WflERT Gevaar voor Indochina tekent zich af De financiën van Haarlem IvT/i Haarlemse slepers deden belangrijk bergingswerk IN DE WERELDPOLITIEK Hoe is het ontstaand J Een Eeuw Celeden DINSDAG 9 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zün als van vrijwel elke andere gemeenten precair Rookt U veel Alléén in dozen a 33, 47 en 73 cent. Agenda voor Haarlem SANAPIRIN Werkzaamheden in 1950 van Sociale Zaken Lossing uit gestrand schip in de Golf van Bengalen Sobere hulp Jubileum M. H. Kooymans T entoonstelling historische diorama's Serenade voor gouden echtpaar Dit woord: PISANG Geslaagde tentoonstelling van terriers te Haarlem De gladiolen-vergiftiging OOK VOOR LOUPEN Een maand geleden werd medegedeeld Öat de begroting van Haarlem voor 1951, die aanvankelijk een groot tekort aanwees, alsnog sluitend gemaakt kon worden, om dat de uitkering uit het Gemeentefonds hoger geraamd kon worden. Daardoor was het mogelijk de „buitengewone bijzondere" uitkering uit dit fonds (bestemd voor ge meenten die de begroting zelfs met de „bij zondere" uitkering niet sluitend kunnen maken) te schrappen. Uit dit feit mag evenwel niet afgeleid worden dat er een keer ten goede in de Haarlemse financiën gekomen is. Integen deel. De stand van zaken is nog altijd even precair. Zoals trouwens in vrijwel alle ge meenten van ons land. Het is geen plezierige toestand voor een college van B. en W. dat nog geen zeker heid bestaat of enkele kasgeldleningen, die 1 Januari a.s. aflopen, vernieuwd worden. Worden zij niet vernieuwd, dan verkeert de gemeente in financiële moeilijkheden. Dan kan het gemeentepersoneel niet betaald worden en komen er nóg meer narigheden. Het faillissement, of althans een surséance van betaling, zou voor de deur staan. Ge lukkig hebben de geldschieters nog niet laten blijken dat zij de kasgeldleningen niet willen verlengen. Er is wel reden om te hopen dat de re kening over 1951 ook zal sluiten, maar dit komt alleen omdat er nauwlettend op wordt toegezien dat de posten der begro ting niet worden overschreden. Die voor zichtige politiek heeft natuurlijk conse quenties. Als, om een voorbeeld te nemen, op de begroting f 428.700 is uitgetrokken voor onderhoud van wegen en voetpaden, dan wordt er gewerkt tot dit crediet is uit geput. Zijn dus na het opmaken der be groting de lonen gestegen en de materialen duurder geworden, dan worden er minder straten onderhanden genomen dan het aan vankelijke voornemen was. Bovendien heeft de omstandigheid dat de gemeente moeilijk geld kan opnemen ten gevolge dat er slechts weinig kapitaals- werken kunnen worden uitgevoerd. Alleen het zeer noodzakelijke wordt gedaan. Al les wat slechts even kan wachten wordt verschoven tot betere tijden. Wie zich van de financiële armoede der gemeente wil overtuigen, moet eens langs de Bakenesser- gracht én het Korte Spaarne lopen, waar de walmuren op iristorjen staan. Nu wordt weer gehoopt dat die herstelwerken in 1952 uitgevoerd kunnen worden. Begroting voor 1952 Er zijn al gemeenten die de begroting voor 1952 in ontwerp klaar hebben. Zo vlug is Haarlem niet, maar ook hier is men druk met de voorbereiding daarvan bezig. Wie geen vreemdeling in het Jeruzalem der gemeentelijke huishouding is, zal over tuigd zijn dat de vooruitzichten voor het volgend jaar allesbehalve rooskleurig zijn. De inkomsten der gemeenten vermeerde ren, vergeleken bij 1951, niet, terwijl zeker is dat verschillende uitgaven weer belang rijk hoger zullen zijn. Er is dus geen sprake van dat de eindjes aan elkaar geknoopt zullen kunnen worden. Het zou ons niet verwonderen of de wethouder van Finan ciën zal voor de noodzakelijkheid staan voor 1952 opnieuw te komen met de raming van een „buitengewone bijzondere" uitke ring uit het Gemeentefonds. (Voor 1951 was daarvoor f 437.500 uitgetrokken). Zijn collega van Amsterdam heeft het tekort op zijn begroting „weggewerkt" door 10 extra op de uitkeringen uit het Gemeen tefonds te ramen. Maar dat die er zullen komen is nog erg twijfelachtig. Voorts is het wel zeker dat ook in 1952 heel weinig kapitaalswerken kunnen wor den uitgevoerd, want er is immers geen geld daarvoor te krijgen. Met belangstel ling zien wij de begroting tegemoet of het mogelijk is f 400.000 daarop uit te trekken als eerste termijn van de bouw van het nieuwe Coornhert-lyceum. De mogelijkheden voor woningbouw Men weet dat de gemeente Haarlem de eerste gemeente in het land was die profijt trok van de mogelijkheid om een geldle ning te plaatsen tegen 4 (Voorheen was het 3V2%, maar die rente werd door de geldschieters te laag geacht). Haarlem slaagde er in een lening van f 4.000.000 onder te brengen, maar die is er toch niet bij het publiek ingegaan. Haarlem kreeg intussen zijn f4.000.000, omdat de lening door een bankconsortium was overgeno men. Maar het gevolg van een en ander is natuurlijk dat er niet veel kans is voor een nieuwe lening. Van dit bedrag van f 4.000.000 dat de lening opbracht is f 1.500.000 gereserveerd voor de financiering van de voorgenomen bouw van 150 woningen. Maar daarmee zijn de mogelijkheden voor woningbouw ADVERTENTIE Zorg er dan voor, steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Neem na Uw sigaar of ci- garet een paar van die smakelijke Wybertjes ter voorkoming van rokerscatarrh. DINSDAG 9 OCTOBER Stadsschouwburg: „Het landgoed Stepan- tsjikowo" (Comedia), 8 uur. Gem. Concert gebouw: Generale repetitie concert Christe lijke Oratoriumvereniging, 7.30 uur. Nassau-; plein 8: lezing van Bemhard IJzerdraat; over „Rhvthme en wereldorde" Aziatische muziek), '8 uur. Palace: „Het pad der zonde".1 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het leven van een danseres", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Zwaard in de woestijn". 18 j., 7 en 9.15 uur. j Spaarne: „Het grenslegioen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ik zoek vergelding'. 18_j.,3 uur. Rembrandt: „Angelo". 18 .i.. 7 en 9.15 u. WOENSDAG 10 OCTOBER Concertgebouw: Jubileumconcert C. O. V. j „Jeanne d'Arc au Bücher", 8 uur. Kem- brandt en I'alace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans j Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: I 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Dinsdag). ook uitgeput, want het overige van het geld moest gebruikt worden om vlottende schuld af te lossen. Daardoor is bereikt dat de vlottende schuld van Haarlem de laat ste tijd niet in verontrustende mate is opge lopen. Haarlem staat evénwel voor de nood zakelijkheid om bet bouwvolume voor 1951 nog te verwerken. Daarvoor komt in aan merking een complex van 300 woningen. Maar dat betekent dat Haarlem daafvoor een kapitaal van 3.000.000 beschikbaar moet hebben in de vorm van een lening op lange termijn. De minister van Financiën heeft, mede gedeeld dat de Bank van Nederlandse Ge meenten 250 millioen beschikbaar zal stel len voor woningbouw der gemeenten. Ook Haarlem heeft daarvan zijn deel gevraagd, maar een toezegging is nog niet ontvangen. Intussen zijn er aanwijzingen dat de minis ter als voorwaarde stelt, dat een gedeelte van het geld, dat de gemeenten krijgen, gebruikt moet worden orn vlottende schuld voor woningbouw af' te lossen. Met dat deel kunnen dus geen nieuwe bouwplan nen gefinancierd worden. Ook hebben wij reeds medegedeeld dat het college van B. en W. de mogelijkheid onder ogen ziet om voor woningbouw geld op lange termijn te vragen van ingezete nen. Uit alles blijkt dat het college van B. en W. doordrongen is van de noodzakelijkheid de woningbouw, zoveel dit slechts mogelijk is, te laten doorgaan. Voorlopig geen carillonbespelingen Wegens herstellingswerkzaamheden aan het carillon van de Grote of St. Bavokerk te Haarlem, moeten de carillonbespelingen gedurende enige weken worden stopgezet. ADVERTENTIE overtreft alles! Dubbel vlugge verdrijving van kou, koorts, ziekte en pijn. Prijs per koker 77 ct. en 41 ct. In het jaarverslag over 1950 van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Haarlem wordt meegedeeld dat de werkloos heid en daardoor het aantal werkzoekenden, dat een uitkering krachtens een der Rijks regelingen ontving, is toegenomen. Het jaar 1950 stak niet in gunstige zin af bij het jaar 1949. Door vermeerdering van het aantal werklozen is het aantal armlastigen hoger geworden en daardoor zijn ook de werk zaamheden van de dienst uitgebreider ge worden. omdat de armenverzorging zeer bewerkelijk is en omdat bij de uitvoering der Rijkssteunregelingen zeer veel mutaties (nieuwe gevallen en afvoering van lopende gevallen) voorkomen. De uitbreiding der werkzaamheden komt ook tot uiting in het aanial bezoeken. Voor een onderhoud op het kantoor werden in totaal 25.157 (vorig jaar 16.172) personen toegelaten. Het aantal be zoeken aan de afdeling Rijksregelingen be droeg 6887 meer dan in het voorgaande jaar. Dit is een gevolg van regelmatige groei der werkloosheid, maar toch ook het gevolg van een vorstperiode, waarin uitkeringen volgens de vorstverletregeling moesten worden ge daan. Het aantal onderzoeken, dat door de huisbezoekers werd verricht, bedroeg 21.449, in 1949 17.046 en in 1948 15.128. In totaal werd in het verslagjaar een be drag van f 1.223.188 uitgegeven voor gelde lijke ondersteuning aan invalide en valide armlastigen. Dit is bij de uitgaven van 1949 (f 1.079.557vergeleken f 143.630 meer. Het ge middelde aantal invaliden per week bedroeg 1337 (vorig jaar 1242) en valide armlastigen 118 (173). Het aantal gezinnen van politieke delin quenten. dat ondersteuning genoot, bedroeg gemiddeld elf per week (zestien). In totaal werden in 1950 voor langere of kortere tijd 64 kinderen in het kinderhuis „Zuid" ver zorgd. Om verschillende redenen moesten 515 kinderen tijdelijk ondergebracht worden in kindertehuizen en pleeggezinnen. De ver zorging van ouden van dagen geschiedde op dezelfde voet als in voorgaande jaren. Op 1 Januari 1950 werden verzorgd 176 ouden van dagen en in de loop van het jaar begon de verzorging van 58 ouden van dagen. Het aantal werklozen, dat krachtens de Rege ling Overbruggingsuitkering werd gesteund, bedroeg gemiddeld 413 (258). Volgens de regeling sociale bijstand aan beeldende kunstenaars werden weer in 1950 een maal per maand kunstwerken aangekocht, ADVERTENTIE „Alkmaars ontzet" is gisteren weer met uitgebreide festiviteiten door de bewoners van Noordhollands kaasstad gevierd. Hoogtepunt der feestelijkheden was de traditio nele allegorische optocht, waarin vele fraai-opgetuigde praalwagensmeereden. Een deel van de stoet, voorstellende „opera en- operette". I 4- De motorsleepboten „Atlantis" en „Ocea- nus" van de N.V. Maatschappij tot Uitvoe ring van Scheepsfransporten en Bergings werken „Holland" 4e Haarlem hebben een belangrijke en zeer moeilijke berging ver richt in de Golf van Bengalen. In deze golf was in de tweede helft van Mei van dit jaar het onder Panamese vlag varende Griekse vrachtschip „Parthenon" ter hoog te van het plaatsje Bavanapadu op de rots achtige zeebodem voor de kust gestoten. Het 6000 bruto ton metende schip zat reeds met de voorsteven op de rotsen vast toen de Hollandse marconist ervan om assistentie verzocht. De sleepboot „Atlantis", die juist in Calcutta een Ejngels vuurschip, de ..Torch", aan de havenautoriteiten van India had afgeleverd, ving deze seinen op en begaf zich onder commando van kapi tein Joh. Kok naar de gestrande „Parthe non", die al een bedenkelijke scheur achter de machinekamer toonde, zodat pogingen om het schip vlot te slepen bij voorbaat on mogelijk waren geworden. Dergelijke pogingen zouden trouwens toch in de weersomstandigheden, die door de invloe den van de Zuidwest Moesson in dit gebied zeer slecht waren, tot mislukking gedoemd zijn. De machinekamer van het vrachtschip stond reeds onder water, doordat de be manning niet. getracht heeft het water dat door lekkages was binnengestroomd, weg te pompen. Het schip werd vrij spoedig door de opvarenden verlaten. De N.V. „Holland" maakte contact met de Lloyd's Salvage tot het bergen van de lading én de ..Atlantis" toog aan het werk, onder de lei ding van de directeur, kapitein H. van den Oever, die met enig bergingspersoneel, waaronder een duiker, uit Holland over kwam. Er werd een „L.C.T.", een vroegere Amerikaanse landingsboot, van de Indiase marine ingeschakeld en omdat de „Atlan tis" met dit vaartuig door de storm niet langszij kon komen, werd de lading bij stukjes en beetjes van het schip naar de L.C.T. gevaren door ongeveer dertig kleine pramen van de bevolking aan de kust. De „Atlantis" verrichtte acht weken achtereen sleepdienst om de geborgen lading naar de dichtstbijzijnde haven, Visaknapatnam, te vervoeren. Vooral na twee weken lossen Op Woensdag 5 October begonnen de legers van de Vietminh in Indochina hun langverwachte offensief tegen de Franse expeditionnaire macht en zij slaagden erin enkele belangrijke strategische punten te bezetten in het Noordwesten. De berichtgeving over dit offensief Is bijzonder schaars, doch uit de spaarzame be richten valt op te maken dat men hier te doen heeft met een ernstige poging om het gehele Noordelijke gebied aan de Fransen te ontworstelen, waarbij mag worden gevreesd dat de eommunistisch-georiënteerde opstandelingen trachten de grensgebieden rijp te maken voor een openlijke ef gecamoufleerde invasie van Chinese „vrijwilligers", teneinde met behulp van deze Chinese troepen een beslis sing te forceren. Indochina zou op die wijze een tweede Korea worden, waar de Verenigde Staten opnieuw souden worden gedwongen tot gewapend ingrijpen. Hen tweede Korea, voorbereid terwijl de onderhandelingen voor regeling van de authentieke Koreaanse kwestie slepende waren. De opstand in Indochina was een van de erfenissen van de tweede wereldoorlog, doch begon pas gevaarlijke vormen aan te nemen na de overwinning der communis ten in China. Wat oorspronkelijk een on geregelde nationalistische beweging was, werd een georganiseerde „bevrijdingsoor log" tegen het Franse gezag, doordat de communistische regering van Peking de opstandelingen steunde. Voor deze steun zijn gronden te over. Het Aziatische réveil, dat verdrijving van de invloed der koloniale mogendheden in zijn vaandel had geschreven, greep de gees ten in alle Aziatische gebieden en bracht hen gemakkelijk binnen het bereik van het nieuwe imperialisme, dat dnor Peking- China en Rusland werd geleid. Indochina, aan de Zuidelijke grens van het Chinese rijk, was een voor de hand liggende prooi voor het nationalisme predikende Aziati sche streven en bovendien een be langrijk strategisch punt, dat onder Franse invloed een bedreiging werd geacht voor China. Ofschoon de reeds langverwachte invasie van Chinezen nog steeds niet in enigszins massale afmetingen heefi plaats gehad, kan er toch niet aan -getwijfeld worden dat de bevrijding van Indochina als een der voor naamste doeleinden van de communistische Chinese regering geldt, zodat het uitstel alleen kan worden verklaard uit opportu nisme. De kwestie-Korea, die tenslotte niet het succes heeft gebracht dat Peking zich daar ongetwijfeld van heeft voorgesteld, heeft ondernemingen als invasies naar na burige gebieden (Formosa, Indochina. Ti bet) doorkruist en slechts in het geval van Tibet is aan de voornemens uitvoering ge geven. mede nmdat dit land geen ernstige militaire struikelblokken kon opwerpen Bovendien was er geen interventie van een der grote Westelijke mogendheden te vre zen. Wat Formosa aangaat, een tijdlang heeft het er naar uitgezien dat Peking in derdaad serieuze plannen koesterde in die richting, doch de vastberaden tegenstand van Washington en de Amerikaanse ver klaring van neutraliteit van dit eiland heeft de Chinese communisten doen begrijpen dat de tijd nog niet rijp was. Indochina loopt momenteel groot gevaar, vooral omdat de positie der Fransen er niet erg sterk is en de Amerikaanse hulp slechts spaarzaam wordt verleend. Wel is uitbrei ding van die steun in overweging, doch het duurt lang voordat dollars in schietende kanonnen en bombarderende vliegtuigen zijn omgezet. Wel heeft Amerika ook reeds „in natura" geholpen, namelijk door het zenden van zware wapenen uit de „rus tende voorraden" van het Amerikaanse leger, doch een sterke, goed-uitgeruste en modern bewapende strijdmacht bestaat in Indochina niet. De Fransen doen alles om daarin verandering te brengen en zijn de laatste tijd op het politieke toneel tot tal van concessies aan Washington bereid ge bleken om de Amerikaanse steun voor In dochina te verwerven, doch eigenlijk zijn zij nog steeds aan het organiseren en tot een offensief tegen de dagelijks sterker wordende Vietminh-troepen zijn zij zeker nog niet in staat. Men zou dus zeggen dat de Chinezen de tijd rijp kunnen achten voor hun actie en dat het voor hen eert „nu of nooit"-situatie is geworden. De Franse generaal De Lattre de Tassigny. die het opperbevel over de Franse troepen en de eenheden uit de drie loyale Indochinese staten Cambodja. Viet nam en Laos voert, heeft de laatste maan den ook druk diplomatiek werk gedaan en is voortdurend heen en weer gevlogen tus sen het strijdgebied, zijn hoofdstad en de brandpunten der Westelijke diplomatie Londen en Washington. Bii zijn laatste be zoek aan Washington heeft hij vérgaande toezeggingen gekregen ten aanzien van de steun der Amerikanen, zodat hij de opti mistische uitlating kon doen: „De oorlog in Indochina gaat naar zijn einde. Het is een Indochina, deel van de Franse Unie, bestaat uit drie semi-autonome staten: Cambodja, Laos en Vietnam. Het Noordelijke deel van Vietnam is strijdtoneel. Hier zijn de gue- rillero's in de aanval en hun strijdmacht be gint steeds meer te lijken op een goed geoefend, geregeld leger. kwestie van maanden." Hij gaf toe dat dit optimisme minder op de strategische positie der Fransen dan op de beloften der Ameri kanen was gebaseerd. „Amerika heeft thans erkend dat de vijand in Korea en die in Indochina dezelfde is," zei de generaal, „met het resultaat, dat mijn dringende ver zoeken om hulp spoedig zullen worden ge honoreerd." Wanneer de wereld hoopt dat eindelijk de onderhandelingen in Korea een eind zullen maken aan een nutteloze, gerekte strijd, die oceanen van leed over het land brengt, moet zij bedenken dat op een ander toneel van het Aziatische werelddeel een nieuwe oorlog ontkiemt, een oorlog tuss?' dezelfde partijen: Enerzijds de communis tische Chinezen en de door hen gemainte neerrie Indochinezen, andersziids de Weste lijke mogendheden. Een strijd die waar schijnlijk onder dezelfde leuzen zal worden gevoerd en die wellicht evenmin zal leiden tot een definitieve beslissing in de grote vraag: Wie zal over Azië heersen? J. L. werd het voor het Hollandse bergingsper soneel aan boord van de „Parthenon" zeer gevaarlijk: het schip helde zwaar naar bak boord en dreigde achter de machinekamer te breken, hetgeen later dan ook gebeurd is. Om het werk gezien deze omstandig heden te verhaasten, werd ook een deel van de lading naar de kust gevaren, waar het met ossewagens is afgevoerd. De „At lantis" had de lading, die bestond uit thee, jute, textiel, tin, gonje en aluminium, reeds voor een deel in veiligheid gebracht, toen zij werd afgelost door de „Oceanus" van dezelfde rederij, die uit Honkong koers had gezet naar de Golf van Bengalen. Behalve de aluminium-lading, welke zich onder in het ruim bevond en niet meer te bergen viel, is de ganse vracht geborgen. De „At lantis", die vóór deze berging reeds drie sleepreizen had gemaakt, waaronder een met een groot betonnen dok uit Cherbourg naar Sfax, verrichtte op de thuisreis nog twee sleepdiensten. Maandagmorgen kwam de sleepboot met een hppperzuiger uit Dublin, bestemd voor Amsterdam, de haven van IJmuiden binnen. De „Oceanus", die twee weken geleden het bergingswerk in de Golf van Bengalen beëindigde, be vindt zich op de thuisreis in de Rode Zee en wordt over ongeveer vijf weken in Holland verwacht. Prof. dr. ir. A. J. Kluxjverde promotor van Prins Bemhard, wie de graad van doctor honoris causa in de technische wetenschap is verleend. De ere-promotie heeft op 16 Novemberplaats in de Technische Hoge school te Delft. Maandag 15 October hoopt de heer M. H. Kooymans, chef van de afdeling deco ratie en reclame bij Vroom en Dreesmann, zijn zilveren jubileum te vieren. Vijfen twintig jaar geleden kreeg hij een plaats in een keuken van een perceel door het bedrijf aangekocht aan de Paardesteeg, waar hij zijn loopbaan begon met het ma ken van prijskaarten en showkaarten. In de loop der jaren breidden de werkzaam heden zich uit. Meer personen werden in het werk ingeschakeld en de heer Kooy mans werd chef van een speciale afdeling, welke zich bezig houdt met decoratie en reclame. Het jubileum zal op Zaterdagavond 13 October gevierd worden met een bijeen komst voor het personeel in gebouw Ro- sehaghe aan de Hoofmanstraat. Een revue zal worden opgevoerd, Van Zaterdag 13 tot Zondag 28 October wordt in de Doopsgezinde Gemeentezaal aan de Frankeslraat te Haarlem, een ten toonstelling gehouden van historische dio rama's ten bate van een te stichten tehuis voor ouden van dagen. Deze diorama's die een groot deel van de klassieke en de nieuwe geschiedenis in beeld brengen zijn grotendeels vervaardigd door dr. W. G. L. Wieringa, leraar aan het Lorentzlyceum. De twee grootste diorama's zijn vervaar digd door leerlingen van deze school. De diorama's stellen voor: de oudheid, de middeleeuwen, de nieuwere geschiede nis, de gouden eeuw en de tijd van Napo leon. De Liedertafel Haarlems Zanggenot bracht gisteravond een serenade aan de heer en mevrouw P. G. van der Weijden-de Groot, Slachthuisstraat 51 te Haarlem, die de dag herdachten waarop zij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. De heer P. van der Weijden is reeds vijfendertig jaar lid van Haarlems Zanggenot, waaraan hij nog steeds zijn krachten wijdt. Daar her innerde de voorzitter, de heer P. Geerlings, na afloop van de serenade in een hartelijke toespraak aan. Natuurlijk is het een banaan. Maar bovendien is het de schertsende bena ming van een man nooit van een vrouw die in de ogen van hem die de term gebruikt, iets typisch heeft in zijn doen en laten. Men zegt: een rare pisang, een leuke pisang, maar nooit: een arme pisang, een gefortuneerde pi sang of iets dergelijks. Hét woord pisang heeft dus altijd betrekking op een ka raktereigenschap. Hoe dat komt, weet ik niet. Er is weer zo'n wonderlijke en weinig geloofwaardige verklaring van het gebruik van het woord pisang voor: eigenaardig mens. dat ik die alleen als merkwaardigheid mededeel: In de Frans -Duitse oorlog (1870-1871) zouden de Duitse soldaten het woord paysan: boer, tot pisang hebben verhapstukt. Maar deze „verklaring" laat zoveel vraag tekens staan, dat ik er bijzonder weinig waarde aan hecht. Voor het eerst sinds tal van jaren had Haarlem weer eens een hondenlentoon- stelling, zij het ditmaal alleen voor terriers. Deze, georganiseerd door het Centraal Ter rier Comité, >s een sucecs geworden. Wegens verhindering van burgemeester m.r P. O. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk was de heer G. S. Th. van Gink, directeur der Stichting Haarlems Bloei, be reid de tentoonstelling officieel te openen. Hij trok een parallel tussen de bloembollen, die in het Krelagehuis op hun selectie ge keurd worden en de honden, die thans door bekende keurmeesters (zes Nederlanders en een Engelsman) ónder de loupe genomen worden. Aan deze tentoonstelling waren geen kam pioenschappen verbonden. Zij was interna tionaal door de inzending van zeven honden uit België. Een hond uit België, de draad- harige foxterriër Winmond Mischievous van de heer J. Heylen. Antwerpen, behaalde het grootste succes. Deze veroverde de pla quette van. Haarlem's Bloei voor beste hond uit het buitenland, een beker voor de best getrimde en de zilveren medaille van de gemeente Haarlem benevens f25 en een plaquette van de Raad van Beheer als beste houd van de tentoonstelling. De verdere extra- en ereprijzen werden als volgt gewonnen: beste groep: Airedale terriers P. Spierenburg, Rotterdam, Op een na beste groep: gladharige foxlerrxers, me vrouw Gunckel, Haarlem. Beste hoogbenige terrier: draadharige föxterriër Winmond Mischievous (J. Heylen, Antwerpen). Op een na de beste: Welsh terrier Olaf of Airwelsea, B. v. Dijk, Rijswijk. Beste langbenige ter rier; Schotse terrier Roscland Righton. J. v. Koolbergen, Boskoop. Op een na besté: Sealyham terrier: internationaal kampioen. Shcndon Popularity, mevrouw Laarman, Amsterdam. Beste terrier: draadharige fox- terrier Winmond Mischievous, J. Heylen, Antwerepn. Op een na beste: Schotse ter rier Roseland Righton, J. v. Koolbergen, Boskoop, die een plaquette won bénevens een prijs van f 10 voor beste laagbenige terrier en f25 voor beste zelfgefokte terrier. Op twee na besté. Welsh terrier Olaf óf Airwelsea. B. v. Dijk. Rijswijk, die ook beste zelfgefokte hoogbenige tèrrier werd. Het publiek was in de- gelegenheid té stemmen voor de beste hond, vóórdat de uitslag van de keurmeesters bekend gemaakt werd. Het publiek koos met meerderheid van stemmen de draadharige fox terrier als de beste. Alle inzenders ontvingen, voor zover ze geen klasse- of speciale prijs gewonnen had den, als troostprijs een zilveren lepeltje. Mogelijk is deze goed geslaagde tentoon stelling aanleiding om volgende jaren in Haarlem wederom hondenlentoonstellingen te houden, zoals er vroeger gehouden werden in het Brongebouw. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst over de resultaten van liet onderzoek naar de schade, welke deze zomer door vergif tige gassen aan tuhibouwgcwassen bij Be verwijk is veroorzaakt, een rapport in han den gesteld van de Stichting van de Land bouw in Nooxdholland. Binnenkort zal de Stichting deze zaak aanhanging maken bij Gedeputeerde Staten. De omvang van de geleden schade gedu rende deze zomer is nog moeilijk na te gaan. Wel staat vast, dat de gladiolen er het meest onder hebben geleden. Daarnaast zijn ook irissen, uien en lelies er door aan getast. Omtrent de aard van het gas, dat de beschadiging veroorzaakt, bestaat niet vèel twijfel meer. Zeer waarschijnlijk is het zwaveldioxyd en het feit dat de bladen het meest zijn aangetast bij zwakke Zuidelijke of Zuidwestelijke wind, deed het vermoe den rijzen, dat het zwaveldioxyd zich ver- bond met waterdeeltjes in de lucht en zo een zwavelig zuur vormde. De herkomst van het gas moet niet uitsluitend bij één industrie gezocht wordetj maar bij verschil lende bedrijven aan het Nooi'dzeekanaal. Dit vergiftigingsverschijnsel, waaraan door de Ri.ikstuinbouwvoorlichtingsdienst gi-ote aandacht is besteed, is niet nieuw. Plet deed zich ook wel voor in de omgeving van Amsterdam en was daar te wijten aan de aanwezigheid van de Superfosfaat- fabriek. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Uit de Opregte Haarlemsche Couranl van 9 October 185 I HAARLEM De werkzaamheden ter droogmaling van het Haarlemmermeer hebben gedurende de eerste weken van de maand September weinig vorderingen te wëèg gebracht Zelfs was op de ne gende dag dier maand eene achteruit gang te constateren De waterstand in het meer, welke op den laatsten Augus tus was waargenomen op 3,49 ellen be neden Amsterdamsch Peil. was op den negenden September gestegen tot 3.44 ellen beneden A. P. Dit is een gevolg ge weest van de hevige regens, gepaard net stilstand der watermachines wegens den te hoogen boezemstand. Sedert dien tijd beeft de werking der machines den waterstand weder verlaagd zoodat ln het begin van October het peil werd waar genomen op 3.54 ellen heneden A P

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5