SPORTCOLBERTS Haarlem kreeg de primeur van „Het gouden Kroningsfestijn" Het Hek van idle Dam Eerste steen thans gelegd voor het Hillegomse Beursgebouw 39.-, 42.50 en 49, M. DOUWMA EN ZOON Huschka tot 18 jaar veroordeeld Fraaie film van Henk Alsem Gemeente Haarlem kocht kunstwerken In Korea gesneuveld Blik- schaarste... Violist Anton Fietz trad met H.O. V. op SLEUTEL WEG 2 U blijft monter en fris wanneer u geniet van de „erkend* Agenda voor Haarlem Culturele avond ten bate van „Maranatha" J. L. C. Wortman ter aarde besteld Honderd millioen dollar voor Franco-Spanje? OOK VOOR BRILLEN Sprookje in kleuren Parachutisten bleven weg Deviezenpositie is weer verbeterd M useum-toendra Lustoord Naar de zege In de hoofdstad uit Vliegtuig en taxi als kleedkamers WOENSDAG 17 OG-$03$R HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARUIMSCHE COURANT De vlaggen wapperden In Hillegom en van het bouwwerk aan de Vosselaan, waar de nieuwe Hillegomse beurs tussen haar steigers omhoog rijst. Want het was voor Hillegom een grote dag: de eerste steen van het Beursgebouw werd gelegd. Vele autoriteiten en belangstellenden waren op het terrein aanwezig: vertegen woordigers van de besturen van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren, ir. F. Vlag, Rijkstuinbouwconsulent, vertegen woordigers van de Plantenziektenkundige Dienst (die in dit complex een nieuw kan toor krijgt), het college van B. en W. van Hillegom en verscheidene raadsleden, de directie van de Zuidhollandse Biei-brouwe- rij, die in deze onderneming participeert, representanten van de aanneemster de N.V. Panagro, de architect, de heer A. Vogel en de gemeente-architect de heer K. J. van Gemert en vele andere vooraanstaande fi guren uit het bloembollenvak. De voorzitter van de Stichting Hillegom se Bloembollenbeurs, de heer D. van Eg- mond, herinnerde er in zijn openingswoord aan dat juist zes jaren geleden bij de toen malige voorzitter der Hillegomse Beurs- commissie, wijlen B. Rijnveld, het plan op kwam, Hillegom een eigen beurs te geven. Reeds tientallen jaren wordt die beurs gehouden in hötel Flora, maar dat biedt sinds lang niet voldoende accommodatie voor het toenemend aantal beursbezoekers. Nadat een poging gewaagd was om beurs en zetel der Algemene vereniging naar Hillegom over te brengen, welke na aan vankelijk gelukt te zijn, toch achteraf mislukt bleek doordat „Bloembollencul tuur" haar besluit weer introk, heeft men na het overlijden van de heer Rijnveld zich geconcentreerd op de gedachte: een nieuwe beurs voor Hillegom. Dit streven is thans is zoverre verwerke lijkt dat Dinsdagmiddag de eerste steen kon worden gelegd door Bernard Rijnveld Jr., enige zoon van de geestelijke vader van het Beursplan. Toen de elfjarige zoon zijn taak had vol bracht sprak jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden zowel als burgemees ter van Hillegom als in zijn hoedanigheid van voorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het gemeente bestuur, aldus spreker is zeer verheugd over de vordering van dit werk, welks vol tooiing voor de Hillegomse gemeenschap van het grootste belang zal zijn. Hij legde er de nadruk op dat, al is deze beurs in en door Hillegom gebouwd, ze bestemd is voor het gehele vak. Het feit dat de Stichting Hillegomse Bloembollenbeurs is tot stand gekomen door medewerking van de Alge mene Vereniging noemde spr. een hoop gevend symbool voor een hartelijke samen werking. Tenslotte bood ir. Van Amerom, direc teur der N.V. Panagro, aan Bernard Rijn veld Jr. een zilveren couvert aan als aan denken aan deze gedenkwaardige dag. ADVERTENTIE Op 61-jarig:e leeftijd Is overleden de Haagse arts J. Koopman, die een internatio nale reputatie genoot op het terrein der maag-, ingpwand-, stofwisseling- en bloed ziekten. Ook verwierf hij bekendheid als musicoloog. WOENSDAG 17 OCTOBER Concertgebouw: Optreden Jan Smeterlin, 8 uur. Frans Hals: Paljas, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ellen", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „De gele hel", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Saboteur", 14 j., 7 cn 9.15 uur Rembrandt: „Telefoon voor u", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's verbanning". 14 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 18 OCTOBER Haarlemse Kegelbond: afschfidsuitvpfring Leger des Heils, 8 uur. Zuiderkapel: Daniel Gutter spreekt over „Het herstel van Israël" 8 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Frans Hals: 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma Van Woensdag). De elfjarige Bernard Rijnveld Jr. legt de eerste steen voor Hillegoms nieuwe bollen- beurs. Naast hem mevrouw de weduwe Rijnveld. Naast de bazar, die begin April van dit jaar werd gehouden ten bate van de restau ratie van het gebouw „Maranatha" aan de Donkerelaan te Bloemendaal zou een cul turele avond worden gegeven. Deze bijeen komst waarvoor de kaarten reeds ver kocht waren kon door het overlijden van de emeritus-predikant der Nederlands Her vormde Gemeente, ds. J. C. van Dijk, toen geen doorgang vinden en werd nu Dinsdag avond gehouden in het Jeugdhuis te Bloe mendaal" Na een openingswoord van dr. J. H. Stelma, predikant te Bloemendaal, sprak de heer Jan P. Strijbos over het vogelleven en de trek naar het Zuiden en vertoonde een door hem op Texel gemaakte film Later op de avond behandelde de heer Strijbos het onderwerp „Met de trekvogels naar de Rhóne-delta", wederom verduidelijkt met filmopnamen van zijn reis naar Frankrijk. Ter afwisseling zong de altzangeres Annie Woud voor en na de pauze enige liederen. Zij werd aan de vleugel begeleid door de heer P. Halsema. Een hartelijk applaus van de bijna geheel gevulde zaal onderstreepte de waardering voor het programma en mevrouw A. C.' den Texbaronesse Bentinrk bood namens het organisatie-comité elk der drie medewerken den een geschenk aan. De restauratie van „Maranatha" is inmid dels gereed gekomen. Het eens zo sombere gebouw geeft thans een veel fleuriger in druk. Het gebouw wordt onder andere ge bruikt voor jeugdkerkdiensten. Onder grote belangstelling is hedenmor gen om twaalf uur op de Algemene Be graafplaats te Heemstede het stoffelijk overschot van de heer J. L. C. Wortman, rustend geneesheer, oud-directeur van het Tesselschade Ziekenhuis te Amsterdam, die Zondag te Heemstede in de ouderdom van 83 jaar is overleden, ter aarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd door de schoonzoon van de overledene, mr. G. Jansen, uit Heemstede. Deze memoreerde de voortreffelijke capaciteiten van de ver scheidene als geneesheer. Hij was een pio nier op het gebied van het ziekenhuis wezen, aldus de spreker. Hij is immer hoog geprezen als arts en voor de familie was hij de steun en toeverlaat. Tenslotte dankte de spreker voor de belangstelling. ADVERTENTIE Wij kunnen voordelig aanbieden van prima tweeds, in vele mooie herfsttinten, in prijzen van Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 De bijzondere strafkamer van de Zut- phense rechtbank heeft heden L. Huschka tot achttien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Huschka was ten laste gelegd dat hij als spion voor de Duitsers in oorlogstijd in verschillende delen van ons land verraders werk heeft gedaan. De officier van Justitie had levenslange gevangenisstraf geëist. Deze was volgens de rechtbank zeker op haar plaats, maar volgens het psychiatrisch rapport kon Huschka niet alles ten volle worden toegerekend. WASHINGTON (Reuter). De commis sie voor de toewijzingen van de Ameri kaanse senaat heeft een bedrag van hon derd millioen dollar van het totaal der Amerikaanse hulpverleningsgelden aan het buitenland bestemd voor het verlenen van militaire, economische en technische hulp aan Spanje. President Truman zal bepalen hoe dit bedrag zal worden besteed. De Se naatscommissie had eerst het door het Huis van Afgevaardigden in totaal voor de hulpverlening uilgetrokken bedrag met vijf procent verminderd en verhoogde daarop de toewijzingen met de honderd millioen dollar voor Spanje. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem ADVERTENTIE In het -Haarlemse Frans Hals-theater werd gisteravond voor een groot aantal ge nodigden de gal?-première gegeven van de door de Nederlandse cineast Henk Al sem vervaardigde kleurenfilm „Het gou den kroningsfestijn". Een rolprent die hel bewijs levert dat Henk Alsem een cineast van formaat is. Hij heeft overigens nooit de bedoeling gehad deze kroningsfilm te vervaardigen. Tijdens de feestelijkheden. die rond de kroning van Koningin Juliana' overal in den lande het hart van de Nederlanders sneller deed kloppen, had hij verlof. Hij was toen kapitein bij het hoofdkwartier. Dat verlof heeft hij gebruikt om de hoog tepunten van de kroningsfestiviteiten op celluloid vast te leggen. En zo ontstond „Het gouden kroningsfestijn", een dikwijls ontroerende film die de cineast zelf „slechts een reportage" noemt. Nadat ze gereed was gekomen werd Henk Alsem er van beschuldigd in de kerk opnamen ge maakt te hebben, hoewel hij zou beloofd hebben, daar van af te zien. Er werd zelfs beweerd dat hij vermomd als Bedouïn het bedehuis was binnen gedrongen. Henk Alsem wees echter al die beschuldigingen van de hand en werd later gerehabiliteerd. Hij kreeg, op verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst. Het zal nauwelijks enig betoog behoeven dat het vervaardigen van een film handen vol geld kost. Het „filmpotje" van de heer Alsem was uitgeput, maar een particulier bracht uitkomst en financierde de onder neming. Dat de film nu pas in roulatie wordt gebracht, vindt zijn oorzaak in zui ver persoonlijke motieven. Henk Alsem beschouwt „Het gouden kroningsfestijn" als een middel om een cul tureel contact met het buitenland te leggen en de directeur van het Frans Hals-theater, de heer E. Prager, gaf aan het begin van de avond uiting aan dezelfde mening. De heer Prager zei voorts het als een voor recht te beschouwen, dat deze film, die uitgebracht wordt door de Standaard Film, haar tocht door Nederland in zijn theater begon. Na in Nederland te zijn vertoond gaat zij eerst naar Nieuw-Guinea en Borneo. „Het gouden kroningsfestijn" is een waardig Nederlands filmproduct geworden dat een ontroerend beeld geeft van de na tionale eenheid, zoals die tot uiting kwam bij de festiviteiten in 1948. Georges Sluizer, Op advies van de daartoe ingestelde com missie voor de beeldende kunst heeft de ge meente Haarlem ten behoeve van het Frans Halsmuseum twee olieverfschilderijen van Otto B. de Kat gekocht: het hiernevens ge reproduceerde stilleven met bloemen en een atelier-interieur. Deze werken, bestemd om te zijner tijd te worden opgenomen in het eerlang te stichten museum voor mo derne kunst, zullen in afwachting daarvan een plaats krijgen in de onlangs tot perma nente expositieruimte geschikt gemaakte bovenverdieping van het Frans Hals museum. Verder heeft de gemeente, eveneens op advies van de hierboven genoemde com missie, een door Mari Andriessen gemaakte kop van wijlen Emile Erens door aankoop verworven. Het gipsmodel hiervan bevindt zich in het atelier van de beeldhouwer en zal na diens terugkeer uit Suriname in brons worden afgegoten. de omroeper van Vrij Nederland uit Lon den, voorzag de film van commentaar en Guus Jansen en kapitein Rocus van Yperen verzorgden de muzikale omlijsting. De hoofdschoten van de avond werd voorafgegaan door „Singing wheels", even eens door Henk Alsem vervaardigd. Een in teressant filmpje in kleuren, dat draait om het meest gebruikte Nederlandse vervoer middel: de fiets. Henk Alsem heeft hierin bovendien de schoonheid van het Neder landse landschap in beeld gebracht. De gala-première werd bijgev/oond door een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten, onder meer door de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, de zaakgelastigde van het Indonesische Hoge Commissariaat, H. M. Achmad, staatssecre taris mr. J. L. Th. Cals, luitenant-generaal Aler, generaal-majoor A. Opzomer, luite nant-generaal b.d. mr. H. J. Kruis en tal van hoge officieren, de burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, de wet houders D. J. A. Geluk en W. F. Happé, en de hoofdcommissaris van politie J. Fontijne. Na afloop van de voorstelling werden aan Henk Alsem een bloemstuk aangebo den door de Standaard Film en een bloe menkrans door de groep Karei Doorman. De Haarlemse Postharmonie verleende muzikale medewerking. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 10. October is gesneuveld de soldaat A. Berghuis, afkomstig uit Hilversum, geboren op 13 Augustus 1924. Soldaat Berghuis was ongehuwd. Oefeningen in Noordholland Vanmorgen zijn in de nevel drie batal jons zogenaamde „territoriale" troepen, die de afgelopen dagen op verschillende' plaat sen in Noordholland hebben geoefend, in de omgeving van Castricum geconcentreerd. Een ervan, het 923ste, kreeg de opdracht Castricum en Uitgeest te verdedigen tegen de twee andere bataljons, die de beide dorpen uit het Noorden aanvielen. Het 922e drong om 10 uur Castricum binnen en het 921e rukte een paar uur later op naar Uit geest. Het laatste legeronderdeel verwacht te hedenmorgen de steun van vier pelotons 180 man) Belgische parachutisten, die ech ter niet op de afgesproken tijd zijn geland, omdat hun transportvliegtuigen niet uit het „potdichte" Brussel konden vertrekken. De netto deviezenvoorraad van de Neder landse Bank is in de afgelopen week, blij kens de verkorte balans per, 15 October, weer aanmerkelijk verbeterd. De voorraad goud en deviezen tezamen is nu gestegen tot f 1260 millioen. Voor het eerst sinds half April overtreffen de vorderingen weer de verplichtingen. In alle tussenliggende weken was er een nadelig saldo, dat vorige week teruggebracht was tot het minimum van f 8,5 millioen. Thans evenwel is er een sur plus aan vorderingen van f64,5 millioen.. In de weekstaat valt ook de verdere ver betering der kaspositie van het rijk op. Wel is het rekening-courant saldo van de schat kist bij de bank van 35 tot 26.5 milloen gul den achteruitgegaan, maar de andere posten, zoals rechtstreeks door de bank in disconto genomen schatkistpapier en door de bank gekochte wissels zijn aanmerkelijk gedaald en bovendien zijn geen voorschotten aan het rijk verleend. De omloop van bankbiljetten is verder gedaald tot f2779 millioen, waarmede de circulatie nog circa f 35 millioen boven de laagste stand van de vorige maand ligt. Met stijgende bezorgdheid hebben wij de ontwikkeling gadegeslagen van de plannen, die zijn opgesteld om van het Museumplein een plein te maken dat, Zoals de opstellers het noemen, dit Am sterdams cultuurcentrum waardig is. De gemeente, daartoe aangezet door enige ijdele elementen, legt thans een zo grote activiteit aan de d?g, dat men met reden mag vrezen, dat over een jaar of twintig deze plannen verwezenlijkt zul len zijn. Wij willen onze stem hiertegen ver heffen. Wanneer deze plannen doorgang vin den, zal daarmee een van de weinige ons restende stukjes toendra verdwijnen. Dit verrukkelijke brokje steppe, voor treffelijk centraal gelegen tussen Rijks museum, Concertgebouw, Maison Des cartes,collectie-Dreesman en Unitet Sta tes Information Service, moet behouden blijven. En wij willen nu reeds aankon digen. dat wij een comité zullen vormen tot behoud van dit kleine maar onver gelijkelijk schone natuurreservaat, dat pnverwijld tot actie zal overgaan. Wij zullen de heren StrijboS, Rinke Tolman. Kees Hgna en. eer w? het vergeten, de heer Van Tienhoven uitnodigen hiei-in zitting te nemen. Laat men op zijn tellen passen, aleer men dit stuk woeste natuur gaat degra deren tot wandelpark of lusthof. Want waar moeten de waadvogeltjes, de stelt lopers, de goudpluvier en niet te ver geten, die minder met uiterlijk schoon gezegende maar toch o zo vrolijke kwant de wulp naar toe,als hun de lust bevangt tot waden, steltlopen of wulpen. En wat moet er gebeuren- met de korstmossen, die er allerwege groeien en bloeien en waar de wilde eland juist zo dol op is? Deze pampa mag niet verdwijnen. Ook uit historisch oogpunt is zij immers van zo groot belang. Héél, héél vroeger, toen er nog een ijskap over Nederland lag, beoefenden onze voorvaders er npg het zogenaamd* schaatsenrijden op de IJs club. En da? is er d? herinnering be lichaamd van de jongste barbaarse over heersing in twee Hunnfbedclen, grote betonnen gevaartes, ook wel bunkers genaamd. In die tijd plachten de Germanen er bijeen te komen, prae-historisch* kerels in groene en zwarte pakken om er te luisteren naar de woorden van hun hoofdman, ene Seyss-Inquart. Zij dron ken er bier en zongen hun lied: „Die Wolken ziehen dahin, dah$r", daarbij rhythmisch het kaalgeschoren hoofd meebewegend met de wolken, die op hoog bevel uit Berlijn zich vgn hier naar daar langs de hemel spoedden. En de tweede regel luidde: „De mens leeft maar 44n keer en dan niet meer'', hetgeen in dit geval een zegen mocht heten. En nu, in deze tijd waarin men er maar op los ontheiligt, wil men dit rijke stuk moeras, dat zwaar gaat van levende herinneringen aan het alluvium en zelfs aan het verrukkelijke tertiair, gaan civi liseren tot een wandelpark met vuilnis bakkies, bankies, trappies en bloempies. Wij hebben niet zonder laatdunkende verbittering enige van de 173 plannen bestudeerd, die door de niets-optziende Onverlaten zijn opgesteld Daar if dan t?n eerste het plan van Publieke Wer ken. Dit voorziet in een brede verkeers weg in de as van het Rijksmuseum, die aan zal sluiten op de invalsweg uit Den Haag. (Men onderkent hierin de hand van een vijfde colonne uit de residen tie.) In de verkeersallée komt dan een knik en het plan voorziet in een royaal circuit om de as-breking znveel mogelijk op te vangen. Ook wil men er nog twee flinke gebouwen neerzetten van cultu rele betekenis, die, naar wij aannemen zullen worden gebruikt om er door het Concertgebouw-orkest toekomstmuziek te laten uitvoeren. Dit plan. zo werd van de zomer door Publieke Werken bekendgemaakt.zal als punt van discuêsie aan de gehele bevol king van Amsterdam worden voorge legd. Vermoedelijk wordt er dan echter eerst een Nederlandse vertaling van vfrstrfkt. Nu heeft, ook het Comité van Actie tot verbetering van het Museumplein zich niet laten kisten en wederom een ander plan ingediend, iets waar wij hgt comité dankbaar voor zijn, want hoe meer plan nen er bestudeerd worden, hoe langer de zwartpootjes, roodbekjes en goud staartjes zich er in de modder kunnen verpozen. Voor coördinatie hoeft men voorlopig althans nog niet te vrezen. Dit plan, geïnspireerd op w?er een ander plan, het plan-Switzar, wenst een omsloten hof, een lustoord. Wel moet er een grote weg door deze hof lopen, maar die moet meer een wandelweg dan een verkeersweg zijn. En op het punt van de knik moet een accent worden gelegd, bijvoorbeeld door een fontein of een monument. Ter nagedachtenis van wie het laatste zal verrijzen, kan waar schijnlijk later worden uitgemaakt. Het enthousiaste commentaar in som mige Amsterdamse kringen, leidde zelfs tot de uitroep: „Amsterdam moet zijn Tuilerieën hebben." Afgezien ervan, dat men vermoedelijk de tuin van dit Parijse paleis bedoelt, lijkt ons dit een gedach te. die een aantal vragen oproept. Waar om niet het Rijksmuseum tegen de grond geslagen, een paar grachten ge dempt en een paar honderd percelen onteigend teneinde er een Place d* 'a Concorde op aan te laten sluiten. Van de Pijp maakt m?n dan de Ru? Royale en van Leo's automatiek Maxim's- De Are de Triomph? kan vervolgens ergens op de Eilanden worden opgetrokken. Wanneer het eenmaal zover is, kunt ge er wel donder op zeggen dat de lichtzinnige ieugd van tegenwoordig, die de manchesterbrnek. de sportkousen, de Schillerkraag en de stevige stappers vaarwel heeft gezegd, ook zal eisen dat er een Place Pigalle komt, met alle troebele pret die er bij hoort. Dat zal dan het loon naar werken zijn van hen, die in hun ijriel streven naar eigenmachtig ingrijpen in het wonder lijk gebeuren der natuur, de handen uitsteken naar dit ongerepte plekje laagveen. Daarom vragen wij om der wille van de wulpen, de pluvieren, het zeldzame croquet-vogeltje, maar ook om het ge wone kleine leven, dat er krioelt, de wurn?en, de kevers, de rattenen de muggen, en niet in d? laatst? plaats om uw eigen kinders: HANDEN AF VAN HET MUSEUMPLEIN! Achter Boeda naar de zege! BOEDA. Het Nederlands Volkstoneel begint\ het nieuwe seizoen, beter laat dan nooit, met een reprise van ,£)e Meid" van Herman Heijermans onder regie van Ferd. Sterneberg, met An nie Verhuist in de titelrol. Het stuk „Nieuw Land" van Hans Tiemeyer is overgenomen door het A.T.G. en wordt op Donderdag 18 October in de Stadsschouwburg onder leiding van de schrijver vertoond. Woensdag en Donderdag geeft de Nederlandse Pantomimegroep de laatste van een serie voorstellingen in het Minerva-paviljoen van een gevarieerd programma. Hedenavond zingt en danst Chaja Goldstein na een buitenlands verblijf van enkele jaren voor het eerst weer in de Stadsschouwburg onder auspiciën van de Kunstkring. Als vanouds is Piet Pijnenborg haar begeleider. Charles Bruck dirigeert Vrijdagavond de uitvoering van „Die Fledermaus" door de Nederlandse Opera, waarbij Greet Koeman, Nel Duval en Jan van Mantgem de solisten zijn. Het programma van de abonne mentsconcerten door het Concertge bouw Orkest op Woensdag en Don derdag luidt: ouverture „Oberon" van Carl Maria von Weber, Piano concert in A (K.V. 488) van Mozart, Eerste Symphonie van dr. Anthon van der Horst en het Tweede Piano concert van Liszt. Solist is Robert Casadesus, dirigent Eduard van Bei- nutn. Vrijdagavond speelt Casadesus voor de Kunstkring, eveneens in de grote zaal van het Concertgebouw, werken van Rameau, Scarlatti, Schu mann en Ravel. In de kleine zaal van het Concert gebouw begint de pianist Gerard Hengeveld op Vrijdag 19 October een nieuwe Bach-cyclus. In de Moderne Boekhandel exposeert van 16 October tot 10 November de onlangs (door afscheiding van „De Onafhankelijken") tot. stand gekomen grgep „Stuwing". Hiertge behoren onder andoren Filarski, Van Ge.mert en Kolkmeyer. Greet van Amstel en Willy Broers houden een gezamenlijke tentoon stelling van plastieken en aquarellen in het antiquariaat Sothmann aan \^de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Wanneer U van Uw leverancier Wybert in car- tonnen doosjes ontvangt, bedenk dan, dat kwaliteit en hoeveelheid nietzijn gewijzigd. Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. Toon Verhey liet gisteravond het tweede H.O.V.-concert van Serie D beginnen met de Oxford-Symphonie van Haydn en wist van dit meesterwerk een uiterst precieuse uitvoering te verkrijgen, waarvoor men het hoogste respect kon hebben. Want die 92ste Symphonie van Haydn is een stuk dat aan de executanten lang geen geringe eisen stelt betreffende samenspel, klankverhou ding en delicate geest. De componist was zich bewust van de bijzondere eigenschap pen van dit geesteskind van hem. Hij had de symphonie voor Parijs geschreven, doch legde haar drie jaar nadien bij wijze van dissertatie aan zijn promotors te Oxford voor. Op dit bewijs van zijn meesterschap- werd hem de doctorstitel verleend. Onder schijn van luchthartig klankenspel heeft Haydn in dit werk een zeldzame kunstvaar digheid bij de doorwerkingen te pas ge bracht en het merkwaardigste van alles is, dat het een organisch geheel werd, waarin geen enkele opzettelijkheid stoort. De her schepping door Verhey met zijn orkest heeft ons de uitzonderlijke betekenis van deze promotie-symphonie andermaal aan getoond. Toen in het vorige concertseizoen de Oos tenrijkse violist Anton Fietz hier voor het eerst optrad, was zijn succes dusdanig dat men hoopte op een spoedig wederzien en wederhoren. Deze wens is al heel gauw in vervulling gegaan. Precies acht maanden ia ter kwam hij voor de tweede keer het Concert voor viool en orkest van de Ar meense componist Aram Katsjatoerian ver tolken. Bovendien bracht hij nu ook het Derde Vioolconcert (in G) van Mozart ten gehore (in Februari speelde hij Beethoven). Het was hoogst belangwekkend het Con cert van Katsjatoerian nog eens te horen en daarbij de stevige samenwerking tussen solist en dirigent waar te nemen. Deze hernieuwde kennismaking leerde ons ech ter inzien dat dit werk, bij. alle goede eigen schappen als concertstuk (dus mede wat het virtuoze element betreft, eigenlijk een zeer bont mengsel van allerhande stijl— gegevens moet worden genoemd, waarin Oost en West om de voorrang vechten. Maar gezegd dient ook te worden, dat het voor een virtuoos als Anton Fietz een bij zonder dankbare opdracht is. die hem toe laat zijn veelzijdigheid als interpretator en zijn technische vaardigheid ten volle te demonstreren. Zijn vertolking van het Mozart-concert was ons zeker niet minder welkom, inte gendeel. Hier was alles distinctie, charme, geest en zuivere muziek. Men zou slechts de toon van Fietz' viool wat voller gewenst hebben: overigens was het een ideale Mo zart, een resultaat waarin Verhey met het orkest een evenredig aandeel had. Aan het slot van het vrij lange program ma kwam nog in een goede uitvoering de tintenrijke en sprookjesachtige balletsuite ..Het feestmaal van de spin" van Albert Roussel ons gehoor bekoren. Een stuk dat ons geloof in de wonderkracht der muziek levendig houdt! JOS. DE KLERK. Claude Hector, de eerste tenor van het Theatre de la Monnaie (de Muntschouw burg) te Brussel, was door de Nederlandse Opera uitgenodigd Dinsdagavond de rol van Don José in „Carmen" van Bizet te vertolken. Het ongeluk wilde echter dat de heer Hector de bevestiging van dit engage ment niet tijdig ontving, zodat de directie van de Nederlandse Opera gistermiddag vergeefs op het Centraal Station te Am sterdam ter verwelkoming aanwezig was. Onmiddellijk werd contact met Brussel opgenomen, waardoor de situatie opgehel derd werd. De heer Hector vloog naar Schiphol en begon zich reeds in het toe stel, meer dan tweehonderd kilometer van het toneel verwijderd, te schminken. Iets voor negen uur arriveerde hij op de lucht haven. Zijn costuum lag al klaar in de auto die hem naar het Lcidseplein bracht, waar de voorstelling precies om negen uur zou beginnen. Door zich grotendeels onderweg al te verkleden kon de zanger twintig mi nuten na zijn landing het toneel betreden. Het talrijke publiek begroette hem met een hartelijk applaus. Op de foto ziet men de heer Hector geschminkt en wel, bij de auto op Schiphol. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 14 DE HSiEUTELSP£CIALIST"

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5