Britse troepen worden versterkt Luchtbrug van Cyprus uit Egyptisch-Brits geschil naar de Veiligheidsraad? Pakistans premier vermoord Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ridgway stelt condities voor hervatting der besprekingen Liaquat AH Khan viel door pistoolschoten van fanaticus Noodtoestand Devaluaties op komst Mossadeq dreigt met vertrek Indonesië stelt een Unie-Commissie in Frankrijk steunt Engelse houding Robert Taft wil zich candidaat stellen Het woord is aan Twee slachtoffers bij vliegongeluk Geen stap verder in de Veiligheidsraad Prins Bernhard bij president Truman GESPANNEN TOESTAND INDE SUEZ-KANAALZONE Cyprus hoofdkwartier Britse geleerden verdwenen Indonesische gezant in Zwitserland. Successen op de grond en in de lucht voor de UNO-strijdmacht Belgische voorspeiling Critiek van Kamerleden op burgemeesters Compromis van India en Joegoslavië viel niet in goede aarde Age JAARGANG No 85 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG N ^249 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiai«. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Het nieuws van de ongeregeldheden in de Suez-kanaalzone heeft in Londen grote bezorgdheid gewekt. Men beseft, dat gewelddadigheden het Brits-Egyptische geschil jn een nieuwe en ernstiger fase kunnen brengen. De algemene opvatting is, dat het Engelse besluit op de bestaande rechten overeenkomstig het Brits-Egyptische verdrag te staan, plaatselijke incidenten en botsingen kan veroorzaken. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Londen bekend gemaakt, dat als gevolg van de inci denten in de kanaalzone en de maatregel van de Egyptische autoriteiten om zekere faciliteiten aan de Britse strijdkrachten ter plaatse te weigeren, besloten is de Britse troepen in de zóne te versterken. Luitenant-generaal sir George Erskine, algemeen bevelhebber van de Britse troe pen in Egypte, heeft zijn manschappen op geroepen „gereed te staan om zichzelf te beschermen en de kameraden te hulp te komen, indien zij worden aangevallen". Hij verklaarde voorts te wensen, dat zoveel mogelijk menigten, demonstraties en op tochten door de Britten worden gemeden. „Wij vragen niet om moeilijkheden, maar zullen er het hoofd aan bieden als wij ze krijgen. Wij laten ons niet wegjagen", aldus de generaal. In een officieel Engels legercommuniqué wordt gezegd, dat Britse manschappen en Egyptische politie-agenten het vuur heb ben geopend, toen Dinsdag een grote me nigte een Brits kamp te Port Said aanviel. Een klein aantal opstandelingen werd ge dood en gewond en een Engelse soldaat liep wonden op, aldus het communiqué, dat voorts zegt, dat elders in de kanaal- zóne de toestand rustig is. Volgens het com muniqué beheerst men thans de situatie in Ismailia, waar Britse soldaten vroeger op de dag het vuur hadden moeten openen. Het hoofdkwartier van de Britse strijd krachten in de kanaalzone heeft bericht ontvangen over onlusten te Port Said. Een gebouw van de Naafi aldaar is geplunderd en in brand gestoken, een legercompagnie heeft een del- voornaamste poorten bezet en is de stad binnengetrokken. Nahas Pasja maant tot kalmte De Egyptische premier Nahas Pasja heeft in een radiotoespraak het volk opgeroepen om kalm te blijven en alle onlusten te sta ken. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken heeft in een speciale order gedreigd zo nodig geweld te zullen gebrui ken om deelnemers aan demonstraties, die sinds verleden week zijn verboden, uiteen te jagen. Tot diep in de nacht hebben in Cairo studenten en arbeiders uit de Britse mili taire kampen gedemonstreerd voor de par lementsgebouwen en de woning van de Egyptische premier. Zij riepen „Geef ons wapens en we zullen de Britten er uit gooien." De Egyptische regering heeft maatrege len getroffen om herhaling van de onge regeldheden van gisteren te Ismailia, Port Said en Alexandrië te voorkomen. De autoriteiten 'hebben medegedeeld, dat 2.000 politiemannen uit Caïro naar Ismailia wor- Volgenswelingelichte kringen te Lon den is Cyprus uitgekozen als eventueel hoofdkwartier van het voorgestelde com mando voor het Midden-Oosten na de wei gering van Egypte om toe te treden tot de nieuwe verdedigingsorganisatie. Plannen om de Britse basis in de zóne van het Suez-kanaal naar het eiland over te brengen wanneer het Brits-Egyptische verdrag in 1956 zou zijn afgelopen, zijn door militaire deskundigen reeds enige tijd voordat het duidelijk werd, dat Egypte het verdrag zou opzeggen, in studie ge nomen. In tegenstelling tot Malta valt Cyprus niet binnen het gebied, dat door het At lantisch pact wordt bestreken. Op het ogenblik zijn ongeveer 9000 man Britse troepen op het eiland gestationneerd. Cy prus is een Britse bezitting, nog geen 80 km ten Zuiden van de Turkse kust gelegen. DJAKARTA (Aneta). Het Indonesi sche kabinet is Dinsdagavond gedurende ruim vier en half uur bijeengeweest. Ten aanzien van de besprekingen inzake de Nederlands-Indonesische unie besloot het kabinet een commissie te vormen, die zal worden belast met het samenstellen van concrete ontwerpen van gewone interna tionale verdragen tussen Indonesië en Ne derland, ter vervanging van het Uniesta tuut en andere overeenkomsten van de KTC. De Indonesische minister van voorlich ting, Monomutu, verklaarde na afloop van de zitting, dat premier Sukiman voorzitter van de commissie zal zijn. Leden van de commissie zijh: de ministers Subardjo (Buitenlandse Zaken), Wilopo (Economi sche Zaken), J'usuf Wibisono (Financiën) en Leimena (Volksgezondheid). Voorts deelde hij mede, dat de regering zal over gaan tot samenstelling van een delegatie voor de besprekingen inzake de unie, zo dra de concrete ontwerpen gereed zijn. LONDEN (Reuter). Volgens de „Daily Mail" zijn twee Britse geleerden, beiden werkzaam aan het nationale instituut voor Medisch onderzoek in de afdeling radio isotopen, met hun gezinnen uit Engeland verdwenen. Het zijn de 25-jarige Dennis O'Connor, die communist wordt genoemd, en William Campbell. O'Connor heeft ge regeld bezoek gebracht aan het centrum voor atoomonderzoek te Harwell om voor raden radio-isotopen af te halen, een pro duct van de atoomoven, dat voor de genees kunde en de industrie wordt gebruikt. Het is mogelijk, dat een derde weten schappelijke onderzoeker, die met de beide mannen op vriendschappelijke voet stond, mede is verdwenen, aldus het bericht. O'Connor en Campbell, die zwagers zijn. «mgen in September met verlof en zijn niet °P tijd teruggekeerd. den overgebracht om te helpen rust en orde te bewaren. Sir George Erskine heeft volgens de cor respondent van Reuter de gouverneurs van Port Said en Suez boodschappen gezonden, waarin hij verklaart, dat zij verantwoorde lijk zijn voor de bescherming van Britse levens en eigendommen. Mochten zij hier in falen, dan zouden de Britse troepen „hun taak op zich riemen". Het Egyptische blad „Al Misri" meldt dat de Egyptische luchtdoelartillerie is op gedragen te vuren op elk vliegtuig, „waar van de aanwezigheid boven Egyptisch ge bied niet gewenst wordt geacht". De zestiende Britse brigade valscherm troepen, ter sterkte van drieduizend man, is in de Suez-kanaalzóne aangekomen. Tegen het einde van de maand zal ter vervanging van de veerbootdienst tussen Cyprus en het Brits hoofdkwartier in de zóne van het kanaal van Suez, een lucht brug worden georganiseerd. De Oemma in actie De anti-Egyptische Oemma-pai-tij, de sterkste van het huidige Soedanese parle ment, heeft aangekondigd, dat zij een plan heeft opgesteld om de Soedan tot een on afhankelijk souverein land te verklaren, nu Egypte het Engels-Egyptische verdrag van 1936 heeft opgezegd. De partij gaf geen nadere bijzonderheden over dit plan, doch voegde er aan toe, dat het wordt be studeerd door andere partijen en organi saties, die de zienswijze van de Oemma delen. NEW YORK (Reuter). Engeland zal ke weg de verzekering ontvangen,dat de de crisis met Egypte wellicht aan de Veilig heidsraad voorleggen, aldus hebben diplo maten bij de UNO Dinsdagavond te New York verklaard. De Brits-Egyptische kwes tie staat nog steeds op de agenda van de Veiligheidsraad, maar zij is sedert 1947 niet in behandeling geweest. Indertijd was het Egypte, dat een klacht indiende over de Britse houding ten aanzien van het hand haven van troepen in de Kanaalzone en de toekomst van de Soedan. De ongeregeldheden in Egypte, op een ogenblik van grote spanning in het Midden- Oosten, worden door sommige leden van de Veiligheidsraad beschouwd als een duide lijke bedreiging van de internationale vrede in de betekenis van het handvest der UNO. Koning Faroek heeft de besluiten van de Egyptische volksvertegenwoordiging inzake het opzeggen van de verdragen met Enge land van 1899 en 1936 bekrachtigd. De tekst der besluiten is in de Egyptische staats courant gepubliceerd, waardoor zij rechts geldigheid hebben verkregen. Hiermede zijn alle voorrechten, die de Britse strijd krachten in het gebied van de Suezkanaal- zöne op grond van het verdrag van 1936 genoten, vervallen. Steun voor Engeland Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dagavond verklaard: „Indien Engeland niet stand houdt in Egypte, kunnen de Westelijke mogendheden haar gehele verdedigïngsoositie in het Mid den-Oosten waarschijnlijk vaarwel zeggen. De Franse regering zal de Britse regering ten volle steunen bij haar verzet tegen on gerechtvaardigde Egyptische druk." De Franse regering heeft via diplomatie- WASHINGTON (Reuter). De republi keinse senator Robert Taft heeft bekend gemaakt, dat hij zich candidaat wil stellen voor de presidentsverkiezingen van 1952 in de V. S. Senator Taft is 62 jaar, isolationist en deskundige van de republikeinen op het gebied van Buitenlandse Zaken. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, heeft Zondag verklaard te ge loven, dat generaal Eisenhower door de republikeinen candidaat voor het president schap zal worden gesteld. De heer Alfian Usuf Helmy, voorheen hoofd van de Afdeling Europese aangele genheden van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot gezant van Indonesië in Zwitserland. In de loop van deze week zal hij zijn post aanvaarden. Britse troepen in de Suezkanaal-zöne zul len blijven, aldus werd te Parijs vernomen. De premier van Niéuw-Zeeland, Holland, heeft in het parlement medegedeeld, dat Nieuw-Zeeland Engeland „moreel" zal steunen met betrekking tot de Egyptische kwestie. „Waar Engeland gaat, gaan wij ook", zo verklaarde hij. Hij achtte de toe stand in Egypte ernstig met de mogelijk heid van een nog ernstiger ontwikkeling. De nieuwe weldadigheidszegels die van 12 November af met een toeslag „Voor het Kindworden verkocht. De zégels zijn vervaardigd naar fotografische ontwerpen van Cas Oorthuys en geven meisjes en jongens te zien met op de achtergrond de omgeving, waarin zij wonen of werken. Bij drie der waarden (5, 10 en 20 cent) zijn de motieven tevens door de wederopbouw ingegeven. De druk is van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. TOKIO. (Reuter). Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft verklaard, dat overeenstemming moet worden bereikt omtrent vier punten, waarover de ver bindingsofficieren in Panmoendjom het thans nog niet eens zijn, alvorens de feite lijke bestandsbesprekingen hervat kunnen worden. Deze punten zijn: aanvaarding door bei de partijen van gelijke verantwoordelijk heid voor eventuele activiteit van guerilla- strijders in de neutrale zóne; overeenstem ming over de neutrale zóne: over de vraag of men nu in Panmoendjom tot een voor lopige of tot definitieve afspraken moet komen en over de aard der daden, die een schending van de neutrale zóne zouden betekenen. Radio-Peking heeft medegedeeld, dat op 15 October, enige uren nadat de Noorde lijken van generaal Ridgway het bericht hadden ontvangen waarin de laatste schen ding werd toegegeven, een Amerikaanse bommenwerper opnieuw de neutrale zóne van Kaesong heeft geschonden. Aan het Westelijke front in Korea heeft een plaatselijke aanval van de UNO zich ontwikkeld tot een aanval langs het ge hele front als tegenhanger van de aanval len in Midden- en Oost-Korea. Na wekenlange rust dringt nu de eerste Amerikaanse divisie cavalerie op tegen een krachtige ring van Noordelijke troe pen. In het legerbericht werd vanmorgen verklaard, dat beperkte terreinwinst is ge boekt. De actie in het Westelijke frontdeel wordt ondersteund door Zuid-Koreaanse eenheden en de Franse tweede divisie. Aan het centrale front dringen de ver bondenen langzaam op in de richting van Koemsong. Zij ontmoeten matige tegen stand, hoewel het er naar uit ziet, dat de onophoudelijke druk de Noordelijke verde digers afmat. Luchtgevecht Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Sabre hebben in een luchtgevecht van een kwartier boven de Noord-Ko- reaanse stad Sinandjoe, acht Noordelijke toestellen van het type Mig neergeschoten en nog vijf beschadigd. Volgens een mede deling van de Amerikaanse luchtmacht werd slechts één Sabre beschadigd. Aan het gevecht namen 33 Sabres en meer dan 100 Migs deel. KARATSJI (Reuter) De premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, is gisteren in Rawalpindi vermoord. De premier was bezig zijn notities te ordenen voor een toespraak tot de Moslem-liga, toen hij door twee pistool schoten in de borst werd getroffen. Hij zeeg ineen en werd in allerijl naar een ziekenhuis gebracht, waar men nog trachtte de kogels te verwijderen. Men diende hem een bloed-transfusie toe, maar deze mocht niet meer baten en even later overleed de 56-jarige staatsman. De moordenaar, de Afghaan Rafiq, werd door de woedende menigte gelyncht. Hij behoorde tot de Khaksaren, een militante en fanatieke Mohammedaanse beweging, die tijdens de jongste wereldoorlog van fascistische sympathieën werd verdacht. Rawal pindi, de plaats waar de premier werd vermoord, ligt in de Westelijke Pendsjaab op ongeveer 60 km van de grens van Kasjmir, het door India en Pakistan omstreden gebied. La Rochefoucauld: In de loon van iemands stem, in zijn ogen en in zijn houding ligt niet minder welsprekendheid dan in de keuze van zijn woorden. Het lijk van Liaquat Ali Khan is per vliegtuig naar de hoofdstad Karatsji ver voerd, waar het hedenmiddag zou worden begraven in aanwezigheid van de ambas sadeurs en Hoge Commissarissen van vele landen. Het in allerijl bijeengekomen kabi net van Pakistan heeft een rouwperiode van dertig dagen afgekondigd. De vlaggen zullen drie dagen halfstok hangen en alle bioscopen, theaters en regeringskantoren zullen vandaag gesloten zijn. De regering heeft inmiddels in Rawal pindi de noodtoestand afgekondigd. De strijdkrachten van Pakistan hebben op dracht gekregen zich voor alle eventuali teiten gereed te houden. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden, evenals het dragen van wapens. De moord op Liaquat Ali Khan komt ze ven maanden nadat hij een samenzwering ontmaskerde tot „het stichten van verwar ring in het land door gewelddadige mid delen en ter ondermijning van de trouw der Pakistanse strijdkrachten." Er werden toen veertien personen gearresteerd, waar onder de secretaris der communistische partij en een aantal hoge officieren. Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh maken een reis door Canada en brengen onder meer een bezoek aan militaire kampen. De foto geeft een beeld van het bezoek- aan een oefencentrum der Canadese luchtmacht in Trenton. De man schappen boden het kroonprinselijk paar geschenken aan. Prin ses Elizabeth en haar echtgenoot leggen reusachtige afstanden af in het enorme land en bezoeken de meest uiteengelegen punten Zij werden overal met groot enthousias me verwelkomd. De 56-jarige Ali Khan, die oorspronke lijk jurist was, heeft een bewogen leven m dienst van de onafhankelijkheidsbeweging van zijn land achter de rug. Als leider van de democratische partij in het toenmalige Brits-Indië en als secretaris-generaal van de Moslem-liga kan hij met Gandhi be schouwd worden als een van de bouwers van het onafhankelijke Indisch-Pakistanse subcontinent. De in Oxford opgeleide poli ticus heeft meer dan twintig jaar gestreden aan de zijde van Mohammed Ali Djinnah voor de vorming van Pakistan, waarvan hij in Augustus 1947 de eerste premier werd. Voordien had hij nog nimmer in het gebied van het tegenwoordige Pakistan ge woond. Hij werd geboren te Karnal in In dia, waar hij tot de geboorte van Pakistan heeft vertoefd. In 1926 werd hij gekozen in de wetgevende raad van de verenigde pro vincies en in 1940 in de centrale wetgeven de raad. Zoals tachtig procent van zijn volk was Liaquat Ali Khan Mohammedaan, een reli gie, die geheel zijn politieke overtuiging beheerste. Hij was het, die er voortdurend naar heeft gestreefd van Pakistan een strikt-Mohammedaanse staat te maken. De groep der Khaksaren, waartoe zijn moordenaar zou behoren, voert een schop als symbool. Van het recente verleden van deze groep is men niet op de hoogte, 'aan gezien men meende, dat zij sinds de oprich ting van India en Pakistan in ontbinding verkeerde. Tot de eersten, die hun droefenis over het gebeurde uitspraken, behoort Pandit Nehroe, de premier van India, en de grote tegenspeler van de vermoorde in het geschil om de staat Kasjmir. Nehroe zei: ..Ik be treur het gebeurde zeer en niet alleen om persoonlijke redenen. De kalmerende in vloed van Liaquat in Pakistan was groot." Warren Austin, hoofd van de Amerikaans" delegatie in de UNO en een persoonlijk vriend van de overledene. Verklaarde in New York: „Dit. is een ramp voor de zaak van de vrede en vooral voor de oplossin? van de kwestie-Kasjmir". De Britse Koning 'heeft een telegram van rouwbeklag aan de gouverneur-generaal van Pakistan gezon den. De Pakistanse gouverneur-generaal. Kwadja Nazimoeddin, heeft de taak van de vermoorde premier (eerste minister en mi nister van Defensie) overgenomen. Volgens gezaghebbende kringen zal de gouverneur van West-Pendsjaab, Sardar Abdoerran Nisjtar. spoedig lid worden van het kabinet. De Britse, Australische en Nieuw-Zee- landse premiers hebben hun leedwezen uitgesproken over de moord op Liaquat Ali Khan en algemeen als hun mening uitgesproken," dat het Britse Gemenebest door zijn dood een groot verlies heeft ge leden. President Truman gaf in Washing ton uiting aan zijn geschoktheid (foor het bericht. Een recente foto van Pakistans vermoorde premier. BRUSSEL A.F.P.) Het blad „Libre Belgique" publiceert een artikel van prof. Fernand Baudhuin waarin deze een reeks devaluaties in Europeese landen voorspelt. Het artikel zegt: „Het schijnt, dat in Europa een golf van devaluaties aanstaande is. Slechts vijf landen zulien daaraan ontko men: Zwitserland, Italië, Duitsland, Portu gal en België, zolang althans het laatstge noemd land zich niet in avonturen begeeft. De devaluaties zullen niet zo sterk zijn als die van 1949. Men raamt, dat zij 12 tot 15 procent zulleiVoedragen. Zij zullen ook niet neerkomen op een algemene verschuiving van de pariteiten, maar op bewegelijke wisselkoersen, die aangepast kunnen wor den aan de omstandigheden. Men moet er dus rekening mede houden, dat de Belgi sche buitenlandse handel een nieuwe stoot zal krijgen, wanneer de devaluaties wor den ingevoerd, hetgeen waarschijnlijk na de Engelse verkiezingen het geval zal zijn. Men kan zeker de toestand in Engeland zonder een devaluatie verbeteren, maar de psychologische tendens gaat in de richting van een devaluatie, waarvoor de komende regering haar voorgangster de verantwoor delijkheid zou kunnen geven", zo wordt in het artikel van prof. Baudhuin gezegd. Bij het vliegongeluk nabij Oosterhout zijn gisteren de 21-jarige reserve-sergeant-vlie ger Y. P. van Nimwegen uit Breukelen en de. 22-jai-ige tijdelijk reserve-korporaal P. L. A. Struik uit Gelderingen om het leven ge komen. Beiden waren des morgens met een Harvard-lestoestel van de vliegbasis Gilze Rijen opgestegen voor het maken van een oefenvlucht. Boven Oosterhout hebben vol gens ooggetuigen de vleugels van de toe stellen elkaar geraakt, waarna beide vlieg tuigen neerstortten. In het Voorlopig Verslag van de Twééde Kamer over de begroting van Binnenland se Zaken wordt het volgende meegedeeld: „Enige leden drongen er op aan, dat de minister nauwkeurig zou nagaan of de bur gemeester van Velsen in 1952, aan het einde van een zesjarige periode, wel voor een herbenoeming in aanmerking komt. Er zijn huns inziens in de gemeente Velsen vele moeilijkheden, welke voor een niet onbelangrijk gedeelte aan de gedragingen on de karaktereigenschappen van de bur gemeester zijn te wijten. Sommige leden vensten te weten of zijn houding ten aan- •ien van een tweetal politiemannen is be ïnvloed door een ministerieel bevel. Ook het optreden van de burgemeester van Zandvoort, wegens zijn pogingen om in die gemeente een ambtswoning te ver krijgen, werd weinig gelukkig geacht". FLUSHING MEADOW, (Reuter). De Perzische premier Mossadeq heeft Enge land er in de Veiligheidsraad van beschul digd, dat het de besprekingen van het oliegeschil in de raad gebruikt om druk op Terzië uit te oefenen. Hij dreigde naar huis te zullen gaan. „Wij zijn niet bereid", aldus de premier", om hier onbepaalde tijd te blijven teneinde getuige te zijn van een vertoning zoals de Britse delegatie in Teheran deze zomer gaf. Nu Engeland er niet in geslaagd is de wereld de fabel van het lam dat de wolf bedreigde te doen slikken, hoopt het de Veiligheidsraad er van ta kunnen weer houden de klacht van de agenda te schrap pen door allerlei redenen te bedenken, op grond waarvan het zich met onze zaken zou mogen bemoeien. De enige kwestie be treffende de olie-installaties die nog niet opgelost is, is hoeveel aan de vroegere maatschappij daarvoor moet worden be taald en dat is een zaak tussen die maat schappij en ons, waarmee Engeland niets te maken heeft." De premier trok de bereidheid van En geland tot onderhandelen in twijfel. „Wij hebben door woord en daad ge toond dat wij gaarne willen onderhande len", aldus Mossadeq. „Het was onnodig de Veiligheidsraad lastig te vallen om ons met Engeland aan de conferentietafel te krij gen. Zij waren het en niet wij, die plotse ling die tafel verlieten en elke uitnodiging om terug te komen van de hand wezen. De tijd dringt en als ons aanbod tot bespre king van de daarvoor in aanmerking ko mende punten weer wordt afgewezen, staat ons niets anders te doen dan naar huis te gaan". Na Mossadeq sprak de Engelse afgevaar digde Sir Gladwyn Jebb, die verklaarde teleurgesteld te zijn, dat de Perzische mi nister-president zo veel van zijn tijd be steed aan „nutteloze en in feite onvrucht bare uitleg van voorbije gebeurtenissen". Jebb deed een erstig beroep op Mossadeq zich de feiten voor ogen te stellen en „over de nauwe grenzen van nationalisme heen te letten op de ruimere gezamenlijke be langen van de wereldgemeenschap". Vervolgens diende Sir Benegal Rau (In dia) drie gemeenschappelijke amendemen ten van India en Joegoslavië in, waardoor de vermelding van de uitspraak van het internationaal gerechtshof in de Engelse resolutie zou worden geschrapt. De Sovjet-Russische afgevaardigde Tsa- rapkin verklaarde, dat zijn delegatie zich verzetten zou tegen de Engelse ontwerp resolutie en tegen de amendementen van India en Joegoslavië. Zowel Perzië als Engeland heeft een compromis, zoals India en Joegoslavië voor stonden, afgewezen. De zitting is tot Woensdag verdaagd. Er zullen twee bijeenkomsten gehouden wor den, een in de morgen en een in de middag. Prins Bernhard is Dinsdag door president Truman ontvangen. Het onderhoud duurde twintig minuten. De prins heeft met de president de plannen besproken voor de reis naar de V. S. die Koningin Juliana en hij in April zullen maken. Het bezoek zal waarschijnlijk tien dagen duren. joooot*»occorrixocx>T>nocoorx^-rccooco^YYvv»roor«^^ MEER BEWOLKING Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend minder koud. Morgenmiddag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. IS October Zon op 7.08 uur, onder 17.42 uur. Maan op 18.36 uur, onder 11.35 uur. Hoog en laag water in IJmulden Woensdag 17 October Hoog water- 4 44 en 17 02 uur Laag water- 6 34 en 12.47 uur Donderdag 18 October Hoog water: 5.20 en 17.37 uur. Laag water: 1.11 en 13-21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1