Joppers HENSEN JÊtuhmijf b Twee landen bleven afzijdig Water- en Winddichte Leeftijd 5 jaar 22.so Lange duffel kinderbroeken Lange manchester kinderpantalons Maurits Esser (beter bekend als Gerard van Eckeren) overleden IN DE WERELDPOLITIEK v Receptie van het afdelingsbestuur der Vereniging van Huisvrouwen „Leocadia"— een modern sprookje „En Jacob diende Vraag om Hoe is het ontstaan? Paedagogisch concert voor Raad van Overleg Een Eeuw geleden A mateurtoneel Agenda voor Haarlem Prof. dr. J. P. M. Mensing overleden OOK VOOR BAROMETERS r Bruidspaar van meer dan honderd vijf tig jaar boorden die zitten altijd goed! Criteria Dit woord: SLIKGAT RiiiiniN DINSDAG 2 3 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 ADVERTENTIE Een gezellige stemming heerste Maan dagmiddag in restaurant „Dreefzicht", waar het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen een receptie hield ter gelegen heid van het vijfendertig-jarig bestaan van de afdeling. Velen hebben het bestuur gelukgewenst en de dames dank gebracht voor het werk, dat zij in de afgelopen vijf endertig jaar hebben verricht. Het ge meentebestuur van Haarlem was vertegen woordigd door mr. Th. A. Wesstra, ge meentesecretaris. Mevrouw A. J. Beunders-Vroesom de Haan haalde in haar toespraak herinne ringen op van vijfendertig jaar geleden. In het buitenland bestonden reeds vrouwen verenigingen, o.a. in Oostenrijk, waar een actie tegen de duurte werd gevoerd. Het was in het begin niet gemakkelijk werk te verrichten, omdat de vereniging zelf een weg moest zoeken en vrouwen over het algemeen weinig ervaring hadden als be stuurslid. Dank zij mevrouw De Veer-Blok Wybrandi werd veel bereikt. In de loop der jaren breidde het aantal leden zien steeds uit en het bestuur besteedde aan dacht aan vele zaken. Mevrouw Beunders richtte zich in het bijzonder tot mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, presidente, me vrouw C. M. Vermeulen-Van Egmond, die twaalf en-half jaar penningmeesteresse is en mevrouw C. Fonteyn-Vonk, secretares se. Namens de leden bood spreekster het bestuur een nieuwe afdelingsvlag en een tafelkleed voor de bestuurstafel aan. In haar dankwoord merkte mevrouw Wesstra op, dat de werkzaamheden van het bestuur zich niet beperken tot het voorbereiden van bijeenkomsten, maar ook wordt aan andere zaken, welke voor de huisvrouwen van belang zijn, aandacht ADVERTENTIE prima zeeduffel met deelbare ritssluiting 2 opgestikte zakken in alle maten voorradig Bijpassende capuchon wol gevoerd 5. leeftijd 5 jaar 20.50 leeftijd 5 jaar 18. Stijging per maat VflKKLEDING PA9RIAPRSTEEG-H0QPLEM DINSDAG 23 OCTOBER Concertgebouw: Haarlems Kunstgemeen schap, causerie Cruys Voorbergh, 8.15 uur. City: „Een slechte vrouw", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „King Kong", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het gouden kronings festijn", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Schipper naast God", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleugelde kruisvaarders", 14 j., 8 uur. Luxor: „Cocaïne", 18 j., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 OCTOBER Concertgebouw: Opera „II Barbiere di Siviglia", 8 uur. Lutherse Kerk: Evangeli sche Maatschappij, spreker prof. dr. W. J. Kooiman, 8 uur. Gebouw Cultura: Vereni ging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 2 en 8 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Maandag). De leden van het bestuur der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bekijken met bewonde ring een der geschenken van de leden, een tafelkleed voor de bestuurstafel. besteed. Daarbij herinnerde zij aan de plannen der melksanering in Haarlem. Verwacht mag worden, dat geen verkeer de sanering toegepast zal worden en dat zij aanvaardbaar is voor iedereen. Voorts bracht mevrouw Wesstra de vorige week gehouden bazar in herinnering. Dank zij de leden is een bedrag van meer dan zes duizend gulden bijeengebracht voor de Stichting Club- en Buurthuizen. Namens het hoofdbestuur der vereni ging sprak mevrouw E. G. M. Groenier uit Amsterdam, die een doos bonbons aan bood voor de aanstaande bestuursvergade ring, waarna mevrouw Wesstra meedeelde, dat het hoofdbestuur een jubileumgift voor het Jacobifonds is toegezonden. Me vrouw W. Swanenburg de Veye-De Mul der overhandigde names de afdelingen in Noordholland een schaal voor de bestuurs tafel, mevrouw F. G. Driqssen-Blom, na mens de afdeling Amsterdam een vaas en mevrouw Stoker-Süderland namens het zangkoor een Delfts-blauw bord. In de loop van de middag boden geluk wensen aan mevrouw J. M. baronesse de Vos van Steenwijk-Van Royen, mevrouw C. G. F. M. Cremers-De Bruyn, ere-presi- dente der afdeling, mevrouw J. L. Visser- Brutel de la Rivière, ere-lid, mevrouw J. van Nispen-Van Wely, presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en ver der vertegenwoordigers (sters) van de Plaatselijke Raad van de Nationale Vrou wenraad, van de Stichting Club- en Buurt huizen, van de Huishoudelijke Voorlich ting, van de Kinderbewaarplaatsen en de Vereniging van Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap. Het is te hopen dat er gelegenheid ge vonden wordt dit charmante blijspel (pun tig en poëtisch vertaald door Adriaan Mor- riën en met onder leiding van Pierre Palla uitgevoerde muziek van Poulenc) ook in Haarlem voor het voetlicht te brengen, want ondanks enkele bezwaren kan men er zich met een onbezwaard hart bij amuse ren Deze wens formuleerde ik ongeveer halverwege het vorige seizoen, daags na de première in Amsterdam van het bizarre sprookje „Leocadia" van Jean Anouilh, geschreven in 1942, door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester, doch hij is door allerlei omstandigheden pas dit weekeinde in vervulling gegaan. Mary Dresselhuys, geheel hersteld na de operatie die zij moest ondergaan, vervulde met geestige fantasie en drijvend op een be wegelijke techniek de hoofdrol van de oude hertogin van wonderland, even dwaas in haar menselijkheid als menselijk in haar dwaasheid. Misschien niet ideaal, maar moeilijk te verbeteren. Anouilh heeft geen enkele gelegenheid verzuimd om de acteurs als het ware uit hun rol te doen vallen, teneinde er geen twijfel aan te laten bestaan dat zij comedie spelen in een comedie, waarin zij deson danks hardnekkig volhouden te geloven, met ernst of sentiment, met woede of hu mor, al naar gelang de logica van een eril ontwikkelende situaties vereisen. Een oude truc, dit behendige dubbelspel, doch nim mer zo consequent volgehouden. In mün eerste bespreking heb ik „Leocadia" dan ook een soort blufpoker genoemd met de onwaarschiinliikste combinaties, een kluch tig divertissement met een melancholieke inslag, een dansende zeepbel. Met een zeepbel heeft de vertoning ech ter alleen het wisselende kleurenspectrum gemeen, dank zij de verrukkelijke décors van Doeve, maar niet het luchtig zwevende. Over het algemeen had men te weinig de eigen persoonlijkheid achter zich kunnen laten. Dit geldt speciaal ten aanzien van Lous Hensen, die bijna voortdurend te zwaar van toets bleef. Zij is een voortref felijke actrice van eigenaardig formaat, voor wie men speciale stukken zou moeten zoeken of willen schrijven. Zij wist ook in dit stuk veel stemming te brengen, in de scènes met Guus Oster vocral, maar die was doorgaans toch te realistisch, te weinig in de zonderlinge en aan de werkelijkheid onttrokken spelsituatie opgenomen. Plezier beleven kon men aan dwaze ty- Deringen door Henk Rigters, Dick Swidde en vele anderen. Maar bovenal aan de door een scherp vernuft gecontroleerde verbeel dingskracht van Anouilh, die men niet eens zo erg ten onrechte de Alfred de Mus set van deze eeuw heeft genoemd. DAVID KONING. Prof. dr. J. P. M. Mensing, adviseur van de Hoge Commissaris van de U.N.O. voor Libië, is Maandag in de leeftijd van 50 jaar te Leiden overleden. Prof. Mensing is na de oorlog bijzonder hoogleraar in het Ara bisch geweest aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Twee jaar geleden werd hij advi seur van de Hoge Commissaris voor Libië. In het begin van dit jaar is hij om gezond heidsredenen in ons land teruggekeerd en heeft hij zijn werkzaamheden als bijzonder hoogleraar te Utrecht hervat. Prof. Mensing is leerling geweest van het gymnasium te Haarlem. „Jacob diende zeven jaren om Rachel en ze geleken hem dagen, omdat hij haar lief hadDe ervaren blijspelauteurs Christien van BommelKouw en Henk Bakker hebben dit verhaal uit het Oude Testament overgebracht naar deze eeuw, zodat wij nu worden geconfronteerd met de wanhopige pogingen van de gefortuneerde luiaard Frits van Arkel om een chauffeur huisknecht na te bootsen, nadat hij zich uit liefde voor Amalia Hilbrink in het rood witte jasje der dienstbaarheid gestoken heeft. Natuurlijk heeft deze maskerade alle mogelijke en onmogelijke verwikkelingen ten gevolge, die via diverse komische situa ties zullen resulteren in drie gelukkige paartjes, waarvan de samenstelling nog net even anders is dan oorspronkelijk mocht worden verwacht. De Hoogovens-personeelsvereniging „Ont spanning na Arbeid" heeft haar talrijke do nateurs Zaterdagavond in gebouw St. Bavo te Haarlem met dit pretentieloze stuk een paar vrolijke uren bezorgd. Hoewel de enigszins houterige inzet een verloren avond deed vermoeden, trad er tegelijk met de opkomst van het jeugdige element onder de spelers een verheugende verbete ring in, zodat de voorstelling verder zonder al te zeer in het oog lopende hiaten verliep. Het is alleen te betreuren dat sommige spe lers nu licht geneigd zijn door een zekere overdrijving een gemakkelijk succes te zoe ken, als de regie deze, overigens verklaar bare instelling weet te beteugelen, zullen de opvoeringen van O.N.A. ongetwijfeld aan natuurlijheid winnen. Zo deed Vaal Smit zich zelf veel te kort, door zijn zeker niet onverdienstelijk optre den te ontsieren met de allures van een Boyd Bachman, die wel bij een show orkest, maar niet in een blijspel mogen worden toegepast. Herman Souverein wist zich als Frits van Arkel beter te beheersen, zodat hij een sterkereindruk achterliet. Janny Bakker vormde als Cornelia van Risswiet, welke verzuurde oud-tante knap door haar werd getypeerd, een levendig contrast met de charmes van Nelly van Loon, Riet Brouwer en Jo Derr, die geza menlijk de nodige fleur op het toneel brach ten. Gré Haasbeek gaf nog een astrante dienstbode, waartegen Lydia Schalkwijk als Nora Roest van Gelder het vereiste overwicht wist te stellen. Het publiek was gul met bijval en ap plaus en liet zich door de vermakelijke vertoning gaarne in de door het traditio nele bal vereiste stemming brengen. In een spoedvergadering heeft de ge meenteraad van Huizen besloten tot het aangaan van drie 4 percentsgeldleningen totaal groot f 1.190.146 voor het financieren van de bouw van 113 woningwetwoningen. Gisteravond laat is in „De Pauwhof" te Wassenaar onverwacht overleden de schrij ver Maurits Esser, die onder het pseudo niem Gerard van Eckeren talrijke romans en critische beschouwingen heeft gepubli ceerd. Hij werd eind November 1876 te Haarlem geboren als zoon van de letter kundige Isaac Esser, die vele jaren redac teur buitenland van de Oprechte Haar- lemsche Courant en leraar Engels aan het stedelijk gymnasium was. De eerste boeken van Gerard van Ecke ren, die werkzaam was in de boekhandel en uitgeverij, zijn geschreven in de trant van het psychologisch burgerlijk realisme uit het begin van de twintigste eeuw, al onderscheiden „Ida Westerman" en „Annie Hada" zich door een grote mate van zede lijke ernst. Zijn eersteling droeg de titel „Donkere machten". Van 1916 is zijn roman „De Van Beemsters", waarin een orthodox- protestante familie ten tijde van de eeuw wisseling wordt gekarakteriseerd. Zijn latere werk heeft zowel qua stijl als pro bleemstelling een modernere allure, het geen in het bijzonder blijkt uit „Parade gaat door" van 1933. Voordien had hij nog doen verschijnen „De late dorst" en „De ogen in de spiegel". Na de oorlog trok zeer sterk de aandacht zijn indrukwekkende roman over het idea listische verzet der jongere generatie tus sen de beide wereldoorlogen: „De paarden van Holst" (1947). B. Stroman zegt in zijn „Overzicht en indrukken van de Neder landse roman in de jaren 19401950" hier over dat het boek er een zuiver voorbeeld van is hoezeer een schrijvende doordron gen kan zijn van de problemen van de eigen tijd, zonder zich als kunstenaar te laten beknotten door de actualiteit. Dit werk getuigt van een jeugdig begrijpen der moeilijkheden van de jeugd. Verleden jaar verschenen nog de „roman van een onmuzi kale" onder de titel „Klopsymphonie", waarin de in bezettingstijd levende Henk Vermeer de mogelijkheid om door het bren gen van een offer zijn geknotte zelfrespect te hervinden niet tot werkelijkheid kan maken. De zin van zijn leven wordt hem echter, aldus wederom Stroman, geopen baard in de belangeloze liefde voor de vrouw die de dood hem ontrukte voor hij haar antwoord kende. Lange tijd was Gerard van Eckeren re dacteur van het letterkundig tijdschrift „De Gulden Winckel" en publiceerde hij cri- tieken in „Groot Nederland". In het mede door hem opgerichte en geredigeerde blad „Het boek van nu" schreef hij sinds 1947 een kroniek van het proza. ADVERTENTIE Haarlem Gr. Houtstraat 37 Het komt bij de burgerlijke stand te Haarlem weinig voor, dat zich bij de afde ling huwelijkszaken een paar aanmeldt, dat samen de leeftijd van meer dan honderd vijftig jaar heeft, om in het huwelijk te treden. Dat is dezer dagen geschied. Veer tien dagen geleden gingen een 78-jarige Haarlemmer en een 75-jarige stadgenote in ondertrouw en vanmorgen zijn zij ge trouwd. Men wenste aan het huwelijk een eenvoudig karakter te geven. In de onder trouwkamer van de burgerlijke stand kwamen het bruidspaar en enige vrienden bijeen voor de plechtigheid. Nadat het hu welijk voltrokken was wenste de ambte naar van de burgerlijke stand het echtpaar geluk. ADVERTENTIE Let op het „Trubenijs" merk in de boord als U een overhemd koopt. Dit duidt aan dat de boord permanent half-stgf is en altijd kreukvrij. Een „Trubenijs" boord zit net zo keurig als een stijve en zo gemakkelijk als een slappe. Hemden met „Trubenijs" boorden worden door de vooraanstaande Nederlandse overhemden-fabrikanten vervaardigd en zijn verkrijgbaar in de goede herenmode zaken. Trubenijs" boorden zyn gemakkelijk te wassen en te strijken. Zij behoeven niet gesteven te worden. Bet wettig gedeponeerd handelsmerk Trubenijsstaat op samengesmolten halfstijve kledingstoffen, welke aldus vervaardigd zijn met toestemming van de eigenaren van het merk Nu het toneel der internationale verwikkelingen van de laatste weken zich verplaatst heeft van de grenzen tussen Oost en West naar punten die binnen de belangensfeer der Westelijke mogendheden liggen met name in het Nabije Oosten moet men zich afvragen of de moeilijkheden die thans de structuur van het Westelijke ver deel igingsstelsel belagen, in enigerlei opzicht te wijten zijn aan de activiteit van Moskou, of dat hier de politiek van de Westelijke mogendheden aan een eigen fout mank gaat. Voor zover kan worden nagegaan is de rol van Sovjet-Rusland in de Perzische kwestie merkwaardig klein, en is het aandeel van Moskou in de beroeringen die in Egypte, Syrië, Marokko en Irak zijn ontstaan, vrijwel nihil. Dat deze troebelen echter volkomen passen in het schema van de Sovjet-Russische anti-Westelijke politiek is volkomen duidelijk, waardoor zich de vraag opdringt of hier niet moet worden gesproken van opoffering van een deel der grote, gezamenlijke Westelijke inspanning tegen Moskou ten bate van kleinere strategische of economische belangen van de betrokken mo gendheden. In de kwestie van het Suezkanaal heeft men van Engelse zijde een krachtige hou ding kunnen aanschouwen, die ten tijde van het Perzische conflict ontbrak. De openbare mening in Engeland heeft zich in de Egyptische aangelegenheid sterk doen gelden en de pers heeft vrijwel unaniem de Labourregering bezworen, minder zwakte te betonen dan dat in de Perzische crisis het geval was geweest. In deze situa tie deed zich natuurlijk de invloed der komende verkiezingen gelden, waardoor de Labourregering nog meer dan anders ge neigd was zichzelf met het aureool van „sterk" te omgeven. Van de andere kant vernam men uit het bevriende buitenland, zoals Amerika en een deel der dominions, vrijwel hetzelfde geluid. Ook Frankrijk drong er bij Enge land op aan, in zijn krachtige houding te volharden „en niet het voor het Westen strategisch zo belangrijke Suezkanaal op te geven, waardoor het gehele stelsel van de Westelijke verdediging ineen zou storten." Engeland heeft dus volhard en pompt thans grote menigten troepen in de Suez- kanaal-zöne, waardoor de orde in dit ge bied voorlopig verzekerd lijkt. Het is ech ter een toestand die geenszins in overeen stemming is met de verzekeringen, die de grote mogendheden aan Egypte hebben ge geven bij hun aanbod om dit land op te nemen in het Atlantisch commando voor het Midden-Oosten. Men kan het betreuren dat Egypte ge weigerd heeft tot dat commando toe te treden, aangezien het gehele Midden-Oos ten thans een onzekere factor is geworden, maar aan de andere kant lijkt Egvpte's eis. dat het in volkomen onafhankelijkheid zou kunnen onderhandelen over deze toetre ding, wel gerechtvaardigd. Tenslotte is het gehele Atlantische defensiesysteem opge bouwd uit vrijwillige bijdragen der be trokken landen, al waren die dan vooral economisch sterk afhankelijk van de initia tiefnemer Amerika. Het is merkwaardig dat de gerede vrij willigheid bij het meedoen aan de defensie tegen het communistische Oosten schip breuk heeft geleden in de twee landen, die als regionale leiders van belangrijke we- reldzónes golden, India en Egypte. De leus van de Atlantische gemeenschap „mét de democratie tégen communistische aggres- sie" is niet overgenomen door zeer invloed rijke Oosterse landen en men kan dus aan nemen dat deze leus in het Nabije zowel als in het Verre Oosten niet aanspreekt, hoe Westelijk georiënteerd en hoe demo cratisch gezind men in die twee regionen ook moge zijn. Het mislukken van de ideologische greep op deze landen heeft het opbouwen van een wereldwijde verdediging tegen Sovjet- Rusland en China problematisch gemaakt, al is men dan thans bezig in het ene geval (Egypte) het strategische belang door mid del van troepenconcentraties te beveiligen. De vrees voor een militaire overval van de kant der communistisch geregeerde landen is blijkbaar in de landen van het Midden- en het Verre Oosten niet zo sterk en zo overheersend als in de Westelijke landen, waar momenteel grote offers wor den gebracht aan een onsympathieke be wapening, zelfs ten koste van directe levensbeheoften, zoals woningbouw. In de Oostelijke landen vindt men weinig com munisten. dat wil zeggen mensen die het communisme van Marx als hun levensbe schouwing hebben aanvaard. En toch wei gert men zich zelf te scharen achter het vaandel der Westelijke democratieën, die niets anders zeggen te willen dan een sterk front van v r ij e landen opbou*ven om de te verwachten aggressie te keren. Er zijn voor deze landen ongetwijfeld criteria geweest, waarnaar zij hun houding tegenover dit vraagstuk hebben bepaald, en wanneer men nagaat welke deze criteria kunnen zijn geweest, komt men wat het Verre Oosten betreft bij China en wat het Nabije Oosten aangaat bij Perzië terecht. Het wordt thans in de Verenigde Staten door de meest-vooraanstaande politici en publicisten volmondig toegegeven dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van het na-oorlogse China de indirecte uitlevering van dat land aan het communisme heeft betekend. In India ziet men dat anders. Daar zegt men dat de enige keus voor het Chinese volk het communisme was, nadat Washington onverdroten voortging de auto cratische kliek van Tsjang Kai Tsjek te steunen. Het is een verschil in opvatting dat kenmerkend is voor het verschil tussen de denkwijzen van Oost en West. Maar de gevolgtrekking is eender: Voor de landen van het Verre Oosten blijft de vrees voor Westerse supprematie de politieke doctri nes beheersen en deze landen ontworstelen zich uit pure reactie aan de door het Wes ten gepropageerde angst-psychose voor Rusland, wat Moskou natuurlijk vlijtig en dankbaar exploiteert. In het Nabije Oosten was Perzië het criterium. Volgens Oosterse zienswijze was hier de situatie heel eenvoudig. Een rijk land, eeuwenlang uitgezogen door Westerse exploitanten, wenste zich vrij te maken van die vreemde machthebbers en zijn eigen rijkdommen te gaan beheren. Dat Engeland met behulp van Amerika niet dadelijk vlot gevolg aan deze wens gaf. wekte de nauwelijks sluimerende achter docht van het gehele Nabije Oosten en de behandeling die Engeland thans aan de Egyptische kwestie geeft zet voor dat ach terdochtige Oosten de punt op de i. Het is voor Westelijke ogen een teleur stellend schouwspel, doch het is niet an ders. Wanneer men een leus voert, kan men op den duur slechts succes hebben wanneer men die leus tenvolle honoreert. Dat laatste is voor het Westen onmogelijk, tenminste daartegen verzetten zich de af zonderlijke belangen van de Westelijke mogendheden: Engeland met zijn invloe den en steunpunten in overzeese landen. Frankrijk met zijn overzeese gebiedsdelen, Amerika met zijn veldtocht in Korea, het zijn evenzovele tegenspraken van de Hus die het Atlantisch pact heet te bezielen. Hoe kan men dai. verwachten dat lan den, die deze tegenspraken sterker voelen dan de Westerlingen, zich vriiwillig en van harte bij dat pact aansluiten? Intussen incasseert Moskou de baten van deze ontmoedigende situatie. Men kan piet een gehele wereld bezielen wanneer men die wereld niet kan overtuigen van de rechtvaardigheid en adeldom zijner doel einden. Oosteliike landen zün zo vrii aan die rechtvaardigheid en adeldom te twij felen. Zij twiifelen evenzeer aan de op rechtheid der leuzen die uit Moskou komen overwaaien, doch er zijn geen Russische maar wel Engelse trienen in Egynte en de exploitanten van de Perzische olie waren Britten, geen Sovjet-Russen. En het waren Amerikaanse vliegtuigen die de bevolking van China bombardeerden, bpstuurd door militairen van Tsiang Kai Tsiek. Deze overwegingen, weliswaar uit hun verband gerukt en los van de historische ontwikke ling geconstateerd, doch als feiten nuchter en onmiskenbaar, oefenen invloed op de landen die thans een (voor de oppervlakkige toeschouwer onbegrijpelijke) houding aannemen. Afkeer van Westerse politieke praktijken betekent in de wereld van tegenstellingen, waarin de naties hun koers bepaler., een onmiddellijke neiging tot steunzoeken aan de andere zijde. Vandaar dat Moskou zwijgt en rustig wacht J. L. Wanneer u lang achtereen op een paardenrug of een fieiszadel hebt ge zeten, krijgt u dat onaangename schrij nende gevoel dat met het woord blikgat wordt aangeduid. Met het metaal blik heeft het niets te maken; het is het laat ste overblijfsel van een oude woord familie. Blik en de eveneens voorkomen de vorm: blek betekenen: ontveld, bloot, In de 13de en 14de eeuw was een blee: een drooggelopen, dus boven het water blootkomend stuk land. Het werkwoord blecken betekende: villen, in letterlijke en in figuurlijke zin. Er is verre ver wantschap met ons werkwoord: blikken in de betekenis: kijken. Vertonen, zicht baar maken, ontblqten, in 't oog vallen zijn natuurlijk met elkaar samenhangen de betekenissen. Op uitnodiging van de Raad van Over leg van Vakverenigingen gaf de H.O.V. gis teravond in de gemeentelijke Concertzaal een paedagogisch concert. Het programma dat dirigent Toon Verhey hiervoor had samengesteld, bestond uit het Pianoconcert in a opus 54 van Robert Schumann, de tweede Arlésienne-suite van Georges Bizet en de Academische Feestouverture van Joh. Brahms. Het was goed gezien om deze volgorde te wijzigen en he pianoconcert ein de ouverture vóór de pauze uit te voeren en de suite van Bizet daarna. Want nu bracht het eerste gedeelte van de avond werken, die in menig opzicht een muzikale verwantschap bezitten. Beide groeiden op dezelfde voedingsbodem van Midden- Europese romantiek. Schumann begroette in de jonge Brahms de componist, die de kunst-idealen van zijn tijd zou kunnen ver wezenlijken. Brahms beantwoordde aan zijn artistieke beginselen. Het programma werd toegelicht door de musicoloog Wouter Paap uit Utrecht, die eerst de Academische Feestouverture be sprak. In tegenstelling met de ouvertures tot opera's, die als inleiding dienen, is dit een zelfstandig stuk. Brahms componeerde het werk uit dankbaarheid voor zijn ere promotie aan de universiteit van Breslau. De componist bracht de ouverture in de sfeer van het studentenleven door er en kele studentenliederen in te verwerken. De orchestratie werd belangwekkend door het met inzicht toepassen van de instru mentale kleuren van bijvoorbeeld fagot en hobo. Een bijzonder indrukwekkend slot verkreeg Brahms door de volle klank van het koper te laten omspelen door de strij kers. De heer Paap noemde het Piano concert van Schumann een echt voorbeeld van 19de-eeuwse muziek-romantiek. Als ideaal gold toen het uitdrukken van het gevoelsleven van de mens in klank. Deze instelling van de geest paste volkomen bij de gevoelsmens Schumann, die dichter lijk was en litterair begaafd. Zijn talrijke liederen munten uit door de volmaakte eenheid van tekstgedachte en muziek. Ook het pianoconcert wijst op poëtische aanleg en van romantische gevoeligheid. In zijn echtgenote, de pianiste Clara Wieck, vond Schumann er een ideale vertolkster voor. De Franse muziek-romantiek kwam na de pauze. De tweede Arlésienne-suite is een samenstelling van gedeelten der mu ziek, die Bizet voor het toneelstuk „Het Meisje uit Arles" van Alphonse Daudet, schreef. Het is muziek, die het plaatselijke karakter van de Provence draagt. Ook bij de instrumentatie heeft Bizet, onder meer door het toepassen van fluiten en tamboe rijnen, hiermede rekening gehouden. Over de uitvoering van de ouverture en het Pianoconcert een enkel woord. Beide werken zijn onlangs eveneens onder leiding van Toon Verhey op een Vrijdagavond concert gespeeld. De pianist Sas Bunge, die toen als solist optrad, vertolkte ook nu de solopartij met rijk geschakeerde dynamiek en levendige stuwingen. Toon Verhey en het orkest pasten zich voortreffelijk bij de interpretatie van de solist aan, zodat over eenkomstig Schumann's bedoeling de beide partijen met elkaar verweven werden. De ouverture van Brahms kreeg een indruk wekkend slot door de machtige koperklank. Heel bijzondere herinneringen aan war me melodieën, pakkende rhythmen en fraaie orkestklanken zullen de toehoorders ongetwijfeld bewaren van de uitvoering van de Arlésienne-suite. Het is ondoenlijk alle instrumentalisten afzonderlijk te noe men, die deze muzikale overvloed hielpen scheppen. Maar een uitzondering dient ge maakt te worden voor de harpiste, de flui tist en de saxofonist. P. ZWAANSWIJK CABARET VOOR HUISVROUWEN Tengevolge van een zetfout heeft men in onze agenda van Vrijdag kunnen lezen dat de voorstellingen van het cabaret van Wim Sonneveld voor de Vereniging van huis vrouwen in de Haarlemse Schouwburg op Woensdag en Donderdag des avonds om acht uur zouden beginnen. Dit is onjuist, de vertoningen hebben des middags om twee uur plaats. ADVERTENTIE Rheumln bestrijd» •II» pijnen tnel en afdoende en wordt ook door gevoelige magen uitstekend verdragen I fidêfvt! Q Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 Octobei 1851 's-GRAVENHAGE "Een, gedeelte lijk met den eleetro-magnetischen tele graaf overgebracht, berigt uit Weenen meldt het overlijden van de Hertogin van Angoulême op het kasteel van Frohsdorff, de gewone verblijfplaats van den Graaf van Chambord, den Franschen president. Deze vorstin, doch ter van Koning Lodewijk XVI, is met hare ongelukkige ouders in 1792 en 1793 te Parijs in de gevangenis van den Tempel opgesloten geweest Zij heeft in 1830, na den afstand van Koning Ka- rel X ten behoeve van haren echtgenoot aanspraak kunnen maken op den titel van Koningin van Frankrijk.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5