„Rusland zou een algemeen plan tot ontwapening kunnen overwegen' De Britten bezetten en isoleren de strategische punten bij Suezkanaal Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Egypte i i De nieuwe Britse resolutie zal geen meerderheid halen Eisenhower oppert een mogelijkheid Washington wil in ieder geval onderhandelen, nu de atoombom gemeenschappelijk bezit is Bemiddelingsaanbod van Italië door Arabische Liga van de hand gewezen Het woord is aan. Enige vooruitgang in Panmoendjom Zuid-Afrikaans geleerde krijgt Nobel-prijs Canadese troepen naar Europa Staking in België blijft dreigen Oost-Duitsers bezetten West-Berlijnse wijk Het doel heiligt de middelen HET PERZISCHE OLIE-GESCHIL Ondanks eigen amendement zal Joegoslavië zich onthouden Plan voor Duits-Spaanse wapenindustrie De buitenlandse hulp in Senaat der V.S. Omvang neutrale zone bepaald 66e JAARGANG Ne 87 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 251 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ het tussen Egypte en Engeland uit gebroken conflict staan de Egyptena- ren rechtens in het ongelijk. Op initiatief en onder leiding van hun premier, Nahas Pacha, hebben zij éénzijdig een in 1936 gesloten verdrag opgezegd, dat voor twin tig jaar gesloten was en dus nog vijf jaar looptijd had. Bij dit verdrag zijn zowel de status van de Soedan als die van de zóne van het Suezkanaal gemoeid. De Soedan is (reeds sinds 1898) een Engels-Egyptisch condominium" hetgeen inhoudt dat Enge land en Egypte er gezamenlijk oppergezag over hebben. Het Suezkanaal, dat in 1869 voor de scheepvaart geopend is en ge- exploiteerd wordt door een maatschappij, waarin Frankrijk en Engeland (de Britse staat) de grootste aandeelhouders zijn, ligt op Egyptisch gebied. Aan zijn Oostzijde wordt het door Egyptische, aan zijn West zijde door Engelse troepen (die nu juist met een brigade parachutisten versterkt zijn) bewaakt. Het Egyptische nationalisme eist de souvereiniteit over de Soedan op: dus met, proclamatie van de Egyptische koning Faroek I tot koning van de Soedan. En het wil geen vreemde troepen meer in zijn land dulden. Het wil de Engelsen uit de kanaalzone zien verdwijnen. Dit Egyptische nationalisme, belichaamd in de Wafd-partij, is sterk. Het heeft verleden jaar bij verkiezingen een volstrekte meer derheid in den lande behaald. Nationalisme beheerst het Egyptische standpunt niet politieke communistische drijverij tegen het Westen. Van links extremisme is in dit land vrijwel geen sprake. Nu hebben de Engelsen aangeboden, hun troepen uit de kanaalzone terug te trekken als Egypte het ontworpen „commando voor het Midden-Oosten" wil aanvaarden. Daar in zou het dan met de Grote Drie Ame rika. Engeland en Frankrijk met gelijke rechten vertegenwoordigd zijn. Maar het Egyptische nationalisme heeft dat afgewe zen, hetgeen niet onbegrijpelijk is als men zich zijn standpunt poogt in te denken. Het kan zich geen grote illusies maken omtrent zijn gelijkgerechtigde positie nevens drie grote mogendheden. En het ziet in dat het op deze wijze de Engelse bezetting alleen verruilen zou voor een andere, met geen verschil dan dat Amerika inplaats van Engeland daar de boventoon in zou gaan voeren. Wat de Soedan betreft: de Engelsen willen die niet in de steek laten. Er wordt overigens in dat gebied een eigen beweging voor onafhankelijkheid gevoerd: een groot deel van de bevolking voelt niets voor Egyptische souvereiniteit. Sinds de weigering van Egypte om het commando-Midden-Oosten te aanvaarden is de situatie vastgelopen. De Engelsen handhaven zich met hun versterkte bezet tingstroepen in de Westelijke kanaalzone; de Egyptenaren zitten er vlak tegenover, aan de andere zijde van het smalle kanaal. Er zijn in de steden enkele schoten gelost en enige doden en gewonden gevallen; daarop is stilte gevolgd. Een stilte evenwel, waarin grote spanning heerst .De scheep vaart op het Suezkanaal duurt voort. Er zijn ontzaglijke belangen bij gemoeid dat die blijft voortduren. Niet alleen die van Europese landen, maar evenzeer die van het Verre Oosten en van Britse dominions als Australië en Nieuw-Zeeland. De grote scheepvaartweg, die Oost en West verbindt, is afhankelijk van de vrijheid van het Suezkanaal. Een kenmerkend staaltje van de gevoelens in de Oost blijkt uit een juist binnengekomen bericht uit Djakarta. De Indonesische regering „schaart zich niet zonder meer achter een eenzijdige opzeg ging vari het Brits-Egyptisch verdrag van 1936. Door de grote betekenis van het Suezkanaal als levenslijn van geheel Azië, en dus ook van Indonesië, is de kwestie niet alleen van nationaal belang voor Egyp te en Engeland, maar ligt zij op internatio naal niveau. In Djakarta vindt men de beste oplossing, dat deze economisch zo be langrijke verbindingsweg onder internatio nale controle wordt gebracht." Nu is de zaak van het commando-Midden Oosten niet alleen voor Engeland maar evenzeer voor Amerika en Frankrijk van het grootste belang, omdat het voor alle legeringen der Grote Drie de beheersing van een strategische positie in de verdedi ging van het Westen geldt. Deze positie acht men niet vervangbaar. Egypte is dus zowel vanwege de grote scheepvaartroute, die door zijn gebied loopt als wegens zijn militair-strategische betekenis een kern punt, dat men niet aan het zwakke beleid van dit kleine land-alleen kan overlaten. Dit kleine land is evenwel met nationa listische sentimenten geladen. Het eist zelf beschikking over zijn lot, over zijn grond gebied. Er zou misschien wel mee te pra ten zijn, als eerst maar de vreemde troepen vertrokken en het zonder enige druk zijn eigen beslissing zou kunnen nemen. Nuch tere lieden zullen zeggen dat het op grond van sentimenten een onverstandig beleid voert. Dat kan men erkennen, maar het feit doet zich voor. Egypte's moderne geschie-, denis verklaart veel in de opwinding van zijn nationalistische sentimenten. In de vorige eeuw, toen het Turkse vazalstaat was, heeft een Turkse officier, Mohammed Ali, die als „de bouwer van het moderne Egypte" is beschouwd, zich wel ten dele aan het gezag van Constantinopel onttrok ken, maar onder zijn opvolgers verruilde men de Turkse overheersing slechts voor een Engelse, die zich in verschillende vor men deed gelden tot in 1922 Engeland zijn protectoraat over Egypte opgaf en het als onafhankelijke staat erkende. Foead I. in 1936 opgevolgd door Faroek I, werd koning. Maar ook daarna bleven Engelse troepen in het land. En gelijk de Khedive Ismail Pacha, die in 1875 tengevolge van slecht financieel beheer zijn aandelen in de Suez- kanaal-maatschappij voor vier millioen Pond aan Engeland moest verkopen een behendige zet van de Britse premier Dis raeli zijn de huidige rijke Pacha's, de groot-grondbezitters, weer van economisch- financiële hulp uit het Westen afhankelijk. Anders houden zij de ontwikkeling van het 'and niet in handen. Anders zou links ex tremisme, dat nu ontbreekt, misschien wel ontstaan. Ge kunt u verbazen over de Egyptische ?ang van zaken. Het staatkundige ontwik kelingstempo in verschillende landen der wereld is in vele gevallen eveneens zeer verschillend geweest. Hetgeen een der grootste moeilijkheden aanduidt, die zich doen gelden. R- P- Zuid-Afrikaan dr.. Max Theiler, verbonden aan de afdeling gezondheid van de Rocke- feller-stichting te New York, is de Nobel prijs voor medicijnen voor 1951 toegekend, wegens zijn ontdekkingen op het gebied van de gele koorts en de methoden ter be strijding van de ziekte. Dr. Theiler is er in geslaagd twee vac cins tegen gele koorts te verkrijgen. CORSICA, (United Press) Aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Frank lin D. Roosevelt" heeft generaal Eisenhower, tijdens inspectie van de manoeuvres van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee, tegenover persvertegenwoor digers als zijn overtuiging te kennen gegeven dat „internationale inspectie" van Ruslands atoomfabrieken „het minste is dat wij moeten verlangen" bij het streven naar ontwapening in de gehele wereld. „De Westelijke landen blijven hopen dat zij een macht kunnen opbouwen die de situatie zal stabiliseren, zo zeide de generaal ver der. Wanneer een dergelijke macht gehandhaafd kan worden is het mogelijk dat de Sovjet-Unie een algemeen ontwapeningsvoorstel in overweging zal nemen". Uit Washington komt een minder hoop vol geluid. Het feit dat de Russische regering be sloot om de recente vertrouwelijke Ame rikaans-Russische besprekingen in Mos kou over de Koreaanse oorlog en andere kwesties tussen Oost en West openbaar te maken, heeft daar namelijk een domper gezet op de verwachting tot een of ander vergelijk met Rusland te komen. Volgens deskundigen van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken betekent het, dat de Russen de pogisg der Verenigde Staten om de Koreaanse impasse te doorbreken en tot nieuwe inter nationale onderhandelingen te komen, ver werpen. Het Russische antwoord op de stap van ambassadeur Kirk wijst er volgens hen op dat het Kremlin achter de Chinese en Ko reaanse communisten staat wat betreft hun koppige houding in de bestandsbespre kingen in Korea. De autoriteiten te Washington zeggen hier echter dat de Verenigde Staten al het mo gelijke zullen doen om toch tot onderhande lingen met de Russen te komen, ondanks de afwijzende houding van het Kremlin. Men legde er de nadruk op dat de atoomwapens die zich thans in handen van heide partijen bevinden, een aansporing moeten zijn om naar een vreedzame schikking van ge schillen tussen de twee landen te zoeken. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft in hef parlement be kend gemaakt dat de regering besloten heeft 12.000 Canadese soldaten en man schappen van dé luchtmacht naar Europa te zenden om daar in Eisenhowers Atlan tische leger te dienen. Premier Louis St. Laurent kondigde aan dat Maandag een - debat over de formele parlementaire instemming met dit plan zal beginnen. In dit debat zal niet alleen de situatie in Korea en West-Europa onder de loupe worden genomen, doch zal tevens de algemene internationale situatie worden nagegaan. Claxton zeide dat de 27ste Canadese in- fanterie-brigade van het tijdstip van aan komst in Europa deel zal uitmaken van Eisenhowers strijdmacht en in Duitsland gestationneerd zal worden. Er zijn schik kingen getroffen om de Canadese brigade bij de Britse, Belgische en Nederlandse strijdkrachten te groeperen. Hij onthulde tevens dat escadrille 410 van de Canadese luchtmacht welke met F-86 Sabrejets is uitgerust volgende week naar Engeland De bekende Amerikaanse Senator Robert Taft die waarschijnlijk door de Republi keinse partij gekozen zal worden als haar officiële candidaat voor de presidentsver kiezingen in de Verenigde Staten. Er wordt druk geconfereerc (Van onze correspondent in Brussel) Ofschoon de Belgische minister van Ar beid gisteravond tot middernacht verga derde met de vertegenwoordigers van de vakbonden en werkgevers is nog geen op lossing gevonden voor het dreigende ar beidsconflict. Het Damocles-zwaard van de staking hangt nog steeds boven België, al zal vandaag wederom over een oplossing worden geconfereerd. De socialistische kranten reageerden vanmorgen op de be schuldigingen van de Katholieke pers, als zou het hier uitsluitend gaan om een poli tieke staking, met de vraag of de regering de onbetwistbare sociale crisis met de „gendarmerie" wil oplossen, daar Katho lieke kranten deze actie in verband bren gen met een oproer zoals in de Juli-dagen van 1950. zal vertrekken om daar te blijven zolang nog geen vliegtuigen en andere accomo date in West-Europa beschikbaar zijn. Andere luchteenheden zullen volgen. Britse mening Engeland is van mening, dat de construc tiefste stap, die de Sovjet-Unie kan nemen om de wereldproblemen op te lossen, zou zijn te trachten een eind te maken aan de strijd in Korea, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zeide dit als commentaar op het onderhoud tussen admiraal Alan Kirk en Wisjinsky. Engeland was vooraf van Kirks stap op de hoogte gesteld en het keurde deze goed. Te Parijs wordt verklaard, dat ook Frankrijk op de hoogte was gesteld. Een grimmig beeld van de gespannen situatie in de Suez-Kanaalzóne. Britse tanks op patrouille bij een der oeroude pyramiden. CAIRO, (Reuter) Tienduizend studenten van de Foead Awal-universiteit te Caïro hebben op een Donderdag op het terrein van de hogeschool gehouden bijeen komst geëist dat de Egyptische regering de staat van oorlog tussen Egypte en Groot- Brittannië zal afkondigen en de Britse troepen in Egypte en de Soedan als vijande lijke strijdkrachten zal beschouwen. De Italiaanse premier, De Gasperi, heeft Don derdagavond verklaard, dat Italië bereid is tussen Engeland en Egypte te bemidde len, indien een gelegenheid hiertoe zich zou voordoen. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, gaf echter try Cairo te kennen, dat Engeland en Egypte samen het huidige geschil tot een oplossing dienen te brengen. Hij zei, dat Egypte slechts als geheel souvereine staat, vrij van bezettingstroepen, een overeen komst zou willen sluiten. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, heeft aange drongen op het onmiddellijk houden van een bijeenkomst der politieke commissie van de Arabische Liga om de Brits-Egyp tische crisis te bespreken. Donderdag heeft hij met Arabische diplomatieke vertegen woordigers te Caïro gesproken. Naar A.F.P. nader meldt, voeren de Brit se militaire autoriteiten thans besprekingen met de Egyptische regering over de ont ruiming van de door de Engelsen bezette steden. Nieuw incident Volgens een verklaring van het Engelse ministerie van Oorlog is Donderdag een convooi Engelse legerauto's tussen Ismailia en Del-el-Kebir met automatische wapens beschoten. Nadere bijzonderheden waren nog niet bekend. Het Egyptische blad „El Misri" meldt dat de Engelsen de Suezkanaal-zöne van de rest van Egypte isoleren. Zij waren met pantserwagens en gepantserde voertuigen te Port Said en Suez aangekomen en had den zich meester gemaakt van douanekan toren, telefooncentralen en stations. De Egyptische regering heeft bepaald, dat alle Egyptische spoorwegbeambten hun medewerking op de Britse militaire trajec ten in de kanaalzone moeten intrekken. Te Nicosia op Cyprus verluidt, dat het vervoer van nieuwe Engelse strijdkrachten naar het Suezkanaal wordt voorbereid. Bezetting gaat voort In Ismailia en elders in de kanaalzone is het nu rustig. Het Britse leger, versterkt met de zestiende brigade valschermjagers, is de toestand volkomen meester. De politie te Ismailia is versterkt met vele agenten uit Caïro, die Woensdag naar de kanaalzone zijn gezonden. Geen enkel Brits voertuig mag zonder gewapend geleide rijden. Britse soldaten gaan voort met het bezetten van alle brug gen en installaties van belang en in Caïro is zware politiebewaking ingesteld voor de Britse en de Amerikaanse ambassade. Vernomen wordt dat Britse soldaten het plaatsje Adabiyah ten Zuiden van Suez een havenplaatsje gebruikt voor laden en lossen van militaire goederen voor het Britse garnizoen in de kanaalzone en een klein vliegveld ten Oosten van Ismailia hebben bezet. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Britse troe pen in Ismailia nog slechts een meisjes school en het Champollionplein als leger plaats bezet houden. Zij hebben het douane kantoor te Port Said ontruimd, doch blijven hier doorgaan met patrouilleren met pant serwagens, hetgeen slechts de verontwaar diging van de inwoners kan opwekken. De Egyptische militaire gouverneur heeft de militaire autoriteiten op de gevaren hiervan gewezen, aldus de minister. Hij zei voorts, dat „tegen alle gebruiken in een Britse kruiser, zonder eerst de havenautoriteiten te verwittigen, de haven van Port Said was binnengevaren." Reuter meldt, dat na het incident bij de Findanbrug, waarbij vijf Egyptische solda ten werden doodgeschoten door een Britse patrouille, een overeenkomst is gesloten tussen de Britse generale staf en het Egyp tische opperbevel: Egyptische soldaten zul len de Oostelijke zijde van de bij Findan over het Suezkanaal liggende spoorbrug bewaken, Britse soldaten de Westelijke zijde. Sir George Erskine, plaatsvervangend opperbevelhebber van de Britse strijd krachten in Egypte, heeft bekend gemaakt, dat het merendeel van de vrouwen en kin deren van Britse militairen te Ismailia, die Vrijdag met de „Empress of Australia" uit Engeland te Port Said zullen aankomen, piet hetzelfde schip naar Engeland terug gezonden zullen worden. Egyptische hoofdmacht aan het Kanaal. De bevelhebber der Britse troepen in Egypte, Sir George Erskine, heeft onthuld, dat de hoofdmacht van het Egyptische le ger ongeveer een divisie zich in de woestijn van Sinai bevindt, tussen de strijdkrachten van Israel en van Enge land in. Daarom, zo zeide de generaal, had hij de overgangswegen van het Kanaal bezet. Groot-Brittannië heeft heden Egypte een nota gezonden, waarin vergoeding geëist wordt voor aan Britse eigendommen bij de jongste ongeregeldheden in de Suez-ka- naal-zóne toegebrachte schade. In de afgelopen nacht zijn in Cairo, Port Said, Alexandrië en Suez duizenden aanplakbiljetten aangebracht waarin op geroepen wordt tot een boycott van Britse goederen als eerste daad in een „passief verzet" tegen Engeland. BERLIJN (Reuter). Oost-Duitse volks- politie heeft gisteren de wijk Steinstücken in Berlijn bezet, zo deelt de West-Berlijnse politie mede. Deze wijk wordt van het eigenlijke West-Berlijn gescheiden door een 650 meter brede strook gebied van de Sovjet-sector. De kleine enclave, waar 250 mensen wo nen, die voor het grootste deel in West- Berlijn werken, is nu door de bezetters tot Oost-Duits gebied verklaard. De geallieerde en West-Berlijnse auto riteiten zijn volkomen verrast door de Oost-Duitse maatregel. Een woordvoerder van het West-Berlijnse stadsbestuur noem de de daad onwettig. „Er heeft nooit enige twijfel aan bestaan dat de wijk tot West- Berlijn behoorde", zei hij. In een proclamatie verklaarde het pro vinciale bestuur van Brandenburg, dat de wijk bij Potsdam was gevoegd om „een eind te maken aan de onnatuurlijke toe stand, dat Steinstücken door West-Berlijn wordt bestuurd." De 50 tot 60 gezinnen, die in de 30 hui zen van de wijk wonen hebben instructies te Potsdam levensmiddelen- en kolenbon- nen te halen. Zschokke: Beter zich tienmaal te laten be driegen dan éénmaal zijn geloof in de mensheid te verliezen. (Autobiografie) De Duitse schrijver Bernhard Keller- mann is Donderdag op 73-jarige leeftijd in zijn woning nabij Potsdam overleden. Professor Kellermann heeft onlangs van de Oost-Duitse republiek de prijs voor lit teratuur gekregen. Volgens een bericht van het Franse blad „Le Monde" heeft het bestuurscomité van de West-Duitse sociaal-democrati sche partij bekend gemaakt, dat dr. Schumacher, de voorzitter van de partij, enige dagen geleden de vroegere gene raal van de Waffen-SS Otto Kumm als mede enkele andere gewezen hoge offi cieren van de SS heeft ontvangen. Kumm is de laatste commandant ge weest van Hitiers lijfwacht. Het bestuur van de West-Duitse socialistische partij heeft verder medegedeeld, dat het on derhoud door vele andere zal worden gevolgd met het doel „de volledige rehabilitatie van de Waffen-SS en de opneming er van in het democratisch bestel voor te bereiden". oooooooocooococ* In Bonn is vernomen, dat het West- Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken in samenwerking met de Veiligheidsdienst van de kanselarij een plan voor het beleg gen van Duits kapitaal in de Spaanse be wapeningsindustrie heeft opgesteld, aldus een bericht in het Franse blad „Le Monde". De Duitse autoriteiten zouden hopen op deze manier goedkoop Spaanse wapens te kunnen invoeren. Duitse deskundigen zou den naar Spanje worden gezonden om daar te helpen bij het verbeteren van de oor logsindustrie en Duitsland zou machines en halffabrikaten leveren, aldus het bericht. In Bonn gelooft men, dat een „Duits- Spaanse wapenpool" in staat zou zijn om wapens te leveren aan de Zuid-Ameri kaanse en West-Europese staten. Toekom stige Duitse vertegenwoordigers bij de organen voor de gemeenschappelijke ver dediging zouden tot taak hebben bij de bevelhebbers van de Westelijke strijd-, krachten in deze zin tussenbeide te komen. Het bericht zegt voorts, dat Spanje de bondsrepubliek reeds lichte wapenen voor de uitrusting van de federale politie heeft geleverd en het brengt in herinnering, dat de geallieerden iedere productie van wa pens in West-Duitsland hebben verboden en dat bij de lopende besprekingen over de vervanging van het Duitse bezettingssta tuut is overeengekomen, dat geen oorlogs productie zal worden toegestaan en dat vervaardiging van strategische materialen slechts onder geallieerde controle zou kun nen worden ondernomen. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een bedrag van 7.208.401.302 dolar voor hulp aan het buitenland. Het door de Senaat gevoteerde bedrag is minder dan het door het Huis van Af gevaardigden op 11 October goedgekeurde bedrag (7.482.527.790). Een commissie van de Senaat en het Huis zal thans tot een compromis moeten komen over het verschil en dit vervolgens aan een definitieve be slissing van het Congres onderwerpen. PANMOENDJOM. (Reuter). Kolonel Kinney van de UNO-ondcrhandelingsgroep heeft verklaard, dat de Noordelijken op de bespreking van de verbindingsofficieren het voorstel der geallieerden om een neu trale zóne van vijf kilometer om Kaesong en Moensan in te stellen, hebben aanvaard. De twee plaatsen, die respectievelijk de vooruitgeschoven onderhandelingshoofd kwartieren der Noordelijken en der ver bondenen zijn, liggen 24 kilometer van elkaar. De Noordelijken hadden aangedrongen op een neutrale corridor tussen beide plaatsen. Zij hadden thans hun eisen zo danig gewijzigd, dat deze zóne slechts een breedte van 1600 meter aan weerszijden van de weg zou beslaan. Tevoren hadden de Noordelijken aangedrongen op een vei ligheidszone van vijf kilometer. De ver bondenen wensten slechts de bepaling, dat de weg zelf vrij zou zijn. Thans moet de vraag nog geregeld worden van het vliegen over de neutrale zóne. De Noor delijken wensten geen vluchten, doch de verbondenen stelden zich op het stand punt, dat de neutraliteit van de zóne slechts ten doel heeft de onderhandelende delegaties te beschermen. Er zouden dus vluchten gemaakt mogen worden mits de vliegtuigen zich van vijandige daden ont houden. Volgens een communiqué van het acht ste leger hebben de troepen van de UNO ten Westen van Jontsjon verscheidene be langrijke strategische hoogten bezet. Van het Westelijke deel van het front wordt geen activiteit gemeld. De verbondenen zijn van het Zuid-Oosten uit tot op vijf kilometer de stad Koemsong genaderd. Ten Noord-Westen van Janggoe vielen de verbondenen aan. Zij stuitten op gexinge tegenstand. Ten Zuiden van Kosong wer den lichte aanvallen afgeslagen. Verscheidene Chinese bataljons hebben zware tegenaanvallen uitgevoerd om de door de heuvels ten Zuiden van Koemsong oprukkende verbondenen tegen te houden. De aanvallen werden afgeslagen, doch in het gebied werd hedenmorgen nog ver bitterd gestreden. NEW YORK (Reuter). Joegoslavië heeft besloten, de Britse resolutie in de Veiligheidsraad in zake het Brits-Perzische oliegeschil niet te steunen. De stemming over deze resolutie zou vandaag gehouden worden. Voor aanneming er van zijn zeven stemmen nodig. Ecuador, China en de Sov jet-Unie steunen de motie niet, en Enge land kan als partij in het geschil niet aan de stemming deelnemen. De stem van Joe goslavië geeft dus de doorslag. Di-. Beblei-, het hoofd van de Joegoslavi sche delegatie, heeft onlangs met India een amendement op de oorspronkelijke Britse resolutie ingediend. Dit amendement, dat een verwijzing naar de uitspraak van het internationale gerechtshof in zake het olie geschil uit de oorspronkelijke Britse reso lutie schrapt, is door Engeland aanvaard. Donderdag heeft dr. Bebler uit Belgx*ado instructie ontvangen, dat hij zich bij een eventuele stemming over de geamendeerde Britse resolutie moet onthouden. Als reden is opgegeven, dat Joegoslavië aanvankelijk bereid was de resolutie te steunen, mits de Veiligheidsraad duidelijk zou doen uitko men, dat hij niet vooruit zou lopen op zijn competentie om zich met wat Perzië als een binnenlandse kwestie had aangemerkt bezig te houden. In Joegoslavische kringen is verklaard, dat te oordelen naar verkla ringen van andere delegaties, de kwestie van de competentie „terzijde geschoven" scheen te zijn. Onder deze omstandig heden zou joegoslavië de aanhangige reso lutie niet kunnen steunen. Verwacht wordt, dat Joegoslavië zal verzoeken, de Perzische kwestie voor onbepaalde tijd op te schor ten. Perzië afwezig Geen lid van de Perzische delegatie zou heden de zitting van de Veiligheidsraad bij wonen, aldus heeft de plaatsvervangende Perzische minister-pi-esident, Hoessein Fa- temi, meegedeeld. Maandag reist Mossadeq naar Philadelphia, waar hij de gast zal zijn van het stadsbestuur en in „Independence Hall" zal spreken. Dinsdag of Woensdag staat een bezoek aan Wishington op het programma. XXNDCCOOCOOOOOOC OPNIEUW NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht weinig wind. Op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen later op de dag toenemende bewolking maar toch aan het einde van de mid dag nog vrijwel overal droog weer. Overwegend matige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 20 October Zon op 7.11 uur, onder 17.38 uur. Maan op 20.03 uur. onder 13.38 uur. Hoog en laag water in I.Imuiden Vrjjdag 19 October Hoog water: 5.59 en 18.16 uur. Laag water: 1.45 en 13.54 uur. Zaterdag 20 October Hoog water: 6.49 en 18.53 uur. Laag water: 2.17 en 14.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1