselier Adenauer tot het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland. In een rede in het Berlijnse operagebouw, aan de voor avond van de herdenking van het tweejarig bestaan van de Oost-Duitse republiek, deel de hij mede, dat de Volkskamer Woensdag een duidelijk antwoord „aan het Duitse volk" zou geven. Premier Grotewohl zeide verder, dat 20.000 gevangenen vrijgelaten zouden wor den. Dit, aldus Reuter, is de tweede con cessie, die door Oost-Duitsland wordt ge daan. De eerste was af te zien van de eis tot een even sterke vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsers bij eventuele be sprekingen over het houden van verkiezin gen, zulks terwijl Oost-Duitsland slechts 18 millioen inwoners en West-Duitsland 48 millioen inwoners telt. Grotewohl verwierp het voorstel, dat de gebieden aan gene zijde van de Oder- Neisse-linie in een verenigd Duitsland op genomen zouden worden. „Deze kwestie is geheel afgehandeld", zei hij. De premier gaf een beeld van de „economische mogelijk heden voor een verenigd Duitsland". De markten van China en de Sovjet-Unie zou den de werkloosheid uit het land bannen en iedere fabriek aan de gang houden. Koeznetsof, een lid van het presidium V3n de Opperste Sovjet, sprak de hoop uit, dat de hereniging van een „onafhankelijk en vredelievend Duitsland" spoedig bewerk stelligd zou worden. Adenauer's mening Zaterdagmiddag heeft de West-Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer op een SINGAPORE, (AFP) Vijf Britse compagnieën en jacht- en verkennings vliegtuigen van de RAF zijn Zondag in actie gekomen om de daders van de moord op de Britse Hoge Commissaris voor Ma lakka, Sir Henry Gurney, te achtervolgen. De commandant van de politie. William Gray, deelde aan verslaggevers mee, dat men in de nabijheid van de plaats waar de aanslag plaats had, reeds twee kampen van de opstandelingen heeft ontdekt. Uit daar gevonden documenten is gebleken, dat de aanslag reeds Vrijdag was voor bereid. Uit de in het Chinees gestelde stuk ken bleek echter niet of de aanslag tegen de Hoge Commissaris persoonlijk was be doeld. Tien minuten voor de aanslag ge beurde, was de bevelhebber van de Britse vloot admiraal Faulkner, langs dezelfSe weg gepasseerd, zonder te zijn aangevallen. Gray deelde voorts mee, dat 38 guerillero's aan de aanval op de auto van de Hoge Commissaris deelnamen. Men vermoedt, dat het merendeel van de aanvallers uit Chinezen bestond. massabijeenkomst op het tentoonstellings terrein te Berlijn verklaard dat Oost-Duits land slechts zijn programma van 14 pun ten voor verkiezingen in geheel Duitsland had te aanvaarden, als het werkelijk een Duitse eenheid wenste. Dan zouden geen lange besprekingen nodig zijn, aldus Ade nauer, verwijzend naar het Oost-JDuitse aanbod tot directe besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland. Hij zeide van mening te zijn, dat de huidige toestand in Oost-Duitsland geen vrije en geheime ver kiezingen toelaat. Verder betoogde Adenauer: „Een ver enigd Europa kan nooit een aanvaller zijn, omdat de verscheidenheid van zijn leden nooit een politiek van aggressie zou toe laten. Duitsland heeft een uitgebreide er varing van noodlottige oorlogsgevolgen op gedaan en het weet, dat een nieuwe oorlog nog erger zou zijn. Daarom zal Duitsland in een verenigd Europa een bijzonder sterk vredeselement vormen," aldus de kanselier Hij voegde er aan toe: „Het schijnt .dat Grotewohl en zijn parlement anders over een verenigd Duitsland denken dan wij. In zijn laatste rede heeft hij de gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse-linie van een verenigd Duitsland uitgesloten. Laat mij u zeggen, dat de gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse-linie tot Duitsland behoren." LONDEN (Reuter). Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn heden morgen om 10.50 Nederlandse tijd op Het vliegveld Gander (Newfoundland)) aange komen op doorrreis naar Canada, waar zij een officieel bezoek zullen brengen. Prinses Elizabeth zal op deze reis 80 spe ciaal verpakte doosjes met in totaal circa 12 kg verse Nederlandse kas-aardbeien medenemen, die zij had besteld bij een ex porteur in Roelof arendsveen (bij Leiden). De doosjes zijn Zondagmiddag per K.L.M.- vliegtuig naar Engeland verzonden. Op de veiling in Roelofarendsveen wor den nog dagelijks ongeveer 10.000 doosjes tweede oogst kas-aardbeien aangevoerd, waarvan bijna 80 procent naar Engeland en België wordt geëxporteerd. Het Britse Koningshuis heeft al verscheidene malen door bijzondere opdrachten van zijn be langstelling voor deze aardbeien blijk ge geven. Zo waren de eerste aardbeien.die na de bevrijding naar Engeland werden geëx porteerd, afkomstig van deze veiling en be stemd voor Koning George. TOKIO. (Reuter). Nadat generaal Ridg way in een boodschap aan de Noordelijken had gezegd, Kaesong geen geschikte plaats te achten voor de hervatting der Kore aanse wapenstilstandsbesprekingen, maar de keus vooi een nieuwe plaats aan de Noordelijken had gelaten, hebben dezen voorgesteld "m Panmnond.iom biervoor te gebruiken. Panmoendjom ligt drie kilome ter dichter bij Kaesong dan het aanvanke lijk door Ridgway voorgestelde Songjonni. In hun boodschap aan Ridgway stellen de Noordelijken voor de neutrale zóne zover uit te breiden, dat zowel Kaesong als iMoensan er in komen te liggen. Moensau is het hoofdkwartier van de UNO-delega- tie voor de bestandsbesprekingen. De Noordelijken stellen verder voor ver bindingsofficieren in Panmoendjom bijeen te laten komen om een regeling te treffen voor de hervatting der besprekingen. Op de volgende vergadering zou dan kunnen worden gesproken over de wijze waarop de neutraliteit gehandhaafd zou kunnen worden. De Noordelijken zeggen tenslotte, dat zij het nut van een nieuwe conferentie plaats niet inzien,maar dit voorstel heb ben gedaan,- om de impasse, die nu al 45 daeen duurt, te doorbreken. Generaal Ridgway heeft dit voorstel aan vaard en voorgesteld dat de verbindings officieren Woensdag te Panmoendjom bij eenkomen om hervatting der besprekingen voor te bereiden. Hevige gevechten Inmiddels wordt aan het front nog steeds hevig gevochten. Amerikaanse, Franse en Nederlandse troepen zijn er in geslaagd de belangrijkste top van de heu- velrij „der gebroken harten" aan het Oostelijk fronj te bezetten Deze is van groot strategisch belang. Ook op het Westelijk front wordt ver bitterd gestreden. Chinezen vallen bij Jontsjon zo fanatiek aan, dat zij slechts met artillerie-spervuur kunnen worden te gengehouden. Het lijkt, dat de UNO-troe- pen de Noordelijke winterlinie hebben be reikt, want zij ontmoeten thans op iedere plaats hardnekkig verzet. De divisie van het Britse Gemenebest, die tot nu toe zeer snel was gevorderd, kwam gisteren geen pas meer vooruit. Alleen de eerste Ameri kaanse cavalerie-divisie kon gisteren in de Chinese linie een bres slaan. Vier dagen lang had een regiment van deze divisie een heuvel tevergeefs be stormd. En gisteren viel het vier maal de heuvelstelling aan, maar werd telkens weer door machinegeweer-vuur en een re gen van handgranaten teruggeworpen. On der de kreet „overwinnen of sterven" trokken de Amerikanen tenslotte voor de vijfde keer.naar voren, dwars door een moordend vuur heen, en zij verjoegen de Chinezen. Vandaag voerden de Chinezen hevige te genaanvallen uit, die op sommige punten, waar de UNO-troepen terrein prijs moesten geven, succes hadden. De UNO-luchtmacht blijft actief en bombardeerde onder meer het vliegveld van Pyongyang Vliegers na men waar, dat het belangrijkste Noorde lijke bevoorradingscentrum Kyomipo nog steeds in brand staat. Het werd vijf dagen geleden zwaar gebombardeerd. Piloot kwam om het leven Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de vliegbasis Gilze Rijen een Engelse straaljager verongelukt. Het toestel was een de Havilland „Vampire", een één-per- persoonsstraaljager De piloot is om het leven gekomen. x De „Vampire" behoorde tot een op Gilze Rijen gestationneerd onderdeel van de Royal Air Force. Volgens ooggetuigen stegen omstreeks kwart voor drie achter elkaar drie paar „Vampire"-straaljagers van Gilze Rijen dp. Eén der toestellen van het laatst startende paar verloor, na van de grond los te zijn gekomen, snel hoogte en raakte met een der vleugelhelften een op het vliegveld staand stenen gebouwtje. De machine stort te daarna buiten het vliegveld in een bouw land neer en vloog in brand. Brandweer auto's van de vliegbasis doofden de vlam men, waarna het stoffelijk overschot van de piloot geborgen kon worden. PARIJS, (Reuter) In Frankrijk, Al giers en de Franse gebieden over zee zijn Zondag verkiezingen gehouden voor de verdeling van de helft der zetels in de kantonnale raden. Er zijn 97 van deze ra den en om de drie jaar wordt de helft van de zetels opnieuw verdeeld. In totaal moesten 1650 nieuwe leden worden ge kozen. Bij de verkiezing moest een candi- daat de absolute meerderheid behalen. Be haalde hij die niet, dan beslist een tweede verkiezing op 14 October. Meer dan 200 afgevaardigden uit de Nationale Verga dering stonden candidaat. Onder hen be vindt zich ook premier René Pleven, die inmiddels herkozen is. Premier Pleven's coalitie heeft een goede voorsprong in de eerste ronde van deze verkiezingen behaald. In 687 kantons hebben de candidaten de vereiste absolute meerderheid niet behaald, waardoor een tweede stemming moet wor den gehouden. Daar de socialisten en communisten- de voornaamste verliezers zijn, vertonen de uitslagen een duidelijke zwenking naar rechts. Gematigden en conservatieven, die de rechtse steunpilaar van Pleven's coalitie vormen, hebben zich als de voornaamste overwinnaars met 279 zetels en een winst van 42 zetels gehandhaafd. Ongeveer 38 tot 40 procent van de kiezers is niet opgekomen. Vooral in de steden, waar de R.P.F. de meeste aanhangers telt, was de opkomst matig. De door de minister van Binnenlandse Zaken bekendgemaakte uitslagen voor 1480 kantons luiden als volgt: communisten38 zetels (verlies 17) socialisten 126 (verlies 49) linkse onafhankel. 26 (verlies 3) radicalen 234 (winst 11) M. R. P57 (winst 7) gematigden en conservatieven 279 (winst 42) R. P. F33 (winst 6) De niet-officiële cijfers voor ongeveer acht millioen kiezers, van wie er 4.608.700 hun stem hebben uitgebracht, geven het volgende beeld: communisten23.6 procent socialisten 19.66 procent radicalen15.3 procent M. R. P11.9 procent "ematieden en conserv18.— procent R- P. F11.54 procent In Bremen zijn Zondag verkiezingen gehouden voor de Senaat. Meer dan 400 000 kiezers hebben hun stem uitgebracht. De voorlopige eindresultaten geven het vol gende beeld: stemmen Sociaal-democraten (SPD) 130.470 Duitse partij (DP) 49.018 Vrije Duitse Partij (FDP)39.432 Christeliik-democr. Unie (CDU) 30.172 Socialistische Riikspartij fSRP) 25 813 Communistische Partij 'KPD) 21.245 Vlucht'-!'"^enpartij (BHE) 18.744 Partijlozen 14.354 Vrije Socialistische Unie (FSU) 4.262 De Sociaal-democraten, die ook de ver kiezingen in 1947 hebben gewonnen, heb ben 43 van de 100 zetels veroverd tegen 46 in 1947. De zetelverhouding is: SPD 43 (46); DP 16 (3); FDP 12 (2); CDU 9 (24); SRP 8 KPD 6 (10); Partijlozen 4 BHE 2 °a3OOODOOOO^OOOOOOOr***V- v-coocoonnocr*yv>^nrorocoooo KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur- Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 October Zon op 6.52 uur. onder 18.02 uur. Maan op 16.12 uur, onder Hoog en laag water in I.fmuiden Dinsdag 9 October Hoog water: 10.07 en 22.53 uur. Laag water: 5.10 en 17.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1