Tweede Kamerleden geven hun oordeel over het plan-Schuman Radio geeft Woensdag rubber laarzen gymschoenen pantoffels Bond van vocale kwartetten in Haarlem vierde zijn vijftien - jarig bestaan S TOCHT NAAR ILLIRANIA Wereldnieuws j Nagenoeg algemene waardering Vijftienjarige Leo Prins is by familie in Heemstede SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Brand in een fabriek te Zaandam School voor Ambonese kinderen geopend RAT noch MUIS roEIT ZE Uit Chopin door Askenase Bennebroekse arts G. Manschot jubileert LAMSHUID HANDSCHOENEN Brand in pharmaceutische fabriek te Meppel DINSDAG 9 OCTOBER 1951 2 D Verschenen is het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, het zogenaamde Schuman-plan. Nagenoeg algemeen sprak men zijn waar dering uit over de totstandkoming van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Nu gebleken is, dat de aanvankelijk op 17 October vastgestelde termijn voor de ratificatie van het verdrag niet. gehand haafd kan worden door de verschillende hierbij betrokken landen, verdient het aldus een aantal leden met het oog op de moeilijkheden, die in sommige landen zijn gerezen ten aanzien van de ratificatie, wellicht aanbeveling de beslissing over de goedkeuring van het verdrag door de Ne derlandse volksvertegenwoordiging aan te houden totdat bekend is, boe de andere bij deze overeenkomst betrokken staten be sluiten. Van verschillende zijden werd hiertegen over opgemerkt, dat het wel een zeer slecht voorbeeld voor de Europese samenwerking zou zijn, wanneer Nederland hier de kat uit de boom ging kijken. Er werd op gewezen, dat het onderhavige verdrag geenszins in strijd is te achten met de constitutie. Politieke beschouwingen Terecht onderschrijft zo ver-klaarden vele leden de regering in de Memorie van Toelichting de leidende gedachte, die aan de totstandkoming van het plan-Schu man ten grondslag heeft gelegen en die door minister Schuman is geformuleerd, toen hij zei, dat de gemeenschap een eerste stap is op de weg naar een Europese fede ratie. Niet alleen politiek, ook psycholo gisch en juridisch is de totstandkoming van de gemeenschap voor Europa een no vum. Het kan evenwel niet ontkend wor den, dat ook in de laatste tijd ernstige tegenstellingen inzake dit plan aan de dag zijn getreden, met name tussen Duitsland en Frankrijk. Zij zijn echter aanleiding om met te meer klem de totstandkoming van het plan-Schuman te bepleiten, juist om de tegenstellingen te overbruggen. Wanneer men stelt, dat dit plan nog een sprong in het duister is, dan kan daar tegenover worden gesteld, dat het alter natief het niet tot stand komen van deze gemeenschap, een afglijden naar de afgrond zou zijn. Europa moet uiteindelijk één wor den onder een supra-nationaal gezag, wil het zich in de toekomst kunnen handhaven. De uitvoering van het verdrag kan diep ingrijpen in het persoonlijk leven van men sen, met name wanneer men denkt aan de maatregelen ter herscholing van arbeiders en hun plaatsing in andere bedrijven en aan de bepalingen omtrent emigratie. Dit kan alleen aanvaard worden, wanneer een niet ingrijpen tot gevolg zou hebben, dat de arbeiders geen bestaansminimum meer zou kunnen worden gegarandeerd. Vele andere leden wilden het plan- Schuman bezien in het licht, waarin zijn auteur het op 9 Mei 1950 heeft geplaatst Deze heeft toen immers als politiek doel van zijn plan aangegeven: een georgani seerd en levend Europa, een solidariteit in de voortbrenging, die een inter-Europese oorlog materieel onmogelijk maakt, en als methode: de integratie van Europa door concrete verwerkelijking op verschillend terrein, waardoor telkens een stuk be perkte, maar feitelijke solidariteit ontstaat. Deze leden meenden, dat èn doel èn metho de zeer goed met de Nederlandse opvattin gen stroken. Zij juichten het toe, dat Ne derland niet als waarnemer, doch als actief deelnemer een belangrijk aandeel in deze ontwikkeling heeft gehad en waren van mening, dat ook op andere gebieden, waar over in de Raad van Europa reeds van een zekere overeenstemming is gebleken landbouw en transport een dergelijke integratie moet worden bevorderd^ Ook ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerorkest, 15.40 Blokfluit. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Orgel. 17.45 Regeringsuitzending. 18,00 Nieuws. 18.15 Zigeunermuziek, 18.30 R.V.U. 19.00 Spec trum van het Christelijk organisatie- en ver- enigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar op de familiecompetitie. 20.20 Concert. 21.25 Platen. 21.40 Causerie. 22.00 Metropole-orkest. 22.30 Internationaal evan gelisch commentaar, 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15 Pla ten. 23.30 Causerie. 233524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10 00 De Nederlandse schoolradio. 10.20 Kopen en Koken. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 R. V. U. 11.30 Platen. 12.00 Voor kinde ren. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal trio. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage. 18.30 Engeland vóór de verkiezingen. 18.40 Amuse mentsmuziek. 19.00 Causerie. 19.15 Piano. wilden deze leden nog" wijzen op het be handelde in de Raad van Europa aangaan de het vervoer. Het vervoersprobleem doet zich niet alleen bij dit plan, maar bij elk toekomstig integratieplan voor. Wat betreft het karakter van het plan-Schuman be tuigden dezelfde leden er hun instemming mede, dat de gemeenschap een waarlijk supra-nationaal gezagsorgaan is, dat bin dende besluiten kan nemen. Het gezag hetwelk het orgaan zal uit oefenen, ontvangt het van de zes regerin gen. Deze staan dus gezag af. Hiermee is de zwakte en tevens de kracht van de con structie blootgelegd. Een van de karaktertrekken van het plan, die vooral in de begintijd sterk naar voren zal komen, is zo vervolgden de hier aan het woord zijnde leden de in schakeling van Duitsland als gelijke part ner. Het is echter te betreuren, dat vele Duitsers dit niet blijken te beseffen. Ook deze leden en verschillende anderen met hen betoogden de wenselijkheid van een algemeen Europees hof, zulks op het voet spoor van het desbetreffend rapport van de commissie voor algemene zaken van de Raad van Europa. De vele hier aan het woord zijnde leden juichten het voorts toe, dat in zo belang rijke mate met de inzichten van deze com missie is rekening gehoyden bij de bepa ling van de verhouding der gemeenschap tot de Raad van Europa. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de rechtsfiguur, die geschapen wordt in het plan-Schuman, niet gemakkelijk is te karakteriseren. Deze leden waren van oordeel, dat er onder de huidige omstan digheden, indien men een dergelijke ge meenschap tot stand wil brengen, waar schijnlijk niet zo heel veel beters van te maxen is. Tenslotte is het echter niet zo, dat de deugdelijkheid van zuik een struc tuur op zich zelf de goede werking er van garanderen kan. Men staat voor het feit, dat men in Europa op straffe van gezamenlijke onder gang gezamenlijk een aantal belangrijke zaken moet verzorgen. Er is geen keus. Wat het verband met de Raad van Europa betreft merkten deze leden op, dat_ de in- ADVERTENTIE stelling van het plan Schuman in zijn huidige vorm mede een gevolg is van twee te Straatsburg gebleken feiten: in de eerste plaats het feit, dat een integrale federatie, die met één slag een Europese federatie met politiek gezag zou stichten, onmogelijk is; In de tweede plaats van het feit, dat Engeland en een aantal andere landen (nog) niet bereid zijn werkelijk federale vormen van overheidsbeleid te aanvaarden. Sommige leden zagen met belangstelling het antwoord tegemoet op de vraag, wat er nu verder met het plan Stikker is ge schied en voorts zouden zij gaarne een uit^ eenzetting ontvangen van de gang van za ken met betrekking tot hetgeen gebeurd is met het plan Petsche en het plan Pella. Het had hen, wat het plan Mansholt betreft, getroffen, dat de minister van Buitenlandse Zaken, sprekende in zijn kwaliteit van voorzitter van het Comité van Ministers van de Raad van Europa in de voorjaars vergadering van die raad te Straatsburg, dit plan niet heeft gememoreerd, toen hij sprak over de diverse plannen, die er zijn om tot een betere economische samenwer king in West-Europa te komen. Sommige andere leden tenslotte waren van oordeel, dat dit verdrag niets tot de Europese integratie zal kunnen bijdragen. Zij konden zich dan ook niet verenigen met de uitspraak, dat het zou getuigen van een grote staatkundige visie. Zij wezen op de Benelux. Velen zijn naar hun mening tot de overtuiging gekomen, dat de Benelux een der vrome wensen is en niet tot stand zal komen. Deze leden meenden, dat het met het plan Schuman dezelfde weg zal gaan. Economische beschouwingen Vele leden konden zich niet aan de in druk onttrekken, dat de gemeenschap voor kolen en staal, indien zij niet. juist geleid zou worden, tot een zekere technische en economische verstarring aanleiding zou kunnen geven. Van een dergelijke even tuele ongunstige ontwikkeling zou Neder land door de merkwaardige positie, die het gaat innemen, ernstig de dupe kunnen worden. Deze leden wezen op de mogelijke ge varen voor deze industrieën, gelegen in de bevoegdheid aan de hoge autoriteit toege kend, om in tijden van depressie beper kende maatregelen te nemen door pro ductie quotering en vaststelling van mi nimumprijzen van de export. De gevolgen, welke de aanvaarding van dit verdrag op economisch gebied met zich zal brengen, kunnen, zo merkten vele andere leden op, nauwelijks worden over zien. In vergelijking met andere landen zullen de gevolgen voor Nederland betrek kelijk gering zijn. Wat de positie van Ne derland betreft, verandert er door de vrije concurrentie voor de binnenlandse markt niets, omdat de toegang tot de Nederlandse markt reeds vrij is. Verscheidene leden waren door de slot beschouwing van de Memorie van Toe lichting teleur gesteld. Daarin wordt ge wezen op de voordelen, ook op een enkel nadeel, maar niet ingegaan op de nadelen van het verdrag, hoewel deze er naar het oordeel van de regering zijn. Deze led'en drongen er op aan dat de regering omtrent de nadelen en schaduwzijden alsnog haar zienswijze doet blijken. De hoge autoriteit Van onderscheidene zijden wilde men er nadrukkelijk op wijzen dat het welslagen van het plan Schuman voor het belang rijkste deel zal afhangen van de samen stelling der hoge autoriteit, met name van de keuze der personen die de hoge autori teit zullen gaan vormen. De gevaren, gelegen in het dubbele ka rakter van de gemeenschap, spitsen zich aldus vele leden toe in de hoge autori teit. De hoge autoriteit is eigenlijk opge zet als een staatsorgaan, zij het als een orgaan van een nog niet bestaande staat kundige formatie. De gemeenschappelijke vergadering is uit een oogpunt van controle van zeer groot belang, aldus vele leden. Toch kwam het hun voor, dat de bevoegdheden, welke aan de vergadering verleend worden, te beperkt zijn. Vele leden achtten de inschakeling van het raadgevend comité van grote betekenis. Hierdoor wordt de medezeggenschap van de werknemersorganisaties een feit. De vijftienjarige Leo Prins, die vlak vóór dat hij met zijn moeder, broertjes en zusjes naar Canada zou emigreren van huis weg liep, is terecht. Hij verblijft sinds Zaterdag met goedvinden van de kinderrechter te Dordecht, mr. G. van Itallie, bij een oom in Heemstede, Het gezin Prins is zonder de vijftienjarige zoon met de Volendam naar hun nieuwe vaderland vertrokken, in de hoop dat Leo spoedig gevonden zou worden en alsnog naar Canada zou komen. Voorlopig zal hij echter bij zijn oom blijven. In October 1946 repatrieerde het gezin Prins van Indonesië uit naar Nederland. De bezettingsjaren bracht het door in een Japans kamp. De vader van Leo, die offi cier was, sneuvelde in 1941. Zijn moeder hertrouwde in Nederland. Haar tweede man emigreerde enige tijd geleden naar Canada. Leo Prins liep niet weg, omdat hij tegen de emigratie naar Canada op zag, het waren omstandigheden in het gezin, die hem in Nederland deden blijven. Zaterdag kwam hij bij zijn oom in Heemstede aan Waar hij zich sinds het vertrek van de Volendam heeft schuil gehouden, wilde hij geheim houden. ADVERTENTIE Het risico met alkalivrij voor alles en nog wat is mij te gortig, zegt de textielman, Het sop van de ragfijne Vivalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kLeurer 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Op el. de korrel. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Hoorspe 22.00 Kamerorkest. 22.30 Causerie. 22.45 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Kopersextet. 13.00 Niéuws. 13.15 Platen. 14,00 Schoolradio. 15.30 Svmphonie-orkest. 16.15 Platen. 16 45 Internationale radio-universi teit. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cause rie. 17.40 Platen. 17.50 Causerie, 13.00 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Dperette. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma, 24.00 Platen. De Borid van Vocale Kwartetten in Haar lem en omstreken heeft gisteravond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertge bouw zijn 15-jarig bestaan gevierd met een concert, waaraan zeven bij de bond aan gesloten ensembles hun medewerking ver leenden. Voor een instrumentale onderbre king van de vocale uitvoeringen zorgden de pianist Sas Bunge en de violist Lorenzo Pappolo. Uit hetgeen op dit concert ten gehore werd gebracht viel wel op te maken, dat de liedertafel-stijl onder onze Haarlemse kwartetzangers veel trouwe aanhangers telt. Er leeft bij deze zangers een sterke „opvattings"-traditie, die moeilijk te door breken lijkt. Een overtuigend bewijs voor deze bewering gaf al direct het dubbel- mannenkwartet ,,Vermaat". Dit kwartet heeft een nog zeer jeugdige leeftijd, maar de stijl, waarin het „In einem kühlen Grun- de" en „Ritters Abschied" zong, getuigde allerminst van nieuwe inzichten. Integen deel. Dirigent P. Korthout streefde naar een overmaat van uitdrukking. Hij koos hiertoe de beproefde effecten door middel van uitersten van nuancering en rhythmi- sche gewelddadigheden, met onlogische ademhalings-onderbrekingen en forceren van de stemklank als gevolg. En toch valt er met dit kwartet heel wat te bereiken, want het stemmenmateriaal is lang niet kwaad. Maar dan zal er in de eerste plaats meer eenvoud in de voordracht moeten komen. Hetzelfde geld* voor Haarlems Solo-Mannenkwartet. Het was werkelijk jammer voor dit viertal uitstekende stem men, dat de opgelegde expressie hun vrije, natuurlijke ontplooiing belemmerde en eveneens een homogene samenklank ver hinderde. Het solo-mannenkwartet „Euphonia" zong in dezelfde zin Schubert's mooie een voudige werkje „Die Nacht" vaak met on verklaarbare dynamische schakeringen. Waarom toch niet de eenvoud toegepast, die Schubert duidelijk bedoeld heeft? Het leek er vaak op dat „Euphonia" het stem klank-effect belangrijker achtte dan de in houd van het gedicht. Het kwartet zong verder „In der Mondnacht" van S. Breu en „Sei still" van Böhme. welk laatste werkje zich door evenwichtige voordracht kenmerkte. Het dubbel-mannenkwartet „Harmonie" onder leiding van H. J. Arisz was door toedoen van de baritons, die veel te open zongen, niet gelukkig met Nico Hoogerwerf's bewerking van „Komt ver wondert hier u mensen". Het zong ook een onsympathieke bewerking van het neger liedje „Old black Joe" waarin de dirigent de overvloedig aangewende klankeffecten met succes kon uitbuiten. Het dubbel-mannenkwartet „Inter Nos" (dirigent Nico Hoogerwerf) moest met twee invallers werken. Daarom besloot men maar iets vertrouwds te nemen: „Zum Sanctus" van Schubert, „Vale Carissima" van Breu en Fleming's „Grabeesang". Het ensemble zong met fraaie klank omdat Hoogerwerf de nuancering gelukkig in de rustige banen van geleidelijkheid hield. Frits Mondriaan, de dirigent van het ge- mengd-dubbelkwartet „J. S. Bach", had het zijn zangeressen en zangers met de keuze van „Abendstandchen" en „lm Herbst" van Joh. Brahms niet gemakkelijk gemaakt. Er werd evenwel met opvallende vastheid gezongen en de klank zou onge twijfeld uitmuntend geweest ziin, indien de sopranen niet zo gevibreerd hadden. Een woord van waardering voor de keuze mag hier niet achterwege blijven. Frits Mon driaan had trouwens o>ok voor zijn vocaal- damesensemble „Noi Otto" een goede greep gedaan met „Schönheit" en „Tag und Nacht" van Arnold Mendelssohn. Beide 2Z.Z0— I werkjes werden prachtig van klank gezon gen. Alleen had ik bezwaar tegen de on- rhythmische ontwikkeling. Een iiedertafel- erfenis? Tenslotte nog een enkel woord over de instrumentale solisten. Sas Bunge speelde de twee Rhapsodieën opus 79 van Job. Brahms met virtuoze beheersing, mannelijk krachtig en innig poëtisch. Voorts vertolkte hij de Sonate in d voor viool en piano van Darius Milhaud, tezamen met Lorenzo Pap polo, een voortreffelijk violist, muzikaal bewogen, maar met een voorname reserve. Mede hierdoor hoorde men Milhaud's warm-melodisehe sonate in een prachtige stijl. In de pauze van dit feestconcert werden de heren H. Paradijs en J. Lingeman (res pectievelijk mede-oprichter en secretaris van de bond) hartelijk gehuldigd en ver eerd met een geschenk. P. ZWAANSWIJK. In een fabriek van gummiballen te Zaandam heeft zich Maandagmiddag een explosie voorgedaan die gevolgd werd door brand. Arbeiders waren bezig de vloer te rei nigen met een zeer brandbare vloeistof. Door onbekende oorzaak ontstond de explosie. Men snelde onmiddellijk met branablusapparaten te hulp en ook de vrij willige brandweer uit Zaandam was spoe dig ter plaatse. Binnen korte tijd waren de vlammen gedoofd. Eén arbeider liep lichte kwetsuren aan het hoofd op. Vrijdag is de beurt aan de N.C.R.V. voor haar eerste televisie-uitzending. Mej. Cor Voorsteegh uit Den Haag zal daarin een actualiteiten-programma verzorgen dat Vraaggesprekkengaat heten.In tegenstel ling tot haar collega's van de andere om roepverenigingen hèeft mej. Voorsteegh reeds enige ervaring met de )Jbeeldradio": tijdens een verblijf van anderhalf jaar in de Verenigde Staten is zij verschillende malen in Amerikaanse televisie-program- rrih's opgetreden. In het woonoord Schattenberg te Wester- bork werd Maandagmidag een bijzondere lagere school voor Ambonese kinderen ge opend. Deze school staat onder auspiciën van de School met de Bijbel in Westerbork. Dit is de eerste school in Nederland, die uitsluitend is ingericht voor het onderwijs aan Ambonese kinderen. Het is de bedoe ling binnenkort ook over te gaan tot de oprichting van scholen in andere kampen in Nederland, waar Ambonezen zijn onder gebracht. ADVERTENTIE ontsnapt aan het S, onweerstaanbare Bezonken en virtuoos Terwijl ik Maandagavond in de Haar lemse Concertzaal naar het Chopinspel van Stefan Askenase zat te luisteren en door die meesterlijke herscheppingen contact kreeg met de wonderlijk grillige en harts tochtelijk geladen kunst van de Poolse kla viercomponist, schoot mij onwillekeurig een zin van Querido te binnen, waarin deze Chopin vergeleek met een albasten vaas, teer en bros, maar doorschijnend, zo dat men het er binnenin kan zien stormen. En ik dacht ook (dat was bij de Polonaise in es opus 26 no. 2) aan de bekende uit spraak van Schumann betreffende de po lonaises van Chopin: „het zijn onder bloe men bedolven kanonnen". Onder de uiter lijke schijn van riddelijk bravour, van flirt en van aristocratische verfijning die het decadente nabij komt, woelt bij Chopin de tragedie van een hartstochtelijk bewogen ziel: de stormen in de albasten vaas, de kanonnen onder de bloemen! Een vertolking door Askenase, rustig be zonken als zij is en uiterst virtuoos, zonder dat deze behendigheid wordt misbruikt, openbaart op de klaarste en natuur lijkste wijze die mengeling van schrijnende contrasten als een volgroeide eenheid. De Sonate in b (opus 58), die wel eens een minder sterk werk van Chopin wordt ge noemd, waarschijnlijk om de Bellini-achti- ge, aan de salonsfeer verwante aanhef van het zangthema van deel I, kreeg door As- kenase's machtige visie op het werk een fantasierijke en geweldige uitdrukkings kracht, welke een zeldzaam hoogtepunt be reikte in de opstuwing van de finale, dat opwindende ruiterstuk, dat als een dra vende colonne voorbijschiet en de char merende lieflijkheid van bovengenoemde muzikale bloemenguirlandes doet vergeten. Een wonder van expressie en klank schoonheid werd de Czernicheff-Prélude (opus 45). Maar de sterke geladenheid en de rake détaillering van de Vierde Ballade (opus 52) heeft ons wel het sterkst getrof fen. Zo interpreteert alleen een meester- pianist, die naam waardig. Twee mazurka's, salonmuziek als men wil, maar tevens levendige weerspiegelin gen van een mondaine spiritualiteit, die meer laat vermoeden dan een louter spel van klanken en die misschien een tere confidentie verbergen; daarna nog twee Etudes uit opus 25, die de sexten in Des en de klaterend-blije (een zeldzaamheid bij Chopin!) Vlinder-étude in Ges, werden even zovele staaltjes van verrukkelijke klankpoëzie. Askenase, die zijn programma tot hier toe niet afgestemd had op het gemakke lijkst verteerbare van Chopin's kunst, trac- teerde tenslotte zijn toehoorders op vier van de bekendste Walsen, die onder zijn delicate toets mede tot .juweeltjes van kla viermuziek gemaakt werden. De concert gever dankte vóór het hartelijk applaus met een opgewekt bisnummer. Het publiek heeft deze avond gelegenheid gehad de om vang en de diepte van Chopin's wezen te peilen, dank zij een vertolker, in wiens handen de „albasten vaas", waar Querido het indertijd over had, veilig is. JOS. DE KLERK 15 October hoopt dokter G. Manschot de dag te herdenken waarop hij zich 25 jaar geleden als arts te Bennebroek vestigde. Hij is in de gemeente Bennebroek en om geving in hoog aanzien en vooral onder zijn patiënten heeft de aanstaande jubilaris zich doen kennen als een meelevende per soonlijkheid in alle omstandigheden. 5. Graaf Isen Grim, die gemene indringer, zat daar dus reeds al die tijd voor te geven dat hij Panda heette, wat beslist niet juist was. Geen wonder, dat de échte Panda ónze Panda dus woedend was! Hij sprong driftig op de valsaard toe en hij riep: Jij bent Isengrim, en ik ben Panda! Je zou wel willen dat het andersom was, maar nu ben je ontmaskerd!" Wanneer men echter ver wachtte, dat de graaf een weinig versuft zou zijn na zijn langdurig verblijf in de wachtkamer, dan heeft men zich ernstig overeind, waarbij hij al het spinrag verbrak dat zich om hem heen had gevormd, en hij kreet: „Wat? Je maakt me kwaad! Ik ben Panda! Je staat daar te liegen! Ik weet niet wie jij bent en ik heb je nog ngoit eerder gezien, en ik wil niet weten wie je bent en ik wil je nooit meer zien.maar ik ben Panda! Bewijs het tegendeel maar eens! Bewijs maar eens dat jij Panda bent! Maar dat kun je niet!" Dat leek wel een heel overtuigende redenatie en Panda wist niet direct wat hij moest zeggen, maar nu kwam had toegeluisterd en scherpzinnig opge merkt waar de kneep zat.en nu sprak hij plotseling op plechtige toon: „De minis ter-president verzoekt Graaf Isen Grim, om binnen te komen!" En bij die woorden on derbrak de graaf zijn scheldpartij hij wendde zich om en riep: „Isen Grim? Dat ben ik! Eindelijk ik mag naar binnen. Nu, daar was hij dan lelijk ingelopen! In zijn haast om naar de minister-president te gaan had hij zich lelijk verraden. Heel slim van Jolliepop om hem zo uit zijn tent vergist. De gemene edelman sprong vurig de verstandige Jolliepop tussenbeide. Deze te lokken, vinden wij. Voorpost. In Belgrado verwacht men d« spoedige totstandkoming van een over. eenkomst, waarbij de wereldbank aan Joegoslavië een lening op lange termijn zal verstrekken van ongeveer 200 mü. lioen dollar, bestemd voor de industria. lisatie van Joegoslavië. Spionnen. Een Pools tribunaal heeft vijf vooraanstaande leden van de Poolsi boerenpartij, die vroeger onder leiding stond van Mikolajczyk, veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot twaalf jaar op beschuldiging van het plegen van spionnage voor West-Europese lan. den. Manoeuvre. Tijdens de geallieerde herfst, manoeuvres in Duitsland is Maandag t« Neckarelz een pantserwagen met Franse militairen van een brug vijf meter naar beneden in de Elz gestort. De comman- dant kwam om het leven, drie inzitten, den werden gewond. VrU. In Berlijn verwacht men, dat reedj binnen enkele dagen met de vrijlating van de eerste gevangenen ingevolge de amnestie in Oost-Duitsland zal worden begonnen. Volgens tot nu toe nog niet officieel bevestigde berichten zou da helft van de 20.000 begenadigden be. staan uit zogenaamde „economische misdadigers", de anderen zouden poli- tieke en gewone gevangenen zijn. Nederlander. Naar thans van officiële zijde gemeld wordt, is bij het vliegtuigonge- luk in Engeland, waarbij Vrijdag twee straaljagers tegen de rotsen van de En. gelse kust zijn gevlogen, een Nederlan der omgekomen. Het was de reserve 2e luitenant-vlieger J. A. M. Pr ast uit Valkenswaard, die voor schietoefenin gen gedetacheerd was op de Engelse vliegbasis Driffield. Bloed. De echtgenote van het Argentijnse staatshoofd kolonel Perón, die, zoals ge. meld, in ernstige mate aan bloedarmoe- de lijdt, zal Woensdag voor de vierde maal een bloedtransfusie krijgen, aldus is in een Dinsdagavond te Buenos Aires uitgegeven medisch bulletin medege deeld. In het bulletin wordt verder me- degedeeld dat de gezondheidstoestand van Evita Perón „langzaam verbetert". Verkoop. De Weense politie heeft in een verklaring meegedeeld, dat functiona rissen van de Oostenrijkse staatsarchie ven belangrijke historische documenten aan de Russen hebben verkocht. Hier onder bevond zich een aantal stukken waaruit bleek, dat Oostenrijk zich ver zet had tegen de aansluiting bij Duits land. In verband hiermee zijn enige personen aangehouden, die er ook van verdacht worden gouden en zilveren voorwerpen uit de staatsarchieven te hebben verkocht. Recht. Op de agenda van de volgende te New York te houden vergadering van da UNO-commissie voor de rechten van de mens zal het inbeslagnemen door de Nederlandse regering van particuliere vermogens van uit Nederland uitgewe zen Duitsers worden opgenomen, naar aanleiding van een protest van de „bond van uit Nederland verdreven Duitsers". Militairen. De voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, is Maandag te Parijs aangekomen. Hij zal besprekingen voe ren met de chef van de generale staf van het Britse imperium, maarschalk Sir William Slim, en met een Franse generaal over het opnemen van Grie kenland en Turkije in het Atlantische pact. Daarna zullen de drie militairs leiders naar Athene en Ankara vertrek, ken. Wol. Volgens de resultaten der laatste wol veilingen in Australië gaan de prijzen van wol weer omhoog. Liga. In Bonn is op een persconferentie medegedeeld, dat de „Kyffhauser Liga", de vereniging van Duitse oudstrijders, die ook reeds na de eerste wereldoorlog bestond, weer is opgericht. De voorzitter van de liga, generaal Wilhelm Rein- hardt, deelde mede, dat de liga zich niet met politiek zou inlaten. Haar taak is om oud-strijders en hun gezinnen te helpen. Bevriend. De Congrescommissie voor de atoomenergie waarin Huis van Afge vaardigden en Senaat vertegenwoordigd zijn, heeft Maandag medegedeeld een wetsontwerp in behandeling te hebben dat, in afwijking van de wet op de atoomenergie van 1946, de Amerikaan se regering machtigt inlichtingen op het gebied der kernsplitsing met bevriende regeringen uit te wisselen. Het blijft echter strikt verboden inlichtingen over vervaardiging en werking van Ameri kaanse atomische wapens ter kennis van andere landen te brengen. ADVERTENTIE Maandagmiddag omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in een gebouwtje, dat behoort tot het fabriekscomplex van de chemische fabrieken van Brocades en Stheeman te Meppel. De brand ontstond doordat een vat ether, waaruit een em ployé iets wilde tappen, in brand vloog. De man kreeg vrij ernstige brandwonden aan gezicht en armen. De brand sloeg op de andere chemicaliën over. Doordat zich nog een ontploffing voor deed, werden alle ruiten van het labora torium vernield, terwijl een ravage onder de daarin aanwezige instrumenten en flessen ontstond. Na anderhalf uur waren de fabrieksbrandweer en de Meppeler brandweer het vuur meester. Auto tegen een boom gebotst 's Nachts reed een personen-auto in de Kostverlorenstraat le Zandvoort tegen een boom. Uit de zwaar gehavende wagen kwam een te Haarlem wonende militair te voorschijn, die verscheidene hoofdwonden had opgelopen, doordat hij met zijn hoofd tegen de voorruit was geslagen. Het onge val geschiedde vlak voor de woning van dr. Tichelaar, zodat deze direct geneeskun dige hulp kon verlenen. Daar de automobilist vermoedelijk in „kennelijke staat" verkeerde is hij overge geven aan de Koninklijke Maréchaussée te Haarlem. De auto moest worden weggesleept.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2