Engeland zal ongeveer 12.000 man extra in de Suez-kanaalzóne legeren Weerbericht In Nevada werd „baby-bom tot ontploffing gebracht Nuttig Italiaans voorstel op conferentie over plan-Pleven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Om de stemmen EGYPTISCHE PREMIER: „De vijand heeft zijn hoofd verloren Zal „Ike" de republikeinse weg naar het presidentschap volgen? Werkloosheidswet treedt 1 Juli 1952 in werking Het woord is aan Directe verkiezing parlementair orgaan van Europees leger Noordelijke delegatie gewijzigd Staking in Bremen Oplichter veroordeeld die kellners dupeerde MILITAIRE HULP AAN EGYPTE STOPGEZET Naar de Veiligheidsraad? Engelse maatregelen A TOOMPROE VEN IN AMERIKA ENR USLAND Russen en Amerikanen praten over Steinstücken Het zvoord is aan Eisenhower Truman benoemt Jessup in de UNO-delegatie Aardbeving op Formosa Ontploffing op Russische olievelden in Oostenrijk Weinig activiteit aan het front jfleJAARGANG No 90 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 23 OCTOBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 254 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiato. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN nu de prachtigste jeugd ter wereld", heeft de Britse premier Cle ment Attlee tijdens zijn verkiezingstournée verklaard. Het is een uitlating die politici in andere landen in het oor kunnen knopen. Men kan dat in ieder land beweren, zonder ooit tegengesproken te worden en zonder eevaar te lopen dat iemand zal vragen: Hebt u d'aar een onderzoek in alle landen naar ingesteld? Hebt u een doorsnee uit de jeugd van ieder volk psychotechnisch laten testen? Of hoe hebt u het anders ontdekt?" Neen, men aanvaardt zoiets vlot. De meeste moeders zullen erbij denken: hij bedoelt natuurlijk mijn kinderen. De Daily Herald, het orgaan van de Labour Party, heeft zo prompt de waarde van dit verkiezings argument begrepen, dat het blad een grote foto van Attlee heeft gegeven waarop hij, met een vaderlijke glimlach op het gelaat, zijn handtekening zet ten pleziere van een aandachtig-toeziend jongetje. En het onder schrift luidt: „Mr. Attlee heeft verklaard dat wij nu de prachtigste jeugd ter wereld hebben. Gisteren ontmoette hij een lid daarvan in zijn kiesdistrict, Walthamstow. Het was de achtjarige Alan Thornton, zoon van zijn liberale tegencandidaat." Ge moet dit weten te waarderen. Het lijkt kras. dat men juist de zoon van een politieke tegenstander als specimen van de prachtigste jeugd ter wereld afbeeldt. Het lijkt op overmaat van edelmoedigheid. Maar er zit iets anders in. De liberalen vormen in Engeland de kleinste partij; de strijd tussen de Conservatieven en Labour is evenwel zo spannend dat beide andere partijen zich van liberale medewerking trachten te verzekeren. Churchill is daar al ver in gegaan: hij heeft verscheidene libe rale candidaten, in wier district geen con servatief gesteld was, op de aanbevelings lijsten van zijn partij gezet, tot zelfs de liberale fractieleider Clement Davies toe. En hij is in sommige districten van die liberale candidaten, o.a. in dat van majoor Gwilym Lloyd George, zoon van wijlen de ex-premier David Lloyd George, redevoe ringen gaan houden om hen te steunen. De Daily Herald doet daartegenover het zijne en daartoe behoort een kleine zet als deze: Alan Thornton, oud acht jaar, wordt als voorbeeld van de „finest children in the world" afgebeeld, ter ontroering van alle liberale kiezers, die anderhalf jaar geledon nog ten getale van twee millioen uit de stembus kwamen. Donderdag, overmorgen, zal Groot-Brit- tannië zijn nieuwe Lagerhuis kiezen. Chur chill treedt nu op in de stijl van een boven partij en verheven aanvoerder, een soort vader des vaderlands, daarbij niet nalatend vinnige aanvallen op Labour te doen, die in niet minder scherpe vorm beantwoord wor den. Hij heeft zelfs gezegd dat geen enkele buitenlander vertrouwen zal stellen in wat de socialistische regering verklaart. Daar is de minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, eens eventjes op inge gaan. Hij heeft tienduizend mensen te Manchester door luidsprekers medegedeeld dat Churchill vele eigenschappen heeft waarvan men houdt en die men respecteert, maar dat Winston het absolute toppunt van eenzijdigheid en van brutaliteit is. Want nadat hij zoveel partijstrijd en poli tieke verbittering heeft ontketend als hij maar kon, probeert hij als leider van het Britse volk boven de partijstrijd te poseren. Jaja, heefj Morrison gezegd: weet u wat hij bedoelt? Hij belooft dat hij een beste jongen zal zijn (volgens zijn inzichten) als iedereen het met hem eens wil wezen, maar dat hij het ons geducht lastig zal maken als wij dat niet willen. De Britse kiezers horen het allemaal aan en schijnen ten aanzien van alle partijen vrij lauw gestemd. De programs der tegen standers lopen trouwens weinig uiteen; diepgaande politieke tegenstelling valt in hun politieke beloften niet te ontdekken. Alleen in hun wederzijdse beschuldigingen en verwijten en herinneringen aan eikaars politiek verleden. De voorspellingen van het opinie-onderzoek hebben de voor sprong, die de conservatieven daarin aan vankelijk op Labour hadden, regelmatig doen dalen. Maar volgens de laatste zijn zij nog steeds iets voor en dat zou hen, als het Donderdag bewaarheid mocht worden, al aan een vrij belangrijke zetel-meerder heid helpen. Zoals mëh weet geldt geen evenredige vertegenwoordiging en wordt districtsgewijs gestemd. Wie de meeste stemmen haalt ook uit drie of meer can didaten is meteen gekozen, ook al heeft hij niet de volstrekte meerderheid. U hebt reden om de uitslag in spanning tegemoet te zien. Leken een maand geleden de conservatieve kansen nog schitterend, nu acht men de uitslag onzeker. R. P. De regering heeft besloten de Werkloos heidswet op 1 Juli 1952 in werking te doen treden. Over een aantal uitvoeringsmaatre gelen zal nog het advies van de Sociaal- economische Raad worden gevraagd. BREMEN (Reuter). Door een onver wachte staking van de nachtploeg van de havenarbeiders in Bremen is Maandag het werk op 28 schepen in de haven vrijwel stil komen te liggen. De vakvereniging van de arbeiders ver klaarde, dat de staking niet haar instem ming had. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan eisen voor hogere lonen. De Haagse rechtbank veroordeelde beden de 46-jarige L. M. S. uit Den Haag wegens oplichting tót een jaar gevangenis straf. S. maakte er de afgelopen zomer een gewoonte van cafés in Den Haag en Haar lem binnen te gaan, aan een der kellners een tientje te vragen, zogenaamd voor het betalen van zijn taxi, en dan met tientje en al te verdwijnen. Enkele tientallen kellners raakten aan S. °P deze manier een tientje kwijt. Bij dc dienst van Sociale Zaken te Zaan dam hebben accountants van het Verificatie bureau van Nederlandse gemeenten fraude ontdekt. Een 41-jarige ambtenaar is met verlof gezonden. De accountants constateer den een tekort van f 400. 99 LONDEN, (Reuter) Het Britse ministerie van Handel heeft Maandagavond te Londen meegedeeld, dat het alle exportvergunningen betreffende wapens, munitie, vliegtuigen, pantserwagens, machines voor het fabriceren van munitie en ander oor logsmateriaal voor Egypte heeft ingetrokken. In November van het vorige jaar gaf de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevln, na hevige aanvallen op de politiek van de regering inzake het leveren van Centurion-tanks aan Egypte, het Lagerhuis de verzekering, dat er geen tanks meer naar Egypte zouden worden gezonden, voordat hü rapport zou hebben uitgebracht over zijn besprekingen met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Het overbrengen van 3500 manschappen luchtlandingstroepen van Cyprus naar de Suez-zóne is thans voltooid, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Luchtvaart medegedeeld. Twee esca drilles van de R.A.F. zijn uit Engeland naar het hoofdkwartier in de zóne overgebracht. Op de „Empress of Australia" zijn enige escadrons luchtafweertroepen overge bracht. Vliegtuigen patrouilleren boven het gebied. Twee regimenten lichte luchtdoelartil lerie zijn Zaterdag en Zondag per vliegtuig te Port Said aangekomen. In de naaste toe komst zullen ongeveer 3000 man van de 19de infanterie-brigade door de R.A.F. uit Engeland naar de Suezkanaalzöne worden, overgebracht. De 9400 ton metende Britse kruiser „Li verpool" is Maandagavond uit Valetta (Malta) naar Tripolis vertrokken teneinde het derde bataljon grenadiers en andere troepen, die in de nabijheid van deze stad zijn gelegerd, naar Suez over te brengen, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Bij Tripolis bevinden zich reeds de snelle mijnen legger „Manxman" (2650 ton) en het tanklandingsvaartuig „Striker". Het voor luchtafweer gebruikte fregat .„Peacock" (1430 ton) is van Malta naar het Suezkanaal vertrokken. De versterkingen, die Engeland naar de Suezkanaalzöne en de Soedan zendt, zullen naar schatting 12.000 man omvatten, wan neer de troepenbewegingen zijn voltooid. De huidige sterkte van de Britse garni zoenen in genoemde gebieden is geheim. Naar verluidt zijn hier echter tussen de 40.000 en 60.000 man gelegerd. Het wordt niet verheeld, dat deze troe penverplaatsingen onvermijdelijk de Britse garnizoenen in het Middellandse Zeegebied en de Britse strategische reserves verzwak ken. De dreiging van een staking van alle Egyptische arbeidskrachtén in de Kanaal- zóne (ongeveer 60.000 man) betekent ech ter, dat alle voorzorgsmaatregelen moeten worden getroffen teneinde de zóne als doel treffende militaire basis en als hoofdkwar tier te behouden. De Egyptische minister-president Nahas Pasja heeft verklaard: „De vijand heeft zijn hoofd verloren en is overspoeld door een golf van waanzin en vrees". De minis ter-president deed een beroep op de Egyp- tenaren kalm te blijven en verklaarde, dat de regering maatregelen heeft voorbereid om de nationale aspiraties van Egypte te bevredigen. Het dagelijks bestuur van de Wafdisti- sche (regerings) partii hëeft een nationale rouw georganiseerd. Vanmorgen om 11 uur werd in het gehele land vijf minuten stilte in acht genomen „ter herdenking van de •martelaren, die door de Britse imperial is- ten vielen en als protest tegen de imperia listische inbreuk op de Egyptische souve- reiniteit". De Kamers van Koophandel van Caïro. Alexandrië en andere steden hebben alle handelaren verzocht van vanmiddag 1 uur tot morgenochtend geen zaken te doen uit protest tegen de recente gebeurtenissen in Ismailia en Port Said. Alle plaatsen van vermaak in Caïro en Alexandrië zullen vandaag gesloten zijn. Een Egyptische juridische autoriteit, die in nauw contact staat met de Egyptische regering, heeft Maandagavond verklaard dat, indien Engeland niet zijn strijdkrach ten uit de „onwettig bezette" posities in de Suezkanaalzöne terugtrekt, Egypte de kwestie voor de Veiligheidsraad zal bren gen. In een politieke verklaring ten aanzien van het Brits-Egyptisch verdrag zei de Egyptische regering een jaar geleden, dat het verdrag van 1936 onverenigbaar was met het handvest van de UNO. Hoofdstuk 16 van dit laatste zegt, dat, wanneer de verplichtingen van een land, voortvloeiende uit het handvest, strijdig zijn met verplichtingen van een ander ver drag, het handvest praevaleert. Een Britse militaire woordvoerder te Caïro heeft verklaard, „dat de Britse ma rine de scheepvaart in de haven van Suez regelt, daar de Egyptische autoriteiten op gehouden hebben zulks te doen." Een Britse militaire woordvoerder noem de de toestand te Suez „nog steeds enigs zins verward". In Port Said was de toe stand weer normaal. Britse militaire goe deren werden daar op normale wijze inge klaard. Egypte heeft Maandag bij Engeland ge protesteerd tegen „nieuwe provocaties en daden van opzettelijke aggressie" door de Britse strijdkrachten in de kanaalzone. Egypte stelt in de nota de Britse mili taire autoriteiten verantwoordelijk voor de dood van een Egyptische soldaat, Zaterdag te Port Said neergeschoten. FAYID (Reuter). Op de weg van Caïro naar Suez, 90 km ten Oosten van Caïro en 45 km ten Zuiden van Fayid, heb ben de Britten met behulp van tanks een wegversperring gemaakt. Alle treinen en voertuigen in de kanaal- zóne worden door Britse soldaten onder zocht. „Wij kijken uit naar verborgen wa pens en wij hebben een aantal ongewenste personen teruggezonden, doch nog geen wapens gevonden", aldus een Britse woord voerder. Het gehele spoorwegverkeer tussen Caïro en Ismailia, Port Said en Suez is verbroken. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Foead Pasja, verklaarde Maandag avond te Caïro, dat Britse troepen de con troleposten bij het station te Suez hadden overgenomen en de treinenloop van de lijnen IsmailiaPort Said en CaïroSuez hadden stilgelegd. Ook hadden de Britse troepen zich mees ter gemaakt van een trein en de passagiers gedwongen uit te stappen. Later hadden zij zich meester gemaakt van een locomotief en zowel de trein als de locomotief naar de haven van Abadija gestuurd, aldus de mi nister. 99 LAS VEGAS (Nevada, V.S.) 22 October (Reuter). De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft thans bekend ge maakt, dat op het proefterrein „jucca flat" hedenmiddag de jongste atoom-ontploffing tot stand is gebracht. De explosie was niet zichtbaar en werd ook niet gevoeld te Las Vegas, 120 km van het proefterrein verwij derd. Tegelijk werd te Washington mededeling gedaan van de constatering van een nieuwe atoomontploffing ergens in de Sovjet-Unie. Een woordvoerder van de commissie heeft verklaard, dat de ontploffing van de top van een ongeveer 30 meter hoge stalen toren af tot stand gebracht werd. Het be treft hier het beproeven van de jongste Amerikaanse tactische atoomwapenen om na te gaan of deze wapens met succes kun nen worden aangewend ter ondersteuning van landstrijdkrachten. Reuter meldt, dat voor zover bekend is, geen troepen betrokken zijn geweest bij deze eerste ontploffing. Ongeveer 5.000 man bevinden zich in het kamp „Desert Rock" in afwachting van manoeuvres met atoomwapens. In een bericht uit Heidelberg wordt ge zegd, dat alle Amerikaanse militaire en civiele functionarissen in Europa kaarten zullen ontvangen, die aanwijzingen bevat ten omtrent bescherming bij aanvallen met atoombommen. Deze kaarten zijn van zo danig formaat, dat men ze gemakkelijk bij zich kan steken. Aan de ene zijde staan De langdurige droogte heeft in het Drentse plaatsje Gasseltenijeveen de „waterboer" doen herrijzen. Elk gezin krijgt een dagrantsoen van twee emmers en geen druppel meer aanwijzingen, hoe te handelen bij een aan val met atoombommen, aan de andere zijde wordt een beschrijving gegeven van de uit werking van een in de lucht ontploffende atoombom. Joe MacLain van de „Las Vegas Review Journal", die de ontploffing heeft bijge woond, verklaarde dat de aard ervan niet- officiële waarnemers tot de slotsom heeft doen komen dat de geleerden erin geslaagd zijn een „baby-atoombom" te vervaardigen en tot ontploffing te brengen. Het zou dus mogelijk zijn geworden het meest vernieti gende wapen, dat de mensheid ooit heeft gekend, in zijn uitwerking te beperken en het geschikt te maken voor vervaardiging op grote(re) schaal en gebruik voor tacti sche doeleinden, dus voor steun aan de landstrijdkrachten. Ook In de Sovjet-Unie WASHINGTON, 22 October (Reuter). Het Witte Huis heeft Maandag meegedeeld, dat een derde atoomontploffing in de Sov jet-Unie heeft plaats gehad. De woordvoer der gebruikte niet het woord „bom", zoals in de mededeling van 3 October toen hij sprak van de ontploffing van een tweede „atoombom" in Rusland. De woordvoerder wilde niet zeggen, wan neer de nieuwe ontploffing had plaats ge had, of waarom hij in zijn vorige mede deling het woord „bom" gebruikte en thans van „atoomontploffing" sprak. Volgens een onofficiële telling hebben zich thans in het geheel 21 atoomontplof fingen voorgedaan, waarvan 18 door de Amerikanen en 3 door de Russen zijn te weeggebracht. La Bruyère: Al is het gelukkig van goede familie te zijn, niet minder geluk kig is het zo te zijn, dat men daar niet meer naar vraagt. Enkele maanden geleden heeft de Haagse gemeenteraad gelden gevoteerd om de St. Jacobstoren van een nieuwe houten spits te voorzien, daar de tegenwoordige, die van gietijzer is, te zwaar bleek. Een Haarlemse firma is thans begonnen met de bouw van de stellingen die nodig zijn bij het slopen van de oude torenspits, een karweitje dat op tachtig meter hoogte verricht wordt BERLIJN (Reuter). Het officiële Oost- Duitse persbureau A.D.N. heeft Maandag avond gemeld, dat Amerikaanse en Rus sische autoriteiten Maandag besprekingen hebben gevoerd over de bezetting op Don derdag van het West-Berlijn se district Steinstücken door Oost-Duitse volkspolitie. Volgens het West-Duitse persbureau D.P. A. aanvaardden de Russen een Amerikaans voorstel om een gemengde Russisch-Ame- rikaanse commissie in te stellen teneinde de juridische kwesties betreffende Stein stücken op te lossen. De besprekingen, die gevoerd werden tussen een vertegenwoordiger van de Rus sische controlecommissie en de Amerikaan se commandant van Berlijn, generaal Ma- thewson, vonden plaats in een „ontspan nen sfeer". De Amerikanen hadden de in druk, dat de Russische autoriteiten niet accoord waren gegaan met de bezetting van het betrokken district door de Oost-Duitse autoriteiten. (Van onze correspondent in de Verenigde Staten) WASHINGTON, 22 October De Amerikanen houden van krachtige woor den, zij houden bovendien van gebeurte nissen, die de gemoederen hevig in beroe ring brengen. Geen wonder dan ook, dat het woord „dramatisch" een mode-woord is geworden. Natuurlijk werd MacArthur's terugkeer uit Japan destijds dramatisch genoemd maar men kan het woord ook ge bruiken wanneer men schrijft over een gebouw van bijzondere architectuur of zelfs over een vernieuwing in de dames mode. Dramatisch kan alles zijn wat de gevoelens krachtig in beroering brengt, althans volgens Amerikaanse opvattingen. Over een jaar worden hier de grote ver kiezingen gehouden. Zal ook dat een „dra matische" gebeurtenis zijn? Het is nog te vroeg om daar een definitief antwoord op te geven, maar men kan daarom toch nu wel reeds zeggen: Wanneer generaal Eisen hower zich candidaat laat stellen, zouden de verkiezingen van 1952 die benaming zonder twijfel verdienen. Dezer dagen heeft senator Taft bekend gemaakt, dat hij in 1952 republikeins can didaat wilde zijn. Of hij daartoe de kans krijgt zal wellicht afhangen van wat Eisen hower van plan is en de vraag die velen zich stelden na de persconferentie, waarin Taft nogal hoog van de toren blies over zichzelf, was dan ook: „Wat zal Eisenhower nu doen?" Moeilijke beslissing De man, die zijn roem dankt aan de in vasie van 1944, staat opnieuw voor een grote beslissing. Indien hij inderdaad pre sident wenst te worden, liggen drie wegen voor hem open: Hij kan zich candidaat stel len onafhankelijk van een der grote par tijen, hij kan als democratisch candidaat naar voren komen en hij kan de man wor den van de republikeinen. Het is voor Ame rika te hopen, dat Eisenhower het niet als onafhankelijk candidaat gaat proheren. Mocht hij het al halen, dan zou zijn positie vrij zwak zijn, omdat het hem aan partij- steun in het Congres zou ontbreken. Eisenhower heeft zich als mil*air altijd buiten de partij-politiek gehouden. Men neemt echter vrijwel algemeen aan, dat hij al was het alleen maar van huis uit dichter bij de republikeinen staat dan bij de democraten. Gaat de generaal op WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft de reizende ambassadeur Jessup benoemd tot lid van de Amerikaan se delegatie voor de algemene vergadering van de UNO, die in November te Parijs wordt gehouden. De subcommissie van de Senaat voor de buitenlandse betrekkingen had zich met drie tegen twee stemmen tegen een benoeming van Jessup verklaard na een fel debat over Jessup's opvatting inzake de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Aardbevingen, die gisteren het eiland Formosa teisterden, hebben 800 slachtof fers gemaakt. Meer dan 40 van de hui zen in Hoealien, de zwaarst getroffen stad, zijn ingestort. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft 200.000 dollar ter beschikking gesteld om de getroffenen bij te staan. De aardbeving heeft bovendien mijn- gasontploffingen veroorzaakt in twee steenkolenmijnen nabij Taipeh. Dertien mijnwerkers zijn omgekomen en 17 ge wond. Er zijn 179 aardschokken geregistreerd. LONDEN (Reuter). De Italiaanse de legatie op de conferentie in Parijs over de vorming van een Europees leger (het plan- Pleven) heeft een belangwekkend voorstel gedaan. De Italianen wensen, dat het parle mentaire controle-orgaan, dat bij de vor ming van een Europees leger tot stand zou moeten komen, niet wordt benoemd door regeringen of gekozen door zitting hebben de nationale parlementen, maar dat de leden worden gekozen door directe verkie zingen in de deelnemende landen. Dit voor stel is thans in studie, zo heeft Hervé Al phand, de voorzitter van de conferentie, in Londen meegedeeld. Het belang van dit voorstel, wanneer het wordt aangenomen, ligt in het feit, dat men op deze wijze voor het eerst zou komen tot de directe verkiezing van een Europees or gaan door eén aantal Europese volken zelf. Alphand heeft verder de nadruk gelegd op het belang van Nederlandse deelneming aan een in te stellen Europees leger. Al phand, die voorzitter is van de conterentie, welke thans te Parijs over dit beoogde Europese leger wordt gehouden, bracht de raad verslag uit over de vorderingen der besprekingen in de Franse hoofdstad. De Nederlandse regering heeft deze conferen tie aanvankelijk door waarnemers doen bijwonen. Kortgeleden heeft zij echter, zo als gemeld, besloten tot een volslagen ver tegenwoordiging van Nederland op de be sprekingen. Alphand deelde mede dat te Parijs over eenstemming is bereikt over het beginsel van de eenwording en over de wijze waar op legering en verplaatsing der troepen zullen geschieden. Bij dit militaire ge deelte der besprekingen wordt nauw con tact onderhouden met het hoofdkwartier van generaal Eisenhower. Wat het financiële gedeelte betreft: te Parijs is zorgvuldig berekend voor welke uitgaven de betrokken landen door de in stelling van een Europees leger zouden komen te staan. Er is speciaal aandacht geschonken aan de noodzaak van het op stellen van een gemeenschappelijke mili taire begroting. WENEN. (Reuter). Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft zich Maandag avond een ontploffing voorgedaan in een grote olietank in de olievelden van Zisters- dorf, in Neder-Oostenrijk, die in de Rus sische zóne zijn gelegen. In de tank be vond zich twee duizend ton aan oliepro ducten. Het hoofdkwartier van de Wcense brand weer heeft medegedeeld, dat olietanks, waarin zich vijf millioen liter olieproduc ten bevinden, in brand staan. De brand woedt in het centrum, van de olievelden. De brand wordt bestreden door zeven der modernste Weense brandweerbrigades, brandweerlieden uit Zistersdorf en omge ving en een goed geoefende blussings- brigade, die immer op de olievelden aan wezig is. Aan de blussing van het vuur zelf kon niet veel worden gedaan. De vele honderden brandweerlieden bepaalden zich er in hoofdzaak toe de tanks in de omge ving van de brand nat te houden, opdat zij door de geweldige hitte niet eveneens in vlammen zullen opgaan. mars naar het presidentschap, dan is daarom de republikeinse weg zijn meest waarschijnlijke route. Maar het is inder daad een „dramatisch" besluit om die weg in te slaan! Een overwinning van Eisen hower en op het ogenblik geeft men hem een goede kans zou betekenen dat de republikeinen voor het eerst na 20 jaar weer aan het bewind zouden komen. Vele nieuwe figuren zouden een kans krij gen en, ook al is Eisenhower geen extre mist, allerlei binnenlandse veranderingen zouden te wachten zijn. Wanneer Eisenhower eventueel Truman zou opvolgen, behoeft men niet te ver wachten dat het beleid ten opzichte van Europa zal veranderen. Men mag aanne men, dat de generaal het in de grote lijnen met Truman eens is over het buitenlands beleid. Juist omdat dat zo is, zou het even tueel voor Eisenhower een moeilijk besluit zijp om de regering van Truman te gaan bestrijden (en dat is in een verkiezings campagne toch nodig). In dat geval zou Eisenhower waarschijnlijk vooral critiek uitoefenen op de kwaliteit van de mensen, waarmee Truman zich heeft omringd. On getwijfeld is er een grote groep republi keinen. die het met Eisenhower niet eens is inzake het buitenlandse beleid. Wanneer deze partijleden tenslotte Eisenhower als hun candidaat zouden aanvaarden, dan zou dat vooral zijn omdat zij meenden, dat alleen hij voldoende kiezers aan de re- oublikeinse partij kon bezorgen. Ook al zal Eisenhower met deze partijleden tot een zeker compromis moeten komen, toch mag men aannemen, dat de generaal ziin partij een flinke koersverandering 'al doen on dergaan in de richting van internationale verantwoordelijkheid. Ook zulk een zwen king in de republikeinse partijpolitiek zou men „dramatisch" mogen noemen. TOKIO, Reuter) Terwijl gewacht wordt op ratificatie van de overeenkomst inzake de neutrale zönes, deelde radio- Peking in een uitzending mee, dat twee leden van de Noordelijke delegatie zijn vervangen. Er werd geen reden voor de vervanging gegeven. Vervangen zijn de Chinese generaal Toen Fioea (door gene raal Pien Wang-Woe) en de Noord-Kore- aanse generaal Tsjangpjoeng (door gene raal Tsjeng Tou-Koen). Het opperbevel van de UNO te Tokio meldt, dat de strijd in Korea vergeleken bij de laatste paar weken aanzienlijk in hevigheid is afgenomen. De enig noemens waardige actie was het kapot schieten van een tunnel door e^n tankpatrouille der verbondenen aan de uitlopers van het cen trale front van de tegenstander bij Koem- song en het vernietigen van enkele opslag plaatsen. De sterkte van de luchtmacht der Noor delijken is gestadig toegenomen ondanks haar verliezen. Sedert 30 Juni ziin 90 straalvliegtuigen vernietigd of waarschijn lijk vernietigd en 204 beschadigd of waar schijnlijk beschadigd. lOnnoOfXXSOOOOOOOOOOOOOOOO NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Koude nacht met op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Overigens wisselende be wolking met voornamelijk in de kust provincies hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 24 October Zon op 7.18 uur, onder 17.29 uur. Maan op onder 15.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 October Hoog water: 9.05 en 21 37 uur. Laag water: 4 15 en 16.37 uur. Woensdag 24 October Hoog water: 10.22 en 23£1 uur. Laag water: 5.24 en 17.J3 uur. OOOOOCOOOOOOQOO

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1