X „Lindenheuvel" in Overveen wordt pastoraal centrum Heropening ABDUSIROOI Het doorlichten der Haarlemmers f Kort en Bondig Vereniging van Huisvrouwen treft voorbereidingen voor een bazar iw*iUCHTP'JPM osésVimans Kennismaking in Den Haag met Albert Vogel Jr. ZWITSALETTEN 2 Agenda voor Haarlem Invoer in September voor 97% door uitvoer gedekt Viering vijfendertigjarig bestaan van de afdeling Haarlem Natuurbescherming blijft de aandacht vragen „The Story of Palomar Rhythme en wereldorde Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTS HAARLEMSCHE COURANT 3 Binnenkort zal het buiten „Lindemheu- vel" aan de Ter Hoffstedeweg in Overveen een centrum worden voor die grote groep van mensen, die zich eens even uit sleur en spanning van het dagelijkse leven wil len terugtrekken, om in een stille omgeving tot rust te komen en de behoefte aan een gesprek over hun levensvragen te bevredi gen. Hel centrum wofdt gesticht op initia tief van de Witteveen-vereniging te Ermelo, waarvan de Bloemendaalse predikant dr. J. H. Stelma voorzitter is. De inrichting er van geschiedt met morele steun van de Nederlands Hervormde Kerk en medewer king van veel particulieren en fondsen. Het centrum is geboren uit de nood, die bij de pastorale arbeid overal in ons land naar voren treedt en kan dus in zekere zin als een experiment worden beschouwd. Het pastorale centrum zal een maximum capaciteit hebben voor 35 gasten. „Lindenheuvel" zal niet alleen open staan voor leden van alle kerkelijke rich tingen, maar ook voor buitenkerkelijken, die speciaal geestelijke zorg behoeven. Het is niet 'bestemd voor diegenen, die een psycho-therapeutische behandeling behoe ven. Het bestuur van de stichting stelt zich voor, dat de gasten niet langer dan zes weken in deze rustige omgeving vertoeven. „Lindenheuvel" is omringd door een zeer mooie bebossing, een goede gelegenheid voor wandelingen. Er zal getracht worden een suppletiefonds te vormen, teneinde reductie op de pension- prijs te kunnen verlenen aan hen, voor wie de kosten te bezwaarlijk zouden zijn. Ds. R. van der Mast, tot voor kort predi kant-directeur van het Diaconessenhuis in Amsterdam, zal de leiding van „Linden heuvel" op zich nemen. Zoals wij al meld den, aanvaardde hij het beroep op de in Bloemendaal gevestigde buitengewone'pre- dikantsplaats met bijzondere opdracht. De De gelijknamige zoon van de-vermaarde, in 1933 gestorven declamator en leraar in welsprekendheid, Albert Vogel, heeft zich langzamerhand in Den Haag een gevestigde reputatie als voordrachtgever verworven. Hij laat zich echter builen zijn woonplaats weinig horen. Mede daarom hebben wij ons gisteren naar het Haags Gemeente museum bégeven, waar hij ter gelegenheid van de Kunstmaand 1951 de rinvellislische roman „Joachim van Babylon" van Marnix Gijsen navertelde voor een zeer aandachtig auditorium. De kennismaking is ons nogal tegengevallen en heeft ons geenszins de openbaring van een bijzonder talent ge bracht die zijn locale populariteit kon doen verwachten. Men moet hierbij natuurlijk wel beden ken dat de keuze alles behalve ideaal ge noemd mag worden. Het fijnzinnige proza van Gijsen vraagt niet om voordracht, heeft geen enkele versterking van node, is'in tegendeel te beschouwen als voor fijnproe vers gesneden koek. De dramatisering van dit in ik-vorm herschreven apocriefe Bijbelverhaal over de kuise Suzanna, wier echtgenoot aan het woord is,, leent zich nauwelijks tot uitbeelding. Daarbij kwam dan nog in dit geval dat het geven van plastiek aan de taal nu niet bepaald de sterkste zijde van Albert Vogel is. Boven dien kwamen de geestigheden in de zins wendingen van de oorspronkelijke tekst slecht of in het geheel niet tot hun recht. Enkele fouten op het gebied van de uit spraak mogen niet onvermeld blijven. Zo legde hij bij het vermelden van Genesis en Helena de klemtoon ten onrechte op de eerste lettergreep. Albert Vogel heeft ons niet van de zin van zijn trouwens nogal monotone voordracht kunnen overtuigen. Zijn spreek- techniek is echter voortreffelijk. Het komt ons voor dat hij een belangx-ijke rol als zegger van verzen zou kunnen spelen. D. K. ADVERTENTIE DE ANTI-PIJN TABLETTEN 3 WOENSDAG 10 OCTOBER Concertgebouw: Jubileumconcert C. O. V. „Jeanne d'Arc au Bücher", 8 uur. Culiura: Nederlandse Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Brinknumn: Bijeenkomst van Genootschap Nederland-Frankrijk, 8 u. Palace: „Het pad der zonde", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het leven van een danseres", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Zwaard in de woestijn", 18 j.. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het grenslegioen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ik zoek vergelding", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Angelo". 18 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: „De ingebeelde zieke" (Amsterdams Toneelgezelschap), 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Concert Stichting Haar lems Trio, 8 uur. Cultura: Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming, spreker dr. A. Behrendt, 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Woensdag). intrede van ds. Van der Mast is bepaald op aanstaande Zondag 14 October om half vier in de Ned. Hervormde Kerk op het Kerk plein te Bloemendaal, waar hij door dr. Stelma bevestigd zal worden. Na afloop van de dienst zal er in gebouw „Marana- tha" aan de Donkerelaan gelegenheid zijn met de nieuwe predikant kennis te maken. ADVERTENTIE m, W,", v'. '4 Vatbaöf voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoplossende, AKKËR'S Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedi-oeg de waarde van de invoer in September 1951 715 millioen (Augustus 793 millioen), terwijl voor een waarde van 693 millioen (Augustus f 587 millioen) werd uitgevoerd. De sedert het tweede halfjaar begonnen daling van de invoer zette zich in Septem ber verder voort, terwijl de uitvoer daaren tegen belangrijk is toegenomen. In Septem ber was de invoer lager en de uitvoer hoger dan in welke maand in 1951 ook. Het dek kingspercentage bereikte zodoende een hoogte van 97. Het deficit dat in September met slechts 22.5 millioen toenam, bedroeg sinds het begin van het jaar 2272 millioen (JanuariSeptember 1950 1984 millioen). De stijging van de omzet in de afgelopen 12 maanden heeft, vergeleken met de over eenkomstige 12-maandsperiode in 1950, de verhouding van de in- en uitvoer verbe terd. Het deficit daalde met. 165 millioen, terwijl het dekkingspercentage steeg van 70 op 72 Verdere plannen voor tbc-bestrijding in Haarlem ADVERTENTIE van filiaal Gen. Cronjéstraat op Vrijdag a.s. 12 October „Het vijfendertig-jarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal niet uit bundig gevierd worden, doch het leek hei bestuur gewenst de herdenking te begin nen met het houden van éen bazar voor de stichting Club- en Buurthuizen, waar door wij alle leden de gelegenheid bieden daadwerkelijk iets voor andere mensen en kinderen te doen en de dankbaarheid, die er ongetwijfeld bestaat bij velen voor het werk der vereniging om te zetten in een liefdedaad voor hen die minder goed be deeld zijn". Dit deelde de presidente der afdeling Haarlem, mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay ons mee naar aanleiding van de plannen volgende week Dinsdag en Woensdag in de Vleeshal een bazar te hou den. Toen er enige tijd geleden in een be stuursvergadering plannen besproken wer den om het zevende lustrum te vieren kwam een der dames op de gedachte een bazar te houden. Een commissie, waarin zitting hebben de dames B. Vermaat-On- derwater, L. Neurderburg-Burgersdijk en J. H. Bos-De Mandt, werd samengesteld en met behulp van velen zijn voorberei dingen getroffen, waarvan de resultaten over enkele dagen te zien zullen zijn. De bazar is niet alleen bestemd voor de leden, doch voor allen die belangstelling voor de stichting Club- en Buurthuizen en voor de vereniging hebben. Maandagavond zal de bazar officieel ge opend worden door de erepresidente der afdeling, mevrouw C. Cremers-De Bruijn. Van Dinsdagochtend tien uur af tot des middags vijf uur en des avonds van zeven tot halfelf en de volgende dag op dezelfde uren zal een ieder in de gelegenheid wor den gesteld een bezoek aan de Vleeshal te brengen. Mevrouw Wesstra deed ons ook nog mededelingen over het werk der afdeling, welke, wat het aantal jaren betreft, de ne gende is van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, doch wat het aantal le den betreft de tweede plaats bezet, achter Amsterdam. De dames De Veer-Blok Wy- hrandi en ThielWehrbein hebben de vol doening gehad, dat de door deze dames gestichte afdeling tot grote bloei is geko men. Het streven is het verlenen van bijstand aan dp Nederlandse huisvrouw in haar huishouding en gezinstaak en het bevorde ren van haar saamhorigheidsgevoel <?n ge meenschapszin. Cuvsussgn en voorlichting worden gegeven, lezingen op verschillend gebied staan op het programma, excursies naar fabrieken worden regelmatig gehou den, aandacht wordt besteed aan bridge, zingen en lectuur, jaarlijks wordt een voor- jaarsbeurs gehouden en de afdeling be schikt over een corps dames, dat tegen, ver goeding hulp per uur verleent. Op hét ogenblik bedraagt het. aantal leden onge veer 2100. Mevrouw Wesstra sprak de wens uit, dat men in Haarlem in de komende tijden met dezelfde toewijding en trouw ais in de voorbij gegane jaren met hart en verstand de zaak der huisvrouwen zal blij ven dienen en mee zal helpen in deze on rustig jagende tijd de huisvrouwen haar moeilijkheden te leren dragen met geduld en waardigheid. Op Maandag 22 October, van drie tot halfvijf, houdt het bestuur in restaurant Dreefzicht oen receptie, Woensdag 24 en Donderdag 25 October wordt de leden een bijeenkomst in de Stadsschouwburg aange boden. waar het cabaretgezelschap van Wim Sonneveld zal optreden en Donderdag 1 November wordt in Dreefzicht een bridge-drive gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor het. Jacobafonds, dat steun geeft aan leden der vereniging, die voor herstel van gezondheid verpleging of verblijf buiten haar gezin nodig hebben of bijstand voor het verrichten van de huis houdelijke arbeid en financieel niet. in staat zijn om de kosten hiervan te dragen. Nederlandse cineast Gerard Rutten gaat Duitse film regisseren De Nederlandse cineast Gerard Rutten is met Alf Teichs, de productieleider van de Duitse maatschappij Comedia Film, die onder meer „Berliner Ballade" vervaar digde, overeengekomen om drie films te regisseren. Een daarvan is een door Jan Gerhard Toonder gemaakte bewerking van Goethe's vrijheidsdrama „Egmont". Er be slaan vergevorderde plannen om hiervan ook een Nederlandse versie te vervaardi gen met medewerking van een aantal Nederlandse spelers en cineasten/gedeelte lijk in de Cinetone-studios te Duivendrecht. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Gróte of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Don derdag 11 October 1951, des namiddags van 3 tot 4 uur, door George Robert. Het programma vermeldt: 1. Herr Gott, dich Loben wir. J. S. Bach; 2. Fuga g kl. t., J. S. Bach; 3. Meinen Jesum lass ich nicht, (Choral met variaties), J. G. Walther; 4. Grand Jeu, Guilain; 5. a. Adoratio et Vox Angelica, b. Praeludium grave, Th. Dubois. 6. Marche Got-hique. Th. Salomé. doeling dat hij zo mogelijk met 1 Januari a.s. in functie zal treden, maar van de zijde van het bestuur vernemen wij, dat het wel wat later kan worden. Het aantal bekwame longartsen is in ons land niet groot, terwijl bovendien het honorarium niet zo hoog ge steld kan worden dat het bijzonder aan lokkelijk wordt naar Haarlem te komen. De kosten van het massa* onderzoek Er zijn natuurlijk uitgaven aan dit masga- onderzoek verbonden. De kleine Röntgen foto's die aan de lopende band gemaakt worden, kosten 1.per stuk. De bedoe ling is dat de ingezetenen die de betaling voor eigen rekening kunnen nemen dit ook zullen doen. Daarnaast moeten ook de min- en onvermogenden van dit onderzoek niet uitgesloten worden. Er is een commissie uit de burgerij be noemd (onder voorzitterschap van de heer W. C. Bakker, wethouder van Financiën) om dit massa-onderzoek voor te bereiden. Ongetwijfeld zal ook de financiële mede werking der gemeente nodig zijn. Want als het massa-onderzoek heeft plaats gehad, komt het na-onderzoek van de personen waarbij afwijkingen gevonden zijn. In zeer veel gevallen zullen dan grote Röntgen foto's gemaakt moeten worden. Dat be tekent een uitgaaf van vele tienduizenden guldens. Wij hebben enige tijd geleden medege deeld dat er plannen bestaan om de Haar lemmers door te lichten. Van allen zullen dan wij gaven van deze methode reeds een beschrijving kleine foto's gemaakt worden, die de deskundigen in staat stel len te constateren of er reden is afwijkin gen in de longen te vrezen. Wat dan een uitgebreid onderzoek noodzakelijk maakt. Voor tot dit massa-onderzoek kan wor den overgegaan is het noodzakelijk dat bij het Consultatiebureau te Haarlem een tweede longarts wordt aangesteld, omdat die in het bijzonder belast zal worden möt dit onderzoek. Een nieuw consultatiebureau Aanvankelijk werd gemeend dat het beter was het massa-onderzoek uit te stellen tot men de beschikking kreeg over een nieuw consultatiebureau. Het tegenwoordige (aan de Gedempte Oude Gracht) is namelijk al vele jaren te klein. Er zijn plannen om een nieuw te bouwen, maar de onderhandelin gen daarover verlopen niet vlot. Het is thans zover dat het rijk heeft toegezegd bij te zullen dragen aan de extra lasten die door deze bouw op de Haarlemse vereni ging tot bestrijding der tuberculose gelegd worden,'maar dan moet deze vereniging de bouw financieren. Het is niet gemakkelijk voor het nieuwe Consultatiebureau een geschikt terrein te vinden, maar daarvoor heeft men nu grond op het oog in de nabijheid van de Maria- stichting. Er hangen evenwel nog moeilijk heden omdat er een uitbreidingsplan ge wijzigd moest worden. Graag zou het be stuur een groot pand gekocht hebben dat na een verbouwing gebruikt zou kunnen worden voor Consultatiebureau, maar juist toen men dat op het Wilsonsplein gevonden had, werd bekend dat de gemeente Haar lem al beslag daarop gelegd had. De omgeving van de Mariastichting ligt wel in het Zuidelijk deel der gemeente, maar er moeten op het Consultatiebureau ook mensen komen uit Heemstede en Haar lemmermeer. zodat tooh wel van een cen traal punt voor het gehele gebied gespro ken kan worden. De tweede longarts Voor de tweede longarts is nu voorlopig ruimte gevonden in het bestaande Consul tatiebureau, doordat de vroegere admini strateur het bovenhuis ontruimd heeft. Die oplossing krijgt evenwel slechts een tijde lijk karakter. De foto's van de Haarlemmei's voor het. massa-onderzoek zullen in gebouwen op verschillende plinten der gemeente ge maakt worden. Maar die foto's moeten dan bestudeerd worden door de longarts, die alle personen, die zich aan een nader on derzoek moeten onderwerpen, op zijn bureau laat komen. Daarvoor moet hij enige lokalen in het Consultatiebureau ter beschikking hebben. De ervaring elders op gedaan heeft geleerd dat ongeveer 4 voor dit nader onderzoek in aanmerking komt. Op de 165.000 Haarlemmers zouden dat er ruim 6000 zijn. Daarvan vallen dan weer af de mensen die reeds bij het Consultatie bureau in controle zijn. De tweede longarts moét aangesteld wor den door de Nooddhollandse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Het is de be- Het Haarlemse comité Natuurbescher- mingsweek. dat zich wekenlang hééft inge spannen om de Natuurbescherrningsweek Kennemerland 1951 tot een klinkend suc ces te maken, kan met voldoening terug zien op de resultaten van zijn werk. De natuurbescherrningsweek heeft meer be langstelling bij het publiek gekregen dan de organisatoren durfden hopen. Vooral de volwassenen zijn in groter getale naar de tentoonstelling in Vlees- en Vishal komen kijken dan men had verwacht. De lezingen en excursies en ook de filmvertoningen hebben tijdens de natuurbescherrnings week veler aandacht getrokken. Inmiddels is het comité tot de conclusie .gekomen dat zijn werkzaamheden voortge zet moeten worden, aldus deelde wethou der D. J. A. Geluk hedenmorgen tijdens een persconferentie mee. Met het reeds enigé jaren bestaande comité van Plantsoenen- bescherming zal contact- worden opgeno men om gezamenlijk de belangen der na tuurbescherming te dienen. Een volgende stap zal Zijn: contact opnemen met omlig gende gemeenten die, wil het natuurbe- schermingswerk geheel slagen, bij het organiseren van een actie niet gemist kun nen worden. Het is uiteraard vooral van belang dat die mensen worden bereikt, die nog geen belangstelling voor natuurbe scherming aan de dag hebben gelegd. Eén van de belangrijke resultaten van de natuurbescherming is dat tal van mensen er op hebben aangedrongen dat een derge lijke actie zou worden herhaald. Men bleek het vooral op prijs te stellen dat er in het vervolg meer excursies naar de Ken- nemerduinen zouden worden georganiseerd, omvang van de spiegelkijker. De koepel van Palomar Mountain heeft een middellijn van ruim veertig meter. De kijker is er dusdanig in opgesteld dat de Pool gefotografeerd kan worden. In de kij ker zelf is een cabine geconstrueerd, waar- Met zijn handen heeft de heer Janné Ekstedt in een viswater nabij Stockholm deze 17% pond zware snoek gevangen, nadat het dier zijn vislijn stukgetrokken had. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring, heeft het winterseizoen gisteravond in restaurant Die Raeckse aan de Raaks ingezet met de vertoning van de kleuren film „The story of Palomar", een rolprent die de vervaardiging van 's werelds groot ste spiegelkijker, die in Palomar Mountain in beeld brengt. De belangstelling ervoor was zó groot, dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. „The Story of Palomar" is een Ameri kaanse film die speciaal naar Nederland is gestuurd ter opluistering Van het gouden jubileum van de vereniging, dat in Sep tember van dit jaar in Utrecht op grootse wijze is gevierd. In de halve eeuw van haar bestaan heeft de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde getracht om in brede kring belangstelling voor weer- en sterrenkunde te wekken, welk doel zij nastreefde met het uitgeven van een maandblad en een jaar boekje, het geven van leiding bij waar nemingen, het hóuden van lezingen en ex cursies en het verlenen van prijzen voor verdienstelijk amateurswerk. Bovendien staat de leden een uitleenbibliotheek ten dienste. Voordat de voorzitter, dr. J. J. Raimond Jr., overging tot het vertonen van de film, gaf hij aan de hand van enige lichtbeelden een korte inleiding die bedoeld was om de aanwezigen een inzicht te geven van de In Amsterdam reed een automobiliste de Amstel in nabij de schutsluis. Zij wist zich uil de auto te bevrijden en kon door sluiswachters op het droge worden ge- j in de waarnemer een plaatsje heeft ge bracht. Haar hpnd, die in de auto was ach- vonden tergebleven. werd door de brandweer gered, die er in slaagde tijdig de éuto boven water te halen. binnenland Het Amsterdams gerechtshof heeft de gebroeders S. en K. K. uit Langendijk ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van f 50. Zij hadden een jong kalf afgemaakt door het met een ijzeren staaf op de kop te slaan. De Alkmaarse politierechter had hen veroor deeld tot twee maanden. De bestrijding van de dennenbladwesp, die zoveel dennenbossen in ons land be dreigde, is voor dit jaar geëindigd. De Ne derlandse Heidemaatschappij heeft 1100 ha. dennenbos door een vliegtuig laten bespuiten. De Utrechtse politie waarschuwt tegen een zekere Veenvliet en J Kok. straatfoto grafen te Utrecht, die in het gehele land opnamen maken, waarbij de kosten vooruit moeten worden betaald. In zeer vele gevallen blijft echter de levering van de foto achter wege. HAARLEM EN OMGEVING De classis Utrecht der Chr. Geref. Ker ken heeft peremptoir geëxamineerd en toe gelaten tot de dienst des Woords en der Sacramenten de hepr G. Bijleveld, cand. te Haarlem en beroepen predikant te Noor deloos. Mej. B. A. Koster te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres aan de Mr. Lisman- school te 's Gravenhage. In de vergadering van de Grote Ker- keraad der Evangelisch Lutherse Gemeente te Haarlem is mevrouw PriesterBroek- meijer tot regentes van het Lutherhuis be noemd. Tot kerkmeester is benoemd de heer C. M. H. van den Broek. In de jaarvergadering van de Vrijzin nige Lutherse Kring zijn de heren C. B. W. van Huët en J. H. van Drongelen als be stuurslid herkozen. De hee-- A. Thomas die ruim 13 jaar als voorzitter heeft gefungeerd, had wegens drukke werkzaamheden bedankt. Als voorzitter is benoemd ds. C. H. Brandt die had verklaard gedurende één jaar als zodanig te willen fungeren. De auteur Jo Sternheim draagt op Vrij dagavond 12 October ter opening van het winterwerk van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum het verhaal „Tsjip" van Willem Elsschot voor. Burgemeester Cremers zal op Vrijdag avond 12 October in de Vishal aan de Grote Markt de poppententoonstelling „Dolly- town" van de Bond zonder Naam openen. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is gepromoveerd cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld „Georgius Cassander en zijn oecu menisch streven" mejuffrouw M. E. Nolte te Bloemendaal. lerares aan het R.K. Meisjes lyceum te Haarlem. Het Nationale Danstheater van Joegoslavië., dat na het met zoveel succes bekroonde optreden in het Festival of Britain verleden maand een serie al even geestdriftig ontvangen voorstellingen in Nederland gaf, maakt thans een tournee door België om vervolgens via Zwitserland en Italië de thuisreis te aanvaarden. Er worden echter onderhandelingen gevoerd om het gezel schap voor een nieuwe reeks vertoningen van folkloristische dansen uit de Balkan in ons land te engageren, daar de belang stelling de eerste keer overweldigend was en zeer velen moesten worden teleurgesteld. De vaak eeuwenoude, met kostbare borduursels versierde costuums, waarvan ook deze nieuwe foto een aardige indruk geeft, verhogen de aantrekkelijkheid van het levendige kijkspel niet weinig. Bij andere kijkers verricht de waarnemer zijn werk in een cabine naast de kijker.' De spiegel, de ziel van het instrument, weegt maar liefst twintigduizend kilo en is aan de achterkant op zesendertig plaatsen voorzien van ondersteuningsmechanismen. Het gepolijste oppervlak is bedekt rjiet een uiterst dun laagje aluminium, ziflks in tegenstelling tot alle andere spiegels die met een laagje zilver worden bestoven. Het voordeel van het aluminium is, dat dit de violette stralen van zon en sterren terug kaatst. Zilver doet dat niet. De taak op Palomar Mountain bepaalt zich tot het ver richten van waarnemingen van spiraal nevels. Aan de eigenlijke bouw van de sterren kijker. waarvoor de Rockefeller Founda tion zes millioen dollar beschikbaar stelde, ging onder meer de bouw van een model van de kijker op schaal 1 op 100 vooraf. Daarna werd nog eens model 1 op 10 ver vaardigd. Inmiddels werd het vervaardigen van allerlei onderdelen en het gieten van de spiegel ter hand genomen. De spiegel is in een speciaal voor dat doel gebouwde werkplaats geconstrueerd. Het gehele pro ces nam elfeneenhalf jaar in beslag. Na iedere bewerking werd de spiegel aan een grondige controle onderworpen. Met de vertoning van deze bijzonder interessante film heeft de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring het seizoen veel belovend ingezet Bernard IJzerdraat sprak over Aziatische muziek Op uitnodiging van het Centrum Haar lem van de Soefi-beweging heeft de musi coloog Bernard IJzerdraat gisteravond in gebouw Theosofia een lezing gehouden over rhythme en wereldorde. De heer IJzerdraat ging bij zijn beschouwingen uit van de rhythmische verschijnselen bij de Aziatische, in het bijzonder bij de Indo nesische en Chinese muziek. Het Oosten is een bakermat van mystiek. Het verbinden van muziek met mystiek is ons Westerlingen niet vreemd. Daarvan getuigen tal van beschouwingen over de geestelijke invloeden en de mystieke bete kenis van muziek, in vervlogen eeuwen en ook thans nog door de Westerse mens ge geven. In het moderne Indonesië leeft een stroming, die zich keert tegen de verheer lijking van het mystieke wezen der muziek. De materiële zijde van het leven op aarde wordt als voornaamste factor gezien, zelfs door degenen die als de belangrijkste cul tuurdragers van het Indonesische volk be schouwd moeten worden. De heer IJzer draat haalde als voorbeeld een bekende jonge Sumatraanse dichter aan, die de Boroboedoer niet meer zag als een tempel gewijl aan mystiek, maar als een mathe matisch geconstrueerd politiek monument, gebouwd op een strategische plaats. Op materialistische grondslag, met allerlei moeilijkheden én zelfs ellende, wil men een nieuwe Indonesische cultuur opbouwen en ook de muziek bevrijden uit de ban der traditie en haar nieuwe ontwikkelings kansen geven. Het rhythme in deze muziek was de mu ziek zelve. Iets anders bestond er niet. Men vrpeg- niet om klankkleur of harmonieën. Enkele tpnen op de instrumenten warén voldoende om het rhythmische ideaal te bereiken. Het rhythme is de primaire kracht, waaraan alles zijn groei en ontwik keling dankt. Volgens dit principe wordt de muziek op enkele plaatsen in Indonesië nog beoefend. Maar steeds meer gaat de Westerse muziek met haar systeem van in- dividuële kunstenaars overheersen. De vor men van de Westerse toonkunst worden al om overgenomen. In vervlogen tijden was de toonkunst de grondslag voor de staat. Voor de Chinezen was zij het uitgangspunt voor het staats leven. Een verkeerde gang van staatszaken werd verweten aan een verkeerde beoefe ning van de toonkunst. En nog lang heeft men aan Indische hoven bij ceremoniën de muziek met de ordenende kracht van het rhythme gehandhaafd. Het rhythme van de klinkende gamelan bracht ieder in contact met het hogere en men voelde zich daarbij veilig. De danszaal kreeg in het paleis te Djokja een voorname plaats. Daar werd ge traind in dans en muziek. Thans noemt men de dans daar gymnastiek, maar in waarheid blijft het een beleven van een diepgeworteld contact met het rhythme. Bernard IJzerdraat liet enkelè gramo- foonplaten horen om zijn uiteenzettingen en beschouwingen toe te lichten en be antwoordde ten slótte een aantal vragen, die hem naar aanleiding van zijn toespraak gesteld werden. De leidster van het Centrum Haarlem van de Soefi-beweging. mejuffrouw C. C. Voute, besloot de avond met enkele woor den van clank tot de spreker. HAARLEM, 9 October 1951 ONDERTROUWD: H. R. K. de Langen en J. A. Doppenberg. BEVALLEN van een zoon: 6 Oct., G. Drenth Snichies; 8 Oct., W. Struik—van Broekhui zen; A. ZwartserGeleerd; M. M. Bakker Stokman. Bevallen van een dochter: 6 Oct., A. L. HerrewijnMagielse: 8 Oct., E. W. van Mont- foort—Van der Putten; C. P. van Soest— Sindprf; 9 Oct., T. KleinWijkstra. OVERLEDEN: 6 Oct., F. J. Gedaan, 68 j.. Hazepaterslaan; M. C. KooloosSuijkeiiand. 74 j.. Spaarnwouderstraat; 7 Oct., W. van Leeuwen—Hamann, 77 j., Bakenessergracht; Jac. Veltman. 72 j„ v. O. de Bruijnstraa:8 Oct., A. van der Wal—Zijlema, 80 j., Wester- houtpark; A. B, Dijkmans. 63 j„ Schoter- veenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5