CITROËN MUtogarage JAN R. DU RIEU -Clowntje Riek Een hand uit het verleden Uitgewezen Duitsers klagen bij Truman SINATRAN Bloemendaal Amsterdamse Beurs Havenstaking in New York Pool pleegde aanslag op vroegere verloofde Vrouw doodde haar beschonken echtgenoot Zorg er voor, dat de levenslust van Uw kind thans niet verloren gaat. Burgerlijke stand van Haarlem FEUILI F QN door Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) Paardensport Spangenberg wint cross der NHRV Courses op Duindigt Gas voor industrie in Haarlemmermeer Politiesport wedstr ij den gewonnen door Velsen Verboden te fotograferen Scheepvaart Voor de kinderen DINSDAG 23 OCTOBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Het belangenverbond van de uit Neder land uitgewezen Duitsers in Dusseldorp stelt in een open brief aan president Tru man vast, dat sedert 1940 circa 100.000 Duitsers uit Nederland en de Nederlandse koloniën gevlucht of uitgewezen zijn. Daaronder zouden zich personen bevon den hebben, die ouder waren dan 80 jaar en langer dan 60 jaar in Nederland ge woond hadden. Slechts 40 procent van de gevluchte Duitsers zou lid geweest zijn van de NSDAP. Het verbond komt tot de conclusie, dat Nederland zodoende tot het leed van de vluchtelingen en ver drevenen heeft bijgedragen. Verwijzend naar de briefwisseling tussen Koningin Juliana en president Truman over het vluchtelingenvraagstuk verklaart het ver bond ten slotte, dat wanneer Nederland wil helpen, het dit zou kunnen doen door het particuliere Duitse vermogen terug te geven, dat in Juli van dit jaar in beslag genomen werd. ANP tekent hierbij aan, dat volgens in lichtingen te bevoegder plaatse verkregen, het aantal sedert het einde van de oorlog hier uitgewezen Duitsers enige duizenden bedraagt. Voor deze uitwijzingen golden uiteraard ook andere criteria dan het lid maatschap der NSDAP. NEW YORK (A.F.P.) Volgens de New Yorkse douane liggen door de havenstaking in New York ongeveer tachtig schepen te wachten op lossing. Een twaalftal andere schepen is voor anker gegaan. Zij kunnen niet meren, aangezien bij de lossing van de gemeerde schepen grote vertraging is ont staan. De Amerikaanse spoorwegen nemen geen goederen voor verzending naar de haven van New York aan om opeenhoping van de goederen, die niet verladen kunnen worden, te voorkomen. In Utrecht heeft Maandag een 25-jarige Pool een aanslag gepleegd op zijn 23-jarige ex-verloofde, die korte tijd geleden de ver loving had verbroken. Hij belde aan bij de woning van het meisje, dat zelf opendeed, en ging haar met een mes te lijf. Zij kreeg niet ernstige steken in de borst en in beide armen. De dader is gearresteerd. Maandagavond is een 50-jarige inwoner van Mierlo-Hout bij Helmond door zijn vrouw van het leven beroofd. De man, die herhaaldelijk misbruik maakte van sterke drank, kwam gisteravond weer beschonken thuis. Er ontstond een vechtpartij waarbij de vrouw haar man heeft gewurgd. De daderes, moeder van twaalf kinderen, is door de Helmondse politie in bewaring ge steld. ADVERTENTIE BECKING - BONDERS HAARDKACHELS ADVERTENTIE Dagelijks (wee theelepels Sinaffflt (een produel van leverlraan met zuiver sinaasappelsap) in de zonarme maanden zijn voldoende om de levenskrocht, in de zomer opgedaon, op peil te houden. Sinatran houdt Uw lieveling fit en levenslustig, heel de winter door. tén ben**? „n mout I B-comp' Een product van A-J. ten Doesschafe Zwolle OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM 1ELEFOON 11266 HAARLEM, 22 October 1951 ONDERTROUWD: 19 Oct., J.' J. W. Brin kerink en D. Hubert. BEVALLEN van een zoon: 18 Oct., E. M. PerssonKlerk; 19 Oct., C. J. M. Hofstee Spoelden G. GroeneveldHuijboom; 20 Oct., P. J. VerduinDortmundt; E, van der Vliet ter Haak; H, S. van den EndenVos; G. BoerkoelHeemstra; H. van NordeRingers; 21 Oct., E. BroekhofKoper; C. L. Loonen Karstens; M. C. KorsBosch; J. C. Botter Coert; R. C. Verboomvan den Berg; G. WittemanNieuwenhuizen; H. P. J. Ruigrok Vierveijzer. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct., J. M. GeerlingsFase; E. M. TurkenburgNimis- A. Schmittvan Alpen; J. PietersTigche- laar; 21 Oct., E. M. van AgterenAntonisse; H. HeerdingSmit; 22 Oct., W. Versteeg— Wesselink. OVERLEDEN: 19 Oct., J. de Haas, 66 j„ Koninginneweg; 20 Oct., H. E. de Jong—Kre- mer, 71 j„ Dutrystraat; H. C. Keijser—van Otterloo. 76 j., Junoplantsoen; H. Koster. 69 j„ Rollandstraat; W. J. Duwel, 6 j., Kamper laan; G. M. van der Putten—Hekkelman, 78 j., Raamvest. ADVERTENTIE VERHUUR REPARATIE ONDERHOUDSCONTRACTEN Haarlem - Tel. 10570 - 12403 42) De ochtend en middag sleepten zich voort. Om krachten te sparen voor het hoogtepunt van hun avontuur gaf Burgess gehoor aan het advies van Mary om zoveel mogelijk te slapen. Ze moesten zo fit mo gelijk zijn, want het zou niet zo heel een voudig zijn, de dokter ongemerkt de alarm brief toe te stoppen. Toen de zon verdween, begon Mary ze nuwachtig te worden. De crisis naderde. Zij wist, dat falen betekenen zou, dat zij zo goed als geen kans op redding meer hadden. Toen het duister werd, hoorde zij de auto wegrijden. Alles wat haar verder te doen stond, was wachten Mary had verwacht, dat Pullinger wel een uur of twee, drie misschien zelfs, weg zou blijven, en groot was dan ook haar verrassing, toen ze een goed half uur later de auto hoorde terugkeren, gevolgd door De N. H. R. V. opende het afgelopen week-end het wedstrijdseizoen met de jaar lijkse cross-country om de zilveren Mariën- bosch wisselbeker. Op Mariënbosch en in het Naaldenveld was een fraaie 2500 m. lange cross uitgezet met bospercelen en weilanden, die behalve een twintigtal hindernissen, talrijke terrein- moeilijkheden bevatte. De uitslagen luiden: Klasse A: 1. J. C. Spangenberg met Heraut 5 min. 3/5 sec.; 2. H. Eysvogel Jr. met Sportsman 5 min. 3 4/5 sec.; 3. J. Huysman met Weatrise 5 min. 14 1/5 sec.; 4. J. Wil- lemse met Browny 6 min. 12/5 sec. Klasse B: 1. M. Koster met Café Noir 5 min. 36 2/5 sec.; 2. A. Jansen met Paprika 5 min. 48 4/5 sec.; 3. B. v. d. Voort met Uranie 6 min. 7 2/5 sec. Minder gevorderden: 1. Mej. M. Laimböck met Fadelle 6 min. 51 4/5 sec.; 2. B. Streef kerk met Fernandel 6 min. 521/5 sec.; 3. Mevr. Yburg met Pieternel 7 min. 2 sec. Morgenmiddag wordt op Duindigt een uitgebreid drafprogramma verreden met grote velden. In de Lakenvelder-prijs ko men al 20 paarden aan de start. Ondanks de grote voorgift moet Ovidia Axworthy er bij kunnen komen, maar of zij Oosting's Lieveling zal kunnen bereiken betwijfelen wij. Patrick Duluth Z en Paulientje kun nen het deze paarden daarbij nog lastig maken. In de Lama-prijs staan 25 paarden, zo dat splitsing wel zal volgen. In dit num mer moet Main Axworthy 120 m voorgift geven, doch desondanks is de hengst in staat te winnen, waarbij Geersen echter op heftige tegenstand moet rekenen van Lina Bonnie. Heny's Gold in oude vorm zou een groot kanspaard zijn, evenals Leonidas Scott, indien de fouten achterwege blijven. Meintje V is bij A. T. v. d. Veen enorm in haar voordeel veranderd en zij zal in de Lago Maggiore-prijs met Lycurgus en Memnon wel aan het langste einde trek ken. Larrikin is de outsider. In de Lexington-prijs krijgt Geersen voor de zoveelste maal de gelegenheid Quick Hollandia G als winnaar door de finish te sturen. Op de plaatsen zien wij Quick Magowan en Qui Vivra Verra. Stal France is met Our Volann en Him- ble Heny in de Lafontaine-prijs sterk ver tegenwoordigd. Our Volann is als winnaar te verwachten. Nino Narvile en Norbert M mogen daarbij echter niet worden verwaar loosd. Petronella is de outsider. In de Lincoln-prijs start Geersen met Mac Kinley en dit duo is onze keuze, met Lucky Saint en Little Monty voor de plaat sen. Het Friese entrainement v. d. Veen zou met Marum's Gregor echter roet in het eten kunnen gooien. Het slotnummer om de Lucretia-prijs wordt een zeer zware opgave voor Pearl Spencer, die nu slechts 20 m van tal van snelle paarden krijgt. Wij menen dat. in dien Nike van Hollo door de leerling Overeem wordt gereden, Pearl Spencer tegen dit 2 jaar oudere paard het onder spit zal moeten delven. Mr. Fried zou de lachende derde kunnen zijn. Krachtens raadsbesluit van 8 Maart 1933 is een overeenkomst tot stand gekomen tussen Haarlem en Haarlemmermeer met bterekking tot de levering van gas aan laatstgenoemde gemeente. Onlangs hebben de directies van de K.L.M. en de Koninklijke Vliegtuigenfa- brieken Fokker, welke bedrijven beide tot het voorzieningsgebied van Haarlemmer meer behoren, er bij die gemeente op aan gedrongen de prijs van het voor industriële doeleinden geleverde gas te verlagen. De onderhandelingen, welke hieruit zijn voort gevloeid met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en de directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, hebben tot resultaat gehad, dat laatstgenoemde zich bereid heeft verklaard ten behoeve van de luchthaven Schiphol en de Fokkerfa brieken, aan Haarlem te leveren een hoe veelheid cokesovengas tot een maximum van 1.095 000 m3 per jaar. Deze hoeveel heid wordt geleverd boven die, tot de leve ring waarvan „Hoogovens" zich bij de met j haar op 10/13 Juli 1937 gesloten overeen- I komst heeft verplicht en voorts tegen de j in diezelfde overeenkomst bepaalde prijs. Daarenboven mag Haarlem aan Haarlem mermeer in rekening brengen de kosten. genoemd in de in 1933 gesloten overeen komst. Daar aan een dergelijke transactie voor Haarlem geen risico's verbonden zijn, stel len B. en W. de raad voor mede te werken aan de totstandkoming van de daarvoor noodzakelijke wijziging van overeenkomst. Op initiatief van de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, werd Maandag in Bloemendaal een politie- sportdag gehouden, waaraan vijf corpsen hebben deelgenomen: Haaalem, Velsen, Heemstede, Zandvoort en Bloemendaal. Er waren wedstrijden in schieten, zwem men, hardlopen, vèrspringen en hindernis lopen. De einduitslag luidt: 1. Velsen, 2. Haarlem, 3. Bloemendaal, 4. Heemstede, 5. Zandvoort. Het corps van Velsen heeft een fraaie wisselbeker ontvangen en de andere groepen medailles. Na afloop van deze wedstrijden werd in het politiebureau van Bloemendaal een boksdemonstratie gege ven door een team uit Haarlem en Bloe mendaal. De Haarlemmers wonnen deze ontmoeting met 21. Burgemeester Den Tex reikte tot slot de prijzen uit. Samenwerking van woningbouw De besturen van een zestal in Bloemen daal werkende woningbouwverenigingen ,Sint Benedictus", „Bloemendaal", Bloe- mendaal-Noord", „Bos en Duin", „St. Jo zef" en „Chr. Bouwvereniging de voorma lige C.N.W.B.", hebben, behoudens goed keuring door de ledenvergaderingen, be sloten tot stichting van de Federatie van Bloemenadalse Woningbouwverenigingen. Onder voorzitterschap van de heer D. Roos is een Bestuurscommissie gevormd, die gezamenlijk werkzaam wil zijn in het belang vande verbetering van de volks huisvesting. Het secretariaat is gevestigd: Saxenburgerlaan 2. 3-314 Ned 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Tidewater U S Steel Republic Steel Shell Union Slotkoers gisteren 84ir>/.. 168 229% 178/, 173/, 297 101% 184% 144 111% 89 158% 160% 157% 53% 60 47% 7411/,g 45% 47% Openings koersen 85 167% 229% 177 172% 297 100% 184% 146 111 88% 158% 160% 158 52 58% 47% 73 44 46% Sinds enige tijd is er in de meest letterlijke zin des woords slaande ruzie in het ver maarde Caraïbische ballet van Katharine Dunham, welks vrouwelijke leden het niet verkroppen kunnen dat deze bevallige Creoolse, Frances Taylor (die nog niet zo erg lang bij de „troep" is) steeds maar weer door de persfotografen uitverkoren wordt voor dagblad- en tijdschrift-illustraties. De andere dames' zijn daarover diisdanig ge- piqueerd dat zij al gedreigd hebben met contractbreuk en andere nare dingen. Ten einde raad heeft Katherine Dunham nu aan Frances Taylor tot nader order verboden, zich te laten fotograferen, in de hoop dat dit een einde aan de kibbelpartijen zal maken. Op de foto: Frances Taylor glim lacht (voor de laatste keer) voor de lenzen der persfotografen „En toen, Pilon?", vroeg Rick, in spanning. Nou", vertelde Pilon verder, nadat hij z'n koffie had opgedronken. „De hut werd nog steeds verder meegesleurd, hoog door de luchtEen hele tijd duurde het al, en nog steeds vloog ik. Het moest wel een verschrikkelijke storm zijn, die me weg voerdeToen ik door een kier naar beneden keek zag ik, dat ik niet meer boven het bos was, maar boven de zee'. Ik zag niets dan golven, en vond 't een angstig gezicht. Hoe zou ik ooit weer in ons bos terug kunnen komen, als ik in de zee terecht kwam?" „Ja, maar, Pilon", zei Bunkie. „Als je van die hoogte op het land was gevallen, dan was 't ook niet zo goed afgelopen!" „Haha, die Bunkie.... Dat is zo gek nog niet bedacht!", lachte oom Tripje. „Nee, daar heb je gelijk in, Bunkie", vervolgde Pilon. „Maar daar dacht ik op dat ogenblik niet aan. Ik vond het 'n akelig idee, dat er onder me niets dan water was. En er gingen zulke woeste golven, door die storm! Nee, het was niets leuk.... En telkens werd ik weer onderstboven gesmeten, als de hut weer 'n draai maakte." Aalsum, pass. 21 Scilly's. Alcyone, 22 Aden verwacht. Almkerk, 20 v. Aden naar Suez. Annenkerk, 22 van Rotterdam te Sydney. Arendskerk, 20 v. Manilla n. Kobe. Aagtedijk, 22 te Bahia. Alhena, 21 te Buenos Aires te Rotterdam. Aardijk, 22 van Vlissingen. Alphard, 22 van Hamburg te Amsterdam. Andijk, 21 te Antwerpen. Agatha, 20 van Pladju naar Saigon. Albireo, 20 van Hamburg te Bremerhaven. Alchiba, 21 350 m. ZO. Guardafui. Aldegonda, 21 van Singapore n. Bangkok. Alkaid, 21 nog te Santos. Altair, 21 van Bremen naar Hamburg. Amsteldijk, 21 van New York te Baltimore. Amstelkerk, 21 rede Lagos. Arundo, 21 840 m. W. Scilly's. Akkrumdijk, 22 van Suez naar Djeddah. Aldabi, 22 te Rio de Janeiro. Averdijk, 23 te Rotterdam. Aagtedijk, 22 van Bahia. Aalsdijk, 21 te Galveston. Abbekerk, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Agamemnon, 23 van Rotterdam te Amsterdam. Alblasserdijk, 20 te Galveston. Amstelstad, 22 van Amsterdam naar Hamburg. Arkeldijk, 21 te Galveston. Alnati, 22 van Montevideo naar Santos. Averdijk, 22 van New York te Rotterdam. Barendrecht, pass. 22 Finisterre. Bcngkalis, 21 van Aden naar Pondicherry. Bennekom, 20 van Curagao naar Antwerpen. Beverwijk, 20 v. Sibenik te Rotterdam. Borneo, 22 te Suez. Boschfontein, 20 van Suez. Breda, 20 van Rotterdam te Hamburg. Britsum, 20 v. Newport News n. IJmuiden. Blijdendijk, 20 v. New York te Rotterdam. Bonaire, 21 800 m. ZW. Plymouth. Bali, pas. 22 Minicoy n. Djibouti. Baarn, 22 van Corral naar Talcahuano. Bantam, 20 van New Orleans te New York. Boissevain, 20 te Kaapstad. Caltex Leiden, 21 van Rotterdam te Sidon. Caltex The Hague, pass. 21 Gibraltar. Caltex Utrecht, 25 Rotterdam verwacht. Chama, 20 te Port Said. Cottica, 21 v. Barbados n. Port of Spain. Ceram, pass. 20 Perim. Caltex Delft, 21 150 m. O. Malta. Caltex Pernis, pass. 21 Burlings. Clavella, 21 van Balikpapan te Singapore. Castor, 21 van Port of Spain n. Paramaribo. Diemerdijk, 20 van Rotterdam naar Pac. kust. Douro, 20 van Amsterdam naar Hamburg Duivendijk, 20 van Rotterdam te Vancouver. Drente, 20 van Dongala naar Bitung. Duivendrecht, 22 van Plymouth. Delft, 21 te Callao. Ena, 23 van Aruba te Gent verwacht. Edam, 20 380 m. O.ZO. Cp. P,ace. Eendracht, 20 van Beyrouth naar Iskenderun. Etrema, 20 v. Curacao naar Cristobal. Eendracht, 21 van Beyrouth te Iskenderun. Enggano, pass. 22 Minicoy naar Colombo. Esso Amsterdam, 21 970 m. ZW. Flores. Friesland (SSM) 21 v. Gdynia te Bordeaux. Felipes, 20 van Singapore naar Pladju. Grootekerlc, 21 van Lorenzo Marques. Gadilla, 18 van Singapore n. Melbourne. Graveland, 22 van Hamburg te Amsterdam. Ganymedes, 21 van Trinidad naar Curacao. Groote Beer, pass. 22 Elba Cp. Rode Zee. Hecuba, 20 v. Tumaco n. Buenavontura. Hercules, 21 van Hamburg te Amsterdam. Hector, pass. 21 Tunis n. Alexandrië. Helicon, 21 te Philadelphia v. Port au Prince. Hermes, 21 190 m. NW. Finisterre n. S. Juan. Haulerwijk, 21 940 m. O.NO. Bermudas. Hydra, pas. 22 Ouessant n. Barbados. Indrapoera, 20 van Soerabaja n. Banjuwangi. Ittersum, pass. 21 Dungeness. Ilos, 21 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Japara (KRL). 22 te Semarang. Jagersfontein, 21 van Hamburg te Antwerpen. Jupiter, 21 van Algiers naar Tunis. Kieldrecht, 21 v. Genua n. Port Said. Kota Agoeng, 21 van Palembang n. Singapore. Kota Gede, 21 v. Tj. Priok n. Sungeigerong. Karsik, 20 van Ternate naar Kema. Katwijk, 21 60 m. W. Oporto. Klipfontein, 22 van Teneriffe n. Southampton. Kota Inten, 19 van Rotterdam te Philadelphia. Larenberg, 21 v. Bona naar Amsterdam. Leersum, 21 te Le Havre. Lissekerk, 21 te Damman. Lemsterkerk, 20 van Rotterdam naar Hamburg Leuvekerk, 20 van Calcutta te Rotterdam. Leerdam, 20 van New York naar Rotterdam. Lekkerkerk, 21 van Madras. Limburg, 20 van Colombo naar Padang. Leopoldskerk, 20 te Bandarshapoer. Lieve Vrouwekerk, 21 100 m. NO. Finisterre. Lindekerk, 20 nog te Basrah. Loosdrecht, 21 van Rotterdam te Bremen. Loppersum, pass. 21 Burlings. Laertes, 22 van Balikpapan naar Tarakan. Maashaven, pass. 21 Recife. Madoera, 20 van Singapore n. Manilla. Maasland, pas. 21 Finisterre n. Las Palmas. Manoeran, 22 van Sydney te Makassar verw. Mataram, 21 van Makassar nar Sorong. Merwede. 21 van New Orleans te Rotterdam. Maas, 22 van Levant te Amsterdam. Marisa, 20 400 m. W. Cocoseil. Markelo, 21 210 m. O. Madeiro n. Dakar. Mentor, 22 van Mersin naar Izmir. Molenkerk, 20 op rede Takoradi. Maetsuycker, 18 v. Fremantle te Singapore. Maaskerk, 22 van Hamburg te Amsterdam. Nigerstroom. 22 Monrovia verwacht. Noordwijk, 21 v Rotterdam n. Civita Vecchla Noordam, 20 van New York naar Rotterdam. Nestor, 21 v. Yerakini naar Pyli. Nieuw Amsterdam, 23 Southampton en Le Havre en 24 Rotterdam verwacht. Ondina, 19 150 m. NW. Palawan. Oranjefontein, 23 East London verwacht. Overijsel, 20 van Port Said. Oranjestad. 21 van Kaapstad n. Port Elisabeth Oberon, 22 van Paramaribo n. Port of Spain. Parkhaven, pass. 20 Lizard. Prins Willem II, pass. 20 Miami. Prins Frederik, Hendrik 20 v. Chicago te R'dam Plancius, 21 van Makassar n. Buleleng. Pygmalion, pass 21 San Antonio. Poseidon, 21 v. Demerara naar Port of Spain. Prins Johan Willem Friso, 22 270 m. O. Belle Isle. Prins Willem v Oranje, 19 v. R'dam te Chicago Rondo, 21 van Singapore na'ar Belawan. Rempang, 22 te Southampton. Rijnland, 21 van Rotterdam naar Buenos Aires. Rossurn, 20 van Setubal naar Amsterdam. Raki, 21 nog op rede Amuran. Wegens de benoeming van mr. J. Oyevaar, directeur-generaal van de Scheep! vaart, tot lid van de Raad v„n Beheer van de N.V. Phs. van Ommeren zal mr, Oyevaar per 1 Januari de overheidsdienst verlaten. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. p O. F. M Cremers, zal niet op Vrijdag 26 maar op Donderdag 25 October spreekuur houden. De burgemeester van Bloemendaal, j*-r. mr. C. J. A. den Tex, zal op Vrijdag 26 October geen spreekuur houden. Op de hoek van de Eemstraat en de Rijksstraatweg verleende een vrachtauto bestuurder Maandagmiddag omstreeks zes uur geen voorrang aan een fietser. Bij de botsing die ontstond liep de wielrijder, de 23-jarige Haarlemse timmerman M. J„ een bloedende wond aan zijn kin op. De fiets werd biina geheel vernield. De heer H. J. Verschueren te Haarlem is benoemd tot waarnemend voorzitter van de sectie film van de Voorlopige raad voor de kunst. De zevenjarige A. F. H. uit Haarlem was Maandagmorgen omstreeks acht uur op een rijdende melkauto geklommen. Op de Leidsevaart ter hoogte van het Krelagehuis wilde hij van de wagen springen, maar viel hierbij óp de rijweg, waardoor hij schaaf wonden aan armen en gezicht opliep en tevens een lichte hersenschudding. Met een auto is hij naar zijn ouderlijke woning over gebracht. De 54-jarige mevrouw M. W. in de Veen- bergstraat te Haarlem viel Maandagmorgen van een drie meter hoge trap door een spie- gelruit. Met een ernstge hoofdwond is zij naar het Joannes de Deo-ziekenhuis over gebracht. Het gemengd dubbel kwartet „J. C. Bach" te Haarlem heeft op een zangconcours te Slikkerveer de eerste prijs in de supe rieure afdeling behaald. Tevens won het de eerste directeursprijs. Oliedeskundigen uit landen, die aan gesloten zijn bij de Organisatie voor Euro pese Economischt Samenwerking zijn naar de Verenigde Staten vertrokken teneinde daar een studie te maken van de aardolie- raffinage, de olieboringen, de oliewinning en de daarbij in gebruik zijnde apparatuur, Aan de studiereis nemen onder anderen deel: ir. L. Schoorl, directeur van de N.V. Neder landse Raffinaderij van Petroleumproduc- ten te Haarlem en de heer C. W de Reus van de werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem. Cand. B. Bijleveld te Haarlem is voor nemens 7 December zijn intrede te doen bij de Chr. Geref. kerk van Noordeloos, na op 6 December te zijn bevestigd door ds. J. v, Genderen van Zutphen. Mej. P. C. Hanhart te Heemstede is be noemd als onderwijzeres ener Bijz. School te Kerkwijk en Delwijnen. De inspecteur van 's Rijks Belastingen mr. G. J. H. Vormer te Haarlem is verplaatst naar Baarn en toegevoegd aan het hoofd van de insnectie aldaar. Mr. G. van Amstel, inspecteur der direc te belastingen in Baarn, is verplaatst naar de inspectie 2e afd. te Haarlem. Mej. B. A. Koster te Haarlem is be noemd als onderwijzeres ener Chr. school te Den Haag. De heer T. Roest te Haarlem is benoemd als onderwijzer ener Chr. school te Doorn spijk. De heer J. van Popta te Bloemendaal is benoemd tot tijdelijk hoofd van de Chr. school in de Kerkbuurt te Steenwijkerwold. Mej. G. Hartman te Velsen is benoemd als onderwijzeres der Chr. School te IJlst. een andere wagen. Mat Drew liep weg van het raam. Voetstappen klonken buiten de kamer op de gang. Zij wierp een snelle blik naar Burgess. Het moment was geko men. Een klop op de deur. „Binnen!" De deur werd open gedaan. Zij hoorde Pullinger zeggen: „De patiënt ligt hier dokter. Dit is zijn nicht, juffrouw Braith- waite. U zult wel alleen willen zijn bij het ondqfzoek van mijnheer Moore. Juf frouw Braithwaite en mijnheer Brown blij ven in de buurt om u zo nodig te helpen." De dokter, die inmiddels binnengekomen was, bleek een man van middelbare leef tijd en maakte de indruk een resoluut werker te zijn. Hij plaatste zijn tas bij het bed en greep de pols van Burgess. „Brown", zoals Drew blijkbaar tijdelijk heette, stond met zijn rug tegen de deur en overzag de gehele kamer. Niets scheen zijn oog te ontgaan. „U bent er erg aan toe, mijnheer Moore", stelde de dokter vast toen hij met de stethoscoop bezig was. „Hartkwestie. Wist u dat?" Burgess knikte. „Een bof voor u, dat ik net in de buurt was. Mijn auto weigerde, een paar mijl hier vandaan. Ik hield toevallig uw vrien den aan, die me hielpen toen ze hoorden dat ik dokter was. En het is maar goed, dat er spoedig hulp is, want anders hadden er vreemde dingen kunnen gebeuren.... Ik kan u wel een middeltje voorschrijven, maar daar hebt u niet veel aan. U moet onmiddellijk mee naar een ziekenhuis, waar ze u eens grondig onder handen moeten nemen." „Een middeltje zal voorlopig wel vol doende zijn, dokter", bracht Drew in het midden. „Wat?" De dokter keerde zich om. „Dat zal ik wel beoordelen, mijnheer Brown, niet u." „Ik geloof niet dat het nodig is, dokter." Zonder verder daarop in te gaan, keer de de dokter zich weer naar zijn patiënt. Mary drentelde in zijn richting en wist zo komen te staan, dat ze zich tussen Drew en de dokter bevond. Achteloos stak ze haar hand even in haar jurk, maar voor dat ze die had kunnen terugtrekken met het briefje had Drew haar in zijn krach tige greep. „Kunsten?", beet hij haar toe. Mary voelde zich duizelig worden en had nei ging te gillen. De plannen lagen in duigen en hun lot was bezegeld. Angst snoerde haar keel dicht, want ze besefte maar al te goed wat hun lot nu onmiddellijk zou zijn. Plotseling voelde ze zich weggetrokken, maar niet door Drew, die zich niet bewo gen had. Drews greep verslapte. Zijn grijns werd wijder. Nog een moment bleef hij met de hoogste verbazing in zijn ogen staan. Daarna zakte hij langzaam en statig ineen, Mary zag een revolver in de hand van de dokter. „Laten we maken dat we wegkomen", Roebiah, 21 van Makassar te Balikpapan. Roepat, 19 van Amsterdam te Houston. Rijndam, 22 van Rotterdam te New York. Ruys, 22 van Kaapstad naar Mosselbay. Saparoea, 20 te Cochin. Sloterdijk, pas. 20 Gibraltar naar Halifax. Stad Maassluis, 21 van Lulea naar Emden Samarinda, 21 van Antwerpen te Rotterdam. Stad Haarlem, 21 ^an Rotterdam n. Spezia. Sumatra, 18 van Cheribon n. Semarang. Stad Vlaardingen, 23 v. Narvik te Vlaardingen verwacht. Sambas, 23 van Singapore te Bangkok verw. Saroena, 22 Balikpapan verwacht. Sarpedon, 21 450 m. NO. Azoren. Singkep, pass. 21 Str, Messina n. Port Said. Sliedrecht, 23 Antwerpen verwacht. Stad Schiedam, pass. 20 Gibraltar. Stanvac Benaket, 19 van Tj. Uban n Sungeige rong. Sunetta, 21 te Liverpool v. Heysham. Saidja, 22 van Pladju naar Muntok. Sumatra, 20 te Soerabaja. Sarpedon, pass. 22 Azoren naar Laguaira. Soestdijk, 23 Singapore verwacht. Stad Alkmaar, 22 van Vlaardingen te New Or leans. Stad Vlaardingen, 23 15 u. aan de Hoek v. Hol land verwacht. Stentor, 23 v. Ciudad Trujillo n. Barahona. Tabian, 21 van Soerabaja naar Semarang. Tawali, 22 Khormufatta verwacht. Tegelberg, 22 te Hongkong verwacht (dokken). Teiresias, 22 v. Soerabaja te Makassar. Ternate, pas. 21 Perim naar Djeddah. Tjibesar, 21 Manilla. Tomini, 21 te Genua. Tomori, 21 v. Basrah naar Bombay. Tero, vertr. 23 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tankhaven III, 20 van Saigon te Sungeigerong. Telamon, 20 van Arsba naar Leguaira. Tjipondok, 23 te Soerabaja verwacht. Trajanus, 18 van Maracaibo n Mobile. Tankhaven II. 18 v. Singapore Palembang. Tiberius, 21 120 m. NW. Cp P. \ntonio. Tibia, 21 360 m. W. Kp. Verd. Tosari, pass. 21 Dover. Tarakan, 23 Tj. Priok verwacht. Tiba, pass. 22 Belle Isle. Tjisadane, 22 te Dar es Salaam. Utrecht, 19 van Westminster. Vulcanus, 21 Wight naar Antwerpen. Veendam, 22 van New York te Rotterdam. Volendam, vertr. 24 van Rotterdam n. Halifax. VVoensdreebt, 21 v. Curasao naar Boston. Westerdam, 20 van Rotterdam naar New York. Weltevreden, 20 te Tj. Priok. Willem Ruys. 21 van Singapore. Winsum, pass 21 Oussant. Willemstad, 22 v. Curasao n. Maracaibo. Winterswijk, vertr. 24 v. Sfax n. Nederland. IJsel, 21 van Port au Prince te Amsterdam. Zeeland (SSM). 20 van Rotterdam n. Gdynia Zeeland (KRL), 22 Le Havre verwacht. Zuiderkruis, pas. 21 Colombo. Zijpenberg, pass. 21 Dungeness. stelde deze vast, en voor het eerst viel iets van een Amerikaans accent in zijn stem haar op. HOOFDSTUK XXI. De dokter wendde zich naar de deur maar Mary hield hem tegen. „Niet daarlangs", fluisterde ze. „Ze staan op de gang op wacht". „Dan blijft alleen het raam over". In een ogenblik was hij, revolver nog in de hand, bij het raam, dat hij openschoof. „Alles veilig hier. Snel". Hij pakte Burgess zonder moeite op. „Jij eerst." Mary ontdekte, dat ze onmiddellijk ge hoorzaamde, wat ze eigenlijk een vreemd gevoel vond tegenover een vreemde. Maar zij vertrouwde deze man instinctief. Zodra ze buiten was, gaf de dokter haar de re volver. „Houd even vast. Als er iemand aan komt, dan direct schieten. Kom, ouwe heer", zei hij tenslotte oneerbiedig tegen Burgess, die tot nog toe geen woord had gezegd. De dokter zette hem op de grond, waar hij zich zwaaiend in evenwicht wist te houden met steun van de vensterbank. Nauwelijks had de dokter zich naar bui ten gewerkt, of de kamerdeur werd open gestoten. Johnny Pullinger stond in de deur, revolver in de aanslag. Hij nam een duik naar het raam, waar de dokter de revolver uit Mary's handen graaide en het eerste schot loste. Pullinger liet zijn wapen vallen, sloeg zijn linkerhand tegen de rechter schouder en zakte in elkaar. „Volg me". Het was duidelijk, dat Bur gess te zwak was om snel te lopen. Mary zag hoe haar bevrijder hem licht als een veertje op zijn schouder nam en naar de auto voor het huis rende. Mary opende het portier en de oude man werd op de achterbank geschoven, terwijl Ma^y na hem naar binnen tuimelde. „Hoofd naar beneden houden" beet de dokter haar toe. Mary legde Burgess zo plat mogelijk neer en dook op de vloer van de wagen. Toen de dokter achter het stuur sprong, klonken twee schoten uit het huis. Het eerste versplinterde een stuk voorruit, het tweede gierde over Mary's hoofd. Had ze op de achterbank gezeten, dan zou ze weinig van haar herwonnen vrijheid heb ben kunnen genieten. Twee schoten knal den nog, voor zij gedraaid waren en vol gas de oprijlaan afslingerden. Mary richtte zich iets op en keek door de achterruit. Ze zag geen lichten van een achtervolgende auto. Burgess was flauw gevallen, als hij tenminste niet ge troffen was, maar een onderzoek op dat moment was onmogelijk. Aan het einde van de laan was een hek. De man achter het stuur gaf vol gas en versplinterde met een luide knal het houtwerk, waarna ze gierend de rijweg opvlogen. Het geluid van het krakende hout verwekte in Mary een sensatie van waarlijke vrijheid. Haar tralies waren verbroken. Korte tijd later zei de man achter het stuur haar over zijn schouder, dat een van de banden lek geschoten moest zijn. „Kunnen we dan niet verder?" „Een tijdje nog wel, maar langzamer. Hoe gaat het met Burgess?" De dokter reed zijn auto een smallere zijweg op, draaide even later een pad in en stopte voor een schuur. „Hier gaan we er uit", stelde de dokter vast, terwijl hij de motor uitschakelde. Vermoeid stapte hij uit. De lucht was helder en fris. Geen geluid was in de omgeving te horen. Toen ze verheugd om zich heen keek, merkte Mary ineens, dat haar bevrijder een geheel bebloed gezicht had. „U bent gewond", riep ze vrij over bodig uit. Zij zocht naar een zakdoek om het bloed te kunnen wegvegen, maar hij wees haar hulp af. „Laat maar, dat kan wachten. Haal Burgess te voorschijn. Jij zult hem ver der moeten helpen. Ik ben er te moe voor". Burgess knapte weer een beetje op. „Wat is er gebeurd?" „We zijn ontsnapt, mijnheer Burgess", zeide Mary, „maar de auto heeft het begeven. Laat mij u er even uit helpen". Zij sloeg haar arm om hem heen en zo kon hij, tot haar opluchting, staan en langzaam vooruitkomen. Gedrieën gingen ze naar de schuur. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6